Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΟΣ


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια!!!! επανεμφανισα μύκητες κόλπου και λόγω του ότι ο γιατρός θα με εβλεπε σε μια εβδομάδα έβαλα canesten 500 mg από μόνη μου και σε ένα μηνα θα παω να κανω τεστ παπ και να με δει. ταλαιπωρούμε 2 χρόνια από συνεχής μυκητιάσεις....

 το θέμα είναι πως ενώ έχω ξαναχρησιμοποιήσει και παλίοτερα αυτό το υπόθετο, συγκεκριμένα πριν 2 μήνες, τωρα νιώθω πως δεν μου κάνει ιδιαίτερη δουλειά.  βασικά το έβαλα πριν 1,5 μέρα,έχει λίωσει αλλά συνεχίζω να βγάζω λευκο-κιτρινα υγρά, δεν εχω όμως φαγούρα ή πόνο!!!

εχει καμια παρόμοια εμπειρία, έτσι γινεται συνήθως? φοβάμαι να παρω το γιατρό μου γιατι θα με μαλώσει που το έβαλα από μόνη μου......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου, πιστεύω ότι είναι πολύ λάθος που προσπαθείς να παλέψεις με το ίδιο φάρμακο κάτι που έχει αποτύχει τις άλλες φορές - μιας και έχεις ξαναγράψει ότι πήρες μόνη σου το ίδιο φάρμακο ξανά. 

δεν ξέρω αν έχει άλλη δραστική ουσία,  αυτό που θα σου προτείνω, αλλά εγώ όταν μου είχε δώσει κάτι η γιατρός μου,  λεγόταν  pevaryl.  εγώ αυτό θα σου σύστηνα, το έχω πάρει 2-3 φορές τα τελευταία 10 χρόνια. Ρώτα αν το έχουν στο φαρμακείο σου. Είναι ένα μπλέ κουτάκι νομίζω με 3 υπόθετα, είναι τριήμερη θεραπεία,  

πάντως θεωρώ λάθος που παίρνεις αποφασεις μόνη σου αντί να συμβουλευτείς το γιατρό σου. Θα μπορούσες να καλέσεις την γραμματεία ή τον ίδιο και να πείς , την άλλη φορά ,δεν με είχε πιάσει, υπάρχει μήπως κάποιο άλλο φάρμακο να πάρω μήπως αυτό πετύχει; 

Από την άλλη εάν τον έχεις ήδη ρωτήσει, και δε σου έχει δώσει άλλη εναλλακτική τότε είναι εκείνος φάουλ, ( ε , τι λέτε οι υπόλοιπες;)  γιατί έχω την εντύπωση ότι κυκλοφορούν διάφορα στην αγορά που κανονικά θα έπρεπε να είχες δοκιμάσει. 

πριν κάποιο καιρό σου είχα συστήσει να κάνεις την δοκιμή με το apple cider vinegar.

 Βάζεις ένα κουτάλι της σούπας, στο μισό μπουκαλάκι για κολπικές πλύσεις. 

 

Για την ερώτησή σου, ναι αυτά τα υπόθετα δηλ η δραστική τους ουσία, πάντα βγαίνει από τον κόλπο σιγά σιγά, για αυτό το λόγο πρέπει να τα βάζεις πριν κοιμηθείς έτσι ώστε να μείνει η δραστική ουσία όσο περισσότερο. 

στον γιατρο σου είχες αναφέρει και το σύζυγο? πρέπει ΚΑΘΕ φορά που κάνεις θεραπεία, να κάνει και ο σύντροφος. με  το ίδιο ιδανικά φάρμακο? και πρέεπι να ενημερώνεις ακριβως το γιατρό σου για το τι έχεις κάνει. 

