Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργία και... παρελκόμενα


babycobra

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω πώς μου ήρθε συνειρμικά να ανοίξω αυτό το θέμα, μάλλον διαβάζοντας κάτι προβληματισμους για διακοπές στο Ντουμπάι.

Ποιες κοπέλες από εδώ έμειναν πρόσφατα άνεργες; Πώς και γιατί και ποια η επαγγεματική τους πορεία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ προ μερικών μηνών. Ευτυχώς δουλεύω πλέον πάλι.

Μετά από 20 χρόνια εργασίας συνολικά, σχεδόν όλα στην ίδια εταιρεία. Χωρίς καμία εξήγηση, σε ένα εξάμηνο έδιωξαν τους μισούς εργαζόμενους στην εταιρεία, είτε με διάφορα καψόνια (τυπικα νόμιμα) είτε απόλυση, όσους δεν ήθελαν να πιάσουν το υποννοούμενο. Με απέλυσαν την ίδια μέρα με τον αντρα μου.

Αλλαξε η διοίκηση, ανέλαβε εξουσία μία κυρία που είχε και εκείνη πολλά χρόνια στην εταιρεία, και μας έδωσε την εντύπωση οτι προχώρησε σε "ξεκαθάρισμα λογαριασμών", σα να κραταγε λογαριασμό ποιος την ειχε κοιτάξει στραβά ή ειχε έστω διαφωνήσει σε ένα τεχνικό θέμα πριν 10 χρόνια ή δεν ξέρω τι άλλο, και τους ξεφορτώθηκε. Και σίγουρα έδιωξε όλους όσους δεν ανήκαν στο ίδιο κόμμα με εκείνη, και εννοώ με εντονα δηλωμένες απόψεις, όχι απλά γενικά των ίδιων πολιτικών πεποιθήσεων. Κορη πολιτικού βλέπεις...

Πριν απολυθούμε, είχε ζητηθεί να δηλώσουμε συμπαράσταση στη νεα διοικηση, λεγοντας ψέματα ότι συνάδελφοι δεν κάνουν τη δουλειά τους για να απολυθουν (συνδικαλιστές, όπου η απόλυση δεν γίνεται χωρις πολύ σοβαρό λόγο). Δε δεχτήκαμε, και σε λίγες βδομάδες, είδαμε κι εμείς την έξοδο. Βέβαια όλη η "μηχανογραφία" προφορικα, να μη μπορέις να αποδείξεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια μέρα με τον άντρα σου πωπω μεγάλη πίκρα. Ευτυχώς δουλεύεις και πάλι ε..

Εγω είμαι αρχαιολόγος με 20 χρ προυπηρεσία. Το 2011 απολύθηκα από ιδ. πολιτιστικό φορέα έγγυος και παραμονή Χριστουγέννων, αλλά πηγα αμέσως σε μια μεγάλη συμβαση στο υπ. πολιτισμού. Τώρα έληξε μια ακόμη και είμαι σε αναζήτηση παντού και γενικά. Ακόμη και για τους γραμματείς στα δικαστήρια κάνω αίτηση. Και είμαι σε φάση μήπως ξαναρχίσω ιδιαίτερα μαθήματα καθώς ζω σε περιοχή που ακόμη έχει ψηλά εισοδήματα. Είναι ζούγκλα ο ιδιωτικός τομέας πραγματικά, θέλει πολύ γερό στομάχι.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια μέρα με τον άντρα σου πωπω μεγάλη πίκρα. Ευτυχώς δουλεύεις και πάλι ε..

Εγω είμαι αρχαιολόγος με 20 χρ προυπηρεσία. Το 2011 απολύθηκα από ιδ. πολιτιστικό φορέα έγγυος και παραμονή Χριστουγέννων, αλλά πηγα αμέσως σε μια μεγάλη συμβαση στο υπ. πολιτισμού. Τώρα έληξε μια ακόμη και είμαι σε αναζήτηση παντού και γενικά. Ακόμη και για τους γραμματείς στα δικαστήρια κάνω αίτηση. Και είμαι σε φάση μήπως ξαναρχίσω ιδιαίτερα μαθήματα καθώς ζω σε περιοχή που ακόμη έχει ψηλά εισοδήματα. Είναι ζούγκλα ο ιδιωτικός τομέας πραγματικά, θέλει πολύ γερό στομάχι.

 

Δύσκολο επάγγελμα δυστυχώς. Ηθελα πάρα πολύ να γίνω αρχαιολόγος από μικρή, μου έχει μείνει το απωθημένο κιόλας. Ειχαμε μία οικογενειακή φίλη αρχαιολόγο, και με είχε πείσει να μην το κάνω, γιατί μου έλεγε ότι θα βασανιστώ πάρα πολύ να βρω δουλειά, και αυτό 20τοσα χρόνια πριν, τώρα δε θέλω να το σκέφτομαι! Εγώ είμαι μηχανικός υπολογιστών, και παίζει να είμαστε και ο μόνος κλάδος στην Ελλάδα που δεν έχει μεγάλη ανεργία. Απο αυτή την άποψη, ήταν καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια μέρα με τον άντρα σου πωπω μεγάλη πίκρα. Ευτυχώς δουλεύεις και πάλι ε..

