Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα Μη, τα Πρέπει και τα Ουφ! της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Προτείνω να γράψουμε εδώ όλες τις οδηγίες που μας έχουν δοθεί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης από ειδικούς (γιατρούς, μαίες) υπό κανονικές συνθήκες σε διάφορα θέματα, καθώς και συνήθεις δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε και πως τις ξεπεράσαμε.

Μιας και είναι καλοκαίρι θα ξεκινήσω με τη θάλασσα.

Μπάνιο. Όπως ανέφερα στο άλλο τόπικ είχα κολλήσει το e coli το πρώτο τρίμηνο την άνοιξη πριν 2 χρόνια. Αφού έφυγε με αντιβίωση, ο γιατρός το τότε καλοκαίρι μου επέτρεψε να κάνω κανονικά μπάνιο σε ανοικτές θάλασσες πελάγου όπου είναι καθαρές και δεν υπάρχουν μικρόβια.

Σεξ.  Ελεύθερα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εφόσον δεν υπάρχει κάποια ένδειξη μικροβίου και τειρούνται οι κανόνες καθαριότητας. Χωρίς ακροβατικά ή κάποια άλλη επίδειξη ικανοτήτων! :-P

Χάιδεμα κοιλιάς. Πρώτη φορά το διάβασα εδώ ότι σε τυχόν συσπάσεις καλό είναι να αποφεύγεται το χαϊδεμα. Εγώ δεν καταλάβαινα καμία σύσπαση πέρα του τοκετού, μάλλον επειδή είχα και πρόσθιο πλακούντα, οπότε καλύτερα να μιλήσουν οι κοπέλες που ξέρουν γι'αυτό. Πάντως χάιδευα συνέχεια την κοιλιά μου.

Βαφή μαλλιών. Από το δεύτερο τρίμηνο και μετά προσωπικά έκανα ανταύγειες, αλλά είχα το ελεύθερο να χρησιμοποιήσω φυτική βαφή.

Φαγητό. Πολύ καλό πλύσιμο σε ωμά φρούτα και λαχανικά και καλοψημένα κρέατα για το τοξόπλασμα. Πέραν αυτού έτρωγα τα πάντα δεν είχα σταματημό και αν κάποιος μου έλεγε το οτιδήποτε τον έτρωγα και αυτόν!  Ο γιατρός μου σύστησε να προσέχω τα γλυκά, που ούτως ή άλλως δεν τρελένομαι εκτός από τα παγωτά που τα ξέσκισα! Πήρα 25 κιλά αλλά επειδή είμαι ψιλή και αδύνατη δεν μου φαινόντουσαν και τα έχασα σε 8 μήνες.

Ασκήσεις. Αυτό που με βοήθησε περισσότερο από όλα ήταν η μπάλα των πιλάτες, καταπληκτική για τη μέση, τη χρησιμοποίησα και στον τοκετό.

Ζέστη. Το καλοκαίρι πολλά μπάνια με κρύο νερό, κλιματιστικό και ανεμιστήρα ταυτόχρονα και πάρα πολλά παγάκια τα οποία έτρωγα. Το χειμώνα ήταν καλύτερα τα πράγματα κυκλοφορούσα με ένα μπουφαν και ένα μακρυμάνικο όταν οι άλλοι ντυνόντουσαν σαν τα κρεμμύδια.

Καούρες. Το πιο δύσκολο απ'όλα. Το τελευταίο μήνα τρελάθηκα στις καούρες μόλις έτρωγα κάτι αμέσως με πείραζε ακόμα και το νερό. Βρήκα όμως λύση, γιατι όπως είπα πεινούσα σαν λύκος, με μήλο και φινόκιο (μαραθόριζα).

Αυτά αν θυμηθώ και τίποτε άλλο θα επανέλθω, πείτε και εσείς τα δικά σας, να δούμε αν συγκλίνουν ή διαφέρουν οι απόψεις.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eγώ θυμάμαι που δεν έκανε να φάω ροκφόρ,μανιτάρια,πολύ καλό ψήσιμο τα κρέατα, και πλύσιμο καλό τα λαχανικά και όχι στα junk food.Επίσης απαγορευόνται 

τα βότανα όπου εγώ τα λατρεύω.Επίσης θέλει προσοχή να μην ερχόμαστε σε επαφή με μικρά παιδάκια για τις παιδικές αρρώστιες.Εγώ δεν έχω περάσει καμία.Προσοχή στην καθαριότητα του σπιτιού αν μπορείτε να καθαρίζεται με ξύδι και όχι με τα χημικά καθαριστικά.Βέβαια όλο αυτό το βίωσα για 2 μήνες γιατί δεν προσχώρησε η εγκυμοσύνη μου.Ζορίστηκα αρκετά μπορώ να πω κι ας ήταν λίγο το διάστημα!!

Αααα και τα όστρακα απαγορεύονται όπου επίσης τα λατρεύω.Το μόνο που δεν είχα κόψει ήταν να φοράω κραγιονάκι .Πολλλοί γιατροί είναι κάθετοι στα καλλυντικά.Αλλά πιστεύω χαλάλι ας προσέχουμε αυτό το διάστημα και θα τα ξανακάνουμε όλα.

