Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το παρτυ εγινε στα goodies και στευθηκε με επιτυχια  τα παιδακια περασαν καλα και παιξαν με τη ψυχη τους!!!

Για το κοστος τελικα ειχα κανει λαθος.. για 18 μεγαλους και 10 παιδακια το κοστος με κλοουν και τουρτα και φαγητο-ποτο για ολους βγηκε 320 ευρω.

.png

ipqep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Επειδη σε 3 μερες εχει γενεθλια ο γιος μου και κοιταξα και εγω τα Goodies ειδα οτι ο παιδοτοπος ειναι παρα πολυ μικρος. Ειναι μονο ενα κλουβακι με μια τσουληθρα και μπαλακια. Χωραγανε μεσα τα παιδακια που ειχες καλεσει? Απο ολους τους παιδοτοπους που εχω δει το πιο οικονομικο ειναι αλλα το θεωρησα πολυ μικρο τον χωρο για τα παιδια. Θα καθονται μεσα να παιζουν ή θα τριγυρνανε?

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

"Πονεμένη" ιστορία... :lol:

 

Το Σάββατο έχω και 'γω τα 2α γεννέθλια του κούκλου μου. Τον έχω γεννήσει σαν .. αύριο αλλά θα γιορτάσουμε το Σάββατο.

 

Θα μαζευτούμε οι κοντινοί συγγενείς και φίλοι περίπου 30 άτομα.

 

Να ρωτήσω κάτι? Κλόουν "κάνει" για τέτοια ηλικία? Δηλαδή για 2 ετών παιδί θα ήταν καλό να είχα και κλόουν θα το διασκεδάσει ή όχι?

 

Ευχαριστώ φίλοι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου να χαίρεσαι πρώτα απ'όλα τον γιόκα σου.

 

Πιστεύω για κλόουν ότι η ηλικία των 2 είναι μικρή. Το πιο πιθανό είναι να φοβηθεί παρά να διασκεδάσει...

 

Να τον χαίρεσαι και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι σ' ευχαριστώ πολύ για την άποψή σου.

 

Να σου πω και 'γω αυτό σκέφτηκα πως δεν θα καταλάβει και ίσως και να φοβηθεί... δεν ξέρω. Μάλλον θα το αφήσω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τον χαίρεσαι και να τον δεις όπως επιθυμείς!!!

Ο κλόουν είναι για να διασκεδάζει μεγαλύτερα παιδάκια και να μπορούν και αυτά να συμετέχουν. Η ηλικία των 2 δεν ενδίκνειτε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

θα κάνουμε πάρτυ για τα πρώτα γενέθλια του γιού μου στο σπίτι μετά την βάπτιση

περίπου 40 άτομα τι μπουφέ να κάνω και για μικρούς και για μεγάλους

κάποιο θέμα για να στολίσω για αγοράκι πολύ αντρικό

έχετε κάποια ιδέα;;;;;;;;

ΒΑΣΙΛΙΚΗ + ΘΟΔΩΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι σε διλλημα... Ειχα σκοπο να κανω τα γενεθλια του γιου μου σε παιδοτοπο,εχει μανια με τα τραμπολινα,αλλα ο αγαπημενος του φιλος κ πρωτος του ξαδερφος,χτυπησε το ποδι του κ ειναι με πατεριτσες...Οποτε δεν μπορει να παιξει φυσικα σε παιδοτοπο κ θα ειναι κριμα να ερθει στο παρτυ κ να βλεπει τα αλλα παιδακια να παιζουν χωρις αυτος να μπορει...Ο γιος μου τον λατρευει, το παρτυ δεν θα ειναι το ιδιο χωρις αυτον.. Να το κανω στο σπιτι για να μπορεσει να ερθει κ ο φιλος του,παρ' ολο που θα ζοριστουμε οικογενειακως για την προετοιμασια κ δεν θα ειναι σε παιδοτοπο οπως το ζητουσε απο καιρο ή να το κανουμε οπως το ειχαμε σκοπο?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα πρωτα γενεθλια του γιου μου τα εκανα με τους κοντινους συγγενεις μονο.ειχα κανει προσκλησεις που εγραφαν ποτε γελασε κ.τ.λ.,και για καθε οικογενεια ειχα παρει μια κορνιζα και ειχα βαλει μια μεγαλη φωτογραφια του μικρου.Τα φαγαητα ηταν ζεστα και ειχα κανει και ενα σπιτακι με ψωμι(προμηθευτικα το βιβλιο της βεφας για παρτυ)