Τα υπόλοιπα του κανεστέν είναι σίγουρο ότι θα εμφανιστούν στην κολπική εξέταση πάνω στο εργαλείο πχκλπ 

 

Εάν σου ΄δωσει και άλλο φάρμακο και ο ίδιος, και περάσει διάστημα από το τελευταίο υπόθετο στην θέση σου θα έκανα τις κολπικές πλύσεις με το apple cider vinegar. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ πως κακώς δεν τον πήρες τηλέφωνο αλλά τώρα έγινε, δεν αλλάζει. Να τον πάρεις να του το πεις κι ας σε μαλώσει. :) Θα του περάσει, αυτό που έχει σημασία πια είναι να σου προτείνει κάποια θεραπεία και να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα σου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2017 at 9:54 ΠΜ, xrenia είπε:

καλημέρα κορίτσια!!!! επανεμφανισα μύκητες κόλπου και λόγω του ότι ο γιατρός θα με εβλεπε σε μια εβδομάδα έβαλα canesten 500 mg από μόνη μου και σε ένα μηνα θα παω να κανω τεστ παπ και να με δει. ταλαιπωρούμε 2 χρόνια από συνεχής μυκητιάσεις....

 το θέμα είναι πως ενώ έχω ξαναχρησιμοποιήσει και παλίοτερα αυτό το υπόθετο, συγκεκριμένα πριν 2 μήνες, τωρα νιώθω πως δεν μου κάνει ιδιαίτερη δουλειά.  βασικά το έβαλα πριν 1,5 μέρα,έχει λίωσει αλλά συνεχίζω να βγάζω λευκο-κιτρινα υγρά, δεν εχω όμως φαγούρα ή πόνο!!!

εχει καμια παρόμοια εμπειρία, έτσι γινεται συνήθως? φοβάμαι να παρω το γιατρό μου γιατι θα με μαλώσει που το έβαλα από μόνη μου......

εαν δε σε ποιανει το canesten ισως να το εχει συνηθησει ο οργανισμος σου και να πρεπει να παρεις καποια αλλη μαρκα...!!! τωρα οσο αφορα το canesten 500mg απο τη μικρη πειρα που εχω απο τους μυκητες και απο το συγκεκριμενο υποθετο οι γιατροι το δινουν προλοιπτικα πχ εαν ειχε μυκητες ο συντροφος σου μηπως και κολησες κ εσυ ή εαν φανει σε τεστ ελαφρυα μορφη μυκητιασης ενω εσυ δεν εχεις συμπτωματα.....εαν ομως εχεις συμπτωματα οπως τσουξιμο φαγουρα πονο πρεπει να κανεις μια ποιο ολοκληρωμενη αγωγη δλδ να παρεις τα canesten 200mg που εχει 6 υποθετα μεσα ενα καθε βραδυ που βγενει 1200mg η αν χρησιμοποιεις τον 500mg μετα απο δυο μερες πρεπει να βαλεις αλο ενα..!τωρα καλο ειναι να μηλησεις και με τον γυναικολογο σου μηπως κανετε καλιεργεια απο το υγρο του κολπου για να δεις ποιο μικροβιο ειναι ωστε να κανεις και την καταλληλη αγωγη...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια είμαι πολύ χάλια και άκρως απελπισμένη με αυτή τη κατασταση!!! ειμαι δυο χρόνια ετσι, δλδ έλεος!! εκλεισα ραντεβου για τεστ παπ και να του πω και ότι εκανα και φυσικα αναμενω συγουρα παλι αγωγη και εγω και ο συντροφός μου......

 

βεβαια σκεφτομαι να ξεκινησω μια διατροφή αντι καντιντας και ταυτοχρονα λήψη προβιοτικών συμπληρωμάτων... εχει κάμια αναλογη εμπειρία? αν ετσι δηλαδη σταματησαν να επανεμφανίζονται?   φυσικα ο γυναικολόγος μου θεωρεί όλες αυτές οι διατροφες και τα συμπληρώματα βλακίες γι αυτό και δυο χρόνια με εχει στις συνεχεις αγωγες...