Ααααα ένα ένα τα θυμάμαι που πας την μαγιονέζα που λένε να την αποφεύγουμε.Και επίσης γλυκά που δεν ξέρουμε αν το αυγό έχει ψηθεί ή  είναι ωμό.Θυμάμαι ότι ρωτούσα στο ζαχαροπλαστείο θα με είχαν περάσει για περίεργη χααχαχα.Α ρε κορίτσι τι μου θύμησεςςςςς!!! 

Link to comment
Share on other sites

Φαγητό: η μια γιατρός που πήγα κανα δυο φορές στην πόλη που σπουδάζω μου είχε πει όχι γλυκά, όχι σαλτσες, όχι ζυμαρικά, όχι καφέ, όχι ποτό, όχι αναψυχτικά, όχι, όχι, όχι... Ο βασικός γιατρός που με παρακολουθεί μου απαγόρευσε μόνο το μαρούλι, ειδικά απ' έξω. Και απλά μου είπε να έχω μέτρο. 1 ποτό και 1 καφέ να τα πίνω άμα θέλω. Στα μπουζούκια βέβαια, μου είπε μόνο κρασί να πίνω (λογικό)

Σεξ: εννοείται όχι βίαιες κινήσεις, αλλά μου είπε με προφύλαξη πάντα.

Θάλασσα: μόνο πλατσούρισμα στα ρηχα...

Σχολή μου σύστησε να μην πηγαίνω καλύτερα. Δουλειές σπιτιού κλπ με το μαλακό μου είπε γενικά και να μην κουράζομαι καθολου. Μόλις νιώσω έστω και λίγο κουρασμένη να σταματάω.

Γενικά και τα νύχια μου φτιάχνω, μόνο που βάζω τη λάμπα σε τέτοια θέση ώστε να μην χτυπάει την κοιλιά μου.

Ρε κορίτσια, όταν κάθομαι είτε σε καρέκλα είτε στο κρεβάτι, μετά από λιγο νιώθω ότι με πονάει ο απαφτός μου, το παθαίνετε και εσείς; είμαι στην 23η προς 24η εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα μου επετρεψε μπανιο.σε καθαρη θαλασσα κ οχι πολυ κρυα.αμεσως να αλλαζω.στην πρωτη τριτο τριμηνο δ εκανα για αλλο λογο.στο δευτερο δευτερο πολλα

Για τη ζεστη αν μπορουσα οχι πολυ κρυα ντουζ γτ μετα ιδρωνεις πιο πολυ(στην πρωτη δ μπορουσα ουτε μπανιο να κανω λογω γυψου).κ γω ετρωγα παγακια.νομιζα ημουν η μονη

Για να μην με πιανουν αναγουλες ετρωγα ολο βλακειες κρακερακια,κριτσινια,ψωμι,πατατακια.μην το κανετε

Καουρες γαλα,ξινομηλα,τζιντζερ,παγωτα-γρανιτες

Το aircondition μου προκαλει πονοκεφαλο

Κατα τα αλλα σαν της κρακενακι

Ωμο αυγο ετσι κ αλλιως δ υπαρχει σε αυτα που μου αρεσουν.δ επαιρνα σαλατικα απο εξω.λογω ζαχαρου στο τελος της πρωτης προσεχα πολυ.γενικα στην πρωτη ειχα πολλα.κ πιεση.κ γενικα δ ηθελα φαι

Ροκφορ κ αλλα τετοια τυρια θελει προσοχη

Οστρακοειδη δ τρωω

Συκωτι μονο μια φορα ελαχιστο για τη λιγουρα

Χαμομηλακι,τσαι του βουνου,μεντα,πρασινο επινα.με μετρο

Ειχα αντισωματα οποτε δ προσεχα με παιδακια

Δουλειες στην πρωτη οχι,ειχα πολλους πονους

Κ στις δυο απεφευγα καθαριστικα.ειδικα καποια μου μυριζαν οποτε ανελαβε ο συζηγος

Γενικα δ βαφομαι,αλλα κ το δερμα ηταν στα καλυτερα του

Χρυσα δ μου φαινεται κτ ανησυχητικο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα η πρώτη σου γιατρός άπαιχτη! Τόσα όχι ούτε επί Μεταξά! Ο δεύτερος πάλι πολύ large αφού σε άφηνε να πιεις και ποτό και καφέ και κρασί σε μπουζούκια μια χαρά σε βρίσκω. Ο δικός μου πάλι με το ζόρι 2 ελληνικούς την εβδομάδα. Καλλυντικά χρησιμοποιούσα για βάψιμο τα κλασικά κραγιόν, σκιά, μάσκαρα, μολύβι μία στο τόσο καθ'οτι οι εγκυες λάμπουν ούτως ή άλλως. Τα νύχια μου έφτιαχνα και αποτρίχωση έκανα, γιατί από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσα να ξυριστώ. 

Για τον ποπό πιανότανε και ο δικός μου!

