Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη Εξωσωματική (νέο)


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

για τεχνικούς λόγους τα θέματα συζητήσεων όταν συμπληρώνουν έναν αριθμό δημοσιεύσεων πρέπει να ανανεώνονται,

και να σβήνονται τα παλιά θέματα.

Παρακαλούμε να θυμάστε να αποθηκεύετε συγκεκριμένες σημαντικές πληροφορίες σε θέματα που αφορούν πληροφορίες (θέματα που δεν χρησιμεύουν ως "καφέ" ) έτσι ώστε να μην σβήνονται.

 

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες και όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ας ανοίξω το νέο θεμα με το δεξί.....

 

Συγχαρητήρια φραουλακι για την υπέροχη χοριακη!!! Νομιζω οτι πιάστηκαν πολλα διδυμάκια την άνοιξη! Ευχομαι σε όλες να ακούμε μόνο θετικές χοριακες!!!

 

 

Ηθελα απαντήσω στο parthenaki που έκανε την εξής ερώτηση :

<< κοριτσια καλησπερα αυτη η εξεταση χλαμυδια ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα γινεται με κολπικο υγρο η με αιμα περιοδου;>>

 

Οτι γινεται και με τους δυο τρόπους.

Το prc ή αλλιώς ιστός περιοδου ειναι πιο αξιόπιστο υποτίθεται και συστήνεται μετα απο μια αποτυχημένη εξωσωματική με το που θα έρθει περίοδος, για να δεις σε τι περιβάλλον κάθησαν τα έμβρυα.

Επειδη τις εχω κανει και τις δυο όπως καθαρή έβγαινα στην απλή καλλιέργεια , ετσι βγήκα και με το αιμα περιοδου. Μόνο που η δεύτερη δεν συνταγογραφειται κοστίζει 200 ευρώ και δεν μας εδωσε καμία επιπλέον πληροφορία...

Link to comment
Share on other sites

Ας ανοίξω το νέο θεμα με το δεξί.....

 

Συγχαρητήρια φραουλακι για την υπέροχη χοριακη!!! Νομιζω οτι πιάστηκαν πολλα διδυμάκια την άνοιξη! Ευχομαι σε όλες να ακούμε μόνο θετικές χοριακες!!!

 

 

Ηθελα απαντήσω στο parthenaki που έκανε την εξής ερώτηση :

<< κοριτσια καλησπερα αυτη η εξεταση χλαμυδια ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα γινεται με κολπικο υγρο η με αιμα περιοδου;>>

 

Οτι γινεται και με τους δυο τρόπους.

Το prc ή αλλιώς ιστός περιοδου ειναι πιο αξιόπιστο υποτίθεται και συστήνεται μετα απο μια αποτυχημένη εξωσωματική με το που θα έρθει περίοδος, για να δεις σε τι περιβάλλον κάθησαν τα έμβρυα.

Επειδη τις εχω κανει και τις δυο όπως καθαρή έβγαινα στην απλή καλλιέργεια , ετσι βγήκα και με το αιμα περιοδου. Μόνο που η δεύτερη δεν συνταγογραφειται κοστίζει 200 ευρώ και δεν μας εδωσε καμία επιπλέον πληροφορία...

 

Καλημερα!! Ευχαριστω πολυ Καντι!! Αυριο θα ξανακάνω χοριακη για να δουμε πως παει κ την τριτη για υπέρηχο. Θα σας ενημερωνω. Τα φαρμακακια μας κανονικα μου ειπε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Ευχαριστω πολυ Καντι!! Αυριο θα ξανακάνω χοριακη για να δουμε πως παει κ την τριτη για υπέρηχο. Θα σας ενημερωνω. Τα φαρμακακια μας κανονικα μου ειπε..

