Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγαλυτερο εμβρυο;


Recommended Posts

Πηγα σημερα για υπερηχο (7w6d) και το εμβρυακι μετρηθηκε 8w2d!! Και οι καρδια στο 180 παλμους! Τι σημαινει παλι αυτο; Ο γιατρος οταν πηρε τις μετρησεις δε μου πε τπτ, οτι ολα ειναι καλα, αλλα εφυγα κ ειδα στο χαρτι τις μετρησεις... εχει καμια παρομοια εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Natale1 είπε:

Πηγα σημερα για υπερηχο (7w6d) και το εμβρυακι μετρηθηκε 8w2d!! Και οι καρδια στο 180 παλμους! Τι σημαινει παλι αυτο; Ο γιατρος οταν πηρε τις μετρησεις δε μου πε τπτ, οτι ολα ειναι καλα, αλλα εφυγα κ ειδα στο χαρτι τις μετρησεις... εχει καμια παρομοια εμπειρια;

Μου έχει τύχει και εμένα.. Μην τρελαίνεσαι, ουσιαστικά το έδειξε 3-4 μέρες μεγαλύτερο, δε σημαίνει κάτι ανησυχητικό. Εξάλλου, όπως λέει και ο γιατρός μου, το μηχάνημα δεν είναι ζυγαριά για να τα βγάζει όλα ακριβώς, είναι λογικό να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις. Όλα καλά είναι :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις αναπαντησεις σας! Μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε οτι ολα ειναι καλα, δε σημαινει κατι οτι μετρηθηκε λιγο μεγαλυτερο και εξαλλου θα γινει ακριβης μετρηση στην αυχενικη...finger crossed! Ξαναβρηκα την ηρεμια μου παντως:)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Natale1 είπε:

Eυχαριστω για τις αναπαντησεις σας! Μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε οτι ολα ειναι καλα, δε σημαινει κατι οτι μετρηθηκε λιγο μεγαλυτερο και εξαλλου θα γινει ακριβης μετρηση στην αυχενικη...finger crossed! Ξαναβρηκα την ηρεμια μου παντως:)

Πολύ ωραία! Πότε πας για την αυχενική;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23/6 εχω το ραντεβου. εχτες που πηγα (10w) το μεγεθος ηταν οτι επρεπε μονο που οι παλμοι ειναι υψηλοι! 177 και 181 ειδα! Βεβαια το κακομοιρακι μαλλον ενοχληθηκε γι αυτο και κουναγε χερια ποδια σαν τρελο! Ευχομαι να πεσουν οι παλμοι, αυτο με ανησυχει τωρα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Natale1 είπε:

23/6 εχω το ραντεβου. εχτες που πηγα (10w) το μεγεθος ηταν οτι επρεπε μονο που οι παλμοι ειναι υψηλοι! 177 και 181 ειδα! Βεβαια το κακομοιρακι μαλλον ενοχληθηκε γι αυτο και κουναγε χερια ποδια σαν τρελο! Ευχομαι να πεσουν οι παλμοι, αυτο με ανησυχει τωρα!

Μήπως είχες φάει κάτι γλυκό ή είχες πιει χυμό; δεν είναι ανησυχητικό αυτό, εγώ κάθε φορά παρακαλούσα να ακούγεται γρήγορα η καρδούλα :-P:-P:-P από την 9η εβδομάδα αρχίζει τις κινήσεις. Είναι καλό που κουνιέται πολύ γιατί ουσιαστικά "γυμνάζει" τους μυς του. Αρχίζουν να λειτουργούν τα μυϊκά νεύρα και εξερευνεί τις κινήσεις του.. Όλα καλά πάνε!!

Δε θα σου πω ότι θα ηρεμήσεις όταν δεις την αυχενική, γιατί σε κόβω αγχώδη με το θέμα όπως είμαι και εγώ :-P:-P:-P εγώ ακόμη δεν έχω ηρεμήσει!!!

Και να σου πω και κάτι τελευταίο σχετικά με την αυχενική για να μην ανησυχείς: πολλές λένε ότι η εξέτασή τους διήρκησε 45 λεπτά με μια ώρα. Αυτό ποικήλει ανάλογα με την περίσταση!!! Εμένα ζήτημα να κάναμε 10 λεπτά. Δε χρειάστηκε παραπάνω γιατί αυτά που ήταν να δούμε τα ειδαμε. Άλλες κοπέλες που και σε αυτές διήρκησε λίγο θεωρούσαν ότι είναι αμέλια των γιατρών κλπ. Γι' αυτό στο λέω, μην παραξενευτείς αν δε διαρκήσει πολύ!!!