 

στα δευτερα γενεθλια καλεσαμε πιο ανοιχτα καμια 40-50 ολοι δεν θυμαμαι ακριβως.ειχα φτιαξει για δωρακια για τα παιδια μικρα καδρακια.ειχα κανει και ενα αρκουδο με μπαλονια και ειχα γεισει το υπολοιπο σπιτι με μπαλονια.ο δικος μου ειχε παρει μια οδοντογλυφιδα και τα εσπαγε ολα :lol::lol: .ειχα κανει και μπουφε με διαφορα καλουδια για τα μικρα,τοστακια σε σχημα παπιας ,μπισκοτα σε σχημα ζωων με σοκολατα κ.τ.λ.ειχα παρει κομφετι κτ.λ. το σπιτι εγινε ανακατω αλλα δεν με πειραζει καθολου ,μακαρι να μπορεσω και φετος με την κοιλια.Τα πρωτα τους γενεθλια μου αρεσουν σπιτι ειναι πιο ζεστα πιστευω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ πιστεύω οτι τα πρώτα 3χρόνια είναι καλήτερα στο σπίτι...πιο ζεστά και όμορφα...μπορείς να γεμήσεις το σπίτι μπαλόνια και να το κάνεις γιορτινό !!! Στο μπουφέ όλα απ τα χεράκια της μαμάς κτλ

ΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΡΤΙ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8927

Στο καταφύγιο ο ένας του άλλου είναι που ζουν οι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μεγάλος μου γίος πάει νήπιο και ο μικρός είναι 2 ετών. Τον άλλο μήνα έχουμε γενέθλια και σκέφτομαι να καλέσει κάποια παιδάκια από το σχολείο αφού στον κύκλο μας έχουμε μόνο άλλα 3 παιδάκια.

 

Θέλω να σας ρωτήσω, σκέφοτμαι για κλόουν. Κάνει για αυτή την ηλικία?

 

Επίσης σκέφτηκα αν είναι σύνολο 10 παιδάκια να παραγγείλω στο ζαχαροπλαστείο μαζί με την τούρτα 10 πάστες λίγο μεγαλύτερες από το κανονικό και να έχει κάθε παιδάκι την δική του τουρτίτσα, αφού έχω παρατηρήσει οτι όλα τρελαίνονται να σβήνουν κεράκια. Θα βάλω επάνω και από ένα παιχνιδάκι μικρούλι.

Άλλο θέμα είναι ο μικρός μου, μήπως θα αισθάνεται μειωνεκτικά? Να καλέσω 2-3 παιδάκια της ηλικίας του από τον παιδικό σταθμό? Κι αν ο μεγάλος νιώσει οτι του κλέβει την παράσταση ο μικρός?

Σας ευχαριστώ που διαβάσατε τον προβληματισμό μου, κάθε πρόταση δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια να σου ζησουν τα παιδακια σου! εγω θα σταθω στην προταση για τις παστες για καθε παιδακι!μου αρεσε παρα πολυ σαν ιδεα!

ο κλοουν αν αρεσει στον γιο σου τον μεγαλο νομιζω τι ειναι καλη ιδεα.απλα ειναι καποια παιδια που δεν τους θελουν καθολου,αν οχι δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα!

