Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το παίζει "μαμά" χωρίς να είναι


Recommended Posts

Μα τι σχέση έχει αν ενοχλείται το παιδί ή όχι (που λογικά θα το ενοχλεί). Φαντάζεσαι να είσαι στην αντίπερα όχθη και η νέα γυναίκα του άντρα σου, να λέει "από εδώ η κόρη μας";..

Και αυτό μου τη δίνει να σου πω την αλήθεια, το ότι για πολλούς είναι η υστέρω της υπόθεσης, ελάχιστοι μπαίνουν στη θέση της. Προσωπικά δεν την κατηγορώ καθόλου που αισθάνεται όπως αισθάνεται. Όχι επειδή είμαστε πολύ δεμένες, αλλά επειδή είναι αντικειμενικά λάθος αυτό που συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι απλά το φαντάζομαι αλλά το ζω μάλιστα με τη μικρή μου, που περνάει τη μισή μέρα με τη θεία της και πολλές φορές τη φωνάζει μαμά. Ξέρεις τι λέω; Ευτυχώς που υπάρχει μια γυναίκα που αγαπάει τόσο πολύ το παιδί μου και του φέρεται τόσο καλά όσο είμαι στη δουλειά, που η μικρή νιώθει τέτοια άνεση μαζί της. Δε νιώθω ανασφάλειες για το πόσο σημαντική είμαι για το παιδί μου ώστε να αναλώνομαι σε τίτλους. Και 100 γυναίκες να προσπαθήσουν να με αντικαταστήσουν, εγώ ξέρω πως νιώθει όταν η κόρη μου όταν με βλέπει, ξέρω ότι αυτό που έχουμε είναι αναντικατάστατο.

 

Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται πάντως, το παιδί μπορεί να μη το ενοχλεί καθόλου αυτό.

 

Ναι πολύ πλάκα έχει η mother-tree... Ποιος θα κρατάει το παιδί όταν οι άλλοι θα τρέχουν στο τμήμα δε μας λέει...

 

Καλέ η μικρή σου είναι 2 χρονών και μιλάει για τη θεία της. Δεν είναι το ίδιο.

 

Εννοείται ότι η μαμά είναι αναντικατάστατη. Εμένα ποιο πολύ με ενοχλεί το θράσος της μητριάς (στην συγκεκριμένη περίπτωση που περιγράφει η θεματοθέτρια).

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό μου τη δίνει να σου πω την αλήθεια, το ότι για πολλούς είναι η υστέρω της υπόθεσης, ελάχιστοι μπαίνουν στη θέση της. Προσωπικά δεν την κατηγορώ καθόλου που αισθάνεται όπως αισθάνεται. Όχι επειδή είμαστε πολύ δεμένες, αλλά επειδή είναι αντικειμενικά λάθος αυτό που συμβαίνει.

 

Η φιλη σου εχει δικιο αλλα επιμενω τα βαζει με λαθος ανθρωπο. Οταν το παιδι φευγει απτο σπιτι ο ανθρωπος που εχει την ευθυνη τι θα φαει κ τι θα πιει δεν ειναι η ξενη κοπελα αλλα ο ΠΑΤΕΡΑΣ αν ο πατερας δεν θελει το παιδι του να φαει κατι δεν παει να χτυπιετε η φιλεναδα του δεν θα το φαει. Μπορει μπροστα στη φιλη σου ο πατερας να το παιζει συνεργασιμος ομως πισω απτην πλατη της κανει το αντιθετο. Δηλαδη αφηνει την κοπελα του την αδερφη του τη θρια του κ οποιον αλλο να βαλουν οτι κανονες θελουν αυτες στο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ η μικρή σου είναι 2 χρονών και μιλάει για τη θεία της. Δεν είναι το ίδιο.

 

Εννοείται ότι η μαμά είναι αναντικατάστατη. Εμένα ποιο πολύ με ενοχλεί το θράσος της μητριάς (στην συγκεκριμένη περίπτωση που περιγράφει η θεματοθέτρια).

 

Και με νταντά το ίδιο θα ένιωθα, πίστεψέ με. Και με φίλες μου που το έχω συζητήσει, θα τους ενοχλούσε πάρα πολύ αν συνέβαινε κάτι τέτοιο.

 

Και αυτό μου τη δίνει να σου πω την αλήθεια, το ότι για πολλούς είναι η υστέρω της υπόθεσης, ελάχιστοι μπαίνουν στη θέση της. Προσωπικά δεν την κατηγορώ καθόλου που αισθάνεται όπως αισθάνεται. Όχι επειδή είμαστε πολύ δεμένες, αλλά επειδή είναι αντικειμενικά λάθος αυτό που συμβαίνει.

 

Βρε κορίτσια, δίκιο έχετε. Είναι τρομερά άδικο που συμβαίνει. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, να αλλάξει συμπεριφορά η νυν, χλωμό το κόβω. Αν αυτός είναι ο στόχος της φίλης σου, χαμένη από χέρι πάει, στο τέλος θα βρεθεί και βλαμμένη και δαρμένη που λενε. Θα φαίνεται αυτή η υστέρω, χωρίς να είναι. Οπότε αυτό που μπορείς εσύ να κάνεις, είναι να την ηρεμείς, να την προσπαθήσει να αδιαφορεί με τις υπερβολές της νυν και το κυριότερο να μη δείχνει στο παιδί πόσο την ενοχλεί η κατάσταση.

