Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόληψη και προστασία των παιδιων από σεξουαλική παρενόχληση-κακοποίηση


summer wine

Recommended Posts

Συγνωμη κοριτσια, δεν το ειχα διαβασει το αλλο θεμα. Εγω να σας πω την αληθεια εφτασα στην ηλικια των 30+ για να τα πω στον μπαμπα μου γιατι ντρεπομουν. Το δευτερο το εμαθε τυχαια η μητερα μου λιγο μετα απο οταν εγινε και δεν το πιστευε, νομιζε οτι κατι δεν καταλαβα καλα ... τελοσπαντων.. στα 30+ που το ξανασυζητησαμε μου ζητησε συγνωμη οπως και για τον συγκεκριμενο παππου (που το εμαθε τοτε και οχι νωριτερα) ειχε μαθει αργοτερα οτι "πειραξε" και αλλο παιδακι της οικογενειας. Εχοντας αυτες τις εμπειριες, την ντροπη που ενιωθα και τις ενοχες, ηθελα τα παιδια μου να ειναι προετοιμασμενα ετσι ωστε και να προστατεψουν τον εαυτο τους αλλα και αν συνεβαινε το οτιδηποτε, να ειχαν το θαρρος να μου το πουν και να μην νιωθουν σε καμια περιπτωση ενοχες. Μιλησα στα παιδια απο αρκετα μικρα, γυρω στα 4.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εν τω μεταξύ είχα στο μυαλό μου ότι στις ομαδικές δραστηριότητες το παιδί είναι πιο ασφαλές...

Δυστυχως μπορει να συμβει παντου και οχι παντα απο ενηλικο ατομο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες και Αγγλία που ζεις φαντάζομαι θα είναι και χειρότερα τα πράγματα!

Εγώ πάντως πέρα από την ενημέρωση και συνεχή επικοινωνία όπως λέει η ΑγγεΚ, σαν γονιός στις δραστηριότητες π.χ. θα μείνω, να ξέρει το παιδί ότι είμαι εκεί.

Όταν έχεις φτιάξει ένα κύκλο με μαμάδες μπορεί και η άλλη μαμά που την εμπιστεύεσαι ή σε εμπιστεύεται αν για κάποιο λόγο δεν μπορεί να μείνει να σου πει: έχε έννοια και το δικό μου παιδί. Εμείς το κάνουμε αυτό πάντως ως μαμάδες, μιλάμε για παιδιά Δημοτικού. Βλέπω όμως και περιπτώσεις που έρχονται τα αφήνουν και φεύγουν. Μιλάμε για δραστηριότητες που γίνονται εντός σχολείου τα απογεύματα.

Σε πλατείες π.χ. πάλι καλό είναι να υπάρχει ένας γονιός να έχει το νου του όταν π.χ. τα παιδιά παίζουν μπάλα.

Ναι γίνονται καθημερινά πολλα και πιστευω οτι ειναι λόγω έλλειψης ελέγχου απο τους γονεις, δεν εξηγηται διαφορετικα ... Ειδικα αυτο με τις τουαλέτες που συζητούσαμε και στο αλλο θρεντ γινεται συνεχεια εδω

 

Και αυτο που βλέπουμε πολυ συχνα ειναι το αλλο είδος κακοποίησης , grooming, λέγεται εδω που το 12χρονο λέμε τωρα γνωριςε ενα ωραίο αγόρι απο το Ίντερνετ (εννοείται οχι ίδιας ηλικίας) που ειναι 'υπεροχος' την εχει συστήσει και στους 'φίλους' του και παει σιγα σιγα το πράγμα.. Νομίζεις οτι παιρνει χαμπάρι η μανα; Τι εμπιςτοςυνη και επικοινωνία μιλάμε αφού αυτο στα ματια της μικρής δεν ειναι κακοποίηση.... Καλή η επικοινωνία οταν εμπιστεύεσαι το παιδι οτι τα 'πιανει'.... Κατα τα αλλα θελει αλλα όπλα απο πανω να ξέρουμε τι γινεται, σε ποιον μιλάει, τι ψάχνει στο λαπτοπ, ποιοι ειναι οι φίλοι τους κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, που πια δε με αφορά, αλλά που δεν μπόρεσα και ποτέ να βρω μία απάντηση ικανοποιητική και ρεαλιστική:

Τι μπορεί να κάνει ένας γονιός για να προλάβει, όχι να καταλαβει, κακοποίηση σε βρέφος/πολύ μικρό παιδάκι; Που δεν έχει νόημα να του μιλήσεις, 0-2 ετών ας πούμε.

