Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα και ομοιοπαθητική


Recommended Posts

Γειά σας φίλες μου.

 

Θέλω να σας ρωτήσω εάν έχετε, σε κάποια φάση της ζωής των παιδιών σας, χρησιμοποιήσει γιατρό ομοιοπαθητικής.

 

Ο μικρός μου γιος, προνήπιο, είναι δυσκοίλιος από βρεφάκι. Είχα ανοίξει κ σχετικό θέμα παλαιότερα. Έχουμε δοκιμάσει διάφορους τρόπους και φάρμακα, κατόπιν οδηγιών παιδογαστρεντερολόγου, και αυτό που μας "έσωσε" ήταν το miralax, το οποίο, με το αισιόδοξο σενάριο, θα το χορηγούσαμε για κάποιους μήνες κ μετά σταδιακά θα το αραιώναμε μέχρι να το κόψουμε εντελώς. Δλδ ενώ αρχικά το έπαιρνε καθημερινά, φτάσαμε να το παίρνει δύο φορές την εβδομάδα κ όλα οκ (είχαμε κενώσεις σχεδόν μέρα παρά μέρα, δηλαδή τέλεια). Με το που προσπάθησα να το περιορίσω σε μία φορά την εβδομάδα, το παιδί "μπλόκαρε" κ φαντάζομαι ότι πρέπει να το αυξήσω πάλι σε 2 φορές την εβδομάδα.

Το συγκεκριμένο φάρμακο το παίρνει εδώ κ ένα χρόνο περίπου.

 

Το παιδί μου ταλαιπωρείται αφάνταστα, τρώμε απίστευτες ώρες στην τουαλέτα, έχει γκρίνια κλπ.

 

Για να μην σας ζαλίζω με πολλές λεπτομέρειες, μία συνάδελφος λοιπόν μου πρότεινε τη λύση της ομοιοπαθητικής.

 

Εννοείται ότι θα ρωτήσω κ την παιδίατρό μας αλλά ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε χρησιμοποιήσει ομοιοπαθητικά φάρμακα για τα παιδιά σας ποτέ, κ αν ναι, αν υπήρξε όντως κάποιο αποτέλεσμα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Annoulen εμεις έχουμε αντιμετωπίσει διαφορα θεματα των μικρών με ομοιοπαθητική άλλοτε παράλληλα με κλασική ιατρική και άλλοτε μεμονωμένα με ομοιοπαθητική θεραπεία. Ο παιδιατρος μας δεν ειναι και τόσο θετικός χωρις να το απορρίπτει κιόλας, ομως εγω εχω ομοιοπαθητική οικογενειακή γιατρο που οχι μονο εμπιστεύομαι απιστευτα αλλα έχουμε δει και αποτελέσματα ολοι μας κατα καιρούς που εχει χρειαστει. Ειναι η ίδια γιατρός φυσικά πολυ προσινής και φιλική με τα παιδια. Ευχαρίστως αν θες στοιχεία της να σου στείλω πμ. Ο γιος μου επισης υπέφερε απο δυσκοιλιότητα απο μωράκι και εχει βοηθηθεί σε πολυ μεγάλο βαθμό. Δεν χρειάστηκε εν τελεί σιροπακι ευτυχως, ίσως βέβαια να μην ειχε το έντονο θεμα που εσυ αναφέρεις. Ελπιζω να βρείτε μια άκρη συντομα.. επειδή τα χω περασει καταλαβαίνω απόλυτα την ταλαιπωρία σας. Οτι χρειαστείς μου λες.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι από μένα,

 

αντιμετωπίζουμε κι εμείς πρόβλημα με δυσκοιλιότητα από 5 μηνών (όλα πολύ καλά μεχρι τότε), μετά την εισαγωγή στερεων τροφων. Η μικρή είναι τωρα 17 μηνών. Οταν χρόνισε και αφού δεν είδα αποτελεσμα με τη διατροφή, επισκεφτήκαμε παιδογαστρεντερολόγο, όπου αποκλείστηκε κοιλιοκάκη και αλλεργιες. Η γνώμη του ήταν ότι η μικρή λόγω ανωριμότητας εντερου (δεν εσπρωχνε λεει καλά..) και φόβου αρχισε να κρατά τα κακά της με αποτέλεσμα να "ψήνονται". Προτεινε καθημερινή χρήση effecol (μαλακτικό κοπράνων) για 3 μήνες ωστε να αποκτήσει μία θετική και ανωδυνη εμπειρία.

