Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήρας γένους...αρσενικού


Recommended Posts

Όταν ήμουν έγκυος διάβασα το βιβλίο του Φρεντερίκ Λεμπουαγιέ "Φυσικός τοκετός" μιας και αυτός ήταν ο τρόπος που είχα επιλέξει γεννήσω από την εφηβεία μου ακόμη. Παρ'ότι άντρας, ο Λεμπουαγιέ φαίνεται να είναι από τους λίγους μαιευτήρες που κατανοούν τη γυναικεία φύση και δίνουν την πρέπουσα σημασία στην εγκυμοσύνη και τον τοκετό. Σε ένα σημείο λοιπόν του βιβλίου ο Λεμπουαγιέ γράφει το εξής για τους μαιευτήρες "Κι έπειτα, ως επί των πλείστον, πρόκειται για ...άνδρες. Πώς να αφήσουν ένα τόσο σημαντικό γεγονός, όπως είναι η γέννηση ενός παιδιού, σε...μία γυναίκα! Σ'αυτό το...τόσο κατώτερο ον, που ο εγκέφαλός του...Η αρχαιότερη πάλη του κόσμου! Η πάλη των δύο φύλων!". Η αλήθεια είναι ότι στα χιλιάδες χρόνια ύπαρξης του ανθρώπου ο τοκετός ήταν πάντα γυναικεία υπόθεση και μόνο τα τελευταία 40-50; χρόνια έχει περάσει στα χέρια των ανδρών. Η δική μου εμπειρία ήταν με γυναίκα μαιευτήρα (η οποία επίσης γέννησε 2 παιδιά με φυσικό) και δεν μπορώ να διανοηθώ να ήταν κάποιος άντρας, γιατί εκείνη τη στιγμή η γυναίκα αυτή με ένιωθε, με καταλάβαινε και κατανούσε πόσο σημαντικό ήταν για μένα να βιώσω τον τοκετό μου με όλη τη σημασία της λέξης και έτσι ένιωθα κι εγώ καλύτερα.

Και μετά το κατεβατό μου έρχομαι στην ερώτηση του θέματος: Εσείς τί επιλέξατε; Αντρα ή γυναίκα και ποια ήταν η εμπειρία σας; Θα ξαναεπιλέγατε άντρα ή θα προτιμούσατε γυναίκα ή το αντίστροφο;

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επέλεξα άντρα μαιευτήρα για την ιατρική του δεινότητα φυσικά, όχι για το φύλο του.

 

Γέννησα φυσιολογικά, χωρίς περινεοτομή, χωρίς ράμματα, ο λώρος κόπηκε μετά από 5 λεπτά περίπου, θήλασα την πρώτη 1,5 ώρα, η προετοιμασία για τον τοκετό έγινε από εμένα σπίτι μου κ.λπ., γενικώς ήταν ένας τοκετός με απόλυτο σεβασμό σ' εμένα, το παιδί μου και τον άντρα μου. Είχα και τη μαία μου μαζί, η οποία με βοήθησε πολύ στον θηλασμό, όχι τόσο στο ότι είχα μια γυναίκα να με καταλαβαίνει ως ομόφυλή μου. Είχα την άνεση δηλαδή να πω το οτιδήποτε στον γιατρό. Γιατρός είναι, τα πάντα έχει δει κι ακούσει, δεν με ένοιαζε προσωπικά, δεν ντρεπόμουν.

 

Επομένως, πιστεύω ότι αν ο γιατρός -οποιουδήποτε φύλου- σέβεται τη γυναίκα, το παιδί, τον σύζυγο και πάνω απ' όλα το επάγγελμά του, μια χαρά πηγαίνουν όλα. Εκτός αν η γυναίκα επιθυμεί για λόγους άνεσης γυναίκα, αλλά αυτό νομίζω είναι θέμα υποκειμενικό, δεν επηρεάζει τον φυσικό ή μη τοκετό.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απάντησή σου! Σίγουρα δεν είναι μόνο θέμα φύλου, απλά πιστεύω ότι είναι μετρημένοι οι άντρες γυναικολόγοι που καταλαβαίνουν στ'αλήθεια (ή μάλλον καλύτερα σέβονται) τι περνάει η γυναικα εκεινη τη στιγμη. Οπως επίσης υπάρχουν γυναικες γυναικολογοι που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους. Απλα προσωπικα πιστευω οτι η πλειοψηφια των μαιευτηρων θα έπρεπε να είναι γυναικες και όχι το αντίθετο όπως συμβαινει,μιας που ο τοκετός είναι η υπέρτατη γυναικεια πραξη...:?