Εχω ακούσει περιστατικά κακοποίησης και σεξουαλικής παρενόχλησης σε τέτοιες ηλικίες, σε παιδικούς σταθμούς για παράδειγμα, και σίγουρα θα υπάρχουν και όταν προσέχει το μωρό babysitter (δεν εχω ακούσει προσωπικά τέτοια ιστορία, αλλά δεν μπορεί, για να γίνεται αλλού, θα γίνεται και εδώ).

Κανείς μας δε θα έπαιρνε ελαφρα τη καρδία μία babysitter στην τύχη ελπίζω, αλλά και πάλι οι συστάσεις μπορεί να είναι ψεύτικες, ή το πρόβλημα να μην έγινε αντιληπτό απο τον προηγούμενο εργοδότη. Το ίδιο και σε ένα βρεφονηπιακό, όπου θεωρητικά θα μπορούσε κάποιος εργαζόμενος να πειράξει ένα μωρό και να μη μαθευτεί ποτέ.

Εγώ είχα προτιμήσει γυναίκα στο σπίτι, είχα ψάξει συστάσεις, είχα κάνει ουκ ολίγους αιφνιδιαστικους ελέγχους, αλλά αναγνωρίζω ότι θεωρητικά θα μπορουσε να είχε συμβεί κάτι. Εβλεπα ότι το μωρό είναι χαρούμενο, δεν την αποφευγει, αποζητά την αγκαλιά της, και αν κάτι στην συμπεριφορά του μωρού με υποψίαζε θα είχα αντιδράσει, αλλά και πάλι το κακό μπορεί να είχε ήδη γίνει.

Μπορεί κανείς να σκεφτεί κάποιον τρόπο να είναι βέβαιος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερωτηση, που πια δε με αφορά, αλλά που δεν μπόρεσα και ποτέ να βρω μία απάντηση ικανοποιητική και ρεαλιστική:

Τι μπορεί να κάνει ένας γονιός για να προλάβει, όχι να καταλαβει, κακοποίηση σε βρέφος/πολύ μικρό παιδάκι; Που δεν έχει νόημα να του μιλήσεις, 0-2 ετών ας πούμε.

Εχω ακούσει περιστατικά κακοποίησης και σεξουαλικής παρενόχλησης σε τέτοιες ηλικίες, σε παιδικούς σταθμούς για παράδειγμα, και σίγουρα θα υπάρχουν και όταν προσέχει το μωρό babysitter (δεν εχω ακούσει προσωπικά τέτοια ιστορία, αλλά δεν μπορεί, για να γίνεται αλλού, θα γίνεται και εδώ).

Κανείς μας δε θα έπαιρνε ελαφρα τη καρδία μία babysitter στην τύχη ελπίζω, αλλά και πάλι οι συστάσεις μπορεί να είναι ψεύτικες, ή το πρόβλημα να μην έγινε αντιληπτό απο τον προηγούμενο εργοδότη. Το ίδιο και σε ένα βρεφονηπιακό, όπου θεωρητικά θα μπορούσε κάποιος εργαζόμενος να πειράξει ένα μωρό και να μη μαθευτεί ποτέ.

Εγώ είχα προτιμήσει γυναίκα στο σπίτι, είχα ψάξει συστάσεις, είχα κάνει ουκ ολίγους αιφνιδιαστικους ελέγχους, αλλά αναγνωρίζω ότι θεωρητικά θα μπορουσε να είχε συμβεί κάτι. Εβλεπα ότι το μωρό είναι χαρούμενο, δεν την αποφευγει, αποζητά την αγκαλιά της, και αν κάτι στην συμπεριφορά του μωρού με υποψίαζε θα είχα αντιδράσει, αλλά και πάλι το κακό μπορεί να είχε ήδη γίνει.