 

mother-tree η κοπέλα ζήτησε συμβουλές πως να βοηθήσει τη φίλη της. Αν βιαιοπραγήσει όπως προτείνεις, το πιθανότερο είναι να τρέχουν στο τμήμα και μετά δικαστικά. Ιδανικός τρόπος δηλαδή για να λυθούν οι διαφορές τους και στη μέση ένα παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Και με νταντά το ίδιο θα ένιωθα, πίστεψέ με. Και με φίλες μου που το έχω συζητήσει, θα τους ενοχλούσε πάρα πολύ αν συνέβαινε κάτι τέτοιο.

 

 

 

Βρε κορίτσια, δίκιο έχετε. Είναι τρομερά άδικο που συμβαίνει. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, να αλλάξει συμπεριφορά η νυν, χλωμό το κόβω. Αν αυτός είναι ο στόχος της φίλης σου, χαμένη από χέρι πάει, στο τέλος θα βρεθεί και βλαμμένη και δαρμένη που λενε. Θα φαίνεται αυτή η υστέρω, χωρίς να είναι. Οπότε αυτό που μπορείς εσύ να κάνεις, είναι να την ηρεμείς, να την προσπαθήσει να αδιαφορεί με τις υπερβολές της νυν και το κυριότερο να μη δείχνει στο παιδί πόσο την ενοχλεί η κατάσταση.

 

mother-tree η κοπέλα ζήτησε συμβουλές πως να βοηθήσει τη φίλη της. Αν βιαιοπραγήσει όπως προτείνεις, το πιθανότερο είναι να τρέχουν στο τμήμα και μετά δικαστικά. Ιδανικός τρόπος δηλαδή για να λυθούν οι διαφορές τους και στη μέση ένα παιδί...

 

Ιδανικός τρόπος δεν θα βρεθεί με αυτήν που έμπλεξε ο σύζυγος!

Επίσης στα τόσα μηνύματα δεν είδα πουθενά καμία σοβαρή πρόταση για να λυθεί το θέμα. Το θέμα είναι να λυθεί το πρόβλημα όχι το ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο και τι έγινε και τι δεν έγινε και θεωρίες επί θεωριών.

Καμία σοβαρή πρόταση υπάρχει??

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην έχει το φταίξιμο η νυν (τουλάχιστον από αυτά που λέει η κοπέλα που άνοιξε το θέμα) και να πρέπει να βγει πάλι υπεράνω η μαμά αγνοώντας την? αυτή και εάν είναι και κερατάς και δαρμένος!

Επίσης, δεν χρειάζεται να βιαιοπραγήσει απευθείας, την παίρνει τηλ την νυν και της λέει πως άμα δεν συμμορφωθεί θα της βγάλει το μαλλί τρίχα τρίχα.

Εάν η νυν δεν συμμορφωθεί, sorry αλλά κάνει και αυτή τις επιλογές της!

 

Και εννοείται ότι λόγο για το παιδί έχει μόνο η μάνα και ο πατέρας!

 

Εάν η μαμά θέλει να κρατήσει χαρακτήρα, τρίζει τα δόντια στον σύζυγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρχικά, πρόβλημα έχει η φίλη της θεματοθέτριας, όχι οι υπόλοιποι.

Οι άλλοι δύο, δεν αντιμετωπίζουν καταπώς φαίνεται κάποιο πρόβλημα, το παιδί δε δείχνει να ενοχλείται από την μητριά. Οπότε όσο και να φωνάζει, απειλεί η μαμά, δυστυχώς δεν έχει το μέσο να επιβάλλει την άποψή της. Αντίθετα, αν τραβήξει ακόμα περισσότερο το σκοινί, το πιθανότερο είναι να δημιουργηθούν εντάσεις που στο παιδί θα κάνουν κακό, όχι στον πατέρα ή τη μητριά.

Δεν ξέρω αν είσαι μητέρα ή όχι, όταν έχεις παιδί όμως είναι χρέος σου να λύσεις τα προβλήματά σου χωρίς να εμπλέξεις σε αυτά το παιδί.

 

Στο υποθετικό σενάριο που επικοινωνούσε με τη μητριά για να της "τα πει ένα χεράκι" στην καλύτερη περίπτωση θα εκτονώνονταν η ίδια αλλά θα την αγνοούσαν, στη χειρότερη θα ρίσκαρε το παιδί της να γίνει αποδέκτης της όλης έντασης και να συνταχθεί μάντεψε με ποιον; Με αυτή που του δημιουργεί τα λιγότερα προβλήματα.

 

Όλες συμφωνήσαμε ότι καλό θα ήταν να βρεθεί κοινή γραμμή με τον σύζυγο, ο οποίος φαίνεται ότι άλλα λέει και άλλα κάνει. Επίσης μέχρι στιγμής ό,τι γνωρίζει η μητέρα προέρχονται από τρίτους και όχι από κάποιο παράπονο ή δυσκολία του παιδιού. Η συμβουλή κάποιων λοιπόν είναι προσπαθήσει να ηρεμήσει και να επικεντρωθεί στη δική της σχέση με το παιδί. Δεν είναι ανωτερότητα, είναι ωριμότητα ενήλικα γονέα.

