Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΟΣ


Recommended Posts

Γεία σας!πρώτη φορά δημοσιευω εδώ, αλλά σας παρακολουθώ συχνά!!! τα τελευταία δύο χρόνια υποφέρω με επίμονες μυκητιάσεις κόλπου!!! έχω δοκιμάσει θεραπείες που μου δίνει ο γυναικολόγος φάρμακα και υπόθετα! έχει κάνει και ο συντροφός μου θεραπεία την ίδια με εμένα. πριν δύο μήνες είχα γεμισει μύκητες έκανα θεραπεία με φάρμακα και υπόθετα κανεστέν. μια φορά το μήνα χρησιμοποιώ το eva douche baking soda μετα την περίοδο και πλένομαι κάθε μέρα εξωτερικά με χαμομήλι. διατηρώ όλους τους κανόνες υγιεινής... τώρα λίγες μέρες πριν  την περίοδο έχω πάλι τσούξιμο ερεθισμό, με λίγα λόγια μύκητες... πλύθηκα με χαμομήλι, έβαλα και λίγο γιαούρτι αλλά τι άλλο να κάνω δνε θέλω να ξαναπάρω φάρμακα... είμαι δυο χρόνια με φάρμακα ανά δύο μήνες.... έχω απελπιστεί!! δώστε μου τα φώτα σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Xrenia στο παρελθόν είχα και εγώ ταλαιπωρηθεί για ένα χρόνο με μύκητες, έλαβα διάφορες θεραπείες με φάρμακα και αλοιφές και σε κάθε περίοδο επανέρχονταν. Στη συνέχεια δοκίμασα όπως και εσύ χαμομήλι, γιαούρτι και τα προϊόντα της eva, χωρίς αποτέλεσμα. Επειδή είχα απελπιστεί έκατσα και διάβασα διάφορα για τους μύκητες και κατάλαβα ότι αλλοιώνουν το ph του κόλπου δημιουργώντας διαφορετικό περιβάλλον από τα βακτήρια. Επομένως το χαμομήλι βοηθάει στην αντιμετώπιση των βακτηρίων, ενώ η μαγειρική σόδα των μυκήτων. Έκανα πλύσεις με χλιαρό νερό και σόδα 3-4 φορές και τέλος τόσο απλά που ούτε και εγώ το πίστευα. Ελπίζω να βοηθήσει και σένα, αλλιώς κάνε καλλιέργεια κολπικού υγρού, εαν δεν έχεις κάνει να μάθεις τι μύκητα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε καταλαβαίνω απολυτα.. Ταλαιπωρουμαι με μυκητες απο το 2008! Ειχαμε δοκιμασει τα παντα, canesten, travocort, lomexin, stabilanol, flukatril, sporanox κι αααααλλααα πααααρα πολλα... Εκανα ομοιοπαθητικη, δεν με βοηθησε ιδιαίτερα, ωστοσο περσυ ενας πολυ καλος γιατρος μου συνεστησε να παρω την συσκευή του μπεταντιν, να τη γεμιζω με χαμομηλι κ οσο εχω εντονα συμπτώματα να κανω πλυσεις ανα 4 μερες κ να βαζω γαλακτοβακιλλους,απο διαφορετικες εταιρειες εναλλαξ. Ταυτοχρονα ξεκινησα καλα προβιοτικα κ προσεξα τη διατροφη μου με ελαχιστη ως καθολου ζαχαρη.. Οταν υποχωρησαν τα συμπτώματα εκανα τα παραπανω μια φορα πριν την περιοδο που ενιωθα ξηροτητα και για 2 μερες συνεχομενες μετα.. Στην παρουσα φαση εχω κι εγω καποιες ενοχλησεις, παρολο που για 1 χρονο συνεχόμενα ημουν καλα κ ξεκινησα κ παλι αυτο το σχημα.. Καμια σχεση με προηγούμενως τα συμπτώματα βεβαια.. Ευχομαι να βρεις γιατρεια συντομα γιατί πραγματικά ειναι ο, τι χειρότερο απο πολλες αποψεις... 

