Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά το 6μηνο αλλαγή εργοδοτη


Recommended Posts

Γειά σας ,θέλω να σας κάνω μια ερώτηση!μπαίνω τώρα στο εξάμηνο του οαεδ, έχω σύμβαση επ αοριστου όμως η επιχείρηση που εργαζομουν μόλις πουλήθηκε σε κάποιον άλλον. Μόλις τελειώσω το εξάμηνο τι γινεται;έχει το δικαίωμα να με απολύσει η αναγκαστικά με κραταει;και αν με απολύσει μπορώ να βγω σε ταμείο ανεργίας η τα ένσημα του 6μηνου δεν πιάνουν για φετος;ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας ,θέλω να σας κάνω μια ερώτηση!μπαίνω τώρα στο εξάμηνο του οαεδ, έχω σύμβαση επ αοριστου όμως η επιχείρηση που εργαζομουν μόλις πουλήθηκε σε κάποιον άλλον. Μόλις τελειώσω το εξάμηνο τι γινεται;έχει το δικαίωμα να με απολύσει η αναγκαστικά με κραταει;και αν με απολύσει μπορώ να βγω σε ταμείο ανεργίας η τα ένσημα του 6μηνου δεν πιάνουν για φετος;ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

H σύμβαση εργασίας σου συνεχίζεται με το νέο εργοδότη κανονικά, ο οποίος την αναλαμβάνει υπό τους ίδιους ακριβώς όρους και υποχρεώσεις με τον προηγούμενο. Εν ολίγοις, για 18 μήνες από τον τοκετό προστατεύεσαι από απόλυση, εκτός αν συντρέξει σπουδαίος λόγος μη σχετιζόμενος με την ιδιότητα της μητρότητας.

Link to comment
Share on other sites

H σύμβαση εργασίας σου συνεχίζεται με το νέο εργοδότη κανονικά, ο οποίος την αναλαμβάνει υπό τους ίδιους ακριβώς όρους και υποχρεώσεις με τον προηγούμενο. Εν ολίγοις, για 18 μήνες από τον τοκετό προστατεύεσαι από απόλυση, εκτός αν συντρέξει σπουδαίος λόγος μη σχετιζόμενος με την ιδιότητα της μητρότητας.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο ίδιο θεμα.με πηρε τηλέφωνο η λογίστρια και μου είπε ότι αυριο πρέπει να πάω να υπογράψω το χαρτί απόλυσης μου και ότι ο νέος εργοδότης το κάνει αυτό για να βγουν όσοι μπορούν σε ταμείο ανεργίας.ετσι δεν θα πάρω ούτε τ εξάμηνο γιατί τωρα θα αρχιζε.τι κάνω σ αυτή την περίπτωση;ποια είναι τα δικαιώματα μου;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο ίδιο θεμα.με πηρε τηλέφωνο η λογίστρια και μου είπε ότι αυριο πρέπει να πάω να υπογράψω το χαρτί απόλυσης μου και ότι ο νέος εργοδότης το κάνει αυτό για να βγουν όσοι μπορούν σε ταμείο ανεργίας.ετσι δεν θα πάρω ούτε τ εξάμηνο γιατί τωρα θα αρχιζε.τι κάνω σ αυτή την περίπτωση;ποια είναι τα δικαιώματα μου;

 

Μπερδεύτηκα. Δεν επιτρέπεται απόλυση εγκύου ή μετά τον τοκετο. Αν δεν ξέρει την περίπτωσή σου ο νέος εργοδότης τον ενημερώνεις. Αν επιμείνει, δεν υπογράφεις τίποτα σε καμία περίπτωση, και ή μιλάς με δικηγόρο ή καλείς επιθεώρηση εργασίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολύ αλλά σμρ πηγα και υπογράψει.μ είπε η λογίστρια ότι μικησε με την επιθεώρηση εργασίας και ότι όντως πρέπει να γίνει απόλυση γιατί η επιχείρηση φαίνεται ότι κλείνει και ο νέος εργοδότης δεν την άνοιξε ακομα ισως μετά το Πάσχα και δν είναι υποχρεωμένος να με προσλάβει ανειωει με νέα χαρτιά νέα επωνυμία κτλ.και λόγω του ότι έπαιρνα αναρρωτικές περσι δεν δικαιούμαι ούτε ταμείο ανεργίας.ολα χάλια!οπως και να χει ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ αλλά σμρ πηγα και υπογράψει.μ είπε η λογίστρια ότι μικησε με την επιθεώρηση εργασίας και ότι όντως πρέπει να γίνει απόλυση γιατί η επιχείρηση φαίνεται ότι κλείνει και ο νέος εργοδότης δεν την άνοιξε ακομα ισως μετά το Πάσχα και δν είναι υποχρεωμένος να με προσλάβει ανειωει με νέα χαρτιά νέα επωνυμία κτλ.και λόγω του ότι έπαιρνα αναρρωτικές περσι δεν δικαιούμαι ούτε ταμείο ανεργίας.ολα χάλια!οπως και να χει ευχαριστω πολύ!

 

Κοπελια σε κοροιδεψαν κατα πασα πιθανοτητα, λυπαμαι. Αλλα επειδη η παρανομη απολυση παραμενει παρανομη κι ας εχεις υπογραψει, μιλα με ενε δικηγορο.

Εκτος αν υπεγραψες κανενα χαρτι του τυπου "ζηταω την απολυση μου".

