Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νυχτερινός ύπνος


λιλουμ

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας. Θέλω την βοήθεια σας σε δύο πράγματα όσο αφορούν το νυχτερινό ύπνο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: πότε το μωρό μπορεί να κοιμάται του;;;

 

Ο μπέμπη μου είναι 55 ημερών κ το βράδυ 20:30-21:30 (ανάλογα πως θα ξυπνήσει) πίνει το γάλα του θηλασμος κ ξένο τον κρατάω 20 λεπτα να ρευτει τον αλλάζω πάνα κ τον βάζω να κοιμηθεί στο κρεβάτι του. Τον κοιμηζω αγκαλιά. Ξυπνάει μετά 4-5 ώρες κ ξανά κάνω την ίδια διαδικασία εκτός από την αγκαλιά. Δηλαδή τον βάζω κ κοιμάται μόνος του. Ξυπνάει μετά από 3-4 ώρες κ ξανά το ίδιο.

Ποτέ μπορώ να βγω από το δωμάτιο του;

Κ κάτι τελευταίο. Μέσα στην ημέρα τρώει ανά 2-3 ωρο τον κρατάω 20 λεπτα να ρευτει παίζουμε 30 λεπτά έως κ μια 1 ώρα τον αλλάζω πάνα κ τον βάζω στο κρεβατάκι του κ κοιμάται μόνος του. Αυτό γίνεται πάντα εκτός από το βράδυ 20:30-30 δεν παίζουμε κ μετά ΔΕΝ ΚΟΙΜΆΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Θέλει αγκαλιά κ νανούρισμα. Μόνο τότε!!!!! Γιατί; ;;;;;;;;;;

Να σας πω ότι τον κρατάω ξύπνιο την ημέρα γιατί αλλιώς κοιμάται όλη μέρα κ μένει ξύπνιος όλο το βράδυ. Αυτό το κάνουμε εδώ κ 20 ημέρες. Κ κοιμάται με πιπίλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας. Θέλω την βοήθεια σας σε δύο πράγματα όσο αφορούν το νυχτερινό ύπνο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: πότε το μωρό μπορεί να κοιμάται του;;;

 

Ο μπέμπη μου είναι 55 ημερών κ το βράδυ 20:30-21:30 (ανάλογα πως θα ξυπνήσει) πίνει το γάλα του θηλασμος κ ξένο τον κρατάω 20 λεπτα να ρευτει τον αλλάζω πάνα κ τον βάζω να κοιμηθεί στο κρεβάτι του. Τον κοιμηζω αγκαλιά. Ξυπνάει μετά 4-5 ώρες κ ξανά κάνω την ίδια διαδικασία εκτός από την αγκαλιά. Δηλαδή τον βάζω κ κοιμάται μόνος του. Ξυπνάει μετά από 3-4 ώρες κ ξανά το ίδιο.

Ποτέ μπορώ να βγω από το δωμάτιο του;

Κ κάτι τελευταίο. Μέσα στην ημέρα τρώει ανά 2-3 ωρο τον κρατάω 20 λεπτα να ρευτει παίζουμε 30 λεπτά έως κ μια 1 ώρα τον αλλάζω πάνα κ τον βάζω στο κρεβατάκι του κ κοιμάται μόνος του. Αυτό γίνεται πάντα εκτός από το βράδυ 20:30-30 δεν παίζουμε κ μετά ΔΕΝ ΚΟΙΜΆΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Θέλει αγκαλιά κ νανούρισμα. Μόνο τότε!!!!! Γιατί; ;;;;;;;;;;

Να σας πω ότι τον κρατάω ξύπνιο την ημέρα γιατί αλλιώς κοιμάται όλη μέρα κ μένει ξύπνιος όλο το βράδυ. Αυτό το κάνουμε εδώ κ 20 ημέρες. Κ κοιμάται με πιπίλα.

 

Χαλάρωσε :) Εχετε ήδη ένα πολύ πιο δομημένο πρόγραμμα από το συνηθισμένο, και από οσο φαίνεται ενα εκπλητκικα συνεργάσιμο μωρό, που ήδη μένει ξύπνιο πολύ περισσότερο από το συνηθισμένο για την ηλικία του, και κοιμάται πολύ πολύ μεγαλύτερα διαστήματα τη νύχτα από τα περισσότερα άλλα νεογέννητα!

Αν δηλαδή το ερώτημα είναι το πότε το μωράκι σου θα είναι πιο "εύκολο", η απάντηση είναι ότι αλλα μωράκια είναι πολύ πιο "δύσκολα" ακόμη και στο χρόνο όχι ως νεογέννητα :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ίσως δεν ήμουν σωστή κ δεν σας έδωσα να καταλάβατε.

Όταν λέω πότε θα κοιμάται μόνο του εννοούσα πότε περίπου πρέπει να βγω από το δωμάτιο του μωρου!

Κ αναρωτιέμαι γιατί όλη την ημέρα κ την νύχτα κοιμάται μόνος του χωρίς αγκαλιά αλλά στης 20:30-21:30 θέλει να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ίσως δεν ήμουν σωστή κ δεν σας έδωσα να καταλάβατε.

