Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τσουρέκια, κουλουράκια κτλ ενόψει Πάσχα


Dragonfly

Recommended Posts

Φέτος, μαζί με τα δώρα για τα βαφτιστήρια, κουμπάρους κτλ, έδωσα και μια περιουσία σε τσουρέκια, κουλουράκια και σοκολατένια αυγά...:rolleyes::evil:

 

Πανάκριβα και σε πολλές περιπτώσεις όχι τόσο ποιοτικά όσο θα περίμενε κανείς (βάσει της τιμής τους). Ειδικά σε μία συγκεκριμένη αλυσίδα, διαθέτουν μόνο κάτι τεράστια σε μέγεθος (με την ανάλογη τιμή). Δηλαδή και να θες να πάρεις κάτι πιο οικονομικό δεν μπορείς.

Για τα δε αυγά, πληρώνεις την διακόσμηση και όχι την ποιότητα της σοκολάτας... Ειδικά φέτος που είναι της μόδας η ζαχαρόπαστα...

Από την άλλη, αναγκάζομαι να αγοράσω καθώς δεν το΄χω πολύ με τη μαγειρική-ζαχαροπλαστική. Και δεν θα ήθελα να εκτεθώ προσφέροντας ένα χειροποίητο μεν, αλλά αποτυχημένο δε τσουρέκι...

 

Εσείς τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φέτος, μαζί με τα δώρα για τα βαφτιστήρια, κουμπάρους κτλ, έδωσα και μια περιουσία σε τσουρέκια, κουλουράκια και σοκολατένια αυγά...:rolleyes::evil:

 

Πανάκριβα και σε πολλές περιπτώσεις όχι τόσο ποιοτικά όσο θα περίμενε κανείς (βάσει της τιμής τους). Ειδικά σε μία συγκεκριμένη αλυσίδα, διαθέτουν μόνο κάτι τεράστια σε μέγεθος (με την ανάλογη τιμή). Δηλαδή και να θες να πάρεις κάτι πιο οικονομικό δεν μπορείς.

Για τα δε αυγά, πληρώνεις την διακόσμηση και όχι την ποιότητα της σοκολάτας... Ειδικά φέτος που είναι της μόδας η ζαχαρόπαστα...

Από την άλλη, αναγκάζομαι να αγοράσω καθώς δεν το΄χω πολύ με τη μαγειρική-ζαχαροπλαστική. Και δεν θα ήθελα να εκτεθώ προσφέροντας ένα χειροποίητο μεν, αλλά αποτυχημένο δε τσουρέκι...

 

Εσείς τι κάνετε;

 

Επειδή με τη διακόσμηση δεν το έχω, το να προσπαθήσω να φτιάξω δικό μου σοκολατένιο αυγό θα ήταν μόνο κατάλληλο για βίντεο στο youtube να γελάει ο κόσμος...

Πάντως επειδή εχω τρέλα με τη ζαχαροπλαστική (εκτός διακόσμησης πάντα), τσουρέκια και κουλούρια φτιάχνω εγώ. Ειδικά τα κουλούρια, τα βλέπουν και τα μικρά σαν πλαστελίνη και είναι οικογενειακό σπορ :) Θα έχω και 100 κοθπ-πατ για μπισκοτοειδή, πασχαλινά και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος, μαζί με τα δώρα για τα βαφτιστήρια, κουμπάρους κτλ, έδωσα και μια περιουσία σε τσουρέκια, κουλουράκια και σοκολατένια αυγά...:rolleyes::evil:

 

Πανάκριβα και σε πολλές περιπτώσεις όχι τόσο ποιοτικά όσο θα περίμενε κανείς (βάσει της τιμής τους). Ειδικά σε μία συγκεκριμένη αλυσίδα, διαθέτουν μόνο κάτι τεράστια σε μέγεθος (με την ανάλογη τιμή). Δηλαδή και να θες να πάρεις κάτι πιο οικονομικό δεν μπορείς.

Για τα δε αυγά, πληρώνεις την διακόσμηση και όχι την ποιότητα της σοκολάτας... Ειδικά φέτος που είναι της μόδας η ζαχαρόπαστα...

Από την άλλη, αναγκάζομαι να αγοράσω καθώς δεν το΄χω πολύ με τη μαγειρική-ζαχαροπλαστική. Και δεν θα ήθελα να εκτεθώ προσφέροντας ένα χειροποίητο μεν, αλλά αποτυχημένο δε τσουρέκι...

