Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είμαι στην 26η εβδομαδα εγκυμοσυνης κ απο Χθες το απογευμα εχω παρατηρησει την κοιλια μου να σκληραινει.να πετρώνει.ειδικα οταν είμαι ορθια.μολις ξαπλωσω η Καθίσω ηρεμει. Εχει καμια σας τα ιδια συμπτωματα; μηπως ειναι συσπασεις; πως ακριβως ειναι οι συσπασεις; κ αν ειναι δεν ειναι πολυ νωρις ακομα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ πρωτάρα, είχα συνεχώς τέτοια πετρώματα από πολύ νωρίς και πιο πολύ τη νύχτα. Ξυπνούσα με μια κοιλιά σε εξαιρετικά περίεργο σχήμα και μετά από κάποια στιγμή υποχωρούσε πάλι. Είναι τα γνωστά braxton hicks που λέγονται έτσι γιατί έτσι ονομαζόταν αυτός που τα περιέγραψε πρώτος. Αλλοι το λένε πέτρωμα και είναι τρόπον τεινά μια σύσπαση, η οποία όμως ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ δεν έχει με τις συσπάσεις της γέννας.

Δες αυτά που σου αναφέρει η Sentir...natureza, κάνε και ένα πρόχειρο google search και θα δεις ότι δεν είνια τίποτα το εκκεντρικό. Φυσικά ρώτα και τον γιατρό σου όταν έρθει η ώρα, να στα πει πιο επιστημονικά (αλλά τα ίδια θα σου πει :wink: ).

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Είναι συσπάσεις και τις αναφέρεις στο γιατρό σου για καλό και για κακό. Μπορεί να μην είναι τίποτα (που συνήθως δεν είναι) αλλά καλό είναι να το συζητησεις. Αν έχουν περιοδικότητα, π.χ. κάθε κάποια λεπτά ή και έστω 3-4 την ώρα, ή αν πονάς, τότε παίρνεις τηλέφωνο γιατρό επιτόπου ας είναι και 4 η ώρα τη νύχτα και/η πας στο νοσοκομείο. Αν είναι 1 τώρα και 1 αύριο, το αναφέρεις και πάλι, απλά δεν είναι επείγον. Μπορεί να θέλει να σε δει, να βεβαιωθεί ότι δεν αφυδατώνεσαι, ότι το μωρό δεν εχει κατέβει κλπ

Επεξεργάστηκαν by ΑΡΓΚ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το περιεργο ειναι οτι οταν ειμαι ορθια σκληραινει η κοιλια μου.και οση ωρα και να ειμαι. Σαν πετρα γινεται. Με το που καθισω ηρεμει.πολυ αποτομη αλλαγη μεσα σε δυο μερες. Δε ξερω τι να πω. Με τον γιατρο μου που μιλησα μου ειπε οτι μαλλον ειναι το μωρο κ να αυξησω το μαγνησιο..

Link to comment
Share on other sites

Oι απότομες αλλαγές γενικά είναι ύποπτες. Ζήτα ένα ραντεβού με το γιατρό να το δει, να είσαι ήσυχη. Αν παίρνεις και μαγνήσιο, σημαίνει ότι ήδη τον ανησυχούσε το ενδεχόμενο πρόωρου τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα βρισκομαι στην 25+3 έτσι άρχισα να νιώθω κ εγώ.... Αλλά μετά συνέχισε κ όταν ήμουν ξαπλωμένη ...Πετρώνει κ χαλαρώνει για δευτερόλεπτα!!! Όλη μέρα ξάπλα κ 3φορε την ημέρα μαγνήσιο ..Τίποτα συνέχισε!! Μπήκα κλινική μου χορήγησαν όρο ηρέμησα αλλά αφού βγήκα πάλι τα ίδια ...Τι να πω ο γιατρός μου λέει ξεκούραση κ όλα καλά θα πάνε!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2017 at 2:16 ΜΜ, Α.Μαρια είπε:

Καλησπέρα βρισκομαι στην 25+3 έτσι άρχισα να νιώθω κ εγώ.... Αλλά μετά συνέχισε κ όταν ήμουν ξαπλωμένη ...Πετρώνει κ χαλαρώνει για δευτερόλεπτα!!! Όλη μέρα ξάπλα κ 3φορε την ημέρα μαγνήσιο ..Τίποτα συνέχισε!! Μπήκα κλινική μου χορήγησαν όρο ηρέμησα αλλά αφού βγήκα πάλι τα ίδια ...Τι να πω ο γιατρός μου λέει ξεκούραση κ όλα καλά θα πάνε!!! 

Μην ανησυχεις.ετσι ανησυχουσα κ εγω. Εμενα ειναι 2 βδομαδες τωρα. Ναι μερικες φορες το κανε κ μενα ξαπλωμενη. Ο γυνακολογος μου ειπε οτι ειναι οι μυεις.το μωρο που μεγαλωνει... Κ μου αυξησε κ μενα το μαγνησιο. Ο γιατρος μου παλι που εκανα το doppler χθες μου ειπε οτι ειναι συσπασουλες οι λεγομενες braxton hics οπως αναφερουν τα κοριτσια πιο πανω. Κ ειναι φυσιολογικες να γινονται.κ να μην ανησυχω. Προετοιμαζουν την μητρα.Εγω με το αγχος κ τον φοβο μου εσφιγγε ακομα πιο πολυ. .γι αυτο θελει ηρεμια μην αγχονεσαι γιατι το κανεις χειροτερο. ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

και εμένα  από τα μέσα της εγκυμοσύνης μου είχε πει ότι ειναι σκληρή η κοιλιά μου,  οτι ειναι σαν συσπάσεις και μου εδωσε μαγνήσιο, κάτι μπουκαλάκια πόσιμα.

