Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΠΤΥΧΗ ΕΙΧΑΤΕ ΣΤΗ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ?


Recommended Posts

Καλημέρα, τις τελευταίες μέρες κοντεύουμε να τρελαθούμε. Ενώ όλα πήγαιναν καλά, πολύ καλή αυχενική, φυσιολογική αμνιοπαρακέντηση, στις 23 εβδομάδες κάναμε β' επιπέδου και βρέθηκε αυχενική πτυχή 6,5 (και μία κύστη χοριοειδούς πλέγματος). Από κει άρχισε το δράμα μας. Πλέον φοβόμαστε για γενετικό σύνδρομο (που δεν φαίνεται στην αμνιοπαρακέντηση).

Δύο γυναικολόγοι μας είπαν ότι όλα θα πάνε καλά.

Ένας καθηγητής γυναικολόγος μας είπε ότι αν θέλω να συνεχίσω θα πρέπει αποδεχτώ το εύρημα και να προχωρήσω με ό,τι αυτό σημαίνει (να παοδεχτώ δηλαδή και την πιθανότητα της ύπαρξς συνδρόμου).

Ένας παιδονευροχειρούργος μας είπε να επαναλάβω τη β' επιπέδου και αν η τιμή είναι ίδια ή μεγαλύτερη, να διακόψω άμεσα. Ήταν υπέρ της διακοπής γενικά (ακόμη και αν δεν επαναλάβω τη β΄ επιπέδου).

Ήδη κάναμε έναν δεύτερο υπέρηχο και μας βγάζει πάνω κάτω την ίδια τιμή. Μεθαύριο έχω ραντεβού για β΄επιπέδου πάλι.

Μπορείτε να δείτε τις εξετάσεις σας, τί μέτρηση είχατε στην αυχενικής ας πτυχή στη β' επιπέδου και σε ποιά εβδομάδα?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, τις τελευταίες μέρες κοντεύουμε να τρελαθούμε. Ενώ όλα πήγαιναν καλά, πολύ καλή αυχενική, φυσιολογική αμνιοπαρακέντηση, στις 23 εβδομάδες κάναμε β' επιπέδου και βρέθηκε αυχενική πτυχή 6,5 (και μία κύστη χοριοειδούς πλέγματος). Από κει άρχισε το δράμα μας. Πλέον φοβόμαστε για γενετικό σύνδρομο (που δεν φαίνεται στην αμνιοπαρακέντηση).

Δύο γυναικολόγοι μας είπαν ότι όλα θα πάνε καλά.

Ένας καθηγητής γυναικολόγος μας είπε ότι αν θέλω να συνεχίσω θα πρέπει αποδεχτώ το εύρημα και να προχωρήσω με ό,τι αυτό σημαίνει (να παοδεχτώ δηλαδή και την πιθανότητα της ύπαρξς συνδρόμου).

Ένας παιδονευροχειρούργος μας είπε να επαναλάβω τη β' επιπέδου και αν η τιμή είναι ίδια ή μεγαλύτερη, να διακόψω άμεσα. Ήταν υπέρ της διακοπής γενικά (ακόμη και αν δεν επαναλάβω τη β΄ επιπέδου).

Ήδη κάναμε έναν δεύτερο υπέρηχο και μας βγάζει πάνω κάτω την ίδια τιμή. Μεθαύριο έχω ραντεβού για β΄επιπέδου πάλι.

Μπορείτε να δείτε τις εξετάσεις σας, τί μέτρηση είχατε στην αυχενικής ας πτυχή στη β' επιπέδου και σε ποιά εβδομάδα?

 

Αχ βρε Tsarli!

 

Τί σύνδρομα δηλαδή μπορεί να παίζουν? Θα ελεγχθείς για συγγενείς καρδιοπάθειες?