 

Εσείς τι κάνετε;

 

Εγώ όχι να το παινευτώ, αλλά στην κουζίνα είμαι πρώτη! Τα φτιάχνω όλα μόνη μου, γιατί να πας να δίνεις ένα κάρο λεφτά?

Για τα πασχαλινά κουλουράκια έχω συνταγή από την γιαγιά μου, δεν τη δίνω!

Πέρσι έφτιαξα και τα σοκολατένια αυγά μόνη μου, δες εδώ: http://www.athinorama.gr/umami/dessert/recipes/?id=2005727

Τα τσουρέκια ενώ βγαίνουν πολύ νόστιμα και μυρωδάτα, δεν μου φουσκώνουν όμως πάρα πολύ.

Ενώ από το φούρνο είναι απίστευτα ωραία, αφράτα αφράτα, μπορώ να φάω και ένα μόνη μου στην καθισιά. Οπότε τσουρέκια να σου πω τα παίρνω από το φούρνο όταν είναι για δώρο! Τώρα για την τιμή, όντως μπορεί να είναι λίγο ακριβά αλλά σκέψου ότι έχουν και τις δυσκολίες να φτιαχτούν!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Α για αυγά, όσοι είστε προς βόρεια Αττική, συνιστώ ανεπιφύλακτα το Βαρσο στο Χαλάνδρι. Εχει για όλα τα πορτοφόλια (ανάλογα το μέγεθος προφανώς, αν θες τεράστειο, λεφτά να χεις...), μεγάλη ποικιλία σε σχέδια, και τα περισσότερα είναι σοκολάτα, όχι ζαχαρόπαστα, αν και εχει και τέτοια, και το βασικό: η σοκολάτα, είναι σοκολάτα, θες πράγματι να τη φας :)

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικο τσουρεκι απο τον φουρνο της γειτονιας μου, βαζει τα γιαλια σε γευση και ποιοτητα σε πολλα τσουρεκια αλυσιδων οπως αναφερεις...με νορμαλ τιμη εννοειτε!!

σοκολατενια αυγα, για την μεγαλη μου βαπτιστηρα απο ζαχαροπλαστειο και για την μικρη απο το σουπερ αφου ακομα θελει αυτα με τις πριγγιπησες κτλ...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά έχω θεία που με αγαπάει πολύ και μου φτιάχνει τσουρέκι και κουλουράκια κάθε χρόνο :mrgreen:

Για να ρωτάς όμως μάλλον δεν παίζει πρόθυμη θεία, οπότε μην το φοβάσαι, δοκίμασε εσύ να φτιάξεις και ό,τι βγει. Μια, δυο, τρεις, θα το βρεις! Και μπορούν να σε βοηθήσουν και τα κορίτσια σου. Κι αν ακόμα το αποτέλεσμα δε σε δικαιώσει, τουλάχιστον θα το έχετε διασκεδάσει!

Ελπίζω να βοήθησα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικο τσουρεκι απο τον φουρνο της γειτονιας μου, βαζει τα γιαλια σε γευση και ποιοτητα σε πολλα τσουρεκια αλυσιδων οπως αναφερεις...με νορμαλ τιμη εννοειτε!!

σοκολατενια αυγα, για την μεγαλη μου βαπτιστηρα απο ζαχαροπλαστειο και για την μικρη απο το σουπερ αφου ακομα θελει αυτα με τις πριγγιπησες κτλ...

 

όταν λες νορμάλ τιμή πόσο ακριβώς?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Kουλουρακια τσουρεκακια και μπισκοτακια φτιαχνω μονη μου, γιατι θελω να μυρισει η κουζινα μου και να εχουν τα παιδια μου αναμνησεις. Η αληθεια ειναι οτι τα πετυχαινω. Να σημειωσω οτι δεν εργαζομαι οποτε εχω χρονο. Χθες μονο για τα μπισκοτακια (με ζαχαροπαστα ) μου πηραν 4 ωρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Kουλουρακια τσουρεκακια και μπισκοτακια φτιαχνω μονη μου, γιατι θελω να μυρισει η κουζινα μου και να εχουν τα παιδια μου αναμνησεις. Η αληθεια ειναι οτι τα πετυχαινω. Να σημειωσω οτι δεν εργαζομαι οποτε εχω χρονο. Χθες μονο για τα μπισκοτακια (με ζαχαροπαστα ) μου πηραν 4 ωρες!!!