Κατόπιν σταδιακής μειωσης φυσικα το προβλημα εμφανίστηκε.

Τα κακά της είναι και πάλι πέτρες, έχει ανορεξία, γκρίνια και τα κάνει ανά 2-4 μέρες. Είναι επίσης παιδί που δεν πίνει υγρά (νερό 20 - 30 ml την ημέρα κι αυτό με διαφορα τεχνάσματα), ούτε τσαι, χυμούς.

 

Οπότε σκέφτομαι να καταφυγω σε ομοιπαθητικό μήπως βρω κάποια λύση. Ειχε κάποια από εσας αναλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα,

 

αντιμετωπίζουμε κι εμείς πρόβλημα με δυσκοιλιότητα από 5 μηνών (όλα πολύ καλά μεχρι τότε), μετά την εισαγωγή στερεων τροφων. Η μικρή είναι τωρα 17 μηνών. Οταν χρόνισε και αφού δεν είδα αποτελεσμα με τη διατροφή, επισκεφτήκαμε παιδογαστρεντερολόγο, όπου αποκλείστηκε κοιλιοκάκη και αλλεργιες. Η γνώμη του ήταν ότι η μικρή λόγω ανωριμότητας εντερου (δεν εσπρωχνε λεει καλά..) και φόβου αρχισε να κρατά τα κακά της με αποτέλεσμα να "ψήνονται". Προτεινε καθημερινή χρήση effecol (μαλακτικό κοπράνων) για 3 μήνες ωστε να αποκτήσει μία θετική και ανωδυνη εμπειρία.

Κατόπιν σταδιακής μειωσης φυσικα το προβλημα εμφανίστηκε.

Τα κακά της είναι και πάλι πέτρες, έχει ανορεξία, γκρίνια και τα κάνει ανά 2-4 μέρες. Είναι επίσης παιδί που δεν πίνει υγρά (νερό 20 - 30 ml την ημέρα κι αυτό με διαφορα τεχνάσματα), ούτε τσαι, χυμούς.

 

Οπότε σκέφτομαι να καταφυγω σε ομοιπαθητικό μήπως βρω κάποια λύση. Ειχε κάποια από εσας αναλογη εμπειρία;

 

Με τόσα λίγα υγρά τη μέρα, αν πράγματι είναι τόσο λίγο όσο λες, θα περίμενα ότι το επόμενο που κινδυνεύει είναι τα νεφρά και ότι η δυσκοιλιότητα είναι το λιγότερο! Αφού ξέρετε το πρόβλημα, τι νόημα έχει να ψάχνετε για κάτι άλλο; Γιατί δεν πίνει περισσότερο, μπορείτε να καταλάβετε; Μου ακούγεται πολύ περίεργο για οποιονδήποτε να επιζει με τόσο λίγο νερό! Δεν της αρέσει κάτι στη γεύση, στα ποτήρια, στη θερμοκρασία του νερού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα

Σου έχω στείλει πμ.

Νορα

 

Νόρα, εχθές το είδα κ σε ευχαριστώ κ πάλι.

Όπως έγραψα κ στην Νόρα, κόψαμε το Miralax εδώ κ 3 εβδομάδες (μετά από χρήση 10 μηνών πια) κ τώρα προσπαθούμε με το Hyfiber (30ml κάθε μέρα) + δαμασκηνόνερο (κάθε μέρα στον χυμό του). Υπάρχει αποτέλεσμα, 3 κενώσεις την εβδομάδα (ΣΟΥΠΕΡ για εμάς).

Απλώς φοβάμαι ότι ο οργανισμός του μικρού μου θα το συνηθίσει κάποια στιγμή (όπως κ όλα τα άλλα που είχαμε δοκιμάσει παλαιότερα) κ θα έχουμε πισωγύρισμα.

Marilw, αν θες στείλε μου πμ να το έχω για ώρα ανάγκης.

