Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψώνια μετά το doppler


Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας!είχα αποφασίσει από την αρχή ότι μετά το Doppler θα ψωνίσω για τον μικρό..δεν ήθελα νωρίτερα,ήθελα πρώτα να δω ότι πάνε όλα καλά..τώρα ομωσ Γεννάω σε 1μηνα κ οι πληροφοριεσ Περί στρωμάτων με έχουν μπερδέψει πολύ!Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα παρκοκρεβατο,να κοιμάται ο μικρούλης μας δίπλα μας είτε από την αρχή είτε μόλις δεν χωράει πια στο πορτ μπεμπέ..που σημαίνει από 0μηνων μέχρι 7-8 μηνών..κ μετά βέβαια στα ταξίδια μας..ψάχνοντας λοιπόν για στρώματα παρκοκρεβατου ο καθένας μας λέει τα δικά του ..σε μεγάλο κατάστημα μας είπαν ότι για τον πρώτο καιρό είναι καλύτερος ο κοκοφοίνικας,είναι σκληρός κ αναπνέει..μετά παίρνω σε γνωστή εταιρία στρωμάτων κ μου λέει ο κύριος ότι τον πρώτο χρόνο καλύτερα να του έχω λατέξ κ μετά μετά στην κούνια να του βάλω στρώμα με ελατήρια..τον κοκοφοινικα ενώ τον έχει δεν μου τον σύστησε..

 

Την κούνια-προεφηβικο κρεββάτι την πήραμε από τα bebejou και μας είπαν ότι θα μας βάλουν ένα στρώμα γερμανικό που λέγεται dream cloud κ είναι στα 150? .ειναι λέει ένα πολύ καλό υλικό ψυχρού αφρού,κάτι τέτοιο..κ είπα οκ ..τώρα βέβαια το σκεφτομαι γιατί στα ίδια λεφτά έχει η grecostrom αυτό με τα ελατήρια που φαίνεται όντως πολύ καλό..υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό της bebejou??

 

Βοήθεια με το στρώμα του παρκοκρεββατου..σίγουρα θα το πάρω σπαστό..να το πάρω σκέτο latex,κοκοφοινικα-latex ή κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν σας ζάλισα !

Εύχομαι καλή λευτεριά σε όλες μας μια που είμαστε στην τελική ευθεία πια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας!είχα αποφασίσει από την αρχή ότι μετά το Doppler θα ψωνίσω για τον μικρό..δεν ήθελα νωρίτερα,ήθελα πρώτα να δω ότι πάνε όλα καλά..τώρα ομωσ Γεννάω σε 1μηνα κ οι πληροφοριεσ Περί στρωμάτων με έχουν μπερδέψει πολύ!Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα παρκοκρεβατο,να κοιμάται ο μικρούλης μας δίπλα μας είτε από την αρχή είτε μόλις δεν χωράει πια στο πορτ μπεμπέ..που σημαίνει από 0μηνων μέχρι 7-8 μηνών..κ μετά βέβαια στα ταξίδια μας..ψάχνοντας λοιπόν για στρώματα παρκοκρεβατου ο καθένας μας λέει τα δικά του ..σε μεγάλο κατάστημα μας είπαν ότι για τον πρώτο καιρό είναι καλύτερος ο κοκοφοίνικας,είναι σκληρός κ αναπνέει..μετά παίρνω σε γνωστή εταιρία στρωμάτων κ μου λέει ο κύριος ότι τον πρώτο χρόνο καλύτερα να του έχω λατέξ κ μετά μετά στην κούνια να του βάλω στρώμα με ελατήρια..τον κοκοφοινικα ενώ τον έχει δεν μου τον σύστησε..

 

Την κούνια-προεφηβικο κρεββάτι την πήραμε από τα bebejou και μας είπαν ότι θα μας βάλουν ένα στρώμα γερμανικό που λέγεται dream cloud κ είναι στα 150? .ειναι λέει ένα πολύ καλό υλικό ψυχρού αφρού,κάτι τέτοιο..κ είπα οκ ..τώρα βέβαια το σκεφτομαι γιατί στα ίδια λεφτά έχει η grecostrom αυτό με τα ελατήρια που φαίνεται όντως πολύ καλό..υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό της bebejou??

