Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορομανες....υπομονή!


Recommended Posts

 

Καλησπέρα μανούλες...έχω δύο αγόρια!2 κ 4 ...Τώρα με το καλό που ήρθε το καλοκαίρι κ κλείνουν οι παιδικοι σταθμοί  ...γίνεται ένα μπάχαλο...Μέσα στο σπίτι...νομίζω ότι θα χρειαστώ για το καλοκαίρι ζαναξ....μήπως και ηρεμισω...πως την παλεύεται...ασχολούμαι  όλοι. Μέρα  με αυτούς...και γκρινιάζουν με το παραμικρό...στο μπαλκονι μόλις βγούμε...δεν το συζητώ  ήμαστε η μόνη που ακούγομαστε..βαριούνται τα πάντα!μάλλον και εμένα!Σήμερα εκεί που ο μεγάλος  έπαιζε  ήσυχα...ο μικρός τον ενοχλούσε....εκεί που ο μικρός  ασχολιόταν  με κάτι ο μεγάλος τον ενοχλούσε και έτσι άρχιζε ο πανικός...και κάθε μέρα το ίδιο....νιώθω ότι θα με ξεκανουν...θα πάρω τα βουνά...θα μου πείτε σύζυγος δεν υπάρχει...υπάρχει και αυτός τι να κάνει όταν έρχετε αργά από την δουλειά...δεν προλαβαίνουμε  να ανταλλάξουμε κουβέντα...ο Καθένας πιάνει από ένα παιδί να ασχοληθει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με έναν 4,5 και έναν 6 εχω να σου πω φιλη μου ότι ακομα δεν εχεις δει τπτ.Σε λιγο θα αρχισουν να πλακωνονται ολη μερα κι εσυ θα κανεις το διαιτητη.Εγω είμαι τυχερη ,είμαι σε μονοκατοικια με κηπο οποτε καπως τη βολεύουμε.Εγω τους παω και θαλασσα συχνα..γενικα μεσα στο Σπιτι δεν παλευεται η κατασταση..σε νιώθω.

Link to comment
Share on other sites

τους λέιπετε!! αυτός είναι ένας τρόπος να σας το δείξουν και να σας τραβήξουν την προσοχή. 

Επίσης όταν είναι με τους γονείς τους, δηλαδή με τα πρόσωπα που εμπιστεύονται περισσότερο, τα παιδιά βγάζουν όλα τα συσσωρευμένα αρνητικά και καταπιεσμένα τους συναισθήματα . Το οποίο είναι μεν ενοχλητικό εώς και ανυπόφορο για τους γονείς αλλά υγιές για το παιδί... Όσων αφορά τον ανταγωνισμό μεταξύ τους αλλά και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις, προτείνω ομαδικές / οικογενειακές δραστηριότητες στην ύπαιθρο έτσι ώστε να εκτονωθούν. Καλύτερα να τα έχεις κάπου έξω και να παίζετε όλοι μαζί για κανένα δύωρο, και μετά να γυρίσουν σπίτι κουρασμένα και ήρεμα, παρά να τα έχεις να μαλώνουν και να φωνάζουν όλη μέρα στο σπίτι και να προσπαθείς να κάνεις δουλειές. Πολύ πιο κουραστικό είναι, νομίζω. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Ο καβγάς στα αδέλφια είναι μέρος τους παιχνιδιού και ειλικρινά έχει και εκπαιδετικό χαρακτήρα. Αν δεν ξεφεύγουν τα πράγματα, ως προς λεξιλόγιο ή κυριολεκτικά ξυλοδαρμο, αν δεν επεμβαίνετε θα τη βρουν την άκρη. Αν βλέπει το μικρό π.χ. ότι έτσι κερδίζει την προσοχή ή ο μεγάλος ότι έτσι μπλέκει ο μικρός ή όποιος βαριέται ότι με τον τρόπο αυτό θα έρθει η μαμά, δε θα τελειώσει ποτέ. Οσο δύσκολο κι αν είναι, μην επεμβαίνεις συνέχεια, και φυσικά δώσε τους ευκαιρίες για εκτόνωση: πάρκο, μπάλα, παιδική χαρά, γραφτείτε σε κανένα κολυμβητήριο αν έχει η περιοχή κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει σε άλλο ποστ μου ότι πριν λίγο μετακόμισα από σπίτι με κηπο σε μπαλκονι...όντως θέλούν  τον κήπο τους λείπει...και μένα  ποιο πολύ!ευελπιστώ  να μετακομίσουμε  σύντομα σε σπιτι με κηπο...γιατί βλέπω μεγάλη διαφορά!Επίσης να τους λείπω..