Όταν λέω πότε θα κοιμάται μόνο του εννοούσα πότε περίπου πρέπει να βγω από το δωμάτιο του μωρου!

Κ αναρωτιέμαι γιατί όλη την ημέρα κ την νύχτα κοιμάται μόνος του χωρίς αγκαλιά αλλά στης 20:30-21:30 θέλει να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου.

 

Δεν υπάρχει σωστή απάντηση. Αλλος βάζει το μωρό στο δωμάτιο του από την πρωτη νύχτα και το ακούει από δίπλα ή με μόνιτορ και πηγαινοέρχεται όσες φορές χρειαστεί, άλλος κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με το μωρό στην αρχή, αλλος φέρνει το μωρό στο δωμάτιο του, άλλος στο ίδιο κρεβάτι, για όσο θέλει και βολεύει τον καθένα.

Γενικά η επίσημη ιατρική σύσταση είναι το μωρό στο ίδιο δωμάτιο με τον γονιό όταν ο γονιός κοιμάται, για το πρώτο εξάμηνο, για λόγους πρόληψης αιφνίδιου βρεφικού θανάτου.

Αν εσύ δεν έχεις θέμα να μπαινοβγαίνεις όποτε κλαίει και ξέρεις ότι το ακούς, οπως σε βολεύει. Δεν αφήνεις νεογέννητο μόνο να κλαίει συστηματικά για να το εκπαιδεύσεις (προφανώς δε μιλάω για τα 2 λεπτά μεχρι να πας στο δωμάτιό του, ή αν είσαι στο μπανιο κλπ) και δεν υπάρχει λόγος να κάθεσαι δίπλα του αν δεν κοιμάται και δεν κλαίει, αν εσύ νιώθεις καλά να το αφήνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα μετά το εξάμηνο δεν υπάρχει κίνδυνος. Κ αυτό είναι που με ενδιαφέρει.

 

Το εξαμηνο δεν ειναι απολυτο δεν υπαρχει νομος για αυτα τα πραγματα. Θα δεις κ το παιδι σου ποσο αναπτυγμενο ειναι κ ποσο ευκολα διαχειριζετε το σωμα του δηλαδη να γυρναει πλευρο ευκολα να γυρναει απο μπρουμητα ανασκελα με ευκολια κ ανεση. Οι περισσοτεροι γονεις το εχουν διπλα τους κ λιγο παραπανω απτο εξαμηνο 8 μηνο - 9 μηνο αλλα εξαρταται κ απο το παιδι κ απο τον γονιο το ποσο ανετα νιωθει. Ρωτας κ τον παιδιατρο σου για καθε κινηση που θελεις να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Το εξαμηνο δεν ειναι απολυτο δεν υπαρχει νομος για αυτα τα πραγματα. Θα δεις κ το παιδι σου ποσο αναπτυγμενο ειναι κ ποσο ευκολα διαχειριζετε το σωμα του δηλαδη να γυρναει πλευρο ευκολα να γυρναει απο μπρουμητα ανασκελα με ευκολια κ ανεση. Οι περισσοτεροι γονεις το εχουν διπλα τους κ λιγο παραπανω απτο εξαμηνο 8 μηνο - 9 μηνο αλλα εξαρταται κ απο το παιδι κ απο τον γονιο το ποσο ανετα νιωθει. Ρωτας κ τον παιδιατρο σου για καθε κινηση που θελεις να κανεις.

 

Θα ρωτήσω κ τον παιδιατρο!

Απλά μου έχει πει κοπέλα πως καλά είναι να βγει στον 5-6 μηνα. Την είχε πει ο παιδίατρος της ότι το παιδί 5-6 μηνών αρχίζει να βλέπει πιο καλά κ αποκτά αντίληψη με αποτέλεσμα να μην θέλει να μείνει μόνο του στο δωμάτιο του.

Δεν τον άκουσε τον γιατρό της κ βγήκε από το δωμάτιο 8 μήνα. Δυσκολευτηκε όμως πάρα πολύ. Ο μικρός της έκλαιγε συνεχώς κ όταν άρχισε να περπατάει πήγαινε στην κρεβατοκαμαρα! Τώρα είναι 3 χρονών κ ξυπνάει το βραδυ 2-3 φορές κ θέλει την μαμά του. Αν δεν πάει η μαμά του στο δωμάτιο του τότε πάει αυτός στο δικό της. Χωρίς να κλαίει χωρίς να πεινάει ή να διψάει χωρίς να θέλει να παίξει. Τον ρωτάς γιατί ξυπνάς; κ λέει για να βλέπω την μαμά μου!