τωρα για τους φιλους του μικρου τι να σου πω!δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια ο μικρος ειναι πολυ μικρος ακομα για να εχει φιλους στην ηλικια του.. καλυτερα θα παιξει με τα μεγαλυτερα παιδακια.

Αυτο με τις παστες δεν μου αρεσει και ιδιαιτερα.. Οχι σαν ιδεα που αφορα τα αλλα παιδακια αλλα το δικο σου.. Σιγουρα ειναι πολυ ευγενικο και τρυφερο εκ μερους σου να σκεφτεσαι και τα αλλα παιδακια αλλα τη συγκεκριμενη μερα ειναι τα γενεθλια των δικων σου παιδιων. Αυτοι ειναι οι εορταζομενοι και αυτοι σβηνουν τα κερακια και εχουν την τουρτα τους..

Αν καλεσεις πααιδακια απο τον παιδικο θα πρεπει να το συχητησεις με το γιο σου... Αν θελει να καλεσει και ποσους θελει να καλεσει.. Και φυσικα δεν θα πρεπει να ειναι αγνωστα εντελως παιδακια.. καλο θα ειναι να γνωριζεις τους γονεις γιατι ουτως η αλλως θα ειναι αναγκασμενοι να ερθουν κι αυτοι.. Δεν πιστευω να θελεις να καλεσεις τα παιδακια χωρις συνοδους? Ειναι πολυ μικρα για να αναλαβεις τη φυλαξη και τη ευθυνη ολων αυτων των παιδιων.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια γεια σου :D να σου ζησουν τα παιδακια σου!!

Δεν εχω καταλαβει αν τα γενεθλια ειναι του μεγαλου ή του μικρου σου.

Νομιζω πως ειναι του μεγαλου σου σωστα?

Αν ειναι ετσι η προταση μου ειναι να καλεσεις τα παιδακια που θελει εκεινος.Ειναι σε ηλικια που ξερει πολυ καλα πιο παιδακι θελει στο παρτυ του.Αν του αρεσει ο κλοουν η καποια διαφορετικη στολη ρωτησε τον για να διαλεξει.Ρωτα τον και για την τουρτα.

Πιστευω πως το μονο τελικα που διαχωριζει το παιδακι που εχει γενεθλια και κανει αυτη την ημερα ξεχωριστη για αυτο,ειναι τα κερακια της τουρτας!!!

Ολα τα παιδακια θα παρουν δωρακι ετσι δεν ειναι?ολα τα παιδακια θα ειναι στο παρτυ...πως θα νιωσει οτι εκεινη την ημερα γιορταζει ΜΟΝΟ αυτο αν σβησουν και εχουν ολα τα παιδακια τουρτα?Και στο τελος αν οι καλεσμενοι δεν ειναι οι δικοι του φιλοι,μα και του αδελφου του, τουρτες εχουν ολοι,δωρακια και παλι ολοι,ποιος ο λογος που γιορταζεις τα γενεθλια του?θα μπορουσες να γιορταζεις με αυτον τον τροπο την ημερα του παιδιου :D

Ειναι σαν να με καλεσεις στον γαμο σου και να ντυθω νυφη,να κοψω και εγω τουρτα και να χορεψουμε ολα τα ζευγαρια τον πρωτο σας χορο :lol:

Φυσικα οταν ερθουν τα γενεθλια του μικρου θα ειναι η σειρα του για παρτυ.Θα κανει τις δικες του επιλογες, και θα εχει την δικη του ξεχωριστη ημερα!!!!

Ελπιζω να μην σε κουρασα,καλη διασκεδαση :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο δίκιο έχετε!!! Δεν τα είχα σκεφτεί αυτά, ούτε οτι πρέπει να γνωρίζω τους γονείς ούτε το οτι δεν είναι σωστό να έχουν τούρτα όλα τα παιδάκια.

