Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυχολογία νονάς/ου


Dragonfly

Recommended Posts

Τώρα να μη σας στεναχωρήσω αλλά όταν οι σχέσεις μας με τους ανθρώπους εξαντλούνται στο τι δώρο μας πήραν ή τους πήραμε και όλες οι προστριβές γυρίζουν γύρω από τέτοια θέματα, είναι μάλλον φυσική συνέπεια να υπάρχουν προστριβές γιατί δεν υπάρχει ουσιαστική, αληθινή σχέση αγάπης, αλλά υποχρέωση και συγκατάβαση.

 

Κι αφού μόνο το Πάσχα ή σε καμιά γιορτή σχετιζόμαστε με αυτά τα κουμαριά, τότε θα γίνουν και οι παρεξηγήσεις!

 

Τι είναι τα κουμαριά? :confused:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κοριτσια να σας ρωτησω να μου πειτε την γνωμη σας. Καθε χρονο ο νονος μας στελνει ενα δεμα με τα δωρα του Πασχα και την λαμπαδα για τον μικρο μας, γιατι ειναι μακρια. Καθε χρονο το δωρο ειναι μια επαναληψη του προηγουμενου, χωρις να εχουν παρει ποτε το παιδι να τον ρωτησουν εαν εχει καποια προτιμηση στην λαπμαδα η στο δωρο. Το εχουν τυποποιησει, σαν να βγαζουν την υποχρεωση. Και εχθες, μπηκαμε σε ενα καταστημα με λαμπαδες και εκει για πρωτη φορα μου εξεφρασε το παραπονο του οτι οι νονοι του στελνουν λαμπαδες που δεν του αρεσουν και οτι ποτε δεν τον εχουν παρει τηλεφωνο να τον ρωτησουν τι προτιμαει. Εντωμεταξυ στο σχολειο αρχιζουν και συζητουν τι δωρο θα τους κανει ο νονος το Πασχα, οποτε οπως καταλαβαινετε απο εκει ξεκινησε το θεμα.

 

Στο παιδι μου ειπα να μην στενοχωριεται, να περιμενουμε να δουμε την λαμπαδα αυτη την φορα γιατι μπορει ο νονος να μας κανει την εκπληξη και να μας στειλει αυτη τη φορα αυτο που εχει στο μυαλο του, στην περιπτωση ομως που δεν μας αρεσει παλι να του την αγορασω εγω. Ομως παλι δεν θα ειναι η λαμπαδα του νονου του και σκεφτομαι τις εξης δυο λυσεις.

 

Α. Να τους επαιρνα τηλεφωνο και να τους ζητουσα να μου στειλουν την συγκεκριμενη λαμπαδα και εαν ειναι ακριβη να τους πω να μην παρουν κατι αλλο.

Β. Να ανοιξω το δεμα και να αλλαξω την λαμπαδα, χωρις να με παρει ειδηση ο μικρος.

Το πρωτο δεν νομιζω να μπορω να το κανω, εαν και θα επρεπε ωστε με καποιο τροπο να τους το πω και με βλεπω για το δευτερο. Να ευχαριστηθει εστω μια φορα το παιδι.

 

Γενικα εχουμε καλες σχεσεις ομως λογω της αποστασης εχουμε απομακρυνθει. Δεν εχουμε παρεξηγηθει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω να μου πειτε την γνωμη σας. Καθε χρονο η νονα μας στελνει ενα δεμα με τα δωρα του Πασχα και την λαμπαδα για τον μικρο μας, γιατι ειναι μακρια. Καθε χρονο το δωρο ειναι μια επαναληψη του προηγουμενου, χωρις να εχουν παρει ποτε το παιδι να τον ρωτησουν εαν εχει καποια προτιμηση στην λαπμαδα η στο δωρο. Το εχουν τυποποιησει, σαν να βγαζουν την υποχρεωση. Και εχθες, μπηκαμε σε ενα καταστημα με λαμπαδες και εκει για πρωτη φορα μου εξεφρασε το παραπονο του οτι οι νονοι του στελνουν λαμπαδες που δεν του αρεσουν και οτι ποτε δεν τον εχουν παρει τηλεφωνο να τον ρωτησουν τι προτιμαει. Εντωμεταξυ στο σχολειο αρχιζουν και συζητουν τι δωρο θα τους κανει ο νονος το Πασχα, οποτε οπως καταλαβαινετε απο εκει ξεκινησε το θεμα.

 

Στο παιδι μου ειπα να μην στενοχωριεται, να περιμενουμε να δουμε την λαμπαδα αυτη την φορα γιατι μπορει ο νονος να μας κανει την εκπληξη και στην περιπτωση που δεν μας αρεσει παλι η λαμπαδα να του την αγορασω εγω. Ομως παλι δεν θα ειναι η λαμπαδα του νονου του και σκεφτομαι τις εξης δυο λυσεις.

 

Α. Να τους επαιρνα τηλεφωνο και να τους ζητουσα να μου στειλουν την συγκεκριμενη λαμπαδα και εαν ειναι ακριβη να τους πω να μην παρουν κατι αλλο.

Β. Να ανοιξω το δεμα και να αλλαξω την λαμπαδα, χωρις να με παρει ειδηση ο μικρος.

Το πρωτο δεν νομιζω να μπορω να το κανω, εαν και θα επρεπε ωστε με καποιο τροπο να τους το πω και με βλεπω για το δευτερο. Να ευχαριστηθει εστω μια φορα το παιδι.