 

Βοήθεια με το στρώμα του παρκοκρεββατου..σίγουρα θα το πάρω σπαστό..να το πάρω σκέτο latex,κοκοφοινικα-latex ή κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν σας ζάλισα !

Εύχομαι καλή λευτεριά σε όλες μας μια που είμαστε στην τελική ευθεία πια..

 

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου! εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την κούνια από την αρχή... εμείς είχαμε με ροδάκια που αν το επιτρέπει ο χώρος σας μπορείς να την πας από το ένα δωμάτιο στο άλλο... για αρχή την έχεις στην κρεβατοκάμαρά σου και μετά την μεταφέρεις.. για εμένα αυτά τα παρκοκρέβατα είναι χαμένα λεφτά.. για το στρώμα αυτά με τον κοκοφοίνικα ενώ πιο παλιά τα είχαν για καλά τώρα νομίζω ότι δεν τα πολυπροτείνουν.... εγώ θα σου πρότεινα τα latex...

 

δες εδώ..

 

http://www........gr/nipia/anaptiksi/article/8503/strwma/

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα βάθος οι διαφορές των υλικών και ειδών στρωμάτων δεν παίζουν κανένα πρακτικό ρόλο στην ανατομία-υγεία του μωρού καθώς εως και 7 ετων ίσως και παραπάνω το βάρος των παιδιών είναι τέτοιο που όλα είναι το ίδιο!

 

Αν ρωτήσεις παιδο - ορθοπεδικό θα σου το επιβεβαιώσει.

Μην πονοκεφαλίαζεις. Για το μωρό είναι όλα τα ίδια.

 

Προσωπικά είχαμε απο όλα καθώς δεν βολεύουν όλα τα υλικά για όλες τις χρήσεις.

 

ΛΙΚΝΟ κοκοφόίνικα. ολα οκ απλά δεν πλένετε

πορτ μπεμπε αφρο -λατεξ μια χαρά και πλένετε

πάρκο αφρό σγουγγαρι

παρκοκρέβατο αναδιπλούμενο με γέμισμα μέσα

ΚΟΥΝΙΑ κανονικό ακριβο στρώμα με ελατήρια της med...

 

Ολα ήταν οκ πραγματικά.Προσωπικά θα έλεγα ο κοκοφοίνικας ηταν ο λιγότερο αγαπημένος μου...καθώς δεν καθαρίζετε ενω είναι ιδιαιτερα απορροφητικός και όσα σελτεδάκια και να βάλεις ατυχήματα πάντα θα υπάρξουν. Τουλάχιστον τα υπόλοιπα πλένονται ή με τα ελατήρια δεν είναι τόσο απορροφητικά.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να αλλάζεις από πορτ μπεμπέ σε παρκοκρέβατο και μετά σε κούνια, και αφού έχεις αποφασίσει ότι θέλεις το παιδί στο δωμάτιο σου τους πρώτους μήνες, έχεις τις εξής εναλλακτικές:

 

α. Είτε κάτι σαν της Chicco το Next to me, που είναι μεγάλο λίκνο και προσαρμόζεται δίπλα στο κρεβάτι σου. Μπορείς να έχεις το παιδί εκεί μέχρι 6-7 μηνών.

 

β. Κούνια από την πρώτη μέρα. Εμείς βγάλαμε το κάγκελο και την κολλήσαμε στο κρεβάτι μας. Αργότερα θα μπορείς να την πας σε άλλο χώρο χωρίς να αλλάξεις μια συνήθεια στο παιδί.

 

Καταλαβαίνω ότι είναι πρώτο παιδάκι και τα θέλεις όλα όμορφα και προγραμματισμένα από την αρχή. Η συμβουλή μου είναι άσε να δεις πως θα πάει. Μη ξεχνάς ότι το μικρούλι σου μπορεί να έχει άλλη άποψη (πχ να θέλει την ησυχία του ή να θέλει συνέχεια αγκαλιά). Συμφωνώ με την mama, τα παρκοκρέβατα είναι χαμένα λεφτά συνήθως. Προτείνονται για λίγες μέρες (πχ για εξοχικό). Εμείς πάρκο δεν είχαμε, είχε η πεθερά μου από τα παλιά με το δίχτυ με τις μεγάλες τρύπες. Η μικρή βρέφος δεν καθόταν καθόλου, αργότερα ίσα για να γατζώνεται και να σηκώνεται όρθια μόνη της. Το σύνηθες ήταν κουβέρτες το πάτωμα και γυμναστήριο (top 10 λεπτά). Βασικα ήθελε μάρσιπο και να μας ακολουθεί παντού. Βλέπεις και κάνεις...

