Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνδρομή Συλλόγου Γονέων για την σίτιση στο ολοήμερο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα αν ξέρετε, να μου λύσετε μια απορία... λάβαμε τις προάλλες δύο κλειστά φακελάκια τα οποία τα είχε δώσει στα παιδιά μου η τραπεζοκόμος του ολοήμερου εκ μέρους του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων. Τα φακελάκια περιείχαν μια ειδοποίηση για πληρωμή 30 ευρώ έκαστο τέκνο - το οποίο ποσό με την έκπτωση γίνεται 20 ευρώ, τουτέστιν 40 ευρώ και για τα δύο παιδιά. Το ποσό καταβάλλεται, απ' ότι έμαθα, στον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Η καταβολή του μας παρουσιάστηκε ως υποχρεωτική. Αναρωτήθηκα λοιπόν τι περιλαμβάνει αυτή η χρηματική συνδρομή, μιας και για το γεύμα των παιδιών απαιτούνε να έχουν τα παιδιά πλαστικά πιρούνια από το σπίτι τους, υποτίθεται για να αποφύγουν τραυματισμούς, δεν είδα όμως να καλύπτονται αυτά τα έξοδα από το χρηματικό αυτό ποσό.. και δεδομένης της υπάρχουσας κρίσης, εγώ τουλάχιστον, δεν διαθέτω παραπάνω λεφτά για να αγοράζω σακουλάκια με πλαστικά πιρούνια.. Αυτό γίνεται σε όλα τα σχολεία? Πληρώνετε κι εσείς ανάλογο ποσό στον σύλλογο για την σίτιση? Δεν είναι αυτονόητο, μιας και πηγαίνουμε σε δημόσιο σχολείο να μην πληρώνουμε για την σίτιση στο ολοήμερο? 'Όταν ρώτησα την τραπεζοκόμο τι καλύπτει αυτό το ποσό μου απάντησε ότι είναι για καθαριστικά, εννοώντας υγρά μαντηλάκια για να σκουπίζονται πριν φάνε. Αυτό το ποσό δηλαδή καλύπτει τα υγρά μαντηλάκια? Πολύ προβληματίζομαι αν θα πρέπει να διαθέσω αυτό το ποσό για το οποίο δεν έχουμε ειδοποιηθεί από την διεύθυνση του σχολείου ότι θα πρέπει να καταβάλλουμε την στιγμή που κάνουμε εγγραφή στο ολοήμερο...

 

Επεξεργάστηκαν by tzoutzouka
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν υπάρχει συνδρομή για την σίτιση στο ολοήμερο στα δημόσια σχολεία. Ο γιός μου πηγαίνει σε δημόσιο σχολείο και δεν πληρώνουμε ούτε 1 ευρώ για το ολοήμερο. Μάλλον ο σύλλογος ψάχνει τρόπους να αυγατίσει το ταμείο του .... Στην θέση σου δεν θα πλήρωνα τίποτα. 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο σύλλογος έχει κάνει συμφωνία με την τραπεζοκόμο. Κανονικά τραπεζοκόμος δεν προβλέπεται, οι δασκάλες επιβλέπουν τα παιδιά να στρώσουν το τραπέζι και να φάνε. Σε κάποια σχολεία τραπεζοκόμο καλύπτει ο δήμος. 

Αν υπάρχει συμφωνία του συλλόγου με την τραπεζοκόμο δεν είστε υποχρεωμένοι να πληρώσετε και σίγουρα όχι έτσι, έπρεπε να απευθυνθεί ο σύλλογος στους γονείς, να κοπεί απόδειξη κλπ, δεν μπορεί να γίνει συναλλαγή απευθείας της τραπεζοκόμου με τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

