Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλω να γίνω μανούλα


Recommended Posts

Γεια σας ... 

Μπήκαμε στην διαδικασία με τον άντρα μου να κάνουμε ένα παιδάκι . Η χαρά μας είναι στα ύψη αλλα κάθε φορε που τελικά αδιάθετο η απογοήτευση μου είναι μεγάλη . Προσπαθώ να μην το δείξω αλλα μέσα μου στεναχωριέμαι .. δεν λέω υπάρχουν ζευγάρια που προσπαθούν χρόνια και κάθομαι παραπονιέμαι εγώ με 3 μήνες προσπαθειών, αλλα δεν ξέρω ήθελα κάπου να το πω αυτό. Σιγα σιγα αναρωτιέμαι μήπως υπαρχη κάποιο πρόβλημα κάτι αλλα ίσως το λέω από την απογοήτευση μου γυναικολόγος μου έχει πει οτι πρόβλημα δεν υπάρχει, θα μιλάει η απογοήτευση φαίνεται. Δεν ξέρω... Ίσως και το άγχος γιατί τώρα τελευταία είχαμε πολύ άγχος και για αυτό δεν καταφέραμε τίποτα. Η δικές σας εμπειρίες πως αντιμετωπίζατε κάθε φορά που τελικά αδιάθετουσατε ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Sotiriapk είπε:

εια σας ... 

Μπήκαμε στην διαδικασία με τον άντρα μου να κάνουμε ένα παιδάκι . Η χαρά μας είναι στα ύψη αλλα κάθε φορε που τελικά αδιάθετο η απογοήτευση μου είναι μεγάλη . Προσπαθώ να μην το δείξω αλλα μέσα μου στεναχωριέμαι .. δεν λέω υπάρχουν ζευγάρια που προσπαθούν χρόνια και κάθομαι παραπονιέμαι εγώ με 3 μήνες προσπαθειών, αλλα δεν ξέρω ήθελα κάπου να το πω αυτό. Σιγα σιγα αναρωτιέμαι μήπως υπαρχη κάποιο πρόβλημα κάτι αλλα ίσως το λέω από την απογοήτευση μου γυναικολόγος μου έχει πει οτι πρόβλημα δεν υπάρχει, θα μιλάει η απογοήτευση φαίνεται. Δεν ξέρω... Ίσως και το άγχος γιατί τώρα τελευταία είχαμε πολύ άγχος και για αυτό δεν καταφέραμε τίποτα. Η δικές σας εμπειρίες πως αντιμετωπίζατε κάθε φορά που τελικά αδιάθετουσατε ; 

Είναι πολύ λογικό να απογοητεύεσαι κι ας προσπαθείτε λίγο διάστημα.Είναι συναισθήματα που νιώθουν όλες οι γυναίκες.Εγώ αγχωνόμουν απ τον πρώτο μήνα προσπαθειών ειδικά αν σκεφτείς που λέμε τελικά τσάμπα αγχωνόμασταν πιο μικρές δεν είναι τόσο εύκολο να μείνεις(εννοείτε δεν ισχύει σε όλες τις γυναίκες).Κατάφερα να μείνω έγκυος μετά από 14 μήνες και αφού κάναμε κάποιες εξετάσεις και χαλάρωσα.Για μένα αν είσαι στα 30 να ψαχτείς μετά τον χρόνο είναι νωρίς ακόμα εκτός αν υπάρχει κάποιο ιστορικό.Αυτό που θα σε συμβούλευα γιατί και γω το έκανα να χαρείς τώρα που είστε στην αρχή των προσπαθειών γιατί όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται πιο έντονο το άγχος.Την απογοήτευση πάντα θα την έχεις μόλις επιβεβαιώνεις ότι τελικά χάθηκε και αυτός ο μήνας.Αγχος στις γόνιμες δεν θέλει.Σου εύχομαι υγεία και σύντομα να μείνεις εγκυούλα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sotiriapk είπε:

Γεια σας ... 