 

Επίσης αυτό που λέει η ferby ισχύει, το βάρος είναι τόσο μικρό που πρακτικά είναι το ίδιο για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Βασική παράμετρος για το παρκοκρέβατο που μάλλον δεν την εχεις σκεφτεί : το μωρό είναι πολύ χαμηλά, θα σας βγει η μέση να το σηκώνετε και να το ξαναξαπλώνετε.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ σε μικρό μωρό με τα συχνά ξυπνήματα να έχω παρκοκρέβατο, δεν μπορείς ούτε καν να βάλεις το χέρι σου μέσα να το χαϊδέψεις/καθησυχάσεις για λίγο.

 

Για περιστασιακή χρήση είναι μια χαρά, όχι για μακροχρόνια.

 

Κατά τα άλλα, ένα απλό στρώμα latex είναι μια χαρά. Η grecostrom έχει καλά στρώματα σε λογικές τιμές.

 

Εγώ έχω παρκοκρέβατο mothercare, με το δικό τους στρώμα (σπαστό), νομίζω απλό latex είναι και έκανε τότε (πριν 4 χρόνια περίπου) 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχαμε παρει λατεξ+ κοκοφοινικα, εαν θυμαμαι καλα, για καλυτερα αλλα ηταν αποτυχια γιατι ειχε μια εντονη χημικη μυρωδια. Μαλλον ηταν η συνδετικη κολλα. Το διαχωρισα και πεταξα το ενα τμημα μπας και φυγει η μυρωδια, λιγο βελτιωθηκε αλλα στο τελος το πεταξα ολοκληρο. Μου μυριζαν ακομα και τα σεντονια. Πιο ανθυγιεινο δεν μπορουσα να βρω.

Για το κρεβατι του παιδιου , αργοτερα πηραμε της mediastrom , οχι απο τα ακριβα, αλλα ξαπλωνω και δεν θελω να σηκωθω.

 

Σχετικα με το παρκοκρεβατο θα συμφωνησω με την Deena, θα σου φυγει η μεση και το βασικοτερο θα σκονιζεται. Οσο ψηλοτερα τοσο καλυτερα για το μωρο.

 

Κοριτισια το παρκοκρεβατο εμεις το εχουμε καταευχαρηστηθει απο 8 μηνων και πανω. Το δευτερο παιδι το προτιμαει απο το παρκο με το διχτυ και μενει πολλες ωρες, παρολο που περπαταει. Της αρεσει, παιζει μεσα, λουφαζει και κοιμαται. Του πρωτου του φαινοταν πολυ κλειστο και δε το ηθελε, προτιμουσε με το διχτυ. Εγω με τα παρκα εχω σωθει, παντως. Αλλα εννοειται οτι δεν ειναι η λυση για υπνο μονιμο. Ενταξει για καμια ωρα το μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλες για την άμεση απάντηση σας!

Να διευκρινίσω γιατι αποφάσισα το παρκοκρεββατο για αρχή ..

Α) η κούνια δυστυχώς δεν χωράει μέσα στο υπνοδωμάτιο μας και είναι ξύλινη(βαριά) κ χωρίς ροδάκια..όποτε αυτή θα πάει κατευθείαν μέσα στο δωμάτιο του..

Β) το παρκοκρεβατο που έχουμε διαλέξει,έχει δυο επίπεδα ..ένα ψηλά για ηλικία από 0 εωσ 7-8 μηνών(όποτε δεν θα ξεμεσιαΖομαι να σκύβω) και μετά το βγάζεις κ πάει κάτω ,για να μένει μέσα το μωρό να παίζει..γιαυτο είπαμε να πάρουμε κατευθείαν παρκοκρεββατο με 2 επίπεδα κ όχι λίκνο ή αυτο της Chico. να το έχω εκεί στο 1ο επίπεδο δίπλα από το κρεββάτι μου μέχρι να πάρουμε θαρροσ Κ αέρα..κ μετά θα τον πάμε στο δωμάτιο του και θα έχουμε το πάρκο για να παίζει κ για τις μεταφορές μας μια που είναι κ ελαφρύ κ μαζεύεται..ενώ αυτά τύπου λίκνο μετά μένουν άχρηστα κ πάνε αποθήκη ..