εγώ όμως σα βλάκας τόσο καιρό έπρεπε να κανω διατροφή για τη καταπολέμηση του προβλήματος. ( με λεω βλάκα γιατί είμαι και ειδική στη διατροφή και δν το είχα σκεφτεί :P )

 

θα θελα να μου πειτε όμως αν εχει κάνει καμια τετοια διατροφή και αν οντως είδε αποτελεσμα.... είναι αρκετα δυσκολη μια τετοια διατροφή :P είμαι και του φαγητού, χαλια, χαλια :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

πήγα στο γιατρό τελικά! δεν μου έκανε τεστ παπ, απλά με είδε και μου πε πως έχω κολπίτιδα και κάποια αναερόβια μικρόβια και μου έδωσε gynosant αντιβίωση για μύκητες και κολπική αλοιφή για κολπίτιδες και πλύσεις με ξύδι ( ειδικό σκεύασμα) και θα μμε ξαναδεί......

 

το θέμα είναι δνε μου πήρε καλλιέργια υγρού ενώ του το ζήτησα, το θεωρεί αμελητέο.... βασικά ποτέ δεν μου έχει πάρει καλλιεργια κολπικού υγρού και μου δίνει έτσι αντιβιώσεις και κρέμες......

εχω ψιλοφρικάρει, κάνω τωρα τη θεραπέια και θα πάω να με δει σε 2 μέρες και θα του ζητήσω αν τυχόν με ξαναπιάσουν να μου κάνει πρώτα καλλιέργεια, αλλιώς με βλέπω να κάνω μόνη μου :(

 

να φανταστώ μπορώ να κάνω μόνη μου και να πάω σε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο να δω τι στο καλό έχω πια? έτσι?

 

θέλουμε να προσπαθήσουμε και για παιδί και εγώ ειμαι συνεχεια χάλια :(:(

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xrenia είπε:

πήγα στο γιατρό τελικά! δεν μου έκανε τεστ παπ, απλά με είδε και μου πε πως έχω κολπίτιδα και κάποια αναερόβια μικρόβια και μου έδωσε gynosant αντιβίωση για μύκητες και κολπική αλοιφή για κολπίτιδες και πλύσεις με ξύδι ( ειδικό σκεύασμα) και θα μμε ξαναδεί......

 

το θέμα είναι δνε μου πήρε καλλιέργια υγρού ενώ του το ζήτησα, το θεωρεί αμελητέο.... βασικά ποτέ δεν μου έχει πάρει καλλιεργια κολπικού υγρού και μου δίνει έτσι αντιβιώσεις και κρέμες......

εχω ψιλοφρικάρει, κάνω τωρα τη θεραπέια και θα πάω να με δει σε 2 μέρες και θα του ζητήσω αν τυχόν με ξαναπιάσουν να μου κάνει πρώτα καλλιέργεια, αλλιώς με βλέπω να κάνω μόνη μου :(

 

να φανταστώ μπορώ να κάνω μόνη μου και να πάω σε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο να δω τι στο καλό έχω πια? έτσι?

 

θέλουμε να προσπαθήσουμε και για παιδί και εγώ ειμαι συνεχεια χάλια :(:(

 

Νομίζω είναι η ώρα να επισκεφτείς ένα δεύτερο γιατρό αντι να πειραματίζεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τελικά απο μύκητες πέρασα σε βακτηριακή κολπίτιδα και αφου ακολούθησα θεραπεία, τωρα κανω ενα στιλ συντήρησης με μια καινούργια κρέμα για την κολπίτιδα όπου και βάζω κολπικά και θα κανω τεστ παπ σε κανα δίμηνο να δω τι γίνεται!!

 

του είπα να πάρω προβιοτικά συμπληρώματα και μου είπε εντάξει αλλά δεν μου πρότεινε κανένα σκευασμα!!

εχω καποιο στο νου μου, αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν παίρνει καμια σας κάποιο δοκιμασμένο... μη πάρω στα τυφλά!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια καλημέρα!!! αντιμετωπίζω τρομερό θέμα με τους μύκητες κόλπου. είμαι δύο χρόνια που υποφέρω από αυτούς και με πιάνουν ανα δίμηνο περίπου. έχω πάρει άπειρα stabilanol, canesten, vagiclin, gynosant και εγώ και ο σύντροφός μου. έχω δοκιμάσει να κόψω τη ζάχαρη να κάνω πλύσεις με χαμομήλι με σόδα αλλά και σκέτο και τίποτα......

