Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοί Σταθμοί στο Ωραιοκαστρο


Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι σε αναζήτηση παιδικού σταθμού στο Ωραιοκαστρο (με ΕΣΠΑ) και θα ήθελα σας παρακαλώ όσες γνωρίζετε γνώμες για το "fairyland" , " μικρό καράβι " και του Δήμου στην παιδοπολη. Τους δύο πρώτους τους έχω επισκεφτεί ξέρω τις εγκαταστάσεις κτλ αλλά θα ήθελα γνώμες όσων αφορά τον τρόπο διαπαιδαγωγησης των παιδιών, αν βάζουν πχ τιμωρίες, το φαγητό που δίνουν, αν εχουν καλές δασκαλες και τέτοια θέματα. Του Δήμου δεν τον έχω δει καθόλου δεν ξέρω ούτε από εγκατάστασεις τπτ. Έχω επισκεφτεί και άλλους (μελενιος, μικρός μαέστρος, πορτοκαλοκηπος)αλλά τους απεριψα για διάφορους λόγους. Βοηθήστε. Please γιατί δεν ξέρω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On ‎16‎/‎6‎/‎2017 at 1:26 ΠΜ, Litsa.. είπε:

Γειά σας! Είμαι σε αναζήτηση παιδικού σταθμού στο Ωραιοκαστρο (με ΕΣΠΑ) και θα ήθελα σας παρακαλώ όσες γνωρίζετε γνώμες για το "fairyland" , " μικρό καράβι " και του Δήμου στην παιδοπολη. Τους δύο πρώτους τους έχω επισκεφτεί ξέρω τις εγκαταστάσεις κτλ αλλά θα ήθελα γνώμες όσων αφορά τον τρόπο διαπαιδαγωγησης των παιδιών, αν βάζουν πχ τιμωρίες, το φαγητό που δίνουν, αν εχουν καλές δασκαλες και τέτοια θέματα. Του Δήμου δεν τον έχω δει καθόλου δεν ξέρω ούτε από εγκατάστασεις τπτ. Έχω επισκεφτεί και άλλους (μελενιος, μικρός μαέστρος, πορτοκαλοκηπος)αλλά τους απεριψα για διάφορους λόγους. Βοηθήστε. Please γιατί δεν ξέρω τι να κανω

 

Γεια σου Λίτσα. Έχω και εγώ μια κόρη 12 μηνών τώρα (άρα 15 μηνών το Σεπτέμβριο) και είμαστε σε αναζήτηση σταθμού στο Ωραιόκαστρο. Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες για τους σταθμούς που πήγες. Σκεφτόμουν Ανδρεάδη, αλλά τελικά δεν έχει βρεφικό τμήμα. Μετά έλεγα να πάω να δω το μικρό μαέστρο, αλλά λες ότι τον απέρριψες. Υπάρχει και το Ντεκρολί, αλλά κάπου διάβασα ότι έχει ΄πολύ κοντά ένα ξυλουργείο (το οποίο είναι αποτρεπτικό).

Αν έχεις δει κι άλλους σταθμούς, θα ήθελα να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου, μήπως και αλληλοβοηθηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2017 at 11:03 ΠΜ, johnpap82 είπε:

 

Γεια σου Λίτσα. Έχω και εγώ μια κόρη 12 μηνών τώρα (άρα 15 μηνών το Σεπτέμβριο) και είμαστε σε αναζήτηση σταθμού στο Ωραιόκαστρο. Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες για τους σταθμούς που πήγες. Σκεφτόμουν Ανδρεάδη, αλλά τελικά δεν έχει βρεφικό τμήμα. Μετά έλεγα να πάω να δω το μικρό μαέστρο, αλλά λες ότι τον απέρριψες. Υπάρχει και το Ντεκρολί, αλλά κάπου διάβασα ότι έχει ΄πολύ κοντά ένα ξυλουργείο (το οποίο είναι αποτρεπτικό).

Αν έχεις δει κι άλλους σταθμούς, θα ήθελα να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου, μήπως και αλληλοβοηθηθούμε.