 

Βρε Ζωή σου φουσκώνουν τα τσουρέκια?? εγώ έχω δοκιμάσει ένα κάρο συνταγές αλλά ενώ βγαίνουν νόστιμα δεν φουσκώνουν πάρα πολύ, καμία σχέση με αυτά που παίρνω από το φούρνο!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φέτος, μαζί με τα δώρα για τα βαφτιστήρια, κουμπάρους κτλ, έδωσα και μια περιουσία σε τσουρέκια, κουλουράκια και σοκολατένια αυγά...:rolleyes::evil:

 

Πανάκριβα και σε πολλές περιπτώσεις όχι τόσο ποιοτικά όσο θα περίμενε κανείς (βάσει της τιμής τους). Ειδικά σε μία συγκεκριμένη αλυσίδα, διαθέτουν μόνο κάτι τεράστια σε μέγεθος (με την ανάλογη τιμή). Δηλαδή και να θες να πάρεις κάτι πιο οικονομικό δεν μπορείς.

Για τα δε αυγά, πληρώνεις την διακόσμηση και όχι την ποιότητα της σοκολάτας... Ειδικά φέτος που είναι της μόδας η ζαχαρόπαστα...

Από την άλλη, αναγκάζομαι να αγοράσω καθώς δεν το΄χω πολύ με τη μαγειρική-ζαχαροπλαστική. Και δεν θα ήθελα να εκτεθώ προσφέροντας ένα χειροποίητο μεν, αλλά αποτυχημένο δε τσουρέκι...

 

Εσείς τι κάνετε;

 

πληρώνουμε κ εμείς την περιουσία που λες κ εσύ. Που να βρεθεί χρόνος για χειροποίητα (που μπορεί να είναι κ αποτυχημένα όπως λές) ??? εδώ κ τα αυγά που θέλω να βάψω, έτσι για το καλό, ζορίζομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Ζωή σου φουσκώνουν τα τσουρέκια?? εγώ έχω δοκιμάσει ένα κάρο συνταγές αλλά ενώ βγαίνουν νόστιμα δεν φουσκώνουν πάρα πολύ, καμία σχέση με αυτά που παίρνω από το φούρνο!

Μια χαρα γινονται.. τα τρωνε παντως :) .Μην ξεχνας οτι οι φουρνοι και τα ζαχαρπλαστεια βαζουν ενα σωρο διογκωτικα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ζωή σου φουσκώνουν τα τσουρέκια?? εγώ έχω δοκιμάσει ένα κάρο συνταγές αλλά ενώ βγαίνουν νόστιμα δεν φουσκώνουν πάρα πολύ, καμία σχέση με αυτά που παίρνω από το φούρνο!

 

Από υπομονή πώς τα πας; Γιατί για να φουσκώσει το τσουρέκι θέλει ωωωωρα.

Και χλιαρό προς δροσερό νερό/γάλα/βούτυρο. Ετσι και ξεπεράσει σε θερμοκρασία τους 40-50, ξεχασε το.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα γινονται.. τα τρωνε παντως :) .Μην ξεχνας οτι οι φουρνοι και τα ζαχαρπλαστεια βαζουν ενα σωρο διογκωτικα.

 

μαγιά βάζω και εγώ, αλλά δεν γίνονται πολύ αφράτα!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από υπομονή πώς τα πας; Γιατί για να φουσκώσει το τσουρέκι θέλει ωωωωρα.

Και χλιαρό προς δροσερό νερό/γάλα/βούτυρο. Ετσι και ξεπεράσει σε θερμοκρασία τους 40-50, ξεχασε το.

 

ναι βρε φτιάχνω τη ζύμη και τα σκεπάζω κάπου ζεστά για να φουσκώσουν, αλλά όπως τα έτοιμα δεν γίνονται! άσε που σε 2-3 μέρες αρχίζουν και ξεραίνονται!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικο τσουρεκι απο τον φουρνο της γειτονιας μου, βαζει τα γιαλια σε γευση και ποιοτητα σε πολλα τσουρεκια αλυσιδων οπως αναφερεις...με νορμαλ τιμη εννοειτε!!

σοκολατενια αυγα, για την μεγαλη μου βαπτιστηρα απο ζαχαροπλαστειο και για την μικρη απο το σουπερ αφου ακομα θελει αυτα με τις πριγγιπησες κτλ...

 

Η αλήθεια είναι ότι σε φούρνο της γειτονιάς δεν δοκίμασα να ψωνίσω. Με την "αλυσίδα" νιώθω μια ασφάλεια παραπάνω, αλλά και πάλι σίγουρα είναι υπερτιμημένα σε σχέση με την όποια ποιότητα.

 

εγώ έχω δοκιμάσει ένα κάρο συνταγές αλλά ενώ βγαίνουν νόστιμα δεν φουσκώνουν πάρα πολύ, καμία σχέση με αυτά που παίρνω από το φούρνο!