ΑΡΓΚ όταν ρώτησα πάντως τι καλύπτει αυτό το ποσό δεν μου είπαν ότι είναι για την τραπεζοκόμο, όπως γράφω και πιο πάνω. Για κάτι μαντηλάκια και είδη καθαριότητας μου έλεγαν, τίποτ' άλλο. Από τον σύλλογο δεν είχαμε καμία ενημέρωση στην αρχή της χρονιάς πως θα κληθούμε να πληρώσουμε κάτι για την σίτιση των παιδιών στο ολοήμερο. Η μόνη ενημέρωση που υπήρξε ήταν ένα σημείωμα (δακτυλογραφημένη φωτοτυπία) από τον σύλλογο το οποίο έδωσαν στα παιδιά να μας το δώσουν και έγραφε πως το ετήσιο ποσό που θα πρέπει να πληρωθεί για κάθε παιδί είναι το τάδε και εάν πρόκειται για δύο παιδιά γίνεται η τάδε έκπτωση. Δεν έγραφε ούτε τι καλύπτει, ούτε για ποιόν λόγο θα πρέπει να καταβάλλουμε αυτά τα λεφτά. Επίσης σε κάποια ανάρτηση στο ίντερνετ - δεν συγκράτησα το link για να το παραθέσω δυστυχώς - στην οποία έγραφε δικηγόρος, έλεγε πως οι γονείς δεν είναι υποχρεωμένοι να καταβάλλουν κάποιο χρηματικό ποσό για τον εκάστοτε σύλλογο γονέων, μόνο την ετήσια συνδρομή (εμάς είναι της τάξεως των 5 ευρώ) κι αυτό μόνο εάν το επιθυμούν. Τώρα τι στο καλό είναι αυτά τα 40 ευρώ...προσωπικά μούφα μου φαίνεται το όλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , tzoutzouka είπε:

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

  Τώρα τι στο καλό είναι αυτά τα 40 ευρώ...προσωπικά μούφα μου φαίνεται το όλο θέμα...

 

Αυτό ακριβώς είναι! Δηλαδή αν δεν τα δώσεις δεν θα αφήνουν τα παιδιά να τρώνε? Έτσι κι αλλιώς μαντηλάκια για τα χέρια δεν τους βάζεις στην τσάντα τους? Τι τους βάζουν πάνω στα τραπεζάκια που τρώνε, βάζα με λουλούδια? 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα ντε... δηλαδή αν υποθέσουμε πως στην τραπεζαρία τρώνε ας πούμε ένα μίνιμουμ 30 παιδιών επί 35 ευρώ που είναι το αρχικό ποσό, βγαίνει ένα ποσό γύρω στα 1000 ευρώ το οποίο υποτίθεται ότι καλύπτει καθαριστικά και μαντηλάκια για ένα χρόνο? Πόσο κάνουν αυτά τα καθαριστικά πια και τι μαντηλάκια παίρνουν? chanel? Εν πάση περιπτώση στα παιδιά μου βάζω εγώ και μαντηλάκια και χαρτοπετσέτες που τα παίρνω από εκεί που με βολεύει οικονομικά. Λουλούδια όχι, δεν βάζουν στο τραπέζι ούτε και πορσελάνες χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, tzoutzouka είπε:

Έλα ντε... δηλαδή αν υποθέσουμε πως στην τραπεζαρία τρώνε ας πούμε ένα μίνιμουμ 30 παιδιών επί 35 ευρώ που είναι το αρχικό ποσό, βγαίνει ένα ποσό γύρω στα 1000 ευρώ το οποίο υποτίθεται ότι καλύπτει καθαριστικά και μαντηλάκια για ένα χρόνο? Πόσο κάνουν αυτά τα καθαριστικά πια και τι μαντηλάκια παίρνουν? chanel? Εν πάση περιπτώση στα παιδιά μου βάζω εγώ και μαντηλάκια και χαρτοπετσέτες που τα παίρνω από εκεί που με βολεύει οικονομικά. Λουλούδια όχι, δεν βάζουν στο τραπέζι ούτε και πορσελάνες χαχαχα

 