Ειδικά η παρομοίωση σου Νιννέτα με έκανε να δω καθαρά, πολύ επιτυχημένη. Σε καμία περίπτωση δεν θα επιτρέψω παιδιά χωρίς συνοδούς και καλά που μου το είπες Ντόρα και θα το γράψω και στην πρόσκληση μην έρθουν και μου αφήσουν κανένα παιδί και φύγουν, τι θα κάνω τότε? Υπάρχουν γονείςπου αφήνουν παιδιά και φεύγουν? Σε ένα πάρτυ που είχαμε πάει ένα αγοράκι παραλίγο να πέσει από το μπαλκόνι και ήταν και η μαμά το εκεί τελευταία στιγμή το πρόλαβε ο μπαμπάς του παιδιού που είχε τα γενέθλια ενώ η μαμά έπινε τον καφέ της και κάπνιζε με γυρισμένη πλάτη. Χαμπάρι δεν πήρε. Θέε μου ανατρίχιασα που το θημύθηκα.

Γενέθλια έχει ο μεγάλος και θέλει σπάιντερμαν. Ευτυχώς από διακόσμηση έχει πολλά στο τζάμπο.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω συμφωνω με τη Νινεττα, πρέπει να υπάρχει κάποια διαφορά για το παιδάκι που γιορτάζει. Κοριτσια θα ηθελα να μου πειτε καμια ιδεα, η κουμπαρα μου θέλει να κάνει τα γεννεθλια του γιου της που ειναι 8 χρονων, το προβλημα ειναι οτι ο μικρος δεν θελει παιδοτοπο γιατι ειναι μεγαλος λεει πια. Σπιτι αποκλειετε αλλα στο παρτυ θα εχει και μικρα παιδακια 3,4 χρονων. Εχετε καμια ιδέα τι να κάνει? Εγω της είπα τα goody's αλλα και αυτά μου είπε οτι είναι σαν παιδότοπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα στην παρέα. Θέλω να μου πείτε την άποψή σας στο εξής: η κόρη μου είναι 8 χρονών και σχεδιάζω τα γενέθλιά της. Δεν θέλει παιδότοπο και προτιμάει το σπίτι.Ο προβληματισμός μου εμένα είναι ο εξής: 2 χρόνια μας καλούν από το σχολείο της όλα τα παιδιάκια. Δεν πρέπει και εγώ να τα καλέσω κάποια στιγμή? Θα μου πείτε τί πρεπει και δεν πρέπει.

Μου είπε να διαλέξει κάποια παιδάκια, όμως από την άλλη και τις 2 χρονιές τα άλλα παιδάκια την καλέσανε ΟΛΑ! κανένα παιδάκι δεν την "εξαίρεσε". Υπήρχαν περιπτώσεις που και κάποια άλλα παιδάκια κάνανε επιλογή,όμως ήταν μέσα στις επιλογές τους.

Εγώ όμως πώς να καλέσω στο σπίτι 20 παιδιά και τους γονείς αυτών?

Σκέφτηκα να γράψω στην πρόσκληση ΜΟΝΟ τα παιδιά, όμως και από την άλλη δεν είναι σωστό.

Αν ήταν καλοκαίρι τα γενέθλια θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, λόγω εξωτερικού χώρου, όμως τώρα τί κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μπαρ,πι δυστυχως εισαι σε δυσκολη θεση :lol::lol::lol:

Παρολα αυτα ο καθενας πρατει αναλογα με τις δυνατοτητες του και τα οικονομικα του..

Αν πχ εχεις τη δυνατοτητα να κλεισεις ενα μεγαλο παιδοτοπο και να κανεις εκει τα γενεθλια καλεσέ τους ολους..

Για το σπιτι αποκλειεται εκτος αν μενεις σε επαβλη.. :lol::lol:

Αν παλι δεν μπορεις θα κανεις αυτο που σου προτεινε η ιδια η κορη σου..

Δηλαδη θα καλεσει στο παρτυ τους φίλους της.. Δεν υπαρχει περιπτωση ολοκληρη η ταξη να ειναι φιλοι της..