Μπήκαμε στην διαδικασία με τον άντρα μου να κάνουμε ένα παιδάκι . Η χαρά μας είναι στα ύψη αλλα κάθε φορε που τελικά αδιάθετο η απογοήτευση μου είναι μεγάλη . Προσπαθώ να μην το δείξω αλλα μέσα μου στεναχωριέμαι .. δεν λέω υπάρχουν ζευγάρια που προσπαθούν χρόνια και κάθομαι παραπονιέμαι εγώ με 3 μήνες προσπαθειών, αλλα δεν ξέρω ήθελα κάπου να το πω αυτό. Σιγα σιγα αναρωτιέμαι μήπως υπαρχη κάποιο πρόβλημα κάτι αλλα ίσως το λέω από την απογοήτευση μου γυναικολόγος μου έχει πει οτι πρόβλημα δεν υπάρχει, θα μιλάει η απογοήτευση φαίνεται. Δεν ξέρω... Ίσως και το άγχος γιατί τώρα τελευταία είχαμε πολύ άγχος και για αυτό δεν καταφέραμε τίποτα. Η δικές σας εμπειρίες πως αντιμετωπίζατε κάθε φορά που τελικά αδιάθετουσατε ; 

Είναι λογικό να νιώθεις αγωνία, είναι παρανοϊκό να σκέφτεσαι διάφορα. Στους 3 μήνες δύσκολα μένεις έγκυος, είναι η εξαίρεση. Ανησυχείς μετά το χρόνο, και μάλιστα ανάλογα με την ηλικία, δηλαδή για μια 35άρα και 1 1/2 με 2 χρόνια είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2017 at 5:06 ΜΜ, Sotiriapk είπε:

Γεια σας ... 

Μπήκαμε στην διαδικασία με τον άντρα μου να κάνουμε ένα παιδάκι . Η χαρά μας είναι στα ύψη αλλα κάθε φορε που τελικά αδιάθετο η απογοήτευση μου είναι μεγάλη . Προσπαθώ να μην το δείξω αλλα μέσα μου στεναχωριέμαι .. δεν λέω υπάρχουν ζευγάρια που προσπαθούν χρόνια και κάθομαι παραπονιέμαι εγώ με 3 μήνες προσπαθειών, αλλα δεν ξέρω ήθελα κάπου να το πω αυτό. Σιγα σιγα αναρωτιέμαι μήπως υπαρχη κάποιο πρόβλημα κάτι αλλα ίσως το λέω από την απογοήτευση μου γυναικολόγος μου έχει πει οτι πρόβλημα δεν υπάρχει, θα μιλάει η απογοήτευση φαίνεται. Δεν ξέρω... Ίσως και το άγχος γιατί τώρα τελευταία είχαμε πολύ άγχος και για αυτό δεν καταφέραμε τίποτα. Η δικές σας εμπειρίες πως αντιμετωπίζατε κάθε φορά που τελικά αδιάθετουσατε ; 

Καλησπέρα Sotiriapk! και εγώ με το ίδιο άγχος και ακόμα περισσότερο είμαι και δυστυχώς προσπαθούμε με τον σύζυγο 1.5 χρόνο τώρα και ακόμα τίποτα! έχουν δίκιο πάντως οι κοπέλες που σου λένε ότι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι από τώρα γιατί ακόμα είναι νωρίς....Και εγώ τον 1ο χρόνο δεν αγχωνόμουν παρόλο που δεν ερχόταν...το τελευταίο 6μηνο με έχει πιάσει πολύ άγχος! εύχομαι να έρθει το μωράκι σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα θέλω να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ που απαντήσατε.  

Της βασικές εξετάσεις που κανείς τον προγεννητικό έλεγχο το έχω κάνει και μου είπε η γυναικολόγος μου μετά από ένα χρόνο προσπαθειών βλέπουμε. Είμαι σχετικά νέα 25 χρόνων. Πιστεύω ότι το άγχος θα είναι το κύριο πρόβλημα μου και μια κουβέντα είναι αυτή μην αγχώνεσαι . Όσο ναναι με πιέζουν και η τριγύρω ποτέ θα κανείς παιδί έχουν περάσει τόσα ακόμα για αυτή είναι έγκυος και πάει λέγοντας. Καταλαβαίνετε... 

Chryssa 86 καταρχάς σου εύχομαι σύντομα να έχεις ένα μωράκι. Τώρα πως το αντιμετωπίζεις όλο αυτό; είναι θέμα άγχους η το έχεις κοιτάξει παρά πέρα ; Συγνώμη κιόλας που ρωτάω.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Sotiriapk είπε:

Πρώτα πρώτα θέλω να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ που απαντήσατε.  