Άρυα και εγώ λατρεύω τα όστρακα και δεν έφαγα στην εγκυμοσύνη, αλλά το χταποδάκι και τη γαριδούλα τα χτυπούσα αλύπητα όταν υπήρχαν σε τραπέζι.

Συκώτι επίσης έφαγα για τη λιγούρα.

Από καθαριστικά δεν χρησιμοποιούσα χλωρίνη και κάποια άλλα έντονα. Γενικά δουλειές έκανα από λίγες καθημερινά.

Βότανα και δύο γιατρός και μαία μου είπαν ότι θα πρέπει να καταναλώσει μία έγκυος μεγάλες ποσότητες για να συμβεί κάτι. 

Είχα και εγώ αντισώματα σε ερυθρά οπότε δεν είχα πρόβλημα με παιδάκια.

Α! για τις ραγάδες πασαλειβόμουνα με αμυγδαλελαιο και δεν έβγαλα καμία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , krakenaki είπε:

Χρύσα η πρώτη σου γιατρός άπαιχτη! Τόσα όχι ούτε επί Μεταξά! Ο δεύτερος πάλι πολύ large αφού σε άφηνε να πιεις και ποτό και καφέ και κρασί σε μπουζούκια μια χαρά σε βρίσκω. Ο δικός μου πάλι με το ζόρι 2 ελληνικούς την εβδομάδα. Καλλυντικά χρησιμοποιούσα για βάψιμο τα κλασικά κραγιόν, σκιά, μάσκαρα, μολύβι μία στο τόσο καθ'οτι οι εγκυες λάμπουν ούτως ή άλλως. Τα νύχια μου έφτιαχνα και αποτρίχωση έκανα, γιατί από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσα να ξυριστώ. 

Για τον ποπό πιανότανε και ο δικός μου!

Άρυα και εγώ λατρεύω τα όστρακα και δεν έφαγα στην εγκυμοσύνη, αλλά το χταποδάκι και τη γαριδούλα τα χτυπούσα αλύπητα όταν υπήρχαν σε τραπέζι.

Συκώτι επίσης έφαγα για τη λιγούρα.

Από καθαριστικά δεν χρησιμοποιούσα χλωρίνη και κάποια άλλα έντονα. Γενικά δουλειές έκανα από λίγες καθημερινά.

Βότανα και δύο γιατρός και μαία μου είπαν ότι θα πρέπει να καταναλώσει μία έγκυος μεγάλες ποσότητες για να συμβεί κάτι. 

Είχα και εγώ αντισώματα σε ερυθρά οπότε δεν είχα πρόβλημα με παιδάκια.

Α! για τις ραγάδες πασαλειβόμουνα με αμυγδαλελαιο και δεν έβγαλα καμία.

Εγώ καθε φορά που κάνω μπάνιο γεμίζω μετά με μπόντι λόσιον για να μένει ενυδατωμένο το δέρμα μου και ελαστικο. Είχα την αίσθηση ότι δε θα κάνω ραγαδες έτσι.. Αλλά που.... Σήμερα είδα τις πρώτες.... Απογοητευτηκα λίγο γιατί γενικά έχω κυτταρίτιδα, το πρόσωπό μου έχει σημάδια από σπυράκια, εεε και δεν είμαι και καμιά καλλονή σε εμφάνιση, οπότε λέω έχεις παχύνει είσαι όπως είσαι θα γεμίσεις και ραγάδες και άντε μετά να σε θέλει ο άλλος (το αγόρι μου). Εκείνος δε λέει κάτι ίσα ίσα που με ερωτεύεται περισσότερο όσο φουσκώνω και λέει ότι την κυτταρίτιδά μου δεν τη βλέπει καν, αλλά κάποια στιγμή θα αντικρίσει την πραγματικότητα... Νομίζω ότι με έχουν πιάσει οι ανασφάλιες κορίτσια :-(:-(:-( βέβαια δε λέω, πρώτα και πάνω απ' όλα να είναι καλά το μωρό και όλα τα άλλα είναι λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Κ γω εφαγα γαριδες κ χταποδι οταν ετυχε να βρεθει