 

Ποιες είναι οι σχέσεις με τους νονούς γενικά;

 

Δε μου φαίνεται παράξενο που δε ρωτάνε, γιατί υπάρχουν πολλά παιδιά, ειδικά αγόρια, που δεν ασχολούνται με τη λαμπάδα. Το πιθανότερο είναι πως περιμένουν από εσάς, αν θέλετε κάτι διαφορετικό, να τους ενημερώσετε. Αρκεί βέβαια να είναι πάνω κάτω στο ποσό που ξοδεύουν οι νονοί κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω να μου πειτε την γνωμη σας. Καθε χρονο η νονα μας στελνει ενα δεμα με τα δωρα του Πασχα και την λαμπαδα για τον μικρο μας, γιατι ειναι μακρια. Καθε χρονο το δωρο ειναι μια επαναληψη του προηγουμενου, χωρις να εχουν παρει ποτε το παιδι να τον ρωτησουν εαν εχει καποια προτιμηση. Το εχουν τυποποιησει. Και εχθες, τωρα που μεγαλωσε το παιδι μπηκαμε σε ενα καταστημα με λαμπαδες και εκει για πρωτη φορα μου εξεφρασε το παραπονο του οτι οι νονοι του στελνουν λαμπαδες που δεν του αρεσουν και οτι ποτε δεν τον εχουν παρει τηλεφωνο να τον ρωτησουν τι προτιμαει. Εντωμεταξυ στο σχολειο αρχιζουν και συζητουν τι δωρο θα τους κανει ο νονος το Πασχα, οποτε οπως καταλαβαινετε απο εκει ξεκινησε το θεμα.

 

Στο παιδι μου ειπα να μην στενοχωριεται, να περιμενουμε να δουμε την λαμπαδα αυτη την φορα γιατι μπορει ο νονος να μας κανει την εκπληξη και στην περιπτωση που δεν μας αρεσει παλι η λαμπαδα να του την αγορασω εγω. Ομως παλι δεν θα ειναι η λαμπαδα του νονου του και σκεφτομαι τις εξης δυο λυσεις.

 

Α. Να τους επαιρνα τηλεφωνο και να τους ζητουσα να μου στειλουν την συγκεκριμενη λαμπαδα και εαν ειναι ακριβη να τους πω να μην παρουν κατι αλλο.

Β. Να ανοιξω το δεμα και να αλλαξω την λαμπαδα, χωρις να με παρει ειδηση ο μικρος.

Το πρωτο δεν νομιζω να μπορω να το κανω, εαν και θα επρεπε ωστε με καποιο τροπο να τους το πω και με βλεπω για το δευτερο. Να ευχαριστηθει εστω μια φορα το παιδι.

 

Εγώ θα σου πρότεινα μία τρίτη λύση... παίρνεις εσύ την λαμπάδα που θέλει το παιδί και ο νονός ας στείλει ότι θέλει.

Φίλη μαμά από το σχολείο μου έχει περιγράψει παρόμοια κατάσταση.

Αυτη έχει δύο παιδιά. Ο νονός (ελεύθερος) πάει με την μαμά και τα 2 παιδιά να πάρουν την λαμπάδα της μεγάλης κόρης, παίρνει όμως και για τον μικρό της γιο ότι λαμπάδα του αρέσει.

Οι νονοί του μικρού γιου μένουν επαρχία και στέλνουν και αυτοί τα δικά τους δώρα (αρέσουν δεν αρέσουν στον μικρό).

Θέλω να πω ότι δεν είναι κακό να πάρει και κάποιος άλλος λαμπάδα στο παιδί (μαμά / νονός αδερφού κλπ). Τι πειράζει να έχει 2 λαμπάδες το παιδί?

Δεν χρειάζεται να το πεις ;)

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα μία τρίτη λύση... παίρνεις εσύ την λαμπάδα που θέλει το παιδί και ο νονός ας στείλει ότι θέλει.

Φίλη μαμά από το σχολείο μου έχει περιγράψει παρόμοια κατάσταση.

Αυτη έχει δύο παιδιά. Ο νονός (ελεύθερος) πάει με την μαμά και τα 2 παιδιά να πάρουν την λαμπάδα της μεγάλης κόρης, παίρνει όμως και για τον μικρό της γιο ότι λαμπάδα του αρέσει.

Οι νονοί του μικρού γιου μένουν επαρχία και στέλνουν και αυτοί τα δικά τους δώρα (αρέσουν δεν αρέσουν στον μικρό).

Θέλω να πω ότι δεν είναι κακό να πάρει και κάποιος άλλος λαμπάδα στο παιδί (μαμά / νονός αδερφού κλπ). Τι πειράζει να έχει 2 λαμπάδες το παιδί?

Δεν χρειάζεται να το πεις ;)

 

Εγώ διαφωνώ με αυτή την στάση. Πιθανόν σε κάποια συζήτηση αργότερα να αποκαλυφθεί και να νιώσουν όλοι άσχημα. Επίσης, είναι πολύ πιθανό οι νονοί να έχουν όλη την καλή διάθεση να ευχαριστήσουν το βαφτιστήρι. Γιατί να τους στερήσει η μαμά τη δυνατότητα, χωρίς να τους ρωτήσει καν; Μια ευγενική και διακριτική ερώτηση δεν βλάπτει. Εφόσον, ξαναλέω, το ποσό που θα δαπανηθεί θα είναι πάνω κάτω το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα σου πρότεινα μία τρίτη λύση... παίρνεις εσύ την λαμπάδα που θέλει το παιδί και ο νονός ας στείλει ότι θέλει.

Φίλη μαμά από το σχολείο μου έχει περιγράψει παρόμοια κατάσταση.

Αυτη έχει δύο παιδιά. Ο νονός (ελεύθερος) πάει με την μαμά και τα 2 παιδιά να πάρουν την λαμπάδα της μεγάλης κόρης, παίρνει όμως και για τον μικρό της γιο ότι λαμπάδα του αρέσει.

Οι νονοί του μικρού γιου μένουν επαρχία και στέλνουν και αυτοί τα δικά τους δώρα (αρέσουν δεν αρέσουν στον μικρό).

Θέλω να πω ότι δεν είναι κακό να πάρει και κάποιος άλλος λαμπάδα στο παιδί (μαμά / νονός αδερφού κλπ). Τι πειράζει να έχει 2 λαμπάδες το παιδί?