Τα σχολεία δεν έχουν τραπεζοκόμο. Εφόσον εμφανίζεται τραπεζοκόμος, πληρώνεται από κάπου. Κατά κανόνα αυτό το "κάπου" είναι συμφωνία με το σύλλογο, και αν τα λεφτά είναι μάυρα,  και τα σημειώματα θα γράφουν διάφορα αστεία για μαντηλάκια κλπ. Ειδικά αν παίζει το κλασικό σενάριο η ίδια κυρία να δουλεύει καθαρίστρια, είτε στο Δήμο είτε στο σχολείο κλπ, δεν επιτρέπεται από το νόμο άτομο υπέυθυνο για καθαριότητα να σερβίρει στην ίδια βάρδια, οπότε εκεί τα λεφτά είναι πάντα μαύρα. Αν οι γονείς δε θέλουν, μπορούν να αρνηθούν. Τυπικά, στο ολοήμερο τα παιδιά πρέπει μόνα να στρώνουν τραπέζι και να τρώνε και να μαζεύουν. Αν η πλειοψηφία των γονιών δεν το θέλει αυτό, η τραπεζοκόμος πρέπει κάπως να πληρωθεί. Υπόψην ότι έχω δει να "τσινάνε" και δασκάλες αν δεν υπάρχει τραπεζοκόμος, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ώρα του φαγητού και την ατμόσφαιρα που θα επικρατεί.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα ολοήμερα σχολεία δεν έχουν τραπεζοκόμο δεν το γνώριζα για να είμαι ειλικρινής. Από την άλλη δεν είχα καμία ενημέρωση περί του θέματος, ούτε από τον σύλλογο ούτε από την διεύθυνση του σχολείου. Θέλω να πω ότι εάν τελικά αυτά τα λεφτά προορίζονται για την τραπεζοκόμο, η οποία απ' ότι έμαθα είναι η μαμά ενός παιδιού που φοιτά στο σχολείο, δεν θα έπρεπε κάποιος να ενημερώσει ότι εξαιτίας της έλλειψης τραπεζοκόμου, θα τσοντάρουμε όλοι οι γονείς ώστε να υπάρχει κάποιος άνθρωπος που ζεσταίνει τα φαγητά των παιδιών και να έχει γενικώς τον έλεγχο της κατάστασης κι ότι αυτά τα λεφτά αφορούν σε αυτό το θέμα και όχι τα μαντηλάκια όπως μου είπε η προηγούμενη τραπεζοκόμος που είχα ρωτήσει? Στα δυο σημειώματα που έχουμε πάρει περί του θέματος, πουθενά δεν αναφέρεται που πάει αυτό το ποσό. Δηλαδή εγώ θα πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου ή να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα τον τάδε και τον δείνα, λες και δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω για να ερευνήσω την υπόθεση? Δεν ξέρω ρε παιδιά... εσάς πως λειτουργεί το όλο σύστημα? Εγώ είμαι η εξωγήινη της υπόθεσης?

 

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονισμοί του σχολείου απαγορεύουν να βρίσκεται εξωσχολικό άτομο μέσα στους χώρους του. Μόνο οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές επιτρέπονται. Α και η καθαρίστρια... Σϋμφωνα λοιπόν με αυτό δεν μπορούν  να σας δώσουν τυπωμένο τον λόγο που ζητούν αυτά τα χρήματα, για να πληρώσουν τον γονιό δηλαδή, γιατί μπορεί κάλλιστα κάποιος να κάνει καταγγελία και να τρέχουν τον διευθυντή. Οπότε μην περιμένετε σαφείς εξηγήσεις για κάτι που δεν είναι νόμιμο.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οκ σύμφωνοι, η διαφωνία μου με όλο αυτό είναι ότι δεν γνωρίζω για ποιο λόγο δίνω 40 ευρώ (διόλου ευκαταφρόνητο ποσό εν μέσω κρίσης αν προσθέσεις και τα ποσά των εκδρομών, των αναμνηστικών φωτογραφιών κλπ έξοδα όλα αυτά συσσωρευμένα στο τέλος της σχολικής χρονιάς) και απλά καλούμαι να καταβάλλω αυτό το ποσό στο άσχετο. Απλά νομίζω πως δικαιούμαι από κάποιον έστω μια προφορική ενημέρωση και όχι να φτάνει η προτελευταία μέρα της σχολικής χρονιάς και να το μαθαίνω αυτή τη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφορικά μόνο θα σου δώσουν εξήγηση. Αλλά και πάλι 20 ευρώ το παιδί για να στρώνει τα τραπεζομάντηλα και να σερβίρει τα παιδιά δεν είναι πολλά? Πόσα παιδιά είναι στο ολοήμερο? 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2017 at 4:28 PM, Αγγελική2 said:

Δεν υπάρχει συνδρομή για την σίτιση στο ολοήμερο στα δημόσια σχολεία. Ο γιός μου πηγαίνει σε δημόσιο σχολείο και δεν πληρώνουμε ούτε 1 ευρώ για το ολοήμερο. Μάλλον ο σύλλογος ψάχνει τρόπους να αυγατίσει το ταμείο του .... Στην θέση σου δεν θα πλήρωνα τίποτα. 