Οχι σολωμο,τονο,ξιφια λογω βαρεων μεταλλων

Νυχια απλο βερνικι

Καφε ενα τη μερα

Το καλοκαιρακι καμια μπυρα

Εγω εβαζα αμυγδαλελαιο αλλα την κρισιμη εποχη που επρεπε το αμελησα.μετα τον τοκετο εγινα χαλια,αλλα ειναι τετοιο το δερμα που κανει,στη δευτερη δ εβαζα συστηματικα,πλεον ειναι καπως καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης, κατά τη γνώμη μου, οστρακοειδή και μανιτάρια σας είπαν να τα αποφύγετε λόγω αλλεργειών. Γενικά αυτά πολλές φορές προκαλούν αλλεργείες και στην εγκυμοσίνη εμφανίζουμε αλλεργείες που μπορεί να μην είχαμε... Οπότε σου λέει άσ' το μη γίνει καμια ζημιά. Εγώ, εντελώς ξαφνικά, έφαγα μια μέρα πατατακια και γέμισα σπυριά στο πρόσωπο. Ήθελα να πολλές φορές να φάω γαριδάκια, αλλά τα αποφεύγω για να μην εμφανίσω τίποτα ξαφνικά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Εγώ καθε φορά που κάνω μπάνιο γεμίζω μετά με μπόντι λόσιον για να μένει ενυδατωμένο το δέρμα μου και ελαστικο. Είχα την αίσθηση ότι δε θα κάνω ραγαδες έτσι.. Αλλά που.... Σήμερα είδα τις πρώτες.... Απογοητευτηκα λίγο γιατί γενικά έχω κυτταρίτιδα, το πρόσωπό μου έχει σημάδια από σπυράκια, εεε και δεν είμαι και καμιά καλλονή σε εμφάνιση, οπότε λέω έχεις παχύνει είσαι όπως είσαι θα γεμίσεις και ραγάδες και άντε μετά να σε θέλει ο άλλος (το αγόρι μου). Εκείνος δε λέει κάτι ίσα ίσα που με ερωτεύεται περισσότερο όσο φουσκώνω και λέει ότι την κυτταρίτιδά μου δεν τη βλέπει καν, αλλά κάποια στιγμή θα αντικρίσει την πραγματικότητα... Νομίζω ότι με έχουν πιάσει οι ανασφάλιες κορίτσια :-(:-(:-( βέβαια δε λέω, πρώτα και πάνω απ' όλα να είναι καλά το μωρό και όλα τα άλλα είναι λίγα...

Χρυσα μιλανε οι ορμονες.ειναι στο δερμα αν θα κανει ραγαδες

Μια χαρα εισαι.δ εχεις παχυνει,κουβαλας εναν ανθρωπο

Εγω παντως δ θα εχανα το ενδιαφερον μου αν το ετερον ημυσι επαιρνε κ 30κιλα

Πλεον η πραγματικοτητα θα ειναι καπως διαφορετικη.θα εισαι η μαμα του παιδιου του

Δ θα εισαι μονο μαμα,αλλα για μενα ειναι το πιο σημαντικο

Εγω μανιταρια εφαγα αλλα γενικα δ εχω καμια αλλεργια

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , vicky86 είπε:

Χρυσα μιλανε οι ορμονες.ειναι στο δερμα αν θα κανει ραγαδες

Μια χαρα εισαι.δ εχεις παχυνει,κουβαλας εναν ανθρωπο

Εγω παντως δ θα εχανα το ενδιαφερον μου αν το ετερον ημυσι επαιρνε κ 30κιλα

Πλεον η πραγματικοτητα θα ειναι καπως διαφορετικη.θα εισαι η μαμα του παιδιου του

Δ θα εισαι μονο μαμα,αλλα για μενα ειναι το πιο σημαντικο

Εγω μανιταρια εφαγα αλλα γενικα δ εχω καμια αλλεργια

Σε ευχαριστώ πολύ που προσπαθείς να με κάνεις να νιώσω καλύτερα! Είναι αυτό που λες, μιλάνε οι ορμόνες. Το ίδιο μου λεει και η μαμά μου. Οπότε καταλαβαίνεις πως ηρεμήσω όταν θα ηρεμήσουν κι αυτές :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρύσα εκτός από τις ορμόνες που προκαλούν ανασφάλεια, είχα και εγώ πάρα πολύ κυτταρίτιδα ήταν από την κατακράτηση υγρών και ήμουν καιι πολύ πρησμένη. Μετά τη γέννα σε λίγους μήνες έφυγε η πολύ κυτταρίτιδα, τώρα έχω λίγο το νορμαλ, όπως και πριν μείνω έκγυος. Μην έχεις αμφιβολίες για το πόσο ποθητή είσαι, για τον άντρα σου είσαι η πιο σέξυ γυναίκα, ζουμερή με τα όλα της, έχει δίκιο η Βίκυ τον ενδιαφέρον όχι απλά δεν χάνεται ενισχύεται με την εγκυμοσύνη.

Αλλεργίες δεν είχα, τα όστρακα νόμιζα ότι δεν κάνει επειδή ήταν σχετικά άψητα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , krakenaki είπε:

Χρύσα εκτός από τις ορμόνες που προκαλούν ανασφάλεια, είχα και εγώ πάρα πολύ κυτταρίτιδα ήταν από την κατακράτηση υγρών και ήμουν καιι πολύ πρησμένη. Μετά τη γέννα σε λίγους μήνες έφυγε η πολύ κυτταρίτιδα, τώρα έχω λίγο το νορμαλ, όπως και πριν μείνω έκγυος. Μην έχεις αμφιβολίες για το πόσο ποθητή είσαι, για τον άντρα σου είσαι η πιο σέξυ γυναίκα, ζουμερή με τα όλα της, έχει δίκιο η Βίκυ τον ενδιαφέρον όχι απλά δεν χάνεται ενισχύεται με την εγκυμοσύνη.

Αλλεργίες δεν είχα, τα όστρακα νόμιζα ότι δεν κάνει επειδή ήταν σχετικά άψητα.