Από την αλλη αν δεν θελεις να εξαιρεσεις κανεναν υπαρχει και η αλλη λυση..

Κανεις τα γενεθλια σε στενο οικογενειακο κυκλο για σας και κανεις στο σχολειο γενεθλια για ολα τα παιδακια..

Πολλες φορες οι γονεις επειδη θελουν να κανουν κανονικο παρτυ φερνουν κλοουν στο σχολειο , φαγητο για μπουφε κλπ..

Συζητησε το με τη δασκαλα αν μπορει να διαθεσει πχ τις τελευταιες δυο ωρες και κανόνισε το καπως ετσι.. Ετσι ολοι θα μεινουν ευχαριστημενοι.. (το παν ειναι να συμφωνήσει η δασκαλα.)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

dora η λύση αυτή μαλλον είναι η πιο βατή που μου είπες:" Κανεις τα γενεθλια σε στενο οικογενειακο κυκλο για σας και κανεις στο σχολειο γενεθλια για ολα τα παιδακια.."

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

13 Οκτωβρίου ο Αναστάσης μου έκλεισε τα 2 του χρόνια !!!

Το πάρτυ γεννεθλίων του έγινε σε έναν μικρό φιλόξενο παιδότοπο.

Σαν θέμα είχαμε τα Cars που του αρέσουν πολυ τώρα τελευταία .

Είμασταν 30 άτομα μαζί με τα παιδιά και περάσαμε πολύ όμορφα.

Τα παιδιά έπαιξαν, χόρεψαν μέχρι που ξεσάλωσαν και οι μεγάλοι

ήπιαν τον καφέ τους έφαγαν το γλυκό τους και την τούρτα τους .

Τα πρώτα του γεννέθλια τα κάναμε σπίτι με λίγα παραπάνω άτομα.

Ηταν πολύ όμορφα αλλά κουραστήκαμε πολύ στις ετοιμασίες και

έπειτα στο καθάρισμα σύν που έβρεξε κιόλας και μας το χαλάσε

λίγο το κέφι αφού το κάναμε έξω στην βεράντα ...

Θεωρούσαμε πως σπίτι είναι πιο οικογενειακά και ζεστά αλλά στον

συγκεκριμένο παιδότοπο μας φάνηκε σαν το σπίτι μας και μας

έμεινε η διασκέδαση και όχι η κούραση. Βέβαια το οικονομικό είναι

άλλο θέμα, πάντως μας βγήκε πιο λίγα από ότι περιμέναμε αφού

για τα παιδιά είχα κανονίσει τοστάκι και χυμό και για τους μεγάλους

μηλόπιτα - κέικ σπιτικό και ότι αλλό θέλανε να πιούνε.

Ελπίζω να έμειναν όλοι ευχαριστημένοι. Εμείς περάσαμε τέλεια !!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

Βοήθειαααα...... Έχουμε party για τα γεννέθλια του γιου μας που θα κλείσει τα 2 στις 2/11. Αποφασίσαμε να το κάνουμε στο σπίτι και ο θεός βοηθός :lol: . Θα έχουμε 17 παιδιά και 25 μέγάλους. Το πρόβλημα είναι ότι τα παιδιά είναι ηλικίας από 2 μέχρι 12! Το πρόβλημα είναι δεν ξέρω πως θα τα απασχολήσω, τα μικρότερα μέχρι έξι χρονών δεν έχω πρόβλημα γιατί κανόνισα να έρθει κλόουν, υπάρχουν πολλά παιχνίδια, θα κάνουμε διαγωνισμό χορού οπότε πιστεύω ότι θα περάσουν καλά. Τα μεγάλα όμως είναι 6 ΑΓΟΡΙΑ από 7 μέχρι 12 χρονών και πολύ ζωηρά. Το καλό είναι ότι υπάρχει και άλλο δωμάτιο για να είναι χώρια από τα μικρά εκεί έλεγα να βάλω το playstation να παίξουν αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα είναι καλή λύση. Έχετε καμμιά ιδέα :idea:

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα νομιζω πως θα ειναι :D

Στο δευτερο δωματιο με τα μεγαλα αγορια βαλε και 1-2 επιτραπεζια,καποια περιοδικα με μηχανες και αυτοκινητα,και πετα και καποια μαξιλαρια για να αραξουν και να παιξουν, χωρις να νομιζουν πως ειναι εκτος παρτυ ,απλα τα εχεις περιποιηθει αναλογα της ηλικιας τους. :D

Καλη σας διασκεδαση :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νινέττα.

Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί γιατί θέλω να περάσουν όλοι καλά και μετά το πάρτυ το σπίτι να μην έχει γκρεμιστεί :roll: βλέπεις είναι και ζωηρά τα παιδάκια μας :!:

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οργανώστε το πάρτι σας

Αρχίστε να οργανώνετε το πάρτι τουλάχιστον ένα μήνα πριν.

 

Με αυτόν τον τρόπο θα έχετε πολύ χρόνο να βρείτε λύσεις για όλα τα προβλήματα που τυχόν θα παρουσιαστούν καθώς και να μελετήσετε διάφορες ιδέες που μπορούν να μειώσουν το κόστος.

 

 

 

Αφήστε το άγχος στην άκρη και ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

 

Φροντίστε για τον χώρο όπου θα γίνει το πάρτι.

 

Φτιάξτε μια λίστα με τους καλεσμένους σας. Κάποιοι φίλοι απο το σχολείο, οικογενειακοί φίλοι αλλά και συγγενείς. Εάν δεν αρκεί ο χώρος και δεν επιθυμείτε να έχετε πολλά άτομα συζητήστε με τα παιδιά σας και αποφασίστε να καλέσετε τους στενούς φίλους.

 

Ετοιμάστε τις προσκλήσεις. Εάν έχετε χρόνο μπορείτε να τις φιλοτεχνήσετε μαζί με τα παιδιά. Στο εμπόριο υπάρχουν άπειρα υλικά (χάντρες, αυτοκόλλητα, χαρτονάκια). Εάν υπάρχει η δυνατότητα, σύντομος και φθηνός τρόπος είναι να τις φτιάξετε στον υπολογιστή σας. Πρόκειται για μια εύκολη λύση καθώς το μόνο που πρέπει να κάνετε κάθε φορά είναι να αλλάζετε το όνομα του καλεσμένου. Ακόμα σας δίνετε η δυνατότητα να βρείτε τις φιγούρες των αγαπημένων ηρώων των παιδιών σας και να τις προσθέσετε στις προσκλήσεις. Σημαντικό είναι στην πρόσκληση να ζητάτε απο τους γονείς των καλεσμένων σας να επιβεβαιώσουν την παρουσία τους με ένα τηλεφώνημα. Έτσι θα ξέρετε τον ακριβή αριθμό όσων θα έρθουν στο τέλος.

 

Αν σκέφτεστε να προσλάβετε κάποιον επαγγελματία για την ψυχαγωγία των παιδιών(ανάλογα με τα οικονομικά πλάνα σας) πρέπει να τον ειδοποιήσετε αρκετό καιρό πριν για να είστε σίγουρες ότι θα είναι διαθέσιμος τις ημέρες του πάρτι σας. Προσπαθήστε να βγείτε λιγάκι από την τυποποιημένη λύση του κλόουν. Υπάρχουν δημιουργικές προτάσεις πολλών εταιριών με αθλητικό, εικαστικό ή ότι άλλο περιεχόμενο επιθυμούν τα παιδιά σας.

 

 

Λίγες μέρες πριν το πάρτι

 

 

Εντάξει, λίγο άγχος μπορεί να είναι δύσκολο να αποφευχθεί αλλά ψυχραιμία, υπάρχουν λύσεις για όλα!