 

Όλες αυτές οι απορίες θα λυνόντουσαν εάν οι γονείς ασχολούνταν με τους συλλόγους. Προσωπικά ασχολούμαι και θα συνεχίσω να ασχολούμαι γιατί πέρα από το καλό των δικών μου παιδιών με ενδιαφέρει και το καλό όλων των παιδιών.

H κοπέλα που άνοιξε το θέμα μπορεί να ρωτήσει απευθείας στο σύλλογο! Εκείνοι θα σου πουν τι αφορούν τα χρήματα!

Όσοι κράζουν τους συλλόγους να ξέρετε ότι κάνουν την δουλειά που δεν προλαβαίνουν να κάνουν όλοι οι γονείς!! Στον δικό μας σύλλογο όλοι οι γονείς δουλεύουν και τρέχουν όλη μέρα παρόλα αυτά βρίσκουν την όρεξη και τον χρόνο γιατί απλώς ενδιαφέρονται.

Στις συνελεύσεις κλπ είναι απογοητευτικό ότι πάνε 5 γονείς.

Όταν όμως τίθεται θέμα χρημάτων, μια χαρά βλέπω να υπάρχει χρόνος να τους κράζουμε στο ιντερνετ.

Από εκεί και πέρα ωραία τα λέει ο δικηγόρος, δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει κάποιος 5 ΕΥΡΩ!!!! για μία ολόκληρη χρονιά!!! Στις γιορτές που διοργανώνει όμως ο σύλλογος μια χαρά τους βλέπω τους απόντες γονείς να πάνε και να χορεύουν και μετά κάποιοι άλλοι να μαζεύουν τα σκουπίδια που αφήνουν πίσω τους. Ακόμη και για τις γιορτές κάποιος τρέχει και αυτοί είναι πάντα οι 5-6 του συλλόγου.

Στο δικό μας σχολείο ο σύλλογος έχει πλούσιο έργο σε εκδηλώσεις, ημερίδες, έχουν προσκληθεί και μιλήσει ψυχολόγοι για bulling και άλλα θέματα. Και εκεί η παρουσία των γονέων απογοητευτική.

Από εκεί και πέρα κανείς δεν σας υποχρεώνει κανείς να δώσετε χρήματα στο σύλλογο, σε ότι αφορά το έργο γενικότερα των συλλόγων όσα μέλη αρέσκονται μόνο να κάνουν κριτική και μάλιστα κακοπροαίρετη κριτική δεν πειράζει. Όσοι ασχολούνται με τους συλλόγους ενδιαφέρονται για όλα τα παιδιά όχι μόνο για τα δικά τους και για την τσεπούλα τους!!  

Φιλικά πάντα!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν στρώνονται τραπεζομάντηλα Αγγελική2...μόνο το φαγητό τους ζεσταίνει και τους μοιράζει τα τάπερ στα οποία έχουμε γραμμένα εμείς τα ονόματά τους. Επίσης άμα κάποιο παιδί έχει ξεχάσει πχ το πιρούνι του ή δεν το βρίσκει όπως είχε συμβεί στον γιό μου, απλά δεν τρώει... ο γιός μου καθόταν και κοίταζε το φαγητό του μια μέρα και δεν είχαν ούτε ένα πλαστικό πιρούνι να του δώσουν.. Στο ολοήμερο είναι γύρω στα 30 - 40 παιδιά, δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λες ότι για μια "δουλειά" μισής ώρας η κυρία θα πάρει 40 επι 20 = 800 ευρώ!!!!!!! Και δεν του διαθέτουν ούτε πλαστικό πιρούνι σε περίπτωση που κάποιο παιδί δεν έχει μαζί του???? Ούτε ευρώ δεν θα έδινα! 

Τώρα που ξαναδιάβασα την πρώτη σου ανάρτηση είδα το ποσό ότι είναι 30 ευρώ το κάθε παιδί, άρα στο σύνολο θα βγει χιλιάρικο!!!! 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Αγγελική2 said:

Δηλαδή μου λες ότι για μια "δουλειά" μισής ώρας η κυρία θα πάρει 40 επι 20 = 800 ευρώ!!!!!!! Και δεν του διαθέτουν ούτε πλαστικό πιρούνι σε περίπτωση που κάποιο παιδί δεν έχει μαζί του???? Ούτε ευρώ δεν θα έδινα! 