Απλά, απ' ό,τι έχω ακούσει, μπορεί παλιότερα να μην έχουμε αλλεργία στο χ τρόφιμο αλλά να μας βγει στην εγκυμοσίνη. Σαν αντίδραση δηλαδή.. Εμένα πάντως δε μου είχε πει κάτι για τα μανιτάρια ή για τα όστρακα. Αλλά κορίτσια να σας πω την αλήθεια, τρελαίνομαι για όστρακα!! Όχι για όλα, πχ οι γυαλιστερές δε μου αρέσουν, αλλά τα κιδώνια, τα χτένια, τα μύδια είναι τελειαααα!!! Έχω την τύχη να είναι η μαμα μου από ένα χωριό στη βόρεια Εύβοια και εκεί έχει μεγάλη ποικηλία από τέτοια!!! Μέχρι και φούσκες έχω φάει :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Απλά, απ' ό,τι έχω ακούσει, μπορεί παλιότερα να μην έχουμε αλλεργία στο χ τρόφιμο αλλά να μας βγει στην εγκυμοσίνη. Σαν αντίδραση δηλαδή.. Εμένα πάντως δε μου είχε πει κάτι για τα μανιτάρια ή για τα όστρακα. Αλλά κορίτσια να σας πω την αλήθεια, τρελαίνομαι για όστρακα!! Όχι για όλα, πχ οι γυαλιστερές δε μου αρέσουν, αλλά τα κιδώνια, τα χτένια, τα μύδια είναι τελειαααα!!! Έχω την τύχη να είναι η μαμα μου από ένα χωριό στη βόρεια Εύβοια και εκεί έχει μεγάλη ποικηλία από τέτοια!!! Μέχρι και φούσκες έχω φάει :-P

 

 Χρυσα εχεις δικιο το εχω διαβασει κι εγω για τις αλλεργιες και αυτος είναι ο λογος που πρεπει να αποφευγουμε τις βαφες στην εγκυμοσυνη.

 Μπανιο στη θαλλασα εκανα κανονικα αλλα με αλλαγμα μαγιο, πλυσιμο κτλ και μου ειπε να κολυμπω χωρις πεδιλα για να μην δινω βαρος στην κοιλια.

Γυμνατικη εκανα στην πρωτη εγκυμοσυνη  αλλα ελαχιστα μετα δεν μπορουσα, κοπηκαν όλα (γυμνάζομαι χρονια). Γενικα να ακουτε το σωμα σας αν κατι σας φερνει μεγαλη κοπωση, πετρωματα, δυσφορια κτλ να το σταματάτε. 

 

Και στις δυο μου εγκυμοσύνες δεν επρεπε να μετακινούμαι/κουράζομαι λογω προωρων και πολλων συσπασεων και προωρης ρηξης υμενων αλλα λογω ανωτερας βιας δεν το εκανα. Αλλα αυτό ηταν ειδικα για εμενα.

 

Καουρες στο γιο πολλες........το χειροτερο........

Μυριζα τα παντα και δεν αντεχα τα απορρυπατικα με τιποτα και στη δευτερη εγκυμοσυνη μου δεν μπορουσα καθολου τη μυρωδια από το παιδικο αφρολουτρο της κορης μου.

Ζεστηηηηηηηη δεν αντεχα με τιποτα!

 

 

 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα ! 

Είμαι στον 2ο μήνα τώρα και έχω κάτι αναγουλες.. Δεν τη παλεύω με τίποτα.  Συνέχεια κριτσινια τρώω αλλά και πάλι . Το τσιγάρο μου μυρίζει απαισια όταν καπνζει καποιος δίπλα μου. Οι κολωνιες επίσης. Ειδικά κάτι βαριά αρώματα που φοράνε μερικές δεν τ αντέχω με τίποτα. Ακόμα και το τοστ που το λάτρευα ούτε να τ βλεπω δε μπορώ. Ο κιμάς επίσης και το κοκκινιστό. Όσο για τα φαγητά που μου έχει απαγορεύσει ο γιατρος ειναί τα οστρακοειδή ,κεικ ,μαγιονέζα, μου σοκολάτας, ξηρούς καρπους όπως κασιους κάστανα φουντούκια φυστίκια πεκαν και καρύδια για τυχον αλλεργίες . Φυσικό χυμό φρούτων εκτός σπιτιού . Κονσερβοποιημενα τροφιμα.  Μπισκοτα σοκολάτες κρουασαν που τα λατρευωω κιόλας. Μου επιτρέπει να βάφω τα μαλλιά μου(που δεν τ κάνω )  αν θέλω ή να περιποιουμαι τα νύχια μου. Μου επιτρέπει επίσης λέιζερ αποτρίχωσης το οποίο θα κάνω οπωσδήποτε!! Σάουνα και χαμάμ δεν μου επιτρέπει.  Και όσο για τη θαλασαα μου επιτρέπει αρκεί να αλλάζω αμέσως το μαγιώ μου και να καθομαι σε ξαπλώστρα. Και όχι στα βαθιά . Επίσης πάντα παρέα με τον σύντροφό μου ή κάποιον τελοσπαντων..Αυτά!! Καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη σε όλες και στις μανούλες να χαίρεστε τα παιδιά σας.! 