Η καημένη η κοπέλα κουράστηκε πολύ. Βλέπεις θέλει μόνο την μαμά του. Ο μπαμπάς του αν πάει να τον δει τον ρωτάει για την μαμά του!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι, θέλουν τη μαμά τους. Ο χαρακτήρας του παιδιού δε, δεν έχει να κάνει με το πότε πηγαίνει στο δικό του δωμάτιο το μωρό. Είσαι μητέρα τώρα. Η ζωή σου άλλαξε δια παντώς! Αν δεν είναι ο ύπνος (που κανένα πρόβλημα δεν έχεις με το εξαιρετικά καλόβολο μωράκι σου), θα είναι το φαγητό, η πάνα, η ανάπτυξη, ο λόγος του, οι δεξιότητές του, η εφηβεία του... Ο κατάλογος είναι ατελείωτος.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι, θέλουν τη μαμά τους. Ο χαρακτήρας του παιδιού δε, δεν έχει να κάνει με το πότε πηγαίνει στο δικό του δωμάτιο το μωρό. Είσαι μητέρα τώρα. Η ζωή σου άλλαξε δια παντώς! Αν δεν είναι ο ύπνος (που κανένα πρόβλημα δεν έχεις με το εξαιρετικά καλόβολο μωράκι σου), θα είναι το φαγητό, η πάνα, η ανάπτυξη, ο λόγος του, οι δεξιότητές του, η εφηβεία του... Ο κατάλογος είναι ατελείωτος.

 

Όπως είπες κ δόξα το θεό έχω ένα αρκετά καλοβολο μωρό. Έχω ένα μικρό θεματακι με την πιπίλα, όταν του πέσει γκρινιάζει γιατί την θέλει, όχι όμως κ πάντα! Οπότε κοιμάμαι σίγουρα 4-5 κ 6 ώρες κ μετά ξανά 4-5ωρο μέχρι το επόμενο γεύμα. Κ γιαυτό ψάχνω να βρω τι είναι το καλύτερο στο θέμα πότε βγαινεις από το δωμάτιο του. Να μην μας βγει πρόβλημα επειδή δεν το έχω ψάξει.

Κ εννοείται ότι πάντα θα υπάρχει κάτι που θα με ανησυχεί! Όπως λέει η αδερφή μου κάθε βδομάδα θα έχεις κ ενα καινούργιο θεματακι με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κ τον παιδιατρο!

Απλά μου έχει πει κοπέλα πως καλά είναι να βγει στον 5-6 μηνα. Την είχε πει ο παιδίατρος της ότι το παιδί 5-6 μηνών αρχίζει να βλέπει πιο καλά κ αποκτά αντίληψη με αποτέλεσμα να μην θέλει να μείνει μόνο του στο δωμάτιο του.

Δεν τον άκουσε τον γιατρό της κ βγήκε από το δωμάτιο 8 μήνα. Δυσκολευτηκε όμως πάρα πολύ. Ο μικρός της έκλαιγε συνεχώς κ όταν άρχισε να περπατάει πήγαινε στην κρεβατοκαμαρα! Τώρα είναι 3 χρονών κ ξυπνάει το βραδυ 2-3 φορές κ θέλει την μαμά του. Αν δεν πάει η μαμά του στο δωμάτιο του τότε πάει αυτός στο δικό της. Χωρίς να κλαίει χωρίς να πεινάει ή να διψάει χωρίς να θέλει να παίξει. Τον ρωτάς γιατί ξυπνάς; κ λέει για να βλέπω την μαμά μου!

Η καημένη η κοπέλα κουράστηκε πολύ. Βλέπεις θέλει μόνο την μαμά του. Ο μπαμπάς του αν πάει να τον δει τον ρωτάει για την μαμά του!

 

Συγγνωμη κοπελιά, αλλά η "καημένη κοπέλα" απλά δεν είχε καταλάβει τι θα πει να είσαι γονιός. Το παιδάκι της είναι φυσιολογικότατο. Ετσι κάνουν τα μωρά. Θέλουν παρεούλα τη μαμά, το μπαμπά, τη γιαγιά, αγκαλίτσα, νερό, κατουριούνται τη νύχτα, βγάζουν δόντια, είναι πολύ κουρασμένα, αναπτύσσουν φοβίες, μαθαίνουν νέα πράγματα που κρατάν υπεραπασχολημένο το μυαλουδάκι, και όταν συμβαίνει οτιδήποτε από όλα αυτά (δηλαδή κάθε τρεις και λίγο τα πρώτα χρόνια) ο ύπνος τους χαλάει. Το θαυμαστικο στο "πήγαινε στην κρεβατοκάμαρα" με έκανε να γελάσω. Δηλαδή πού αλλού να πάει το μωρό; Και αν πήγαινε στο μπάνιο ή στην κουζίνα;;; Οταν ξυπνάνε τα μωρά και τα νήπια, ξυπνάνε και οι γονείς και αλίμονο αν δεν τα ακούσουν και συνεχίζουν να κοιμούνται ενώ το μικρό κυκλοφορεί μόνο στο σπίτι!