 
Link to comment
Share on other sites

έχω έρθει σε επαφή με 4 γυναικολόγους 2 γυναίκες 2 άντρες χωρίς προσωπική εμπειρία γέννας. μέχρι εκεί που έχω φτάσει δεν μου έκανε ποτέ διαφορά το φύλλο στην προτίμηση της άνεσης. πάντα τους έβλεπα και τους βλέπω σαν κάτι ουδέτερο που δεν χωράει ντροπή και φυσικά επιλέγω με κριτήριο την ικανότητα και την ιατρική γνώση. δεν περιμένω να έχει βιώσει κάτι ο γιατρός για να τον αφήσω να με κουράρει σε αυτό. όπως ένας γιατρός που δεν έχει περάσει καρκίνο μπορεί να κουράρει καρκινοπαθείς ή ορθοπαιδικός που δεν έχει σπάσει πόδι να το γιατρεύει έτσι και χειρούργος γυναικολόγος μαιευτήρας (άντρας γυναίκα) που δεν έχει γεννήσει μπορεί να ξεγεννήσει με τον κατάλληλο ιατρικό/υποστηρικτικό/ψυχολογικό τρόπο μια γυναίκα. πολλές ιστορίες έχω ακούσει για το θέμα της γέννας για γυναίκες και άντρες ιατρούς που είναι κάτι παραπάνω από υποστηρικτικοί και αντίθετα για άλλους και των δύο φύλλων που είναι αναίσθητοι εκείνοι την ώρα. είναι θέμα ανθρώπου.

όσο για τον Λεμπουαγιέ υπήρξε μαιευτήρας σε μια εποχή που οι γυναίκες δεν σπούδαζαν και ελάχιστες κατείχαν πτυχία ιατρικής (μέχρι νοσοκόμες,μαίες) και οι άντρες είχαν όντως μια υπεροχή και μια σκληρότητα στο επάγγελμα και ίσως το έβλεπε από αυτή την στατιστική οπτική;

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναίκες πάσχουν από ενσυναίσθηση... αν και συναισθηματικά όντα κατά τ' άλλα.

Στο κομμάτι της δουλειάς τους είναι πολύ ψυχρές και διεκπαιρεωτικές. Δε γενικεύω, μιλώ για τη συγκεκριμένη ειδικότητα και για τις προσωπικές μου μέχρι στιγμής εμπειρίες.

Φυσικά έχω και αρνητικές εμπειρίες από άντρες γυναικολόγους, όμως μέχρι στιγμής, αυτοί που μου φέρθηκαν με τη μεγαλύτερη κατανόηση, και που ένιωσα πραγματική εμπιστοσύνη, ήταν άντρες γυναικολόγοι.

 

Μακάρι να τους είχα δίπλα μου και στον τοκετό μου.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι μπερδεύουμε την ιδιότητα του γυναικολόγου με αυτήν του μαιευτήρα. Σε έναν απροβλημάτιστο τοκετό, απαιτείται πρακτικά μόνο μαία και όχι γιατρός. Δεν είναι επίσης τυχαίο ότι στα δημόσια νοσοκομεία, στα τμήματα ωδίνων και τοκετών, υπεύθυνη ορόφου είναι μαία και όχι γυναικολόγος.

 

Η μαία έχει σπουδαίο, αν όχι το σπουδαιότερο ρόλο στη γέννα. Βοηθά την επίτοκο στο ταξίδι, είναι εκεί για να την ηρεμήσει, να την καθοδηγήσει αλλά και μετά τον τοκετό, να φροντίσει την ίδια και το νεογνό. Προσωπικά δεν γνωρίζω άντρες με την ιδιότητα της μαίας. Υπάρχουν άραγε; Πιστεύω ωστόσο ότι κατά πόσο θα είναι πραγματικά δίπλα σου κάποιος στον τοκετό, δεν είναι θέμα φύλου. Είναι θέμα ανθρώπου.

 

Γυναικολόγους έχω τύχει να γνωρίσω εξίσου εξαιρετικούς και απαράδεκτους, τόσο άντρες όσο και γυναίκες. Επέλεξα αρχικά γυναικολόγο και στη συνέχεια εφόσον είδα ότι μου ταιριάζει, συνέχισα μαζί του και στη γέννα. Στα μαθήματα τοκετού που έκανα, μου έγινε τελείως σαφές ότι θα πρέπει να συνεργαστώ με την μαία. Τελικά χρειάστηκα περισσότερο γιατρό παρά μαιευτήρα (λόγω καισαρικής).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπερδεύουμε την ιδιότητα του γυναικολόγου με αυτήν του μαιευτήρα. Σε έναν απροβλημάτιστο τοκετό, απαιτείται πρακτικά μόνο μαία και όχι γιατρός. Δεν είναι επίσης τυχαίο ότι στα δημόσια νοσοκομεία, στα τμήματα ωδίνων και τοκετών, υπεύθυνη ορόφου είναι μαία και όχι γυναικολόγος.