 

Η δική σου συμβουλή λοιπόν είναι ότι αφού ο πατέρας δεν, ο τρόπος αντιμετώπισης είναι οι απειλές;

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος να σταματησει η νυν είναι να της κοψει τον αερα ο μπαμπας.Για να της κοψει τον αερα ο μπαμπας θα πρεπει να τον παρει με το μερος της η μαμα.Για να τον παρει με το μερος της η μαμα θα πρεπει να σταματησει τη γκρινια και να μεταχειριστεί αλλους τροπους...πιο γυναικειους :oops::oops::oops::oops:.

Link to comment
Share on other sites

Άρχικά, πρόβλημα έχει η φίλη της θεματοθέτριας, όχι οι υπόλοιποι.

Οι άλλοι δύο, δεν αντιμετωπίζουν καταπώς φαίνεται κάποιο πρόβλημα, το παιδί δε δείχνει να ενοχλείται από την μητριά. Οπότε όσο και να φωνάζει, απειλεί η μαμά, δυστυχώς δεν έχει το μέσο να επιβάλλει την άποψή της. Αντίθετα, αν τραβήξει ακόμα περισσότερο το σκοινί, το πιθανότερο είναι να δημιουργηθούν εντάσεις που στο παιδί θα κάνουν κακό, όχι στον πατέρα ή τη μητριά.

Δεν ξέρω αν είσαι μητέρα ή όχι, όταν έχεις παιδί όμως είναι χρέος σου να λύσεις τα προβλήματά σου χωρίς να εμπλέξεις σε αυτά το παιδί.

 

Στο υποθετικό σενάριο που επικοινωνούσε με τη μητριά για να της "τα πει ένα χεράκι" στην καλύτερη περίπτωση θα εκτονώνονταν η ίδια αλλά θα την αγνοούσαν, στη χειρότερη θα ρίσκαρε το παιδί της να γίνει αποδέκτης της όλης έντασης και να συνταχθεί μάντεψε με ποιον; Με αυτή που του δημιουργεί τα λιγότερα προβλήματα.

 

Όλες συμφωνήσαμε ότι καλό θα ήταν να βρεθεί κοινή γραμμή με τον σύζυγο, ο οποίος φαίνεται ότι άλλα λέει και άλλα κάνει. Επίσης μέχρι στιγμής ό,τι γνωρίζει η μητέρα προέρχονται από τρίτους και όχι από κάποιο παράπονο ή δυσκολία του παιδιού. Η συμβουλή κάποιων λοιπόν είναι προσπαθήσει να ηρεμήσει και να επικεντρωθεί στη δική της σχέση με το παιδί. Δεν είναι ανωτερότητα, είναι ωριμότητα ενήλικα γονέα.

 

Η δική σου συμβουλή λοιπόν είναι ότι αφού ο πατέρας δεν, ο τρόπος αντιμετώπισης είναι οι απειλές;

 

Είναι προφανές ότι δημιουργείται πρόβλημα στην σχέση του παιδιού - μαμάς εφόσον ότι δεν "επιτρέπει" η μαμά ή άλλη "κυρία" όχι μόνο το επιτρέπει αλλά φαίνεται ότι το κάνει και επίτηδες για να πικάρει την μαμά. Και επειδή μάνα είναι μόνο μία (ναι είμαι μητέρα και εγώ) και επειδή η νυν σήμερα είναι αύριο δεν είναι πρέπει να καταλάβει ότι δεν μπορεί να κάνει ανεξέλεγκτα ότι θέλει χωρίς καμία συνέπεια.

Επίσης, γιατί να δίνουμε αρνητικό πρόσημα? εσύ το βλέπεις ως "απειλή" εγώ το λέω "προειδοποίηση".

Βρίσκουν και τα κάνουν έχω να πω. Αμα η μαμά είχε βάλει τα όρια στο ζευγαράκι από την αρχή δεν θα είχαν φτάσει σε αυτό το σημείο.

Το ζευγάρι χώρισε, δεκτό και αποδεκτό. Από εκεί και πέρα υπάρχουν ρόλοι για τον καθένα και πρέπει να γίνουν σεβαστοί από όλους, αν η εν λόγω κυρία δεν καταλαβαίνει τον ρόλο της τότε θα τον καταλάβει θέλει δεν θέλει.

Το βασικό είναι να είναι καλά το παιδί στην σχέση του με τους γονείς αφού έχει περάσει και το διαζύγιο, η εν λόγω μαντάμ το μόνο που κάνει είναι να πυροδοτεί εντάσεις. Αφού την παίρνει φυσικά.

Από αυτά που λέει η κοπέλα δεν βλέπω κάτι το φυσιολογικό στην αντίδραση της νυν πέρα από χαιρεκακία.

Το "αγαπώ" το παιδί του συζύγου δεν σημαίνει ότι του κάνω όλα τα χατήρια, επιτρέπω αυτά που οι γονείς του απαγορεύουν, του αγοράζω ακριβά πράγματα για να είμαι εγώ η καλή και η άλλη η κακή.

Ο σύζυγος προφανώς και είναι αρνί για να μην μπορεί να περάσει τα δικά του στο παιδί και να αφήνει την άλλη να αλωνίζει.