Κοινώς, αν κάποιος φαντάζεται ένα παιδάκι που δεν τον ξυπνάει και τον αφήνει να συνεχίσει τη ζωή του όπως πριν, τότε αγοράζει ένα λουτρινο κουκλάκι, δεν κάνει μωρο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνωμη κοπελιά, αλλά η "καημένη κοπέλα" απλά δεν είχε καταλάβει τι θα πει να είσαι γονιός. Το παιδάκι της είναι φυσιολογικότατο. Ετσι κάνουν τα μωρά. Θέλουν παρεούλα τη μαμά, το μπαμπά, τη γιαγιά, αγκαλίτσα, νερό, κατουριούνται τη νύχτα, βγάζουν δόντια, είναι πολύ κουρασμένα, αναπτύσσουν φοβίες, μαθαίνουν νέα πράγματα που κρατάν υπεραπασχολημένο το μυαλουδάκι, και όταν συμβαίνει οτιδήποτε από όλα αυτά (δηλαδή κάθε τρεις και λίγο τα πρώτα χρόνια) ο ύπνος τους χαλάει. Το θαυμαστικο στο "πήγαινε στην κρεβατοκάμαρα" με έκανε να γελάσω. Δηλαδή πού αλλού να πάει το μωρό; Και αν πήγαινε στο μπάνιο ή στην κουζίνα;;; Οταν ξυπνάνε τα μωρά και τα νήπια, ξυπνάνε και οι γονείς και αλίμονο αν δεν τα ακούσουν και συνεχίζουν να κοιμούνται ενώ το μικρό κυκλοφορεί μόνο στο σπίτι!

Κοινώς, αν κάποιος φαντάζεται ένα παιδάκι που δεν τον ξυπνάει και τον αφήνει να συνεχίσει τη ζωή του όπως πριν, τότε αγοράζει ένα λουτρινο κουκλάκι, δεν κάνει μωρο :)

 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου στο ΤΙ ΜΑΝΑ ΕΊΝΑΙ. Γιατί πραγματικά είναι υπόδειγμα μάνας!! δεν έχω δει μάνα να φροντίζει το παιδί της έτσι όπως το φροντίζει. Στο φαγητό του στα ρούχα του στην καθαριότητα στο παιχνίδι στης δραστηριιτητες του. Υπόδειγμα! Κ μακάρι να μπορέσω κ εγώ να το φροντίσω κ να του δώσω "αρχες" όπως έκανε.

Κ όσο αφορά το ότι το παιδί ξυπνάει 2-3 φορές κ εννοείται ξυπνάει κ ίδια της. Πίστεψε παραπονιέται γιατί δεν κοιμάται αλλά ποτέ δεν παραπονέθηκε κ δεν ξέσπασε στο παιδί.

Την είπε ο γιατρός ότι έπρεπε να βγει από το δωμάτιο του κ πιστεύει ότι έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Θέλω την βοήθεια σας σε δύο πράγματα όσο αφορούν το νυχτερινό ύπνο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: πότε το μωρό μπορεί να κοιμάται του;;;

 

Ο μπέμπη μου είναι 55 ημερών κ το βράδυ 20:30-21:30 (ανάλογα πως θα ξυπνήσει) πίνει το γάλα του θηλασμος κ ξένο τον κρατάω 20 λεπτα να ρευτει τον αλλάζω πάνα κ τον βάζω να κοιμηθεί στο κρεβάτι του. Τον κοιμηζω αγκαλιά. Ξυπνάει μετά 4-5 ώρες κ ξανά κάνω την ίδια διαδικασία εκτός από την αγκαλιά. Δηλαδή τον βάζω κ κοιμάται μόνος του. Ξυπνάει μετά από 3-4 ώρες κ ξανά το ίδιο.

Ποτέ μπορώ να βγω από το δωμάτιο του;

Κ κάτι τελευταίο. Μέσα στην ημέρα τρώει ανά 2-3 ωρο τον κρατάω 20 λεπτα να ρευτει παίζουμε 30 λεπτά έως κ μια 1 ώρα τον αλλάζω πάνα κ τον βάζω στο κρεβατάκι του κ κοιμάται μόνος του. Αυτό γίνεται πάντα εκτός από το βράδυ 20:30-30 δεν παίζουμε κ μετά ΔΕΝ ΚΟΙΜΆΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Θέλει αγκαλιά κ νανούρισμα. Μόνο τότε!!!!! Γιατί; ;;;;;;;;;;

Να σας πω ότι τον κρατάω ξύπνιο την ημέρα γιατί αλλιώς κοιμάται όλη μέρα κ μένει ξύπνιος όλο το βράδυ. Αυτό το κάνουμε εδώ κ 20 ημέρες. Κ κοιμάται με πιπίλα.

 

 

Κοιμάστε στο δωμάτιο του;

Και εγώ έτσι έκανα κοιμόμουν εκεί, ήταν κάτι που με βόλεψε πολύ.

Όσο μεγάλωνε αραίωναν τον ύπνο μου εκεί και πήγαινα στο δωμάτιο μου δίπλα δηλαδή! 3 μηνών κοιμόταν μόνη της στο δωμάτιο της πρώτα αγκαλιά μου την έβαζα κ έφευγα και έμπαινα στο δωμάτιο μόνο αν χρειαζόταν.το δωμάτια μας κολλητά να τονίσω.

Όταν έγινε 5-6 μηνών κατάλαβα ότι ήθελε ησυχία στον ύπνο της και έκλεινα και την πόρτα.