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 3ΜΗΝΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΚΟΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΕΣ Κ ΠΙΝΕΙΣ Κ ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΑΣ ΚΟΒΟΥΝ Κ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ...ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ Κ ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΑ Κ ΑΥΤΑ ΑΡΓΟΥΝ Κ ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ...ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΑΠΑΚΙΑ Κ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ;) ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ

ΣΕ ΦΙΛΩ Κ ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΟΛΕΣ ΓΛΥΚΑ ΕΛΜΑΚΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΔΕΙΣ !!!

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

Ας ανοίξω το νέο θεμα με το δεξί.....

 

Συγχαρητήρια φραουλακι για την υπέροχη χοριακη!!! Νομιζω οτι πιάστηκαν πολλα διδυμάκια την άνοιξη! Ευχομαι σε όλες να ακούμε μόνο θετικές χοριακες!!!

 

 

Ηθελα απαντήσω στο parthenaki που έκανε την εξής ερώτηση :

<< κοριτσια καλησπερα αυτη η εξεταση χλαμυδια ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα γινεται με κολπικο υγρο η με αιμα περιοδου;>>

 

Οτι γινεται και με τους δυο τρόπους.

Το prc ή αλλιώς ιστός περιοδου ειναι πιο αξιόπιστο υποτίθεται και συστήνεται μετα απο μια αποτυχημένη εξωσωματική με το που θα έρθει περίοδος, για να δεις σε τι περιβάλλον κάθησαν τα έμβρυα.

Επειδη τις εχω κανει και τις δυο όπως καθαρή έβγαινα στην απλή καλλιέργεια , ετσι βγήκα και με το αιμα περιοδου. Μόνο που η δεύτερη δεν συνταγογραφειται κοστίζει 200 ευρώ και δεν μας εδωσε καμία επιπλέον πληροφορία...

 

Καλημέρα κι από μένα κ καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα κορίτσια.

Ακριβώς όπως τα γράφει η Κάντι έγιναν κ σε μένα, καλλιέργεια απλή κ ιστού περιόδου πεντακάθαρες, αλλά η βιοψία ενδομητρίου έδειξε μακροχρόνια λοίμωξη...

Vyokp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 3ΜΗΝΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΚΟΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΕΣ Κ ΠΙΝΕΙΣ Κ ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΑΣ ΚΟΒΟΥΝ Κ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ...ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ Κ ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΑ Κ ΑΥΤΑ ΑΡΓΟΥΝ Κ ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ...ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΑΠΑΚΙΑ Κ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ;) ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ

ΣΕ ΦΙΛΩ Κ ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΟΛΕΣ ΓΛΥΚΑ ΕΛΜΑΚΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΔΕΙΣ !!!

 

Παιρνω ενέσεις thromboparin.. κ αυτές μου ειπε να τις συνεχισω. Τα συνήθισα τα χαπάκια μας, τις ενέσεις δεν αντεχω. Μελανιασε η κοιλια μου μ δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ. Καλα... πταίσματα... Αχαχαχαχ Μακαρι να πανε καλα κ για μενα κ για καθε φιλενάδα εδω μεσα!! Ηρθε η ωρα μας μαλλον!!

 

Ελμακι μου μην φοβάσαι!! Νοιωθω οτι κατι καλο θα ακούσουμε!! Θάρρος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

24..ονειρο ηταν και παει...δεν πειραζει ολα καλα

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ...ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΠΕΤΥΧΕΣ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ...ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ...ΗΡΕΜΙΑ Κ ΚΟΥΡΑΓΙΟ:cry:

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

24..ονειρο ηταν και παει...δεν πειραζει ολα καλα

 

Ωχ λυπάμαι πολυ. Παρα πολυ. Δεν ξερω τι να πω. Πολυ στεναχωρέθηκα. Ειμαστε μαχήτριες κ προχωράμε κοριτσακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον πέτυχες εμφύτευση. κάτι ήταν κι αυτό. Καταλαβαίνω την θλίψη σου.

 

Εγω σκέφτηκα να το σκάσω από τη δουλεια και να την κάνω μεσημεριατικά τη χοριακή αντί να πάω αύριο. Αλλα μετα σκέφτηκα , φαντασου να μου πουν αποτέλεσμα αύριο οποτε πως θα την παλέψω.