 

Η μαία έχει σπουδαίο, αν όχι το σπουδαιότερο ρόλο στη γέννα. Βοηθά την επίτοκο στο ταξίδι, είναι εκεί για να την ηρεμήσει, να την καθοδηγήσει αλλά και μετά τον τοκετό, να φροντίσει την ίδια και το νεογνό. Προσωπικά δεν γνωρίζω άντρες με την ιδιότητα της μαίας. Υπάρχουν άραγε; Πιστεύω ωστόσο ότι κατά πόσο θα είναι πραγματικά δίπλα σου κάποιος στον τοκετό, δεν είναι θέμα φύλου. Είναι θέμα ανθρώπου.

 

Εκει ήθελα να καταλήξω. Οτι τελικα γυναικα(μαια) ειναι παλι αυτη που στεκεται διπλα στη επιτοκο, παρ'ολο που ο αντρας(γιατρος) ειναι υποτιθεται αυτος που την ξεγενναει. Εγω παντως δεν εχω γνωρισει μαια αντρα και εχω την εντυπωση (μπορει να κανω λαθος) οτι πιο ευκολο ειναι να βρεις μαια που να υποστηριξει τις επιλογες σου και να σε καταλαβει παρα γυναικολογο-μιλαω για την πλειοψηφια παλι. Νομιζω οτι ο γυναικολογος βλεπει το θεμα περισσοτερα "ιατρικα"

 
Link to comment
Share on other sites

όσο για τον Λεμπουαγιέ υπήρξε μαιευτήρας σε μια εποχή που οι γυναίκες δεν σπούδαζαν και ελάχιστες κατείχαν πτυχία ιατρικής (μέχρι νοσοκόμες,μαίες) και οι άντρες είχαν όντως μια υπεροχή και μια σκληρότητα στο επάγγελμα και ίσως το έβλεπε από αυτή την στατιστική οπτική;

 

Δεν ηταν η εποχη που ιατρικοποιηθηκε ο τοκετος και απο τα σπιτια μεταφερθηκε στα νοσοκομεια; Και από τις μαιες ο τοκετος (ή μαλλον η ληψη αποφασεων για τον τοκετο) περασε στους γυναικολογους; αν κανω λαθος διορθωστε με

 
Link to comment
Share on other sites

Οι γυναίκες, και ειδικά όσες θέλουν δική τους οικογένεια, δεν επιλέγουν την μαιευτική για τον ίδιο λόγο που δεν επιλέγουν τις περισσότερες χειρουργικές ειδικότητες. Λόγω ωραρίων πρώτα από όλα, και σε μικρότερο βαθμό σωματικών απαιτήσεων. Συνήθως μία γυναίκα γιατρός έχει άλλες επιλογές ειδικότητας πιο εύκολες για την δική της οικογενειακή ζωή. Οι γυναίκες μαιευτήρες, ορθοπαιδικοί, γενικοί χειρουργοί κλπ είναι λιγότερες από γυναίκες άλλων ειδικοτήτων, δεν υπάρχει κάποια περίεργη συνωμοσία από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν η εποχη που ιατρικοποιηθηκε ο τοκετος και απο τα σπιτια μεταφερθηκε στα νοσοκομεια; Και από τις μαιες ο τοκετος (ή μαλλον η ληψη αποφασεων για τον τοκετο) περασε στους γυναικολογους; αν κανω λαθος διορθωστε με

ναι φυσικά. πέρασε από το σπίτι στο νοσοκομείο και από την αυτοδίδακτη μαία στην νοσοκόμα και στον άντρα 'γυναικολόγο' (αν υπήρχε ξεκάθαρη ειδικότητα τότε) για αυτό και προφανώς οι παρατηρήσεις του που έγραψες.

το πλαίσιο του ''φεύγω από τη φύση και τη γυναικεία βοήθεια και πάω στον άντρα χειρούργο/γυναικολόγο/λίγο από όλα με την ξεκάθαρη ψυχρή πατριαρχική υπεροχή της εποχής'' υπήρχε ξεκάθαρα στις δεκαετίες του 40 50 60! αλλά οι τωρινοί γυναικολόγοι πιστεύω δεν κινούνται σε αυτό το πλαίσιο. ή τουλάχιστον όσοι κινούνται δεν προσδιορίζονται από φύλλο όπως έγραψα.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι φυσικά. πέρασε από το σπίτι στο νοσοκομείο και από την αυτοδίδακτη μαία στην νοσοκόμα και στον άντρα 'γυναικολόγο' (αν υπήρχε ξεκάθαρη ειδικότητα τότε) για αυτό και προφανώς οι παρατηρήσεις του που έγραψες.

