Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παπουτσια που επιτρεπουν τη φυσικη κινηση


Recommended Posts

20 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

γιατι είναι σχετικά σκληρά κ αλύγιστα

Aληθεια; Εγω τα επιασα γιατι τα πηρε μια φιλη μου και δεν μου φανηκαν τοσο σκληρα. Για την ακριβεια απ'οτι μου ειπε (πηγε διαβασμενη να ψωνισει) ηταν τα μονα που βρηκε να λυγιζουν και να "διπλωνουν". Φορεμενα δεν προσεξα ποσο λυγιζουν οταν καθοταν, αλλα η μικρη της που κανει τα πρωτα της βηματα τα λατρεψε και φαινεται να περπαταει ανετα (σε σχεση με κατι Nike που τους εκαναν δωρο).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Aληθεια; Εγω τα επιασα γιατι τα πηρε μια φιλη μου και δεν μου φανηκαν τοσο σκληρα. Για την ακριβεια απ'οτι μου ειπε (πηγε διαβασμενη να ψωνισει) ηταν τα μονα που βρηκε να λυγιζουν και να "διπλωνουν". Φορεμενα δεν προσεξα ποσο λυγιζουν οταν καθοταν, αλλα η μικρη της που κανει τα πρωτα της βηματα τα λατρεψε και φαινεται να περπαταει ανετα (σε σχεση με κατι Nike που τους εκαναν δωρο).

Ίσως είναι το σχέδιο δεν ξέρω. Εμάς είναι μποτάκι. Μπορεί να φταίει κ το ότι τα συγκρίνω με τα clarks που της είχα πριν, μπορεί κ το ότι η δική μου δεν περπατάει κ τη βλέπω που τη δυσκολεύουν στο μπουσουλημα, τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παρέλαβα τα bobux και είναι φοβερά. Φοβόμουν ότι το λάστιχο στον αστράγαλο θα της είναι φαρδύ αλλά είναι τελειο, πολύ σταθερο. Είναι εξαιρετικά μαλακά και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Lenia16 είπε:

Λοιπόν, παρέλαβα τα bobux και είναι φοβερά. Φοβόμουν ότι το λάστιχο στον αστράγαλο θα της είναι φαρδύ αλλά είναι τελειο, πολύ σταθερο. Είναι εξαιρετικά μαλακά και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Ναι ε;Να σε ρωτήσω αν εχω καταλάβει καλά..Αυτα είναι για αγκαλιά κ τα πρώτα βηματάκια σωστά; (εννοώ που πατάει κ προσπαθεί να κάνει βήματα μια)Ή ειναι κ για πιο μετά όταν θα περπατάει κανονικά;;;Απλά γτ έτσι οπως τα βλέπω μου θυμίζουν slippers.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Elfer είπε:

Ναι ε;Να σε ρωτήσω αν εχω καταλάβει καλά..Αυτα είναι για αγκαλιά κ τα πρώτα βηματάκια σωστά; (εννοώ που πατάει κ προσπαθεί να κάνει βήματα μια)Ή ειναι κ για πιο μετά όταν θα περπατάει κανονικά;;;Απλά γτ έτσι οπως τα βλέπω μου θυμίζουν slippers.

Ναι είναι για τα πρώτα βηματα. Έχει δύο μεγέθη 9-15 και 15-21 μηνών οπότε σίγουρα δεν είναι για πολυ πιο μετά. Για μέσα στο σπίτι είναι τέλεια, πραγματικά δεν το περίμενα. Με τις κάλτσες γλιστράει κ τις βγάζει κ με τα μποτάκια που έχω δεν μπορεί να μπουσουλησει. Αν είστε στην ίδια φάση τα συστήνω, έχει κ τέλεια σχεδια αν έχεις δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Έχει καμία δοκιμάσει τα Robeez;Μοιάζουν αρκετά με τα bobux αλλα δεν ξέρω αν έχουν μεγάλες διάφορες.Είμαστε στη φάση που παπούτσι κανονικό δεν μπορεί να βάλει γτ δεν περπατάει μονη της,αλλα θέλει να την κρατάω κ να κάνει βόλτα στο σπίτι,αλλά και εξω κάνει κρυο για να την εχω μονο με κάλτσες.Εχετε κατι αλλο να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Elfer είπε:

Έχει καμία δοκιμάσει τα Robeez;Μοιάζουν αρκετά με τα bobux αλλα δεν ξέρω αν έχουν μεγάλες διάφορες.Είμαστε στη φάση που παπούτσι κανονικό δεν μπορεί να βάλει γτ δεν περπατάει μονη της,αλλα θέλει να την κρατάω κ να κάνει βόλτα στο σπίτι,αλλά και εξω κάνει κρυο για να την εχω μονο με κάλτσες.Εχετε κατι αλλο να προτείνετε;

Τα έχω δει, φαίνονται πολύ ωραια κ δε νομίζω ότι διαφέρουν από τα bobux. Για μέσα στο σπίτι είναι μια χαρα. Αν μπορείς να διαθέσεις πάρε clarks γιατί λογικά σε λίγο θα περπατάει κ μόνη της κ τα θεωρώ πάρα πολύ καλά ποιοτικώς, το ίδιο κ η παιδίατρος μας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Τα έχω δει, φαίνονται πολύ ωραια κ δε νομίζω ότι διαφέρουν από τα bobux. Για μέσα στο σπίτι είναι μια χαρα. Αν μπορείς να διαθέσεις πάρε clarks γιατί λογικά σε λίγο θα περπατάει κ μόνη της κ τα θεωρώ πάρα πολύ καλά ποιοτικώς, το ίδιο κ η παιδίατρος μας.