 

αυτό το μήνα έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού και βρέθηκαν αποικίες candida και εντερόκοκκου. Ο γιατρός δεν μου εδωσε  θεραπέια γιατί είχα πάρει πριν 20 μέρες, μου έδωσε να βάζω μια φορά την εβδομάδα το prelacti gel της frezederm με γαλακτοβάκιλλους. είμαι δυο βδομάδες χάλια!!!! έχουν υποχωρήσει τα λευκά υγρά αλλά έχω μια ενόχληση γενικά και φυσικά δεν μπορώ να έρθω σε επαφή γιατί πονάω φοβερα!!! το θέμα είναι ότι θελουμε να κάνουμε και μωράκι και με όλη την κατάσταση δε μπορούμε!!!

 

υπάρχει κάποια κοπέλα με ιστορικό μυκήτων που πέρασαν και έκανε και μωρακι? εχω απελπιστεί!!!!!! και φοβάμαι πολύ.......

 

ο γιατρός επίσης μου είπε πως το επόμενο βήμα αν επιμένουν τόσο είναι να κάνει ο σύντροφός μου σπερματοδιάγραμμα ή αναλύση σπέρματος, έχετε καποια εμπειρία ως προς αυτό? ο συντροφός μου δεν εχει κανένα σύμπτωμα και παίρνει αγωγή όποτε παίρνω και εγω.....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λίγο πιο δραστικό, που βοήθησε σε μυκητίαση είναι η πλύση με octenisept αραιωμένο με νερό. Μετά οπωσδήποτε προβιοτικά για τη ξηρότητα. Είναι πιο δραστικό γιατί είναι σαν το pedadine αλλά διάφανο, και όταν αραιώνεται αρκετά έχει οδηγίες και για κολπική χρήση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!είχα μύκητες candida ελάχιστους πριν μείνω έγκυος.στην εγκυμοσύνη ξαναεμφανιστηκαν στον 9ο μήνα όπου η γυναικολόγος μου έδωσε θεραπεία με canesten κολπική αλοιφή.με το που τελείωσε η 3ημερη θεραπεία γέννησα.δεν είχα κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω προβλημα με μυκητες απο 13 χρονων, πολυ πριν δηλαδη ξεκινησω τη σεξουαλικη μου ζωη. Εχω δοκιμασει οοοοοολλλλαααα αυτα που αναφερθηκαν παραπανω. Εκει που κατεληξα ειναι μετα την περιοδο (τις περισσοτερες εξαρσεις τις ειχα περιπου στην ωορρηξια) να κανω πλυσεις προληπτικα με το πουαρ του betadine με λιγο ξυδι και νερο. Προσφατα ο γυναικολογος μου προτεινε προληπτικα παλι πλυσεις με ενα αιθεριο ελαιο που λεγεται tea tree oil. Βαζεις παλι νερο με το πουαρ μεχρι πανω και σταζεις μεσα 4-5 σταγονες και κανεις πλυσεις. Ειναι απολυτα ασφαλες, μπορεις να το κανεις οσο συχνα θελεις και εχεις και μια αισθηση καθαριοτητας και φρεσκαδας! Σημαντικο βεβαια ειναι τα εσωρουχα να ειναι παντα βαμβακερα κακα σιδερωμενα και οχι συνθετικα, οχι στρινγκ και τετοια, οχι ταμπον, οχι σερβιετακια.

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι δεν με πιάνει τίποτα?? εκανα πρώτη φορά καλλιέργεια κολπικού υγρού και έδειξε εντερόκοκκο και candida. μου κάναν μόνο αντιβιογραμμα και όχι μυκητόγραμμα!! αυτή τη φορά θα ξανακάνω και θα απαιτήσω και μυκητόγραμμα. εντωμεταξύ δεν μου δεσε καν ο γιατρός θεραπεία για τον εντερόκοκκο αλλα ουτε για τον candida. μονο αλοιφή για επαναφορά του ph.....