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω εχω ακουσει για την μαγειρικη σοδα οπως γραφει το krakenaki. Γενικως την χρησιμοποιω στο σωμα μου (σαν αποσμητικο κα) αλλα κολπικες πλυσεις δεν εχω κανει, απλα το ειχα ακουσει. Ελπιζω να σε βοηθησει

 
Link to comment
Share on other sites

Πολλές γυναίκες αντιμετωπίζουμε παρόμοιο πρόβλημα και είναι τρομερά ενοχλητικό το καταλαβαίνω.

Η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της προσωπικά δε με βοήθησε (μιλάω για αντιμετώπιση candida albicans). Ήμουν καλά για κάποιες μέρες και μετά υποτροπίαζα. Τελικά, δεν έφτανε η φαρμακευτική, ήθελε συνδυαστικά δουλειά με ενίσχυση της άμυνας του οργανισμού μου (π.χ. ελαχιστοποίηση της ζάχαρης, γιαούρτι) και αποκατάσταση της ισορροπίας του κόλπου (π.χ. πλύσεις με σόδα και υπόθετα λακτοβάκιλλων). Κάνοντας τα παραπάνω ηρέμησα και δεν είχα ενοχλήσεις ξανά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπωπ κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε!!!! τελικά έβαλα ενα canesten των 500mg απο μονη μου.... λάθος μου αλλά υπέφερα πολύ..... δειχνουν να περνουν βεβαια.... ο γιατρος μου δινει συνεχως φαρμακα, δηλαδη ανα δυο μηνες ειμαι με αγωγη :(:(

 

Krakenaki, χρησιμοποιείες όταν νιώθεις κάποια ενόχληση νερο με σόδα ως κολπική πλύση και σου περναν ετσι φυσικα? βεβαια εννοείτε πως όσο μπορώ προσέχω διατροφή και φυσικά και υγιεινή! μπορείς να μου πεις τις αναλογίες που βάζεις?  εμένα συνήθως με πιάνουν πριν την περίοδο βασικα΄στην ωορρηξία!!! πόσες φορές το βάζεις την ημέρα?νιώθεις ανακούφιση? και εγω το ξέρω πως η σόδα βοηθάει, έβαλα δυο φορές εξωτερικά και απλά ανακουφίστικα, κολπικά δνε ήξερα.....

Link to comment
Share on other sites

xrenia όπως έγραψε και η icat παίρνεις τη συσκευή για κολπικές πλύσεις της μπενταντίν και βάζεις 2 κουταλάκια του γλυκού σόδα και το γεμίζεις με χλιαρό νερό.

Το έκανα για δύο μέρες πρωί βράδυ και από τότε πάνε 4 χρόνια δεν ξαναέβγαλα μύκητες. Δεν πειράζει που έβαλες υπόθετο να ανακουφιστείς ήθελες λογικό είναι. 

Αυτά που λένε τα κορίτσια για τους λακτοβάκιλλους δεν το ήξερα, οπότε αν δεν δεις αποτέλεσμα με τη σόδα να σου πουν για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!!!! έλεγα να το κάνω αυτο το διάλυμα ειτε έτσι είτε με έτοιμο διαλυμμα της eva douche baking soda, δυο φορες το μήνα. δηλαδή στην ωορηξια και μετά την περίοδο. εκεί συνληθως με πιάνουν οι μύκητες! το eva douche baking soda το ίδιο δεν είναι με το διάλυμμα που φτιάχνεις και με τη μαγειρική σόδα και το νερό?

 

τωρα με το canesten ησύχασα αλλα είμαι σιγουρη πως θα με ξαναπιάσουν και δεν είναι συγουρα η λύση να πάρω πάλι canesten μιας μέρας. οπότε θα δοκιμάσω το δίαλυμα. είναι τόσο ενοχλητικοί οι μύκητες που δεν μπορώ, απελπίζομαι πραγματικά!!!

 

κάτι άλλο η κολπική πλύση της bedadine είναι μιας χρήσεως?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι μιας χρήσης θα το καταλάβεις όταν τη δεις, απλά κάθε φορά που θα τη χρησιμοποιείς θα την πλένεις με ζεστό νερό και σαπούνι.

