Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

7,5 μηνων κ ταξιδι??


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!!!!ειμαι στα τελη του 6ου μηνα...ευτυχως η εγγυμοσυνη εξελισεται πολυ καλα:Dτις προαλλες ειχαμε προταση απο φιλικο ζευγαρι να φυγουμε ενα ταξιδακι στο εξωτερικο για 25η μαρτιου για 4-5 μερες.ρωτησα την γιατρο μου κ μου ειπε οτι αφου η εγγυμοσυνη εξελλισεται καλα μπορω να πεταξω κ μου εδωσε κ χαρτι.τοτε θα ειμαι 7,5 μηνων.εσεις τι λετε?εγω χαρηκα που μου ειπε η γιατρος οτι μπορω αλλα ο αντρας μου αγχωνεται επειδη λεει θα ειμαστε σε προχωρημενη εγγυμοσυνη κ φοβαται γενικοτερα μην γινει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια!!!!ειμαι στα τελη του 6ου μηνα...ευτυχως η εγγυμοσυνη εξελισεται πολυ καλα:Dτις προαλλες ειχαμε προταση απο φιλικο ζευγαρι να φυγουμε ενα ταξιδακι στο εξωτερικο για 25η μαρτιου για 4-5 μερες.ρωτησα την γιατρο μου κ μου ειπε οτι αφου η εγγυμοσυνη εξελλισεται καλα μπορω να πεταξω κ μου εδωσε κ χαρτι.τοτε θα ειμαι 7,5 μηνων.εσεις τι λετε?εγω χαρηκα που μου ειπε η γιατρος οτι μπορω αλλα ο αντρας μου αγχωνεται επειδη λεει θα ειμαστε σε προχωρημενη εγγυμοσυνη κ φοβαται γενικοτερα μην γινει τιποτα...

 

Κοριτσακι μου εγω δεν θα πηγαινα κ εγω θα φοβομουν εκτος του οτι εχω προσφατο περιστατικο φιλης μου που ολα πηγαιναν τελεια η κοπελα ουτε καν την δουλεια της δεν ειχε προλαβει να σταματησει κ γεννησε εντελως ξαφνικα αρχες του εβδομου μηνα κ μεσα σε δυο ωρες κ ευτυχως ολα πηγαν καλα. Δεν θα πηγαιμα κ για ενα ακομα λογο ενα ταξιδι θελει πολυ περπατημα να πατε να δειτε πολλα μερη τι θα ευχαριστηθεις εσυ αν εισαι περιορισμενη η νιωθεις πιο βαρια κτλ τσαμπα λεφτα. Αφου κ μετα την γεννα σε δυο τρεις μηνες θα μπορειτε να παρετε κ το μωρακι μαζι κ να πατε οπου θελετε χωρις κανενα ρισκο κ θα το ευχαριστηθεις κ πιο πολυ γιατι το μωρο μπορεις να το περνεις οπου θες.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές αεροπορικές δε θα σε αφήσουν καν να μπεις εκτός αν πεις ψέματα για την αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού. Από εκεί και πέρα, έχω τρία παιδάκια όλα πρόωρα, χωρίς καμία ένδειξη, καμία ανατομική ανωμαλία δική μου, χωρίς ενδείξεις, και ακόμη και το πρώτο που υποτίθεται ότι συνήθως αργούν, ήρθε 5 βδομάδες νωρίτερα.

Στο τελευταο μου παιδί, πήγα στο νοσοκομείο για προγραμματιοσμένο υπέρηχο, μόνη μου με το αμάξι και με σκοπό να πάω μετά στη δουλειά, και είχαμε το διάλογο:

 

Γιατρός: "Καλά, δε ντρέπεσαι να προσπαθείς να προκαλέσεις φυσιολογικό τοκετό, δε σου είπα ότι είναι μεγάλο ρισκό μετά από 2 καισαρικές;"

Εγώ: "Τι εννοείτε;"

Γιατρός: "Πλάκα μου κάνεις τώρα, τρίτο σου παιδί και θα μου πεις ότι δεν κατάλαβες ότι γεννάς εντός των επόμενων ωρών;"

Εγω: "εεεεεε;;; Αφου δε νιώθω τίποτα"

Γιατρός: "Πού είναι ο άντρας σου;"

Εγώ: "Μόνη μου ήρθα, οδηγώντας, πλάκα μου κάνετε, έτσι;"

Γιατρός και μαία εν χορώ: "ΑΑΑΑΑΑΑΑ"

 

Συμβαίνουν και αυτά! Και με είχε δει 1 βδομάδα πριν και δεν υπήρχε καμία ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν θα πήγαινα σε καμιά περίπτωση, πολλά είναι αυτά που θα μπορούσαν να συμβούν! Με το καλό το μωράκι σου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...δηλ. θα είσαι στον 8ο, ε; Κι εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ, δεδομένου ότι μπορείς να το αποφύγεις, είναι μήνας περίεργος, αν και είχες το οκ της γιατρού. Προσωπικά πήγα μήνα μέλιτος στον 6ο και έριχνα 10ωρο περπάτημα επί κανένα 10ήμερο, αλλά ήταν 6ος όπως και να το κάνεις...

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγώ, όχι θα σου πω...θεωρώ ότι είναι λίγο ρίσκο να ταξιδέψεις σε αυτή τη φάση κ να βρεθείς σε μια ξένη χώρα έστω κ για λίγες ημέρες...εγώ στη θέση σου θα επέλεγα να πάω κάπου εντός των πυλών κ θα άφηνα το ταξιδάκι στο εξωτερικό για λίγο αργότερα...με το καλό...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία απεφάνθει, αλλά εγώ είχα πάει στον 7ο το ταξιδάκι μου αεροπορικώς. Κανείς δε με ρώτησε τίποτα, κανένας δε μου ζήτησε κάποιο χαρτί. Δεν φαινόταν όμως και ιδιαίτερα η κοιλιά μου μάλλον.

 

Απλώς εγώ ήμουν συμφιλιωμένη με το να γεννήσω οπουδήποτε αν προκύψει (χωρίς να πιστεύω ότι θα προκύψει κάτι στο ταξίδι).

 

Και τέλοσπάντων, επειδή ήμουν πολύ καλά και υγιέστατη καθόλη την εγκυμοσύνη, δεν μπορούσα να ακολουθήσω το σκεπτικό του προστατευτισμού που άκουγα από νωρίς "πρόσεχε αυτό, πρόσεχε εκείνο, μη σηκώσεις την καρέκλα, μη κάνεις δουλειές, μην οδηγείς, μην ανεβαίνεις σε μηχανή, μην ταξιδεύεις κτλ κτλ κτλ".

 

Αν υπήρχε ανάγκη άλλωστε, θα ταξίδευα έτσι κι αλλιώς και στον 9ο.

 

but, you know better :-D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!!:Dμετα απο αυτα που μου ειπατε το σκεφτηκα κ εγω καλυτερα κ αποφασισα να μην παω το ταξιδι.ποτε δεν ξες τι γινεται κ δεν θελω να πεσω στην περιπτωση του να συμβει κατι κ μετα να τραβαω τα μαλλια μου.θα γεννησω με το καλο κ μολις μεγαλωσει λιγο το μωρακι θα το παρουμε με τον αντρα μου κ θα παμε ολοι μαζι:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...