Δεν χρειάζεται να το πεις ;)

 

 

Να μην περιμενω την λαμπαδα καθολου? Δεν εχεις αδικο, αλλα

θελει και κατι καλο απο το νονο, αφου μου λεει οτι ντρεπεται να πει στους συμμαθητες του τι του φερνει καθε χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με αυτή την στάση. Πιθανόν σε κάποια συζήτηση αργότερα να αποκαλυφθεί και να νιώσουν όλοι άσχημα. Επίσης, είναι πολύ πιθανό οι νονοί να έχουν όλη την καλή διάθεση να ευχαριστήσουν το βαφτιστήρι. Γιατί να τους στερήσει η μαμά τη δυνατότητα, χωρίς να τους ρωτήσει καν; Μια ευγενική και διακριτική ερώτηση δεν βλάπτει. Εφόσον, ξαναλέω, το ποσό που θα δαπανηθεί θα είναι πάνω κάτω το ίδιο.

 

Μπα δεν αποκαλυπτεται η δευτερη λαμπαδα γιατι τους βλεπουμε σπανια.

Εαν ειχαν ολη την καλη διαθεση να ευχαριστησουν το βαφτιστηρι δεν θα το ρωτουσαν, εστω ενα Πασχα τοσα χρονια ? Αυτοι για το δικο τους το παιδι ζητουσαν απο τους νονους την Αρτα με τα Γιαννενα, απο οτι μου εχουν πει οι ιδιοι. Εαν ηταν χωρις παιδια η εργενηδες να πω οτι δεν καταλβαινουν τοσο απο ψυχολογια παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω να μου πειτε την γνωμη σας. Καθε χρονο ο νονος μας στελνει ενα δεμα με τα δωρα του Πασχα και την λαμπαδα για τον μικρο μας, γιατι ειναι μακρια. Καθε χρονο το δωρο ειναι μια επαναληψη του προηγουμενου, χωρις να εχουν παρει ποτε το παιδι να τον ρωτησουν εαν εχει καποια προτιμηση στην λαπμαδα η στο δωρο. Το εχουν τυποποιησει, σαν να βγαζουν την υποχρεωση. Και εχθες, μπηκαμε σε ενα καταστημα με λαμπαδες και εκει για πρωτη φορα μου εξεφρασε το παραπονο του οτι οι νονοι του στελνουν λαμπαδες που δεν του αρεσουν και οτι ποτε δεν τον εχουν παρει τηλεφωνο να τον ρωτησουν τι προτιμαει. Εντωμεταξυ στο σχολειο αρχιζουν και συζητουν τι δωρο θα τους κανει ο νονος το Πασχα, οποτε οπως καταλαβαινετε απο εκει ξεκινησε το θεμα.

 

Στο παιδι μου ειπα να μην στενοχωριεται, να περιμενουμε να δουμε την λαμπαδα αυτη την φορα γιατι μπορει ο νονος να μας κανει την εκπληξη και να μας στειλει αυτη τη φορα αυτο που εχει στο μυαλο του, στην περιπτωση ομως που δεν μας αρεσει παλι να του την αγορασω εγω. Ομως παλι δεν θα ειναι η λαμπαδα του νονου του και σκεφτομαι τις εξης δυο λυσεις.

 

Α. Να τους επαιρνα τηλεφωνο και να τους ζητουσα να μου στειλουν την συγκεκριμενη λαμπαδα και εαν ειναι ακριβη να τους πω να μην παρουν κατι αλλο.

Β. Να ανοιξω το δεμα και να αλλαξω την λαμπαδα, χωρις να με παρει ειδηση ο μικρος.

Το πρωτο δεν νομιζω να μπορω να το κανω, εαν και θα επρεπε ωστε με καποιο τροπο να τους το πω και με βλεπω για το δευτερο. Να ευχαριστηθει εστω μια φορα το παιδι.

 

Γενικα εχουμε καλες σχεσεις ομως λογω της αποστασης εχουμε απομακρυνθει. Δεν εχουμε παρεξηγηθει ποτε.

 

Aφού ουσιαστική επαφή δεν υπάρχει να ανοίξεις το δέμα να αλλάξεις τη λαμπάδα.

Αν ερχόταν η νονά με χαρά να του τη δώσει ή έπαιρνε τηλέφωνο να δει πως του φάνηκε ή τέλος πάντως είχε συναισθηματική εμπλοκή θα σου έλεγα ότι αυτή είναι η νονά, αυτά τα γούστα της και τέλος. Αφού όμως έχει γίνει αυτόματη υπηρεσία των ΕΛΤΑ, άνοιξέ το και ξαμολύσου. Αλλά μην κάνεις τρελή υπερβολή, σα να την έπαιρνε ο νονός στα πιο κεφάτα του.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν αποκαλυπτεται η δευτερη λαμπαδα γιατι τους βλεπουμε σπανια.

Εαν ειχαν ολη την καλη διαθεση να ευχαριστησουν το βαφτιστηρι δεν θα το ρωτουσαν, εστω ενα Πασχα τοσα χρονια ? Αυτοι για το δικο τους το παιδι ζητουσαν απο τους νονους την Αρτα με τα Γιαννενα, απο οτι μου εχουν πει οι ιδιοι. Εαν ηταν χωρις παιδια η εργενηδες να πω οτι δεν καταλβαινουν τοσο απο ψυχολογια παιδιου.

 

Και πάλι...δεν υπάρχει λόγος να τους παρακάμψεις εντελώς, χωρίς να κάνεις πρώτα μια ερωτησούλα. Κακό δεν πρόκειται να γίνει. Εκτός αν έχεις εκνευριστεί τόσο μαζί τους, που δε θέλεις να μπεις καν στη διαδικασία. Εκεί, πάσο.