Λείπουμε...είμαι κάθε μέρα μαζί τους!Αλλά μάλλον όπως είπε η κοπέλα ποιο πάνω

..

Που είμαι ακόμα!Έχω μέλλον........

Για βόλτες δεν το συζητώ...κάνουμε την καθημερινη  μας!1 με 2 ωρες...Το σπίτι δε πάντα βομβαρδισμενο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Ο καβγάς στα αδέλφια είναι μέρος τους παιχνιδιού και ειλικρινά έχει και εκπαιδετικό χαρακτήρα. Αν δεν ξεφεύγουν τα πράγματα, ως προς λεξιλόγιο ή κυριολεκτικά ξυλοδαρμο, αν δεν επεμβαίνετε θα τη βρουν την άκρη. Αν βλέπει το μικρό π.χ. ότι έτσι κερδίζει την προσοχή ή ο μεγάλος ότι έτσι μπλέκει ο μικρός ή όποιος βαριέται ότι με τον τρόπο αυτό θα έρθει η μαμά, δε θα τελειώσει ποτέ. Οσο δύσκολο κι αν είναι, μην επεμβαίνεις συνέχεια, και φυσικά δώσε τους ευκαιρίες για εκτόνωση: πάρκο, μπάλα, παιδική χαρά, γραφτείτε σε κανένα κολυμβητήριο αν έχει η περιοχή κλπ κλπ

 

Αχ βρε κοπέλα μου τι ωραία που τα λες, χαίρομαι να σε διαβάζω, μπράβο μπράβο!! έχεις απόλυτο δίκιο, μόνο που θα συμπλήρωνα ότι η μαμά θα πρέπει να έχει το νου της για να μην εκτροχιαστούν τα πράγματα. Η παιδική χαρά είναι ότι καλύτερο όχι μόνο για τα μικρούλια αλλά και για τις μεγαλύτερες ηλικίες παιδιών!

Κοπέλα μου τώρα που έχει μπει για τα καλά το καλοκαιράκι πήγαινέ τα κάθε μέρα στην παιδική χαρά και να έχεις μαζί και μπάλα, να ξεδίνουν!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή!

 

Πάντως κι εμένα τα δικά μου ίδιας ηλικίας, παρόλο που είναι αγόρι - κορίτσι, τα ίδια ακριβώς κάνουν. Κοροϊδεύει ο ένας τα παιχνίδια του άλλου ("Μπλιαξ, αυτά είναι κοριτσίστικα!!!" κλπ), αλλά πάντα καταλήγουν να τα αρπάζει ο ένας από τα χέρια του άλλου! Έχω την μικρή που είναι ατρόμητη και θρασσύς και νομίζει ότι μπορεί να παίξει ξύλο με τον μεγάλο, αυτός δε, ανταποδίδει τις φάπες, αυτή βάζει τα κλάματα κλπ και "Μαμά, με χτύπησε!!!!" κλπ....μια μαγεία!!!!

 

Έχουμε και το αρνητικό ότι γυρίζουν αργά από τα σχολεία κουρασμένα και δεν θέλουν με τίποτα να ξαναβγουν από το σπίτι. Ακόμα και τώρα που έχει ανοίξει ο καιρός, σπανίως θα τα πείσω να βγούμε για παιδική χαρά ή για παιδότοπο. Ευτυχώς έχουμε κι εμείς κήπο και μας σώζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα ευτυχώς παίζουν αγαπημένοι. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είναι δίδιμοι, αλλά σπάνια τσακόνωνται έως και καθόλου. Αλλά εγώ έχω πραγματικά κουραστεί. Άντε να αρχίσουν τα σχολεία να ηρεμήσουμε λίγο......

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...