Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αχνό καφέ υγρό 7η εβδομάδα & utrogestan 100


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

βρισκομαι στο τέλος της 7ης εβδομάδας εγκυμοσύνης και πριν 2 μέρες παρατήρησα ελάχιστο αχνό καφέ υγρό στο εσώρουχο, ενώ όταν σκουπίστηκα δεν είχα απολύτως τιποτα. Επικοινώνησα με τον γιατρο μου και μου ειπε να παίρνω 3 φορές την ημέρα utrogestan των100. Απο εκείνη τη μέρα και ενώ παίρνω κανονικά τα χάπια, παρατήρησα άλλες 2 φορές το ίδιο υγρό. Γενικότερα δεν έχω έντονα συμπτώματα εγκυμοσύνης, απ την αρχή όμως δεν είχα. Μεχρι πριν 2 μέρες η εγκυμοσύνη μου προχωρούσε μόνη της και έπαιρνα μόνο το filicin.. έχει συμβεί και σε άλλες αυτο; υπάρχει περίπτωση να γίνει το χειρότερο; ειμαι σχετικά νέα και δεν έχω καμία κοντινή μου φίλη που να έχει περάσει εγκυμοσύνη.. οποία πληροφορία σας θα μου ειναι πολυ χρήσιμη! 

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Luthien4 είπε:

Καλησπέρα σας

βρισκομαι στο τέλος της 7ης εβδομάδας εγκυμοσύνης και πριν 2 μέρες παρατήρησα ελάχιστο αχνό καφέ υγρό στο εσώρουχο, ενώ όταν σκουπίστηκα δεν είχα απολύτως τιποτα. Επικοινώνησα με τον γιατρο μου και μου ειπε να παίρνω 3 φορές την ημέρα utrogestan των100. Απο εκείνη τη μέρα και ενώ παίρνω κανονικά τα χάπια, παρατήρησα άλλες 2 φορές το ίδιο υγρό. Γενικότερα δεν έχω έντονα συμπτώματα εγκυμοσύνης, απ την αρχή όμως δεν είχα. Μεχρι πριν 2 μέρες η εγκυμοσύνη μου προχωρούσε μόνη της και έπαιρνα μόνο το filicin.. έχει συμβεί και σε άλλες αυτο; υπάρχει περίπτωση να γίνει το χειρότερο; ειμαι σχετικά νέα και δεν έχω καμία κοντινή μου φίλη που να έχει περάσει εγκυμοσύνη.. οποία πληροφορία σας θα μου ειναι πολυ χρήσιμη! 

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Καλησπερα και απο εμενα,καταρχην ψυχραιμια.Και τωρα η εγκυμοσυνη σου προχωραει απο μινη της,τα utrogestan τα παιρνει το 99 τοις εκατο των γυναικων,εγω και στις δυο εξωσωματικες που εκανα τα ξεκινουσα πριν την εμφυτευση φαντασου και ενοιωθα ασφαλεια γιατι βοηθανε πολυ.Κατα δευτερον δεν ειναι απαραιτητο να εχεις συμπτωματα,αλλες γυναικες μπορει να εχουν απο την αρχη και αλλες οπως η νυφη μου τα συμπτωματα να εμφανιστουν πιο μετα.Παντως αν νοιωθεις ανασφαλεια παρε τον γιατρο σου να πας να κανεις εναν υπερηχο για να ηρεμησεις.Ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Το καφε ειναι παλιο αιμα, οποτε ο,τι κι αν ηταν, το καλο ειναι οτι περασε. Μου εχει συμβει και σε εγκυμοσυνη που πηγε καλα και σε εγκυμοσυνη που σταματησε, οποτε δε νομζω οτι απο μονο του λεει κατι, μην πανικοβαλλεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα καφέ υγρά έντονα μέχρι και την 14η εβδομαδα. Πήρα κι εγώ utrogestan. Όλα καλά. Εγώ όχι μονο δεν είχα κανένα σύμπτωμα εγκυμοσύνης αλλά είχα και τρομερούς πόνους περιόδου. Αφού πίστευα ότι θα αποβαλλω.  Σήμερα έχω ενα μπέμπη 4 μηνών και ανησυχω για αλλά. Να μην κουραζεσαι και να χαλαρωσεις

