Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τσουρέκια, κουλουράκια κτλ ενόψει Πάσχα


Dragonfly

Recommended Posts

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι!

Γι'αυτό μια ιδέα είναι να "αγγαρέψετε" κάποια φίλη/συγγενή που ξέρετε πως το'χει και να πληρώσετε εσείς τα υλικά.

 

Αν έφτιαχνα κάτι θα το έφτιαχνα μόνη μου. Δεν θα αγγάρευα κανέναν γιατί α) δεν μου αρέσει να υποχρεώνομαι και β) ακόμα και τα πιο καλά υλικά να πήγαινα που ξέρω εγώ τι θα έφτιαχνε και πως θα το έφτιαχνε...

 

Οπότε καταλήγω στο να ψωνίζω, αλλά το έχουν παρακάνει με τις τιμές... Δεν γίνεται ένα τσουρέκι και ένα αυγό από "αλυσίδα" να μου κοστίζουν 25ευρώ στην καλύτερη περίπτωση... Βάλε τώρα επι 2-3 βαφτιστήρια, βάλτε τους νονούς των παιδιών μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όχι δεν τα διπλώνω... φέτος εγώ θα φτιάξω αυτή την συνταγή, είναι του Ακη.. δεν τα φτιάχνεις εσύ σήμερα να μας πεις πως βγήκανε?? :P

 

https://www.sintagespareas.gr/sintages/tsourekia-kordonata-tou-aki.html

 

Ειναι από αυτά που δε φουσκώνουν, τα δοκίμασα τα Χριστυούγεννα. Τα λιγότερο φουσκωτά που έχω κάνει ποτέ. Αλλά νόστιμα

Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε καταλήγω στο να ψωνίζω, αλλά το έχουν παρακάνει με τις τιμές... Δεν γίνεται ένα τσουρέκι και ένα αυγό από "αλυσίδα" να μου κοστίζουν 25ευρώ στην καλύτερη περίπτωση... Βάλε τώρα επι 2-3 βαφτιστήρια, βάλτε τους νονούς των παιδιών μου...

 

25 ευρώ ένα τσουρέκι και ένα αυγό;;;Ο Χριστός και η Παναγία!!! Είπαμε ρε κορίτσια αλλά αυτό είναι too much! Αυγό πήρα ωραιότατο από φούρνο με 4 ευρώ και τσουρέκι όμορφο σε σχήμα καραμελίτσα από μεγάλο σουπερμάκετ σε πολύ καλή τιμή ίσα για το έθιμο!

Δεν θα τα έδινα αυτά τα λεφτά και να τα είχα δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι από αυτά που δε φουσκώνουν, τα δοκίμασα τα Χριστυούγεννα. Τα λιγότερο φουσκωτά που έχω κάνει ποτέ. Αλλά νόστιμα

 

έχεις καμία συνταγή να γίνουν φουσκωτά φουσκωτά? στο τέλος θα πάω να ζητήσω την συνταγή από το φούρνο της γειτονιάς μου :P

πλάκα πλάκα έχετε ζητήσει ποτέ συνταγή από κανέναν επαγγελματία? σας έχουν δώσει?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

25 ευρώ ένα τσουρέκι και ένα αυγό;;;Ο Χριστός και η Παναγία!!! Είπαμε ρε κορίτσια αλλά αυτό είναι too much! Αυγό πήρα ωραιότατο από φούρνο με 4 ευρώ και τσουρέκι όμορφο σε σχήμα καραμελίτσα από μεγάλο σουπερμάκετ σε πολύ καλή τιμή ίσα για το έθιμο!

Δεν θα τα έδινα αυτά τα λεφτά και να τα είχα δηλαδή!

 

Στις αλυσίδες ή στα πολύ κεντρικά ζαχαροπλαστεία τόσο έχουν περίπου.. Το τσουρέκι 10-11 ευρώ (το απλό έτσι; ) και ένα μέτριο αυγό κάνει 15... Στην τελική καλύτερα να τα πάρω από σούπερμάρκετ όπως λες. Τα ζαχαροπλαστεία και ορισμένοι φούρνοι το έχουν παρακάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν έφτιαχνα κάτι θα το έφτιαχνα μόνη μου. Δεν θα αγγάρευα κανέναν γιατί α) δεν μου αρέσει να υποχρεώνομαι και β) ακόμα και τα πιο καλά υλικά να πήγαινα που ξέρω εγώ τι θα έφτιαχνε και πως θα το έφτιαχνε...

