Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύψος διατροφής


Ritou

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας,

Πρόσφατα έφυγα από τ σπίτι του συζύγου μου λόγω καυγαδων. Μου ζήτησε διαζυγίο συνεναιτικο.

Είμαι άνεργη και το παιδί μου είναι 11 μηνών. Αυτή τη στιγμή μένω με τους δικούς μου. Ο σύζυγος παίρνει 600? μισθό και δεν πληρώνει κάτι όπως δανεια, ενοίκια κτλ. Μου είπε ότι ρώτησε κ η διατροφή βγαίνει 180?.

Δεν εχω χρήματα για να πάω σε δικηγόρο ακόμα. Από προσωπικής σας πείρας γνωρίζετε τι πόσο περίπου δικαιούμαι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας,

Πρόσφατα έφυγα από τ σπίτι του συζύγου μου λόγω καυγαδων. Μου ζήτησε διαζυγίο συνεναιτικο.

Είμαι άνεργη και το παιδί μου είναι 11 μηνών. Αυτή τη στιγμή μένω με τους δικούς μου. Ο σύζυγος παίρνει 600? μισθό και δεν πληρώνει κάτι όπως δανεια, ενοίκια κτλ. Μου είπε ότι ρώτησε κ η διατροφή βγαίνει 180?.

Δεν εχω χρήματα για να πάω σε δικηγόρο ακόμα. Από προσωπικής σας πείρας γνωρίζετε τι πόσο περίπου δικαιούμαι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Χωρίς δικηγόρο, δεν μπορείς να ξέρεις. Αλλά θα μου έκανε φοβερή εντύπωση να ήταν περισσότερα. Με 600 ευρώ να συντηρηθούν δύο σπίτια, πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως υπολογίζουν το 1/3 του μισθού του για διατροφή. Οπότε, όπως τα γράφεις κ αναλογικά με τον μισθό του, τόσο περίπου βγαίνει, 180-200 ?/μήνα

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Τη διατροφή δεν τη δικαιούσαι εσύ, τη δικαιούται μόνο το παιδί.

 

Το ύψος της διατροφής υπολογίζεται βάσει πολλών παραγόντων, ένας από τους οποίους είναι και το εισόδημα των γονέων. Το δικαστήριο θα υπολογίσει μεταξύ άλλων την περιουσιακή κατάσταση και των δύο σας, την ικανότητα να δουλέψετε, τη βοήθεια που έχετε από γονείς και τα βασικά έξοδα του παιδιού.

 

Επειδή δεν υπάρχει κάτι στάνταρ και εφόσον πάτε για συναινετικό διαζύγιο, νομίζω είναι προς το συμφέρον σου να συμφωνήσετε σε ένα λογικό ποσό μεταξύ σας και να μην αφήσετε το δικαστήριο να αποφασίσει. 180ευρώ είναι πολύ καλά, νομίζω ότι αν αφήσεις να κρίνει το δικαστήριο και μένοντας με τους γονείς σου, θα ληφθεί υπόψη ότι βοηθούν και αυτοί και μπορεί να βγάλει μικρότερο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας,

Πρόσφατα έφυγα από τ σπίτι του συζύγου μου λόγω καυγαδων. Μου ζήτησε διαζυγίο συνεναιτικο.

Είμαι άνεργη και το παιδί μου είναι 11 μηνών. Αυτή τη στιγμή μένω με τους δικούς μου. Ο σύζυγος παίρνει 600? μισθό και δεν πληρώνει κάτι όπως δανεια, ενοίκια κτλ. Μου είπε ότι ρώτησε κ η διατροφή βγαίνει 180?.

Δεν εχω χρήματα για να πάω σε δικηγόρο ακόμα. Από προσωπικής σας πείρας γνωρίζετε τι πόσο περίπου δικαιούμαι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Η διατροφή που βγάζει το δικαστήριο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι γύρω στα 100 - 150 ευρώ. Εφόσον είναι συναινετικό μπορείτε να συμφωνήσετε το ποσό με τον σύζυγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...