  όταν στο τέλος της εγκυμοσύνης  ήμασταν κοντά στις 37 εβδομάδες νομίζω ΑΜΕΣΩΣ με το που το έκοψα (μου είπε να το κόψω),  σε μια εβδομάδα είχα ένα απόγευμα κάτι συσπάσεις που νόμιζα ότι θα γεννήσω και σε μια εβδομάδα την είχα στα χέρια μου.

δεν μου είπε ποτέ γιατί συμβαίνει αυτό και τι σημαίνει όμως, θα ήθελα να μαθω εάν σας πουν εσας. Ρωτήστε !!! 

εσάς ποιό μαγνήσιο σας έδωσαν?   

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/7/2017 at 5:57 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Oι απότομες αλλαγές γενικά είναι ύποπτες. Ζήτα ένα ραντεβού με το γιατρό να το δει, να είσαι ήσυχη. Αν παίρνεις και μαγνήσιο, σημαίνει ότι ήδη τον ανησυχούσε το ενδεχόμενο πρόωρου τοκετού.

Γειά σου ΑΡΓΚ. 

γιατί λες ότι ανησυχούσε για πρόωρο τοκετό,  δεν συμβαίνει και κάποιες φορές να μας λείπει απλώς το μαγνήσιο γενικότερα? από ότι είχα διαβάσει γενικά ο δυτικός πολιτισμός κάνει διατροφή χαμηλή σε μαγνήσιο και υψηλή σε ασβέστιο, εξαιτίας πολλών γαλακτοκομικών, κάτι που υποτίθεται κάνει τα επίπεδα του μαγνήσιου να μειώνονται, και οι αποθήκες μαγνησίου μας, είναι μικρές σε αντίθεση με του ασβεστίου κλπ.  το είχα ψάξει πολυ, γιατί γενικότερα παίρνω που και που μαγνήσιο, 

γιατί έχω restless feet καμιά φορά, οπότε μου είχε συστήσει να παίρνω. παραγγελνω όμως απο το εξωτερικό ένα που είναι chelated  .

δεν παιρνω τώρα αυτό που μου δινε στην εγκυμοσύνη η γιατρός δηλαδή... 

 

εμένα πάντως δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο μιάς και ήταν αρκετά νωρίς στην εγκυμοσύνη και δεν υπήρχε άλλο άγχος, και εγώ νόμιζα ότι είναι οι μυς, αλλά η γιατρός μου είπε όχι ότι είναι η μήτρα - παρότι η σκληρότητα ήταν σε όοοοολη την περιοχή , όχι μόνο εκεί που είναι η μήτρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2017 at 9:28 ΠΜ, anna xa είπε:

Μην ανησυχεις.ετσι ανησυχουσα κ εγω. Εμενα ειναι 2 βδομαδες τωρα. Ναι μερικες φορες το κανε κ μενα ξαπλωμενη. Ο γυνακολογος μου ειπε οτι ειναι οι μυεις.το μωρο που μεγαλωνει... Κ μου αυξησε κ μενα το μαγνησιο. Ο γιατρος μου παλι που εκανα το doppler χθες μου ειπε οτι ειναι συσπασουλες οι λεγομενες braxton hics οπως αναφερουν τα κοριτσια πιο πανω. Κ ειναι φυσιολογικες να γινονται.κ να μην ανησυχω. Προετοιμαζουν την μητρα.Εγω με το αγχος κ τον φοβο μου εσφιγγε ακομα πιο πολυ. .γι αυτο θελει ηρεμια μην αγχονεσαι γιατι το κανεις χειροτερο. ολα θα πανε καλα..

 Ναι όντως δεν θέλει άγχος κ φόβο.....!!!! Απλώς όταν διαβάζεις όλα αυτά που αναφέρουν για πρόωρο τοκετό ..Συγγνώμη κορίτσια "χέστηκα πάνω μου" !! Ε μετά η μία σκέψη φέρνει την άλλη κ αρχίζει ένας φαύλος κύκλος, ειδικά άμα είσαι πρωτάρα!!!Το όλο θέμα είναι ο γιατρός να μπορεί να λύνει την απορία χωρίς να σου αφήνει ερωτήματα!!! 

On 21/5/2017 at 8:59 ΠΜ, belleblue είπε:

και εμένα  από τα μέσα της εγκυμοσύνης μου είχε πει ότι ειναι σκληρή η κοιλιά μου,  οτι ειναι σαν συσπάσεις και μου εδωσε μαγνήσιο, κάτι μπουκαλάκια πόσιμα.

  όταν στο τέλος της εγκυμοσύνης  ήμασταν κοντά στις 37 εβδομάδες νομίζω ΑΜΕΣΩΣ με το που το έκοψα (μου είπε να το κόψω),  σε μια εβδομάδα είχα ένα απόγευμα κάτι συσπάσεις που νόμιζα ότι θα γεννήσω και σε μια εβδομάδα την είχα στα χέρια μου.

δεν μου είπε ποτέ γιατί συμβαίνει αυτό και τι σημαίνει όμως, θα ήθελα να μαθω εάν σας πουν εσας. Ρωτήστε !!! 

εσάς ποιό μαγνήσιο σας έδωσαν?   

 Εμένα μου δίνει trofocard μαγνήσιο...!!! Όσο για τις συσπάσεις μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αφού μεγαλώνει η μήτρα όμως μου είχε πει πως εάν είναι πάνω από 10φορες την ημέρα τότε να πάω για όρο γι'αυτό κ αγχώθηκα αφού κάτι τέτοιο μπορεί να οδηγούσε με τα λεγόμενα του σε πρόωρους πόνους κ.λ.π!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...