Ντεκρολι δεν πήγα καν γιατί διάβασα και γω για το εργοστάσιο ξυλειας από πίσω και δεν έκανα καν τον κόπο. Πήγα "μελενιο"  τον απέρριψα γιατί κατάλαβα πως χρησιμοποιούν την έννοια της τιμωρίας κάτι το οποίο δεν μου αρέσει και επίσης για οικονομικούς λόγους. Από τη νέα χρονιά εκτός από τα υπόλοιπα έξοδα (770 το παιδί τον χρόνο και εννοείται έξτρα οι εκδρομές κτλ και όλα αυτά με εσπα) θα είναι υποχρεωτικό στον σταθμό τους οι στολή. Δλδ απλά φουτερακια και μακο ρούχα σε γκρι και κίτρινο με την ονομασία τους τα οποία όμως είναι πανάκριβα και θες στάνταρ 3 αλλάξιες χειμερινά κ άλλες τόσες καλοκαίρινα. Θα γράψω σε επόμενη δημοσίευση για άλλους παιδικούς μην κάνω ένα σεντόνι 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πήγα πορτοκαλοκηπο. Ο καλύτερος από εγκατάστασεις με διαφορά. Έχουν πολύ ωραίους χώρους τεράστιος μπρος πίσω αυλή πεντακαθαρες τουαλέτες και πολλεεεες. Έχουν χωράφι που βάζουν δικά τους ζαρζαβατια και μαγειρεύουν με εκείνα στα παιδιά γενικά όλα έδειχναν τέλεια. Η κουζίνα πεντακάθαρη μεγάλη. Τους απέρριψα για δύο λόγους. Αρχικά για τα χρήματα.  Θέλουν 100 το μήνα με έσπα στάνταρ, +50 αν θες λεωφορείο. (εγώ έχω δύο παιδιά οπότε πολλά τα λεφτά) Εννοείται έξτρα εκδρομές κτλ Μου έκανε εντύπωση πως όση ώρα ήμουν εκεί είχε πολλή ησυχία. Κάποια στιγμή ακούστηκε να μιλάει ένα παιδάκι και μου ζήτησε συγνώμη η κυρία για την φασαρία. Μου λέει δεν συνηθίζεται να έχουμε τέτοια φασαρία.. Με προβλημάτισε πολύ αυτό. Δλδ ένα τριχρονο ένα τετραχρονο παιδί δεν μπορεί πχ να τραγουδήσει ή να εκφραστεί ή να φωνάξει? Στρατιωτακια είναι? Και όταν ρώτησα πως διαχειριζονται τις εντάσεις μεταξύ των παιδιών μου είπε πως δεν έχουν εντάσεις ποτέ... Και ότι οι δάσκαλες είναι τόσο οργανωμένες που δεν αφήνουν καθόλου κενά ώστε να βγουν από το πρόγραμμα και γι αυτό δεν μαλωνουν τα παιδιά 

Link to comment
Share on other sites

Ονειροχωρα: τους απέρριψα γιατί δεν έχουν φαγητό βάζεις εσύ πρωινό μεσημεριανό. Εμένα αυτό δεν με βολεύει. Κατά τα άλλα μέτριος σταθμός γενικά και μέσα στο Ωραιοκαστρο για να πας με τα πόδια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μικρός μαέστρος δεν μου έκατσαν όσα είπαμε με τον κύριο. Άλλα ρωτούσα αλλά μου έλεγε. Απέφευγε νομίζω λίγο να απαντήσει και γυρνουσε την κουβέντα στο σύστημα του εσπα κτλ κτλ. Δε μου άρεσαν οι χώροι, από χρήματα δεν θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω 210 το μήνα μου είπε για δύο παιδιά. Μέσα όμως η μεταφορά και οι έξτρα δραστηριότητες μουσικές και τέτοια τα οποία αν θες δεν τα βάζεις. Ένα παράδειγμα που μου ανέφερε και δεν μου άρεσε όταν τον ρώτησα πως αντιμετωπίζουν πχ αν ένα παιδί χτυπήσει ένα άλλο. Μου είπε δεν έχουμε στάνταρ τρόπο. Αν πχ λέει χτυπήσει ένα παιδί λέει στο χτυπήμενο δεν το ήθελε ο τάδε. Ε τάδε? Το ήθελες? Δεν το ήθελες. Και έτσι απαντάει λέει ότι δεν το ήθελε και τελειώνει το θέμα. Άρα τι διδάσκει στο χτυπήμενο? Ότι όταν το χτυπάνε να δικαιολογεί την πράξη και να ανέχεται τη βία? και μαθαίνει σε αυτόν που χτυπάει να λέει δεν το ήθελα και τέλος? Ίσως θεωρηθω υπερβολική αλλά για μένα έχει μεγάλη σημασία εκεί που θα εμπιστεύτω τα παιδιά μου πως θα τους καθοδήγησουν να διαχειριζονται διάφορες καταστάσεις. Καλώς ή κακώς όσο καλές βάσεις και να βάλει η οικογένεια σίγουρα και το σχολείο επηρεάζει πολύ τη συμπεριφορά των παιδιών. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς απερριψα για τους λόγους που έγραψα όμως αυτά που εγώ βλέπω αρνητικά για κάποιον άλλον μπορεί να μην είναι. Είχα κάποια στάνταρ στο μυαλό μου που θα ήθελα ιδανικά να προσφέρει ένας παιδικός σταθμός και βάσει αυτών ψάχνω. Ειμαι ανάμεσα στο μικρό καράβι και το φεριλαντ. Ελπίζω να μας πουν τις απόψεις τους κάποιες μαμάδες που ξέρουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...