Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο για γαστρεντεριτιδα


Recommended Posts

Μανούλες Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν εχετε κάνει το εμβολιό της γαστρεντερετιδας το οποίο είναι πόσιμο και αν ναι,αν το κάνατε τη μέρα που κάνατε και κάποιο άλλο εμβόλιο.

Η παιδίατρος μου δεν είχε σκοπό αρχικά να μας το κάνει αλλά επειδή της φάνηκα αγχωμένη μας το έγραψε Τελικά.

Το σκέφτομαι αν χρειάζεται να το κάνουμε τη στίγμη που δεν έχω σκοπό να στείλω τον μικρό παιδικό πριν τα 2-2.5 και επιπλεον είμαστε 20 εμβομαδων και ακόμα δεν έχουμε κάνει τη πρώτη δόση ενώ στο χρονοδιαγραμμα του εμβολίου λέει ότι πρέπει να χουν ολοκληρωθεί και οι 2 δόσεις ως τις 24 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μανούλες Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν εχετε κάνει το εμβολιό της γαστρεντερετιδας το οποίο είναι πόσιμο και αν ναι,αν το κάνατε τη μέρα που κάνατε και κάποιο άλλο εμβόλιο.

Η παιδίατρος μου δεν είχε σκοπό αρχικά να μας το κάνει αλλά επειδή της φάνηκα αγχωμένη μας το έγραψε Τελικά.

Το σκέφτομαι αν χρειάζεται να το κάνουμε τη στίγμη που δεν έχω σκοπό να στείλω τον μικρό παιδικό πριν τα 2-2.5 και επιπλεον είμαστε 20 εμβομαδων και ακόμα δεν έχουμε κάνει τη πρώτη δόση ενώ στο χρονοδιαγραμμα του εμβολίου λέει ότι πρέπει να χουν ολοκληρωθεί και οι 2 δόσεις ως τις 24 εβδομάδες.

 

Οχι δ το εχω κανει σε κανενα απο τα δυο.2,5χρ κ 5μηνων.δ παει παιδικο η μεγαλη.η γιατρος μου δ ειναι των πολλων εμβολιων ειδικα εφοσον θηλαζει το μωρο.πριν 2μηνες περασαμε γαστρεντεριτιδα αρκετα ελαφρια.κ το μωρο τη γλυτωσε.ξερω οτι το κανουνμαζι με αλλα εμβολια.πρωτη δοση σιγουρα το πρωτο τριμηνο.δ πειραζει αν αργησεις κ ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν εχετε κάνει το εμβολιό της γαστρεντερετιδας το οποίο είναι πόσιμο και αν ναι,αν το κάνατε τη μέρα που κάνατε και κάποιο άλλο εμβόλιο.

Η παιδίατρος μου δεν είχε σκοπό αρχικά να μας το κάνει αλλά επειδή της φάνηκα αγχωμένη μας το έγραψε Τελικά.

Το σκέφτομαι αν χρειάζεται να το κάνουμε τη στίγμη που δεν έχω σκοπό να στείλω τον μικρό παιδικό πριν τα 2-2.5 και επιπλεον είμαστε 20 εμβομαδων και ακόμα δεν έχουμε κάνει τη πρώτη δόση ενώ στο χρονοδιαγραμμα του εμβολίου λέει ότι πρέπει να χουν ολοκληρωθεί και οι 2 δόσεις ως τις 24 εβδομάδες.

 

Τα δικά μου παιδάκια έχουν κάνει και τις 2 δόσεις, όντως τις ολοκλήρωσαν πριν γίνουν 6 μηνών, αλλά δεν νομίζω ότι και να γίνει μια δόση λίγο αργότερα πειράζει. Σίγουρα είναι καλύτερα από καθόλου.

 

Και τις 2 δόσεις τις κάναμε ίδια ημέρα με άλλο εμβόλιο (ενέσιμο), αν θυμάμαι καλά μάλιστα η 1η δόση είναι το ένα από τα δύο πρώτα εμβόλια που γίνονται σε ηλικία 2 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει και στα δυο μου παιδιά μαζι με το pentavac οταν ηταν περιπου δυο μηνών.Η παιδίατρος μου ειχε πει οτι προστατεύει τα παιδιά μεχρι δυο χρόνων περιπου και πρεπει να εχεουν γίνει και οι δυο δόσεις μεχρι τους 6 μήνες.Ποσημο ειναι, αν θυμαμαι καλα σε σταγόνες τους το έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρός μου δεν μας το πρότεινε με το σκεπτικό ότι α. θηλάζει και β. δεν έρχεται σε επαφή με πολύ κόσμο (πχ δεν πηγαίνει σε βρεφικό σταθμό).

 

Έτυχε και είδε την μικρή 7 μηνών άλλη παιδίατρος ( λόγω πολύμηνης απουσίας μας από την κατοικία) η οποία παρατήρησε ότι δεν είχε γίνει το συγκεκριμένο εμβόλιο. Όταν την ρώτησα αν μπορούμε τώρα να το κάνουμε μου είπε όχι.

 

Όσα γνωστά μου το έχουν κάνει, το έκαναν όντως σε πολύ μικρή ηλικία. Άρα μάλλον δεν γίνεται αργότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν εχετε κάνει το εμβολιό της γαστρεντερετιδας το οποίο είναι πόσιμο και αν ναι,αν το κάνατε τη μέρα που κάνατε και κάποιο άλλο εμβόλιο.

Η παιδίατρος μου δεν είχε σκοπό αρχικά να μας το κάνει αλλά επειδή της φάνηκα αγχωμένη μας το έγραψε Τελικά.

Το σκέφτομαι αν χρειάζεται να το κάνουμε τη στίγμη που δεν έχω σκοπό να στείλω τον μικρό παιδικό πριν τα 2-2.5 και επιπλεον είμαστε 20 εμβομαδων και ακόμα δεν έχουμε κάνει τη πρώτη δόση ενώ στο χρονοδιαγραμμα του εμβολίου λέει ότι πρέπει να χουν ολοκληρωθεί και οι 2 δόσεις ως τις 24 εβδομάδες.

 

Καλησπέρα! Εμένα το έκαναν τα αγοράκια μου μαζι με το πρώτο τους εμβόλιο δλδ όταν έγιναν 2 μηνών! Όλα καλά! Έχει κι ωραία γεύση ξερογλείφονταν! :lol:

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...