Τέσπα, και τίποτε να μην κάνει η μαμά η άλλη μόνη της γίνεται ρεζίλι!

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος να σταματησει η νυν είναι να της κοψει τον αερα ο μπαμπας.Για να της κοψει τον αερα ο μπαμπας θα πρεπει να τον παρει με το μερος της η μαμα.Για να τον παρει με το μερος της η μαμα θα πρεπει να σταματησει τη γκρινια και να μεταχειριστεί αλλους τροπους...πιο γυναικειους :oops::oops::oops::oops:.

 

Να μία σοβαρή πρόταση!! λες να προσπαθήσει η μαμά να τα βρει με τον μπαμπά ξανά και να είναι όλοι χαρούμενοι??

εκτός της νυν αλλά όπως έστρωσε να κοιμηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Να μία σοβαρή πρόταση!! λες να προσπαθήσει η μαμά να τα βρει με τον μπαμπά ξανά και να είναι όλοι χαρούμενοι??

εκτός της νυν αλλά όπως έστρωσε να κοιμηθεί!

 

Ε δε χρειαζεται να τα ξαναβρει μαζι του...απλα να του θυμισει τις ομορφες στιγμες που περασανε μαζι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι προφανές ότι δημιουργείται πρόβλημα στην σχέση του παιδιού - μαμάς εφόσον ότι δεν "επιτρέπει" η μαμά ή άλλη "κυρία" όχι μόνο το επιτρέπει αλλά φαίνεται ότι το κάνει και επίτηδες για να πικάρει την μαμά. Και επειδή μάνα είναι μόνο μία (ναι είμαι μητέρα και εγώ) και επειδή η νυν σήμερα είναι αύριο δεν είναι πρέπει να καταλάβει ότι δεν μπορεί να κάνει ανεξέλεγκτα ότι θέλει χωρίς καμία συνέπεια.

Επίσης, γιατί να δίνουμε αρνητικό πρόσημα? εσύ το βλέπεις ως "απειλή" εγώ το λέω "προειδοποίηση".

Βρίσκουν και τα κάνουν έχω να πω. Αμα η μαμά είχε βάλει τα όρια στο ζευγαράκι από την αρχή δεν θα είχαν φτάσει σε αυτό το σημείο.

Το ζευγάρι χώρισε, δεκτό και αποδεκτό. Από εκεί και πέρα υπάρχουν ρόλοι για τον καθένα και πρέπει να γίνουν σεβαστοί από όλους, αν η εν λόγω κυρία δεν καταλαβαίνει τον ρόλο της τότε θα τον καταλάβει θέλει δεν θέλει.

Το βασικό είναι να είναι καλά το παιδί στην σχέση του με τους γονείς αφού έχει περάσει και το διαζύγιο, η εν λόγω μαντάμ το μόνο που κάνει είναι να πυροδοτεί εντάσεις. Αφού την παίρνει φυσικά.

Από αυτά που λέει η κοπέλα δεν βλέπω κάτι το φυσιολογικό στην αντίδραση της νυν πέρα από χαιρεκακία.

Το "αγαπώ" το παιδί του συζύγου δεν σημαίνει ότι του κάνω όλα τα χατήρια, επιτρέπω αυτά που οι γονείς του απαγορεύουν, του αγοράζω ακριβά πράγματα για να είμαι εγώ η καλή και η άλλη η κακή.

Ο σύζυγος προφανώς και είναι αρνί για να μην μπορεί να περάσει τα δικά του στο παιδί και να αφήνει την άλλη να αλωνίζει.

Τέσπα, και τίποτε να μην κάνει η μαμά η άλλη μόνη της γίνεται ρεζίλι!

 

Τι όρια να βάλει η μαμά στο ζευγαρι και πώς; Να πάει στα δικαστήρια να λέει "δε θέλω να αυτοαποακαλείται η άλλη μαμα και να το ταϊζει σοκολάτες", καταρχήν μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση ο μικρός θα έχει πάει φανταρος, κατά δεύτερον θα κατουρηθεί από τα γέλια και ο δικαστής.

Η θα την πάρει τηλέφωνο να την απειλήσει ή θα πάει να την δείρει; Θα βρεθεί με περιοριστικά μέτρα, και με καμιά απόφαση δικαστηρίου ότι είναι βίαιος χαρακτήρας και επικίνδυνη για το παιδί, δεν είναι αστεία αυτά.

Τώρα για το ρόλο του συζύγου και της νέας γυναίκας, κακά τα ψέματα, αυτός είχε δέσμευση ηθική και νομική στην πρώην και μάνα του παιδιού του, η άλλη γυναίκα όχι. Μάλλον χαζούλα τη βρίσκω, αν είχε σα στόχο να καπαρώσει ένα καλό σύζυγο για να κανει τη μεγάλη ζωή και τελικά βρέθηκε φορτωμένη με ένα παιδί, δεν μπορούσε να βρει έναν άτεκνο; Η να κάνει το βίο αβίωτο στον μικρό, να αδιαφορεί, κλπ, να αποφεύγει και αυτός τις επισκέψεις και να βρει την ησυχία της; Και να κάνει και ένα παιδί . να εξασφαλίσει και μια καλή διατροφή όταν ο σύζυγος πάει στην επόμενη;

Link to comment
Share on other sites

Να μία σοβαρή πρόταση!! λες να προσπαθήσει η μαμά να τα βρει με τον μπαμπά ξανά και να είναι όλοι χαρούμενοι??