 

επειδή λοιπόν μπορεί να κοιμάται εκεί μέχρι 7-8 μηνών,γιαυτο ήθελα να του πάρω ένα καλό στρώμα να του βάλω ..κ πραγματικά ο καθένας λέει τα δικά του ..ένας δεν είπε τίποτα ίδιο με τον άλλον..εγώ βρήκα ότι σε σπαστά στρώματα για παρκοκρεββατο βγαίνουν 4ις τύποι

Α)αφρός(που νομίζω ότι δεν είναι τόσο καλό) β) λατέξ, γ)κοκοφοινικας και δ) κοκοφοινικας-λατέξ ... από αυτά που μου είπαν είμαι μεταξύ λατέξ ή κοκοφοινικα-λατέξ..αλλά πραγματικά με έχουν μπερδέψει κ αγχώσει ..άλλος λέει όχι λάτεξ γιατί είναι μαλακό κ μπορεί να πνιγεί στον ύπνο του (θεός φυλάξει) ,άλλος ότι ο κοκοφοινικας είναι πολύ σκληρός για το νεογέννητο κ ότι μυρίζει κ τους πρώτους μήνες θέλει μαλακό..πραγματικά το κεφάλι μου πάει να σπάσει..γιαυτο ζήτησα την βοήθεια σας,την δίκη σας που έχετε εμπειρία κ όχι συμφέρον σε σχέση με αυτούς που τα πουλάνε ..

 

Σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, fkdim! Εγώ έχω σε κανονική κούνια από την αρχή ένα στρώμα κοκοφοίνικα με ελατήρια. Μια χαρά είναι, ωραίο, σταθερό κλπ, δεν μυρίζει (τουλάχιστον το δικό μου) και δεν έχει λερωθεί καθόλου, είναι πεντακάθαρο. Κάτω από το σεντόνι βάζω ένα μεγάλο σελτεδάκι αδιάβροχο και αν τυχόν υπάρξουν διαρροές, το αλλάζω μαζί με τα σεντόνια.

Το παροκρέβατο με τα 2 επίπεδα το έχουμε κι εμείς, αλλά στη μαμά μου, με ένα απλό στρώμα αφρό σφουγγάρι. Πολλές φορές όταν καθόμασταν στο σπίτι της όταν ήταν πιο μικρός, τον κοιμίζαμε εκεί. Για αρχή ήταν πολύ βολικό, αλλά όταν μεγάλωσε δεν το ήθελε καθόλου. Είναι θέμα παιδιού, νομίζω.

Με το καλό το μωράκι σου και με έναν πόνο!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλες για την άμεση απάντηση σας!

Να διευκρινίσω γιατι αποφάσισα το παρκοκρεββατο για αρχή ..

Α) η κούνια δυστυχώς δεν χωράει μέσα στο υπνοδωμάτιο μας και είναι ξύλινη(βαριά) κ χωρίς ροδάκια..όποτε αυτή θα πάει κατευθείαν μέσα στο δωμάτιο του..

Β) το παρκοκρεβατο που έχουμε διαλέξει,έχει δυο επίπεδα ..ένα ψηλά για ηλικία από 0 εωσ 7-8 μηνών(όποτε δεν θα ξεμεσιαΖομαι να σκύβω) και μετά το βγάζεις κ πάει κάτω ,για να μένει μέσα το μωρό να παίζει..γιαυτο είπαμε να πάρουμε κατευθείαν παρκοκρεββατο με 2 επίπεδα κ όχι λίκνο ή αυτο της Chico. να το έχω εκεί στο 1ο επίπεδο δίπλα από το κρεββάτι μου μέχρι να πάρουμε θαρροσ Κ αέρα..κ μετά θα τον πάμε στο δωμάτιο του και θα έχουμε το πάρκο για να παίζει κ για τις μεταφορές μας μια που είναι κ ελαφρύ κ μαζεύεται..ενώ αυτά τύπου λίκνο μετά μένουν άχρηστα κ πάνε αποθήκη ..