Μπορεί κανείς να σκεφτεί κάποιον τρόπο να είναι βέβαιος;

 

Σε παιδικο σταθμό βλεπεις αν εχουν ιδιωτικά δωμάτια... Ενα περαστικό κακοποίησης σοβαρού βαθμού που εγινε εδω σε παιδικο απο γυναικα που φρόντιζε τα μωρα ηταν μεσα ατο ιδιωτικο δωματίο που τα άλλαζαν... Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες εννοείται αλλα ο δικός μας σταθμός δεν εχει τέτοιο δωμάτιο

 

Στο σπιτι κάμερες παντου! Αυτές τις μερες γενικως αποφεύγονται οι γυναίκες στο σπιτι για αυτο τη λογο

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, που πια δε με αφορά, αλλά που δεν μπόρεσα και ποτέ να βρω μία απάντηση ικανοποιητική και ρεαλιστική:

Τι μπορεί να κάνει ένας γονιός για να προλάβει, όχι να καταλαβει, κακοποίηση σε βρέφος/πολύ μικρό παιδάκι; Που δεν έχει νόημα να του μιλήσεις, 0-2 ετών ας πούμε.

Εχω ακούσει περιστατικά κακοποίησης και σεξουαλικής παρενόχλησης σε τέτοιες ηλικίες, σε παιδικούς σταθμούς για παράδειγμα, και σίγουρα θα υπάρχουν και όταν προσέχει το μωρό babysitter (δεν εχω ακούσει προσωπικά τέτοια ιστορία, αλλά δεν μπορεί, για να γίνεται αλλού, θα γίνεται και εδώ).

Κανείς μας δε θα έπαιρνε ελαφρα τη καρδία μία babysitter στην τύχη ελπίζω, αλλά και πάλι οι συστάσεις μπορεί να είναι ψεύτικες, ή το πρόβλημα να μην έγινε αντιληπτό απο τον προηγούμενο εργοδότη. Το ίδιο και σε ένα βρεφονηπιακό, όπου θεωρητικά θα μπορούσε κάποιος εργαζόμενος να πειράξει ένα μωρό και να μη μαθευτεί ποτέ.

Εγώ είχα προτιμήσει γυναίκα στο σπίτι, είχα ψάξει συστάσεις, είχα κάνει ουκ ολίγους αιφνιδιαστικους ελέγχους, αλλά αναγνωρίζω ότι θεωρητικά θα μπορουσε να είχε συμβεί κάτι. Εβλεπα ότι το μωρό είναι χαρούμενο, δεν την αποφευγει, αποζητά την αγκαλιά της, και αν κάτι στην συμπεριφορά του μωρού με υποψίαζε θα είχα αντιδράσει, αλλά και πάλι το κακό μπορεί να είχε ήδη γίνει.

Μπορεί κανείς να σκεφτεί κάποιον τρόπο να είναι βέβαιος;

 

Αν προσλάβεις νταντά στο σπίτι , ίσως μόνο οι κρυφές κάμερες σε σώσουν. Ξέρω περίπτωση που το αγοράκι 2 ετών το φύλαγε η θεία (!!!!!) και το παρενοχλούσε σεξουαλικά. Οι γονείς εννοείται δεν είχαν καταλάβει τίποτα απολύτως (μιλάμε για την αδερφή του πατέρα και μένανε και πάνω-κάτω). Το αντιλήφθηκαν όταν το παιδί είχε φτάσει στην ηλικία των τριών και απέφευγε τη θεία , έκλαιγε όταν την έβλεπε κτλ κτλ. Βάλανε κάμερα και είδανε τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, που πια δε με αφορά, αλλά που δεν μπόρεσα και ποτέ να βρω μία απάντηση ικανοποιητική και ρεαλιστική:

Τι μπορεί να κάνει ένας γονιός για να προλάβει, όχι να καταλαβει, κακοποίηση σε βρέφος/πολύ μικρό παιδάκι; Που δεν έχει νόημα να του μιλήσεις, 0-2 ετών ας πούμε.

Εχω ακούσει περιστατικά κακοποίησης και σεξουαλικής παρενόχλησης σε τέτοιες ηλικίες, σε παιδικούς σταθμούς για παράδειγμα, και σίγουρα θα υπάρχουν και όταν προσέχει το μωρό babysitter (δεν εχω ακούσει προσωπικά τέτοια ιστορία, αλλά δεν μπορεί, για να γίνεται αλλού, θα γίνεται και εδώ).