 

Κι εγώ είχα σκεφτεί φέτος να πάρω μόνη μου τη λαμπάδα στο παιδί, γιατί ποτέ πριν δεν είχε ζητήσει τίποτα συγκεκριμένο και η νονά ήταν συνηθισμένη να παίρνει ό,τι θέλει. Καλά που μου έκοψε και ρώτησα όμως, γιατί η κοπέλα έτρεξε να την αγοράσει και μάλιστα ευχαριστήθηκε που είχε κάτι συγκεκριμένο να πάρει. Αλλιώς θα παρεξηγιόμουν με την κουμπάρα μου στα καλά καθούμενα. Θα γύριζε να μου πει "καλά, πότε μου ζήτησες εμένα το τάδε και δε στο έφερα"; Και θα είχε τα χίλια δίκια.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ.... Οι περισσοτερες μαλλον εχετε διαβασει τα χαϊρια μας με την μαμα της βαφτιστηρας μου οποτε θα μπω στο ψητο. Η νονα δεν ειναι ουτε χορηγος, ουτε delivery, ουτε παραγγελιοδεκτης. Οπως δεν θα ζητουσαμε συγκριμενο δωρο απο οποιονδηποτε στα γενεθλια μας δεν ζηταμε ουτε απο τον νονο, οσο καλη σχεση και να εχουμε. Η ουσια αλλωστε δεν ειναι εκει. Ετσι το βλεπω εγω. Επισης, οπως ειπε και η Αννα, κι εμεις συνηθιζουμε να κανουμε δωρο στον νονο το Πασχα. Και η μαμα μου ετσι εκανε. Βεβαια, επειδη το καναμε εμεις δεν σημαινει οτι θα πρεπει να το κανουν ολοι. Στους νονους μας δεν εχουμε ζητησει ποτε κατι συγκεκριμενο. Υπαρχει παντα η εναλλακτικη να παρουμε απλα κατι αλλο ή να το αλλαξουμε με κατι που θελουμε, γιατι να κακοκαρδισουμε τον νονο ο οποιος, σε κανονικες συνθηκες, πηρε το δωρο στο παιδι μας με ολη του την αγαπη ελπιζοντας να του αρεσει? Και αυτο νομιζω πως πρεπει να τονιζουμε στο παιδι. Οτι ο νονος διαλεξε το δωρο ή την λαμπαδα του με αγαπη για εκεινο πιστευοντας οτι αυτο θα του αρεσει, να τονισουμε την καλη προθεση δηλαδη. Κι αν δεν συμπεσανε τα γουστα τους δεν χαλασε ο κοσμος, σημασια εχει οτι ο νονος το θυμαται το παιδακι μας και του φερνει παντα την λαμπαδα του. Και δεν βρισκω και κακο να ξερουν οτι υπαρχουν και παιδια που οι νονοι τους τα ξεχνανε και δεν τους φερνουν την λαμπαδα, δεν τα παιρνουν τηλεφωνο κοκ. να εκτιμουνε και λιγο οσα εχουν...

 

Σαμερ, αν δεν του αρεσει πηγαινετε να παρετε μια λαμπαδα μαζι αν ειναι τοσο σημαντικο για εκεινον. Αν μπεις στη διαδικασια να πεις ψεμματα τοτε καποια στιγμη μπορει να βγει στα φορα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω παιδια καταλαβαινω τη summer wine γιατι εχω βρεθει στη θεση της.Αρχικα η νονα μας ρωτουσε τι θελουμε γιατι ειναι κ μακρυα κ δεν μπορουμε να το αλλα ξουμε ουτε ξερει τι ακριβως έχουμε.Αλλα το εκοψε κ αυτο.Μου ανακοινωνει απλα οτι μας εστειλε το δωρο μας(κατι εχει με μενα νομιζω κ το ειδε ετσι ).Φετος ο γιος μου ειδε μια λαμπαδα με δωρο που του αρεσε 20ευρω κ μου λεει να πω τη νονα να μου στειλει αυτην.Αφενος προβληματιστηκα γιατι το ποσο που δινει συνηθως η νονα ειναι χαμηλοτερο μετα αποφασισα να της τ πω λεγοντας της πως αν το βρει ας το παρει αν δεν το βρει οκ.Όταν της το ειπα πριν 2εβδομαδες ειχε ηδη παρει δώρο.Αποφασισα να μην ασχοληθω ξανα με το θεμα αν κ με ενοχλει γιατι ο γιος μου μεγαλωνει κ ακουει κ αυτος τους φιλους του που λενε "θα πω στη νονα μου να μου φερει αυτο ,το άλλο "

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεπω λογικο να πηγαινουμε οι μαμαδες να παιρνουμε αλλες λαμπάδες(αν κ εγω μπορει να το κανω ως λυση αναγκης)Εγω παντα ρωτω τη βαφτιστηρα μου κ τη μαμα της απο το πρωτο μου δώρο αφου θα τα δωσω τα χρηματα γιατι να μην ειναι κατι χρησιμο.Μενω κ σε αλλη πολη κ δυσκολα αλλάζει το δώρο .Αν δεν βρω ο,τι μου ζητησει,εχει τυχει κ αυτο ,της παιρνω κατι παραπλησιο κ της το λεω οτι δεν το βρηκα μου λεει οκ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη livinath.

Hope, γιατί αισθάνεσαι ότι θα έπρεπε να ρωτάει η νονά τι να πάρει?

Για μένα οι συμμαθητές που λένε "θα πω στο νονό να μου πάρει"... είναι λάθος μαθημένοι (υπάρχει και μια λέξη να το πω αυτό, σύνθετη, αλλά ας μην χαρακτηρίζω άγνωστα παιδάκια).

Ο νονός δεν είναι σπόνσορας, δεν είναι ντελιβεράς, δεν είναι κάποιος που υπάρχει 2 φορές το χρόνο για να ικανοποιεί τις φαντασιώσεις μας.

Είναι ένας άνθρωπος της οικογένειας, που πρέπει να αντιμετωπίζεται με οικειότητα ζεστασιά και ενσυναίσθηση.