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ειχα καφε υγρα δυο φορες πριν την 8η εβδ κ επαιρνα 4ουτρο των 200γτ το σπορακι ειχε πιαστει λιγο χαμηλα κ ειχα απιστευτα δυνατους πονους περιοδου.στο δευτερο τριμηνο τα εκοψα αλλα επαιρνα μαγνησιο γτ πονουσα λιγοτερο αλλα παλι.οπως ειπε κ η αργκ ειναι παλιο αιμα.η εγκυμοσυνη μου εμενα εξελιχθηκε κανονικα.μπορεις να κανεις κ εναν υπερηχο να ηρεμησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/7/2017 at 7:15 ΜΜ, Luthien4 είπε:

Καλησπέρα σας

βρισκομαι στο τέλος της 7ης εβδομάδας εγκυμοσύνης και πριν 2 μέρες παρατήρησα ελάχιστο αχνό καφέ υγρό στο εσώρουχο, ενώ όταν σκουπίστηκα δεν είχα απολύτως τιποτα. Επικοινώνησα με τον γιατρο μου και μου ειπε να παίρνω 3 φορές την ημέρα utrogestan των100. Απο εκείνη τη μέρα και ενώ παίρνω κανονικά τα χάπια, παρατήρησα άλλες 2 φορές το ίδιο υγρό. Γενικότερα δεν έχω έντονα συμπτώματα εγκυμοσύνης, απ την αρχή όμως δεν είχα. Μεχρι πριν 2 μέρες η εγκυμοσύνη μου προχωρούσε μόνη της και έπαιρνα μόνο το filicin.. έχει συμβεί και σε άλλες αυτο; υπάρχει περίπτωση να γίνει το χειρότερο; ειμαι σχετικά νέα και δεν έχω καμία κοντινή μου φίλη που να έχει περάσει εγκυμοσύνη.. οποία πληροφορία σας θα μου ειναι πολυ χρήσιμη! 

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην ανησυχείς!!! Όπως έχω ξαναγράψει και σε άλλο τόπικ, το ίδιο το είχα πάθει κι εγώ στις αρχές τις 8ης εβδομάδας όταν ήμουν στη σχολή. Σύμφωνα με τη γνώμη του γιατρού μου ήταν κάτι σα συνδυασμός κούρασης με υπενθύμιση της περιόδου (εκείνη τη μέρα θα είχα κανονικά περίοδο) και μου σύστησε κρεβάτι για 2 βδομάδες και 3 utrogestan των 200 τη μέρα. Δε λέω κι εγώ φοβήθηκα γιατί ήμουν σε άλλη πόλη, μακριά από το γιατρό μου και μια γιατρός που συμβουλευόμουν πού και πού εκεί, μόλις την πήρα να της πω τι έχω μου λέει "μμμ ναι, ηρέμησε, είναι κάτι που δεν το θέλαμε να συμβεί πρέπει να πας γρήγορα να ξαπλώσεις μη γίνει τίποτα χειρότερο". Καταλαβαίνεις το σοκ!!! Ήταν σα να μου λέει αποβάλλεις!! Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω το πώς πέρασαν οι μήνες και έχω ακόμα τον μπέμπη μου μέσα μου.

Επειδή κι εγώ είμαι μικρή, σε καταλαβαίνω, ό,τι μα ό,τι χρειαστείς να μου στείλεις μήνυμα :-):-):-)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια..

