Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προς Μανούλες Διδύμων: Χρειάζομαι τα φώτα σας


Recommended Posts

Καλή σας μέρα. Είμαι έγκυος σε δίδυμα κοριτσάκια στις αρχές του β'τριμήνου. Δεν σκοπεύω να κάνω αγορές ακόμα γιατί είναι πάρα πολυ νωρίς, όμως με τον άντρα μου αρχίσαμε την αναζητηση ωστε να υπάρχει ένας προυπολογισμός για τα έξοδα που θα χρειαστούν σε βάθος χρόνου.

Θελω να ρωτήσω αρχικά σε καρότσι τι σας βόλεψε. Υπάρχουν κάποια μοντέλα πανάκριβα καθως ειδα, πολυμορφικά με τριών ειδων συστηματα μεταφορας( καθισματα αυτοκινήτου, πορτ μπεμπε κλπ.) Όντως σου λύνει τα χέρια; Ή τελικά η αγορα ενός απλου καροτσιού με συνδυασμο μεμονομένων αγορών των υπολοίπων είναι πιο ιδανική και κατ'επέκταση πιο οικονομική; Δεν ξερω, Μου φαίνεται υπερβολική η τιμή τους όμως αν μου πουν οι εμπειρες μανουλες διδυμων πως ναι αξιζει θα στρεψω την αναζήτηση μου προς τα εκει!

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή σας μέρα. Είμαι έγκυος σε δίδυμα κοριτσάκια στις αρχές του β'τριμήνου. Δεν σκοπεύω να κάνω αγορές ακόμα γιατί είναι πάρα πολυ νωρίς, όμως με τον άντρα μου αρχίσαμε την αναζητηση ωστε να υπάρχει ένας προυπολογισμός για τα έξοδα που θα χρειαστούν σε βάθος χρόνου.

Θελω να ρωτήσω αρχικά σε καρότσι τι σας βόλεψε. Υπάρχουν κάποια μοντέλα πανάκριβα καθως ειδα, πολυμορφικά με τριών ειδων συστηματα μεταφορας( καθισματα αυτοκινήτου, πορτ μπεμπε κλπ.) Όντως σου λύνει τα χέρια; Ή τελικά η αγορα ενός απλου καροτσιού με συνδυασμο μεμονομένων αγορών των υπολοίπων είναι πιο ιδανική και κατ'επέκταση πιο οικονομική; Δεν ξερω, Μου φαίνεται υπερβολική η τιμή τους όμως αν μου πουν οι εμπειρες μανουλες διδυμων πως ναι αξιζει θα στρεψω την αναζήτηση μου προς τα εκει!

 

Αναστασία με το καλό!!! Εγώ τους αγόρασα δύο ξεχωριστά καρότσια -συγκεκριμένα τα Inglesina Trilogy- καθώς στο μέρος που ζούμε δεν υπάρχουν μεγάλα πεζοδρόμια ώστε να τα κυκλοφορώ με διπλό καρότσι. Θεώρησα πως δεν θα ήταν καθόλου ασφαλές. Είναι πολυμορφικό οπως ανάφερες προηγουμένως. Στοίχισαν περίπου 500 το καθένα αν θυμάμαι καλά. Δεν πήραμε όμως το πορτ μπεμπέ οπότε αφαιρέθηκε από την αρχική τιμη!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς καταλήξαμε σε δύο μονά καρότσια για τον πρώτο χρόνο. Δεν είχαμε πολυμορφικά και εμάς τουλάχιστον η ιστορία με τα πορτ μπεμπέ - καθίσματα αυτοκινήτου που αποσπώνται δεν μας βόλεψε ιδιαίτερα, γιατί όταν σηκώναμε τα παιδιά κοιμισμένα στο αυτοκίνητο ξυπνάγανε με τους θορύβους του μπες βγες στο αυτοκίνητο και δεν είχε νόημα να τα αφήσουμε μετά καθισμένα στα πορτ μπεμπέ, δεν τους άρεσε να αράζουν εκεί ξύπνια. Δηλαδή το νόημα του πορτ μπεμπέ είναι να μην ανησυχήσεις το κοιμισμένο μωρό με το μπες βγες, αλλά αν είναι σε φάση που δεν κοιμάται βαθιά θα ξυπνήσει ούτως ή άλλως, είτε το μετακινείς προς το καρότσι αγκαλιά είτε ξαπλωτό στο πορτ μπεμπέ.