Τα clarks τα κοιταω κ εγω ήδη απλά είναι μικρή ακόμα, 7,5 μηνών κ λέω να περιμένω λίγο αφου ακόμα δεν περπατάει χωρίς βοήθεια.Βασικά για να είμαι ειλικρινής έχω λίγο μπερδευτεί με το αν πρέπει να της πάρω παπούτσια και τι..Απο τη μια βλέπω ότι κλαίει αμα κατσει κάτω κ θέλει ολη την ωρα να σηκώνεται κ προσπαθεί να βρει την ισορροπία της κ να κάνει βήματα μονη της (αφήνει χερια δειλά δειλά δλδ),συν το κρύο και απο την αλλη λεω αφου δεν εχει περπατήσει δε χρειάζεται ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Elfer είπε:

Τα clarks τα κοιταω κ εγω ήδη απλά είναι μικρή ακόμα, 7,5 μηνών κ λέω να περιμένω λίγο αφου ακόμα δεν περπατάει χωρίς βοήθεια.Βασικά για να είμαι ειλικρινής έχω λίγο μπερδευτεί με το αν πρέπει να της πάρω παπούτσια και τι..Απο τη μια βλέπω ότι κλαίει αμα κατσει κάτω κ θέλει ολη την ωρα να σηκώνεται κ προσπαθεί να βρει την ισορροπία της κ να κάνει βήματα μονη της (αφήνει χερια δειλά δειλά δλδ),συν το κρύο και απο την αλλη λεω αφου δεν εχει περπατήσει δε χρειάζεται ακόμα.

Κοίτα, για μέσα στο σπίτι λένε ότι είναι καλύτερα να κινείται με γυμνό ποδι, για αυτό κ τα παπουτσάκια με μαλακό πάτο προτείνονται. Εγώ δεν είμαι πολύ σίγουρη τελικά τι είναι σωστό, βλέπω την κόρη μου με τα bobux ότι παρόλο που της αρέσουν γιατι είναι μαλακά, γυρίζει το πέλμα προς τα μέσα τώρα που κάνει τα πρώτα βηματακια. Σιγουρα δεν είναι όπως με γυμνό ποδι.  Δεν ξέρω τι να σου πω πάντως στα clarks είναι πολύ ανατομική η σόλα τους κ δεν είναι σκληρά όπως κάποια αλλα, είναι τα πρώτα παπούτσια που της είχα πάρει, αγκαλιάς βέβαια, δεν τα πατησε ποτε. Έβλεπα όμως ότι μπουσουλουσε πολυ άνετα κ δεν την ενοχλούσαν. Εγώ πάντως τα επόμενα που θα πάρω θα είναι αυτά. Btw, πολύ νωρίς σηκώθηκε η μικρούλα σου, εμάς έφτασε 13 μηνών κ τώρα το πήρε απόφαση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κοίτα, για μέσα στο σπίτι λένε ότι είναι καλύτερα να κινείται με γυμνό ποδι, για αυτό κ τα παπουτσάκια με μαλακό πάτο προτείνονται. Εγώ δεν είμαι πολύ σίγουρη τελικά τι είναι σωστό, βλέπω την κόρη μου με τα bobux ότι παρόλο που της αρέσουν γιατι είναι μαλακά, γυρίζει το πέλμα προς τα μέσα τώρα που κάνει τα πρώτα βηματακια. Σιγουρα δεν είναι όπως με γυμνό ποδι.  Δεν ξέρω τι να σου πω πάντως στα clarks είναι πολύ ανατομική η σόλα τους κ δεν είναι σκληρά όπως κάποια αλλα, είναι τα πρώτα παπούτσια που της είχα πάρει, αγκαλιάς βέβαια, δεν τα πατησε ποτε. Έβλεπα όμως ότι μπουσουλουσε πολυ άνετα κ δεν την ενοχλούσαν. Εγώ πάντως τα επόμενα που θα πάρω θα είναι αυτά. Btw, πολύ νωρίς σηκώθηκε η μικρούλα σου, εμάς έφτασε 13 μηνών κ τώρα το πήρε απόφαση!

Απο 4αρων παλεύει κ πιάνεται να σηκωθεί.Βέβαια μας είχε πει η παιδίατρος να μην την αφήνουμε γτ είναι νωρίς.Τωρα βέβαια δεν πιάνεται αλλα ουτε κ στέκεται πουθενά..Γενικα είναι πολυ ανεπτυγμένη..Βοήθεια μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Έχει καμία δοκιμάσει τα Robeez;Μοιάζουν αρκετά με τα bobux αλλα δεν ξέρω αν έχουν μεγάλες διάφορες.Είμαστε στη φάση που παπούτσι κανονικό δεν μπορεί να βάλει γτ δεν περπατάει μονη της,αλλα θέλει να την κρατάω κ να κάνει βόλτα στο σπίτι,αλλά και εξω κάνει κρυο για να την εχω μονο με κάλτσες.Εχετε κατι αλλο να προτείνετε;

Για μεσα στο σπιτι καλυτερα χωρις,εμενα τις καλτσες τις βγαζει.αυτα που προτιμω ειναι καλτσακια αντιολισθιτικα γτ παντα παει οπου δ εχει χαλι

Εξω ειναι αρκετα μικρη ακομη,η δικια μου τα πρωτα βηματα πιανομενη που εκανε 9μηνων τα εκανε με αγκαλιας.στα κλαρκς εχω στο μυαλο μου τα καλοκαιρινα τους που ναι ειναι πολυ ωραια.γενικα αν εχουν μαλακο πατο κ πιανουν κ αστραγαλο ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα τον μπεμπουλη σε ορθοπεδικό για να κάνει υπέρηχο ισχύου προληπτικά μας έδωσε κάποιες κατευθύνσεις.Οσον αφορά το παπούτσια καλό θα ήταν να φορέσει χρησιμοποιημένα δλδ από κάποιο αδερφάκι ξαδερφακι και να μην τρελαινόμαστε με τις ακριβές μάρκες.ακριβο παπουτσι δε σημαίνει και καλό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Όταν πήγα τον μπεμπουλη σε ορθοπεδικό για να κάνει υπέρηχο ισχύου προληπτικά μας έδωσε κάποιες κατευθύνσεις.Οσον αφορά το παπούτσια καλό θα ήταν να φορέσει χρησιμοποιημένα δλδ από κάποιο αδερφάκι ξαδερφακι και να μην τρελαινόμαστε με τις ακριβές μάρκες.ακριβο παπουτσι δε σημαίνει και καλό.

