Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετακόμιση!!


Mummyof2

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

δε ξέρω αν κάνω καλά που ανοίγω θέμα καινούργιο και σε αυτήν την ενότητα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

 

Εχουμε ένα κοριτσάκι κοντά 17 μηνών,

κοιμαται στο δωμάτιο της από τη πρώτη μέρα και εδώ και αρκετούς μήνες κοιμάται μόνη της και για μεσημέρι και για βράδυ με ένα αρκουδάκι και τη πιπίλα της καθώς επίσης και με white noise που της αρέσει πολύ!

Σε μια βδομάδα λοιπόν πάμε σε καινούργιο σπίτι και πραγματικά έχω ένα άγχος με το πως θα αντιμετωπίσει το καινούργιο της δωμάτιο το οποίο θα προσπαθήσω να το φτιάξω ίδιο με το τωρινό.

 

τα δείγματα που έχω από τις Πασχαλινές διακοπές στο πατρικό μου ήταν αρκετά καλά καθώς έκλαψε μόνο λίγο όταν μπήκε στη κούνια που έχω εκεί αλλά την άλλη μέρα ήταν καλύτερα.

 

εχετε ανάλογες εμπειρίες ; γιατί η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει λίγο αυτή η αλλαγή :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου euoulinitsa εμεις οταν μετακομισαμε ο μικρος μου ηταν 7 μηνων μεχρι τοτε κοιμοταν στην κουνια του στο ιδιο δωματιο με εμας !οταν τον βαλαμε στο καινουργιο του δωματιο πλεον δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα κοιμοταν και καλυτερα μπορω να πω.!τωρα εσενα η κορουλασου ειναι λιγο μεγαλυτερη και καταλαβενει περισσοτερα αλλα πιστευω οτι εφοσων εχει μια συγγεκριμενη ρουτινα υπνου με το αρκουδακι της και την πιπιλα της δε θα εχετε καποιο προβλημα !!καλο θα ειναι κατα τη διαρκεια της ημερας να τη βαλετε και μεσα στο δωματιο να εξηκοιωθει με τον χωρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε φαντάζομαι να κάνει μεγάλη διαφορά. Ισως να θέλει λίγη παρέα στην αρχή, και ασφαλώς να έχει εξοικειωθεί με το χώρο όλη μέρα. Να ξέρει ότι είστε δίπλα, ότι θα έρθετε αν φωνάξει κλπ κλπ. Εχετε ακόμη κούνια; Λογικά είναι και μια καλή ευκαιρία για καινούριο κρεβάτι, σεντόνια με αγαπημένους ήρωες κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δε φαντάζομαι να κάνει μεγάλη διαφορά. Ισως να θέλει λίγη παρέα στην αρχή, και ασφαλώς να έχει εξοικειωθεί με το χώρο όλη μέρα. Να ξέρει ότι είστε δίπλα, ότι θα έρθετε αν φωνάξει κλπ κλπ. Εχετε ακόμη κούνια; Λογικά είναι και μια καλή ευκαιρία για καινούριο κρεβάτι, σεντόνια με αγαπημένους ήρωες κλπ κλπ

 

Έτσι σκέφτομαι κ εγώ να κάνουμε ακριβώς ότι κάναμε στο παλιό σπίτι!

και φυσικά να την αφήνω να εξερευνεί το καινούργιο!!

 

πειτε μου λίγο νομίζετε είναι καιρός για κρεβατακι; γιατί κοιμάται σε κούνια αρκετά μεγαλη!

2 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

γεια σου euoulinitsa εμεις οταν μετακομισαμε ο μικρος μου ηταν 7 μηνων μεχρι τοτε κοιμοταν στην κουνια του στο ιδιο δωματιο με εμας !οταν τον βαλαμε στο καινουργιο του δωματιο πλεον δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα κοιμοταν και καλυτερα μπορω να πω.!τωρα εσενα η κορουλασου ειναι λιγο μεγαλυτερη και καταλαβενει περισσοτερα αλλα πιστευω οτι εφοσων εχει μια συγγεκριμενη ρουτινα υπνου με το αρκουδακι της και την πιπιλα της δε θα εχετε καποιο προβλημα !!καλο θα ειναι κατα τη διαρκεια της ημερας να τη βαλετε και μεσα στο δωματιο να εξηκοιωθει με τον χωρο!!!

 

 

Ελπιζω να μην αντιμετωπίσουμε δυσκολίες!!

ειναι πραγματικό άγχος όντως η αλλαγή σπιτιού. Έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα!