 

Δεν έχω μαζί τις μετρήσεις μου από τις εξετάσεις β' επιπέδου των παιδιών, θα σου γράψω αργότερα τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Εφόσον η αμνιοπαρακέντηση ήταν καλή, δεν πρόκειται για χρωμοσωμικές ανωμαλίες, αλλά για γενετικά σύνδρομα, τα οποία δεν μπορούν να διαγνωστούν.

Βέβαια όπως είπε και αυτός που μου έκανε τον υπέρηχο, μπορεί απλά να έχει πιο μεγάλο/παχύ αυχένα το παιδί.

Από όσο έψαξα, τα γενετικά σύνδρομα είναι "λαχείο" και είναι όπως ο αυτισμός, δηλαδή δεν μπορεί να γίνει προγεννητική διάγνωση.

Έφτασα σε σημείο να λέω "τί το θέλω το δεύτερο παιδί". Μου χει φύγει όλη η χαρά, δεν μπορώ να περιγράψω την κατάσταση. Και οι γνώμες διίστανται. Εύχομαι την Πέμπτη που θα κάνω πάλι β' επιπέδου στο κέντρο που εμπιστεύομαι, να πάνε όλα καλά. Αλλά η αγωνία θα υπάρχει, τίποτα δεν μπορεί να με καθησυχάσει.

Ο γιατρός μου πάλι επιμένει ότι όλα είναι καλά ακι πως δεν θα το αξιολογούσε καν σαν εύρημα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όποια έκανε β' επιπέδου, μπείτε βρε κορίτσια στον κόπο να δείτε τα χαρτιά σας, μας έχει φάει η αγωνία. Θέλουμε απλά να δούμε αν όντως το 6,5 είναι τραγική απόκλιση.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όποια έκανε β' επιπέδου, μπείτε βρε κορίτσια στον κόπο να δείτε τα χαρτιά σας, μας έχει φάει η αγωνία. Θέλουμε απλά να δούμε αν όντως το 6,5 είναι τραγική απόκλιση.

 

τώρα είδα το θέμα σου δες εδώ τι γράφει η κοπέλα, αν βρω τις δικές μου εξετάσεις θα σου πω αλλά νομίζω ότι θα τρελαθείς αν κάθεσαι και κοιτάς τις τιμές από άλλες εξετάσεις...

 

γράφει συγκεκριμένα: Αν η αυχενική πτυχή μετρηθεί πάνω από 6 mm, τότε συνίσταται από τον γιατρό αμνιοπαρακέντηση για έλεγχο καρυότυπου του εμβρύου. Αν ο καρυότυπος δείξει ότι δεν υπάρχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες, καλό θα ήταν να ελεγχθεί το έμβρυο για συγγενείς καρδιοπάθειες. Αν δε βρεθούν ούτε συγγενείς καρδιοπάθειες, τότε η αυξημένη αυχενική πτυχή δεν έχει συνδεθεί με κάποιο άλλο πρόβλημα και ακόμα είναι άγνωστο, γιατί συμβαίνει σε κάποια μωράκια!!!

 

http://mariasmother.blogspot.gr/2013/05/vs.html

 

εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έχω διαβάσει όλα, έχω ξεκοκαλίσει το ίντερνετ, βέβαια σε ελληνικό site δεν έχω βρει κάτι ιδιαίτερο, κάποια πληροφορία παραπάνω, οπότε μπαίνω σε ξένα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και το είδες. Και με άλλον ειδικό προγεννητικού ελέγχου που μίλησα, μου είπε ότι είναι πολύ τσιμπημένη η τιμή μας.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω τι σημασία έχει η αυχενική πτυχή στη β επιπέδου;;; στην α επιπέδου είχα αυχενική 3,8 κ στη β 4,5... προχωρησαμε σε αμνιο λόγω αποτελέσματος στην α επιπέδου.... ειλικρινά, υπάρχει λόγος ανησυχίας εξαιτίας της αυχενική πτυχής στη β επιπέδου ή κ του άλλου ευρήματος που γράφεις;

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, δεν έχει καμία σχέση η αυχενική διαφάνεια με την αυχενική πτυχή. Στην ουσία η αυχενική πτυχή είναι η εξέλιξη της αυχενικής διαφάνειας.