 

τα έχω πραγματικά παίξει με αυτό το θέμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάνει τα συνηθισμένα; Ελεγχο για διαβήτη, μόνο βαμβακερά εσώρουχα και παντελόνια, άλλαγμα αμέσως όταν βραχείς ή ιδρώσεις πολύ, μπάνιο πριν και μετά την επαφή, ποτε και για κανένα λόγο κολπικές πλύσεις ή αποσμητικά ευαίσθητης περιοχής, ποτέ σερβιέτα ή σερβιετάκι αν δεν έχεις περίοδο, επανέλεγχο μετά από κάθε αγωγή πριν θεωρηθεί επιτυχημένη, να κόψεις αντισυλληπτικά, να πάρεις προβιοτικά συστηματικά και κατά προτίμηση κολπικά;

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική πείρα , οι συχνές κολπίτιδες μπορεί να συμβαίνουν (εκτός  απο λάθος θεραπεία και αντιμετώπιση) λόγω πτώσης του ανοσοποιητικού. Εγώ πάθαινα συχνά λόγω αντιβιώσεων που έπαιρνα για τις ουρολοιμώξεις. Πάρε βιταμινούλες που ενισχύουν το ανοσοποιητικό (βιταμίνη C, εχινακια ,κτλ), προβιοτικά , και αυτό που σε μένα έκανε την διαφορά ήταν ότι για 2-3 μήνες κάναμε ένα διάλειμμα απο τις  συχνές επαφές, και όταν αραιά γινόταν, γινόταν με προφύλαξη. Δεν ξέρω, σαν να ηρέμησε ο οργανισμός μου πραγματικά , και μετά πάθαινα πολύ σπάνια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι τα έχω κάνει όλα αυτα!!! το μόνο που δεν έχω κανει είναι να χρησιμοποιήσω κολπικά προβιοτικά! τωρα την τελευταία φορά που μου βρήκε καντιντα και εντερόκοκκο μου χορήγησε ο γιατρός μια κολπική κρέμα που ρυθμίζει το ph και ευνοεί την αναπτυξη γαλακτοβάκιλλων....

μου πε πως αν δεν με πιάσει και αυτό θα πρέπει να κάνει καλλιέργεια σπέρματος και ο σύντροφος.... μου φαίνεται απίθανο όμως να έχει ο σύντροφος και να μην φευγουν χωρίς κανένα εξωτερικό σύμπτωμα.......

επίσης δεν μου έδωσε ο γιατρός καν αγωγή πάλι ούτε για εντερόκοκκο ούτε για κάντιντα...

 

τωρα σκέφτομαι να κάνω πάλι καλλιέργεια κολπικού υγρού και να ζητήσω μυκυτόγραμμα γιατί την προηγούμενη μου έκαναν μονο αντιβιόγραμμα, θα κάνω ορμονολογικές εξετάσεις και τεστ παπ.....

 

κορίτσια έχω φρικάρει!!!!! θέλουμε να κάνουμε και μωράκι και πέρα από αυτό έχω δώσει ένα κάρο λεφτά σε γιατρούς και φάρμακα και τίποτα......

Link to comment
Share on other sites

πιο πάνω έχουν μαζευτεί πολλών ειδών θεραπείες, έχεις δοκιμάσεις Όλες? κάθε οργανισμός δεν είναι ίδιος και μπορεί σε εσένα να πιάσει κάτι άλλο. Σε εμάς δούλεψε καλύτερα ότι έγραψα πιο πάνω, σε άλλους άλλο. Επίσης οι γαλακτοβάκιλοι αν μπαίνουν κάθε 3 μέρες προληπτικά βοηθούν γιατί φτιάχνουν τη σωστή χλωρίδα του κόλπου.

Επεξεργάστηκαν by Ttbdad
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, xrenia είπε:

ναι τα έχω κάνει όλα αυτα!!! το μόνο που δεν έχω κανει είναι να χρησιμοποιήσω κολπικά προβιοτικά! τωρα την τελευταία φορά που μου βρήκε καντιντα και εντερόκοκκο μου χορήγησε ο γιατρός μια κολπική κρέμα που ρυθμίζει το ph και ευνοεί την αναπτυξη γαλακτοβάκιλλων....