το πλαίσιο του ''φεύγω από τη φύση και τη γυναικεία βοήθεια και πάω στον άντρα χειρούργο/γυναικολόγο/λίγο από όλα με την ξεκάθαρη ψυχρή πατριαρχική υπεροχή της εποχής'' υπήρχε ξεκάθαρα στις δεκαετίες του 40 50 60! αλλά οι τωρινοί γυναικολόγοι πιστεύω δεν κινούνται σε αυτό το πλαίσιο. ή τουλάχιστον όσοι κινούνται δεν προσδιορίζονται από φύλλο όπως έγραψα.

 

Σιγουρα δεν μπορούμε να ριξουμε το φταιξιμο μονο στο φυλο, απλα με προβληματιζει το γεγονος οτι σε χωρες που υπευθυνη για τον τοκετο ειναι εξ'ολοκληρου η μαια (πχ σε τοκετο στο σπιτι ή birth center) οι καισαρικες ειναι σχεδον ανυπαρκτες. Ενω σε χωρες που η πλειοψηφια παει σε γιατρο (που εχει κατ'εξοχην ιατρικο τροπο σκεψης και ειναι στην πλειοψηφια τους αντρες) οι καισαρικες ειναι στα υψη. Δεν μπορω να αγνοησω το φυλο γιατι υπαρχει μεγαλη αναντιστοιχια.Τι να πω..να ειναι τοσο τυχαιο; Ελπιζω να γινομαι αντιληπτη γιατι τα γραφω λιγο γρηγορα γιατι εχω το νου μου στο μικρο

 
Link to comment
Share on other sites

Οι γυναίκες, και ειδικά όσες θέλουν δική τους οικογένεια, δεν επιλέγουν την μαιευτική για τον ίδιο λόγο που δεν επιλέγουν τις περισσότερες χειρουργικές ειδικότητες. Λόγω ωραρίων πρώτα από όλα, και σε μικρότερο βαθμό σωματικών απαιτήσεων. Συνήθως μία γυναίκα γιατρός έχει άλλες επιλογές ειδικότητας πιο εύκολες για την δική της οικογενειακή ζωή. Οι γυναίκες μαιευτήρες, ορθοπαιδικοί, γενικοί χειρουργοί κλπ είναι λιγότερες από γυναίκες άλλων ειδικοτήτων, δεν υπάρχει κάποια περίεργη συνωμοσία από πίσω.

 

Δεν το είχα σκεφτει ποτε ετσι να πω την αληθεια, αλλα συνεχιζει να με προβληματιζει η διαφορα με αλλες χωρες οπως εγραψα στο λουκουμαδακι

 
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν μπορούμε να ριξουμε το φταιξιμο μονο στο φυλο, απλα με προβληματιζει το γεγονος οτι σε χωρες που υπευθυνη για τον τοκετο ειναι εξ'ολοκληρου η μαια (πχ σε τοκετο στο σπιτι ή birth center) οι καισαρικες ειναι σχεδον ανυπαρκτες. Ενω σε χωρες που η πλειοψηφια παει σε γιατρο (που εχει κατ'εξοχην ιατρικο τροπο σκεψης και ειναι στην πλειοψηφια τους αντρες) οι καισαρικες ειναι στα υψη. Δεν μπορω να αγνοησω το φυλο γιατι υπαρχει μεγαλη αναντιστοιχια.Τι να πω..να ειναι τοσο τυχαιο; Ελπιζω να γινομαι αντιληπτη γιατι τα γραφω λιγο γρηγορα γιατι εχω το νου μου στο μικρο

 

