Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραιβοποδια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Η κόρη μου διαγνώστηκε με ραιβοποδια 4 ετών.Εχει και στα δυο ποδαράκια αλλά είναι πιο έντονη στο αριστερό. Τους τελευταίους μήνες βάζει γυψακια το βράδυ στον ύπνο αλλά είδαμε μικρή βελτίωση. Το παιδί περπατάει κανονικά από 1 έτους και δεν παραπονέθηκε ποτέ, ούτε ο παιδίατρος είχε δει κάτι (έχει αλλάξει δυο και κανείς δεν εντόπισε το πρόβλημα). Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ενήλικας έχει αυτό το πρόβλημα τι επιπτώσεις έχει στη ζωή του και την κίνηση του...

 

ΥΓ

Ξερω ότι μπορεί να έχει και βαριές μορφές η πάθηση αυτή γιαυτο και λέω ποτέ περπάτησε κλπ

I

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

σε ευχαριστω καντι, το ειχα δει αλλα οπως λες και εσυ ειναι παλιο το θεμα και μου εμφανιζει το χρηστη με τελευταια επισκεψη το 2013...ουφ!!

I

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καμια σοβαρη επιπτωση δεν ειχα στην ζωη μου ,μεγαλωσα κανοντας ωρες ποδηλατο οπως ολα τα πιδια της εποχης μου ,εκτος απο τα σημαδακια απο την εγχείριση που νομιζω λογο εξελιξης της επιστημης την σημερινη εποχη θα εχουν μειωθει .Η μητερα μου λεει ακομα και τωρα οτι δεν φιανονται καθολου η αληθεια ειναι οτι φαινονται γιατι ο ιστος εκει ειναι διαφορετικος ,μικροτερη ειχα σκεφτει να κανω λειζερ αλλα δεν το εκανα τελικα και το ξεχασα .Υπηρχαν φορες που πονουσα ελαχιστα στα σημεια οταν εκανε πολυ κρυο .Οταν ημουν εγκυος το ειχα αναφερει στο γιατρο και μου ειχε πει οτι ειναι κληρονομικη παθηση και επειδη ετυχα στον καλυτερο υπερηχολογο στην Ελλαδα μετρουσε και ξαναπετρουσε τα ποδια της μικρης και απο την κοιλια ακομα με διαβεβαιωσε οτι δεν φαινεται να εχει ,ειχε δικιο .

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Υποθετω είχες διαγνωσθεί από μωρό χρειάστηκες επέμβαση...

 

Αν μου επιτρέπεις την ερώτηση, οι πατούσες σου τώρα είναι εντελώς ίσιος? Σε ρωτάω (και με συγχωρείς για την αδιάκριτη ερώτηση) επειδή η κόρη μου δεν είχε έντονο θέμα, δεν το είχαμε καταλάβει από μωρό. Στην ηλικία που είναι τώρα δεν γίνεται να βάλει γύψους και να μείνει στο κρεβάτι... Η πατούσα της όμως έχει κλίση προς τα μέσα. Οι γιατροί μου λένε ότι δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα στην κίνηση αλλά ότι πχ θα κουράζεται με κάποιο άθλημα ή όταν φοράει τακούνια. Θα ήθελα όμως και την άποψη κάποιου που έχει το ίδιο θέμα ...

I

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ισιες ειναι,αυτο με το αθληματα το ειχαν πει και στην μητερα μου γιατι μου το ελεγε αλλα τωρα που το σκεφτομαι επρεπε να με παει κολυμβητήριο .Μην αγχωνεσε ολα καλα θα πανε αρκει εσυ να μην της το θυμιζεις .

 

Υγ Συγνωμη που αργησα να απαντησω  

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα 

διαγνώστικε η μικρή με ρέβο και ιππο από τον πρώτο μεγάλο υπέρηχο. 

Αμέσως μετά τη γέννηση ακολούθησαν γυψάκι στο αριστερό ποδαράκι και στη συνέχεια παππουτσάκια πονσετι.

Ο γιατρός της Πασπαράκης ήταν τότε στο πάιδον τώρα είναι ιδιωτικά.

Καλός και έχει δεί τόσα περιστατικά που κάθε φορά που βλέπει τη μικρή όλο λέι δεν έχει τίποτα και δεν έχει τίποτα. 

Το πόδι είναι 100% λειτουργικό και δεν φαίνεται τίποτα για κάποιον που δεν το γνωρίζει. 

Για τα δικά μου μάτια, όμως φαίνεται μια ελαφριά κλήση της κνήμης πρός τα μέσα και μια μεγαλύτερη καμάρα στην πατούσα. 

Μου φαίνεται περίεργο που 2 παιδίατροι δεν κατάλαβαν τίποτα για την μικρή σου.

Είναι όλα θέμα τύχης φαντάζομαι.  

  

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγω για τους παιδιάτρους...Ίσως δεν είναι τόσο έντονο και επειδή περπάτησε κανονικά...τι να πω...

Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω και εγω παλιά βίντεο που είναι μικρούλα και κοιτάω τις πατούσες της... Όντως δεν ήταν πολύ εντονο

τωρα το βλέπω πιο πολύ ίσως επιδη είναι πιο λεπτό το ποδαράκι της από τοτε

 

I

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...