 

Αρνητικό μου μυρίζει βέβαια. Τουλαχιστον θα σταματησω τα χάπια.

 

Καλη επιτυχια σε όλες τις κοπέλες

 

 

 

24..ονειρο ηταν και παει...δεν πειραζει ολα καλα
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια...η αληθεια ειναι πως απογοητευτηκα πολυ..εκλισα ενα νεο ραντεβου την τριτη στο embryo lab με την κ. Ιωακειμιδου. Εχει καμια εμπειρια? Θελω να παρω και μια ακομη γνωμη αν και δε βγαινει απο το μυαλο μου οτι και να ξανα κανω δεν θα πετυχει και θα παει τζαμπα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω κοριτσια...η αληθεια ειναι πως απογοητευτηκα πολυ..εκλισα ενα νεο ραντεβου την τριτη στο embryo lab με την κ. Ιωακειμιδου. Εχει καμια εμπειρια? Θελω να παρω και μια ακομη γνωμη αν και δε βγαινει απο το μυαλο μου οτι και να ξανα κανω δεν θα πετυχει και θα παει τζαμπα..

 

Κορίτσι λυπάμαι πολύ.Τί να πω.Κουράγιο,εύχομαι η επόμενη να είναι και η τυχερή.Την κ.Ιωακειμίδου τη ξέρω,έχουμε μιλήσει,βέβαια εγώ έχω άλλο γιατρό,αλλά την έχει μία φίλη μου.Είναι πολύ καλή.Καλά κάνεις και πας να πάρεις και δεύτερη γνώμη.Όμως μη σκέφτεσαι έτσι αρνητικά.Το ότι δε πέτυχε τώρα δε σημαίνει ότι δε θα πετύχει και στην επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια...η αληθεια ειναι πως απογοητευτηκα πολυ..εκλισα ενα νεο ραντεβου την τριτη στο embryo lab με την κ. Ιωακειμιδου. Εχει καμια εμπειρια? Θελω να παρω και μια ακομη γνωμη αν και δε βγαινει απο το μυαλο μου οτι και να ξανα κανω δεν θα πετυχει και θα παει τζαμπα..

 

Κοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ αλλά μην στεναχωριέσαι...Δεν πρέπει να σκέφτεσαι έτσι. Κι εγώ στην πρώτη μου προσπάθεια πριν 2,5 μήνες δεν πέτυχα καν εμφύτευση και τώρα χωρίς να αλλάξω κάτι στον οργανισμό μου βγήκε θετική η χοριακή. Η κάθε φορά είναι μια διαφορετική περίπτωση. Πρέπει να είμαστε δυνατές και να σκεφτόμαστε πάντα θετικά.

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ αλλά μην στεναχωριέσαι...Δεν πρέπει να σκέφτεσαι έτσι. Κι εγώ στην πρώτη μου προσπάθεια πριν 2,5 μήνες δεν πέτυχα καν εμφύτευση και τώρα χωρίς να αλλάξω κάτι στον οργανισμό μου βγήκε θετική η χοριακή. Η κάθε φορά είναι μια διαφορετική περίπτωση. Πρέπει να είμαστε δυνατές και να σκεφτόμαστε πάντα θετικά.

 

Αχ δεν ξερω...ο αντρας μου εχει και υψηλο κατακερματισμο dna σπερματος αλλα απο εκει μας ειπαν οτι δεν εχει καμια σημασια και καναμε κακο μονο στην τσεπη μας. εμενα δε βγαινει απο το μυαλο μου αν και γονιμοποιηθηκαν σχεδον ολα μας τα ωαρια..Νομιζω οτι σημερα το μυαλο μου εχει πολτοποιηθει απο τις πολλες σκεψεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν ξερω...ο αντρας μου εχει και υψηλο κατακερματισμο dna σπερματος αλλα απο εκει μας ειπαν οτι δεν εχει καμια σημασια και καναμε κακο μονο στην τσεπη μας. εμενα δε βγαινει απο το μυαλο μου αν και γονιμοποιηθηκαν σχεδον ολα μας τα ωαρια..Νομιζω οτι σημερα το μυαλο μου εχει πολτοποιηθει απο τις πολλες σκεψεις!!!!