 

Οπότε καταλήγω στο να ψωνίζω, αλλά το έχουν παρακάνει με τις τιμές... Δεν γίνεται ένα τσουρέκι και ένα αυγό από "αλυσίδα" να μου κοστίζουν 25ευρώ στην καλύτερη περίπτωση... Βάλε τώρα επι 2-3 βαφτιστήρια, βάλτε τους νονούς των παιδιών μου...

Πωωω... πολύ καχύποπτη είσαι βρε παιδάκι μου!

Εννοείται πως θα στα φτιάξει κάποια που γνωρίζεις ότι μπορεί να κάνει καλή δουλειά, δεν είπα να το αναθέσεις σε μένα :mrgreen:

Και σιγά την υποχρέωση, ξέρω γυναίκες (βλ.θείες) που είναι χαρά τους να φτιάχνουν κουλουράκια και να τα μοιράζουν το Πάσχα! Ε τώρα αν δεν έχεις αυτή την τύχη και δε θέλεις να επιχειρήσεις να κάνεις κάτι μόνη σου, αναγκαστικά θα αγοράσεις.

Υπάρχει και η λύση βέβαια να μη δίνεις τσουρέκια στους νονούς και στα βαφτιστήρια, δεν είναι και υποχρεωτικό :confused:

Link to comment
Share on other sites

έχεις καμία συνταγή να γίνουν φουσκωτά φουσκωτά? στο τέλος θα πάω να ζητήσω την συνταγή από το φούρνο της γειτονιάς μου :P

πλάκα πλάκα έχετε ζητήσει ποτέ συνταγή από κανέναν επαγγελματία? σας έχουν δώσει?

 

Αυτο γενικά ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ. Δε χωράει στο ταψί αν δεν τα υπολογίσεις καλά!

 

https://www.sintagespareas.gr/sintages/tsoureki-2.html

Link to comment
Share on other sites

Στις αλυσίδες ή στα πολύ κεντρικά ζαχαροπλαστεία τόσο έχουν περίπου.. Το τσουρέκι 10-11 ευρώ (το απλό έτσι; ) και ένα μέτριο αυγό κάνει 15... Στην τελική καλύτερα να τα πάρω από σούπερμάρκετ όπως λες. Τα ζαχαροπλαστεία και ορισμένοι φούρνοι το έχουν παρακάνει.

 

Αλήθεια λες; Μα γιατί να πάω από την ακριβή αλυσίδα να πάρω αυγό και τσουρέκι;;;Ειλικρινά δε το καταλαβαίνω, εκτός αν έχω ψώνιο κουμπάρα οπότε οκ τότε μπορεί και να το έπαιρνα(δε θα την έκανα κουμπάρα από την αρχή αλλά πες ότι το ανακάλυψα στη πορεία).

 

Πάντως το τσουρέκι από μεγάλο σουπερμάρκετ που λέω εγώ είναι νοστιμότατο και σε πολύ καλή τιμή.

 

Εγώ φτιάχνω τσουρέκια αλλά σαν τα αγοραστά δεν είναι. Πέρυσι όμως έδωσα και στη βαφτιστήρα και στις νονές μας χειροποίητο τσουρέκι και ακόμα και φέτος μου λέγανε πόσο ωραίο ήτανε και πόσο το εκτίμησαν που ήταν χειροποίητο.

Εγώ κάνω μια πολύ εύκολη συνταγή που δε θέλει καθόλου ζύμωμα και παραμένουν αφράτα και μετά από μία βδομάδα αν τα φυλάξεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση βέβαια να μη δίνεις τσουρέκια στους νονούς και στα βαφτιστήρια, δεν είναι και υποχρεωτικό :confused:

 

Είπα να τους περιποιηθώ!:P:p

 

Πάντως δεν θα μου άρεσε να πάω με ένα τσουρέκι στα χέρια και να λέω "το έφτιαξε η θεια μου":D:D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι από αυτά που δε φουσκώνουν, τα δοκίμασα τα Χριστυούγεννα. Τα λιγότερο φουσκωτά που έχω κάνει ποτέ. Αλλά νόστιμα

 

Δεν αμφιβαλλω!

 

Γενικα οι συνταγες της τηλεορασης ή του internet στην πλειοψηφια τους δεν ειναι πετυχημενες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αμφιβαλλω!

 

Γενικα οι συνταγες της τηλεορασης ή του internet στην πλειοψηφια τους δεν ειναι πετυχημενες.