Οι οδηγιες που σου εδωσε αν σου είπε να βαλεις σε μωρο που μαθαίνει να περπατήσει παπούτσι που έχει παρει τη φόρμα  του απο αλλο παιδί είναι εντελώς ΛΑΘΟΣ!κ γενικά παπούτσια πρέπει να εχει ο καθένας τα δικά του για πολλους λογους!!Οσον αφορά τις μάρκες που εχουν αναφερθεί θα δεις οτι δεν είναι τόσο extreme σε τιμες.Ενδεικτικά τα clarks λόγω εκπτώσεων σε #20 μπλε χρώμα 19,90,robeez ομοίως 16,bobux 26€ κατευθείαν απο Αγγλία μαζί με τα μεταφορικά.Οι υπολοιπες μαρκες που εχουν αναφερθεί ειναι λιγο πιο πανω κοντα στα 50 χωρις καποια έκπτωση.Μιλαμε για ποιοτικά παπούτσια τα οποια οπως γράφει κ ο τιτλος επιτρέπουν τη φυσική κίνηση του ποδιού!

Να σου πω μόνο οτι στην κουμπάρα μου έκαναν δώρο για το μωρο της στην ίδια φάση με εμας (πριν 3 μηνες περίπου) ενα Adidas το οποίο έδειχνε ωραιο στο ματι (προφανώς κ δεν είχε ασχοληθεί κανένας με παπούτσια βρεφικά)Το αποτέλεσμα ηταν το παιδί να πηγαίνει σαν ρομπότ κ 3 μήνες τωρα να μην εχει καμια βελτίωση στο περπάτημα.Οπως καταλαβαίνεις ολα παιζουν ρολο.Ναι,να μην ξεφεύγουμε με υπερβολές αλλά το να δώσω πχ 20€ για ενα ζευγάρι παπούτσι σε pre-walker στάδιο δεν είναι τρομερό νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια το οτι δεν φοραμε παπουτσι αλλου παιδιου το ελεγε ακομη κ ο δικος μου παιδιστρος 40 χρονια πριν.Αν ειναι δυνατον.Απαραδεκτος ο ανθρωπος

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Όταν πήγα τον μπεμπουλη σε ορθοπεδικό για να κάνει υπέρηχο ισχύου προληπτικά μας έδωσε κάποιες κατευθύνσεις.Οσον αφορά το παπούτσια καλό θα ήταν να φορέσει χρησιμοποιημένα δλδ από κάποιο αδερφάκι ξαδερφακι και να μην τρελαινόμαστε με τις ακριβές μάρκες.ακριβο παπουτσι δε σημαίνει και καλό.

 

Αυτή τη συμβουλή τη δίνεις μάλλον εσύ, μου φαίνεται απίθανο να την έδωσε κάποιος ορθοπεδικός, έτσι όπως τη γράφεις, "καλό θα ήταν" κιόλας. Θα συμφωνήσω μόνο στο ότι ακριβό παπούτσι δεν σημαίνει και καλό. Κατά τα άλλα όταν ξεκινάει να προχωράει ένας άνθρωπος χρειάζεται ολοκαινούριο παπούτσι να πάρει το σχήμα του δικού του ποδιού και να είναι ανατομικό με δερμάτινο πάτο. Αν δεν περπατάει ακόμα, ας φορέσει όσα δανεικά και όμορφα θέλει. (μιλώντας για παπούτσια αγκαλιάς)

 

11 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Τα clarks τα κοιταω κ εγω ήδη απλά είναι μικρή ακόμα, 7,5 μηνών κ λέω να περιμένω λίγο αφου ακόμα δεν περπατάει χωρίς βοήθεια.Βασικά για να είμαι ειλικρινής έχω λίγο μπερδευτεί με το αν πρέπει να της πάρω παπούτσια και τι..Απο τη μια βλέπω ότι κλαίει αμα κατσει κάτω κ θέλει ολη την ωρα να σηκώνεται κ προσπαθεί να βρει την ισορροπία της κ να κάνει βήματα μονη της (αφήνει χερια δειλά δειλά δλδ),συν το κρύο και απο την αλλη λεω αφου δεν εχει περπατήσει δε χρειάζεται ακόμα.

 

Καλέ είναι πολύ μικρή! Καλύτερα σε πρώτη φάση να περπατάει χωρίς παπούτσι, ας πάρεις αντιολισθητικές κάλτσες, να είναι καλές όμως αλλιώς δεν είναι αντιολισθητικές. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/26/2017 at 7:02 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Σορι αν είμαι σε λάθος θέμα αλλά έχω κι εγώ μία ερώτηση: ο μικρός μου κάνει βηματακια. Μέχρι τώρα είχα παπουτσάκια αγκαλιας που δεν έχουν σόλα από κάτω και όταν θέλει να τον περπάτησω το κάνω μόνο με τα καλτσακια αυτά που έχουν αντιολισθητικα. Αναρωτιέμαι πρέπει να του αγοράσω με σόλα τώρα ή είναι νωρίς? Στην βάφτιση μου φεραν δώρο  παπούτσια αλλά είναι 20, 21 νούμερο για αργότερα. Το ποδαράκι του αφήνει κενό μπροστά. 

