Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6η νόσος (αιφνίδιο εξάνθημα)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας, αν γνωρίζετε κάτι σχετικό με το θέμα μου. Ο 6,5 μηνών γιος μου κόλλησε την 6η νόσο ή αλλιώς αιφνίδιο εξάνθημα. Έκανε πολύ υψηλό πυρετό που έφτασε έως και 39,4 για 3 ημέρες και την τέταρτη ημέρα που έπεσε ο πυρετός γέμισε κόκκινα σπιθουράκια σε όλο τον κορμό του και το προσωπάκι πλην τα ποδαράκια του. Την 5 ημέρα φούντωσαν περισσότερο και την 6η ημέρα, σήμερα δηλαδή, έχουν αρχίσει να υποχωρούν. Οι 2 παιδίατροι που συμβουλευόμαστε μας είπαν ο ένας σίγουρα πως πρόκειται για την 6η νόσο και ο άλλος πως μπορεί να είναι και η 6η νόσος. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη ώρα της ζωής του μέχρι και σήμερα. Θέλαμε να κάνουμε αρχή με στέρεες τροφές αλλά μας βρήκε αυτή η ασθένεια και θα ξεκινήσουμε από βδομάδα. Η ερώτησή μου είναι, που την έκανα και στους δύο γιατρούς, πως κόλλησε το μωράκι μου αυτό τον ιό; Από έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο είδα πως πρόκειται για ερπητοϊό. Ρώτησα τους γιατρούς και ρωτώ και εσάς αν μπορεί το μωρό να κόλλησε τον ιό από κάποιον που έχει επιχείλιο έρπη. Η απάντηση του ενός γιατρού ήταν ναι ενώ του άλλου όχι. Να σημειώσω πως η μια γιαγιά μας είχε επιχείλιο έρπη και μια μέρα πριν τον εκδηλώσει φιλούσε το μωρό στα μαγουλάκια και την ημέρα που τον έβγαλε τον είχε αγκαλιά και του μιλούσε μέσα στο πρόσωπο. Τα χρονικά περιθώρια επώασης του ιού συμπίπτουν ακριβώς με την περίοδο που η γιαγιά είχε έρπη. Αναρωτιέμαι κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο γιατί μου φαίνεται λίγο παράξενο να είναι όλα σύμπτωση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.  

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Μαργαρώ είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας, αν γνωρίζετε κάτι σχετικό με το θέμα μου. Ο 6,5 μηνών γιος μου κόλλησε την 6η νόσο ή αλλιώς αιφνίδιο εξάνθημα. Έκανε πολύ υψηλό πυρετό που έφτασε έως και 39,4 για 3 ημέρες και την τέταρτη ημέρα που έπεσε ο πυρετός γέμισε κόκκινα σπιθουράκια σε όλο τον κορμό του και το προσωπάκι πλην τα ποδαράκια του. Την 5 ημέρα φούντωσαν περισσότερο και την 6η ημέρα, σήμερα δηλαδή, έχουν αρχίσει να υποχωρούν. Οι 2 παιδίατροι που συμβουλευόμαστε μας είπαν ο ένας σίγουρα πως πρόκειται για την 6η νόσο και ο άλλος πως μπορεί να είναι και η 6η νόσος. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη ώρα της ζωής του μέχρι και σήμερα. Θέλαμε να κάνουμε αρχή με στέρεες τροφές αλλά μας βρήκε αυτή η ασθένεια και θα ξεκινήσουμε από βδομάδα. Η ερώτησή μου είναι, που την έκανα και στους δύο γιατρούς, πως κόλλησε το μωράκι μου αυτό τον ιό; Από έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο είδα πως πρόκειται για ερπητοϊό. Ρώτησα τους γιατρούς και ρωτώ και εσάς αν μπορεί το μωρό να κόλλησε τον ιό από κάποιον που έχει επιχείλιο έρπη. Η απάντηση του ενός γιατρού ήταν ναι ενώ του άλλου όχι. Να σημειώσω πως η μια γιαγιά μας είχε επιχείλιο έρπη και μια μέρα πριν τον εκδηλώσει φιλούσε το μωρό στα μαγουλάκια και την ημέρα που τον έβγαλε τον είχε αγκαλιά και του μιλούσε μέσα στο πρόσωπο. Τα χρονικά περιθώρια επώασης του ιού συμπίπτουν ακριβώς με την περίοδο που η γιαγιά είχε έρπη. Αναρωτιέμαι κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο γιατί μου φαίνεται λίγο παράξενο να είναι όλα σύμπτωση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.  