Ό,τι χρειαστείς μη διστάσεις να μου στείλεις π.μ. :-) καλή συνέχεια!!! 

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα με χεις καταλαβει..δε θα σταματησω να ανησυχω εστω κ αν ολα πανε καλα χαχα! Αφου τον ρωτησα για τους παλμους δυο πραγματα μου ειπε, οτι μπορει να επηρεαζει οτι εχω μια μικρη αναιμια(λογω στιγματος) και οτι αν συνεχισουν ετσι στην αυχενικη θα βγουν λιγο τσιμπημενες οι τιμες μαλλον. Τελος οτι αν δεν κατεβουν μεχρι τις 15-16 βδομαδες υψηλοι παλμπι συνδεονται με τρισωμιες. Εκει φρικαρα μπορω να πω. Τι ηθελα και ρωτησα πωπω! Εσεις τι παλμους ειχατε; Με μια αναζητηση στο ιντερνετ σε αυτη τη φαση δεν ειναι και ανησυχητικο, μαλλον υποδηλωνει δυνατη καρδια. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Natale1 είπε:

Χρυσα με χεις καταλαβει..δε θα σταματησω να ανησυχω εστω κ αν ολα πανε καλα χαχα! Αφου τον ρωτησα για τους παλμους δυο πραγματα μου ειπε, οτι μπορει να επηρεαζει οτι εχω μια μικρη αναιμια(λογω στιγματος) και οτι αν συνεχισουν ετσι στην αυχενικη θα βγουν λιγο τσιμπημενες οι τιμες μαλλον. Τελος οτι αν δεν κατεβουν μεχρι τις 15-16 βδομαδες υψηλοι παλμπι συνδεονται με τρισωμιες. Εκει φρικαρα μπορω να πω. Τι ηθελα και ρωτησα πωπω! Εσεις τι παλμους ειχατε; Με μια αναζητηση στο ιντερνετ σε αυτη τη φαση δεν ειναι και ανησυχητικο, μαλλον υποδηλωνει δυνατη καρδια. 

Άμα σου πω ότι δεν ξέρω θα το πιστέψεις; :-P αυτό που κοίταζα στην αρχή ήταν να την ακούω να χτυπάει γρήγορα.. Γιατί γενικά ξέρω ότι στα έμβρυα ειδικά τις πρώτες βδομάδες χτυπάει πολύ γρήγορα. Οπότε το μόνο που ήθελα ήταν να χτυπάει γρήγορα!! Αφού στην αυχενική χτυπούσε σχεδόν σαν τη δική μου και πίστευα ότι δεν είναι καλά, μέχρι που ξαναπήγα 2 βδομάδες μετά και χτυπούσε πιο γρήγορα. Για τρισωμία που λες, πρώτη φορά το ακούω να σου πω την αλήθεια.. Ο γιατρός σου έδειχνε ανήσυχος;

Εμένα μου έμεινε ψυχολογικό με την καρδούλα του γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσίνη μου όταν είδαμε ότι παλλινδρόμησε ουσιαστικά αντί για ντουκ ντουκ γρηγορο ακούστηκε μόνο ένα πάρα πολύ αργό ντουυυκ και μετά τίποτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν φανηκε ανησυχος και βασικα αν δεν τον ρωτουσα εγω συγκεκριμενα δε θα μου ελεγε τιποτα! Καλα μου χει πει ενας φιλος, αμα ο γιατρος σου λεει ολα καλα, μην ρωτας παραπανω!χα! Το λογικο ειναι να πεσουν εστω μεχρι την 14-16 βδομαδα. Αλλα γενικοτερο υποθετω καλυτερα να χτυπαει λιγο πιο γρηγορα παρα λιγο πιο αργα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα σας!

 

Είμαι έγκυος 11 εβδομάδων και κάτι. Συγκεκριμένα στις 18/04 ήμουν 11w2d οπότε και πήγα για υπέρηχο στον οποίο φάνηκε ότι το μωράκι είναι 11w6d. Τελευταία περίοδος ήταν στις 31/01 οπότε πιθανόν η σύλληψη έγινε 14/02. Η διαφορά οφείλεται στο μέγεθος του μωρού; Επίσης, στους πρώτους υπερήχους δεν υπήρχε απόκλιση. Δηλαδή, όταν ήμουν 6w5d το ίδιο έδειξε και ο υπέρηχος με ΠΗΤ 07/11 όπως μου υπολογίζουν και διάφορες εφαρμογές στο κινητό.

 

Υ.Γ. Σας ζάλισα με τις ημερομηνίες αλλά είμαι περίεργη!! :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alex2018 είπε:

Καλημέρα σας!