Ό,τι και αν δοκιμάσεις κάντο 2 φορές τη μέρα για 3-4 μέρες συνεχόμενα μέχρι να καθαρίσεις, 2 φορές το μήνα είναι πολύ λίγες.

Υπομονή εύχομαι να ηρεμήσεις και να ξεμπερδέψεις γρήγορα μια και καλή!:-D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ χρόνια παλεύω με μύκητες, κάνω πλύσεις με σόδα και πότε ηρεμώ, πότε ξαναβγαίνουν. Για τα υπόθετα δεν το συζητώ, σε ανακουφίζουν μόνο για λίγες μέρες και μετά ξανά τα ίδια. Απλά τους γαλακτοβάκιλλους πρώτη φορά τους ακούω. Θα μου εξηγήσετε τι είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

krakenaki  έλεγα να το κάνω προληπτικά δυο φορές το μήνα! τώρα με το canesten δείχνουν να έχουν περάσει. εντωμεταξύ έχω παρατηρήσιε και λίγο αίμα αλλά είναι να αδιαθετήσω και σε 2 - 3 μέρες. πραγματικά έχω φρικάρει με τους μύκητες, δνε αντέχω άλλο. τρεμω μην ξαναεμφανιστούν!!!!!

 

σχετικά με την πρόληψή τους ακολουθώ τα εξής : βαμαβακερά εσώρουχα, αλλάζω σχεδόν 3-4 βρακιά κάθε μέρα :P , πλένομαι με χαμομήλι εξωτερικά και νερό μόνο, (τώρα λέω να πλένομαι με χαμομήλι και σόδα εξωτερικά), σιδερώνω πάντα τα εσώρουχα μου, τρωω γιαουρτάκι και κεφίρ... μμμ τι άλλο!!!! αν ξέρετε κανα μαγικό τριπ να μην ξαναέρθουν πες τε μου!!!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω και κάτι αλλο. ο γιατρός μου ποτε δεν μου συνέστησε να πάρω κάποιο συμπλήρωμα προβιοτικών. αλλά ερευνώντας εδώ στο ίντερνετ έχω την εντυπωση πως ίσως αυτό βοηθήσει στις επαναλαμβανόμενες μυκητιάσεις!!! εσεις παίρνετε κάποιο τέτοιο συμπλήρωμα? οφελεί?

Link to comment
Share on other sites

xrenia σε βρίσκω σούπερ και ετοιμοπόλεμη!:-P Λοιπόν από τη στιγμή που τρως γιούρτι και πίνεις κεφίρ δεν χρειάζεσαι προβιοτικά. Ιδίως το κεφίρ είναι πλούσιο σε προβιοτικά. Εγώ είχα κάνει και πλύσεις με κεφίρ ανακουφιζόμουν, αλλά οι κακιασμένοι οι μύκητες δεν έλεγαν να φύγουν! Να φανταστείς σε τι απελπιστική κατάσταση ήμουν, έβαλα μέχρι και σκόρδο...:shock: ωωω yes μιλάμε για spicy καταστάσεις! Όπου προφανώς μπορεί να ζαλίζονταν από τη μυρωδιά..:oops: αλλά εκεί μπάστακες! 

Καλό θα είναι να αποφεύγεις να τρως όσο κάνεις κάποια θεραπεία προϊοντα που περιέχουν μαγιά όπως ψωμί, μπύρα, αλλά και μανιτάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και τα υποθετα με λακτοβακιλλους. Αυτό που χρειάζεται μετά από θεραπεία είναι η αποκατάσταση της χλωρίδας του κόλπου. Οι λακτοβακιλλους είναι καλά στελέχη που βοηθούν πολύ σε αυτό το κομμάτι. Με τις σοδες και τα χαμομηλια βοηθας να απομακρυνθουν οι κακοί μύκητες και τα βακτήρια, με τους λακτοβακιλλους βοηθας να αναπτυχθούν τα σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που υπάρχουν και άλλες κοπέλες που έχουν αυτό το απαίσιο μύκητα!!!! :P και δεν είμαι η μόνη :(  και εγώ τα πάντα έχω δοκιμάσει και προσπαθώ να μην με ξαναπιάσουν πάλια.... απλά όταν με πιάνουν απελπίζομαι τόσο που αφού δνε παιρνούν, παίρνω το canesten των 500 εφάπαξ και επανέρχομαι αλλά σύγουρα αυτό δεν ειναι σωστό και φοβάμαι μη το συνιθήσει ο οργανισμός μου και δνε ανταποκρίνομαι καν....