Της βασικές εξετάσεις που κανείς τον προγεννητικό έλεγχο το έχω κάνει και μου είπε η γυναικολόγος μου μετά από ένα χρόνο προσπαθειών βλέπουμε. Είμαι σχετικά νέα 25 χρόνων. Πιστεύω ότι το άγχος θα είναι το κύριο πρόβλημα μου και μια κουβέντα είναι αυτή μην αγχώνεσαι . Όσο ναναι με πιέζουν και η τριγύρω ποτέ θα κανείς παιδί έχουν περάσει τόσα ακόμα για αυτή είναι έγκυος και πάει λέγοντας. Καταλαβαίνετε... 

Chryssa 86 καταρχάς σου εύχομαι σύντομα να έχεις ένα μωράκι. Τώρα πως το αντιμετωπίζεις όλο αυτό; είναι θέμα άγχους η το έχεις κοιτάξει παρά πέρα ; Συγνώμη κιόλας που ρωτάω.... 

έχουμε κάνει εξετάσεις με τον σύζυγο και είμαστε μια χαρά. Τώρα δεν ξέρω αν φταίει αυτό το άγχος τόσο πολύ πια!!! Πάντως εμείς είμαστε σε φάση με χάπια σερπαφαρ και βλέπουμε! Η αλήθεια είναι αυτή η έκφραση "μην αγχώνεσαι" είναι πολύ δύσκολο να την ακολουθήσεις!!!  

ευτυχώς εγώ δεν έχω το θέμα με το τι θα πει ο περίγυρος και ούτε μου λένε πότε θα κάνω παιδί, και φυσικά δεν θα επιτρέψω να πει κανείς τίποτα τέτοιο γιατί πολύ απλά θα πάρει και την απάντηση που του αξίζει...είναι καθαρά προσωπική υπόθεση αυτή δική σου και του συζύγου, οι υπόλοιποι δεν χωράνε σε αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το άγχος δεν κοντρολάρετε εύκολα.Θα δεις και μόνη σου θα κοιτάς συμπτώματα που λογικό είναι να τα ερμηνεύεις εγκυμοσύνη αλλά δεν θα είναι.Οσπού θα απελπιστείς και θα πεις δεν ξανασχολούμε και τσούπ θα ρθεί.Τουλάχιστον εγώ έτσι έπαθα.Το μήνα που δεν ασχολήθηκα ήμουν έγκυος που δυστυχώς παλινδρόμησε.Τώρα για τον κόσμο κλείσε αυτιά.Είναι κουτσομπόληδες και δεν έχει ενδιαφέρον η ζωή τους και ασχολούνται με τη ζωή την άλλων.Και μένα με ρωτάνε και έρχομαι σε δύσκολη θέση γιατί δεν θέλω να πω ότι έμεινα έγκυος και απέβαλα γιατί φαντάσου μετά τι θα μου λένε για την παλίνδρομη.Κρίμα θα κάνετε άλλο και τέτοια.Εγώ απαντάω ότι τώρα που είμαστε νέοι να χαρούμε λίγο.Σου εύχομαι να είστε υγιείς εσύ και ο άντρας σου και θα ρθεί το σποράκι όταν θέλει αυτό:-D!!! 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Chryssa86 είπε:

έχουμε κάνει εξετάσεις με τον σύζυγο και είμαστε μια χαρά. Τώρα δεν ξέρω αν φταίει αυτό το άγχος τόσο πολύ πια!!! Πάντως εμείς είμαστε σε φάση με χάπια σερπαφαρ και βλέπουμε! Η αλήθεια είναι αυτή η έκφραση "μην αγχώνεσαι" είναι πολύ δύσκολο να την ακολουθήσεις!!!  

ευτυχώς εγώ δεν έχω το θέμα με το τι θα πει ο περίγυρος και ούτε μου λένε πότε θα κάνω παιδί, και φυσικά δεν θα επιτρέψω να πει κανείς τίποτα τέτοιο γιατί πολύ απλά θα πάρει και την απάντηση που του αξίζει...είναι καθαρά προσωπική υπόθεση αυτή δική σου και του συζύγου, οι υπόλοιποι δεν χωράνε σε αυτό!!!