 

Δεν διαφωνώ, εντωμεταξύ στην τηλεόραση έχει πλάκα γιατί τις φτιάχνουν και δοκιμάζουν και υποτίθεται είναι καταπληκτικές και μετά τις φτιάχνουμε εμείς και βγαίνουν ψιλομάπα!

στο ίντερντετ εγώ κοιτάζω τα σχόλια αλλά έχει τύχει να φτιάξω κάτι και να μην βγει καλό ενώ είχε φοβερές κριτικές!

τώρα θα μου πεις είναι και σε τι ποιότητα έχει μάθει να τρώει ο καθένας, έχω μία φίλη που ότι και να της δώσεις να φάει καλό της φαίνεται οπότε άμα βάζουν αυτοί σχόλια άστα βράστα!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, καμία ενδιαφέρουσα συνταγή για κουλουράκια;

Εχω διάφορες που κάνω κατά καιρούς, αλλά πάντα θέλω κι άλλες, ειδικά δοκιμασμένες

 

εγώ έχω της γιαγιάς μου αλλά δεν την δίνω! :P

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Είπα να τους περιποιηθώ!:P:p

 

":D:D

 

Daenerys_T, παρόλο που κ εγώ υποστηρίζω ότι πρέπει να περιποιούμαστε και τους νονούς, όπως έχω ξαναπεί, δεν θα έτρωγα χρόνο με χειροποίητα γλυκίσματα/αρτοσκευάσματα κλπ. Τους περιποιούμαι με κάτι που αγοράζω.

Τα χειροποίητα κουλουράκια κ μπισκοτάκια που φτιάχνω (γιατί φτιάχνω, σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση), τα φτιάχνω για να μην τρώνε τα παιδιά μου τα του εμπορίου.

Πάντως κ εμάς, τσουρέκι κ αυγό, μας πήγε 25 ?.

Link to comment
Share on other sites

Daenerys_T, παρόλο που κ εγώ υποστηρίζω ότι πρέπει να περιποιούμαστε και τους νονούς, όπως έχω ξαναπεί, δεν θα έτρωγα χρόνο με χειροποίητα γλυκίσματα/αρτοσκευάσματα κλπ. Τους περιποιούμαι με κάτι που αγοράζω.

Τα χειροποίητα κουλουράκια κ μπισκοτάκια που φτιάχνω (γιατί φτιάχνω, σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση), τα φτιάχνω για να μην τρώνε τα παιδιά μου τα του εμπορίου.

Πάντως κ εμάς, τσουρέκι κ αυγό, μας πήγε 25 ?.

 

η αλήθεια είναι ότι το έχουν ξεφτιλίσει λίγο με τις τιμές, αλλά έτσι όπως έχουμε γίνει με τόσους φόρους, ενοίκια, λογαριασμούς, υπαλλήλους πως να επιβιώσουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες? :-(

το θέμα είναι το αυγό ή το τσουρέκι που στον έναν θα το αγοράσεις 4 ευρώ και στον άλλον 15 επί της ουσίας αυτή η διαφορά τι δείχνει? κέρδος? προσπάθεια να επιβιώσει το μαγαζί? ή δείχνει διαφορά στην ποιότητα των υλικών?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αλήθεια είναι ότι το έχουν ξεφτιλίσει λίγο με τις τιμές, αλλά έτσι όπως έχουμε γίνει με τόσους φόρους, ενοίκια, λογαριασμούς, υπαλλήλους πως να επιβιώσουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες? :-(

το θέμα είναι το αυγό ή το τσουρέκι που στον έναν θα το αγοράσεις 4 ευρώ και στον άλλον 15 επί της ουσίας αυτή η διαφορά τι δείχνει? κέρδος? προσπάθεια να επιβιώσει το μαγαζί? ή δείχνει διαφορά στην ποιότητα των υλικών?

 

Συμφωνώ mama_3. Κάπως πρέπει να ζήσουν κ αυτοί.