 

vtgian τι είναι οι λακτοβάκιλλοι και που τους βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ολα τα φαρμακεία.. Δεν ξερω αν θεωρηθει διαφήμιση αλλα εχει παααρα πολλα.. Ενδεικτικά αναφερω:vagilact, ecovag(frezyderm ), donafil, eva biolact. Τα προβιοτικα εμενα με βοηθησαν πολυ, ωστοσο δεν τρωω ουτε γιαούρτι, ουτε πινω κεφιρ, οποτε ως προς αυτο εισαι καλυμμενη (να σημειώσω οτι αναφερομαι στην candida albicans). Συμβουλευσου καποιον γυναικολογο ως προς το  ποσες μερες θα χρησιμοποιήσεις τα υποθετα. Εγω για παράδειγμα στην αρχη εβαλα 10 μερες συνεχομενες κι επειτα εβαζα για 3 μερες σε καθε κυκλο μολις τελειωνε η περιοδος. Εμεις ομως δεν ειμαστε γιατροι κι ολες οι περιπτώσεις δεν ειναι ιδιες. Οποτε καλο να το συζητησεις με καποιον γιατρο.. 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο!! ωραία οπότε στην επόμενη εμφάνιση τους θα επικοινωνήσω με το γιατρό μου. απλά πλέον έχω χάσει την εμπιστοσύνη μαζί του γιατί εδώ και δυο χρόνια μου δίνει μονο φάρμακα και υπόθετα αν δυο μήνες που με πιάνουν... :(:(

Link to comment
Share on other sites

χτες δοκίμασα να έρθω σε επαφή με το αγόρι μου και πονούσα υπερβολικά. το θέμα είναι ότι είχα πάρει ένα canesten εφάπαξ για τους μύηκτες πριν μια βδομάδα και δεν είχα κάποιο σύμπτωμα. η επαφή με πόνεσε πολύ όμως... μάλλον δνε έχουν φύγει απλά με το κανεστεν υποχώρησε η φαγούρα και οι λευκές εκρίσεις.... :( τωρα και αν εχω απελπιστεί και δεν θέλω να πάω στο γιατρό γιατί θα μου δώσει φάρμακα όπως πάντα....

 

krakenaki  άμα ξεκινλησω πλύσεις με σόδα λες να ηρεμήσω?να  το κάνω 2-3 συνεχόμενες μέρεα και μετά πότε πάλι? αν το κάνω μια φορά τη βδομάδα για συντήρηση παίζει να επηρεάσει το ph μου?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως για 3 μέρες πρωί βράδυ άμα κάνεις θα δεις διαφορά. Από εκεί και πέρα η συντήρηση γίνεται με απαλό σαπούνι και καλό στέγνωμα. Η σόδα σκοτώνει τους μύκητες αλλά δεν κάνει συνέχεια γιατί χαλάει το ph. Προσπάθησε να θυμηθείς πως σου εμφανίστηκαν ώστε να το αποφύγεις. Εγώ π.χ το έπαθα από αντιβίωση σε ουρολοίμωξη, δεν έφαγα γιαούρτι και την πάτησα.

Link to comment
Share on other sites

από το άγχος μου και ίσως την ξηρότητα που έχω δημιουργούνται! θα δοκιμάσω προληπτικά να κάνω πλύσεις με σοδόνερο μια φορά την εβδομάδα και θα δείξει!! εχω απελπιστεί με τους παλιομύκητες! :(:(:( γνωρίζετε τρόφιμα με γαλακτοβάκιλους? ισχύει πως αν ενισχύσω αυτά τα καλά βακτήρια θα παθαίνω και λιγότερες μυκητιάσεις?

προσπαθώ να καταναλώνω την ημέρα μια μερίδα κεφίρ ή πρόβειο γιαούρτι αλλά που αλλού βρίσκονται? γνωρίζετε αν βοθάει να τα καταναλωνω ή θελεί απευθείας γαλακτοβάκυλους στο κόλπο?