Εγώ είχα αυχενική διαφάνεια 1,5. Πολύ καλή. Έκανα αμνιοπαρακέντηση από άποψη, είμαι υπερ του να γίνεται. Όλα καλά. Αλλά στις 23 εβδομάδες βρήκαμε αυξημένη αυχενική πτυχή 6,5 mm και μία κύστη χοριοειδούς πλέγματος.

Η αυξημένη αυχενική πτυχή είναι πολύ ύποπτη για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Αν η άμνιο είναι καλή, τότε είναι πολύ ύποπτη για γενετικές ανωμαλίες.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω τι σημασία έχει η αυχενική πτυχή στη β επιπέδου;;; στην α επιπέδου είχα αυχενική 3,8 κ στη β 4,5... προχωρησαμε σε αμνιο λόγω αποτελέσματος στην α επιπέδου.... ειλικρινά, υπάρχει λόγος ανησυχίας εξαιτίας της αυχενική πτυχής στη β επιπέδου ή κ του άλλου ευρήματος που γράφεις;

 

Μπορεί να είχες αυξημένη τιμή στην αυχενική διαφάνεια, αλλά δεν ανέβηκε πολύ μέχρι τη β' επιπέδου (ανέβηκε ελάχιστα, όσο πρέπει δηλαδή). Εμένα από 1,5 mm στην αυχενική διαφάνεια, πήγε 6,5 mm στη β' επιπέδου.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είχες αυξημένη τιμή στην αυχενική διαφάνεια, αλλά δεν ανέβηκε πολύ μέχρι τη β' επιπέδου (ανέβηκε ελάχιστα, όσο πρέπει δηλαδή). Εμένα από 1,5 mm στην αυχενική διαφάνεια, πήγε 6,5 mm στη β' επιπέδου.

 

Πάντως κ στην κόρη μου ήταν'3,9...που δεν είχαμε κανένα θέμα... τώρα το είδα...

 

Tsarli ελπίζω όλα να πάνε καλά... φαντάζομαι τις πληροφορίες που έχεις συγκεντρώσει στις έχουν δώσει γενετιστές και εξειδικευμένοι γυναικολόγοι... δεν ξέρω τι να σου πω... κ εγώ είχα αγχωθεί παρά πολύ στη 2η εγκυμοσύνη λόγω αυχενική... από το πουθενά, ενώ όλα εξελίσσονταν καλά, είχαμε αυτό το εύρημα! Ακόμα κ στην αμνιο που όλα ήταν καλά, είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μια αμνιο εξετάζει 500 σύνδρομα, ενώ υπάρχουν χιλιάδες!!!

Εύχομαι ένα υγιέστατο μωράκι!!!

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είχες αυξημένη τιμή στην αυχενική διαφάνεια, αλλά δεν ανέβηκε πολύ μέχρι τη β' επιπέδου (ανέβηκε ελάχιστα, όσο πρέπει δηλαδή). Εμένα από 1,5 mm στην αυχενική διαφάνεια, πήγε 6,5 mm στη β' επιπέδου.

 

Βρε Tsarli πάντως από όσα έχω κοιτάξει αποσπασματικά σήμερα, τα 6,5mm δεν είναι και πολύ πάνω από τα φυσιολογικά όρια (6mm).

 

Τούτο, σε συνδυασμό με τα καλά αποτελέσματα της άμνιο και αν ελεγχθεί και καρδιολογικά το έμβρυο, σου δίνει τις πιθανότητες με το μέρος σου.