 

Τελικά τα χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα τα καθίσματα αυτοκινήτου ως πορτ μπεμπέ και έμειναν μόνιμα στο αυτοκίνητο. Που χρειάζονται εκεί, βέβαια. Οπότε για τη δική μας εμπειρία δεν ήταν τόσο σημαντικό να πηγαίνει το κάθισμα αυτοκινήτου σετ με κάποιο καρότσι.

 

Σημαντικό όμως στάθηκε να είναι άνετα και τα καθισματάκια αυτοκινήτου και τα καρότσια για ύπνο έξω, έτσι ώστε να περνάς ώρες έξω αν θες, που εμείς και τα παιδιά το θέλαμε πάρα πολύ! Γιατί μόνο να βγεις και να μπεις στο σπίτι ήταν διαδικασία από μόνο του, δεν άξιζε να πεταγόμαστε έξω για λίγο και τόσο. Και τη γειτονιά τη μαθαίνεις πάρα πολύ γρήγορα έτσι και αλλιώς, θέλεις και κάτι που διπλώνει εύκολα σχετικά. Άνετα για ύπνο για εμάς μεταφραζόταν στο να δημιουργείται μια αρκετά επίπεδη, φαρδιά και πλατιά επιφάνεια όταν ξαπλώνουν, έτσι ώστε να μην κρεμιούνται τα ποδαράκια έξω όταν κοιμούνται, τουλάχιστον στις μικρές ηλικίες.

 

Στα καθισματάκια αυτοκινήτων δεν πετύχαμε ιδιαίτερα άνετα στις μικρές ηλικίες, αυτά που πετύχαμε μετά ήταν σούπερ, ξαπλώνανε αρκετά, είχαν διαβάθμιση.

 

Καρότσι, χρειαζόμουν βοήθεια έτσι και αλλιώς και παρόλο που είχαμε διπλό, το χρησιμοποιούσαμε ως μονό, με δεύτερο καρότσι και δεύτερο ενήλικα, γιατί ήταν πολύ κουραστική διαδικασία η έξοδος όσο ήταν πολύ μωρά τα παιδιά. Μετά το χρόνο είχαμε ένα που είναι στενό και δεν ήταν δίπλα δίπλα, αλλά μπρος πίσω και συνήθως το ένα παιδί περπατούσε δίπλα έτσι και αλλιώς. Θέλω να πω ότι τα κανονικά διπλά σε περιορίζουν, τουλάχιστον εμείς που κινούμασταν με λεωφορεία νομίζω θα ήταν αποτρεπτικό.

 

Αλλά εξαρτάται πάρα πολύ και από το αν έχεις καλόβολα παιδιά, οπότε και ό,τι και αν πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα μάλλον!

 

Δεν ξέρω, με λίγα λογια, εξαρτάται πάρα πολύ από το πώς θα καταλήξετε να βγαίνετε ένας μεγάλος ή δύο, πόσο συχνά. Η συνήθης λύση βέβαια είναι το καρότσι δίπλα δίπλα και δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί πλέον εδώ το μπρος πίσω. Το δικό μας είναι πολυ ταλαιπωρημένο και μας έβγαλε ασπροπρόσωπους έως 4 ετών, σε μεγάλες διαδρομές, πχ Αττικό Πάρκο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Με τα λεγόμενά σας δικαιώνεται ο άντρας μου που έριξε την ιδέα για το ενδεχόμενο αγοράς δύο ξεχωριστών καροτσιων. Τον αποπήρα λιγο σκεπτόμενη πως δεσμευεσαι στο οτι παντα πρεπει να υπαρχουν δυο ενήλικοι, αλλα τώρα που μου το λέτε εσεις μεσα απο την εμπειρία σας δεν ειναι τυχαίο και αλλάζει το σκεπτικο μου κατά πολύ.

Δυστυχώς δεν εχω καμια μανούλα διδυμων στο περιβάλλον μου ωστε να με συμβουλέψει και να με κατευθύνει οπότε πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά έχω να εκφράσω πολλές απορίες.

Σας ευχαριστώ και πάλι. Να σας ζησουν τα αγγελούδια!

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι απόλυτο. Σίγουρα και άλλες μαμάδες βολεύονται με το κλασικό διπλό, τις βλεπω τόσα χρόνια. Συνήθως όμως επιλέγουν κάπου που ενδείκνυται, όπως μεγάλα εμπορικά κέντρα.