εκτός της νυν αλλά όπως έστρωσε να κοιμηθεί!

 

Μα είναι δυνατό να έχει μία γυναίκα τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση που να κυνηγήσει αυτό τον τύπο να τον φέρει πίσω;;; Τι στο καλό μαγικά προσόντα έχει ο λεγάμενος να σφάζονται οι γυναίκες για χάρη του;

Link to comment
Share on other sites

Τι όρια να βάλει η μαμά στο ζευγαρι και πώς; Να πάει στα δικαστήρια να λέει "δε θέλω να αυτοαποακαλείται η άλλη μαμα και να το ταϊζει σοκολάτες", καταρχήν μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση ο μικρός θα έχει πάει φανταρος, κατά δεύτερον θα κατουρηθεί από τα γέλια και ο δικαστής.

Η θα την πάρει τηλέφωνο να την απειλήσει ή θα πάει να την δείρει; Θα βρεθεί με περιοριστικά μέτρα, και με καμιά απόφαση δικαστηρίου ότι είναι βίαιος χαρακτήρας και επικίνδυνη για το παιδί, δεν είναι αστεία αυτά.

Τώρα για το ρόλο του συζύγου και της νέας γυναίκας, κακά τα ψέματα, αυτός είχε δέσμευση ηθική και νομική στην πρώην και μάνα του παιδιού του, η άλλη γυναίκα όχι. Μάλλον χαζούλα τη βρίσκω, αν είχε σα στόχο να καπαρώσει ένα καλό σύζυγο για να κανει τη μεγάλη ζωή και τελικά βρέθηκε φορτωμένη με ένα παιδί, δεν μπορούσε να βρει έναν άτεκνο; Η να κάνει το βίο αβίωτο στον μικρό, να αδιαφορεί, κλπ, να αποφεύγει και αυτός τις επισκέψεις και να βρει την ησυχία της; Και να κάνει και ένα παιδί . να εξασφαλίσει και μια καλή διατροφή όταν ο σύζυγος πάει στην επόμενη;

 

Σε αυτό συμφωνούμε!

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατό να έχει μία γυναίκα τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση που να κυνηγήσει αυτό τον τύπο να τον φέρει πίσω;;; Τι στο καλό μαγικά προσόντα έχει ο λεγάμενος να σφάζονται οι γυναίκες για χάρη του;

 

Υπάρχει και κάτι που λέγεται επανένωση οικογένειας και είναι το όνειρο κάθε χωρισμένου παιδιού για τους γονείς του!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, γιατί να δίνουμε αρνητικό πρόσημα? εσύ το βλέπεις ως "απειλή" εγώ το λέω "προειδοποίηση".

 

Δε νομίζω ότι μπορεί να δώσει κανείς θετικό πρόσημο στην προτροπή "θα σου βγάλω το μαλλί τρίχα τρίχα".

Δεν μου απαντάς όμως, άντε και το έκανε. Μετά τι; Αν δε συμμορφωθεί η νυν, τι θα κάνει; Θα πραγματοποιήσει την "προειδοποίησή" της. Πως είσαι σίγουρη ότι θα συμμορφωθεί η νυν. Αν έχει το αντίθετο αποτέλεσμα και βάλει στόχο να κερδίσει το παιδί;

 

Τα υπόλοιπα για το τι στόχο έχει η νυν και ότι προφανώς το κάνει για να πικάρει την μαμά, είναι υποθέσεις και μόνο. Εκτός αν τους γνωρίζεις προσωπικά, πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω ότι μπορεί να δώσει κανείς θετικό πρόσημο στην προτροπή "θα σου βγάλω το μαλλί τρίχα τρίχα".

Δεν μου απαντάς όμως, άντε και το έκανε. Μετά τι; Αν δε συμμορφωθεί η νυν, τι θα κάνει; Θα πραγματοποιήσει την "προειδοποίησή" της. Πως είσαι σίγουρη ότι θα συμμορφωθεί η νυν. Αν έχει το αντίθετο αποτέλεσμα και βάλει στόχο να κερδίσει το παιδί;

 

Τα υπόλοιπα για το τι στόχο έχει η νυν και ότι προφανώς το κάνει για να πικάρει την μαμά, είναι υποθέσεις και μόνο. Εκτός αν τους γνωρίζεις προσωπικά, πάω πάσο.

 

Μα όλοι υποθέσεις κάνουν σε αυτό το θέμα, εκτός αν τους γνωρίζει κάποιος προσωπικά!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορεί να δώσει κανείς θετικό πρόσημο στην προτροπή "θα σου βγάλω το μαλλί τρίχα τρίχα".

Δεν μου απαντάς όμως, άντε και το έκανε. Μετά τι; Αν δε συμμορφωθεί η νυν, τι θα κάνει; Θα πραγματοποιήσει την "προειδοποίησή" της. Πως είσαι σίγουρη ότι θα συμμορφωθεί η νυν. Αν έχει το αντίθετο αποτέλεσμα και βάλει στόχο να κερδίσει το παιδί;

 

Τα υπόλοιπα για το τι στόχο έχει η νυν και ότι προφανώς το κάνει για να πικάρει την μαμά, είναι υποθέσεις και μόνο. Εκτός αν τους γνωρίζεις προσωπικά, πάω πάσο.