Link to comment
Share on other sites

Καφε επινα εναν ελληνικο τη μερα προ εγκυμοσυνης, αλλα τον εκοψα τελειως χωρις να με ενοχλησει ιδιαιτερα.

Αλκοολ δεν πινω ετσι κι αλλιως, οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να πιω στην εγκυμοσυνη.

Φαγητο Οστρακοειδη μονο μυδια τρωω που και που αλλα στην εγκυμοσυνη τα απεφευγα.Το συκωτι το ετρωγα καμια φορα (δεν τρελαινομουν κιολας) για το σιδηρο. Πολλα πρασινα καλα πλυμενα (ειδικα σπανακι), οσπρια, κρεας, φυτικες ινες. Τα γλυκα ειναι η μεγαλη μου αδυναμια, αλλα κρατηθηκα μεχρι το τελευταιο τριμηνο που τα τσακισα!

Εμεινα εγκυος Ιουνιο οποτε μεχρι τον Σεπτεμβριο πηγαινα θαλασσα, την ζητουσε τοσο πολυ ο οργανισμος μου και την απολαμβανα παντα! Απλα προσεχα να μην ειναι παγωμενη ή πολυ βρωμικη. Εννοειται αλλαγη μαγιω αμεσως. Φανταζομαι ποση δυσκολη ειναι η προχωρημενη εγκυμοσυνη το καλοκαιρι, εγω δεν θα αντεχα να μην παω θαλασσα αν μου το απαγορευανε! Εδω στα τελευταια που ηταν καταχειμωνο εβγαινα στο μπαλκονι με το κοντομανικο και εξω κυκλοφορουσα με μια πλεκτη ζακετουλα, χωρις κασκολ και τα συναφη.

Βαφες μαλλιων/καλλυντικα/απορρυπαντικα ετσι κι αλλιως δεν χρησιμοποιω οποτε δεν αλλαξα κατι.

Αμυγδαλελαιο για τις ραγαδες δεν εβαζα και καθε μερα, γι'αυτο και μολις γεννησα και ρουφηξε η κοιλια εμφανιστηκαν. Πλεον ομως δεν υπαρχουν.

Σεξ ελευθερο και μπορω να πω πολυ πιο εντονο απ'οτι πριν.

Ασκησεις Η μπαλα δεν με βοηθησε ιδιαιτερα στον τοκετο, αλλα στην εγκυμοσυνη ηταν η προεκταση μου! Πολλη γυμναστικη, αλλα και απλα καθομουν (ηταν η δικη μου θεση μες στο σπιτι:-P). Ειδικα την τελευταια εβδομαδα οποτε εκανα τις ασκησεις μου ενιωθα να κατεβαινει το μωρο. Και οντως επειδη πηγαινα περα παρα μερα στην γιατρο οταν περασα την ΠΗΤ ειχα 1 εκ διαστολη, μια μερα που δεν εκατσα στη μπαλα (γιατι εμεινα σε μια φιλη) ενιωθα οτι εμεινα στασιμη και οντως. Την αλλη μερα παλι 1 εκατοστο. Μολις γυρισα σπιτι και ασκηθηκα τσουπ 2 εκατοστα. Η μπαλα φυσιοθεραπειας ειναι το δικο μου πρεπει!

Καουρες Λιγο το γαλα βοηθησε, αλλα πιο πολυ το χαμομηλι.

 

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, βάζω και τα δικά μου πρέπει (του γιατρού μου δηλαδή):

 

Σεξ: ελεύθερα όσο μπορώ, έχω όρεξη και μου επιτρέπει η ευλυγισία μου. Μέχρι 6ο μήνα το ακολουθήσαμε, μετά ήταν πρακτικά αδύνατον.

Καφές: ένας την ημέρα και να συνυπολογίζω χοντρικά και σοκολάτες, τσάι κ.λπ. καφεϊνούχα

Αλκοόλ: μου είπε 1 ποτηράκι κρασί ή 1 μπύρα την εβδομάδα είναι απολύτως επιτρεπτά, παρ' όλα αυτά από φόβο δεν το τήρησα, βολεύτηκα με τις μπύρες χωρίς αλκοόλ

Περπάτημα: επειδή πήγαμε στον 6ο μήνα μου γαμήλιο, όσο θέλω και αντέχω και όντως κάτι 8ωρα περπατήματα θυμάμαι, δεν είχα ποτέ συσπάσεις λόγω αυτού και καθόλου γενικώς μέχρι το τέλος ούτε ποτέ αίμα κ.λπ. 

Αρχές εγκυμοσύνης: μου ξεκαθάρισε πως όποια λογικά βάρη κι αν σηκώσω, όσο κι αν περπατήσω, αν γυμναστώ ήπια αφού γενικώς γυμνάζομαι και γενικώς συνεχίζοντας φυσιολογικά τη ζωή μου ΔΕΝ πρόκειται να επηρεάσω ούτε είμαι σε θέση οποιαδήποτε αποβολή συμβεί στο πρώτο τρίμηνο. Είναι γονιδιακή και προκαθορισμένη ήδη από τη στιγμή της σύλληψης όπως μου ξεκαθάρισε και δεν οφείλεται σε ενέργειές μας. 