Βρε κοριτσι μου μαλλον εχεις μπερδευτει λιγακι τις καισαρικες δεν τις επιλεγει ο γιατρος επειδη εχει ζησει μια γεννα ή επειδη ειναι πιο ευαισθητος. Σε καθε χωρα υπαρχουν καποιοι κανονες για το ποτε μια γυναικα θα μπει για καισαρικη ή οχι γενικα στην ελλαδα οι γιατροι ειναι πιο ελαστικοι για το ποτε θα μπει μια γυναικα χειρουργειο στο εξωτερικο εχουν αλλη νοοτροπια ειτε ειναι γυναικες ειτε αντρες. Οπως διαφερουν κ σε αλλα ιατρικα θεματα πχ στο εξωτερικο σε καποιες χωρες δεν μπορεις να παρεις ουτε ντεπον χωρις συνταγη γιατρου εδω τα πουλανε κ στα περιπτερα κ στο λεω απο προσφατο ταξιφι στην βιεννη που ειχαμε μια απλη ιωση κ ψαχναμε κατι για λιγο πυρετο κ επρεπε να μπουμε νοσοκομειο.. ειναι αλλες οι νοοτροπιες σαν χωρες καμια σχεση με γυναικες κ αντρες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι μου μαλλον εχεις μπερδευτει λιγακι τις καισαρικες δεν τις επιλεγει ο γιατρος επειδη εχει ζησει μια γεννα ή επειδη ειναι πιο ευαισθητος. Σε καθε χωρα υπαρχουν καποιοι κανονες για το ποτε μια γυναικα θα μπει για καισαρικη ή οχι γενικα στην ελλαδα οι γιατροι ειναι πιο ελαστικοι για το ποτε θα μπει μια γυναικα χειρουργειο στο εξωτερικο εχουν αλλη νοοτροπια ειτε ειναι γυναικες ειτε αντρες. Οπως διαφερουν κ σε αλλα ιατρικα θεματα πχ στο εξωτερικο σε καποιες χωρες δεν μπορεις να παρεις ουτε ντεπον χωρις συνταγη γιατρου εδω τα πουλανε κ στα περιπτερα κ στο λεω απο προσφατο ταξιφι στην βιεννη που ειχαμε μια απλη ιωση κ ψαχναμε κατι για λιγο πυρετο κ επρεπε να μπουμε νοσοκομειο.. ειναι αλλες οι νοοτροπιες σαν χωρες καμια σχεση με γυναικες κ αντρες.

 

Καλα οτι παιζει θεμα ευαισθησιας στη καισαρικη σιγουρα. Γιατι αν ο/η γιατρος ήταν ευαισθητος/η δεν θα εβλεπε την γυναικα σαν κινουμενο ευρω, την οποια κοβει και ραβει με την πρωτη δυσκολια(ή ουτε καν) κατα τη διαρκεια του τοκετου. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν υπαρχουν αντρες μαιες-που ειναι το προσωπο που στηριζει τη γυναικα. Εκτος αν ειναι θεμα χρηματων και απλά επιλεγουν την ειδικοτητα γιατρος για να βγαζουν περισσοτερα λεφτα. Γι'αυτο συγκρινω με άλλες χωρες όμως, γιατι εκει οι μαιες βγαζουν κι αυτες αρκετα ωστε να μην ειναι κινητρο τα χρηματα...που ειναι ομως οι αντρες μαιες κι εκει;

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα οτι παιζει θεμα ευαισθησιας στη καισαρικη σιγουρα. Γιατι αν ο/η γιατρος ήταν ευαισθητος/η δεν θα εβλεπε την γυναικα σαν κινουμενο ευρω, την οποια κοβει και ραβει με την πρωτη δυσκολια(ή ουτε καν) κατα τη διαρκεια του τοκετου. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν υπαρχουν αντρες μαιες-που ειναι το προσωπο που στηριζει τη γυναικα. Εκτος αν ειναι θεμα χρηματων και απλά επιλεγουν την ειδικοτητα γιατρος για να βγαζουν περισσοτερα λεφτα. Γι'αυτο συγκρινω με άλλες χωρες όμως, γιατι εκει οι μαιες βγαζουν κι αυτες αρκετα ωστε να μην ειναι κινητρο τα χρηματα...που ειναι ομως οι αντρες μαιες κι εκει;

 

 