θα προσπαθήσω να κάνω το δωμάτιο να μοιάζει με το παλιό και επίσης σκέφτηκα να βάλω τα σεντονάκι Α τα χρησιμοποιημένα για να έχει τις μυρωδιές της!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εμεις μετακομιζουμε σε κανα μηνα κ ανυπομονω.Ο μικρος ειναι 8 μηνών κ κοιμαται στο δωματιο μας κ κανει πολυ αστατο υπνο τελευταια...πλευρο να γυρισουμε μας ακουει κ πεταγεται...οποτε θελω να πιστευω οτι στο αλλο σπιτι στο δωματιο του μονος του θα κοιμαται λιγο καλυτερα...

Euoulinitsa εγω πιστευω οτι ακομα κι αν επηρεαστει θα ειναι για λιγο...γρηγορα θα προσαρμοστει αφου εχει καλες συνηθειες υπνου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ γω πιστευω οτι τα παιδια προσαρμοζονται πολυ πιο γρηγορα απο εμας

Οσο για το κρεβατι εξαρταται απο την αναπτυξη του καθε παιδιου,αν μπορει να ανεβοκατεβαινει μονη στο δικο σας μια χαρα μπορει σε κανονικο κρεβατι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lazariska είπε:

Αχ κι εμεις μετακομιζουμε σε κανα μηνα κ ανυπομονω.Ο μικρος ειναι 8 μηνών κ κοιμαται στο δωματιο μας κ κανει πολυ αστατο υπνο τελευταια...πλευρο να γυρισουμε μας ακουει κ πεταγεται...οποτε θελω να πιστευω οτι στο αλλο σπιτι στο δωματιο του μονος του θα κοιμαται λιγο καλυτερα...

Euoulinitsa εγω πιστευω οτι ακομα κι αν επηρεαστει θα ειναι για λιγο...γρηγορα θα προσαρμοστει αφου εχει καλες συνηθειες υπνου

Σας καταλαβαίνω!!

στις διακοπές περσυ που είναι γύρω στα 6 μηνών ήταν στο ίδιο δωμάτιο με εμένα και δε μπορούσα ούτε να κουνηθώ!

ευχαριστω για την απάντηση :)

υπομονη στη μετακόμιση είναι αρκετά δύσκολη φάση!

Link to comment
Share on other sites

Αχ και μονο που σκεφτομαι οταν αρχισουν τα πακεταρισματα οι καθαριοτητες κλπ κουραζομαι ηδη αλλα ενταξει διακοπες ερχονται πιστευω θα ξεκουραστουμε...

Αχ αληθεια απο ποτε αρχισε να κοιμαται ετσι μονη της η δικια σου κι ευκολα?Εγω ενω με την κορη μου που ειναι 5 χρονων τωρα δεν ειχα δυσκολευτει ιδιαιτερα...τωρα πως την πατησα με το γιο δεν ξερω.Τον εμαθα κουνημα στα χερια κ μονο ετσι αποκοιμιεται...αν τον αφησω στην κουνια στριφογυρναει σηκωνεται παιζει αλλα υπνος οχι κ δε θελει κ την πιπιλα ιδιαιτερα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , lazariska είπε:

Αχ και μονο που σκεφτομαι οταν αρχισουν τα πακεταρισματα οι καθαριοτητες κλπ κουραζομαι ηδη αλλα ενταξει διακοπες ερχονται πιστευω θα ξεκουραστουμε...

Αχ αληθεια απο ποτε αρχισε να κοιμαται ετσι μονη της η δικια σου κι ευκολα?Εγω ενω με την κορη μου που ειναι 5 χρονων τωρα δεν ειχα δυσκολευτει ιδιαιτερα...τωρα πως την πατησα με το γιο δεν ξερω.Τον εμαθα κουνημα στα χερια κ μονο ετσι αποκοιμιεται...αν τον αφησω στην κουνια στριφογυρναει σηκωνεται παιζει αλλα υπνος οχι κ δε θελει κ την πιπιλα ιδιαιτερα

Μέχρι τους δέκα μήνες πάντα στο δωμάτιο της με χαμηλό φωτισμό και λευκό ήχο με το γάλα της σε ένα μαξιλάρι θηλασμού κ μετά στη κούνια 

μετα τους 10 μήνες έβλεπα αρκετά σημάδια για το ότι μπορεί να κοιμηθεί μόνη της.αρχισε να μη βολέυετε στο μαξιλάρι στην αγκαλιά Μ και ήθελε το χώρο της κι έτσι αποφάσισα μια μέρα να τη βάλω στη κούνια μετά το γάλα της ξύπνια και κοιμήθηκε μόνη της με την αγαπημένη της κουβέρτα. Έχω κάμερα βέβαια κ έβλεπα τι κάνει 

καμια φορά που δυσκολευόταν έμπαινα στο δεκάλεπτο όμως κ αυτό γιατί δε έκλαψε ποτέ στη κούνια 

ειναι θέμα παιδιού νομίζω.