Επίσης, αν τυγχάνει να είναι άνεργος/μπλεγμένος/με θέματα υγείας στο σπίτι/με μεγάλα άγχη κλπ κλπ, να θυμόμαστε ότι μπορεί να έχει και τον πόνο του όταν θέλουμε να κάνουμε το Τζάμπο δώρο το οικουμενικό ζήτημα του μήνα.

Αν δείχνει απροθυμία, ας ψάξουμε και μήπως τον έχουμε ξενερώσει κάπου (βλ.λ κινητό).

Αν όμως δεν αγαπάει το παιδί, αν το βλέπει σαν μια υποχρέωση που έμπλεξε, εκεί την πατήσαμε, αυτό δε γυρνάει πίσω. Οπότε, ας φερθούμε πολιτισμένα, τα μούτρα δεν έχουν νόημα. Και καλό είναι να προστατεύσουμε το παιδί από αυτή τη γνώση.

 

Όσο για τη δεύτερη λαμπάδα, δεν έχει την ίδια γεύση (γι αυτό πρότεινα και απάτη στη Σάμερ).

Δεν νομίζω ότι το παιδί χρειάζεται να έχει ΜΙΑ λαμπάδα. Χρειάζεται τη λαμπάδα από το νονό, εκεί είναι η χάρη.

Θυμάμαι όταν ήμουνα μικρή μια χρονιά μου έστειλε με το ταχυδρομείο τη λαμπάδα η νονά μου και έφτασε σπασμένη. Το τι κλάμα έριξα δεν περιγράφεται. Κι ας μου έλεγε η μαμά μου να μου πάρει άλλη, εγώ μόνο αυτή ήθελα, την αληθινή της νονάς.

 

Όλη αυτή η ιστορία είναι και λίγο μια δοκιμασία σεμνότητας, πάντως.

Ας σκεφτούμε και την ουσία του Πάσχα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Eγω παιδια καταλαβαινω τη summer wine γιατι εχω βρεθει στη θεση της.Αρχικα η νονα μας ρωτουσε τι θελουμε γιατι ειναι κ μακρυα κ δεν μπορουμε να το αλλα ξουμε ουτε ξερει τι ακριβως έχουμε.Αλλα το εκοψε κ αυτο.Μου ανακοινωνει απλα οτι μας εστειλε το δωρο μας(κατι εχει με μενα νομιζω κ το ειδε ετσι ).Φετος ο γιος μου ειδε μια λαμπαδα με δωρο που του αρεσε 20ευρω κ μου λεει να πω τη νονα να μου στειλει αυτην.Αφενος προβληματιστηκα γιατι το ποσο που δινει συνηθως η νονα ειναι χαμηλοτερο μετα αποφασισα να της τ πω λεγοντας της πως αν το βρει ας το παρει αν δεν το βρει οκ.Όταν της το ειπα πριν 2εβδομαδες ειχε ηδη παρει δώρο.Αποφασισα να μην ασχοληθω ξανα με το θεμα αν κ με ενοχλει γιατι ο γιος μου μεγαλωνει κ ακουει κ αυτος τους φιλους του που λενε "θα πω στη νονα μου να μου φερει αυτο ,το άλλο "

 

Κακώς το λενε αυτο τα πιτσιρίκια! Τι ειναι η νονά και λενε θα της πω να μου φέρει αυτο; Συγνωμη αλλα δε το καταλαβαίνω. Ποτε δεν είχαμε τέτοια θεματα με τη νονά μας, εχθες με πηρε παλι τηλεφωνο να με ρωτήσει τι θελω και της ξαναπαντησα ο, τι θελεις εσυ!

 

Και συγνωμη φτηνή ειναι μια λαμπάδα 20 και 30 ευρω; Στη βαφτιστηρα μου που της αγοράζω χειροποίητες πανέμορφες κατα τη γνωμη της και πανω απο 18 ευρω δεν εχω δωσει

 

Πρέπει να μαθουμε στα παιδια μας τι πραγματικα σημαίνει νονά. Έχει τύχει να μου ζητησει κατι το παιδι αφου πρωτα τη ρωτησα τι θελει, και φυσικα της το αγόρασα για να ευχαριστηθεί αφού μπορουσα.

Επίσης και εμεις αγοράζουμε κάτι για τη νονά μας και τωρα που εχει μωρακι αγοράζουμε και για το μωρακι της με πολυ αγαπη.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ.... Οι περισσοτερες μαλλον εχετε διαβασει τα χαϊρια μας με την μαμα της βαφτιστηρας μου οποτε θα μπω στο ψητο. Η νονα δεν ειναι ουτε χορηγος, ουτε delivery, ουτε παραγγελιοδεκτης. Οπως δεν θα ζητουσαμε συγκριμενο δωρο απο οποιονδηποτε στα γενεθλια μας δεν ζηταμε ουτε απο τον νονο, οσο καλη σχεση και να εχουμε. Η ουσια αλλωστε δεν ειναι εκει. Ετσι το βλεπω εγω. Επισης, οπως ειπε και η Αννα, κι εμεις συνηθιζουμε να κανουμε δωρο στον νονο το Πασχα. Και η μαμα μου ετσι εκανε. Βεβαια, επειδη το καναμε εμεις δεν σημαινει οτι θα πρεπει να το κανουν ολοι. Στους νονους μας δεν εχουμε ζητησει ποτε κατι συγκεκριμενο. Υπαρχει παντα η εναλλακτικη να παρουμε απλα κατι αλλο ή να το αλλαξουμε με κατι που θελουμε, γιατι να κακοκαρδισουμε τον νονο ο οποιος, σε κανονικες συνθηκες, πηρε το δωρο στο παιδι μας με ολη του την αγαπη ελπιζοντας να του αρεσει? Και αυτο νομιζω πως πρεπει να τονιζουμε στο παιδι. Οτι ο νονος διαλεξε το δωρο ή την λαμπαδα του με αγαπη για εκεινο πιστευοντας οτι αυτο θα του αρεσει, να τονισουμε την καλη προθεση δηλαδη. Κι αν δεν συμπεσανε τα γουστα τους δεν χαλασε ο κοσμος, σημασια εχει οτι ο νονος το θυμαται το παιδακι μας και του φερνει παντα την λαμπαδα του. Και δεν βρισκω και κακο να ξερουν οτι υπαρχουν και παιδια που οι νονοι τους τα ξεχνανε και δεν τους φερνουν την λαμπαδα, δεν τα παιρνουν τηλεφωνο κοκ. να εκτιμουνε και λιγο οσα εχουν...