 

Τι πλάκα έχουν τα μωρουδιακα παπουτσάκια! Είναι τόσο μικρουτσικα!:P

 

εγώ επειδή δεν είχα δυνατότητα την εβγαζα έξω τη μικρή ακόμα και με τα απλά καλτσοπάπουτσα που έχουν τον faux δερματινο πατο, που εχουν και τα σουπερμαρκετ. 

 

ακομα και στα χωματα ή στις παιδικες χαρές. ήταν έτσι και αλλιώς για πολύ λίγη ώρα, και επειδή τα μωρά ειναι ελαφριά το υλικό δε χαλάει. 

πιστεύω οτι δεν χρειάζεται σε αυτή την ηλικία κάτω των 2 ετών, για τόσο λίγους μήνες να αγοράσει κανείς νέο παπούτσι.

Εγώ είχα ένα καλτσοπάπουτσο για μέσα και ένα καλτσοπάπουτσο για έξω! 

 

Τα παπούτσια τύπου  bobux δεν νομίζω ότι αλλάζουν πολύ στον πάτο τους, για να πει κανεις οτι δεν μπορουν να ξαναφορεθούν από ξαδερφάκι, ειδικά σε μικρές ηλικίες....

Ίσως αυτό που λένε οι παιδιατροι, αφορά παιδιά άνω των 5-6 ετών όπου ο πάτος αλλάζει από το βάρος του παιδιού (που είναι πιο μεγάλο) και επειδη περπατάνε τρέχουν σε αυτές τις ηλικίες πολύ περισσότερο. 

Παράδειγμα, θέλεις να βρείς ένα μποτάκι πολύ ζεστό αδιάβροχο το οποίο ξέρεις ότι στην Ελλάδα ή στις όποιες χειμερινές διακοπές το παιδί σου θα το φορέσει όχι πάνω από 20 φορές.  Ε, εγώ θα το πάρω μεταχειρισμένο!  Εάν όμως μιλάμε για το βασικό παπούτσι του παιδιού σε ηλικία 5 -6+ ετών ναι, πρέπει να είναι ψιλοκαινούριο.  

  

 

On 11/27/2017 at 1:33 ΜΜ, marakiz είπε:

 

Προσωπικά τα φοβάμαι τα αντιολισθητικά καλτσάκια για σαβούρδες (έχει φάει κι ο ανιψιός μου το φρύδι του έτσι) πόσο μάλλον  σε τόσο μικρούλια που δεν έχουν σταθερό βήμα. Εφόσον κάνει βηματάκια κι αφού είναι χειμώνας και δεν μπορεί να περπατάει ξυπόλυτο στο σπίτι έστω, εγώ θα του έπαιρνα αρχικά παντοφλάκια με ανατομικό, δερμάτινο πάτο (τέτοια του έχω και τώρα δηλαδή). Αν αρχίσει να περπατάει να του πάρεις και για έξω, στο σωστό νούμερο πάντα, δεν κάνει να έχει κενό.

 

το καλό με τα αντιολισθητικά, ή με τα καλτσοπάπουτσα είναι ότι νιώθει το έδαφος και τρέχει με άλλο τρόπο από ότι με παπουτσι. 

Εάν βάλεις τα bobux με το  δερμάτινο πάτο συνέχεια στο σπίτι, ναι δεν είναι άκαμπτο παπούτσι, αλλά το έδαφος δεν θα το νιώθει στη πατούσα. 

Εγώ αν έπαιρνα bobux  θα ήταν για επισκέψεις σε σπίτια, μαγαζιά, έξω δηλαδή. 

 

Γενικά το θέμα των παπουτσιών που επιτρέπουν την επαφή με το πάτωμα είναι ότι τα δάχτυλα του ποδιού, πρέπει να ανοίγουν όταν πατάει το πόδι, δηλαδη να μην είναι σφιγμένα. 

Το bobux είναι μεν δερμάτινο με λεπτό μαλακό δέρμα, αλλά τα δαχτυλάκια του μωρου δεν συγκρίνονται με τα δικά μας. Δηλαδή αν σκεφτείς με γνώμονα το δικό σου πόδι, ναι τα bobux είναι τέλεια για καθημερινές συνεχής παντόφλες, για το μωρό όμως εγώ πιστεύω ότι ακόμα και αυτά περιορίζουν το να ανοίξουν τα δαχτυλάκια. 

Θα σου πω το εξής, έχουν βρεί ότι τα πόδια ανθρώπων που φορούν παπούτσια barefoot φαρδαίνουν ένα μέγεθος στο πλάτος τους, επειδή τα κόκκαλα, επανέρχονται σε μια πιο φαρδιά θέση. 

Έχω δεί τα bobux και κανούρια και μεταχειρισμένα, είμαι 100% σίγουρη ότι μπροστά δεν αφήνουν να πατήσει καλά το μπροστινό μέρος του ποδιού με χώρο να ανοίξουν τα δαχτυλάκια. Σε αυτή τη φωτό του άρθρου φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που αναφέρω, και με αυτό το σκεπτικό φοράγαμε και εμείς διαρκώς τα πιο φαρδιά καλτσοπάπουτσα απλώς για πολύ μεγάλο διάστημα. Το μετατάρσιο, είναι αυτό που απλώνει στο πάτημα, μαζί με τα δαχτυλα του ποδιού. απορροφώντας σαν ελατήριο την κίνηση.

 

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2010/aug/09/barefoot-best-for-children

αναφέρει φυσικά και τα vivo barefoot εκεί χιχι.  Κρίμα να μην υπάρχει στην Ελλάδα τρόπος να τα δεί κάποιος σε κατάστημα. 

 

https://www.altrarunning.com/run-better εδώ βρήκα αυτή τη φωτό  (ψάχνοντας με τις λέξεις  metatarsal wide spread 

 

foot-space.jpg

 

Συμπέρασμα, μη κοιτάτε μόνο τον πάτο!  Σημαντικό είναι και το σχήμα μπροστά, πρέπει να έχει τόσο χώρο δεξιά και αριστερά έτσι ώστε το μετατάρσιο να απλώνει μαζί με τα δαχτυλάκια.