Jasmina, πίνει πολύ λίγο νερό η κόρη σου, όντως. Γάλα πίνει? Μήπως να της το αραιώνεις με νερό (γιατί κ το πολύ γάλα προκαλεί δυσκοιλιότητα). Επίσης δοκίμασε και ωμό λάδι στο φαγητό. Τρώει αλεσμένα ακόμα ? Γιατί έτσι μπορείς να την μπερδεύεις με τριμμένη ντομάτα, μελιτζάνα αλεσμένη, κολοκυθάκι αλεσμένο, δεν ξέρω, δοκίμασέ τα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Πράγματι το νερό που πίνει είναι πολύ λίγο και προσπαθούμε να το αυξήσουμε όπως σας είπα με διαφορα τεχνάσματα (διαφορετικά ποτηράκια νερού, κουζινικά, φλυτζανάκια κοκ). Ο παιδιατρος δεν ανησυχεί για αφυδάτωση, λεει ότι αναπληρώνει τα υγρα από το γάλα της, 150-180ml πρωι - βράδυ και το μεσημερι συμπληρώνω αν δεν φαει καλά!

 

Εχω δοκιμάσει όσα προτείνεται (αραιωμένο γάλα, χλιαρό νερό, εμφιαλωμένο) αλλά είναι με τις ώρες και τις μέρες της. Αυτο που βοηθάει περισσότερο είναι η κρεμούλα βρώμης, με φαγόπυρο και δαμάσκηνα. Το θετικό είναι επίσης ότι της αρέσουν πολύ οι σαλάτες (μπροκολο, κουνουπίδι, ντομάτα), οπότε ρίχνω και λίγο λαδακι παραπάνω.

 

Οπως και να χει εκλεισα σήμερα ραντεβού με τον ομοιπαθητικό για την ερχόμενη Τετάρτη. Οπότε θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

annoulen το δαμασκηνόνερο τι είναι;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Πράγματι το νερό που πίνει είναι πολύ λίγο και προσπαθούμε να το αυξήσουμε όπως σας είπα με διαφορα τεχνάσματα (διαφορετικά ποτηράκια νερού, κουζινικά, φλυτζανάκια κοκ). Ο παιδιατρος δεν ανησυχεί για αφυδάτωση, λεει ότι αναπληρώνει τα υγρα από το γάλα της, 150-180ml πρωι - βράδυ και το μεσημερι συμπληρώνω αν δεν φαει καλά!

 

Εχω δοκιμάσει όσα προτείνεται (αραιωμένο γάλα, χλιαρό νερό, εμφιαλωμένο) αλλά είναι με τις ώρες και τις μέρες της. Αυτο που βοηθάει περισσότερο είναι η κρεμούλα βρώμης, με φαγόπυρο και δαμάσκηνα. Το θετικό είναι επίσης ότι της αρέσουν πολύ οι σαλάτες (μπροκολο, κουνουπίδι, ντομάτα), οπότε ρίχνω και λίγο λαδακι παραπάνω.

 

Οπως και να χει εκλεισα σήμερα ραντεβού με τον ομοιπαθητικό για την ερχόμενη Τετάρτη. Οπότε θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

annoulen το δαμασκηνόνερο τι είναι;;

 

Θυμαμαι οτι μου ειχε πει γιατρός ότι αν μιλάμε για κανονικό γάλα (όχι μητρικο ή βρεφικο), δεν μπορεί να μετρήσει στα υγρά, γιατί λόγω του ασβεστίου, επιβαρύνει τα νεφρά, δεν είναι σαν νερό ή χυμός. Μου είχε κάνει κι εμένα μεγάλη εντύπωση, αλλά θυμάμαι ότι επέμενε πολύ, και επειδή με είχε παραξενέψει το είχα διασταυρώσει και με άλλο γιατρό και μου είχε πει το ίδιο.