Καλησπερα Μαργαρω

Κ ο δικος μου γιος το περασε δυο φορες μετα απο υψηλο πυρετο κ δεν ειναι κατι ανησυχητικο.συμβαινει σε παρα πολλα παιδια και σχεδον παντα μετα τον πυρετο.δεν ξερω απο πιο ιο προερχεται αυτο που ξερω και απο την παιδιατρο μας ειναι οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Για το ερπη που αναφερεις δεν εχω καποια προσωπικη εμπειρια παντως εχω ακουσει οτι απαγορευεται να πλησιασει καποιος που εχει τον ιο του ερπητα τα μωρακια μας.οποτε καλο ειναι να μην επιτρεπεις στη γιαγια να το φιλαει.κατι αλλο δε γνωριζω .καλο θα ηταν να ρωτησεις καποιον που να γνωριζει για να εισαι σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

O επιχείλιος έρπης προκαλείται από τον ερπητοϊό 1 ή 2. Το αιφνίδιο εξάνθημα από τον ερπητοϊό 6.

 

Δε φταίει η γιαγιά. Ωστόσο, ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ φιλούσε το μωρό στο πρόσωπο. Τα μωρά τα φιλάει μόνο η μητέρα τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2017 at 1:11 ΜΜ, Μαργαρώ είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας, αν γνωρίζετε κάτι σχετικό με το θέμα μου. Ο 6,5 μηνών γιος μου κόλλησε την 6η νόσο ή αλλιώς αιφνίδιο εξάνθημα. Έκανε πολύ υψηλό πυρετό που έφτασε έως και 39,4 για 3 ημέρες και την τέταρτη ημέρα που έπεσε ο πυρετός γέμισε κόκκινα σπιθουράκια σε όλο τον κορμό του και το προσωπάκι πλην τα ποδαράκια του. Την 5 ημέρα φούντωσαν περισσότερο και την 6η ημέρα, σήμερα δηλαδή, έχουν αρχίσει να υποχωρούν. Οι 2 παιδίατροι που συμβουλευόμαστε μας είπαν ο ένας σίγουρα πως πρόκειται για την 6η νόσο και ο άλλος πως μπορεί να είναι και η 6η νόσος. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη ώρα της ζωής του μέχρι και σήμερα. Θέλαμε να κάνουμε αρχή με στέρεες τροφές αλλά μας βρήκε αυτή η ασθένεια και θα ξεκινήσουμε από βδομάδα. Η ερώτησή μου είναι, που την έκανα και στους δύο γιατρούς, πως κόλλησε το μωράκι μου αυτό τον ιό; Από έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο είδα πως πρόκειται για ερπητοϊό. Ρώτησα τους γιατρούς και ρωτώ και εσάς αν μπορεί το μωρό να κόλλησε τον ιό από κάποιον που έχει επιχείλιο έρπη. Η απάντηση του ενός γιατρού ήταν ναι ενώ του άλλου όχι. Να σημειώσω πως η μια γιαγιά μας είχε επιχείλιο έρπη και μια μέρα πριν τον εκδηλώσει φιλούσε το μωρό στα μαγουλάκια και την ημέρα που τον έβγαλε τον είχε αγκαλιά και του μιλούσε μέσα στο πρόσωπο. Τα χρονικά περιθώρια επώασης του ιού συμπίπτουν ακριβώς με την περίοδο που η γιαγιά είχε έρπη. Αναρωτιέμαι κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο γιατί μου φαίνεται λίγο παράξενο να είναι όλα σύμπτωση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.  

Καλησπέρα Μαργαρώ,

εμένα το πέρασε η μικρή μου, ταλαιπωρία αλλά τίποτα περισσότερο! Μια απλή ιοσούλα είναι. Όσο για το πώς κόλλησε, πρόκειται για έναν ιό της ομάδας του έρπητα (δεν έχει καμία σχέση με τον γνωστό έρπητα όπως είπε και η @Scratée, συνήθως το μωρό κολλάει από ενήλικα ο οποίος δεν νοσεί από τον ιό. Άρα οποιοσδήποτε μπορεί να είναι φορέας του ιού χωρίς να το ξέρει και να τον μεταδώσει στο παιδί. Μην ανησυχείς πάντως! Πάει πέρασε και δεν υπάρχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

και εμείς το περάσαμε το αιφνίδιο εξάνθημα μόνο με πυρετό 3 μέρες . είχαμε πάει στο παιδων για διάγνωση. δεν μας έδωσαν τίποτα, απλως παυσίπονο.  για έρπη ποτε δεν μου είπαν οτιδήποτε. απο ότι ξέρω είναι πολύ συνηθισμένο. 

ναι, να μην φιλάει κανένας το μωρό στο πρόσωπο... .  μπορεί εκείνο να πεί όχι αν δεν θέλει? δεν έιναι σωστό!  έχω μαλώσει άπειρες φορές για αυτό με συγγενή. .. θυμώνω κάθε φορά που το σκέφτομαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...