Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνώμες για επιλογή ονόματος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Eμείς πάλι έχουμε 2 φίλες στην ηλικία του γιου μου (που δεν έχει προλάβει να 'χει και τόσες πολλές :lol:) ονόματι Αριάδνη και τουλάχιστον τρεις Μελίνες στον οικογενειακό περίγυρο από πιτσιρικάκια. Οπότε ψηφίζω Δανάη, που μ' αρέσει πολύ προσωπικά, και Ισμήνη έπειτα.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το λιγότερο συνηθισμένο ίσως είναι το Ισμηνη.Μ έναν πρόχειρο υπολογισμό θυμάμαι γύρω στις 3 Δαναες,3 Νεφελες,δυο Μελινες και μία Αριάδνη (αναφέρομαι στον ευρύτερο περίγυρο,γειτονια,φιλους,γνωστους).Και χωρίς να παρεξηγήθω δε σημαίνει ότι είναι άσχημα ονόματα,τ ο αντίθετο μάλιστα! απλά δεν είναι τόσο ασυνήθιστα όσο πιστεύαμε κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δε ψάχνω το πιο σπάνιο όνομα εβερ.. Αν ήταν έτσι θα τη βγάζαμε Παρθενόπη η Αγλαΐα που δεν αρέσει σε κανέναν και γι αυτό είναι σπανιότατο . Απλά ρωτάω πιο απ αυτά σας φαίνεται πιο όμορφο και πιο εύηχο .. θενκς :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θα επελεγα απο τα 5 το Ισμηνη ως πρωτη επιλογη!

Επισης ωραια και σπανια ειναι:

Περσεφονη,Καλλιρροη,Αλικη και Βανεσα..

Εγω τα ζηλευω μιας κι εχω αγορακι..χαχαχα:lol:

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε ψάχνω το πιο σπάνιο όνομα εβερ.. Αν ήταν έτσι θα τη βγάζαμε Παρθενόπη η Αγλαΐα που δεν αρέσει σε κανέναν και γι αυτό είναι σπανιότατο . Απλά ρωτάω πιο απ αυτά σας φαίνεται πιο όμορφο και πιο εύηχο .. θενκς :)

 

Εντάξει, λογικό. Εμείς απλά σε ενημερώνουμε ότι μερικά (ωραιότατα κατά τα άλλα) ονόματα από αυτά που διάλεξες, τα έχουν διαλέξει και πάρα πολλοί άλλοι τα τελευταία χρόνια ως πιο εύηχα και ξεχωριστά, με αποτέλεσμα να έχουν γίνει πολύ "σούπα" και να έχει καταντήσει κουραστικό να τα ακούς παντού.

 

Αυτό για εμένα θα έπαιζε τεράστιο ρόλο. Με 2 αγόρια στο δημοτικό, αν έκανα κορίτσι, που σίγουρα θα διάλεγα εγώ το όνομα, θα προτιμούσα κάτι εξίσου όμορφο αλλά και πιο ασυνήθιστο. Γι' αυτό κι από τη λίστα σου προτίμησα το Ισμήνη.

 

Βασικά, τώρα που το σκέφτομαι, το ίδιο κι αν έκανα αγόρι. Δεν υπήρχε περίπτωση δλδ να το βαφτίσω Φίλιππο, Αλέξανδρο ή Κωνσταντίνο, όσο κι αν μου αρέσουν τα ονόματα. Έχουμε πήξει.

Link to comment
Share on other sites

Όλα μου αρέσουν και τα θεωρώ εύηχα. Θα σου πρότεινα να διαλέξεις σύμφωνα με την ιστορία που έχει κάθε όνομα πίσω του... Όλα ανήκαν σε πρόσωπα την μυθολογίας (πλην της Μελίνας το οποίο όμως παραπέμπει και πάλι σε μια γνωστή προσωπικότητα). Αν δεν μπορείτε να καταλήξετε μπορείτε να κινηθείτε και έτσι... ;)

 

Με το καλό να υποδεχθείτε το μωρό σας!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.. Κινούμαστε μεταξύ Αριάδνης και Ισμήνης.. Το Αριάδνη μου φαίνεται λίγο πιο ευηχο.. Εχουμε καιρό φυσικά αλλά είναι ο ενθουσιασμός του πρώτου παιδιού..χιχιχι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα το Αριάδνη και το Ισμήνη μου αρέσουν, αλλά επειδή το δεύτερο το επέλεξαν η Κορινθίου κι ο Αϊβάζης για την κόρη τους, πλέον δε μου κάνει τόσο κλικ... Τώρα τι να σου πω, με το καλό, ό,τι κι αν αποφασίσετε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το Αριάδνη και το Ισμήνη μου αρέσουν, αλλά επειδή το δεύτερο το επέλεξαν η Κορινθίου κι ο Αϊβάζης για την κόρη τους, πλέον δε μου κάνει τόσο κλικ... Τώρα τι να σου πω, με το καλό, ό,τι κι αν αποφασίσετε!

 

Ευχαριστώ πολύ! Ναι ίσως Αριάδνη! Δεν το ακούω και συχνά και είναι πολύ όμορφο κατά τη γνώμη μου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...