Είχα κάμερα βέβαια και αυτό με βοήθησε πολύ.

Είστε σε καλό δρόμο.!!! Να σας τονίσω ότι θα καταλάβετε από μόνη σας πότε θα βγείτε από το δωμάτιο! Επίσης επειδή αγχωνόμουν και εγώ με τον ύπνο και ακόμα φυσικά που είναι 14 μηνών να πω ότι δε ΠΡΕΠΕΙ!!!!

Τέλος μη συγκρίνεται ποτέ το δικό σας μωρό με άλλο!!

Ελπίζω να βοήθησα

Να σας ζήσει

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου στο ΤΙ ΜΑΝΑ ΕΊΝΑΙ. Γιατί πραγματικά είναι υπόδειγμα μάνας!! δεν έχω δει μάνα να φροντίζει το παιδί της έτσι όπως το φροντίζει. Στο φαγητό του στα ρούχα του στην καθαριότητα στο παιχνίδι στης δραστηριιτητες του. Υπόδειγμα! Κ μακάρι να μπορέσω κ εγώ να το φροντίσω κ να του δώσω "αρχες" όπως έκανε.

Κ όσο αφορά το ότι το παιδί ξυπνάει 2-3 φορές κ εννοείται ξυπνάει κ ίδια της. Πίστεψε παραπονιέται γιατί δεν κοιμάται αλλά ποτέ δεν παραπονέθηκε κ δεν ξέσπασε στο παιδί.

Την είπε ο γιατρός ότι έπρεπε να βγει από το δωμάτιο του κ πιστεύει ότι έτσι είναι.

 

μα δεν είπα ότι είναι κακή μανα! Ειπα ότι ήταν απροετοίμαστη μάνα :) Ναι, ενα μωρό ή και νήπιο είναι φυσιολογικό να ξυπνά τη νύχτα. Και 1 και 2 και 10 φορές. Δεν έχει πρόβλημα το παιδί ή η μαμά, όποιος της είπε ότι υπάρχει πρόβλημα έχει το πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είπα ότι είναι κακή μανα! Ειπα ότι ήταν απροετοίμαστη μάνα :) Ναι, ενα μωρό ή και νήπιο είναι φυσιολογικό να ξυπνά τη νύχτα. Και 1 και 2 και 10 φορές. Δεν έχει πρόβλημα το παιδί ή η μαμά, όποιος της είπε ότι υπάρχει πρόβλημα έχει το πρόβλημα ;)

 

Ο.Κ λάθος δικό μου.

Πάντως την είπαν ότι έπρεπε να βγει νωρίτερα από το δωμάτιο του μωρου κ γιαυτό το παιδί ξυπνάει κ την ζητάει.

Υπάρχουν βέβαια κ εξαιρέσεις. Μπορεί να βγεις από το δωμάτιο νωρίς κ το παιδι να ξυπνάει το βράδυ κ μπορεί να αργήσεις να βγεις κ το παιδι να μην ξυπνάει. Πιστεύω σε ένα μεγάλο ποσοστό είναι στο παιδί κ σε ένα μικρό ποσοστό στο πως μπορεί η μαμά να βοηθήσει να αποδεχτεί τι παιδι το ότι η μαμά έχει δικό της δωμάτιο.

Κάτι άλλο τώρα

->το τελευταίο γεύμα που κάνει ο μπέμπης μου είναι περίπου 20:30-21:30 όπως είπα δεν παίζουμε κ τον βάζω να κοιμηθεί. Πιστεύω ότι καλή ώρα ώστε το παιδί να μαθει σιγά σιγά ότι το βράδυ δεν παίζουμε. Τρώμε κ κοιμόμαστε.

Μου είπαν όμως ότι είμαι υπερβολική που του κάνω κάτι τέτοιο γιατί απλά είναι μικρός κ δεν καταλαβαίνει. Κ μου το είπαν γιατί εγώ είπα ότι δυσκολεύεται να κοιμηθεί την συγκεκριμένη ώρα. Οπότε μου ειπαν να παίξουμε λίγο για να κουραστεί. Φοβάμαι ότι αν κάνω κάτι τέτοιο μήπως θελήσει να παίξουμε κ στις 02:00 ή στις 03:00 η ώρα που ξυπνάει για να φάει. Κ ότι δεν θα μπορέσω αργότερα που θα είναι πιο μεγάλος να τον βάζω να κοιμάται νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι η περίπτωση κάποια μωρά να πηγαίνουν μέχρι και μεγάλα στο κρεβάτι των γονιών τους γιατί απλά όταν απομακρύνθηκαν τα βράδια από τους γονείς τους, δεν ήταν έτοιμα. Και μιλάω για πολλές φορές και κάθε βράδυ που τότε μοιάζει με μια μόνιμη ανασφάλεια. Κατά τα άλλα όπως προαναφέρθηκε, το παιδί έχει ανάγκη τη μαμά του κι αυτή θα αναζητήσει. 3 χρονών ακόμα ένα τόσο δα πλασματάκι είναι, δεν είναι και τόσο μεγάλο.