Ασκήσεις: Μπάλα εννοείται, με βοήθησε πολύ στην εξέλιξη του τοκετού, τη χρησιμοποιούσα στο μαιευτήριο ακόμα και μετά τη μικρή δόση επισκληρίδιου που μου είχαν κάνει. Μικρή αλλά αρκετή για να μην πονάω και λίγη ώστε να κινούμαι. Επίσης, γιόγκα που πήγαινα και πισίνα εφόσον τη θεωρούσα πολύ καθαρή. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Thommyarg εσύ έχεις περισσότερες απαγορεύσεις και από εμένα :-P:-P:-P

Η αλήθεια είναι πως είναι κάπως υπερβολικός, αλλά εφόσον αντέχεις τον ακολουθεις πιστά. Αλλά αν δεις να σε πιάνει αμόκ καμια μέρα του τύπου "θέλω να φάω αυτό τώρα" εννοείται πως θα το φας :-P

 

Επίσης ξεχασα να αναφέρω ότι την πρώτη φορά που ήμουν έγκυος, ο γιατρός μού είπε ότι αν θέλω μπορώ να πηγαίνω και γυμναστήριο, αρκεί να μην κάνω ποδήλατο, κοιλιακούς και να μην σηκώνω βάρη!

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

@Thommyarg εσύ έχεις περισσότερες απαγορεύσεις και από εμένα :-P:-P:-P

Η αλήθεια είναι πως είναι κάπως υπερβολικός, αλλά εφόσον αντέχεις τον ακολουθεις πιστά. Αλλά αν δεις να σε πιάνει αμόκ καμια μέρα του τύπου "θέλω να φάω αυτό τώρα" εννοείται πως θα το φας :-P

 

Επίσης ξεχασα να αναφέρω ότι την πρώτη φορά που ήμουν έγκυος, ο γιατρός μού είπε ότι αν θέλω μπορώ να πηγαίνω και γυμναστήριο, αρκεί να μην κάνω ποδήλατο, κοιλιακούς και να μην σηκώνω βάρη!

 

Χαχα πολλές ναι. Αλλά δεν το ακούω μωρέ κάνω και λίγο του κεφαλιού μου. Κάποιοι είναι απλά υπερβολικοί. Σιγά μην τηρήσω κατά γράμμα τα λεγόμενα του. Καλό είναι να ακούμε τον γιατρό αλλά και η κάθε γυναίκα ξέρει τον οργανισμο της και πότε πρέπει να σταματήσει (να κάνει κατι). Εγώ γενικά δεν είμαι της υπερβολής. Αν τον ακουγα σ όλα όσα άμυνα χει πει θα έδιωχνα και τ κατοικίδιο μου. Ίσως να τ έλεγε για προληπτικούς λόγους βέβαια. Αλλά και παλι εφοσον προς το παρων εξελίσσονται όλα ομαλά για μένα κ τ μωρο μου είμαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , vicky86 είπε:

Στις εγκυμοσυνες δ μου αρεσουν τα κοκκινιστα.ειδικα οσπρια κ λαδερα.στη δευτερη ουτε κιμα

Πολλες απαγορευσεις στο φαι thommyarg

Αυτό ακριβώς!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ καφέ δεν έπινα, δεν έβαφα τα νύχια μου και τα μαλλιά μου

μπάνιο στη θάλασσα δεν έκανα

σεξ έκανα μετά το πρώτο τρίμηνο, ελεύθερα, και από την 38η εβδομάδα συστηματικά και πολύ έντονα (:oops:) για να επισπεύσω τον τοκετό. Για τον ίδιο λόγο έφαγα πολύ ανανά την τελευταία εβδομάδα. Μπορώ να πω ότι έκανε δουλίτσα γιατί οι γιατροί μου έλεγαν ότι πάμε σίγουρα για πρόκληση, όμως παρ' όλα αυτά τα νερά έσπασαν μόνα τους, 

βαφόμουν μόνο όταν είχα συναυλίες με το σχολείο που δούλευα τότε. 

Δεν έφαγα σαλάτα από έξω και δεν έφαγα ότιδήποτε ωμό. 

Αλκοόλ δεν  ήπια καθόλου.

Επίσης προσπαθούσα να τρώω πολλές πρωτεΐνες και πολλά λαχανικά. Γλυκά και υδατάνθρακες τα απέφευγα όσο μπορούσα και άντεχα.

Cravings είχα για κρέπες σοκολάτας και κλαμπ σάντουιτς. Το πρώτο τρίμηνο δεν μπορούσα ούτε καν να μυρίσω το κρέας, και μετά έτρωγα με το ζόρι κοτόπουλο και μοσχάρι. Εκτός εγκυμοσύνης μπορώ να τρώω κάθε μέρα κρέας.