Link to comment
Share on other sites

Οι συχνές πλύσεις με σόδα μπορεί να εντείνουν την ξηρότητα. Η δική μου πρόταση είναι να μιλήσεις με τον γιατρό σου, να κάνεις μια καλλιέργεια να δεις ότι πρόκειται για τον γνωστό μύκητα (candida albicans), να κάνεις μια ολοκληρωμένη θεραπεία και με το τέλος της θεραπείας να κάνεις χρήση υποθετων με λακτοβάκιλους ώστε να βοηθήσεις τον οργανισμό σου να αποκαταστήσει τη φυσιολογική χλωρίδα και άμυνα, με τον πιο γρήγορο τρόπο. Μετά από αυτό, προληπτικά μετά την περίοδο, κάνεις μια πλύση και υπόθετο μόνο βοηθητικά. 

Απλά πιστεύω ότι αν έχεις φτάσει να έχεις επαναλαμβανόμενες μυκητιάσεις που κάνουν επώδυνη την επαφή, πρέπει πρώτα να καταπολεμήσεις γερά τον μύκητα και μετά να βοηθήσεις τον οργανισμό σου να αποκτήσει τα μέσα να μην ξαναεμφανιστεί. Σε αντίστοιχη φάση σε εμένα, οι σόδες και τα χαμομηλια ναι μεν ανακούφιζαν αλλά αποτέλεσμα δεν είχαν.

Link to comment
Share on other sites

τα λες υπέροχα, πραγματικά!! ναι καντιντα έχω, έχω κάνει εξετάσεις και εξέταση παπ.

2 χρόνια ταλαιπωρούμε με αυτό. το πρώτο τεστ παπ που έκανα έδειξε μύκητες αλλά δεν είχα ποτέ κανένα σύμπτωμα. ο γιατρός μου έδωσε αγωγή και μετά την πρώτη αγωγή ανα δύο μήνες έχω τα ίδια επί δυο χρόνια. είμαι συνεχώς δηλαδή με τα ίδια φάρμακα. τώρα είπα να το αντιμετώπίσω πιο φυσικά γιατί έχω φρικάρει και απελπιστεί τελείως!!! :(

 

δεν ήξερα ότι οι πλύσεις με σοδόνερο προκαλούν ξηρότητα. παρόλα αυτά χρησιμοποιώ κάποιο λιπαντικό που μου έχει συστήσει ο γιατρός για αυτό το λόγο.

μυκητες πιάνω έπειτα από κάποια αγχωγόνο κατάσταση ( τουλαχιστον έχω βρει την αιτία :P ). Μέχρι στιγμής και μετά το υπόθετο που πήρα εφάπαξ δείχνω να είμαι καλα...

προσπαθώ να ακολουθώ όλα τα μέτρα πρόληψης ώστε να μην ξαναπάθω γιατί θα πρέπει να ξαναπάω στο γιατρό να με δει και να μου δώσιε για πολοστή φορά φάρμακα :(

 

το ενδεχόμενο να αλλάξω γιατρό το σκέφτομαι... νιώθω ασφάλεια που ξέρει το ιστορικό μου και φοβάμαι τον επόμενο γιατρό και τα φάρμακα που θα μου δώσει πάλι... :(

Επίσης, μύκητες έχω συνήθως στην ωοορηξία ή λίγο πριν αδιαθετήσω, μήπως γνωρίζεται αν μπορώ να κάνω κάτι εξτρα εκείνες τις μέρες για να το αποτρέψω?

πρόσφατα είδα μια εκπομπή όπου ένας γυναικολόγος συνιστούσε κολπικές πλύσεις με νερό και γιαούρτι πρόβειο με πέτσα, βοηθά στη μυκητίαση. τώρα δν κατάλαβα αν εννούσε στην πρόληψη ή όταν έχουμε φουντώσει από αυτο ....

Link to comment
Share on other sites

διάβασα κάποια από τα posts αλλά δεν είδα πουθενά να έχει γράψει κάποιος για apple cider vinegar....    ψάξε το στο google. 