 

λιλουμ το παιδί σου είναι τόσο πολύ καλόβολο, ευχαριστήσου το τώρα που κοιμάται πολύ μιας και τα παιδιά αλλάζουν πολύ συχνά τις ώρες τους. Επίσης να είσαι έτοιμη όποτε κι αν το βγάλεις από το δωμάτιο, είτε στους 6 είτε στους 9 είτε στους 12 μήνες, ότι υπάρχει η περίπτωση να έχεις αντιδράσεις. Για το αν θα έχεις ή όχι και σε ποια χρονική περίοδο κανένας δεν μπορεί να στο σιγουρέψει, μιας και κάθε παιδί είναι διαφορετικό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό (ή το παιδί αργότερα) αν βγάζει δόντια, έχει κολικούς, πεινάει, κρυώνει, φοβάται, του λείπεις, μαθαίνει να περπατάει κλπ κλπ, ή απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας και ο βιορυθμός του, θα ξυπναει. Ο,τι και να κάνεις ή να μην κάνεις. Μπορεί τώρα να κοιμάται και ένα χρόνο μετά να μην κλείνετε μάτι. Μπορεί τώρα να σας κρατούσε ξύπνιους και μετά το χρόνο να κοιμόταν άψογα.

Κάνε ό,τι σε κάνει εσένα να νιώθεις καλά. Δεν υπάρχουν κανόνες, αυτά είναι εφευρέσεις κατά δήλωση ειδικών που θέλουν να πουλήσουν βιβλία. Σου βγαίνει εσένα να κοιμάστε όλη νύχτα αγκαλιά για μήνες ή χρόνια ή να ειναι ο καθένας στο κρεβάτι του; Κοιμάται το μωρό καλύτερα σε ένα ήσυχο δωμάτιο χωρίς φως ή με φως και μουσικη; Βγαινει στη ρουτίνα σας αυθόρμητα να πηγαίνετε βόλτα στις 9 το βράδυ ή να κλείνετε το φως από τις 8; Ο,τι βολεύει εσενα, σου λεει το ενστικτό σου και δουλεύει για το δικό σου μωρό τώρα, αυτό κάνεις. Αν σε ένα μήνα ή σε ένα χρόνο είναι κάτι άλλο, τότε κάνεις αυτό το άλλο. Τι έιναι σημαντικό για εσένα; Αυτό κάνεις και δεν έχεις τύψεις!

Κάποτε, αγωνιούσα και εγώ για το αν το τότε 2-3 μηνών παιδί μου αποκτά καλές συνήθειες και τώρα το σκεφτομαι και γελάω. Αργά ή γρήγορα, όλα τα παιδιά κοιμούνται. Εφηβους να κοιμούνται με τους γονείς δε γνωρίζω, και αν υπάρχουν, σίγουρα το πρόβλημα δεν ξεκίνησε από τη βρεφική ηλικία. Αλλά μωρά είναι μόνο μία φορά, και αυτά τα χρόνια περνάνε πολύ γρήγορα για να μας τρώει η αγωνία με το τι είναι το σωστό και τι όχι. Βρες τι σε βοηθά να χαλαρώσεις και να απολαύσεις αυτά τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια επανήλθα στο θέμα! 

Ο μπέμπης μου πλέον 3,5 μηνών δεν ξυπνάει το βράδυ για γαλα αλλά για την πιπίλα. Ενώ μόνος του σιγά-σιγά έκοψε το βραδινό κ ξυπνουσε που κ που για πιπιλα 4-5 φορές! Τώρα μπορεί να ξυπνήσει και 20 φορές για την πιπίλα! Από της 03:00 εως της 07:00 του δίνω την πιπίλα μετά από 15 λεπτά ή και μια ώρα κλαίει του την δίνω σταματάει κ πάει λέγοντας. Σιγά σιγά αυξήθηκαν οι φορές που θέλει την πιπίλα. Στην αρχή όπως είπα 4-5 μετά έγιναν 7-10 και πάει λέγοντας. Στην αρχή είπα μήπως πεινάει αλλά όσες φορές έκανα γαλα έπινε 2-3 γουλιές σταματούσε, έκλαιγε του έδινα την πιπίλα κ κοιμόταν. Τι να κανω; είμαι σίγουρη ότι ξυπνάει για την πιπίλα. Κ αγκαλιά να τον πάρω κ τον χαϊδεύω, μόνο με την πιπίλα ησυχάζει κ κοιμάται.

Κ κάτι ακόμη. Ενώ μου είχαν πει στο νοσοκομείο όταν γέννησα ότι πρέπει να τον κρατάω 20 λεπτα αφού φάει για να ρευτει βλέπω ότι στο τελευταίο γεύμα 21:00-21:15 κλαίει που τον κρατάω ξύπνιο κ δεν τον βάζω να κοιμηθεί. Στο 90% κοιμάται μόνο στο κρεβάτι κ όχι στην αγκαλιά ή στο ριλαξ. Οπότε αφού κάνει μπάνιο κ φάει θέλει να κοιμηθεί εγώ τον κρατάω για να ρευτει κλαίει κ μετά ίσως να δυσκολευτεί να κοιμηθεί. Μάλλον γιατί στα υπόλοιπα γεύματα του μετά το γάλα παίζουμε. 