μου πε πως αν δεν με πιάσει και αυτό θα πρέπει να κάνει καλλιέργεια σπέρματος και ο σύντροφος.... μου φαίνεται απίθανο όμως να έχει ο σύντροφος και να μην φευγουν χωρίς κανένα εξωτερικό σύμπτωμα.......

επίσης δεν μου έδωσε ο γιατρός καν αγωγή πάλι ούτε για εντερόκοκκο ούτε για κάντιντα...

 

τωρα σκέφτομαι να κάνω πάλι καλλιέργεια κολπικού υγρού και να ζητήσω μυκυτόγραμμα γιατί την προηγούμενη μου έκαναν μονο αντιβιόγραμμα, θα κάνω ορμονολογικές εξετάσεις και τεστ παπ.....

 

κορίτσια έχω φρικάρει!!!!! θέλουμε να κάνουμε και μωράκι και πέρα από αυτό έχω δώσει ένα κάρο λεφτά σε γιατρούς και φάρμακα και τίποτα......

Μην φρικάρεις κορίτσι μου, είναι πολλές κοπέλες έτσι,  όλα θα πάνε καλά με υπομονή. Ας κάνει και ο σύντροφος σου καλλιέργεια σπέρματος, διότι στους άντρες τέτοιες λοιμώξεις απο e. coli, εντερόκοκκο κτλ είναι δυστυχώς  τις περισσότερες φορές ασυμπτωματικές. Εμένα είχε και ο άντρας μου e-coli στο σπέρμα (χωρίς κανένα απολύτως σύμπτωμα) και μάλιστα για να του φύγει έκανε περίπου 4-5 μήνες διότι η πρώτη θεραπεία με την αντιβίωση δεν του το εκρίζωσε. Και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα καθαρά, ερχόμασταν πολύ αραιά σε επαφή και μόνο με προφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

maya14 αυτο που μου πες τωρα με ηρέμησε, επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα σκεφτομαι πολύ το ενδεχόμενο είτε ή καντιντα είτε ο εντερόκκοκος να μην έχει φύγει από το σύντροφο και να ξανακολλάω!!

η κατάσταση είναι πραγματική απελπιστική!! ειμαι φουλ δυο χρόνια έτσι και με πολλούς πόνους και πολλά πεταμένα λεφτά!!! τωρα αυτό το μήνα θα υποβληθούμε σε εξετάσεις να δουμε τι γίνετε...

πάντως την τελευταία φορά μετα από πρώτη ελευθερη επαφη προσπαθώντας για μωρό, φούντωσαν οι μύκητες και ο εντερόκκοκος. μακάρι να πάνε όλα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

ttdab εφαρμόζω μια κολπική γέλη για ρύθμιση ph, δεν μου έχει δώσει κολπικούς γαλακτοβάκιλλους.....  σκεφτομαι όμως μετα από την οποιαδήποτε επόμενη θεραπεία να του το ζητήσω..... μπορώ να βάζω δλδ για πάντα προβιοτικά αν 3 μερες προληπτικα? ειναι δηλαδή ακίνδυνα ?

Link to comment
Share on other sites

σημερα έκανα καλλιεργεια κολπικού υγρού και ζήτησα και αντιμυκητόγραμμα.... ελπίζω αυτή τη φορά να ηρεμήσω.... :(