Όπως το είπες είναι καθαρά μια έκφραση μην αγχώνεσαι και πολύ δύσκολο να το κανείς . Σίγουρα είναι προσωπική υπόθεση του ζευγαριού αλλά μερικές φορές υπάρχουν και άνθρωποι που απλά θέλουν να ααχοληθουν με τα δικά σου προβληματά για να αισθανθούν πιο όμορφα. Τι να πω ... Δύσκολο πράγμα να αποβολής το άγχος την σημερινή εποχή παρά πολύ δύσκολο . 

Παντως σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΕΔΩ Κ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ .ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ. ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ Κ ΕΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΦΑΤΣΟΥΛΑ 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βρεθεί στη θέση σου  σε καταλαβαίνω απολύτως!για μενα το σημαντικότερο ειναι ο γιατρος που σε παρακολουθεί!θα σου πρότεινα να πάρεις κ 2η γνώμη κ φυσικά να προσπάθεις συστηματικά!!!μην τα παρατάς!!εγω είχα εκτοπη κύηση έχασα την μια μου σάλπιγγα κ σημερα που μιλάμε περιμένω μωράκι!! Έπιασα με την μια σάλπιγγα κ μάλιστα σχετικά γρήγορα!να είσαι αισιόδοξη κ ο θεός θα σου δώσει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18 Μαΐου 2017 at 5:06 ΜΜ, Sotiriapk είπε:

Γεια σας ... 

Μπήκαμε στην διαδικασία με τον άντρα μου να κάνουμε ένα παιδάκι . Η χαρά μας είναι στα ύψη αλλα κάθε φορε που τελικά αδιάθετο η απογοήτευση μου είναι μεγάλη . Προσπαθώ να μην το δείξω αλλα μέσα μου στεναχωριέμαι .. δεν λέω υπάρχουν ζευγάρια που προσπαθούν χρόνια και κάθομαι παραπονιέμαι εγώ με 3 μήνες προσπαθειών, αλλα δεν ξέρω ήθελα κάπου να το πω αυτό. Σιγα σιγα αναρωτιέμαι μήπως υπαρχη κάποιο πρόβλημα κάτι αλλα ίσως το λέω από την απογοήτευση μου γυναικολόγος μου έχει πει οτι πρόβλημα δεν υπάρχει, θα μιλάει η απογοήτευση φαίνεται. Δεν ξέρω... Ίσως και το άγχος γιατί τώρα τελευταία είχαμε πολύ άγχος και για αυτό δεν καταφέραμε τίποτα. Η δικές σας εμπειρίες πως αντιμετωπίζατε κάθε φορά που τελικά αδιάθετουσατε ; 