 

επειδή λοιπόν μπορεί να κοιμάται εκεί μέχρι 7-8 μηνών,γιαυτο ήθελα να του πάρω ένα καλό στρώμα να του βάλω ..κ πραγματικά ο καθένας λέει τα δικά του ..ένας δεν είπε τίποτα ίδιο με τον άλλον..εγώ βρήκα ότι σε σπαστά στρώματα για παρκοκρεββατο βγαίνουν 4ις τύποι

Α)αφρός(που νομίζω ότι δεν είναι τόσο καλό) β) λατέξ, γ)κοκοφοινικας και δ) κοκοφοινικας-λατέξ ... από αυτά που μου είπαν είμαι μεταξύ λατέξ ή κοκοφοινικα-λατέξ..αλλά πραγματικά με έχουν μπερδέψει κ αγχώσει ..άλλος λέει όχι λάτεξ γιατί είναι μαλακό κ μπορεί να πνιγεί στον ύπνο του (θεός φυλάξει) ,άλλος ότι ο κοκοφοινικας είναι πολύ σκληρός για το νεογέννητο κ ότι μυρίζει κ τους πρώτους μήνες θέλει μαλακό..πραγματικά το κεφάλι μου πάει να σπάσει..γιαυτο ζήτησα την βοήθεια σας,την δίκη σας που έχετε εμπειρία κ όχι συμφέρον σε σχέση με αυτούς που τα πουλάνε ..

 

Σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι!

 

Δεν είχα ποτέ παρκοκρέβατο 2 επιπέδων, αλλά έχω δει σε φιλικά σπίτια...είσαι σίγουρη ότι στο πάνω επίπεδο αντέχει κανονικό στρώμα? Μου φαίνεται ότι θα είναι βαρύ. Σε όσα έχω δει, στο πάνω επίπεδο είχαν ένα λεπτό στρωματάκι, όχι κανονικό. Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι ενδείκνυται να κοιμάται για καιρό το παιδί στο πάνω επίπεδο, πρώτο γιατί δεν θα είναι πάνω σε σταθερή επιφάνεια, θα "κρέμεται" και δεύτερον γιατί ποτέ δεν ξέρεις σε ποιο μήνα το παιδί θα γυρίσει και θα δοκιμάσει να σηκωθεί ή να βάλει το ποδαράκι πάνω από το κάγκελο κλπ.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις ένα ραντζάκι ή μια πολυθρόνα κρεβάτι στο παιδικό δωμάτιο? Εγώ σε αυτή την λύση είχα καταλήξει στην κόρη μου, γιατί δεν ήθελε την καλαθούνα με τίποτα (την έβγαλα πριν γίνει 1 μήνα) και στο δωμάτιό μας δεν χωρούσε κούνια ούτε παρκοκρέβατο. Είχα πάρει από πριν μια πολυθρόνα κρεβάτι και την είχα βάλει στο δωμάτιό της, με το σκεπτικό ότι θα την χρειαστώ στο μέλλον όταν το παιδί θα ήταν άρρωστο κ.λπ., αλλά τελικά την χρησιμοποίησα περισσότερο τους 4 πρώτους μήνες που κοιμόμουν συνέχεια μαζί της. Έφυγα από το δωμάτιο όταν σταμάτησε τα πολλά ξυπνήματα και ξυπνούσε πια μόνο μια φορά μέσα στη νύχτα.

 

Επίσης, μια καλή ενδοεπικοινωνία με κάμερα μπορεί να σου μειώσει την ανησυχία.

 

Πάντως, για να ελαφρύνουμε το κλίμα, εγώ όταν είχα πει στον μαιευτήρα μου (στο πρώτο παιδί) ότι προβληματίζομαι τί στρώμα να πάρω για την κούνια, (παρεμπιπτόντως πήρα cocolatex της grecostrom, δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα, τόσο που αγόρασα το ίδιο και όταν γεννήθηκε το δεύτερο παιδί) μου είχε πει "Τί λες παιδί μου? Εγώ κοιμόμουν στην σέλα του αλόγου!" :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αχ, σε αυτό που λέει η Deena στο τέλος, να προσθέσω κι εγώ πως έκανα πολύ αναλυτική έρευνα για ανατομικό στρωματάκι για το αγόρι μου και τελικά λόγω του θηλασμού έχει κοιμηθεί σε όλες τις αντιανατομικές στάσεις τους πρώτους μήνες της ζωής του! Όλα είναι σχετικά. Φυσικά εσύ θα πάρεις το καλύτερο. Εμείς καταλήξαμε σε ανατομικό στρωματάκι με ελατήρια σε θήκες για να μη μυρίζει, όπως είχα διαβάσει για τον κοκοφοίνικα, αλλά πολύ πολύ πιθανό είναι όντως να μην παίζει κανένα ρόλο το είδος στρώματος μέχρι ένα συγκεκριμένο βάρος, όπως σου έγραψαν.