 

Είμαι έγκυος 11 εβδομάδων και κάτι. Συγκεκριμένα στις 18/04 ήμουν 11w2d οπότε και πήγα για υπέρηχο στον οποίο φάνηκε ότι το μωράκι είναι 11w6d. Τελευταία περίοδος ήταν στις 31/01 οπότε πιθανόν η σύλληψη έγινε 14/02. Η διαφορά οφείλεται στο μέγεθος του μωρού; Επίσης, στους πρώτους υπερήχους δεν υπήρχε απόκλιση. Δηλαδή, όταν ήμουν 6w5d το ίδιο έδειξε και ο υπέρηχος με ΠΗΤ 07/11 όπως μου υπολογίζουν και διάφορες εφαρμογές στο κινητό.

 

Υ.Γ. Σας ζάλισα με τις ημερομηνίες αλλά είμαι περίεργη!! :)

Μην αγχωνεσαι είναι απειροελάχιστη η διάφορα. Συμβαίνει αυτό στον υπέρηχο να φαίνεται ειτε λίγο μεγαλύτερο ή λίγο μικρότερο. Λίγα χιλιοστά να ξεφύγει στο γιατρό κ να βάλει αλλιώς την μέτρηση κ μπορεί να βγει μεγαλύτερο. Αν συνεχιστεί κάτι τέτοιο θα πάρει τα μέτρα του ο γιατρός, μπορεί πχ να ανεβαίνει λίγο το ζάχαρο αλλά δεν είναι κ στάνταρ αυτό. Μπορεί να έχεις μία απόλυτα φυσιολογική εγκυμοσύνη κ το μωρό να είναι μεγάλο. Μην ξεχνάς ότι αλλά μωρακια γεννιούνται 2,5 κιλά κ αλλά 4!! Σ εύχομαι να έχεις μία τελειομηνη κ καλή κύηση!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, alex2018 είπε:

Καλημέρα σας!

 

Είμαι έγκυος 11 εβδομάδων και κάτι. Συγκεκριμένα στις 18/04 ήμουν 11w2d οπότε και πήγα για υπέρηχο στον οποίο φάνηκε ότι το μωράκι είναι 11w6d. Τελευταία περίοδος ήταν στις 31/01 οπότε πιθανόν η σύλληψη έγινε 14/02. Η διαφορά οφείλεται στο μέγεθος του μωρού; Επίσης, στους πρώτους υπερήχους δεν υπήρχε απόκλιση. Δηλαδή, όταν ήμουν 6w5d το ίδιο έδειξε και ο υπέρηχος με ΠΗΤ 07/11 όπως μου υπολογίζουν και διάφορες εφαρμογές στο κινητό.

 

Υ.Γ. Σας ζάλισα με τις ημερομηνίες αλλά είμαι περίεργη!! :)

 

Ισχύει ο πρώτος υπέρηχος, μετά η ημερομνία δεν ξανααλλάζει, ό,τι και να λέει ο υπέρηχος πια.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, alex2018 είπε:

Καλημέρα σας!

 

Είμαι έγκυος 11 εβδομάδων και κάτι. Συγκεκριμένα στις 18/04 ήμουν 11w2d οπότε και πήγα για υπέρηχο στον οποίο φάνηκε ότι το μωράκι είναι 11w6d. Τελευταία περίοδος ήταν στις 31/01 οπότε πιθανόν η σύλληψη έγινε 14/02. Η διαφορά οφείλεται στο μέγεθος του μωρού; Επίσης, στους πρώτους υπερήχους δεν υπήρχε απόκλιση. Δηλαδή, όταν ήμουν 6w5d το ίδιο έδειξε και ο υπέρηχος με ΠΗΤ 07/11 όπως μου υπολογίζουν και διάφορες εφαρμογές στο κινητό.

 

Υ.Γ. Σας ζάλισα με τις ημερομηνίες αλλά είμαι περίεργη!! :)

Στη δευτερη εγκυμοσυνη παντα το μωρο φαινοταν μεγαλυτερο. Στην αρχη μια εβδομαδα μεγαλυτερο και μετα τον 6ο μηνα ενα μηνα μεγαλυτερο!! Αφου αποκλεισαμε την πιθανοτητα του σακχαρου, δεχτηκαμε οτι εχω απλα ενα μεγαλο μωρο! Απλα γεννησα με προκληση λιγο νωριτερα ετσι ωστε να μην ξεφυγει τελειως σε βαρος. Τελικα γεννησα στις 38 εβδομαδες ενα υγιεστατο αγορακι 4200 και 53 εκατοστα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...