το μόνο που έκανα εγώ είναι πολύ σταθερές ώρες ύπνου μόνο ανάλογα με τις ανάγκες της και αρκετή ησυχία στο σπίτι μέχρι να κοιμηθεί!

 

ενω αλλά παιδιά κοιμούνται στο καροτσι η δικιά μου ήθελε μόνο την κούνια της 

υπνο έξω μέχρι 4 μηνών και τώρα σε μακρινό ταξίδι με αμαξι.

 

περιοριστικα κ εγώ βέβαια πολύ γιατί την ώρα που ήταν να κοιμηθεί πάντα ήμουν σπίτι και κάναμε τη ρουτινουλα μας!!

 

Τονιζω όμως ότι είναι θέμα παιδιού και λιγότερο δικό μας!!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Euoulinitsa είπε:

 

Έτσι σκέφτομαι κ εγώ να κάνουμε ακριβώς ότι κάναμε στο παλιό σπίτι!

και φυσικά να την αφήνω να εξερευνεί το καινούργιο!!

 

πειτε μου λίγο νομίζετε είναι καιρός για κρεβατακι; γιατί κοιμάται σε κούνια αρκετά μεγαλη!

 

 

 

Δε θα βιαζόμουν να της βγάλω τα κάγκελα ή να τη βάλω σε κρεβατάκι...ειδικά από τη στιγμή που θα αλλάξει και δωμάτιο. Τουλάχιστον να είναι γνώριμο το κρεβάτι της τον πρώτο καιρό έστω, δε χρειάζονται πολλές αλλαγές μαζί.

Γενικώς τα κάγκελα νομίζω πως είναι προτιμότερο να τα αφαιρείς όταν τίθεται θέμα ασφάλειας του παιδιού, δηλ. αν πηδάει από την κούνια και κινδυνεύει να χτυπήσει.

Αν κάνει τη μετάβαση στο κρεβάτι νωρίς (το νωρίς εξαρτάται από το παιδί, αλλά 17 μηνών προσωπικά μου φαίνεται νωρίς) παίζει μετά από λίγο να έχεις ένα μικρούλι που θα κόβει βόλτες στο σπίτι μες τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/6/2017 at 0:54 ΜΜ, poulxeria είπε:

Δε θα βιαζόμουν να της βγάλω τα κάγκελα ή να τη βάλω σε κρεβατάκι...ειδικά από τη στιγμή που θα αλλάξει και δωμάτιο. Τουλάχιστον να είναι γνώριμο το κρεβάτι της τον πρώτο καιρό έστω, δε χρειάζονται πολλές αλλαγές μαζί.

Γενικώς τα κάγκελα νομίζω πως είναι προτιμότερο να τα αφαιρείς όταν τίθεται θέμα ασφάλειας του παιδιού, δηλ. αν πηδάει από την κούνια και κινδυνεύει να χτυπήσει.

Αν κάνει τη μετάβαση στο κρεβάτι νωρίς (το νωρίς εξαρτάται από το παιδί, αλλά 17 μηνών προσωπικά μου φαίνεται νωρίς) παίζει μετά από λίγο να έχεις ένα μικρούλι που θα κόβει βόλτες στο σπίτι μες τη νύχτα.

Όχι ακόμα εννοείται δε αλλάζω το κρεβάτι της (κούνια) που αγαπάει πολύ τη βρίσκει εκεί μεσα

απλα ρώτησα γιατί δε ξέρω ποτέ γίνεται η μετάβαση ούτε στο περίπου!!

 

εδω σκέφτομαι στο καινούργιο σπίτι να συνεχίσω με τα ίδια σεντονάκι Α της 

να μη βάλω καθαρά χαχαχαχαχαχαχ

Για τις μυρωδιές της κ μόνο!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Euoulinitsa είπε:

Όχι ακόμα εννοείται δε αλλάζω το κρεβάτι της (κούνια) που αγαπάει πολύ τη βρίσκει εκεί μεσα

απλα ρώτησα γιατί δε ξέρω ποτέ γίνεται η μετάβαση ούτε στο περίπου!!

