Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δικαιούμαι μετά την γεννα απ τον εργοδότη


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το τι δικαιούμαι μετα την κυηση απ τον εργοδότη.Εχω παρει τα επιδόματα Ικα, δωρο Πασχα, συμπληρωματικο ΟΑΕΔ.Η άδεια του ΙΚΑ τελειωσε 3/7 κ η κανονική μου αδεια ξεκινησε 4/7 κ ληγει 28/7 οπου θα πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Επίδομα αδείας παιρνω απο εργοδότη ή ΟΑΕΔ; δικαιούμαι μισθο απ τον εργοδότη;Τα Χριστούγεννα με πληρωνει δωρο κ ο ΟΑΕΔ κ ο εργοδότης; 

 

Θα χαρω πολυ να με βοηθήσετε γιατι δεν εχω ιδέα! Ευχαριστώ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, elmar31 είπε:

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το τι δικαιούμαι μετα την κυηση απ τον εργοδότη.Εχω παρει τα επιδόματα Ικα, δωρο Πασχα, συμπληρωματικο ΟΑΕΔ.Η άδεια του ΙΚΑ τελειωσε 3/7 κ η κανονική μου αδεια ξεκινησε 4/7 κ ληγει 28/7 οπου θα πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Επίδομα αδείας παιρνω απο εργοδότη ή ΟΑΕΔ; δικαιούμαι μισθο απ τον εργοδότη;Τα Χριστούγεννα με πληρωνει δωρο κ ο ΟΑΕΔ κ ο εργοδότης; 

 

Θα χαρω πολυ να με βοηθήσετε γιατι δεν εχω ιδέα! Ευχαριστώ πολυ!!!

Προσωπικά εγώ όσο είμαι στο εξάμηνο δεν πήρα ούτε δώρο Πάσχα ούτε επιδομα άδειας από εργοδότη κ οαεδ.

Μου είχαν πει(δεν ξερω εάν έτσι είναι) ότι από την στιγμή που μπαίνω στο εξάμηνο ο εργοδότης μου δεν έχει ΚΑΜΊΑ υποχρέωση απέναντι μου!

Έτσι δώρο Πάσχα δεν πήρα από τον εργοδότη. Και επειδή δεν είχα μέρες που είχα μπει στο εξάμηνο ούτε ο οαεδ είχε υποχρέωση απέναντι μου! ! !

Κ από τι γνωρίζω(δεν είμαι κ 100% σίγουρη) ο οαεδ δεν δίνει τίποτα σαν επίδομα αδείας. Άρα δεν παίρνουμε τίποτα. Κ όπως είπα πιο πάνω από τη στιγμή που είμαστε στο εξάμηνο ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να μας δώσει επίδομα αδείας.

 

Μακάρι κ για εμένα αυτά που ξέρω να είναι λάθος! ! ! !

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρεις το επίδομα του ΟΑΕΔ ο εργοδότης δεν έχει καμμία υποχρέωση απέναντι σου ο ΟΑΕΔ σου πληρώνει ότι σου αναλογεί από επιδόματα εμένα η άδεια από τον ΟΑΕΔ ξεκίνησε 31/12/2015 κα τελείωσε 30/6/2016 και δώρο Πάσχα πήρα και τον τελευταίο μήνα όταν μπήκε ο μισθός μου μετά απο δύο μέρες μου έβαλαν κ το επιδομα του καλοκαιριού..Τώρα σε εσένα επειδή η άδεια σου από τον ΟΑΕΔ ξεκινάει τέλη Ιουλίου ίσως δικαίου σε αναλογικά να πάρεις το επίδομα καλοκαιριού από τον εργοδότη σου ότι σου ανάλογη μέχρι της 28 / 7 ... Αλλά από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι από τον ΟΑΕΔ..!!