Δεν είμαι ορθοπαιδικός ε...! αλλά η απλή λογική του ότι το πόδι μας όταν πατάμε, απλώνει, άρα και το παπούτσι πρέπει να έχει αντίστοιχο χώρο αντί να περιορίζει,  

1) εύκαμπτη σόλα

2) ευρυχωρο μπροστά     

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, belleblue είπε:

 

εγώ επειδή δεν είχα δυνατότητα την εβγαζα έξω τη μικρή ακόμα και με τα απλά καλτσοπάπουτσα που έχουν τον faux δερματινο πατο, που εχουν και τα σουπερμαρκετ. 

 

ακομα και στα χωματα ή στις παιδικες χαρές. ήταν έτσι και αλλιώς για πολύ λίγη ώρα, και επειδή τα μωρά ειναι ελαφριά το υλικό δε χαλάει. 

πιστεύω οτι δεν χρειάζεται σε αυτή την ηλικία κάτω των 2 ετών, για τόσο λίγους μήνες να αγοράσει κανείς νέο παπούτσι.

Εγώ είχα ένα καλτσοπάπουτσο για μέσα και ένα καλτσοπάπουτσο για έξω! 

 

Τα παπούτσια τύπου  bobux δεν νομίζω ότι αλλάζουν πολύ στον πάτο τους, για να πει κανεις οτι δεν μπορουν να ξαναφορεθούν από ξαδερφάκι, ειδικά σε μικρές ηλικίες....

Ίσως αυτό που λένε οι παιδιατροι, αφορά παιδιά άνω των 5-6 ετών όπου ο πάτος αλλάζει από το βάρος του παιδιού (που είναι πιο μεγάλο) και επειδη περπατάνε τρέχουν σε αυτές τις ηλικίες πολύ περισσότερο. 

Παράδειγμα, θέλεις να βρείς ένα μποτάκι πολύ ζεστό αδιάβροχο το οποίο ξέρεις ότι στην Ελλάδα ή στις όποιες χειμερινές διακοπές το παιδί σου θα το φορέσει όχι πάνω από 20 φορές.  Ε, εγώ θα το πάρω μεταχειρισμένο!  Εάν όμως μιλάμε για το βασικό παπούτσι του παιδιού σε ηλικία 5 -6+ ετών ναι, πρέπει να είναι ψιλοκαινούριο.  

  

 

 

το καλό με τα αντιολισθητικά, ή με τα καλτσοπάπουτσα είναι ότι νιώθει το έδαφος και τρέχει με άλλο τρόπο από ότι με παπουτσι. 

Εάν βάλεις τα bobux με το  δερμάτινο πάτο συνέχεια στο σπίτι, ναι δεν είναι άκαμπτο παπούτσι, αλλά το έδαφος δεν θα το νιώθει στη πατούσα. 

Εγώ αν έπαιρνα bobux  θα ήταν για επισκέψεις σε σπίτια, μαγαζιά, έξω δηλαδή. 

 

Γενικά το θέμα των παπουτσιών που επιτρέπουν την επαφή με το πάτωμα είναι ότι τα δάχτυλα του ποδιού, πρέπει να ανοίγουν όταν πατάει το πόδι, δηλαδη να μην είναι σφιγμένα. 

Το bobux είναι μεν δερμάτινο με λεπτό μαλακό δέρμα, αλλά τα δαχτυλάκια του μωρου δεν συγκρίνονται με τα δικά μας. Δηλαδή αν σκεφτείς με γνώμονα το δικό σου πόδι, ναι τα bobux είναι τέλεια για καθημερινές συνεχής παντόφλες, για το μωρό όμως εγώ πιστεύω ότι ακόμα και αυτά περιορίζουν το να ανοίξουν τα δαχτυλάκια. 

Θα σου πω το εξής, έχουν βρεί ότι τα πόδια ανθρώπων που φορούν παπούτσια barefoot φαρδαίνουν ένα μέγεθος στο πλάτος τους, επειδή τα κόκκαλα, επανέρχονται σε μια πιο φαρδιά θέση. 

Έχω δεί τα bobux και κανούρια και μεταχειρισμένα, είμαι 100% σίγουρη ότι μπροστά δεν αφήνουν να πατήσει καλά το μπροστινό μέρος του ποδιού με χώρο να ανοίξουν τα δαχτυλάκια. Σε αυτή τη φωτό του άρθρου φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που αναφέρω, και με αυτό το σκεπτικό φοράγαμε και εμείς διαρκώς τα πιο φαρδιά καλτσοπάπουτσα απλώς για πολύ μεγάλο διάστημα. Το μετατάρσιο, είναι αυτό που απλώνει στο πάτημα, μαζί με τα δαχτυλα του ποδιού. απορροφώντας σαν ελατήριο την κίνηση.

 

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2010/aug/09/barefoot-best-for-children

αναφέρει φυσικά και τα vivo barefoot εκεί χιχι.  Κρίμα να μην υπάρχει στην Ελλάδα τρόπος να τα δεί κάποιος σε κατάστημα. 

 

https://www.altrarunning.com/run-better εδώ βρήκα αυτή τη φωτό  (ψάχνοντας με τις λέξεις  metatarsal wide spread 

 

foot-space.jpg

 

Συμπέρασμα, μη κοιτάτε μόνο τον πάτο!  Σημαντικό είναι και το σχήμα μπροστά, πρέπει να έχει τόσο χώρο δεξιά και αριστερά έτσι ώστε το μετατάρσιο να απλώνει μαζί με τα δαχτυλάκια.