Τα φρούτα της αρέσουν; Γιατί τα περισσότερα εκτός του ότι βοηθάνε πολύ με τη δυσκοιλιότητα, έχουν και πολλά υγρά.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι επειδη η δυσκοιλοιτητα ειναι θεμα διατροφης τα φαρμακα ομοιοπαθητικα ή συμαβατικα θα βοηθησουν οσο καιρο τα παιενουμε (εμεις ή τα παιδια μας).. Η ιδεα ειναι στο διαστημα που γινεται η φαρμακευτικη αγωγη να κανουμε τις απαριατητες αλλαγες στην διατροφη με περισσοτερα υγρα και φυτικες ινες για να βοηθηθει το εντερο και να λειτουργησει.

Link to comment
Share on other sites

......

 

annoulen το δαμασκηνόνερο τι είναι;;

 

Καλημέρα συμπάσχουσα και συμπάσχουσες,

 

Μουλιάζω κάθε μέρα σε ένα βαζάκι 4 ξερά δαμάσκηνα σε χλιαρό (αρχικά) νερό, τόσο όσο να τα καλύπτει, γιαυτό σου λέω βαζάκι, δηλαδή το νερό είναι περίπου μισό ποτήρι νερό, ίσως λίγο παραπάνω).

Τα βάζω από το απόγευμα, το βράδυ τα βάζω στο ψυγείο, κ το απόγευμα της άλλης μέρας, ζουπάω και λίγο τα δαμάσκηνα για να βγάλουν κ άλλο ζουμί και βάζω αυτό το δαμασκηνόνερο (είναι λίγο σκουρόχρωμο) μαζί με φυσικό χυμό πορτοκάλι σε αναλογία 1 μέρος δαμασκηνόνερο κ 2 μέρη χυμό (για να μπερδεύεται). Ευτυχώς που το πίνει το παιδί μου κ δεν καταλαβαίνει διαφορά.

 

Αυτό λοιπόν το "γιατρικό", σε συνδυασμό με τις Hyfiber πάντα, ήταν αποτελεσματικό. Για ένα μήνα. Και λέω ΗΤΑΝ γιατί όπως σας είπα κ πριν, νομίζω ότι πάλι το παιδί το συνήθισε κ έχουμε αρχίσει πάλι μία από τα ίδια.

 

Όμως δεν χάνεις και κάτι να το δοκιμάσεις. Ίσως σε εσάς έχει μεγαλύτερη διάρκεια η δράση του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως έχω απελπιστεί.

Περιμένω να πάει 14-15 χρονών για να αρχίσει τον καφέ που νομίζω ότι είναι το ποιο αποτελεσματικό απ΄ όλα. :wink:

Και λίγο χιούμορ δεν βλάπτει.....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε συστήσει ο παιδίατρος να βραζω αποξηραμενα δαμασκηνα σε νερακι και να το πίνει σαν τσαι! Το ήπιε κάποιες φορές και μετα βαρεθηκε τη γευση όπως και με τα υπόλοιπα κιντερτέ!

 

Ωραία η πρακτική του δαμασκηνόνερου και του χυμού, θα το δοκιμάσω! Αλλωστε τι είχαμε, τι χάσαμε?

 

mmdad δεν έχεις κι άδικο! Τουλάχιστον για την συμβατική ιατρική η λύση που δόθηκε ήταν προσωρινή.Δεν είδα όμως και σημαντική βελτιωση από τη διατροφή με εξαίρεση την κρεμούλα βρώμης και τα φρούτα, που τα τρώει με τις μέρες της. Ο λόγος που στράφηκα στην ομοιοπαθητική είναι μήπως μέσα από αυτή τη διαδικασία καταφέρουμε να δουλέψουμε τον φόβο που έχει αποκτήσει για τα κακά της και "ενδυναμωθεί"

 

ΑγγεΚ η μικρή μου δυστυχώς θήλασε μέχρι 5 μηνών και έκτοτε πίνει σκόνη. Ο παιδιατρος συστήνει να πάμε έτσι μέχρι τα 2 γιατί το αγελαδινό δεν προσφέρει σιδηρο, μαγνήσιο και ασβέστιο όσο το ξένο γάλα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα κάνω, αλλά θα διασταυρώσω κι εγω την πληροφορία που είχες!