Κανείς μας δε θα έπαιρνε ελαφρα τη καρδία μία babysitter στην τύχη ελπίζω, αλλά και πάλι οι συστάσεις μπορεί να είναι ψεύτικες, ή το πρόβλημα να μην έγινε αντιληπτό απο τον προηγούμενο εργοδότη. Το ίδιο και σε ένα βρεφονηπιακό, όπου θεωρητικά θα μπορούσε κάποιος εργαζόμενος να πειράξει ένα μωρό και να μη μαθευτεί ποτέ.

Εγώ είχα προτιμήσει γυναίκα στο σπίτι, είχα ψάξει συστάσεις, είχα κάνει ουκ ολίγους αιφνιδιαστικους ελέγχους, αλλά αναγνωρίζω ότι θεωρητικά θα μπορουσε να είχε συμβεί κάτι. Εβλεπα ότι το μωρό είναι χαρούμενο, δεν την αποφευγει, αποζητά την αγκαλιά της, και αν κάτι στην συμπεριφορά του μωρού με υποψίαζε θα είχα αντιδράσει, αλλά και πάλι το κακό μπορεί να είχε ήδη γίνει.

Μπορεί κανείς να σκεφτεί κάποιον τρόπο να είναι βέβαιος;

 

Εγώ είχα βάλει κάμερες, καθόλα νόμιμες εφόσον ενημερώσεις την νταντά ότι έχεις βάλει.. δηλαδή όταν πήρα γυναίκα γιατί γύρισα στην δουλειά όταν το μωρό ήταν 7 μηνών, έβαλα κάμερες σε σαλόνι (είναι ενιαίο με κουζίνα, πάσο) και στα δωμάτια των παιδιών... ενημερώνεις τον άνθρωπο που θα πάρεις να σου τα κρατάσει ότι έχεις βάλεις κάμερες σε αυτούς τους χώρους του σπιτιού και φυσικά εάν συμφωνήσει και ο ίδιος δεν έχεις θέμα... εγώ για να είμαι καλυμμένη είχα φτιάξει κάτι σαν υπεύθυνη δήλωση που έγραφα ότι ο χώρος βιντεοσκοπείται και η κοπέλα είχε υπογράψει.. σε άλλα δωμάτια του σπιτιού δεν είχε νόημα να κινείται.. μόνο σαλόνι κουζίνα και δωμάτιο παιδιού... η γυναίκα που έχω εγώ (την έχω χροονια) είναι πολυ καλή, αλλά θέλω να πω ότι βγήκε καλή παρόλες τις συστάσεις που είχα από κολλητήμου δεν την ήξερα προσωπικά..

έτσι και το μωρό βλέπεις και ο άνθρωπος ξέρει ότι ελέγχεται οπότε δεν μπορεί να κάνει και πολλά.. και δεν μιλάμε μόνο για κακοποίηση, θα μας άρεσε να έχουμε μία νταντά σπίτι και αυτή να μην φροντίζει τα παιδιά και να βλέπει π.χ. όλη μέρα τηλεόραση?

για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, αυτό με τις κάμερες εμένα με βόλεψε.. άσε που μπορούσα να μπω από τον υπολογιστή του γραφείου ότι ώρα ήθελα (είχα βάλει μία καμερούλα στην κούνια και έβλεπα τα ζουζούνια να κάνουν ζουζουνιές) και άντε να δουλέψω μετά...

αν με ρωτάς όχι μετά δεν καθόμουν με τις ώρες να βλέπω όοοοολο το υλικό στην αρχή ναι, το έβαζα και λίγο στο γρήγορο αλλά ίσως και ένας από τους λόγους που η νταντά ήταν σπαθί ήταν και αυτός..

άσε που συχνά πυκνά της έλεγα: ρε συ μπήκα σήμερα και είδα ότι έφτυνε το φρούτο, μήπως να του βάλουμε την άλλη φορά πιο πολύ μπανάνα και λιγότερο μήλο?? για να καταλάβει ότι ελέγχεται...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει κάμερες, καθόλα νόμιμες εφόσον ενημερώσεις την νταντά ότι έχεις βάλει.. δηλαδή όταν πήρα γυναίκα γιατί γύρισα στην δουλειά όταν το μωρό ήταν 7 μηνών, έβαλα κάμερες σε σαλόνι (είναι ενιαίο με κουζίνα, πάσο) και στα δωμάτια των παιδιών... ενημερώνεις τον άνθρωπο που θα πάρεις να σου τα κρατάσει ότι έχεις βάλεις κάμερες σε αυτούς τους χώρους του σπιτιού και φυσικά εάν συμφωνήσει και ο ίδιος δεν έχεις θέμα... εγώ για να είμαι καλυμμένη είχα φτιάξει κάτι σαν υπεύθυνη δήλωση που έγραφα ότι ο χώρος βιντεοσκοπείται και η κοπέλα είχε υπογράψει.. σε άλλα δωμάτια του σπιτιού δεν είχε νόημα να κινείται.. μόνο σαλόνι κουζίνα και δωμάτιο παιδιού... η γυναίκα που έχω εγώ (την έχω χροονια) είναι πολυ καλή, αλλά θέλω να πω ότι βγήκε καλή παρόλες τις συστάσεις που είχα από κολλητήμου δεν την ήξερα προσωπικά..