Δεν είμαι ορθοπαιδικός ε...! αλλά η απλή λογική του ότι το πόδι μας όταν πατάμε, απλώνει, άρα και το παπούτσι πρέπει να έχει αντίστοιχο χώρο αντί να περιορίζει,  

1) εύκαμπτη σόλα

2) ευρυχωρο μπροστά     

Τα αναλύεις πολύ διεξοδικά κ μπερδευτηκα λίγο ομολογω! Μου προέκυψαν απορίες. Αυτό για τα απλωμένα δάχτυλα το γνωρίζω κ η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό έχω επιλέξει για την καθημερινότητα μου camper που είναι αυτής της φιλοσοφίας όμως δεν είμαι πάρα πολύ σίγουρη για δύο πράγματα: 1ον, το τόσο ίσιο παπούτσι χωρίς ίχνος τακουνιού δεν επιβαρύνει αλλού, πχ τη μέση ή τον αχιλλειο τένοντα; 2ον εγώ που έχω μερικως πλατυποδια δε θα έπρεπε το παπούτσι μου να έχει στήριξη στην καμαρα; Άρα αντίστοιχα, τα παιδικά πατουσακια κ η στάση βαδίσματος που τώρα διαμορφώνονται δε θα έπρεπε να έχουν μια καλύτερη στήριξη όπως πχ με παπούτσια με πιο σκληρό πάτο με στήριξη στην καμαρα για πιο σωστή τοποθέτηση του πέλματος; Το ξυπόλυτο το καταλαβαίνω. Η κάλτσα που κ σταθερή δεν είναι κ το ύφασμα πηγαινοέρχεται πιθανον κατά το περπάτημα πως υπερτερεί ενός ανατομικου παπουτσιού;

Επίσης, αυτό που ήθελα να πω για τα bobux και φανταζομαι θα ισχύει για τα αντίστοιχου τύπου παπούτσια, είναι ότι ο πάτος τους είναι τόσο λεπτος που δεν υπάρχει περίπτωση να μη νιώθει το έδαφος. Πρακτικά δεν είναι πάτος, είναι ένα λεπτό κομμάτι δέρματος. Σκέψου ότι γαργαλαω την πατουσα της κόρης μου κ το καταλαβαίνει. Κ ακριβώς αυτό είναι που με κάνει να αναρωτιέμαι αν είναι ασφαλές να της τα φοράω.

 

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2018 at 0:56 ΠΜ, Lenia16 είπε:

Άρα αντίστοιχα, τα παιδικά πατουσακια κ η στάση βαδίσματος που τώρα διαμορφώνονται δε θα έπρεπε να έχουν μια καλύτερη στήριξη όπως πχ με παπούτσια με πιο σκληρό πάτο με στήριξη στην καμαρα για πιο σωστή τοποθέτηση του πέλματος;

Η καλυτερη στηριξη επερχεται απο την δικη μας ικανοτητα να διαχειριζομαστε το σωμα μας. Αυτη ειναι η λογικη: οσο πιο πολυ "στηριζεται" ενα ποδι τοσο θα ατροφησει και δεν θα μαθει να "στηριζεται" μονο του. Γι'αυτο ειναι καλυτερο το ξυπολυτο και η καλτσα. Το ποδι ερχεται σε αμεση επαφη με το εδαφος και το σωμα μαθαινει να περπαταει αναλογα με τα "μηνυματα" που περνει απο το πελμα (πχ εμποδια, τραχυ/λειο εδαφος κλπ).

 

On 19/1/2018 at 3:15 ΜΜ, belleblue είπε:

Συμπέρασμα, μη κοιτάτε μόνο τον πάτο!  Σημαντικό είναι και το σχήμα μπροστά, πρέπει να έχει τόσο χώρο δεξιά και αριστερά έτσι ώστε το μετατάρσιο να απλώνει μαζί με τα δαχτυλάκια.

Δεν είμαι ορθοπαιδικός ε...! αλλά η απλή λογική του ότι το πόδι μας όταν πατάμε, απλώνει, άρα και το παπούτσι πρέπει να έχει αντίστοιχο χώρο αντί να περιορίζει,  

1) εύκαμπτη σόλα

2) ευρυχωρο μπροστά     

Εβαλα κι εγω μια εικονα οταν ανοιξα το θεμα για να γινει κατανοητο ποσο πολυ επηρεζονται και ειναι απιστευτο, αν παρατηρησετε τα ποδια των φιλων σας για παραδεiγμα, θα δειτε οτι η πλειοψηφια εχει παραμορφωμενα δαχτυλα! Το μεγαλυτερο κενο μπροστα για ευρυχωρια στα δαχτυλα μεχρι στιγμης το εχω δει μονο στα wildlingshoes και στα vivobarefoot. Ειδικα τα πρωτα που κατεχω κιολας θα ελεγα οτι πραγματικα ειναι σαν να φοραει καλτσα, ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Ειναι λιγο ακριβα αλλα προτιμω να κοψω απο αλλου και να τα δωσω εκει, γιατι ξερω ποσο σημαντικο ειναι να αναπτυχθει σωστα ο σκελετος.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

η belleblue και η sentir με καλυψαν απολυτα αυτα ακριβως μας ειχε πει και εμας η παιδιατρος μας.... δε μας αφηνε να του βαλουμε παπουτσι εαν δεν πατησει μονος του στο πατωμα και να κανει μονος τα πρωτα του σταθερα βηματα... και εγω εξω παππουτσακι αγκαλιας του φοραγα ετσι και αλιως πολυ λιγο περπατουσε ακομα και οταν τον εβγαζα εξω στην αυλη μας που δεν ειναι επιπεδη..!!! και πλεον που περπαταει κανονικα οταν ξεκινουσε να τρεχει τον ειχε αφησει ο αντρας μου με παπουτσι μεσα στο σπιτι και κολησε η μυτη του παπουτσιου στο πλακακι και επεσε κατω ο μικρος με το προσωπο...