Είμαι έγκυος και πριν δυο μερες μπηκα στην 6η εβδομαδα!Μέχρι τώρα όλα πήγαιναν καλά!Έκανα υπέρηχο την πεμπτη εβδομαδα και είδα μόνο το σάκο που μεγάλωνε και πολυ πολυ αχνά το έμβρυο!Από χθες όμως που πήγα τουαλέτα,στο σκούπισμα είδα ανοιχτά καφέ υγρά!Δεν τα εχω καθε φορά που πάω τουαλέτα..Τρεις φορές χθες και μία σήμερα το πρωί τα είδα!Πήρα το γιατρό μου αμέσως και μου έδωσε utrogestan 2 φορες την ημέρα και filicine που έπαιρνα έτσι κι αλλιώς απο την αρχη της εγκυμοσύνης μου 1 κάθε πρωί!Την Πέμπτη περιμένω να πάω για υπέρηχο μήπως και ακουσουμε την καρδούλα του!Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα συμπτώματά μου!Τα είχατε κι εσείς;Είναι πολύ ανησυχητικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρααααα.... ηταν να αδιαθέτησω στις 1 -1 - 2018 κ δ αδιαθέτησα κ περίμενα κ έκανα τεστ εγκυμοσυνης στις 13-1 βγήκε θετικό κ μετα απο 3-4 ωρες είδα στα υγρά μου λίγο ροζ μετα εγινε καφε .. την επόμενη ημέρα είδα αίμα μετα στην συνεχεια τις ημέρες δ ειχα τπτ την επόμενη μερα το ίδιο .. πήρα τον γιατρό κ μου ειπε να κανω μια ένεση την lentogest κ να παίρνω κ σε χάπια το Utrogestan 3 την ημέρα ... τι λέτε να συμβαίνει ...;;;; τον γιατρό θα τον δω την επόμενη εβδομάδα ,. Γιατι ειμαι σε νησι κ ο γιατρός ειναι Αθήνα ...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Kalliopi30 είπε:

Καλησπέρααααα.... ηταν να αδιαθέτησω στις 1 -1 - 2018 κ δ αδιαθέτησα κ περίμενα κ έκανα τεστ εγκυμοσυνης στις 13-1 βγήκε θετικό κ μετα απο 3-4 ωρες είδα στα υγρά μου λίγο ροζ μετα εγινε καφε .. την επόμενη ημέρα είδα αίμα μετα στην συνεχεια τις ημέρες δ ειχα τπτ την επόμενη μερα το ίδιο .. πήρα τον γιατρό κ μου ειπε να κανω μια ένεση την lentogest κ να παίρνω κ σε χάπια το Utrogestan 3 την ημέρα ... τι λέτε να συμβαίνει ...;;;; τον γιατρό θα τον δω την επόμενη εβδομάδα ,. Γιατι ειμαι σε νησι κ ο γιατρός ειναι Αθήνα ...

κορίτσι μου σου έυχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις 1 τελειόμηνη εγκυμοσύνη!κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει..ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και να είσαι προσεκτική γενικά.θα κάνεις λίγη υπομονή μέχρι την άλλη εβδομάδα γιατί μόνο ο υπέρηχος μπορεί να δώσει απαντήσεις.μπορεί να είναι μια απλή αποκόλληση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!είχα ακριβώς και εγώ τα ίδια συμπτώματα.ειχα θετικό τεστ εγκυμοσύνης και η β χοριακη την επιβεβαίωσε.μεχρι τον 3ο μήνα είχα και εγώ καφέ υγρά.και καθε εβδομάδα πήγαινα στη γυναικολόγο μου.Μου έδωσε χάπια utrogestan και μαγνήσιο για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα.με το που μπήκα στον 4ο μήνα όλα.εξαφανιστηκαν και τώρα έχω ένα μπεμπουλη 4 μηνών.μην αγχώνεσαι και άκου τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μολις έκανα Β χοριακη .. στις 2 θα παρω τις απαντήσεις ... 

ασε που με τα χάπια μολις το παρω μετα απο μιση ωρα νυστάζω λες κ εχω μα κοιμηθώ μέρες ... αλλα ειμαι τοσο γλυκός ο ύπνος .. 

Link to comment
Share on other sites

Από νυστα άλλο πράγμα και μου είχαν χαλάσει λίγο τη γεύση.αλλα όπως σου είπα μόλις μπήκα στον τέταρτο μήνα όλα πέρασαν!αισθανομουν τέλεια.γεματη ενέργεια.περιμενουμε να μας πει ευχάριστα νέα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...