Δεν ειναι μονο θεμα χρηματων ειναι κ θεμα προκαταληψεων καποια επαγγελματα ειναι απλα κατηγοριοποιημενα οτι ειναι γυναικεια ή αντρικα αντιστοιχα. Πχ γιατι υπαρχουν λιγοι αντρες νηπιαγωγοι ενω δασκαλοι υπαρχουν πολλοι αντρες??? Ειναι απλα προκαταληψη κ τιποτα αλλο ετσι εχει συνηθισει η κοινωνια να γινετε κ απλα δεν το εχει αποβαλει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα να γεννήσω με άντρα μαιευτήρια. Για εμένα ξανά λεω ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ δεν θα διάλεγα γυναίκα ..νομιζω πως ο άντρας είναι πιο δυνατός σωματικά πάνω την γέννα πιο ψύχραιμος πιο σε όλα. Την γυκαικα την θεωρώ "αδύναμη " προς Θεού χωρίς παρεξήγηση ελπίζω να καταλαβαίνετε τι λέω. Σαν γυναικολόγο όμως για τεστ Παπ κ γενικά έχω γυναίκα.Μόνο για την εγκυμοσύνη κ την γέννα επέλεξα άντρα!.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο θεμα χρηματων ειναι κ θεμα προκαταληψεων καποια επαγγελματα ειναι απλα κατηγοριοποιημενα οτι ειναι γυναικεια ή αντρικα αντιστοιχα. Πχ γιατι υπαρχουν λιγοι αντρες νηπιαγωγοι ενω δασκαλοι υπαρχουν πολλοι αντρες??? Ειναι απλα προκαταληψη κ τιποτα αλλο ετσι εχει συνηθισει η κοινωνια να γινετε κ απλα δεν το εχει αποβαλει ακομα.

 

Κι εγω περισσοτερο προς αυτο το συμπερασμα κατεληγα...αλλα δεν μπορω να ερμηνευσω το οτι παρ'ολο που οι μαιες και οι μαιευτηρες εχουν σχεδον το ιδιο αντικειμενο επαγγελματος, οι μεν ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια γυναικες και οι δε στη συντριπτικη πλειοψηφια αντρες. Απλα οι δευτεροι εχουν περισσοτερο κυρος να το πω και σιγουρα βγαζουν περισσοτερα χρηματα. Νομιζω ο συδυασμος και των δυο ειναι που επιλεγει καποιος να γινει μαιευτηρας και οχι για να στηριξει τη γυναικα που φερνει στον κοσμο το παιδι της. Το αποδεικνυει αλλωστε και η παγκοσμια πρωτια μας στις καισαρικες, που ειναι μια αποφαση που παίρνει ο μαιευτηρας και οχι η μαια(η οποια μπορει να θελει να διαφωνησει αλλα ποιος θα την ακουσει)

 
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τους άντρες μαιευτηρες (απόφοιτοι ΤΕΙ μαιευτικής) http://www.tovima.gr/society/article/?aid=371304

 

Ενδιαφερον :) Υπαρχει και η μειοψηφια ανδρων που οντως νοιαζεται

 
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω περισσοτερο προς αυτο το συμπερασμα κατεληγα...αλλα δεν μπορω να ερμηνευσω το οτι παρ'ολο που οι μαιες και οι μαιευτηρες εχουν σχεδον το ιδιο αντικειμενο επαγγελματος, οι μεν ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια γυναικες και οι δε στη συντριπτικη πλειοψηφια αντρες. Απλα οι δευτεροι εχουν περισσοτερο κυρος να το πω και σιγουρα βγαζουν περισσοτερα χρηματα. Νομιζω ο συδυασμος και των δυο ειναι που επιλεγει καποιος να γινει μαιευτηρας και οχι για να στηριξει τη γυναικα που φερνει στον κοσμο το παιδι της. Το αποδεικνυει αλλωστε και η παγκοσμια πρωτια μας στις καισαρικες, που ειναι μια αποφαση που παίρνει ο μαιευτηρας και οχι η μαια(η οποια μπορει να θελει να διαφωνησει αλλα ποιος θα την ακουσει)

 