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2018 at 0:56 ΠΜ, Lenia16 είπε:

Τα αναλύεις πολύ διεξοδικά κ μπερδευτηκα λίγο ομολογω! Μου προέκυψαν απορίες. Αυτό για τα απλωμένα δάχτυλα το γνωρίζω κ η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό έχω επιλέξει για την καθημερινότητα μου camper που είναι αυτής της φιλοσοφίας όμως δεν είμαι πάρα πολύ σίγουρη για δύο πράγματα: 1ον, το τόσο ίσιο παπούτσι χωρίς ίχνος τακουνιού δεν επιβαρύνει αλλού, πχ τη μέση ή τον αχιλλειο τένοντα; 2ον εγώ που έχω μερικως πλατυποδια δε θα έπρεπε το παπούτσι μου να έχει στήριξη στην καμαρα; Άρα αντίστοιχα, τα παιδικά πατουσακια κ η στάση βαδίσματος που τώρα διαμορφώνονται δε θα έπρεπε να έχουν μια καλύτερη στήριξη όπως πχ με παπούτσια με πιο σκληρό πάτο με στήριξη στην καμαρα για πιο σωστή τοποθέτηση του πέλματος; Το ξυπόλυτο το καταλαβαίνω. Η κάλτσα που κ σταθερή δεν είναι κ το ύφασμα πηγαινοέρχεται πιθανον κατά το περπάτημα πως υπερτερεί ενός ανατομικου παπουτσιού;

Επίσης, αυτό που ήθελα να πω για τα bobux και φανταζομαι θα ισχύει για τα αντίστοιχου τύπου παπούτσια, είναι ότι ο πάτος τους είναι τόσο λεπτος που δεν υπάρχει περίπτωση να μη νιώθει το έδαφος. Πρακτικά δεν είναι πάτος, είναι ένα λεπτό κομμάτι δέρματος. Σκέψου ότι γαργαλαω την πατουσα της κόρης μου κ το καταλαβαίνει. Κ ακριβώς αυτό είναι που με κάνει να αναρωτιέμαι αν είναι ασφαλές να της τα φοράω.

 

Γειά σου! 

λοιπόν, εάν το παιδικό πόδι συνηθίσει από την αρχή, ώς έχει με παπούτσι barefoot και ξυπόλυτο/καλτσοπάπουτσο την υπόλοιπη ώρα, θα μάθει εξαρχής έτσι. 

Το πόδι μας είναι τέλειο όπως είναι, εκτός και εάν έχουμε κάποιο πρόβλημα. 

Το πρόβλημα το κάνει διάγνωση ο ορθοπεδικός/παιδίατρος. Εγώ αναφέρομαι σε πόδια που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα σκελετικό. 

Εάν υπάρχει πρόβλημα, τότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.  ξέρω πχ από το σύζυγο που έχει τρομερό πρόβλημα στα πόδια του και του έβαλαν από παιδί σκληρά παπούτσια (που τότε νόμιζαν οτι βοηθούν). 

Εκείνος ως ενήλικας και με πρόβλημα (απόλυτως flat πατούσα) είναι αδύνατο να βάλει τέτοια παπούτσια μπέαρφουτ :-)

Οπότε πρέπει πάντα να το πάρουμε με το τι έχεις στα χέρια σου ή μάλλον στα πόδια σου :-)

 

Ο αχίλλειος τένοντας σε ενήλικα που δε φόραγε ποτέ παπούτσια ξέρεις πολύ πόσο επιβαρύνεται όταν πας ξαφνικα να περπατήσεις στην παραλία και μετά σε πονάει η μέση σου κ οι γάμπες σου:  γιατί εχει ξεσυνηθίσει το σύστημα να λειτουργεί όπως θα πρεπε. 

Για να συνηθίσει πάλι, λοιπόν, το πόδι σου, εάν θέλεις κάτι τέτοιο, πρέπει να το κάνεις σιγά σιγά, σταδιακά, ελάχιστα λεπτά, και φορώντας τα πολύ συνειδητα έτσι ώστε να περπατάς με το σωστό τρόπο (μπροστά πόδι πρώτα όπως οι μπαλερίνες, φτέρνα ίσα που ακουμπάει). 

 

Στα παιδιά, επειδή είναι τα πρώτα τους βήματα και το πόδι προσαρμόζεται σε αυτό που του δίνεις, δε χρειάζεται καμία προσοχή - απλώς το κατάληλο παπούτσι από την αρχή. 

Η γάμπα τους και το σύστημα του αστράγαλου θα μάθει σωστά όπως στη φύση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να προσθεσω την σειρα Peu των παπουτσιων Camper. Ειναι ευκαμπτα, εχουν αρκετα φαρδυ μπροστινο μερος και γενικα τηρουν τις προϋποθεσεις για σωστη αναπτυξη του ποδιου και φυσικη κινηση. Ειναι καταλληλα για πρωτα παπουτσια και οχι μονο.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Να προσθεσω την σειρα Peu των παπουτσιων Camper. Ειναι ευκαμπτα, εχουν αρκετα φαρδυ μπροστινο μερος και γενικα τηρουν τις προϋποθεσεις για σωστη αναπτυξη του ποδιου και φυσικη κινηση. Ειναι καταλληλα για πρωτα παπουτσια και οχι μονο.