Τώρα που ξαναδιάβασα την πρώτη σου ανάρτηση είδα το ποσό ότι είναι 30 ευρώ το κάθε παιδί, άρα στο σύνολο θα βγει χιλιάρικο!!!! 

Υποθετω ότι το ποσό είναι για ολη την χρόνια και δεν ειναι για μισή ώρα. Καθε μηνα σας το ζητήσανε????

Η δικιά μας καθαρίστρια  (π.χ.) ταίζε το παιδί μου στο στομα επειδή έκανε κονξες στο φαγητό, όπως και πολλα άλλα παιδιά, δεν σέρβιρε και μαζευε μόνο.

 

Εννοείται ότι είνα παράνομο και φυσικά προερατικό  όλα αυτό και γι αυτό δεν το γραφουν, αλλα και μιας και το ελληνικό δημόσιο δεν προβλέπει τραπεζοκόμους και η δάσκαλοι δεν υποχρεουταν να σερβίρουν τα παιδιά, συνήθως οι Συλλογοι το κανονίζουν για να το κάνει η εκάστοτε καθραρίστρια που έχει δικαίωμα να βρίσκετε στο σχολείο.

 

Επίσης μια και λεμε για λεφτά, ουτε η συνδρομή στο Συλλογο είναι υποχρεωτική για να γίνεις μέλος και φυσικά δεν πάει αναλογα το πόσα παιδιά έχεις αλλά είναι ένα ποσό εξάπαξ ανα μέλος (π.χ. μπορεί να θέλουν να γίνουν μέλη και οι 2 γονεις)

Εαν σας πουνε κάτι διαφορετικό πες τους να σας φέρουν το καταστατικό που στηρίζουν τα λεγόμενα τους (κι αν το δείτε φέξτε μου)

 

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ σε ετήσια βάση το λέω, αν και αν το σκεφτείς θα δεις ότι μιλάμε για 8 μήνες, βγάζοντας το καλοκαίρι, Πάσχα, Χριστούγεννα. Και σιγά μην ασχοληθεί  να ταίσει το παιδί στο στόμα. Εδώ όπως έγραψε η θεματοθέτρια, μία φορά που το παιδί της δεν είχε πιρούνι το αφήσανε και κοίταζε το φαγητό χωρίς να μπορεί να φάει. Το παιδί σου @Jarett προφανώς ήταν τυχερό που έπεσε σε τόσο καλό άνθρωπο! 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Αγγελική2 said:

Κι εγώ σε ετήσια βάση το λέω, αν και αν το σκεφτείς θα δεις ότι μιλάμε για 8 μήνες, βγάζοντας το καλοκαίρι, Πάσχα, Χριστούγεννα. Και σιγά μην ασχοληθεί  να ταίσει το παιδί στο στόμα. Εδώ όπως έγραψε η θεματοθέτρια, μία φορά που το παιδί της δεν είχε πιρούνι το αφήσανε και κοίταζε το φαγητό χωρίς να μπορεί να φάει. Το παιδί σου @Jarett προφανώς ήταν τυχερό που έπεσε σε τόσο καλό άνθρωπο! 

Αυτό ακριβώς, εγώ κοιταξα αν τα παιδια εξυπηρετουνται (όχι μονο το δικό μου παιδι).

Οπότε 800€ τουλαχιστον για την δικιά μας καθαρίστρια ήταν παρα πολύ λίγα γιατί έκανε κι άλλα πραγματα. Είχαμε το κινητό της και μιλάγαμε για τα παιδιά μας. μια φορά που έγινε διάρηξη στο σχολείο και το κάνανε χάλια μέσα στο Πάσχα, πήρε τις κόρες της και πήγε και το εκανε λαμπικο χωρίς να έχει υποχρεώση και αλλα πάρα πολλά.

 

πόσα παιδιά έχετε στο ολοημερο?

θεωρώ ότι 20€ το χρόνο (ή 30€ για δυο παιδιά) είναι ένα αξιοπρεπες ποσό για νακλύψουμε την ανυπαρξία του ελληνικου δημοσίου, με την προυπόθεση ότι η κοπέλα που θα αναλάβει θα προσέχει καταλλητα παιδιά. Το να έχω απαιτήσεις να τα ταίζει είναι πολύ μαλλον............αλλά η δικια μας που αγαπουθσε τα παιδιά, τα σερβιρε, τα ταίζα και καθάριζε είτε τα έπαιρνε στο τελος τα λεφτα ειτε όχι.