 

Συνήθως συμμορφώνονται, είναι μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο άτομο να τις βάλει στη θέση τους κάτι τέτοιες, και αυτό μπορεί να επιτευχθεί χωρίς βιαιοπραγίες όπως λες... με 2 κουβεντούλες!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και κάτι που λέγεται επανένωση οικογένειας και είναι το όνειρο κάθε χωρισμένου παιδιού για τους γονείς του!

 

Oχι πάντα, εγώ ποτέ δεν το ένιωσα αυτό, αντίθετα παρακαλουσα να χωρίσουν για χρόνια.

Και εξάλλου ό,τι ονειρεύται ένα παιδί, δεν είναι πάντα και το καλύτερο για το ίδιο ή για τους γονείς. Πέρα από την πλάκα, θέλω να ελπίζω ότι η μαμά έχει και η ίδια προχωρήσει με τη ζωή της ως γυναίκα και θα αφήσει το "κελεπούρι" στην άλλη γυναίκα, ή στις επόμενες που θα έρθουν :)

Link to comment
Share on other sites

αν ισχύουν όντως όλα αυτά και δεν είναι υπερβολικά τότε δύο πράγματα. την επόμενη φορά που το παιδί 'απειλήσει' ότι θα φάει τα απαγορευμένα ή θα κάνει τα απαγορευμένα στο σπίτι του μπαμπά η μαμά να πει 'κάνε εκεί ότι θέλεις εδώ θα γίνεται αυτό που λέω εγώ'. αυτόματα χάνει την 'απειλή' το παιδί αφού πλέον ξέρει ότι αν το ξαναπεί θα πάρει την ίδια απάντηση άρα δεν μπορεί να το ξαναχρησιμοποιήσει σαν μέσο πίεσης. δεύτερον για όσο καιρό χρειαστεί, ό,τι της μεταφέρεται της μαμάς να μη του δίνει σημασία. να μη ξαναδείξει ότι ενοχλείται ή ότι σχολιάζει και νευριάζει με την κατάσταση που επικρατεί στο άλλο σπίτι. να αρχίσει να δείχνει λύπηση. να αρχίσει να σχολιάζει του στυλ 'ε θα έχει τα θέματά της η κοπέλα για να συμπεριφέρεται έτσι' 'εγώ την λυπάμαι για να είναι τόσο υπερβολική και να συστήνεται ώς μαμά του δικού μου παιδιού ποιός ξέρει τι ψυχολογικά έχει' 'λυπάμαι και τον πρώην που έμπλεξε άραγε...' κλπ κλπ.. και ας τα μάθει η άλλη.. σκεφτείτε να κάνετε πράγματα για να θυμώσετε τον άλλο για να δείξετε τάχα ανωτερότητα και ότι είσαστε το καινούριο σκυλί στο μαντρί και να καταλήγει ο άλλος να διατυμπανίζει ότι κάτι δεν πάει καλά με εσάς και σας λυπάται..χάνεις αυτόματα την δύναμη και τον σκοπό σου! μαζεύεσαι κιόλας μην αρχίσουν και άλλοι να έχουν την ίδια γνώμη! :lol: works every time!

καλή δύναμη καλή συνέχεια και μετά από ένα χρονικό διάστημα ας τα αφήσει όλα πίσω της και ας χτίσει την ζωή της με τον γιο της και τον καινούριο σύντροφο! σε λίγα χρόνια που το παιδί θα μεγαλώσει/ωριμάσει όλα θα είναι παρελθόν και ας έχει φάει και δέκα σακούλια πατατάκια και ας έχει και πλέιστέισιον από την άλλη πλευρά,πλέον θα κυνηγάει γκόμενες εκεί δεν θα έχει λόγο η τύπισσα..(ελπίζω.. :shock: ) !

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Παντως να αποκαλεις το ξενο παιδι κορη μου η γιο μου η να αυτοαποκαλεισαι μαμα , ειναι απο ακρως υποκριτικο εως ακρως εκνευριστικο.

Και δε δειχνει τρυφεροτητα η αγαπη, αντιθετα ταση ισοπεδωσης της σχεσης μητερας-παιδιου, της μοναδικοτητας της και κατ επεκταση ισοπεδωση των συναισθηματων του παιδιου. Εγωιστικη αναγκη της νεας μαμας να κλεψει απο τα αισθηματα που τρεφει το παιδι για την μητερα του και να τα μειωσει. Ελλειψη σεβασμου επομενως στο ιδιο το παιδι.

 

Θα συμφωνησω με την νεα μαμα 3 τη Νικη και τη Ζαχαρουλινι, οπως και με την mck.

 

tzatzikaki σε ενα προηγουμενο θεμα ειχαμε διαφωνησει για το μητρικο ενστικτο . Πως θα σου ακουγοταν οτι η νεα "μαμα" νιωθει μητρικα ενστικτα για το παιδι της φιλης σου? Νιωθει εξισου για αυτο το παιδι οτι με το δικο της παιδι που μπορει να κανει, γιατι η μητερα δεν ειναι μονο αυτη που γενναει το παιδι? Ειχαμε ακουσει κατι παρομοια επιχειρηματα στο προηγουμενο θεμα εαν θυμαμαι καλα.