 

Εάν αποφασίσετε να το κάνετε στο σπίτι, φροντίστε για να τακτοποιήσετε, αλλά και να βάλετε στην άκρη ότι θέλετε να «προστατεύσετε». Ανα πάσα στιγμή τα πάντα γίνονται παιχνίδι στα χέρια των παιδιών.

 

Προσαρμόστε έτσι τον χώρο, ώστε τα παιδιά θα μπορούν να παίξουν, να τραγουδήσουν και να χορέψουν, χωρίς να κινδυνεύουν να τραυματιστούν, αλλά και για χωρίς να προκληθούν ζημιές.

 

Έχουν επιβεβαιώσει οι καλεσμένοι σας το εάν θα έρθουν ή όχι; Εάν έχετε αμφιβολίες για τον αριθμό, μπορείτε εσείς να τηλεφωνήσετε σε κάποιους που ίσως το έχουν ξεχάσει να τους το υπενθυμίσετε.

 

Αγοράστε τα απαραίτητα. Αγοράστε πιάτα, ποτήρια, μαχαιροπίρουνα, μιας χρήσης (προτιμήστε ανακυκλώσιμα). Μπορεί το πιτσιρίκι σας να θέλει να έχει ένα «θέμα» το πάρτι του, οπότε μπορεί να αγοράσετε υλικά με κάποια συγκεκριμένη φιγούρα. Για τους μεγάλους, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κανονικά σερβίτσια, φτάνει να έχετε πλυντήριο πιάτων!

 

Αγοράστε ή φτιάξτε μόνοι σας την διακόσμηση. Ρωτήστε το παιδί σας εάν προτιμά κάποιον ήρωα παραμυθιού, ή ταινίας για να πρωταγωνιστεί στην διακόσμηση. Μια ιδέα είναι να φτιάξετε μεγάλα χαρτόνια με κολλάζ-πάντα με την βοήθεια των παιδιών σας. Φιγούρες ή ζωγραφιές ανάλογες με το θέμα του πάρτι μπορούν να κρεμαστούν με πολύχρωμες κορδέλες και κλωστές σε διάφορα σημεία του σπιτιού ή από τα κλαδιά των δέντρων ή φυτών του κήπου και της βεράντας σας.

 

Τελευταία αλλά σημαντικά…

 

Είτε στο σπίτι είτε σε κάποιον άλλο χώρο, ο στόχος είναι ένας: Να περάσουν καλά τα παιδιά. Έχετε στο μυαλό σας τρία πράγματα:

 

Να είναι άνετος ο χώρος,

 

να υπάρχουν καλές επιλογές φαγητού

 

να υπάρχει πολύ καλή διάθεση από την μεριά του ενήλικα που θα συντονίσει τα παιχνίδια και που γενικότερα θα ασχοληθεί με τα παιδια.

 

Στον οδηγό μας, στην κατηγορία «Οργάνωση εκδηλώσεων» θα βρείτε και εταιρίες που εξειδικεύονται σε αυτό τον τομέα.

 

Μην ξεχνάτε βέβαια πως τώρα πια και σε χώρους θεάτρων, κουκλοθεάτρων ακόμη και μουσείων οργανώνονται πάρτι για παιδιά.

 

Για τους καλοκαιρινούς μήνες εκμεταλλευτείτε τον καλό καιρό και επιλέξτε κάποιον εξωτερικό χώρο (γιατί όχι πικ νικ δίπλα στη θάλασσα ή σε κάποια παιδική χαρά!).

 

Το ζητούμενο είναι να διασκεδάσετε μαζί με τα παιδιά σας την προετοιμασία και να τους δώσετε να καταλάβουν πως πρόκειται για μια μέρα χαράς για εσάς και τους καλεσμένους σας. Μην σταθούν μονάχα στα δώρα που θα λάβουν, αλλά στο γεγονός του να περάσουν όμορφα και να φροντίσουν και τους φίλους τους.

 

Καλή διασκέδαση !

 

πηγη : http://www.paidorama.com

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...