 

Σαμερ, αν δεν του αρεσει πηγαινετε να παρετε μια λαμπαδα μαζι αν ειναι τοσο σημαντικο για εκεινον. Αν μπεις στη διαδικασια να πεις ψεμματα τοτε καποια στιγμη μπορει να βγει στα φορα....

 

Συμφωνω μαζι σου απόλυτα. Και δεν ειναι τυχαίο που ανάλογα πως σκέφτεται η μαμα σκέφτεται και το παιδι. Μια μαμα που γκρινιάζει με τα δωρα και βλεπει την νονά σαν σπόνσορα εχει το ιδιο παιδι που λεει θα ζητήσω αυτο απο τη νονά και τι χαλια λαμπάδα μου εφερε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πραγματικα δεν βλέπω γιατί είναι λάθος η νονά να ρωτήσει τι θέλει το βαφτηστηρι.αφου θα το δώσει το ποσο κ αν είναι ειδικα μακρια τοτε νομιζω οτι επιβάλλεται.αρκεί βέβαια κ οι δυο πλευρες να έχουν σύνεση.δεν είναι άσχημο να στείλει ένα παιχνιδι που έχει το παιδι ενω θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπλησιο.Όταν είπα λαμπάδα 20ευρω εννοούσα με το δώρο μαζί ,μονη της φυσικά είναι ακριβη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου απόλυτα. Και δεν ειναι τυχαίο που ανάλογα πως σκέφτεται η μαμα σκέφτεται και το παιδι. Μια μαμα που γκρινιάζει με τα δωρα και βλεπει την νονά σαν σπόνσορα εχει το ιδιο παιδι που λεει θα ζητήσω αυτο απο τη νονά και τι χαλια λαμπάδα μου εφερε.

Βρε παιδιά αυτά δεν τα λέμε μπροστά στα παιδιά.Σε αυτά λέμε οτι η νονά έστειλε πολύ ωραίο δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αυτά δεν τα λέμε μπροστά στα παιδιά.Σε αυτά λέμε οτι η νονά έστειλε πολύ ωραίο δώρο.

 

Ναι το ξέρω ότι δε τα λέτε αυτά στα παιδιά αλλά αν εμένα μου έλεγε το παιδί μου ότι ζηλεύω τα αλλα παιδάκια γιατί ζητάνε αυτό που θέλουνε από τη νονά του, θα του εξηγούσα όμορφα και ωραία ότι η νονά μας φέρνει ό,τι θέλει αυτή και δε ζητάμε ποτέ τι θέλουμε. Όπως κάνουμε και σε όλους δηλαδή.

 

Κάποια στιγμή θα καταλάβαινε πιστεύω.

 

Στο δικό μου παιδί, αν και δεν έχουμε τέτοια θέματα, πάντα της λέω ότι τι ωραία πράγματα σου φέρνει η νονά και πόσο τυχερή είσαι που σε αγαπάει τόσο και αυτό όχι το Πάσχα αλλά συχνά μέσα στο χρόνο. Είναι αυτό που σωστά είπε η livinath πρέπει να μάθουν λίγο να εκτιμάνε αυτά που έχουν και όχι να ζητάνε πάντα κάτι παραπάνω.

 

Αλλά εσένα ίσως είναι διαφορετικό γιατί δεν έχουν την επαφή με το παιδί. Αν το παιδί είχε επαφή, πιστεύω ότι δε θα τον ένοιαζε τόσο το δώρο αλλά θα του έλειπε η νονά του. Αν το μόνο που ξέρει από τη νονά είναι να του στέλνει τα δώρα, τότε το πρόβλημα είναι πιο βαθύ από το τι λαμπάδα θα του στείλει, κατά τη γνώμη μου.

 

Αν η νονά έχει καλή σχέση με το παιδί, συζητάει μαζί του, μαθαίνει τι του αρέσει και ποια είναι τα γούστα του , προσπαθεί να το ευχαριστήσει μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικα δεν βλέπω γιατί είναι λάθος η νονά να ρωτήσει τι θέλει το βαφτηστηρι.αφου θα το δώσει το ποσο κ αν είναι ειδικα μακρια τοτε νομιζω οτι επιβάλλεται.αρκεί βέβαια κ οι δυο πλευρες να έχουν σύνεση.δεν είναι άσχημο να στείλει ένα παιχνιδι που έχει το παιδι ενω θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπλησιο.Όταν είπα λαμπάδα 20ευρω εννοούσα με το δώρο μαζί ,μονη της φυσικά είναι ακριβη

 