 

εδω σκέφτομαι στο καινούργιο σπίτι να συνεχίσω με τα ίδια σεντονάκι Α της 

να μη βάλω καθαρά χαχαχαχαχαχαχ

Για τις μυρωδιές της κ μόνο!!

Κάποιοι λένε όσο πιο κοντά στα 2,5-3 τόσο το καλύτερο, από την άποψη ότι το παιδί καταλαβαίνει καλύτερα το concept "μένω στο κρεβάτι μου όλη νύχτα" (όχι ότι δε θα σου κάνει καμιά επίσκεψη πού και πού), αλλά αν αρχίσει να πηδάει από την κούνια, καλό θα είναι να της βγάλεις το κάγκελο όποια και να είναι η ηλικία της.

 

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι πρώτη φορά ακούω παιδάκι κοντά 1μιση έτους να είναι σε κούνια με ψηλό κάγκελο! Τα δικά μου 8-9 μήνες μπορούσαν να σκαρφαλώσουν (το κάγκελο ήταν στο ύψος των ματιών τους περίπου), τα ανίψια μου το ίδιο, και από όσο λέει η μάνα μου, 10 μηνων με είχε βρει στο πάτωμα πλανταγμένη στο κλάμα αφού βγήκα με το κεφάλι πρώτο !

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ομολογώ ότι πρώτη φορά ακούω παιδάκι κοντά 1μιση έτους να είναι σε κούνια με ψηλό κάγκελο! Τα δικά μου 8-9 μήνες μπορούσαν να σκαρφαλώσουν (το κάγκελο ήταν στο ύψος των ματιών τους περίπου), τα ανίψια μου το ίδιο, και από όσο λέει η μάνα μου, 10 μηνων με είχε βρει στο πάτωμα πλανταγμένη στο κλάμα αφού βγήκα με το κεφάλι πρώτο !

Δεν είναι το δικό μου το μόνο που κοιμάται σε κούνια με ψηλό κάγκελο που δε φτάνει να σκαρφαλώσει όλα τα παιδάκια 1,5 έτους στο περίγυρο μας κοιμούνται ετσι.

αντιθετως φοβάμαι αν δεν έχει κάγκελο.

8-9 μηνών δε περπατούσε καν..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ομολογώ ότι πρώτη φορά ακούω παιδάκι κοντά 1μιση έτους να είναι σε κούνια με ψηλό κάγκελο! Τα δικά μου 8-9 μήνες μπορούσαν να σκαρφαλώσουν (το κάγκελο ήταν στο ύψος των ματιών τους περίπου), τα ανίψια μου το ίδιο, και από όσο λέει η μάνα μου, 10 μηνων με είχε βρει στο πάτωμα πλανταγμένη στο κλάμα αφού βγήκα με το κεφάλι πρώτο !

Για να μπορούν 8-9 μηνών να σκαρφαλώνουν, τότε συζητάμε για αρκετά χαμηλό κάγκελο...Η δικιά μου κοντεύει 2,5 και δεν το επιχειρεί (ακόμα). Φτάνει στο πιγούνι της τώρα που κατεβάσαμε το στρώμα στο κατώτερο επίπεδο. Να πω την αλήθεια κι έτσι κατάφερε να βγει 2-3 φορές, τότε όμως είχα μια συρταριέρα δίπλα και τις φορές που βγήκε τη βρήκα πάνω στη συρταριέρα (σοκ!). Μετακίνησα τη συρταριέρα και σταμάτησε να το κάνει. Έτοιμη ήμουν κι εγώ να βγάλω το κάγκελο. Ευτυχώς κερδίσαμε παράταση, όπως την κόβω τη δικιά μου δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει στο κρεβατάκι της όλη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Euoulinitsa είπε:

Δεν είναι το δικό μου το μόνο που κοιμάται σε κούνια με ψηλό κάγκελο που δε φτάνει να σκαρφαλώσει όλα τα παιδάκια 1,5 έτους στο περίγυρο μας κοιμούνται ετσι.

αντιθετως φοβάμαι αν δεν έχει κάγκελο.

8-9 μηνών δε περπατούσε καν..

