Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική και παρουσία συζύγου


irin

Recommended Posts


Διαφημίσεις


γειά σου. Από ότι θυμάμαι , 

η γυναικα κανονικά ως ασθενής, την στιγμή που είναι incapacitated δηλαδή μή ικανή να φροντίσει τον εαυτό της (τοκετός/καισαρική), και είναι ξύπνια/έχει αισθήσεις, δικαιούται να έχει συνοδό  ο οπόιος θα την φροντίζει συναισθημαιτκά ή σωματικά (κρατάει χέρι μιλάει κλπ) . 

κάθε ασθενης,  νομιζω το έχει αυτό δικαίωμα ανεξαρτήτως ειδικότητας/συμβάντος. 

το ίδιο ισχύει και για τα παιδιά, για αυτό και έγινε η απόφαση του ΚΕΣΥ .  

δεν είμαι επαγγελματίας όμως ουτε δικηγορος για αυτό το πιο σημαντικό είναι να ακούσουμε απόψεις νομικών και να διαβάσουμε νόμους. 

αν γκουγκλάρεις δες στα δικαιώματα του ασθενούς. 

σε ιδιωτικά έχω ακούσει γινεται με φακελάκι προς τον αναισθησιολόγο  (μέσω γυναικολογου)... :-( !!!!!

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καισαρική είναι χειρουργείο, άρα δεν επιτρέπεται κανένας συνοδός μέσα την ώρα του χειρουργείου. Αυτό γνωρίζω και για τα ιδιωτικά. Τα βράδια σου επιτρέπουν συνοδό εφόσον έχεις κάνει καισαρική. Σε μένα είχαν πει αρχικά ότι επιτρέπεται μόνο γυναίκα συνοδός αλλά είχαν επιτρέψει κανονικά στον άντρα μου να καθίσει. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που η συγκάτοικος μου δεν είχε πρόβλημα με αυτό.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σήμερα τη γιατρό μου. Μου είπε ότι απαγορεύεται ρητά, εδώ λέει σε κάποια μαιευτήρια απαγορεύεται να είναι και στον Φ.Τ.

Μου εξήγησε ότι είναι τόσο αυστηροί οι κανόνες αντισηψίας μέσα στο χειρουργείο που και όλοι οι χειρούργοι μέχρι να μπούν πέρασαν μακροχρόνια εκπαίδευση. Μπορεί να γίνει οποιαδήποτε λάθος κίνηση που να καταστρέψει τις συνθήκες απολύμανσης. 

Συν βέβαια ότι μπορεί να λιποθυμήσει κανένας και να πρέπει να τον μαζεύουν!

Έτσι κι αλλιώς, όταν είπα στον άντρα μου ότι ίσως να επιτρέπεται να μπεί, δεν χάρηκε ιδιαίτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πολύ λογικό. Και σωστό! τόσο όσο αφορά τη σωστή απολύμανση όσο και για το πόσο ψύχραιμος μπορεί να είναι ένας συνοδός μπροστά σε ένα χειρουργείο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπάρχουν πολύ σοβαροί λόγοι που δεν επιτρέπουν την παρουσία συντρόφου κατά την καισαρική, με κατιτις έξτρα φαίνεται πως όλα γίνονται. Δείτε το σχετικό σχόλιο σε αυτό το ποστ 

Ωστόσο σε κάποιες χώρες του εξωτερικού δεν θεωρείται απαγορευτικό.

 

Στο Έλενα επιτρέπεται η διανυκτέρευση ατόμου διαφορετικού φύλου, μόνο αν είσαι σε μονόκλινο. Νομίζω ότι σε όλα τα δημόσια το ίδιο ισχύει, μπορείς να έχεις συνοδό αλλά αν δεν είσαι σε μονόκλινο, πρέπει να είναι ίδιου φύλου. Στα ιδιωτικά δεν γνωρίζω τι γίνεται, νομίζω ότι αν συμφωνεί η συγκάτοικος δεν έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...