 

Να φτιάξω εγώ τσουρέκι (πόσο μάλλον σοκολατένια αυτά) δεν παίζει σαν σενάριο. Μέχρι κουλουράκια μπορώ να φτιάξω. Από την άλλη δεν θέλω να φέρω και σε δύσκολη θέση αυτόν που του τα προσφέρω... επειδή και εγώ είμαι λίγο επιφυλακτική προς τα χειροποίητα (έχω αναφερθεί σχετικά και σε άλλα θέματα), θα υπάρχει και άλλος κόσμος που θα είναι εξίσου επιφυλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε φτιάχνω τη ζύμη και τα σκεπάζω κάπου ζεστά για να φουσκώσουν, αλλά όπως τα έτοιμα δεν γίνονται! άσε που σε 2-3 μέρες αρχίζουν και ξεραίνονται!

Καλε σου μενουν 2-3 μερες? Εμενα ουτε για δειγμα.Παμφαγα.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε φτιάχνω τη ζύμη και τα σκεπάζω κάπου ζεστά για να φουσκώσουν, αλλά όπως τα έτοιμα δεν γίνονται! άσε που σε 2-3 μέρες αρχίζουν και ξεραίνονται!

 

Αυτό που ξεραίνονται, όντως, σπιτικό τσουρεκι να κρατάει μια βδομάδα δεν έχω δει. Με το φούσκωμα όμως ότι φουσκώνουν, φουσκώνουν. Εμένα ως και παραφουσκώνουν, αν μπορείς να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Μήπως παραζυμώνεις; Είχε διαβάσει σε ένα βιβλίο της Βέφας ότι το πολύ ζύμωμα σκοτώνει το φούσκωμα και κακώς τα βασανίζουμε τα τσουρέκια, και επειδή με συμφέρει κιόλας, εγώ το εφαρμόζω :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σε φούρνο της γειτονιάς δεν δοκίμασα να ψωνίσω. Με την "αλυσίδα" νιώθω μια ασφάλεια παραπάνω, αλλά και πάλι σίγουρα είναι υπερτιμημένα σε σχέση με την όποια ποιότητα.

 

 

 

Να φτιάξω εγώ τσουρέκι (πόσο μάλλον σοκολατένια αυτά) δεν παίζει σαν σενάριο. Μέχρι κουλουράκια μπορώ να φτιάξω. Από την άλλη δεν θέλω να φέρω και σε δύσκολη θέση αυτόν που του τα προσφέρω... επειδή και εγώ είμαι λίγο επιφυλακτική προς τα χειροποίητα (έχω αναφερθεί σχετικά και σε άλλα θέματα), θα υπάρχει και άλλος κόσμος που θα είναι εξίσου επιφυλακτικός.

 

Εγώ τα τσουρέκια μόνο από φούρνο, οι αλυσίδες μου την σπάνε λίγο!

 

Γιατί να τον φέρεις σε δύσκολη θέση? το πολύ πολύ να τα πετάξει :P

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε φτιάχνω τη ζύμη και τα σκεπάζω κάπου ζεστά για να φουσκώσουν, αλλά όπως τα έτοιμα δεν γίνονται! άσε που σε 2-3 μέρες αρχίζουν και ξεραίνονται!

 

Τα διπλωνεις με σελοφαν?

 

Κοριτσια θελω να φτιαξω σημερα, καμια καλη συνταγη ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Τα διπλωνεις με σελοφαν?

 

Κοριτσια θελω να φτιαξω σημερα, καμια καλη συνταγη ξερετε?

 

όχι δεν τα διπλώνω... φέτος εγώ θα φτιάξω αυτή την συνταγή, είναι του Ακη.. δεν τα φτιάχνεις εσύ σήμερα να μας πεις πως βγήκανε?? :P

 

https://www.sintagespareas.gr/sintages/tsourekia-kordonata-tou-aki.html

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου την σπάνε, αλλά θα έχουν και κάποιο ISO στην τελική.

 

Ναι, αν σκεφτείς πόσους ελέγχους κάνουν στην αγορά και τι βρίσκουν άσε καλύτερα, σπιτικά και πάλι σπιτικά!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν σκεφτείς πόσους ελέγχους κάνουν στην αγορά και τι βρίσκουν άσε καλύτερα, σπιτικά και πάλι σπιτικά!

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι!

Γι'αυτό μια ιδέα είναι να "αγγαρέψετε" κάποια φίλη/συγγενή που ξέρετε πως το'χει και να πληρώσετε εσείς τα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...