 

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το υπουργείο δεν προβλέπει τραπεζοκόμους τα τελευταία χρόνια καθώς την σιτιση στο ολοήμερο την θεωρεί εκπαιδευτική δράση. Δηλαδή η δασκάλα μαζί με τα παιδιά θα ετοιμάσουν τα τραπέζια, θα σερβίρουν τα φαγητά και στην συνέχεια θα τα μαζέψουν, με στόχο να μάθουν τα παιδιά να είναι υπεύθυνα, να συνεργάζονται και να αυτοεξυπηρετούνται. Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω από εκπαιδευτικούς γνωστούς μου αλλά και από μέλη του φόρουμ.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι εκπαιδευτκοι επιβλέπουν, ουτε σερβιρουν ουτε μαζεύουν, δεν είναι υποχρεωμένοι σύμφωνα με το νομο. Αν ήταν υποχρεωμένοι να 'σαι σίογυρη ότι εγώ τουλαχιστον θα το είχα τραβηξει το θεμα.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama_3 είπε:

 

Όλες αυτές οι απορίες θα λυνόντουσαν εάν οι γονείς ασχολούνταν με τους συλλόγους. Προσωπικά ασχολούμαι και θα συνεχίσω να ασχολούμαι γιατί πέρα από το καλό των δικών μου παιδιών με ενδιαφέρει και το καλό όλων των παιδιών.

 

H κοπέλα που άνοιξε το θέμα μπορεί να ρωτήσει απευθείας στο σύλλογο! Εκείνοι θα σου πουν τι αφορούν τα χρήματα!

 

Όσοι κράζουν τους συλλόγους να ξέρετε ότι κάνουν την δουλειά που δεν προλαβαίνουν να κάνουν όλοι οι γονείς!! Στον δικό μας σύλλογο όλοι οι γονείς δουλεύουν και τρέχουν όλη μέρα παρόλα αυτά βρίσκουν την όρεξη και τον χρόνο γιατί απλώς ενδιαφέρονται.

 

Στις συνελεύσεις κλπ είναι απογοητευτικό ότι πάνε 5 γονείς.

 

Όταν όμως τίθεται θέμα χρημάτων, μια χαρά βλέπω να υπάρχει χρόνος να τους κράζουμε στο ιντερνετ.

 

Από εκεί και πέρα ωραία τα λέει ο δικηγόρος, δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει κάποιος 5 ΕΥΡΩ!!!! για μία ολόκληρη χρονιά!!! Στις γιορτές που διοργανώνει όμως ο σύλλογος μια χαρά τους βλέπω τους απόντες γονείς να πάνε και να χορεύουν και μετά κάποιοι άλλοι να μαζεύουν τα σκουπίδια που αφήνουν πίσω τους. Ακόμη και για τις γιορτές κάποιος τρέχει και αυτοί είναι πάντα οι 5-6 του συλλόγου.

 

Στο δικό μας σχολείο ο σύλλογος έχει πλούσιο έργο σε εκδηλώσεις, ημερίδες, έχουν προσκληθεί και μιλήσει ψυχολόγοι για bulling και άλλα θέματα. Και εκεί η παρουσία των γονέων απογοητευτική.

 

Από εκεί και πέρα κανείς δεν σας υποχρεώνει κανείς να δώσετε χρήματα στο σύλλογο, σε ότι αφορά το έργο γενικότερα των συλλόγων όσα μέλη αρέσκονται μόνο να κάνουν κριτική και μάλιστα κακοπροαίρετη κριτική δεν πειράζει. Όσοι ασχολούνται με τους συλλόγους ενδιαφέρονται για όλα τα παιδιά όχι μόνο για τα δικά τους και για την τσεπούλα τους!!  

Φιλικά πάντα!!

Είστε από τους τυχερούς που έχετε σύλλογο που κάνει δράσεις και ενδιαφέρεται πραγματικά για τα παιδιά. Ανήκω όμως στην κατηγορία αυτών των γονιών που έχουν έναν ανύπαρκτο σχεδόν σύλλογο και ζητάω επανειλλημένα να γίνει μία συνάντηση αλλά δεν.... Δεν μπορείς να ξέρεις λοιπόν αν ασχολούμαι ή όχι..... 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Αγγελική2 said:

Είστε από τους τυχερούς που έχετε σύλλογο που κάνει δράσεις και ενδιαφέρεται πραγματικά για τα παιδιά. Ανήκω όμως στην κατηγορία αυτών των γονιών που έχουν έναν ανύπαρκτο σχεδόν σύλλογο και ζητάω επανειλλημένα να γίνει μία συνάντηση αλλά δεν.... Δεν μπορείς να ξέρεις λοιπόν αν ασχολούμαι ή όχι..... 