είναι και σε εξαρση οι μύκητες οπότε πόνεσα αρκετα!!! πρώτη φορά κάνω αντιμυκητόγραμμα, έχει κάνει καμία ?είχε αποτέλεσμα στη θεραπέια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα... Ειμαι νεα στο σαιτ.. Αλλα πραγματικα παλαια στους μυκητες!!! Αχαχαχα ειναι εδω και 7 xρονια που προσπαθω να τους ξεφορτωθω.. Ολα ξεκινησαν το 2010 οταν εκανα μια μικροεπεμβαση για κυστη του βαρθολυνιου. Αλλλλλος πονος και απο κει.. Τελοσπαντων εκανα την επεμβαση ολα σουπερ. Επερνα αντιβιωση για δυο εβδομαδες οταν ξαφνικα αρχισα να κανω μυκητες απονκατω. Παω στη γιατρο μ δινει αντιμηκωτικα. Ολα οκ. Μετα απο δυο μηνες παλι μηκυτες. Παλι την ιδια θεραπεια. Μετα απο δυο μηνες παλιιι μηκυτες και παλι η ιδια θεραπεια..να μην λεω πολλα το 2011 μετακομισα ρωμη καθως ο αντρας μ ειναι ιταλος. Εκει αρχισε το μαρτυριο. Ciproxin 500 μου χορηγουσε ο αδαης ο ιταλος γιατρος για τρια χρονια. Παντα με συχνοτητα δυο μηνων. Και εγω η αδαης απο πλευρα μου την επερνα. Μενω εγκυος στο αγορακι μου και ξαφνικα σταματουν οι μηκυτιασεις για οληηηη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης συν τον θηλασμο. Δηλαδη για σχεδον 18 μηνες. Μολις σταματησα να θηλαζω μεσα σε δυο μηνες ηρθαν και παλι. Μονο π αυτη τη φορα πολυ πιο συχνα και με νεα συμπτωματα. Αποστευτη κουραη και νευρα. Αποστευτη φαγουρα κατω , ποσω στον πρωκτο και στο σωμα γενικοτερα. Εχω τραβηξει καποιες φωτογραφιας περσυ οπου οι γαμπες μου και τα ποδια μου ηταν σαν τσιμπημενα απο χιλιαδες κουνουπια με απιστευτη φαγουρα.πρηξιμο στην κοιλια και καποιες μερες διαρροια ενω αλλες δυσκοιλιοτητα. Ξηροστομια και επαναλαμβανω απιστευτη αισθηση κουρασης. Η θεληση μου δε για ψωμι και μακαρονια και γλυκαααα ηταν απιστευτη. Σχεδον σαν εθισμενη...και να προσθεσω πτι κ οντρας μ το ιδιο. Αρχιζω λοιπον να κανω ερευνα και διαβαζω για την διαιτα. Την αντικαντιντα διαιτα. Και λεω δεν το προσπαθω κα αυτο;;; Και μα σου πω κοπελα μου οτι αρχσα εδω και δυο εβδομαδες και εγω βρει την υγεια μου!;;;;;;ουτε φαρμακα ουτε τιποτα. Μεσα σε τεσσερις μερες ξαναεβαλα τα τζηνακια μου τα  xs!!!!! Τι να σου πω τρελαθηκα. Με τον αντρα μ ειχαμε κ προβληματα σεξουαλικα γιατι δεν ηθελα μα ερθω σε επαφη το τελευταιο ετος γτ φοβομουν!!!!!!! Ποτε χωρις προφυλακτικο ομως. Παντα με! Ειναι δυσκολη αυτη η κατασταη. Απλα θελω να τονισω οτι οταν εχουμε μηκυτες κ δεν βλεπουμε διαφορα με τη θεραπεια πρεπει να πηγαινουμε σε αλλου ειδους ιατρους. Μολις ερθω ελλαδα το μαρτιο θα παω σε εντερολογο γιατι πρωτον ελλαδα κοστιζουν λιγοτερο και δευτερον γιατι τους θεωρω καλυτερους!!!!κοψε το λευκο αλευρι και τα γλυκα και τη μαγια!!!!!!!!!!! Ποτε μαγια και γλυκα. Μεχρι μα περασουν μηνες και να δειτε οτι εχετε ξεμπερδεψει. Οσο αφορα στο μωρακι και εμεις θελουμε ενα δευτερο.. Πολυ! Αλλα θα περιμενω μεχρι το σεπτεμβρη να δω αν τελειωσε η περιπετεια ..... Αλλα δυστυχως ειναι αληεια οτι οι γιατροι οι καλοι ειναι δυσκολο να τους βρεις! Ειναι στον κοσμο τους. Και να ελεγχουμε το αιμα για candida albicans και τα κοπρανα και τα ουρα. Αλλα κυριως το αιμα και τα κοπρανα . Αυτη ειναι η προσωπικη μ αποψη! Ελπιζω να βρουμε λυση ολες σε αυτο το προβλημα! Σε φιλω και καλη επιτυχια! Κρατησε μας ενημερες για το πως πανε τα πραγμαα..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια και από εμένα. Επαναφέρω το θέμα, μιας και είμαι και εγώ παθουσα. Ξεκίνησα πριν έναν χρόνο με μύκητες. Μου έδωσε ο γιατρός αγωγή η οποία όμως μου δημιούργησε ecoli και εντεροκοκκο. Μετά από αρκετούς μήνες και δύο διαφορετικες αντιβιωσεις, και τα δύο βακτήρια παρέμεναν. Κατάφερα να τα διώξω με υπομονή και τα εξης: 10 μέρες χάπι κολπικό για ρύθμιση ph, 10 μέρες κολπικά γαλακτοβάκιλλοι, και κάθε μέρα πλύση με χαμομήλι,επισης κολπικά. Αα και πολύ γιαουρτι και κέφιρ. Δυστυχώς με το που έφυγαν τα βακτήρια εμφανίστηκαν οι μύκητες.. Δεν έκανα κάποια θεραπεία, παρά μόνο κάποιες πλυσεις, καθώς τότε προσπαθούσα με για μωράκι. Τον επόμενο μήνα είχε επιστρέψει το ecoli.. Σαν να μην έφταναν αυτά, εμφάνισα και ουρολοιμωξη αυτόν το μήνα. Είμαι σε απόγνωση, διότι θέλουμε να προσπαθήσουμε για μωράκι και με όλα αυτά δεν τα καταφέρνουμε. Είδατε κάποιο αποτέλεσμα με κάποια αγωγή; 