 

Το next to me το έχουμε, ήταν πολύ βολικό για να κολλάει δίπλα μου και να μην υπάρχει διαχωριστικό, έχει σχετικά καλό στρωματάκι. Όμως αυτό μόνο επειδή λες ότι δεν χωράει η κούνια. Διαφορετικά, εγώ εξαρχής θα έβαζα την κούνια κολλητά χωρίς κάγκελο.

 

Παρκοκρέβατο μόνο για τους πρώτους μήνες καθώς είναι πολύ ασταθής ο πάτος, σίγουρα δεν είναι για να παίζει όπως το φαντάζεσαι, απλώς για να το ακουμπάς μέσα για λίγα λεπτάκια. Αλλά θα σου χρησιμεύσει στις διακοπές σίγουρα, για μόνιμο κρεβατάκι δεν θα το επέλεγα από τη στιγμή που θα αρχίσει να σηκώνεται (γύρω στους 7-8 μήνες) το παιδί. Αν είναι και λίγο ζωηρούλι και τραντάζει το κρεβατάκι όπως ο δικός μου από τους 7, τότε το παρκοκρέβατο θα τραντάζεται συθέμελα. Εννοείται τσάμπα λεφτά το πορτ μπεμπέ (φτάνει για 3-4 μήνες το πολύ) κατ' εμέ. Με τη σειρά προτίμησης τη δική μου: κούνια (μέχρι 2-3 ετών), λίκνο (μέχρι 6-7 μηνών αν είναι το next to me που είναι μεγάλο), παρκοκρέβατο τελευταίο για διακοπές.

 

Αλλά όπως είπα και παραπάνω, θα δεις ότι όλες οι προφυλάξεις για ανατομικό ύπνο τους πρώτους μήνες πάνε συνήθως περίπατο!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ειχαμε και τα δυο παιδια εως 6 μηνων στο πορτ μπεμπε του καροτσιου. Μεγαλη ευκολια. Τα ειχα τα παιδια συνεχεια μαζι μου. Στην κουζινα, σαλονι και στο υπνοδωματιο. Συνεχεια μεσα στο πορτ μπεπμε πανω στο καροτσι. Το ανεξαρτητο δεν βολευει καθολου , απο οτι ειδα απο φιλες μου.

Εντωμεταξυ τους αρεσει πολυ γιατι ειναι μικρο και νιωθουν ασφαλεια τα νεογεννητα, σε αντιθεση με την κουνια. Οταν βαλαμε μετα απο 6 μηνες στην κουνια το δευτερο παιδι πηγαινε και στριμωχνοταν ολο στις γωνιες. Βασανιστηκα 2 μηνες για να ξυπναω να την απομακρυνω . Ολο μπρουμητα και σφηνωνε στις ακρες στην παντα.

 

Παντως για το λατεξ+κοκοφοινικα να το μυρισεις πρωτα, χωρις πλακα. Δεν ξερω εαν ηταν ολα ετσι , αν και πιστευω οτι μυριζε η συνδετικη κολλα και οχι ο κοκοφοινικας. Η μυρωδια δεν εφυγε παρολο που πεταξα τον κοκοφοινικα και το ειχα μερες εξω στον αερα. Προσεξε το πολυ αυτο.

Το στρωματακι δεν νομιζω οτι παιζει πολυ ρολο σε αυτες τις μικρες ηλικιες. Μου φαινονται υπερβολες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη λύση, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος... Υπάρχουν πολλές διαφορετικές επιλογές, οπότε συζητήστε το με τον άντρα σου, θέστε τα δικά σας κριτήρια σε συνδυασμό με τις δικές σας ανάγκες και... αποφασίστε. Απλώς επενδύστε σε κάτι ποιοτικό και μην πάρετε άγνωστες μάρκες με άγνωστα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...