Γίνε μέλος (=πληρωνεις συνδρομη)

απαίτησε γραπτα ενημερωσεις, συγνετρώσεις κλπ

κάντους καταγγελία στην Ενωση Συλλόγων της περιοχής σου η και στο Δημο αν πρέπει (όλοι οι Συλλογοι υποκεινται σε Ενώσεις)

Αν εχεις ορεξη δηλαδη γιατί θα γίνει η κακιά και θα χρειαστείς και πολυυυυυυυυυυυυ χρονο για όλα αυτά

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jarett είπε:

Γίνε μέλος (=πληρωνεις συνδρομη)

απαίτησε γραπτα ενημερωσεις, συγνετρώσεις κλπ

κάντους καταγγελία στην Ενωση Συλλόγων της περιοχής σου η και στο Δημο αν πρέπει (όλοι οι Συλλογοι υποκεινται σε Ενώσεις)

Αν εχεις ορεξη δηλαδη γιατί θα γίνει η κακιά και θα χρειαστείς και πολυυυυυυυυυυυυ χρονο για όλα αυτά

Έχω γίνει ήδη! Η πρόεδρος και όχι  μόνο,  τα έχει ήδη ακούσει ένα χεράκι τηλεφωνικά από εμένα. Αλλά όπως λες οι καταγγελίες προυποθέτουν χρόνο και τρέξιμο που δυστυχώς δεν διαθέτω στην παρούσα φάση. Από Σεπτέμβρη βλέπουμε.... 

Είμαι μέλος ήδη....

Και για να γίνω και ακόμη πιο σαφής μπαινοβγαίνω στα σχολεία εδώ και 10 χρόνια. Έχω έρθει σε επαφή με σπουδαίους συλλόγους που έκαναν παπάδες για τα παιδιά και είχαν την αμέριστη συμπαράσταση όλων των γονιών. Από φέτος βρίσκομαι στον αντίποδα και αυτό με έχει εξοργίσει πολύ! Είχα την εντύπωση βλέπεις ότι ο υφιστάμενος σύλλογος θα έκανε ότι και οι προηγούμενοι..... 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, tzoutzouka είπε:

Το ότι τα ολοήμερα σχολεία δεν έχουν τραπεζοκόμο δεν το γνώριζα για να είμαι ειλικρινής. Από την άλλη δεν είχα καμία ενημέρωση περί του θέματος, ούτε από τον σύλλογο ούτε από την διεύθυνση του σχολείου. Θέλω να πω ότι εάν τελικά αυτά τα λεφτά προορίζονται για την τραπεζοκόμο, η οποία απ' ότι έμαθα είναι η μαμά ενός παιδιού που φοιτά στο σχολείο, δεν θα έπρεπε κάποιος να ενημερώσει ότι εξαιτίας της έλλειψης τραπεζοκόμου, θα τσοντάρουμε όλοι οι γονείς ώστε να υπάρχει κάποιος άνθρωπος που ζεσταίνει τα φαγητά των παιδιών και να έχει γενικώς τον έλεγχο της κατάστασης κι ότι αυτά τα λεφτά αφορούν σε αυτό το θέμα και όχι τα μαντηλάκια όπως μου είπε η προηγούμενη τραπεζοκόμος που είχα ρωτήσει? Στα δυο σημειώματα που έχουμε πάρει περί του θέματος, πουθενά δεν αναφέρεται που πάει αυτό το ποσό. Δηλαδή εγώ θα πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου ή να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα τον τάδε και τον δείνα, λες και δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω για να ερευνήσω την υπόθεση? Δεν ξέρω ρε παιδιά... εσάς πως λειτουργεί το όλο σύστημα? Εγώ είμαι η εξωγήινη της υπόθεσης?