Link to comment
Share on other sites

Το "εικονικο" κλεισιμο επιχειρησης δεν ειναι νεα πατεντα γενικα. Ειναι πολυφορεμενο κολπο τα τελευταια χρονια. Αν εχετε σωματειο στην επιχειρηση, μπορεις να τους μιλησεις. Αλλιως θες δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Κοπελια σε κοροιδεψαν κατα πασα πιθανοτητα, λυπαμαι. Αλλα επειδη η παρανομη απολυση παραμενει παρανομη κι ας εχεις υπογραψει, μιλα με ενε δικηγορο.

Εκτος αν υπεγραψες κανενα χαρτι του τυπου "ζηταω την απολυση μου".

 

Αν η επιχείρηση πραγματικά κλείνει, η απόλυση επιτρέπεται γιατί η παύση λειτουργίας της επιχείρησης συνιστά σπουδαίο λόγο (σ.σ. η απόλυση εγκύου ή λεχώνας επιτρέπεται μόνο για σπουδαίο λόγο).

 

Στην προκειμένη ωστόσο φαίνεται ότι πρόκειται για τέχνασμα - κάλυψη της διαδοχής μεταξύ των δύο εταιρειών, δηλαδή στην πραγματικότητα η εταιρεία δεν παύει την λειτουργία της αλλά μεταβιβάζεται σε άλλον. Επισκέψου οπωσδήποτε έναν δικηγόρο, έχεις προθεσμία 3 μηνών να προσβάλλεις την απόλυσή σου ως άκυρη. Ελπίζω τουλάχιστον να πήρες αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν η επιχείρηση πραγματικά κλείνει, η απόλυση επιτρέπεται γιατί η παύση λειτουργίας της επιχείρησης συνιστά σπουδαίο λόγο (σ.σ. η απόλυση εγκύου ή λεχώνας επιτρέπεται μόνο για σπουδαίο λόγο).

 

Στην προκειμένη ωστόσο φαίνεται ότι πρόκειται για τέχνασμα - κάλυψη της διαδοχής μεταξύ των δύο εταιρειών, δηλαδή στην πραγματικότητα η εταιρεία δεν παύει την λειτουργία της αλλά μεταβιβάζεται σε άλλον. Επισκέψου οπωσδήποτε έναν δικηγόρο, έχεις προθεσμία 3 μηνών να προσβάλλεις την απόλυσή σου ως άκυρη. Ελπίζω τουλάχιστον να πήρες αποζημίωση.

 

Ναι, σαφως, αλλα επιχειρηση που πωληθηκε και σε 2 βδομαδες θα ανοιξει με αλλο ονομα, δεν κλεινει. Απλα το βρηκε σαν καλη δικαιολογια το νεο αφεντικο να ξεφορτωθει την κοπελια με το μωρο που προτιμαει να μην την πληρωσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια μου λέτε;την πάτησα δηλαδή;η λογίστρια επέμενε ότι μικησε με την επιθεώρηση εργασίας γτ δεν ήθελε να εκτεθώ και της είπαν ότι ισχύει απόλυση επειδή η επιχείρηση κλείνει και πως δεν είναι υποχρεωμένο το νέο αφεντικό να με προσλάβει αν δεν θέλει λόγω του ότι η επιχείρηση αυτή κλείνει στα χαρτιά σε όλα.ειμαι τόσο χάλια απ το πρωί!θα ρωτήσω κάποιον δικηγόρο αν ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μου λέτε;την πάτησα δηλαδή;η λογίστρια επέμενε ότι μικησε με την επιθεώρηση εργασίας γτ δεν ήθελε να εκτεθώ και της είπαν ότι ισχύει απόλυση επειδή η επιχείρηση κλείνει και πως δεν είναι υποχρεωμένο το νέο αφεντικό να με προσλάβει αν δεν θέλει λόγω του ότι η επιχείρηση αυτή κλείνει στα χαρτιά σε όλα.ειμαι τόσο χάλια απ το πρωί!θα ρωτήσω κάποιον δικηγόρο αν ειναι!

 

Δεν εισαι εσυ αυτη που με οποιοδηποτε τροπο εκτιθεσαι και ο λογιστης του εργοδοτη που σε απολυει σιγοθρα δεν ειναι ο ανθρωπος που θα εμπιστευθεις.

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί που υπόγραψα λέει καταγγελία σύμβασης εργασίας και οχι δεν πηρα αποζημίωση το πρώην πια αφεντικό μου έφυγε σε άλλη πόλη.

 

Ποσο καιρο δουλευες στην εταιρεια;

Ποσα ενσημα ειχες τα προηγουμεν 2 χρονια;

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω από 9/8/2015 οταν άρχισα να παίρνω αναρρωτικές από περσι τον Ιούνιο είχα 206 ενσημα αλλά μετά μόνο αναρρωτικές οποτε δεν δικαιούμαι ταμείο ανεργίας.πρωτα πηγα να ρωτήσω στον ΟΑΕΔ για όλο αυτό και ενώ στην αρχή μου είπαν να μην υπογράψω μετά μου είπαν ότι αφου κλείνει η επιχείρηση υπάρχει κάποιος νόμος που προστατεύει το νέο εργοδότη οποτε θα απολυθείς και έτσι πηγα και υπόγραψα και τωρα δεν δικαιούμαι ούτε ταμείο ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...