 

Και αυτα και αλλα πολλα δυστυχως θα ακουσει η καημενη η φιλη σου και θα την βγαλουν και τρελη. Και εαν δεν ειναι θα καταντησει η κοπελα και ποσο ψυχραιμη μπορει να ειναι οταν μια αλλη γυναικα αποκαλει τον εαυτο της μαμα και εχει λογο και στην ανατροφη του. Σιγουρα με την πρωτη ευκαιρια θα την θαψει για να αποδειξει στον αντρα της οτι το παιδι την προτιμαει περισσοτερο απο την μητερα του. Συγκρισεις εναντιον της πραγματικης μητερας θα γινονται συνεχεια, σε καθημερινη βαση. Ου μπλεξεις.

 

Δυστυχως αυτα τα εχω ακουσει και στην πραγματικη ζωη απο φιλη μου να κατηγορει την μητερα του παιδιου του αντρα της και να την κρινει για τον τροπο διαπαιδαγωγησης της. Μαλιστα να επαιρεται οτι το παιδι την προτιμαει περισσοτερο σαν παρεα, οτι της εκμυστηρευεται τα προβληματα του κτλ.

 

Ασχημα για τη φιλη σου, δεν εχω κατι να προτεινω. Ισως αυτο που ειπε η Νικη. Κατι δυναμικο η απειλητικο γιατι θα σκασει η κοπελα. Αλλιως την βλεπω με αντικαταθλιπτικα για να ξεχαστει. Μακαρι να βρισκοταν μια κοπελα με παρομοια εμπειρια και να προτεινε αποτελεσματικη λυση. Αλλα με τι να παλεψει. Οταν η αλλη αυτοαπακαλειται μαμα δεν εχει φραγμους.

Link to comment
Share on other sites

Παντως να αποκαλεις το ξενο παιδι κορη μου η γιο μου η να αυτοαποκαλεισαι μαμα , ειναι απο ακρως υποκριτικο εως ακρως εκνευριστικο.

Και δε δειχνει τρυφεροτητα η αγαπη, αντιθετα ταση ισοπεδωσης της σχεσης μητερας-παιδιου, της μοναδικοτητας της και κατ επεκταση ισοπεδωση των συναισθηματων του παιδιου. Εγωιστικη αναγκη της νεας μαμας να κλεψει απο τα αισθηματα που τρεφει το παιδι για την μητερα του και να τα μειωσει. Ελλειψη σεβασμου επομενως στο ιδιο το παιδι.

 

Θα συμφωνησω με την νεα μαμα 3 τη Νικη και τη Ζαχαρουλινι, οπως και με την mck.

 

tzatzikaki σε ενα προηγουμενο θεμα ειχαμε διαφωνησει για το μητρικο ενστικτο . Πως θα σου ακουγοταν οτι η νεα "μαμα" νιωθει μητρικα ενστικτα για το παιδι της φιλης σου? Νιωθει εξισου για αυτο το παιδι οτι με το δικο της παιδι που μπορει να κανει, γιατι η μητερα δεν ειναι μονο αυτη που γενναει το παιδι? Ειχαμε ακουσει κατι παρομοια επιχειρηματα στο προηγουμενο θεμα εαν θυμαμαι καλα.

 

Και αυτα και αλλα πολλα δυστυχως θα ακουσει η καημενη η φιλη σου και θα την βγαλουν και τρελη. Και εαν δεν ειναι θα καταντησει η κοπελα και ποσο ψυχραιμη μπορει να ειναι οταν μια αλλη γυναικα αποκαλει τον εαυτο της μαμα και εχει λογο και στην ανατροφη του. Σιγουρα με την πρωτη ευκαιρια θα την θαψει για να αποδειξει στον αντρα της οτι το παιδι την προτιμαει περισσοτερο απο την μητερα του. Συγκρισεις εναντιον της πραγματικης μητερας θα γινονται συνεχεια, σε καθημερινη βαση. Ου μπλεξεις.

 

Δυστυχως αυτα τα εχω ακουσει και στην πραγματικη ζωη απο φιλη μου να κατηγορει την μητερα του παιδιου του αντρα της και να την κρινει για τον τροπο διαπαιδαγωγησης της. Μαλιστα να επαιρεται οτι το παιδι την προτιμαει περισσοτερο σαν παρεα, οτι της εκμυστηρευεται τα προβληματα του κτλ.

 

Ασχημα για τη φιλη σου, δεν εχω κατι να προτεινω. Ισως αυτο που ειπε η Νικη. Κατι δυναμικο η απειλητικο γιατι θα σκασει η κοπελα. Αλλιως την βλεπω με αντικαταθλιπτικα για να ξεχαστει. Μακαρι να βρισκοταν μια κοπελα με παρομοια εμπειρια και να προτεινε αποτελεσματικη λυση. Αλλα με τι να παλεψει. Οταν η αλλη αυτοαπακαλειται μαμα δεν εχει φραγμους.

Συμφωνώ μέχρι κεραίας!