 

 

Δεν είναι θέμα "έλλειψης" τραπεζοκόμου. Τα ολοήμερα ΔΕΝ προβλέπουν τραπεζοκόμο, θα έπρεπε η διαδικασία του φαγητού να είναι εκπαιδευτική με τα παιδιά να μάθουν να αυτοεξυπηρετούνται υπό την επίβλεψη της δασκάλας. 

Από τη μία, όμως, οι δασκάλες προφανώς δεν το θέλουν αυτό και αντιστέκονται, από την άλλη έχουμε το σκηικό με την Ελληνίδα μάνα (ναι κι εγώ μεσα ώρες ώρες) που το "παιδί" του σερβίρει νερό και στα 30 του, οπότε παθαίνει πανικό στη σκέψη ότι το πρωτάκι μπορεί μία μέρα να μη φάει όλη τη μερίδα, συχνά πυκνά ο σύλλογος καταλήγει να πληρώνει μαύρα μία τραπεζοκόμο

Στο δικό μας το σχολείο θυμάμαι επανειλημένα είχε γίνει καβγάς για το θέμα, με πρόεδρο συλλόγου να θέλει να βολέψει γνωστή της, άλλους γονείς να θέλουν μεν τραπεζοκόμο αλλά όχι τη συγκεκριμένη, άλλοι να μη θέλουν καθόλου. Τελικά είχε προσληφθεί η συγκεκριμένη, και πολλοί γονείς απλά αρνήθηκαν να πληρώσουν, ειδικά όταν αρχικά η συμφωνία ήταν 20 ευρώ ανά παιδί και κατέληξε 10 ευρώ το μήνα, και οι μήνες των διακοπών μέσα!

Link to comment
Share on other sites

tzoutzouka

Σε εμας υπαρχει παντα γραπτη ενημερωση για τις δρασεις και για τα χρηματα, που την δινουν σε καθε μαθητη. 

Σιγουρα και εσας θα σας εχουν ενημρωσει αν οχι με γραπτα, τουλαχιστον στις συνελευσεις. Πρεπει ομως να τις παρακολουθεις. 

Και εγω δεν ειχα το χρονο να συμμετεχω στον συλλογο. 

 

Παντως εαν εχετε τραπεζοκομο ειναι πολυ καλο. Τα φαγητα στο σχολειο συμφωνα με τον ΕΦΕΤ θελουν ειδικη φυλαξη και ειδικη προετοιμασια. Οι δασκαλοι δεν ειναι υποχρεωμενοι και δεν γνωριζουν.  Δυστυχως τραπεζοκομος  δεν δικαιολογειται, που θα πεπρε να επιβαλλεται, και ετσι πολλα σχολεια καταφευγουν στις λυσεις αυτες, που ειναι προχειρες με ατομα μη  εξειδικευμενα, αλλα ειναι καλυτερα απο το τιποτα.  Εαν τα 40 ευρω αφορουν  τραπεζοκομο, που εκανε σωστα τη δουλεια του, μην τα κλαις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω

συμφωνα με τον ΕΦΕΤ  

διαίτερα επωφελές θα ήταν το προσωπικό (εκπαιδευτικό ή άλλος χειριστής τροφίμων) που ασχολείται με την επιτήρηση της σίτισης των μαθητών να έχει παρακολουθήσει πρόγραμμα κατάρτισης ή σεμινάρια για τον χειρισμό τροφίμων ώστε να αντιλαμβάνεται έγκαιρα ενδεχόμενους κινδύνους για την υγεία των μαθητών λόγω λανθασμένων πρακτικών και να τους συμβουλεύει κατάλληλα. Επίσης, το προσωπικό πρέπει να διαθέτει πιστοποιητικό Υγείας."

 

Η σιτιση των παιδιων μας  στα ολοημερα Δημοτικα  ειναι διαρκειας και μακροχρονια γιαυτο θα πρεπει να επιδιωκουμε,  μεσω των συλλογων , τις καλυτερες συνθηκες υγιεινης, φυλαξης και συντηρησης των τροφιμων. Πρεπει να δωσουμε προτεραιοτητα  οι γονεις στο θεμα αυτο, να ενημερωθουμε και να απαιτησουμε απο το υπουργειο τραπεζοκομους καταρτισμενους. Ειναι πολυ σοβαρο και προκειται για την υγεια των παιδιων μας. 

 

 

 

http://www.onmed.gr/diatrofi/story/335092/efet-symvoules-gia-asfali-diatrofi-sta-oloimera-sxoleia

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...