Hope αν η νονά ρωτήσει από μόνη της, οκ, τρώγεται.. Αλλά αν εγώ πχ ρωτήσω την μαμά της βαφτιστήρας μου θα πάρω κανα 200? παραγγελιές για παπούτσια και λαμπάδα! Οπότε δεν ρωτάω. Επίσης, το τι είναι ακριβό ή φτηνό για τον καθένα είναι σχετικό. Μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιο οικονομικό πρόβλημα που μπορεί να μην θέλει το πει. Και κάτι ακόμα. Το πως θα αντιμετωπίσει το παιδί τους φίλους που λένε για τους νονούς και τις παραγγελίες που τους δίνουν είναι δικό μας θέμα. Αν του εξηγήσεις πόσο άσχημο είναι αυτό που κάνουν οι φίλοι του κι ότι είναι αγένεια να κάνουμε παραγγελίες για δώρα στους νονούς τότε, πίστεψέ με, θα το καταλάβει και δεν θα τον ενοχλεί. Αρκεί να το πιστεύεις κι εσύ. Κι αυτό γιατί τα παιδιά έχουν τρομερό ένστικτο και καταλαβαίνουν πότε δεν είμαστε και πολύ ειλικρινείς...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι δε τα λέτε αυτά στα παιδιά αλλά αν εμένα μου έλεγε το παιδί μου ότι ζηλεύω τα αλλα παιδάκια γιατί ζητάνε αυτό που θέλουνε από τη νονά του, θα του εξηγούσα όμορφα και ωραία ότι η νονά μας φέρνει ό,τι θέλει αυτή και δε ζητάμε ποτέ τι θέλουμε. Όπως κάνουμε και σε όλους δηλαδή.

 

Κάποια στιγμή θα καταλάβαινε πιστεύω.

 

Στο δικό μου παιδί, αν και δεν έχουμε τέτοια θέματα, πάντα της λέω ότι τι ωραία πράγματα σου φέρνει η νονά και πόσο τυχερή είσαι που σε αγαπάει τόσο και αυτό όχι το Πάσχα αλλά συχνά μέσα στο χρόνο. Είναι αυτό που σωστά είπε η livinath πρέπει να μάθουν λίγο να εκτιμάνε αυτά που έχουν και όχι να ζητάνε πάντα κάτι παραπάνω.

 

Αλλά εσένα ίσως είναι διαφορετικό γιατί δεν έχουν την επαφή με το παιδί. Αν το παιδί είχε επαφή, πιστεύω ότι δε θα τον ένοιαζε τόσο το δώρο αλλά θα του έλειπε η νονά του. Αν το μόνο που ξέρει από τη νονά είναι να του στέλνει τα δώρα, τότε το πρόβλημα είναι πιο βαθύ από το τι λαμπάδα θα του στείλει, κατά τη γνώμη μου.

 

Αν η νονά έχει καλή σχέση με το παιδί, συζητάει μαζί του, μαθαίνει τι του αρέσει και ποια είναι τα γούστα του , προσπαθεί να το ευχαριστήσει μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα.

Συμφωνω απόλυτα οτι το να ειναι μακρια η νονα ειναι πρόβλημα,το ειχα υπόψιν μου αλλα δεν μπορεσα να κανω κατι γιαυτο.Γενικα τους ανθρωπους-φιλους-κουμπαρους θελω να τους ζω κ εγω κ το παιδι μου.Με μια φορα το χρονο που θα βρεθουμε δυσκολα διατηρουνται σχεσεις,ποσο μαλλον για τα παιδια που δεν εχουν καθολου εικονες τους.

Ο βασικος λογος που λεω αυτο για το δωρο νονας ειναι η αποσταση κ αυτο που ειπες οτι η νονα δεν μας βλεπει,δεν ξερει τις αναγκες-προτιμησεις του.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μόνο που ξέρει από τη νονά είναι να του στέλνει τα δώρα, τότε το πρόβλημα είναι πιο βαθύ από το τι λαμπάδα θα του στείλει, κατά τη γνώμη μου.

 

Εμείς, δυστυχώς είμαστε σε αυτήν την περίπτωση... Νονά delivery... :(

Link to comment
Share on other sites

Lisbet, δεν ήταν σωστό να περιμένουν από εσένα να αγοράσεις συγκεκριμένα κινητό. Ακριβό ή φθηνό δεν έχει σημασία. Ας της το πάρουν οι ίδιοι. Όχι ότι μας λείπει το παραγγέλνουμε στο νονό...

 

Να συμπληρώσω κ εγώ ως μαμά (κ ως νονά) ότι χρειάζεται κ ο νονός να ξέρει ότι τον σκεφτόμαστε, με κάποιο δωράκι κλπ.

Εμείς παίρνουμε πάντα δώρα στα παιδιά των νονών μας. Το θεωρώ λίγο αγένεια να μην τιμάται κ ο νονός με το κατιτίς του.

 

Συμφωνώ. Και αν όχι στη νονά, έστω κάτι συμβολικό στα παιδιά της νονάς... Είναι μεγάλη αγένεια απλώς να περιμένεις το delivery όπως ειπώθηκε.

 

Επειδή είμαι έμπειρη στο θέμα (4 βαφτιστήρια και μια νονά δικιά μας), έχω να πω ότι συνήθως φταίει η μαμά. Αν η μαμά είναι πρόσχαρη, ευέλικτη και το μόνο που περιμένει από τη νονά είναι ευτυχισμένες αναμνήσεις για το παιδί της, δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει ποτέ καυγάς ή στραβομουτσουνιά.

 

Κι αφού μόνο το Πάσχα ή σε καμιά γιορτή σχετιζόμαστε με αυτά τα κουμαριά, τότε θα γίνουν και οι παρεξηγήσεις!

 

Έστω και έτσι να είναι, θα έπρεπε οι γονείς-κουμπάροι να περιμένουν να περάσει η γιορτή, να χαρεί το παιδί και ας τηλεφωνηθούν μετά να βγάλουν τα απωθημένα τους. Εάν αυτή η συζήτηση γίνει πριν τη γιορτή θα χαλάσει το κλίμα και για το ίδιο το παιδί...

 

 

Στο παιδι μου ειπα να μην στενοχωριεται, να περιμενουμε να δουμε την λαμπαδα αυτη την φορα γιατι μπορει ο νονος να μας κανει την εκπληξη και να μας στειλει αυτη τη φορα αυτο που εχει στο μυαλο του, στην περιπτωση ομως που δεν μας αρεσει παλι να του την αγορασω εγω. Ομως παλι δεν θα ειναι η λαμπαδα του νονου του και σκεφτομαι τις εξης δυο λυσεις.