Πρώτη φορα που σκέφτηκα πως θέλω μωρό ήταν όταν ο πατέρας μου αρρώστησε για να του δώσω χαρά κ ελπίδα να παλέψει!!!κ τελικά ηρθε σχετικά γρήγορα μέσα σε ελάχιστους μήνες!αν κ ήμουν ήδη 34!το έμαθα εντελώς απρόοπτα όταν μετα απο αιμοραγια πήγα στο γυναικολόγο να δει τι τρέχει!μου κάνε τεστ εγκυμοσύνης βγήκε αχνό αλλα θετικό κ δεν μου δώσε πολλές ελπίδες!μου πε πως θα αποβάλλω! Τελικά για να μην τα πολυλογώ ήταν έξωμητριο!εκανα λαπαροσκόπηση κ μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα πέρυσι τον Ιούνιο.μετα απο 3 μήνες θα μπορούσα να ξανά προσπαθήσω!αλλα με μια μόνο σάλπιγγα θα μου έπαιρνε τον διπλό χρόνο να αποκτήσω μωρό.απο το Σεπτέμβρη κ μετα που αρχίσαμε Τία προσπάθειες.Καθε μήνας λιγο πριν την περίοδο ήταν ένα μαρτύριο!!!δεν αγχωνόμουν όλο τον άλλο καιρό αλλα εκείνες τις μερες πριν την περίοδο τρελαινομουν!ξαφνικα εμφάνιζα όλα τα συμπτώματα διάβαζα τα πάντα που αφορούσε εγκυμοσύνη κ στο τέλος μεγάλη απογοήτευση που μου ερχόταν η ακατανομαστη!πολλες φορές έκλαιγα κιόλας!στον άντρα μου βέβαια κουβέντα για να μην τον στεναχωρηςω  κ τον αγχωθώ.κ όταν άκουγα για εγκυμοςυνη Κάποιας γνωστής με πιάνανε τα κλάμματα.δεν ήταν ακριβώς ζήλεια αφού χαιρόμουν γι αυτή!εμενα λυπομοθν κ στεναχωριομουν που δεν εμενα κ εγω!!!τα θυμάμαι κ καταλαβαίνω όλες τις γυναίκες που το περνάνε αυτο!!! Πάντως μην απογοητευτείς ποτε!! Εγω μέσα αε 6 μήνες έμεινα έγκυος κ μάλιστα με μια σάλπιγγα!! Τωρα ειμαι 4 μηνών κ ελπίζω να πάνε όλα καλα! Εύχομαι σε όλες να έρθει γρήγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2017 at 2:49 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Πρώτη φορα που σκέφτηκα πως θέλω μωρό ήταν όταν ο πατέρας μου αρρώστησε για να του δώσω χαρά κ ελπίδα να παλέψει!!!κ τελικά ηρθε σχετικά γρήγορα μέσα σε ελάχιστους μήνες!αν κ ήμουν ήδη 34!το έμαθα εντελώς απρόοπτα όταν μετα απο αιμοραγια πήγα στο γυναικολόγο να δει τι τρέχει!μου κάνε τεστ εγκυμοσύνης βγήκε αχνό αλλα θετικό κ δεν μου δώσε πολλές ελπίδες!μου πε πως θα αποβάλλω! Τελικά για να μην τα πολυλογώ ήταν έξωμητριο!εκανα λαπαροσκόπηση κ μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα πέρυσι τον Ιούνιο.μετα απο 3 μήνες θα μπορούσα να ξανά προσπαθήσω!αλλα με μια μόνο σάλπιγγα θα μου έπαιρνε τον διπλό χρόνο να αποκτήσω μωρό.απο το Σεπτέμβρη κ μετα που αρχίσαμε Τία προσπάθειες.Καθε μήνας λιγο πριν την περίοδο ήταν ένα μαρτύριο!!!δεν αγχωνόμουν όλο τον άλλο καιρό αλλα εκείνες τις μερες πριν την περίοδο τρελαινομουν!ξαφνικα εμφάνιζα όλα τα συμπτώματα διάβαζα τα πάντα που αφορούσε εγκυμοσύνη κ στο τέλος μεγάλη απογοήτευση που μου ερχόταν η ακατανομαστη!πολλες φορές έκλαιγα κιόλας!στον άντρα μου βέβαια κουβέντα για να μην τον στεναχωρηςω  κ τον αγχωθώ.κ όταν άκουγα για εγκυμοςυνη Κάποιας γνωστής με πιάνανε τα κλάμματα.δεν ήταν ακριβώς ζήλεια αφού χαιρόμουν γι αυτή!εμενα λυπομοθν κ στεναχωριομουν που δεν εμενα κ εγω!!!τα θυμάμαι κ καταλαβαίνω όλες τις γυναίκες που το περνάνε αυτο!!! Πάντως μην απογοητευτείς ποτε!! Εγω μέσα αε 6 μήνες έμεινα έγκυος κ μάλιστα με μια σάλπιγγα!! Τωρα ειμαι 4 μηνών κ ελπίζω να πάνε όλα καλα! Εύχομαι σε όλες να έρθει γρήγορα!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και με έναν πόνο . 

Ηθελε απίστευτη δύναμη και υπομονή όλο αυτό που έζησες μπράβο σου !!!! Και με έβαλες να σκεφτώ διαφορετικά, με την καλή έννοια, προσπαθώ να μην αγχώνομαι και πιστεύω θα το καταφέρω. 

Σου εύχομαι και πάλι να πάνε όλα καλά !!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσι μου καταρχήν μην ξεχνάς ότι δεν είσαι μόνη. Εγώ είμαι 27 και προσπαθώ ένα 6μηνο. Βέβαια έπαιρνα 8 χρόνια αντισυλληπτικά και ίσως παίζει ρόλο. Απλά θεωρώ ότι το άγχος τα κάνει όλα μανταρα. Φαντασου πως εγώ στον 3ο μήνα καταφερα να καθυστερήσω την περίοδο 10 μέρες από άγχος. Ο εγκέφαλος μας τ κάνει όλα. Χαλάρωσε και θα μας στείλει ο Θεος παιδάκια!!! ♡♡♡

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...