 

Σήμερα πραγματοποιήσαμε το πρωτο μας ραντεβού στον ομοιπαθητικό. Μου συνέστησε να δίνω το effecol (σε μικρή δόση) όταν μετά από 3 μέρες αποτυγχάνει η προσπάθεια της να τα κάνει μόνη και να προσπαθώ με διατροφή. Μου εξήγησε ότι λόγο της δυσκοιλιότητας το έντερο διατείνεται και έτσι έχει μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο...σαν έναν μακρόστενο σωλήνα. Ξεκινάμε αύριο την αγωγή, δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση αρχικά στην ιδιοσυγκρασία της..τη βρήκε ζόρικη, νευρική και τσαούσα :lol: και θα ειμαστε σε εβδομαδιαία επικοινωνία, παρακολουθώντας τυχόν αλλαγες!

Αυτά προς το παρόν! Καλή συνέχεια σε όλες, με ανώδυνες και απροβλημάτιστες..αλλαγές πάνας!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι επειδη η δυσκοιλοιτητα ειναι θεμα διατροφης τα φαρμακα ομοιοπαθητικα ή συμαβατικα θα βοηθησουν οσο καιρο τα παιενουμε (εμεις ή τα παιδια μας).. Η ιδεα ειναι στο διαστημα που γινεται η φαρμακευτικη αγωγη να κανουμε τις απαριατητες αλλαγες στην διατροφη με περισσοτερα υγρα και φυτικες ινες για να βοηθηθει το εντερο και να λειτουργησει.

 

Συμφωνώ.

 

....... Μου εξήγησε ότι λόγο της δυσκοιλιότητας το έντερο διατείνεται και έτσι έχει μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο...σαν έναν μακρόστενο σωλήνα. .......

 

Δηλαδή την βάψαμε...... :-(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχθές επισκεφθήκαμε κ άλλο γιατρό - παιδογαστρεντερολόγο -, μας είπε να προσθέσουμε κάθε μέρα βραστή σαλάτα (μπρόκολο, κουνουπίδι κ χόρτα εναλλάξ) με ωμό λάδι στο φαγητό του παιδιού. Θα το προσπαθήσω, απλώς το λέω κ στις συμπάσχουσες. Η ωμή σαλάτα δεν βοηθάει στην δυσκοιλιότητα.

 

Επίσης όχι στο εβαπορέ γάλα, αλλά φρέσκο.

 

Και σταθερή καθημερινή συνήθεια τουαλέτας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

επαναφέρω το θέμα για να ενημερώσω τις υπόλοιπες συμπάσχουσες μητέρες για την πρόοδο που έχει σημειωθεί.

Το  miralax το έχουμε κόψει εντελώς πάνω από δύο μήνες. 

Η καθημερινή βραστή σαλάτα (έστω κ αυτή η λίγη ποσότητα που τρώει),  σε συνδυασμό με το δαμασκηνόνερο + χυμό πορτοκάλι (που διαλύω κ λίγο μέλι μέσα) είναι πολύ αποτελεσματική. Δεν έχουμε κόψει τις φυτικές ίνες Hyfiber αλλά τις έχουμε μειώσει σε λιγοτερο από την μισή δοσολογία (δηλαδή από 30 ml ημερησίως,  τώρα είμαστε στα 15 ml αλλά όχι κάθε μέρα, περίπου 5 φορές την εβδομάδα),  νομίζω ότι θα καταφέρουμε να το κόψουμε κ αυτό. 

Κενώσεις σταθερά 3 φορές την εβδομάδα. Το θεωρώ μεγάλο επίτευγμα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Να ενημερωσω κι εγω για τη δική μας προοδο!
Η μικρή μου μετά από ομοιοπαθητική αγωγή κατάφερε αρχικά να ξεπεράσει το φόβο της και να μην κρατάει τα κακά της. 
Άρχισε να πίνει περισσότερο νερό και πλέον τα κάνει κάθε μέρα ή μερα παρα μέρα χωρίς ιδιαίτερη φροντιδα στη διατροφή της (τρώει δηλαδή ότι τρώμε!)
Αν δω ότι ζορίζεται φροντίζω να μαγειρέψω πληγούρι που είναι πραγματικά θαυματουργό!

 

Καλη συνεχεια σε όλες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...