 

Α. Να τους επαιρνα τηλεφωνο και να τους ζητουσα να μου στειλουν την συγκεκριμενη λαμπαδα και εαν ειναι ακριβη να τους πω να μην παρουν κατι αλλο.

Β. Να ανοιξω το δεμα και να αλλαξω την λαμπαδα, χωρις να με παρει ειδηση ο μικρος.

Το πρωτο δεν νομιζω να μπορω να το κανω, εαν και θα επρεπε ωστε με καποιο τροπο να τους το πω και με βλεπω για το δευτερο. Να ευχαριστηθει εστω μια φορα το παιδι.

 

Εγώ θα διάλεγα το Α. Πες τους κάπως διακριτικά ότι ο μικρός θέλει πολύ η λαμπάδα του να έχει τον τάδε ήρωα πάνω ή να έχει το τάδε χρώμα κτλ. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό...

Το Β δεν θα το έκανα σε καμία περίπτωση. Θα επαινούσα τη λαμπάδα του νονού, όποια και αν ήταν αυτή. Τώρα σε περίπτωση που το παιδί δεν την ήθελε με τίποτα, ίσως να έπαιρνα και μια δεύτερη. Να έπαιρνε τη μία στην εκκλησία και να άναβε την άλλη στο σπίτι... Δεν θα ξεγελούσα το παιδί όμως ότι η λαμπάδα είναι του νονού.

Link to comment
Share on other sites

Hope αν η νονά ρωτήσει από μόνη της, οκ, τρώγεται.. Αλλά αν εγώ πχ ρωτήσω την μαμά της βαφτιστήρας μου θα πάρω κανα 200? παραγγελιές για παπούτσια και λαμπάδα! Οπότε δεν ρωτάω. Επίσης, το τι είναι ακριβό ή φτηνό για τον καθένα είναι σχετικό. Μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιο οικονομικό πρόβλημα που μπορεί να μην θέλει το πει. Και κάτι ακόμα. Το πως θα αντιμετωπίσει το παιδί τους φίλους που λένε για τους νονούς και τις παραγγελίες που τους δίνουν είναι δικό μας θέμα. Αν του εξηγήσεις πόσο άσχημο είναι αυτό που κάνουν οι φίλοι του κι ότι είναι αγένεια να κάνουμε παραγγελίες για δώρα στους νονούς τότε, πίστεψέ με, θα το καταλάβει και δεν θα τον ενοχλεί. Αρκεί να το πιστεύεις κι εσύ. Κι αυτό γιατί τα παιδιά έχουν τρομερό ένστικτο και καταλαβαίνουν πότε δεν είμαστε και πολύ ειλικρινείς...

 

Καταρχην αν προσεξες μιλησα για συνεση κ απο τις δύο πλευρες:ουτε εγω θα ζητουσα ποτε πανακριβο δώρο ουτε βεβαια θα επαιρνα στη βαφτιστηρα μου αν κ ποτε δεν μου ζητησε κατι πολυ ακριβο.Κ βεβαια το ποσο ειναι αναλογο κ σχετικο παντα με την κατασταση μας (εγωειμαι ανεργη η νονα μας εχει την εργασια της κ οπως μας λεει ειναι πολυ ευχαριστημενη)

Όσο για το που λες πως ειναι αγενεια να ζηταει απο τη νονα το δωρο συμφωνω εν μερει αλλα κ η νονα πρεπει να ειναι λιγο "λογικη¨Στεναχωρεθηκα ιδιαιτερα περυσι οταν το παιδι μου πηρε ως δωρο Χριστουγεννων ενα παιχνιδι το οποιο οπως ηταν φυσικο(απο την τιμή του) χαλασε αμεσως ,την επομενη μερα.Δεν το χαρηκε καθολου,αναγκαστηκα του πηρε εγω το ιδιο.Ειχα ανοιξει θεμα περυσι γιατι πολυ στεναχωρεθηκα κ δεν ηξερα πως να το χειριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως νονά, πάντα ρωτάω τα βαφτιστήρια πως έχουν φανταστεί τη λαμπάδα τους. Συνήθως δεν έχουν ιδιαίτερη προτίμηση, αλλά δεν θα με πείραζε εάν είχαν. Από εκεί και πέρα ρωτάω τις μαμάδες αν πχ δεν θέλουν παπούτσια ή προτιμούν ρούχα ή αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε παιχνίδι. Ανάλογα την απάντηση και ανάλογα το budget που διαθέτω θα κανονίσω το τι θα ψωνίσω... Συνήθως παίρνω από όλα τα είδη, αλλά θα ρίξω βάρος στην κατηγορία που θα μου πουν.

Αυτό που θα με ενοχλούσε θα ήταν να με έπαιρναν οι κουμπάροι τηλέφωνο και να μου ζητούσαν πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Το να μου πει μην φέρεις παπούτσι, φέρε κάτι σε ρούχο γενικά και αόριστα δεν με πειράζει. Το να μου πουν φέρε το τάδε μπουφάν από το τάδε μαγαζί με ενοχλεί...

 

Στους νονούς των παιδιών μου δεν ζητάω τίποτα. Μόνο αν επιμείνουν μπορεί να τους υποδείξω κάποια κατηγορία πάλι.

 

Τέλος, καλό θα ήταν όλοι οι νονοί-νονές 1-2 βδομάδες πριν το Πάσχα να παίρνουν τηλ τους γονείς για να κάνουν ένα πλάνο για το πότε θα συναντηθούν. Δεν είναι ωραίο να κάθεται το παιδί και να αναρωτιέται πότε θα του φέρει η νονά τη λαμπάδα του...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω. Ότι και να με ενοχλούσε όμως είτε στη συμπεριφορά της νονάς, είτε στη συμπεριφορά των δικών μου κουμπάρων, δεν θα το έθετα σαν θέμα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...