 

Φυσικά, όλα αυτά είναι καθήκον του γιατρού να σας τα εξηγήσει/επιβεβαιώσει και να σας αφήσει να αποφασίσετε μόνο αφού σας δώσει όλα τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω σκεφτομουν ότι σιγά, μια μικρή απόκλιση προς τα πάνω είναι τα 6,5 mm, αλλά από ότι μου είπαν θεωρείται σαν τιμή πολύ υψηλή, εκτός φυσιολογικων ορίων.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω σκεφτομουν ότι σιγά, μια μικρή απόκλιση προς τα πάνω είναι τα 6,5 mm, αλλά από ότι μου είπαν θεωρείται σαν τιμή πολύ υψηλή, εκτός φυσιολογικων ορίων.

 

Καλησπέρα, εμένα είχε 6,1 και στην αυχενική είχε 2,8. Σου εύχομαι να είναι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εμένα είχε 6,3 και δεν υπήρξε κάποιο θέμα.Δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά ήταν μεγάλο μωρό.Γεννήθηκε 4.680γρ και 60 εκατοστά.¨Ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρατε πόσες ελπίδες μας δίνετε! Το περιμέναμε πώς κα πώς αυτό το δεύτερο μωράκι και ενώ ήμασταν μέσα στην τρελή χαρά, όλα κατερρευσαν. Μακάρι όλα αυτά περί διακοπής κύησης να οφείλονται στο ότι αναφέρθηκαν από άτομα που δεν έχουν παρακολουθήσει την κυηση και δεν είναι ειδικοί προγεννητικου ελεγχου και απλά πρόκειται για υπερβολές που μας τρομοκρατησαν. Θα φανεί και στον επαναληπτικό β επιπέδου που έχω μεθαύριο.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εμένα είχε 6,3 και δεν υπήρξε κάποιο θέμα.Δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά ήταν μεγάλο μωρό.Γεννήθηκε 4.680γρ και 60 εκατοστά.¨Ευχομαι όλα να πάνε καλά.

 

Καλά, εσύ γεννησες γιγαντακι, να το χαίρεσαι το παιδάκι σου. Σίγουρα παίζει ρόλο, γιατί με ρώτησαν στη β επιπέδου αν το πρώτο μου παιδί γεννήθηκε μεγάλο (η απάντηση είναι όχι). Και στη β επιπέδου το έμβρυο είχε φυσιολογικό μέγεθος, 23η εβδομάδα, 550 γραμμάρια.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στην Β επιπέδου είχε φυσιολογικό μέγεθος και βάρος 525γρ...Αλλά η αυχενική πτυχή ήταν 6.3...όμως κανείς δεν το έκανε θέμα....��

 

Και μένα αυτός που έκανε τη β επιπέδου ήταν χαλαρος, απλά λίγο μαγκωμενος γιατί δεν ήξερα να του πω ποια αμνιοπαρακεντηση έκανα (μοριακο ή απλό). Ο παιδονευροχειρουργος όμως που μιλήσαμε τηλεφωνικώς με απογοήτευσε. Βέβαια δεν με ξέρει ο, τι του είπα από το τηλέφωνο. Μακάρι να πάμε καλά και ν να και το δικό μου γιγαντακι! Πόσο θάρρος μας δίνεις. Να σε ρωτήσω, το μωράκι όταν γεννήθηκε είχε "παχύ" αυχένα;

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι....είχε μπόλικο σβερκάκι...γενικά όλα μπόλικα ήταν...Σου έυχομαι να πάνε όλα καλά!

 

Χίλια ευχαριστώ,αυτό μου είπαν και στον υπέρηχο, ότι μπορεί πχ να έχει "διπλες" στον αυχένα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Εάν διαθέτετε δύο λεπτά, παρακαλώ συμπληρώστε το παρακάτω ερωτηματολόγιο που διεξάγεται στα πλαίσια μίας πανεπιστημιακής έρευνας για τα ελληνικά forums!! Σας ευχαριστούμε πολύ!!

 

https://goo.gl/forms/BTrEqHa96AtwRHki1

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...