Τι να κανω; άκουσα ότι εάν δεν ρεύεται το παιδί στα πρώτα 10 λεπτά δεν θα ρευτει κ άδικα το κρατάμε ξύπνιο. Ισχύει;

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις φορές που αντί να "σώζει" η πιπίλα, φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά..

Όσο αφορά το ρέψιμο, αυτό που γνωρίζω εγώ είναι πως υπάρχουν πολλά μωρά που θηλάζουν και δεν ρεύονται, τα μωρά όμως που πίνουν φόρμουλα πρέπει να ρευτούν. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, marakiz said:

Είναι από τις φορές που αντί να "σώζει" η πιπίλα, φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά..

Όσο αφορά το ρέψιμο, αυτό που γνωρίζω εγώ είναι πως υπάρχουν πολλά μωρά που θηλάζουν και δεν ρεύονται, τα μωρά όμως που πίνουν φόρμουλα πρέπει να ρευτούν. 

Πρέπει; πίνουμε μόνο φόρμουλα αλλά ή δεν θα ρευτει καθόλου! Ή θα ρευτει μετά από 1-2 ώρες! Κάτι σπάνιες μέσα στο 30 λεπτό. Όταν όμως λέω σπάνιες... εννοώ 1-100!!

Όσο για την πιπίλα άστα να πάνε. Προχθές από την βιασύνη μου μπλέχτηκα στο πάπλωμα κ βρέθηκα στο ΠΑΤΩΜΑ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου λιλουμ,

Έχω την εντύπωση ότι το μωρό σου ξυπνάει επειδή δεν έχει ρευτεί και του ανεβαίνει το γάλα ή του δημιουργεί αέρια, απλά η πιπίλα το ηρεμεί. Είναι πολύ σημαντικό να ρεύεται όταν το μωρό τρέφεται με φόρμουλα για να απελευθερώνεται ο αέρας. Πίστεψέ με μου πήρε ένα μήνα μέχρι να βρω τον τρόπο για να ρευτεί το δικό μου μωρό. Δοκίμασε διάφορους τρόπους στο ώμο, μπρούμυτα με το στομάχι να ακουμπάει στα πόδια σου, οτιδήποτε. Εγώ ανακάλυψα ότι ρευόταν εύκολα περίπου σε 10 λεπτά, όταν την έβαζα να κάθεται στα πόδια μου τρίβοντας την πλατούλα.

Το άλλο που θα πρέπει να δώσεις σημασία είναι μήπως το πειράζει το γάλα, συζήτησέ το με το γιατρό σου, μήπως του πέφτει βαρύ.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα δε ρευοταν εύκολα όποτε όταν αργουσε πολύ τη κρατούσα δλδ 20' στον ώμο και μετά την έβαζα στη κούνια κ ας μην άκουγα ρέψιμο.δε γινόταν κ εμένα γκρίνιαζε για ύπνο. Ρωτά τη παιδίατρο για το ρέψιμο.

οσον αφορά πιπίλα!! Κάθε υπομονή μέχρι να μάθει να τη πιάνει μόνο του!!μην αποκλίσεις όμως ότι μπορεί να περάσει αυτή η φάση γρήγορα!

υπομονη κ καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, krakenaki είπε:

Γεια σου λιλουμ,

Έχω την εντύπωση ότι το μωρό σου ξυπνάει επειδή δεν έχει ρευτεί και του ανεβαίνει το γάλα ή του δημιουργεί αέρια, απλά η πιπίλα το ηρεμεί. Είναι πολύ σημαντικό να ρεύεται όταν το μωρό τρέφεται με φόρμουλα για να απελευθερώνεται ο αέρας. Πίστεψέ με μου πήρε ένα μήνα μέχρι να βρω τον τρόπο για να ρευτεί το δικό μου μωρό. Δοκίμασε διάφορους τρόπους στο ώμο, μπρούμυτα με το στομάχι να ακουμπάει στα πόδια σου, οτιδήποτε. Εγώ ανακάλυψα ότι ρευόταν εύκολα περίπου σε 10 λεπτά, όταν την έβαζα να κάθεται στα πόδια μου τρίβοντας την πλατούλα.

Το άλλο που θα πρέπει να δώσεις σημασία είναι μήπως το πειράζει το γάλα, συζήτησέ το με το γιατρό σου, μήπως του πέφτει βαρύ.

Μπορεί να έχεις δίκιο για το ρέψιμο. Τώρα που το λες θυμάμαι χθες το βράδυ αφού είχε ρευτει κ τον κράτησα πάλι όμως το 20 λεπτό κοιμήθηκε κάπως καλύτερα το βράδυ(όταν λέμε καλύτερα αντί για 20 φορές σηκώθηκα 10). Δεν ξέρω, μπορεί να έτυχε. Θα προσπαθήσω να βρω τρόπο για να ρεύεται. 