έτσι και το μωρό βλέπεις και ο άνθρωπος ξέρει ότι ελέγχεται οπότε δεν μπορεί να κάνει και πολλά.. και δεν μιλάμε μόνο για κακοποίηση, θα μας άρεσε να έχουμε μία νταντά σπίτι και αυτή να μην φροντίζει τα παιδιά και να βλέπει π.χ. όλη μέρα τηλεόραση?

για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, αυτό με τις κάμερες εμένα με βόλεψε.. άσε που μπορούσα να μπω από τον υπολογιστή του γραφείου ότι ώρα ήθελα (είχα βάλει μία καμερούλα στην κούνια και έβλεπα τα ζουζούνια να κάνουν ζουζουνιές) και άντε να δουλέψω μετά...

αν με ρωτάς όχι μετά δεν καθόμουν με τις ώρες να βλέπω όοοοολο το υλικό στην αρχή ναι, το έβαζα και λίγο στο γρήγορο αλλά ίσως και ένας από τους λόγους που η νταντά ήταν σπαθί ήταν και αυτός..

άσε που συχνά πυκνά της έλεγα: ρε συ μπήκα σήμερα και είδα ότι έφτυνε το φρούτο, μήπως να του βάλουμε την άλλη φορά πιο πολύ μπανάνα και λιγότερο μήλο?? για να καταλάβει ότι ελέγχεται...

Ε εντάξει τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα ότι σε αυτές τις ηλικίες το μαθαίνεις δυστυχως εκ των υστέρων, κι αφού το παιδί έχει περάσει πολλά για να φτάσει στο σημείο να δείχνει δυσανασχετηση στο πρόσωπο που το κακοποιεί. Μόνο οι κάμερες είναι ίσως λύση (που και πάλι πρέπει να εξασφαλίσεις ότι θα πιάνουν όλες τις γωνίες του σπιτιού)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό είναι το θέμα ότι σε αυτές τις ηλικίες το μαθαίνεις δυστυχως εκ των υστέρων, κι αφού το παιδί έχει περάσει πολλά για να φτάσει στο σημείο να δείχνει δυσανασχετηση στο πρόσωπο που το κακοποιεί. Μόνο οι κάμερες είναι ίσως λύση (που και πάλι πρέπει να εξασφαλίσεις ότι θα πιάνουν όλες τις γωνίες του σπιτιού)

 

Αυτο το τελευταιο, πολυ δυσκολο. Κι εμεις ειχαμε μεν, αλλα ποσες να βαλεις πια; Αρχικα ημασταν σε ενα δυαρι, κι εκει κατι γινοταν, αλλα και πάλι π.χ. στην τουαλετα δεν μπορεις να βαλεις καμερα, και θα το παει η γυναικα το παιδι να το πλυνει, δε γινεται να μην το παει. Μετα που πηγαμε σε πιο μεγαλο σπιτι, και με αυλη, τι να πρωτοφυλαξεις; Ενταξει ειχαν οι βασικοι χωροι, αλλα οχι και καθε γωνιτσα, ηταν απλα αδυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε δύο στα δύο το ΠΣΚ.

Την Παρασκευή το απόγευμα είχαμε βγει βότλα, κι ήρθε ένας γλυκός ηλικιωμένος κύριος και είπε της μικρής μας να την πάει βόλτα (περίπου 18μηνών). Φυσικά του έδωσε το χέρι της και τον ακολούθησε... ευτυχώς δεν άφησε το χέρι του πατέρα της, και προχωρούσαν και οι 3 μαζί...