το ξύδι (τα όξινα) καταπολεμά τους μύκητες.  

βάζεις ένα καπάκι (πχ απο μπουκάλι νερού) συμπληρώνεις με νερό ως την γραμμή και πλένεις με αυτό  (με τη συσκευή πλύσεων)  τον κόλπο,  

1-2 φορές την ημέρα?  

 

Έγώ ένα πράγμα δεν κατάλαβα καθόλου. Τι ακριβώς φοβάσαι από τα φάρμακα ή από το γιατρό.  ?:)

Αν πας σε άλλο γιατρό θα του πεις το ιστορικό σου ακριβώς και ακριβώς τι έχεις πάρει ως τώρα και θα τον ρωτήσεις

"παρακαλώ μην μου δώσετε το ίδιο φάρμακο, μήπως έχετε κάτι καινούριο να μου προτείνετε γιατί δεν πέτυχαν τα προηγούμενα - μήπως ξέρετε εσείς κάτι περισσότερο".

 

 γιατί ακόμα το σκέφτεσαι?  Οι γιατροί έχουν διάφορες γνώσεις και τακτικές και εμπειρίες. Κανένας γιατρός δεν είναι ίδιος και τουλάχιστον εφόσον έχεις φτάσει σε τέτοιο απελπιστικό σημείο, θα αναρωτηθείς ΑΝ θα πάς σε νέο γιατρό? ... για μένα ΠΡΕΠΕΙ να πάς σε νέο γιατρό γιατί πολύ απλά, όταν πάμε σε ένα γιατρό και δε μας λύνει το πρόβλημά μας, (σε οποιο σημείο στο σώμα) πρέπει να πάμε σε άλλο. 

Ο άντρας της αδερφής μου χρειάστηκε να πάει σε 5 νευρολόγους για να βρεί τι είχε και να του δώσουν την σωστή θεραπεία!  Βρέθηκε η 5η να ξέρει κάτι που δεν ήξεραν οι άλλοι !!!!  

Δεν θα έπρεπε να περιμένεις άλλο, και μάλιστα τέτοιες καταστάσεις μπορεί να φέρουν και μολύνσεις και δεν θα ξέρεις τι είναι αυτό που σε πονάει αν είναι αυτό ή το άλλο. 

Είναι μεγάλο ρίσκο το γεγονός ότι δεν έχεις πάει σε άλλο γιατρό να σου προτείνει κάτι. 

 

Link to comment
Share on other sites

belleblue, έχεις απόλυτο δίκιο. απλά ,μένω σε επαρχία και υπάρχουν λίγοι γυναικολόγοι και για όλους μια φήμη. έχω πάει σχετικά στο καλύτερο :( μόνο που αναγκαστικά αν συνεχιστεί θα πάω σε κάποιον άλλο ότι και αν είναι. πραγματικά δνε υποφέρετε αυτή η κατάσταση.

 

θα δοκιμάσω ως πρόληψη κάποιες πλύσεις με χαμομήλι και σόδα. μια φορά την εβδομάδα καθώς παντού βλέπω και διαβάζω πως οι μύκητες φεύγουν με απλά και φυσικά υλικά και κυρίως με καλή πρόληψη και έχει ο Θεός... Ελπίζω μη χρειαστεί να πάω σε κανένα γιατρό.

 

Το μόνο που σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι είναι μήπως με την κολπική πλύση με σόδα διαταράξω το ph του κόλπου μου και έχω άλλα... σε συχνότητα μια φορά την εβδομάδα θα το κάνω να δω πως θα πάει και μετά θα την περιορίσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τους μύκητες απο πέρυσι το καλοκαίρι. Εκανα τεστ-παπ πριν ένα μήνα και εμφάνισε μια ήπια φλεγμονή (κολπίτιδα). Εχω πάρει όλες τις θεραπείες, κολπικά υπόθετα, χάπια απο το στόμα, κρέμες και τίποτα. Με ανακουφίζουν για λίγο και πάλι τα ίδια, συνέχεια υποτροπιάζω. Με έχουν κουράσει πολύ δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω. Εδώ ένα χρόνο περίπου κάνω συνεχώς θεραπείες. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...