όσον αφορά τα ερωτήματα, θα έλεγα όχι κ στα τρία. Πιο πολύ είναι το μέγεθος κ πόσο "πιασιάρικο" σχέδιο είναι, κ φυσικά εάν πρόκειται για "ονομαστό" ζαχαροπλαστείο.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε με κι έχω πολλά νεύρα με αυτό το θέμα. 11 ευρώ η κουλούρα με το κόκκινο αυγό και 10 ευρώ ένας σοκολατένιος κόκκορας - μεγάλος, δε λέω. Αλλά το τσουρέκι με έτσουξε. Άλλες φορές που αγοράζω κάνει 5-6 ευρώ, από χρυσάφι ήταν πια το αυγό που βάλανε πάνω; Ας όψεται που βιαζόντουσαν οι νονές κι αναγκάστηκα να ψωνίσω από άλλον φούρνο...αλλά ένιωσα μεγάλο κορόιδο στο ταμείο. :-(

 

Πέρυσι έφτιαξα τα τσουρέκια της mamangelic που είδα να τα παινεύουν πολύ, αλλά δε φούσκωσαν. Μπορεί να έφταιξε και το αλεύρι, γιατί πρώτη φορά έφτιαχνα και πήρα ένα από φούρνο. Ίσως τα δοκιμάσω πάλι φέτος με το κίτρινο του σούπερ μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αν και γενικά ανακατεύομαι με διάφορα, παλεύω, δηλαδή, να το παίξω ερασιτέχνης ζαχαροπλάστης, με τσουρέκια κλπ δεν τα πάω καθόλου καλά, και για την ακρίβεια δεν έχω ποτέ καταπιαστεί. Η πεθερά μου φτιάχνει πάρα πολύ ωραία, σχεδόν επαγγελματικά θα έλεγα, δεν έχω συνταγή και δεν ξέρω τι κάνει για να φουσκώνουν. Αυτό που έχω δει είναι ότι βάζει ένα αλευρι (σε κίτρινη συσκευασία) για να πετύχει αυτές τις "κλωστές" που έχει μέσα το τσουρέκι (για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, στα ελληνικά η μάρκα λέγεται Ρομπέν των δασών :shock::lol: )

Γενικά είμαι υπέρ των χειροποιητων προϊόντων (τα προτιμώ και από αυτά του σούπερ μάρκετ και από αυτά του φούρνου), αλλά για δώρο που λες Daenerys, δεν ξέρω αν θα πήγαινα χειροποιητα. Μάλλον θα αγόραζα (μπορεί να μη μου πετύχει εμφανισιακά ή γευστικά, να μην αρέσουν στον άλλον τα χειροποιητα - π.χ. εγώ δεν τρώω ζυμωτό ψωμί, κλπ).

 

Υ.Γ. mama_3, χειροποιητο αυγό;;; Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αν και γενικά ανακατεύομαι με διάφορα, παλεύω, δηλαδή, να το παίξω ερασιτέχνης ζαχαροπλάστης, με τσουρέκια κλπ δεν τα πάω καθόλου καλά, και για την ακρίβεια δεν έχω ποτέ καταπιαστεί. Η πεθερά μου φτιάχνει πάρα πολύ ωραία, σχεδόν επαγγελματικά θα έλεγα, δεν έχω συνταγή και δεν ξέρω τι κάνει για να φουσκώνουν. Αυτό που έχω δει είναι ότι βάζει ένα αλευρι (σε κίτρινη συσκευασία) για να πετύχει αυτές τις "κλωστές" που έχει μέσα το τσουρέκι (για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, στα ελληνικά η μάρκα λέγεται Ρομπέν των δασών :shock::lol: )

Γενικά είμαι υπέρ των χειροποιητων προϊόντων (τα προτιμώ και από αυτά του σούπερ μάρκετ και από αυτά του φούρνου), αλλά για δώρο που λες Daenerys, δεν ξέρω αν θα πήγαινα χειροποιητα. Μάλλον θα αγόραζα (μπορεί να μη μου πετύχει εμφανισιακά ή γευστικά, να μην αρέσουν στον άλλον τα χειροποιητα - π.χ. εγώ δεν τρώω ζυμωτό ψωμί, κλπ).

 

Υ.Γ. mama_3, χειροποιητο αυγό;;; Μπράβο!!!

 

Οsin, δεν παιρνεις την συνταγη να μας την πεις?

Και εαν δε θελεις δημοσια εστω σε π.μ.