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδοτης θα ξαναασχοληθει μαζι σου (και εσυ με αυτον) οταν τελειωσει το εξαμηνο. Επιδοματα, δωρα κλπ απο τον εργοδοτη παιρνεις για οσο διαστημα αναλογει στο χρονο που εργαστηκες μεσα στη χρονια (εκτος ΟΑΕΔ), και ειναι πιθανο να ειχαν μπει και με τον τελευταιο μισθο που σου κατεβαλε, αλλιως κανονικα στην ωρα τους, ο,τι ποσοστο αναλογει

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εμενα αυτο που με ενδιαφέρει να μάθω ειναι αν πριν ξεκινήσει ο Οαεδ ο εργοδότης έχει υποχρέωση για επίδομα αδείας κ μισθό. Απ οτι μου είπε ομως μια συνάδελφος αυτα τα χρήματα θα δωθουν μεσα στον Ιούλιο. Ειδωμεν.. Μετά απο εκεί κ πέρα όντως ο εργοδότης δεν εχει καμια αλλη υποχρέωση. 

On 8/7/2017 at 10:56 ΜΜ, λιλουμ είπε:

Προσωπικά εγώ όσο είμαι στο εξάμηνο δεν πήρα ούτε δώρο Πάσχα ούτε επιδομα άδειας από εργοδότη κ οαεδ.

Μου είχαν πει(δεν ξερω εάν έτσι είναι) ότι από την στιγμή που μπαίνω στο εξάμηνο ο εργοδότης μου δεν έχει ΚΑΜΊΑ υποχρέωση απέναντι μου!

Έτσι δώρο Πάσχα δεν πήρα από τον εργοδότη. Και επειδή δεν είχα μέρες που είχα μπει στο εξάμηνο ούτε ο οαεδ είχε υποχρέωση απέναντι μου! ! !

Κ από τι γνωρίζω(δεν είμαι κ 100% σίγουρη) ο οαεδ δεν δίνει τίποτα σαν επίδομα αδείας. Άρα δεν παίρνουμε τίποτα. Κ όπως είπα πιο πάνω από τη στιγμή που είμαστε στο εξάμηνο ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να μας δώσει επίδομα αδείας.

 

Μακάρι κ για εμένα αυτά που ξέρω να είναι λάθος! ! ! !

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/7/2017 at 11:57 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

Όταν πάρεις το επίδομα του ΟΑΕΔ ο εργοδότης δεν έχει καμμία υποχρέωση απέναντι σου ο ΟΑΕΔ σου πληρώνει ότι σου αναλογεί από επιδόματα εμένα η άδεια από τον ΟΑΕΔ ξεκίνησε 31/12/2015 κα τελείωσε 30/6/2016 και δώρο Πάσχα πήρα και τον τελευταίο μήνα όταν μπήκε ο μισθός μου μετά απο δύο μέρες μου έβαλαν κ το επιδομα του καλοκαιριού..Τώρα σε εσένα επειδή η άδεια σου από τον ΟΑΕΔ ξεκινάει τέλη Ιουλίου ίσως δικαίου σε αναλογικά να πάρεις το επίδομα καλοκαιριού από τον εργοδότη σου ότι σου ανάλογη μέχρι της 28 / 7 ... Αλλά από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι από τον ΟΑΕΔ..!!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Οπως ειπα με ενδιαφέρει να μαθω τι αλλο μου οφείλει ο εργοδότης.  Με ενημέρωσαν όμως οτι δικαιούμαι μισθό κανονικα κ επίδομα αδειας. Τωρα θα δω αν πραγματικά ισχυει στο τέλος του μηνα!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, elmar31 είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Οπως ειπα με ενδιαφέρει να μαθω τι αλλο μου οφείλει ο εργοδότης.  Με ενημέρωσαν όμως οτι δικαιούμαι μισθό κανονικα κ επίδομα αδειας. Τωρα θα δω αν πραγματικά ισχυει στο τέλος του μηνα!

ο μισθος σου θα ειναι οτι σου αναλογει απο της 4/7 εως της 28/7 που τελειωνει η αδεια σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...