Nαι και εμενα δεν περπατούσαν αλλά σηκωναν το πόδι και το γάτζωναν στο πάνω μέρος της κούνιας, οπότε κάπου εκεί κατεβάσαμε το κάγκελο. Ο μεσαίος που ήταν και πιο δραστήριος είχε βγει κιόλας αλλά ευτυχώς ήταν δίπλα το κρεβάτι μας και έπεσε εκεί. Περίεργο μου φαίνεται, νομίζω κιόλας ότι στις επίσημες προδιαγραφές στις περισσότερες επώνυμες κούνιες είναι ότι αν το μωρό σηκώνεται και γραπώνεται με τα χερια χοροπηδώντας ή προσπαθώντας να σηκώσει το πόδι πάνω στο κάγκελο, το κάγκελο πρέπει να κατέβει αν γίνεται ή να αντικατασταθεί με άλλο χαμηλο. Και υπάρχει και ένα οριο ύψος συνήθως, που μάλλον εξαρτάται από την κούνια;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Nαι και εμενα δεν περπατούσαν αλλά σηκωναν το πόδι και το γάτζωναν στο πάνω μέρος της κούνιας, οπότε κάπου εκεί κατεβάσαμε το κάγκελο. Ο μεσαίος που ήταν και πιο δραστήριος είχε βγει κιόλας αλλά ευτυχώς ήταν δίπλα το κρεβάτι μας και έπεσε εκεί. Περίεργο μου φαίνεται, νομίζω κιόλας ότι στις επίσημες προδιαγραφές στις περισσότερες επώνυμες κούνιες είναι ότι αν το μωρό σηκώνεται και γραπώνεται με τα χερια χοροπηδώντας ή προσπαθώντας να σηκώσει το πόδι πάνω στο κάγκελο, το κάγκελο πρέπει να κατέβει αν γίνεται ή να αντικατασταθεί με άλλο χαμηλο. Και υπάρχει και ένα οριο ύψος συνήθως, που μάλλον εξαρτάται από την κούνια;

Ξέρεις γιατί το έχω ψηλό;

δεν μου έχει δώσει την εντύπωση η μικρή ότι κάνει τέτοια!!!!

ειναι ήσυχο γενικά ΟΜΩΣ εχθές και αφού είχα διαβάσει το σχόλιο σου γυρνάω σπίτι από τη δουλειά κ μου λέει ο μπαμπάς μας 

" να τη παρακολουθούμε λόγο στη κούνια γιατί σήμερα σκαρφάλωσε στο καναπέ και κατέβηκε και περπατούσε  πάνω στο καναπε και επεσε"

λεω η κοπέλα στο φόρουμ είναι μέντιουμ χαχαχαχαχαχαχα

οποτε τη κοιτάω από τη κάμερα στη κούνια και μπορώ να πω ότι δε κάνει ούτε τη κίνηση να σκαρφαλωσει

ευζαριστω για την επισήμανση θα το έχω στο νου μου και πράττω αναλόγως!!!!

14 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

και ο δικος μου 19 μηνων σε κουνια με καγκελα δε τα εχει σκαρφαλωσει ακομα αν και εχει πολυ δυναμη στα χερακια αλλα περπατησε πριν ενα μηνα...!

Είναι ψιλό το κάγκελο;που του φτάνει;;

14 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

και ο δικος μου 19 μηνων σε κουνια με καγκελα δε τα εχει σκαρφαλωσει ακομα αν και εχει πολυ δυναμη στα χερακια αλλα περπατησε πριν ενα μηνα...!

Είναι ψιλό το κάγκελο;που του φτάνει;;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παρατηρησει που του φτανει να σου πω την αληθεια αν θυμαμαι καλα μεχρι το λαιμο θα το κοιταξω οταν τον ξαναβαλω και θα σου πω ειναι ομως και πολυ χαμηλο το στρωμα..λεπτα τα καγκελα της κουνιας γενικα δε τον βοηθαει να σκαρφαλωσει αλλα επειδη εχουμε και ετοιμο μονο κρεβατακι να του βαλω τον παρατηρω οταν τον ω=βαζω για υπνο και δεν κοιματε και δεν δειχνει ενδιαφερων ακομα να σκαρφαλωσει του αρεσει να παιζει με τα κουκλακια να κανει γυρω γυρω στην κουνια να παιζει παλαμακια να κουναει τα ποδια του και θεωρω πως δεν ειναι ετοιμος ακομα να τον βγαλω απο την κουνια και να τον βαλω σε κρεβατι γιατι θα του χαλασω τη βολη του που λενε.και τον υπνο.!!!!! διαφορετικα θα τον ειχα βγαλει αποταν χρονισε γιατι θεωρουσα πως τα καγκελα θα τον καταπιεζαν αλλα εκανα λαθως ....!!!! αλλα οπως και να εχει το καθε παιδι ειναι διαφορετικο!!!! στο παρκο ομως σκαρφαλωνει και σε στους τοιχους της βεραντας και εννοειτε ανεβαινει σε καναπεδες καρεκλες κρεβατια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...