 

Το συγκεκριμενο αλευρι το εχω χρησιμοποιησει αλλα τοσο αφρατα οσο των φουρνων δεν εγιναν. Ε ενταξει ειναι παραλογο να προσπαθησουμε να φτασουμε εναν επαγγελματια, αλλα πρεπει να ριχνουν και επιπελον διογκωτικα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια, που ειχα παππου ζαχαροπλαστη στα νιατα του και ακολουθουσε τις συνταγες του ζαχαροπλαστειου, τα τσουρεκια του το ιδιο αφρατα με αυτα που φτιαχνω εγω εβγαιναν και σε καμια περιπτωση δεν εμεναν αφρατα για βδομαδα και βαλε οπως πολλων ζαχαροπλαστειων. Ηταν για καταναλωση τις πρωτες 2 μερες, μετα ο,τι εμενε το εκανε φρυγανιες. Αυτο που ειναι φουσκωτα για μερες, κατι εχουν μεσα, δε γινεται με μαγια

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαπιστωσα οτι το forum μου απαγορευει να γραψω "μαλακο τσουρεκι" στον πληθυντικο και μου το σβηνει! Τι παλαβομαρα ειναι αυτη, πως αλλιως να τα πω τα τσουρεκια;;;

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε με κι έχω πολλά νεύρα με αυτό το θέμα. 11 ευρώ η κουλούρα με το κόκκινο αυγό και 10 ευρώ ένας σοκολατένιος κόκκορας - μεγάλος, δε λέω. Αλλά το τσουρέκι με έτσουξε. Άλλες φορές που αγοράζω κάνει 5-6 ευρώ, από χρυσάφι ήταν πια το αυγό που βάλανε πάνω; Ας όψεται που βιαζόντουσαν οι νονές κι αναγκάστηκα να ψωνίσω από άλλον φούρνο...αλλά ένιωσα μεγάλο κορόιδο στο ταμείο. :-(

 

.....

 

Βρε κορίτσια και Lisbet μπερδεύτηκα. Τα τσουρέκια στο βαφτιστήρι δεν τα δίνουμε ? Δίνετε κ στις νονές ? ή είμαι εντελώς αλλού ??????? :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαπιστωσα οτι το forum μου απαγορευει να γραψω "μαλακο τσουρεκι" στον πληθυντικο και μου το σβηνει! Τι παλαβομαρα ειναι αυτη, πως αλλιως να τα πω τα τσουρεκια;;;

 

:lol::lol::lol::lol: Εβαλες τόνο ?

 

Βρε κοριτσια οτιδηποτε, εαν δεν το διπλωνετε με σελοφαν, ξερενεται. Με σελοφαν διατηρειται αφρατο. Ποσες μερες ομως δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αν και γενικά ανακατεύομαι με διάφορα, παλεύω, δηλαδή, να το παίξω ερασιτέχνης ζαχαροπλάστης, με τσουρέκια κλπ δεν τα πάω καθόλου καλά, και για την ακρίβεια δεν έχω ποτέ καταπιαστεί. Η πεθερά μου φτιάχνει πάρα πολύ ωραία, σχεδόν επαγγελματικά θα έλεγα, δεν έχω συνταγή και δεν ξέρω τι κάνει για να φουσκώνουν. Αυτό που έχω δει είναι ότι βάζει ένα αλευρι (σε κίτρινη συσκευασία) για να πετύχει αυτές τις "κλωστές" που έχει μέσα το τσουρέκι (για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, στα ελληνικά η μάρκα λέγεται Ρομπέν των δασών :shock::lol: )

Γενικά είμαι υπέρ των χειροποιητων προϊόντων (τα προτιμώ και από αυτά του σούπερ μάρκετ και από αυτά του φούρνου), αλλά για δώρο που λες Daenerys, δεν ξέρω αν θα πήγαινα χειροποιητα. Μάλλον θα αγόραζα (μπορεί να μη μου πετύχει εμφανισιακά ή γευστικά, να μην αρέσουν στον άλλον τα χειροποιητα - π.χ. εγώ δεν τρώω ζυμωτό ψωμί, κλπ).

 

Υ.Γ. mama_3, χειροποιητο αυγό;;; Μπράβο!!!

 

Καλέ δεν είναι δύσκολο το αυγό! όρεξη να υπάρχει και φαντασία και συνταγές!! :P

εμένα μου την σπάνε τα αυγά που πουλάνε έξω.. εκτός ότι η ποιότητα της σοκολάτας είναι πολλές φορές χάλια αυτά με τα παιχνίδια και καλά μέσα νομίζω είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί, και πανάκριβα!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια και Lisbet μπερδεύτηκα. Τα τσουρέκια στο βαφτιστήρι δεν τα δίνουμε ? Δίνετε κ στις νονές ? ή είμαι εντελώς αλλού ??????? :oops::oops::oops:

 

εγώ όταν πηγαίνω τα πράγματα στην βαπτιστήρα μου έχω και το τσουρέκι κλπ οπότε τα δίνω όλα μαζί και ο καθένας παίρνει ότι θέλει :P

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...