 

Από γυμναστική έκανα μόνο περπάτημα, κυρίως τον τελευταίο μήνα. Ο γιατρός μου είπε ότι απαγορεύεται το ποδήλατο και το μηχανάκι.

 

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μηχανακι απεφευγα στονπρωτο τριμημο.οχι οτι επιδιωξα να ανεβω.ετσι κ αλλιως για συνοδηγος

Στην πρωτη πολυ το λαχταρουσα το κλαμπ κ γω.γενικα ντοματα κ μαρουλι.οποτε δ βαριομουν εκανα σπιτι.απλα επλενα πολυ καλα κ σε ξυδι το μαρουλι.ετσι κ αλλιως ειναι δικο μας

Γενικα ωμα δ τρωω

Link to comment
Share on other sites

- Μέχρι 2 καφέδες τη μέρα

- Αλκοόλ με μέτρο (1 ποτήρι κρασί/μπυρα με το γεύμα, όχι κάθε μέρα)

- Οχι απαστεριωτα γαλακτοκομικά ή ωμό κρέας (όχι πως πριν θα τα έτρωγα)

- Οχι πολλά βάρη (γενικά σηκώνω βάρη στο γυμναστήριο, και δεν εννοώ των  2-3 κιλών ;) και όχι έντονη αεροβική)

 

και τίποτα άλλο.

 

 

Επειδή έκανα διαβήτη κύησης, μπήκα σε διαιτολόγιο διαβητικού, οπότε εκεί τα πραγματα αγρίεψαν. Σε μία εγκυμοσύνη έκανα προεκλαμψία, οπότε η δίαιτα ήταν πραγματικά τραγική σε συνδυασμό με τη δίαιτα του διαβήτη ...

Δύο από τις εγκυμοσύνες μου είχα πρόωρες συσπάσεις, και μικροαιμορραγίες, και εκεί ανα διαστήματα ήμουν σε ανάπαυση με άδεια μόνο να πάω στο μπάνιο. Σε αυτές τις περιόδους και μόνο, είχα ολοκληρωτική απαγόρευση για επαφές και προφανώς για άθληση.

 

Συγκρατώ να μου είχαν πει κάτι για βαφή μαλλιών,αλλά επειδή τότε έτσι κι αλλιώς δεν έβαφα τα μαλλιά μου, δεν συγκρατώ λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι απο μενα...Απο το γιατρο αλλα κι απο την εμπειρια (!) που απεκτησα. Καφες επιτρεπεται, ενας ομως...ελληνικος ή ενα μικρουτσικο εσπρασακι (τρεις γουλιες ειναι). Το αλκοολ ειναι πολυ επικινδυνο, οποτε μισο ποτηρι κρασι σε πολυ εξαιρετικες περιπτωσεις.

Τα οστρακα δεν επιτρεπονταν αλλα δε θυμαμαι γιατι...οπως και το σουσι. Οπως και καθε ωμο κρεας, ελλοχευει τοξοπλασμα, λιστεριωση και κατι αλλα. Ουτε μη παστεριωμενα γαλακτοκομικα, τυρια κτλ. Απαγορευονται αυστηρα τα πολυ μεγαλα ψαρια λογω υδραργυρου, ξιφιας και τετοια, αλλα στην Ελλαδα δεν τα καταναλωνουμε και πολυ, ουτως ή αλλως. Βαφη μονο φυτικη ή ανταυγειες, οσο γινεται μετα το 3μηνο, και το βαψιμο των νυχιων κανονικα δεν επιτρεπεται, το δε ημιμονιμο ειναι σχεδον εγκληματικο σε περιπτωση που συμβει κατι εκτακτο, τα νυχια ειναι δεικτης για καποια παρενεργεια (οχι στις εγκυες, γενικα) και τωρα που δε μπορουν να το βγαλουν στα νοσοκομεια (σε περιπτωση χειρουργειου κτλ), το δηλωνουν στην καρτελα του ασθενους για να μην εχουν ευθυνη και καλα κανουν κατα τη γνωμη μου. Εμμ, δεν επιτρεπεται το μαρουλι και ο, τι δεν μπορει να πλυθει καλα, πχ φραουλες, εκτος αν τα εχεις απο το θερμοκηπιο σου (να μην εχουν ερθει σε επαφη με ζωα) ή αν το πλυνεις πολυ πολυ καλα και με λιγο ξυδι. Τι αλλα...Σε φυσιολογικη εγκυμοσυνη επιτρεπεται το σεξ! Σε επαπειλουμενη αναλογα με τις οδηγιες του γιατρου. Επισης, χρειαζεται προσοχη με τα καθαριστικα που εισπνεουμε, ειδικα τους πρωτους μηνες, οχι βαρη, οχι πολυ αλατι, οχι πολλα γλυκα. Γενικα απ' οτι καταλαβα οι πρωτοι μηνες ειναι πολυ κρισιμοι με αυτα και οσες εχουν αναγουλες ειναι τυχερες απο αυτη την αποψη, προστατευονται. Α, ναι, και με μετρο το κινητο και το wifi, σιγουρα ειναι και αλλα αλλά δεν τα θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...