Ευχαριστώ! 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marinaki_de είπε:

Γειά σας κορίτσια και από εμένα. Επαναφέρω το θέμα, μιας και είμαι και εγώ παθουσα. Ξεκίνησα πριν έναν χρόνο με μύκητες. Μου έδωσε ο γιατρός αγωγή η οποία όμως μου δημιούργησε ecoli και εντεροκοκκο. Μετά από αρκετούς μήνες και δύο διαφορετικες αντιβιωσεις, και τα δύο βακτήρια παρέμεναν. Κατάφερα να τα διώξω με υπομονή και τα εξης: 10 μέρες χάπι κολπικό για ρύθμιση ph, 10 μέρες κολπικά γαλακτοβάκιλλοι, και κάθε μέρα πλύση με χαμομήλι,επισης κολπικά. Αα και πολύ γιαουρτι και κέφιρ. Δυστυχώς με το που έφυγαν τα βακτήρια εμφανίστηκαν οι μύκητες.. Δεν έκανα κάποια θεραπεία, παρά μόνο κάποιες πλυσεις, καθώς τότε προσπαθούσα με για μωράκι. Τον επόμενο μήνα είχε επιστρέψει το ecoli.. Σαν να μην έφταναν αυτά, εμφάνισα και ουρολοιμωξη αυτόν το μήνα. Είμαι σε απόγνωση, διότι θέλουμε να προσπαθήσουμε για μωράκι και με όλα αυτά δεν τα καταφέρνουμε. Είδατε κάποιο αποτέλεσμα με κάποια αγωγή; 

Ευχαριστώ! 

 

Είχα ταλαιπωρηθεί κι εγω με E. coli και εντεροκοκκο! Έπαιρνα αντιβιωση με βάση παντα το αντιβιογραμμα έφευγε και μετα απο καιρο ξανά εμφανιζόταν! Άλλαξα γιατρο ο οποίος μου είπε οτι πρέπει να κανει και ο σύζυγος εξεταση στο σπερμα οπως και έγινε πήρε αντιβιωση και αυτος και εγω ( παντα με βάση το αντιβιογραμμα) ξανακαναμε εξετασεισ Και αφου είμασταν και οι δυο καθαροί είχαμε ελεύθερες επαφές!  Απο τοτε δεν εχω κανένα πρόβλημα! Προφανώς κολλάτε ο ένας τον αλλο! Ο σύζυγος σου εξετάστηκε; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...