Της εξηγήσαμε τα σχετικά περί αγνώστων, και την Κυριακή το σκηνικό επαναλήφθηκε με μια ηλικιωμένη κυρία αυτή τη φορά! Έδωσε το χέρι της με λιγότερη προθυμία μεν, αλλά το έδωσε...

Άντε πάλι εμείς σχετικό μπλα-μπλα.

Και φυσικά μιλάμε για απλώς επίμονους γλυκούς ηλικιωμένους, με αγνές προθέσεις, που ωστόσο το παιδί ακολούθησε αδιαμαρτύρητα.

Στα μικρά παιδιά, δυστυχώς, δε μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω από το να τους εξηγείς συνεχώς και να μην τα αφήνεις καθόλου από τα μάτια σου :?

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε δύο στα δύο το ΠΣΚ.

Την Παρασκευή το απόγευμα είχαμε βγει βότλα, κι ήρθε ένας γλυκός ηλικιωμένος κύριος και είπε της μικρής μας να την πάει βόλτα (περίπου 18μηνών). Φυσικά του έδωσε το χέρι της και τον ακολούθησε... ευτυχώς δεν άφησε το χέρι του πατέρα της, και προχωρούσαν και οι 3 μαζί...

Της εξηγήσαμε τα σχετικά περί αγνώστων, και την Κυριακή το σκηνικό επαναλήφθηκε με μια ηλικιωμένη κυρία αυτή τη φορά! Έδωσε το χέρι της με λιγότερη προθυμία μεν, αλλά το έδωσε...

Άντε πάλι εμείς σχετικό μπλα-μπλα.

Και φυσικά μιλάμε για απλώς επίμονους γλυκούς ηλικιωμένους, με αγνές προθέσεις, που ωστόσο το παιδί ακολούθησε αδιαμαρτύρητα.

Στα μικρά παιδιά, δυστυχώς, δε μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω από το να τους εξηγείς συνεχώς και να μην τα αφήνεις καθόλου από τα μάτια σου :?

 

Ε εντάξει, 18 μηνών, δε νομίζω ότι υπάρχει παιδάκι που καταλαβαίνει από τέτοια! Πριν τα 3 δε θα περίμενα να καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, 18 μηνών, δε νομίζω ότι υπάρχει παιδάκι που καταλαβαίνει από τέτοια! Πριν τα 3 δε θα περίμενα να καταλάβει.

Ε, ναι, μα δεν περίμενα κι εγώ κάτι άλλο. Απλώς το ανέφερα μιας και είχαμε πιασει το θέμα, για να τονίσω τη σημασία της ηλικίας του παιδιού.

Εμένα προς το παρόν είναι και αρκετά κοινωνική και δεν πολύ-ντρέπεται με τους αγνώστους, οπότε έχουμε ένα επιπλέον ζήτημα ως προς αυτόν τον τομέα

Link to comment
Share on other sites

18 μηνων το μονο που κανεις είναι να προσεχεις το παιδι.Οσα και να πεις ,ότι και να πεις.ηλικιακα το παιδι ουτε κατανοει τι λες ουτε συγκτρατει αρα τσαμπα το μπλα μπλα.Ουετ σημαινει ότι αν την παρει από το χερακι 18 μηνων μια γιαγια να την παει μια βολτουλα ...ενώ εσυ παρακολουθείς εννοείται...θα μαθει να ακολουθει αγνωστους.Ενταξει είναι πολύ μικρο το παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε, ναι, μα δεν περίμενα κι εγώ κάτι άλλο. Απλώς το ανέφερα μιας και είχαμε πιασει το θέμα, για να τονίσω τη σημασία της ηλικίας του παιδιού.

Εμένα προς το παρόν είναι και αρκετά κοινωνική και δεν πολύ-ντρέπεται με τους αγνώστους, οπότε έχουμε ένα επιπλέον ζήτημα ως προς αυτόν τον τομέα

 

Δε νομίζω ότι η κοινωνικότητα είναι "κακό" σημάδι ως προς το πόσο ευάλωτο είναι μελλοντικά το παιδί. Διαισθητικά θα περίμενα ότι τα πιο κλεισμένα στον εαυτό τους και μοναχικά παιδιά είναι πιο "έυκολα" θύματα, σε πολύ μεγαλύτερες ηλικίες φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...