Link to comment
Share on other sites

Πως θα σου ακουγοταν οτι η νεα "μαμα" νιωθει μητρικα ενστικτα για το παιδι της φιλης σου? Νιωθει εξισου για αυτο το παιδι οτι με το δικο της παιδι που μπορει να κανει, γιατι η μητερα δεν ειναι μονο αυτη που γενναει το παιδι? Ειχαμε ακουσει κατι παρομοια επιχειρηματα στο προηγουμενο θεμα εαν θυμαμαι καλα.

 

Δηλαδή μία γυναίκα που ζει κάποιες μέρες τη βδομάδα με το παιδάκι του άντρα της, είναι φυσιολογικό να μη νιώθει αγάπη για το παιδί; Γιατί εγώ φαντάζομαι ότι αν έλεγε μία κυρία εδώ ότι η σύζυγος του πατέρα του παιδιού της δεν δηλώνει ότι αγαπά το παιδί, διορθώνει τον κόσμο όταν της λέει "ο γιος σας" και δεν έχει δεθεί μαζί του, τότε θα είχαμε πάλι πέσει όλες να τη φάμε, ότι είναι άκαρδη και ενσαρκώνει το πρότυπο της κακιάς μητριάς.

Αλλά πέρα από το συγκεκριμένο παράδειγμα, είναι δυνατό να λέμε ότι κάθε γυναίκα που συμμετέχει στην ανατροφή ενός παιδιού (του παιδιού του συντροφου της, ενός παιδιού σε ανάδοχη οικογένεια, ενός συγγενικού προσώπου που θέλει βοήθεια κλπ) δεν μπορει να αγαπήσει αυτό το παιδί γιατί δεν το γέννησε; Η κοπέλα που βλέπω να γράφει συχνά εδώ για το παιδί του συζύγου της, υποκρίνεται δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

ΑγγεΚ H άποψη της summer wine και εδώ όπως και στο άλλο θέμα, είναι πολύ συγκεκριμένη. Θεωρεί ότι πέραν της βιολογικής μητέρας ενός παιδιού, δεν μπορεί καμία άλλη γυναίκα να νιώσει την ίδια αγάπη για ένα παιδί. Ακόμα και αν υπάρχουν χιλιάδες περιπτώσεις γονέων με υιοθετημένα παιδιά που έχουν δώσει το αίμα τους για αυτά, και καμία απολύτως απόδειξη για να υποστηρίξει κανείς ένα τέτοιο αξίωμα, παρα μόνο η προσωπικές της πεποιθήσεις. Εδώ αναρωτιόταν αν έχουν τα ίδια αισθήματα προς τα παιδιά τους οι γυναίκες που τα έχουν κάνει με δανεικά ωάρια!

 

Όσο για το "παντως να αποκαλεις το ξενο παιδι κορη μου η γιο μου η να αυτοαποκαλεισαι μαμα , ειναι απο ακρως υποκριτικο εως ακρως εκνευριστικο" όσο μια γυναίκα έχει σταθεί δίπλα σε ένα παιδί άυπνη, στους πυρετούς τους, στις αρρώστιες του, στις δυσκολίες, όταν αποτελεί το καταφύγιο του όταν αυτό ανησυχεί αλλά και στις επιτυχίες του, στις χαρές του, στην προόδό του και έχει συμβάλει στο να μεγαλώσει ένας υγιής και ευτυχισμένος άνθρωπος, κανένας δεν μπορεί να της αφαιρέσει το δικαίωμα να αποκαλεί το παιδί δικό της και κανένας δεν μπορεί να εκτιμήσει το μέγεθος της αγάπης της. Για την ακρίβεια θα έλεγα ότι είναι τελείως υποκριτικό να θεωρείς ότι επειδή έβγαλες ένα παιδί από τον κόλπο σου, να θεωρείς ότι αυτόματα δικαιούσαι τον τίτλο της μητέρας. Οι πράξεις μετράνε, όχι οι τίτλοι.

Και τέλος, επειδή η ενότητα μιλά για σύνθετες οικογένειες και όχι για τα διαπροσωπικά προβλήματα ενηλίκων, καλό θα ήταν να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τον εαυτούλη μας και να δούμε τι είναι ωφέλιμο για το παιδί, που αυτό καλείται να σηκώσει το βάρος αυτών των καταστάσεων.

 

Προσωπικά δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σε αυτή τη συζήτηση. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ΑγγεΚ H άποψη της summer wine και εδώ όπως και στο άλλο θέμα, είναι πολύ συγκεκριμένη. Θεωρεί ότι πέραν της βιολογικής μητέρας ενός παιδιού, δεν μπορεί καμία άλλη γυναίκα να νιώσει την ίδια αγάπη για ένα παιδί.

 

:?:shock::cry::mad::evil:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν έχεις συμβόλαιο με το Θεό υπογράψει προ της γέννησης σου ότι (1) η μάνα σου θα σε αγαπάει και δε θα σε κακοποιει η παραμελεί, (2) ότι δεν θα είσαι αποτέλεσμα ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, (3) ότι η μάνα σου δε θα είναι ακατάλληλη για λόγους υγείας ή εξαρτήσεων, (4) ότι η μαμά σου ποτέ δε θα πάθει κατι ενώ είσαι ανήλικος και (5) ότι οι γονεις σου δε θα χωρίσουν, καλύτερα να μην γεννηθείς, γιατί είσαι καταδικασμένος να μην γνωρίσεις τίποτα άλλο από την υποκρισία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...