Στην Ιατρική σπάνια μπαίνει κανείς με στόχο από την αρχή συγκεκριμένη ειδικότητα. Ο νηπιαγωγός ή η μαία, είναι σαφές από την αρχή τι θα κάνουν. Ο φοιτητής της ιατρικής όχι, έχει χρόνια σπουδών και επιλογών μπροστά του. Οταν ζυγίσει τα χρόνια της ειδικότητας, τα ωράρια, το πώς πρέπει να δουλέψει και πότε θα αρχίσει το επάγγελμα να αποδίδει, η μέση φοιτήτρια Ιατρικής που έχει και φιλοδοξίες να κάνει οικογένεια, συνήθως δε θα στραφεί προς χειρουργικές ειδικότητες, γιατί έχει και πιο φιλικές προς την οικογενειακή ζωή επιλογές. Προφανώς δεν ισχύει για όλες, αλλά είναι από τους παράγοντες που βαρύνουν όταν αφορά τις πιο "σκληρές" ειδικότητες. Δεν είναι θέμα προκαταλήψεων ή συνήθειας, είναι θέμα πλάνου ζωής. Μία γυναίκα που θέλει να κάνει οικογένεια, σπάνια θα περιμένει μέχρι τα 40τόσα, που είναι επιλογή για έναν άντρα, και δύσκολα θα παλέψει την ειδικότητα του μαιευτήρα με μία δική της εγκυμοσύνη και ένα μωρό παιδί. Γίνεται, αλλά είναι πολύ δυσκολότερο από π.χ. το να συνδυάσει την οικογένεια με τη δουλειά του μικροβιολόγου ή της ιδιωτη παιδίατρου, που είναι ειδικότητες αρκετά γυναικοκρατούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από τότε που «ιατρικοποιήθηκε» ο τοκετός, και που η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών τις τελευταίες δεκαετίες επιλέγει να γεννά στα νοσοκομεία-μαιευτήρια, εννοείται πως θα την αναλάβει γιατρός στο μεγαλύτερο και κυρίως στο τελικό κομμάτι του τοκετού, ο οποίος επίσης εννοείται ότι θα είναι άντρας. Το τελευταίο είναι δεδομένο, ειδικά αν μιλάμε για γιατρό σχετικά μεγάλης ηλικίας (άνω των 50), και το οποίο τεκμαίρεται απλά από το γεγονός ότι πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση τότε που σπούδαζαν (και δη στην ιατρική) είχαν ως επί τω πλείστον άνδρες. Άλλωστε οι άνδρες είναι ταυτισμένοι με θέσεις ευθύνης. Αναλογιστείτε λίγο πόσες γυναίκες μικροβιολόγους ξέρετε... ειδικότητα που συνήθως θεωρείται πως δεν έχει ιδιαίτερη ευθύνη ή απαιτήσεις.

Στο δια ταύτα, προσωπικά είχα γυναίκα γυναικολόγο-μαιευτήρα στον τοκετό μου, ο οποίος έγινε υπό τη βοήθεια γυναίκας μαίας. Δεν θεωρώ ότι η γυναίκα μαιευτήρας υστερεί σε ψυχραιμία, καθώς πιστεύω ότι αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό της ιδιοσυγκρασίας του συγκεκριμένου ανθρώπου, κι όχι χαρακτηριστικό φύλου. Επίσης, δε θεωρώ ότι η γυναίκα μαιευτήρας ή μαία θα με καταλάβει περισσότερο στον τοκετό, καθώς για να συμβεί αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει και οι δύο να έχουν γεννήσει, και μάλιστα με τον τρόπο που γεννάω εγώ εκείνη της στιγμή. Πράγμα το οποίο δεν είναι δεδομένο. Η μαία μου ήταν μικρότερη από εμένα, χωρίς παιδιά, και μια χαρά με βοήθησε σε όλη τη διάρκεια του τοκετού. Ως εκ τούτου, για μένα έχει να κάνει με την εκπαίδευση, την εμπειρία της και φυσικά το χαρακτήρα της. Κι αυτό νομίζω ότι ισχύει και για τις μαίες και για τους/τις μαιευτήρες. Αναφορικά με το πόσο θα είναι υποστηρικτικές, θα δείξουν κατανόηση, κλπ, πάλι θεωρώ ότι έχει να κάνει με τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Όσο καλή εκπαίδευση να έχει η μαιευτήρας και η μαία και όσα παιδιά κι αν έχουν κάνει (με οποιοδήποτε τρόπο), αν δεν ενδιαφέρονται πραγματικά να συμβάλλουν στη διαδικασία του τοκετού, στηρίζοντας και βοηθώντας την επίτοκο, δε νομίζω ότι σώζει ούτε το φύλο, ούτε η εμπειρία, ούτε οι σπουδές την κατάσταση.

 

 

 

[Αναφορικά με το θέμα των βρεφονηπιοκόμων και νηπιαγωγών, υπάρχουν σχετικές μελέτες που επισημαίνουν ότι τα συγκεκριμένα επαγγέλματα επιλέγονται από γυναίκες, γιατί θεωρούνται επέκταση του μητρικού ρόλου. Για τον ίδιο λόγο συνήθως συναντάμε και γυναίκες δασκάλες στις πρώτες τάξεις του δημοτικού.]

Link to comment
Share on other sites

Εγω για καποιο λογο παντα επιλεγω αντρες γιατρους...δεν ξερω αισθάνομαι πιο ανετα.Τον πρωτο γιο μου τον γεννησα μαζι με τη μαια μου.Ο γιατρος ελειπε (:twisted::twisted::twisted:) οποτε στην ουσια μαζι της γεννησα.Ηταν παρα πολύ καλη και με βοηθησε παρα τις δυσκολιες να γεννησω φυσιολογικα.