Εγω είμαι αρχαιολόγος με 20 χρ προυπηρεσία. Το 2011 απολύθηκα από ιδ. πολιτιστικό φορέα έγγυος και παραμονή Χριστουγέννων, αλλά πηγα αμέσως σε μια μεγάλη συμβαση στο υπ. πολιτισμού. Τώρα έληξε μια ακόμη και είμαι σε αναζήτηση παντού και γενικά. Ακόμη και για τους γραμματείς στα δικαστήρια κάνω αίτηση. Και είμαι σε φάση μήπως ξαναρχίσω ιδιαίτερα μαθήματα καθώς ζω σε περιοχή που ακόμη έχει ψηλά εισοδήματα. Είναι ζούγκλα ο ιδιωτικός τομέας πραγματικά, θέλει πολύ γερό στομάχι.

 

Ξερω περιπτωσεις πολλες που εληξαν οι συμβασεις τους στο υπουργειο πολιτισμου προσφατα. Τελειωσαν οι χρηματοδοτησεις. Ειναι ενα επαγγελμα που δεν εχει προοπτικες στον ιδωτικο τομεα, ετσι δεν ειναι? Η μονη λυση ειναι τα ιδιαιτερα μαθηματα και εφοσον ζεις σε περιοχη με υψηλα εισοδηματα ειναι πολυ καλη λυση. Γιατι οχι? Μην το σκεφτεσαι.

 

Οσο για τον ιδωτικο τομεα οτι θελει γερο στομαχι, εχεις δικιο. 20 χρονια εκανα ενα δυσκολο αλλα δημιουργικο επαγγελμα. Εχει ομως και πολυ μεγαλη ικανοποιηση. Μονο στον ιδιωτικο τομεα εχεις την επιβραβευση και αυτο ειναι ενα κινητρο και ωθηση για να ξεπερνας ολες τις δυσκολιες. Στο Δημοσιο δεν υπαρχει καταξιωση επαγγελματικη, δεν υπαρχει αναγνωριση. Μονο η εξασφαλιση του μισθου. Οποτε μην τα βλεπεις ολα μαυρα. Η αρχη ειναι δυσκολη, αρκει να μπορει ο συζυγος να στηριξει την οικογενεια οικονομικα μια περιοδο.

 

Εγω βρισκομαι ακριβως στην αντιθετη φαση με εσενα. Μεταβαση απο τον Ιδωτικο στο Δημοσιο τομεα. Σιγουρια οικονομικη ναι και το ειχα πολυ αναγκη αυτο τα τελευταια χρονια, αλλα δεν ξερω εαν θα το αντεξω το Δημοσιο. Μια αλλαγη ομως την χρειαζομουν. Εχω και την προοπτικη να ξαναγυρισω στο ελευθερο επαγγελμα. Οταν εχεις μαθει να δουλευεις μονος σου, τιποτα δεν ειναι δυσκολο και ακατορθωτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερω περιπτωσεις πολλες που εληξαν οι συμβασεις τους στο υπουργειο πολιτισμου προσφατα. Τελειωσαν οι χρηματοδοτησεις. Ειναι ενα επαγγελμα που δεν εχει προοπτικες στον ιδωτικο τομεα, ετσι δεν ειναι? Η μονη λυση ειναι τα ιδιαιτερα μαθηματα και εφοσον ζεις σε περιοχη με υψηλα εισοδηματα ειναι πολυ καλη λυση. Γιατι οχι? Μην το σκεφτεσαι.

 

Οσο για τον ιδωτικο τομεα οτι θελει γερο στομαχι, εχεις δικιο. 20 χρονια εκανα ενα δυσκολο αλλα δημιουργικο επαγγελμα. Εχει ομως και πολυ μεγαλη ικανοποιηση. Μονο στον ιδιωτικο τομεα εχεις την επιβραβευση και αυτο ειναι ενα κινητρο και ωθηση για να ξεπερνας ολες τις δυσκολιες. Στο Δημοσιο δεν υπαρχει καταξιωση επαγγελματικη, δεν υπαρχει αναγνωριση. Μονο η εξασφαλιση του μισθου. Οποτε μην τα βλεπεις ολα μαυρα. Η αρχη ειναι δυσκολη, αρκει να μπορει ο συζυγος να στηριξει την οικογενεια οικονομικα μια περιοδο.

 

Εγω βρισκομαι ακριβως στην αντιθετη φαση με εσενα. Μεταβαση απο τον Ιδωτικο στο Δημοσιο τομεα. Σιγουρια οικονομικη ναι και το ειχα πολυ αναγκη αυτο τα τελευταια χρονια, αλλα δεν ξερω εαν θα το αντεξω το Δημοσιο. Μια αλλαγη ομως την χρειαζομουν. Εχω και την προοπτικη να ξαναγυρισω στο ελευθερο επαγγελμα. Οταν εχεις μαθει να δουλευεις μονος σου, τιποτα δεν ειναι δυσκολο και ακατορθωτο.

 

Έτσι ειναι..Πρέπει να το δεις ... φιλοσοφικά, αλλιώς το δημόσιο μπορεί να σε τρελλάνει. Κι εγώ είμαι άνθρωπος με νοοτροπία ιδιωτικού τομέα, ακριβώς για τους λογους που λες.

Προσπαθώ φυσικά για ιδ. μουσεία, πολιτιστικούς φορείς κλπ απλά με την κρίση είναι πια πολύ δύσκολο, παρά το αξιόλογο βιογραφικό μου. Από την άλλη, ευτυχώς έχω τη δυνατότητα, λόγω σπουδών και εμπειρίας να στραφώ κι αλλού, επιμέλειες κειμένων, επικοινωνία, ιδιαίτερα, και ναι πιστεύω θα βρεθεί η άκρη. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...