Τα συγκεκριμένα τα φοράω και εγω! Με έχουν βγάλει ασπροπροσωπη! Τα λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα είναι αυτά που γράφετε για όλες αυτές τις λεπτομέρειες που πρέπει να έχει το παιδικό παππουτσάκι, δυστυχώς όμως αυτά που προτείνετε είναι πανάκριβα. Τελικά αυτό που βλέπω είναι πως άμα έχεις χρήματα μπορείς να κάνεις πολλές επιλογές για το καλό του παιδιού, εμείς δυστυχώς επιλέγουμε τα παππούτσια, βάσει τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
2 ώρες πρίν, ponemeni είπε:

Πολύ ενδιαφέροντα είναι αυτά που γράφετε για όλες αυτές τις λεπτομέρειες που πρέπει να έχει το παιδικό παππουτσάκι, δυστυχώς όμως αυτά που προτείνετε είναι πανάκριβα. Τελικά αυτό που βλέπω είναι πως άμα έχεις χρήματα μπορείς να κάνεις πολλές επιλογές για το καλό του παιδιού, εμείς δυστυχώς επιλέγουμε τα παππούτσια, βάσει τιμής.

Καποιες μαρκες εχουν καλες τιμες στις εκπτωσεις (πχ τα Camper μπορεις να τα βρεις με 35-45 ευρω) και μεσω διαδικτυου μπορεις να βρεις καλες προσφορες. Προσωπικα, βαζω στην ακρη λιγα-λιγα καποια χρηματα ωστε παρω σωστα παπουτσια οταν ερθει η ωρα (συνηθως ανα εξαμηνο) και προτιμω να κανω οικονομια σε κατι αλλο (πχ φτηνα ή μεταχειρισμενα ρουχα, κα) ή να στερηθω κατι απο τα δικα μου θελω για να επενδυσω στην σωστη αναπτυξη του παιδιου. Νομιζω πως 60 ή ακομη και 80-90 ευρω (που ειναι τα ακριβοτερα, αλλα και τα καλυτερα απο την εμπειρια μου) δεν ειναι τοσο μεγαλο εξοδο ανα εξαμηνο για καποιον που παιρνει εστω τον βασικο. Εξαλλου, δεν χρειαζεται καθε φορα να παιρνεις τα πιο ακριβα. Επισης, ειδικα για το καλοκαιρι, επειδη τον περισσοτερο χρονο περπατανε ξυπολυτα ή πανε συχνα στην παραλια (οπου παλι ειναι ξυπολυτα), αν υπαρχει τοσο μεγαλη οικονομικη δυσκολια, μπορεις να μην επενδυσεις πολλα σε παπουτσι (ή να παρεις μονο πεδιλακια, που συνηθως ειναι πιο φαρδια απο τα κλειστα παπουτσια) γιατι "αναπληρωνεται" ο χρονος του "εγκλεισμου" σε συμβατικα παπουτσια .

Επιπλεον, σκοπος του θεματος δεν ηταν μονο η αναδειξη μαρκων που να τηρουν τις προϋποθεσεις αλλα κυριως η γνωση των προϋποθεσεων ωστε οταν παει καποια/ος μαμα/μπαμπας να αγορασει παπουτσια να εχει καποια πραγματα υποψην του. Δηλαδη, μπορει καποιος στο καταστημα να βρει πιο οικονομικα παπουτσια που να τηρουν τις προϋποθεσεις.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ponemeni είπε:

Πολύ ενδιαφέροντα είναι αυτά που γράφετε για όλες αυτές τις λεπτομέρειες που πρέπει να έχει το παιδικό παππουτσάκι, δυστυχώς όμως αυτά που προτείνετε είναι πανάκριβα. Τελικά αυτό που βλέπω είναι πως άμα έχεις χρήματα μπορείς να κάνεις πολλές επιλογές για το καλό του παιδιού, εμείς δυστυχώς επιλέγουμε τα παππούτσια, βάσει τιμής.

Θα συμφωνήσω γιατί για όλους είναι δύσκολες οι εποχές κ τα παιδικά είδη, αν σκεφτείς οτι χρησιμοποιούνται για πολύ μικρό χρονικό διάστημα, προσωπικά τα θεωρώ πολύ ακριβα. Όμως, η @Sentir...natureza εχει δίκιο γιατί το παπούτσι παίζει μεγάλο ρόλο σε πολλά πράγματα. Ένα κακό παπούτσι μπορεί να δημιουργήσει πρβλ μελλοντικά, από τη λάθος στάση του σώματος μέχρι να δημιουργήσει μυοσκελετικά πρβλ. Εγω λόγω 8ωρης συνεχους ορθοστασίας στη δουλειά κατέληξα πλέον να μην αγοράζω τπτ μη δερμάτινο κ ανατομικό, που σημαίνει 100 ευρώ κ άνω. Όμως, παίρνω ένα τη σεζον ή στα δύο χρόνια κ αντί να έχω 20 φθηνοπαπουτσα που κάθε χρονιά τα πετάω έχω 2 κ καλά. Συνήθως τα πιο ακριβά εκτός από σωστή ανατομία έχουν κ καλύτερη ποιότητα κ δε χαλάνε εύκολα. Κ πλέον το πόδι μου δε δέχεται κάτι άλλο. Θα μου πεις τώρα το μωρό αλλάζει κάθε έξι μήνες παπούτσι. Οκ, όμως θεωρώ προτιμότερο με την παραπανω λογική να της πάρω ένα καλό παπούτσι να το φοράει συνέχεια πάρα δυο-τρια που θα είναι χαμηλότερης ποιότητας. Στο ίντερνετ μπορείς να βρεις κ με 30 ευρώ, δε νομίζω ότι είναι απλησίαστο ποσο δεδομένου ότι θα περάσει ένα 4μηνο τουλάχιστον.

Το καλό με τα μωρά είναι ότι δεν εχουν άποψη στα ρουχα οπότε κ να μην ταιριάζει το παπούτσι ούτε παρεξηγούν ούτε παρεξηγούνται! 

 

Α ήθελα να προσθέσω οτι είδα τα biomechanics τα καλοκαιρινά κ σε αντίθεση με τα χειμερινά μου φάνηκαν σούπερ μαλακά. Οπότε αναθεωρω προς το παρόν @Sentir...natureza!

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...