Όσο για το γάλα πίνουμε HA υποαλλεργικο.

10 ώρες πρίν, Euoulinitsa είπε:

Κ εμένα δε ρευοταν εύκολα όποτε όταν αργουσε πολύ τη κρατούσα δλδ 20' στον ώμο και μετά την έβαζα στη κούνια κ ας μην άκουγα ρέψιμο.δε γινόταν κ εμένα γκρίνιαζε για ύπνο. Ρωτά τη παιδίατρο για το ρέψιμο.

οσον αφορά πιπίλα!! Κάθε υπομονή μέχρι να μάθει να τη πιάνει μόνο του!!μην αποκλίσεις όμως ότι μπορεί να περάσει αυτή η φάση γρήγορα!

υπομονη κ καλή δύναμη!

Θα ρωτήσω κ παιδίατρο μπορεί κάτι να κάνω λάθος.

Όταν λες να πιάνει την πιπίλα μόνο του. Πόσο μηνών δηλαδή; εγώ κάνω το εξής όταν κλαίει μετράω μέχρι το 10 κ μετά σηκώνομαι κ δίνω την πιπίλα. Έχω καιρό που το κάνω. Στην αρχή μέχρι να φτάσω στο 10 σταματούσε. Μια κοπέλα το εκανε. Κ μετά σιγά σιγά αυξάνονται τα δευτερόλεπτα. Τώρα μετράω μέχρι το 10 μετά μέχρι το 15 μετά μέχρι το 20 κ πάει λέγοντας μέχρι που κόβει κ την συνήθεια να θέλει την πιπίλα. Α! Την δίνω μόνο για να κοιμηθεί. Κάτι σπάνιες όταν είναι ξύπνιος.

Κ κάτι ακόμη που θέλω οπωσδήποτε την γνώμη σας. Μόνο το βράδυ πλέον ενώ έχει περάσει το 20 λεπτό κ τον βάζω να κοιμηθεί γκρινιάζει κ κλαίει. Θέλει να κοιμηθεί! Σχεδόν κοιμάται ενώ πίνει το γαλα ( όχι πάντα) τον βάζω στο κρεβατάκι του κ κλαίει. Στην διάρκεια της ημέρας μετά το γάλα παίζουμε. Λέτε να μπερδεύεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον κρατούσα ένα 20λεπτο όρθιο ρευόταν δεν ρευόταν όταν ήταν πιο μικρούλης, γιατί έβλεπα ότι είχε ενόχληση το παιδί διαφορετικά και παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά.
Δες το με τον παιδίατρο, μήπως έχει ΓΟΠ? Μήπως να κοιτάζατε όντως το γάλα που πίνει?

 

λιλουμ το μωράκι σου είναι πάρα πολύ μικρό, το κλάμα είναι ο μόνος τρόπος για να επικοινωνήσει μαζί σου. Για το ότι το βάζεις στο κρεβατάκι του και κλαίει είναι πιθανόν να θέλει απλά να μην το αφήσεις από την αγκαλιά σου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει ΓΟΠ για να πίνει υποαλλεργικό γάλα, αυτά τα δύο συνυπάρχουν. Και εμένα η δικιά μου είχε και αλλάξαμε πολλά ειδικά γάλατα μέχρι να βρούμε αυτό που της ταιριάζει, αλλά μας βοήθησε πολύ που μας έστειλε η παιδίατρος σε παιδογαστρεντερολόγο και εκείνη μας κατεύθυνε σωστά για την γοπ+ αλλεργία. 

Καλό είναι να δίνεις το τελευταίο γάλο τουλάχιστον 40 λεπτά πριν κοιμηθεί και ας τον πάρει ο ύπνος πάνω σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , λιλουμ είπε:

Κ κάτι ακόμη που θέλω οπωσδήποτε την γνώμη σας. Μόνο το βράδυ πλέον ενώ έχει περάσει το 20 λεπτό κ τον βάζω να κοιμηθεί γκρινιάζει κ κλαίει. Θέλει να κοιμηθεί! Σχεδόν κοιμάται ενώ πίνει το γαλα ( όχι πάντα) τον βάζω στο κρεβατάκι του κ κλαίει. Στην διάρκεια της ημέρας μετά το γάλα παίζουμε. Λέτε να μπερδεύεται;;;

Δοκίμασε να αρχίζεις την όλη διαδικασία λίγο νωρίτερα. Για ένα τόσο μωρό που είναι ήδη κουρασμένο, το να περάσει π.χ. 10' για μπάνιο-αλλαγή πάνας, 10'-15' για γάλα και άλλα 20' για ρέψιμο, το πιθανότερο είναι ότι θα εξαντληθεί και μετά θα κοιμάται πιο δύσκολα. Άσε που αν σε παίρνει ο ύπνος, δύσκολα ρεύεσαι!

Εμένα πάντως βρε κορίτσια ο παιδίατρος μου είχε πει 7'-10' για ρέψιμο (και τα δύο μου παιδιά έπιναν φόρμουλα), μόνο τον γιο μου κρατούσα για 20' όρθιο και αυτό λόγω ΓΟΠ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...