 

Στον δευτερο δεν ειχα μαια...ειχα όμως το γιατρο μου μαζι μου ολη την ωρα.Και ηταν πολύ καλυτερα.Ηταν πολύ ηρεμος και με βοηθησε κι εμενα να ηρεμησω όταν εχανα λιγο την ψυχραιμια μου.

 

Ενταξει βεβαια καταννοω ότι για τη μαια στον πρωτο μου τοκετο τα πραγματα ηταν καπως πιο δυσκολα και εκεινη εδινε βαση στο να πανε όλα καλα παρα στη δικη μου κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από τότε που «ιατρικοποιήθηκε» ο τοκετός, και που η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών τις τελευταίες δεκαετίες επιλέγει να γεννά στα νοσοκομεία-μαιευτήρια, εννοείται πως θα την αναλάβει γιατρός στο μεγαλύτερο και κυρίως στο τελικό κομμάτι του τοκετού, ο οποίος επίσης εννοείται ότι θα είναι άντρας. Το τελευταίο είναι δεδομένο, ειδικά αν μιλάμε για γιατρό σχετικά μεγάλης ηλικίας (άνω των 50), και το οποίο τεκμαίρεται απλά από το γεγονός ότι πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση τότε που σπούδαζαν (και δη στην ιατρική) είχαν ως επί τω πλείστον άνδρες. Άλλωστε οι άνδρες είναι ταυτισμένοι με θέσεις ευθύνης. Αναλογιστείτε λίγο πόσες γυναίκες μικροβιολόγους ξέρετε... ειδικότητα που συνήθως θεωρείται πως δεν έχει ιδιαίτερη ευθύνη ή απαιτήσεις.

 

 

Επειδή οι γονείς μου ήταν γιατροί, οι ειδικότητες ήταν και είναι αρκετά χωρισμένες. Π.χ. μικροβιολόγοι, παιδιατροι, ενδοκρινολόγοι, πυρηνικοί γιατροί, είναι κατά πλειοψηφία γυναίκες. Και σε μεγαλύτερες ηλικίες και νεότερες. Ορθοπεδικοί και γενικοί χειρουργοί, σχεδόν αποκλειστικά άντρες, ακόμη και τις τελευταίες δεκαετίες που υπάρχουν περισσότερες γυναικες γιατροί από ό,τι άντρες. Για λόγους όχι ευθύνης, αλλά ωραρίου που απαιτείται για να κάνεις καριέρα.

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα άντρα μαιευτήρα για την ιατρική του δεινότητα φυσικά, όχι για το φύλο του.

 

Γέννησα φυσιολογικά, χωρίς περινεοτομή, χωρίς ράμματα, ο λώρος κόπηκε μετά από 5 λεπτά περίπου, θήλασα την πρώτη 1,5 ώρα, η προετοιμασία για τον τοκετό έγινε από εμένα σπίτι μου κ.λπ., γενικώς ήταν ένας τοκετός με απόλυτο σεβασμό σ' εμένα, το παιδί μου και τον άντρα μου. Είχα και τη μαία μου μαζί, η οποία με βοήθησε πολύ στον θηλασμό, όχι τόσο στο ότι είχα μια γυναίκα να με καταλαβαίνει ως ομόφυλή μου. Είχα την άνεση δηλαδή να πω το οτιδήποτε στον γιατρό. Γιατρός είναι, τα πάντα έχει δει κι ακούσει, δεν με ένοιαζε προσωπικά, δεν ντρεπόμουν.

 

Επομένως, πιστεύω ότι αν ο γιατρός -οποιουδήποτε φύλου- σέβεται τη γυναίκα, το παιδί, τον σύζυγο και πάνω απ' όλα το επάγγελμά του, μια χαρά πηγαίνουν όλα. Εκτός αν η γυναίκα επιθυμεί για λόγους άνεσης γυναίκα, αλλά αυτό νομίζω είναι θέμα υποκειμενικό, δεν επηρεάζει τον φυσικό ή μη τοκετό.

Καλησπέρα Josephine. Θα μπορούσες να μου στείλεις με pm τα στοιχεία του γιατρού σου; Με ενδιαφέρει μια γέννα όπως ακριβώς την περιγράφεις αλλά είναι δύσκολο να βρεις τέτοιους γιατρούς πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Josephine. Θα μπορούσες να μου στείλεις με pm τα στοιχεία του γιατρού σου; Με ενδιαφέρει μια γέννα όπως ακριβώς την περιγράφεις αλλά είναι δύσκολο να βρεις τέτοιους γιατρούς πλέον...

 

Mε το καλό το μωρό σου! Σου έχω στείλει πμ.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...