 

Elma μου πως δεν παίζει ρόλο ο υψηλός κατακερματισμός DNA; Ευθύνεται για την ποιότητα και την ανάπτυξη των εμβρύων: σε στάδιο βλαστοκύστης. Δηλ. μπορεί να γονιμοποιηθούν και τις 2 πρώτες ημέρες να αναπτύσσονται και μετά να εκδηλώνεται το πρόβλημα. Εμένα μου είπαν ότι ευθύνονται και για αποβολές ή βιοχημικές κυήσεις. Ίσως να μην έχει σημασία αν κάνεις κάποια ειδική διαδικασία συλλογής σπέρματος. Πχ. σε εμάς όπως έχω ξαναπεί ο γιατρός μας πρότεινε τη tesa για να βρει καλύτερο σπέρμα. (επειδή ο άντρας μου έχει υψηλό κατακερματισμό dna) Με αυτή τη διαδικασία καταφέραμε να κάνουμε 7 έμβρυα από τα οποία για πρώτη φορά 2 έφτασαν στο στάδιο της βλαστοκύστης (6η μέρα) που τα καταψύξαμε και 2 τέταρτης. Εσείς στην εξωσωματική τι διαδικασία ακολουθήσατε; Ψάξτο λίγο καλύτερα γιατί μπορεί να βρεις τη λύση σας. Ότι άλλο θες μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Elma μου πως δεν παίζει ρόλο ο υψηλός κατακερματισμός DNA; Ευθύνεται για την ποιότητα και την ανάπτυξη των εμβρύων: σε στάδιο βλαστοκύστης. Δηλ. μπορεί να γονιμοποιηθούν και τις 2 πρώτες ημέρες να αναπτύσσονται και μετά να εκδηλώνεται το πρόβλημα. Εμένα μου είπαν ότι ευθύνονται και για αποβολές ή βιοχημικές κυήσεις. Ίσως να μην έχει σημασία αν κάνεις κάποια ειδική διαδικασία συλλογής σπέρματος. Πχ. σε εμάς όπως έχω ξαναπεί ο γιατρός μας πρότεινε τη tesa για να βρει καλύτερο σπέρμα. (επειδή ο άντρας μου έχει υψηλό κατακερματισμό dna) Με αυτή τη διαδικασία καταφέραμε να κάνουμε 7 έμβρυα από τα οποία για πρώτη φορά 2 έφτασαν στο στάδιο της βλαστοκύστης (6η μέρα) που τα καταψύξαμε και 2 τέταρτης. Εσείς στην εξωσωματική τι διαδικασία ακολουθήσατε; Ψάξτο λίγο καλύτερα γιατί μπορεί να βρεις τη λύση σας. Ότι άλλο θες μου λες.

 

Για τη συλλογη εννοεις τι διαδικασια?την απλη! επειδη το σπερμα κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο και δεν θεωρησαν τον κατακ ως προβλημα. και εμεις 7 ειχαμε αρχικα απο τα οποια 3 εφτασαν στην 3η μερα και ενα εγινε αριστη νομιζω βλαστοκυστη την οποια και βαλαμε. Να γι αυτο αποφασισα να παω και αλλου.και μου κανει εντυπωση γιατι υποτιθεται ο συγκεκριμενος γιατρος ειναι απο τους κκορυφαιους στον τομεα εξωσωματικης

Link to comment
Share on other sites

Elma μου πως δεν παίζει ρόλο ο υψηλός κατακερματισμός DNA; Ευθύνεται για την ποιότητα και την ανάπτυξη των εμβρύων: σε στάδιο βλαστοκύστης. Δηλ. μπορεί να γονιμοποιηθούν και τις 2 πρώτες ημέρες να αναπτύσσονται και μετά να εκδηλώνεται το πρόβλημα. Εμένα μου είπαν ότι ευθύνονται και για αποβολές ή βιοχημικές κυήσεις. Ίσως να μην έχει σημασία αν κάνεις κάποια ειδική διαδικασία συλλογής σπέρματος. Πχ. σε εμάς όπως έχω ξαναπεί ο γιατρός μας πρότεινε τη tesa για να βρει καλύτερο σπέρμα. (επειδή ο άντρας μου έχει υψηλό κατακερματισμό dna) Με αυτή τη διαδικασία καταφέραμε να κάνουμε 7 έμβρυα από τα οποία για πρώτη φορά 2 έφτασαν στο στάδιο της βλαστοκύστης (6η μέρα) που τα καταψύξαμε και 2 τέταρτης. Εσείς στην εξωσωματική τι διαδικασία ακολουθήσατε; Ψάξτο λίγο καλύτερα γιατί μπορεί να βρεις τη λύση σας. Ότι άλλο θες μου λες.

Η μεθοδος tesa ειναι αλλη απο τη μεθοδο picsi?Παντως σε έναν ουρολόγο που επισκεφτήκαμε πρόσφατα και αυτός μας είπε ότι ο κατακερματισμός dna είναι μία εξέταση πολύ αμφιλεγόμενη από την ιατρική κοινότητα χωρίς να το αναλύσουμε πεταιτέρω...Και πρότεινε σαν μία πρόχειρη προετοιμασία 10 ημέρες πριν την ωοληψία καθημερινή!! εκσπερμάτιση και μόνο πριν την ωοληψία να υπάρξουν οι 2-3 ημέρες αποχή..Εδώ θεσσαλονίκη εγώ δεν είδα πάντως να προτείνουν τα κέντρα ιδιαίτερη διαδιακασία στη διαχείριση του σπέρματος σε τέτοιες περιπτώσεις δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Η tesa είναι συλλογή σπέρματος κατευθείαν από τους όρχεις. Είναι επέμβαση που γίνεται με μέθη. Ξέχασα να πω ότι ο άντρας μου διεγνώσθη με ολιγοασθενοσπερμία ( ή κάτι τέτοιο) και υψηλό κατακερματισμό dna. Μας είχε πει και εμάς για την picsi αλλά ίσως της τελευταίας διάγνωσης προτίμησε την tesa. Είναι διαφορετικές διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν ξερω...ο αντρας μου εχει και υψηλο κατακερματισμο dna σπερματος αλλα απο εκει μας ειπαν οτι δεν εχει καμια σημασια και καναμε κακο μονο στην τσεπη μας. εμενα δε βγαινει απο το μυαλο μου αν και γονιμοποιηθηκαν σχεδον ολα μας τα ωαρια..Νομιζω οτι σημερα το μυαλο μου εχει πολτοποιηθει απο τις πολλες σκεψεις!!!!

 

elma μπορει απλα επροκειτο για κακο εμβρυο κ την επομενη να πετυχεις.ομως να ξερεις οτι για βιοχημικες παιζει πολυ ρολο καποια λοιμωξη στη μητρα κ αυτη μπορεις να τη βρεις μονο με την εξεταση του νικα.

Link to comment
Share on other sites

24..ονειρο ηταν και παει...δεν πειραζει ολα καλα

 

Εντελως τυχαια διαβασα το θεμα αυτο, δεν ξερω ποτε εκανες την ξεταση της χοριακης και σε τι φαση βρισκεσαι, αλλα το 24 ειναι θετικο. Δεν σου ειπαν επαναλληψη της χοριακης σε 2 ημερες?

 

Εγω 9 ειχα μια φορα και το πηρε ο γιατρος ως θετικο και εκανα επαναλληπτικη. Ομως δεν ηταν απο εξωσωματικη .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...