 

Εμείς βολευτήκαμε κιόλας με τα μονά γιατί λόγω του ότι ήταν πολύ ζωηρό το ένα παιδί, δεν τα κατάφερνα μόνη μου σπίτι και είχα πάντα το πρωί και δεύτερο άτομο. Που δεν ενδιαφερόταν και πολύ για βόλτες, οπότε πηγαίναμε καθημερινά τελικά με το σύζυγο απόγευμα. Ίσως μια άλλη μαμά που δεν είχε βοήθεια και παρέα σπίτι για τις ώρες που δουλεύει ο σύζυγος, θα έβρισκε πιο σημαντικό να μπορεί να βγει μόνη της. Και πάλι όμως άνετα βγαίνεις με δίδυμα μόνη σου αν είναι πολύ ήσυχα μωράκια και τα δύο, γιατί όλο και κάτι θα χρειαστούν, αλλιώς ηρεμούν προς το εξάμηνο, όταν μπορούν να κάτσουν στην πλάτη τους και να χαζεύουν γύρω την ώρα που γίνεται η βόλτα.

 

Γενικά το καρότσι στα δίδυμα είναι μεγάλο εργαλείο. Δεν ξέρω και αν θα μπορούσες να βρεις κάτι μεταχειρισμένο στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι κάτι απόλυτο. Σίγουρα και άλλες μαμάδες βολεύονται με το κλασικό διπλό, τις βλεπω τόσα χρόνια. Συνήθως όμως επιλέγουν κάπου που ενδείκνυται, όπως μεγάλα εμπορικά κέντρα.

 

Εμείς βολευτήκαμε κιόλας με τα μονά γιατί λόγω του ότι ήταν πολύ ζωηρό το ένα παιδί, δεν τα κατάφερνα μόνη μου σπίτι και είχα πάντα το πρωί και δεύτερο άτομο. Που δεν ενδιαφερόταν και πολύ για βόλτες, οπότε πηγαίναμε καθημερινά τελικά με το σύζυγο απόγευμα. Ίσως μια άλλη μαμά που δεν είχε βοήθεια και παρέα σπίτι για τις ώρες που δουλεύει ο σύζυγος, θα έβρισκε πιο σημαντικό να μπορεί να βγει μόνη της. Και πάλι όμως άνετα βγαίνεις με δίδυμα μόνη σου αν είναι πολύ ήσυχα μωράκια και τα δύο, γιατί όλο και κάτι θα χρειαστούν, αλλιώς ηρεμούν προς το εξάμηνο, όταν μπορούν να κάτσουν στην πλάτη τους και να χαζεύουν γύρω την ώρα που γίνεται η βόλτα.

 

Γενικά το καρότσι στα δίδυμα είναι μεγάλο εργαλείο. Δεν ξέρω και αν θα μπορούσες να βρεις κάτι μεταχειρισμένο στην πορεία.

 

Κατάλαβα Αθηνά μου, είσαι πολύ κατατοπιστική. Εγώ δεν εργάζομαι οποτε ήδη περνάω πολλές ώρες σπίτι μόνη μου μέχρι να σχολάσει ο άντρας μου. Επίσης ειμαστε μακρυα απο τις οικογένειές μας που ειναι στην Ελλαδα και ξερω πρώτον οτι δεν θα εχω καμια βοηθεια περαν στην αρχη που θα ερθουν να μεινουν για καποιους μηνες εδω οι γονεις κ δεύτερον οτι μεσα στο χρονο σιγουρα κανουμε δυο αεροπορικα ταξίδια για να παμε στα πάτρια εδάφη. Οποτε ισως θα πρέπει να ληφθούν υπόψη πολλες παραμετροι

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να έχεις βοήθεια τους πρώτους μήνες, θα είναι μεγάλη υπόθεση.

 

Μην ξεγελαστείς αν είναι πολύ ήσυχα τα νεογέννητα, στα δίδυμα τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά μετά το 20ήμερο - 40 μέρες, σε περίπτωση που έχεις κάποιο ανήσυχο μωράκι, γιατί η κούραση συσσωρεύεται και κοιμούνται λιγότερο μέσα στη μέρα, οπότε θέλουν να τα απασχολείς με τραγουδάκια, βολτιτσες αγκαλιά, και τα κουμπιά τους που θα βρεις! Αν δεν είναι κάποιο ανήσυχο, θα είσαι πιο άνετα. Δεν το ξέρεις από τώρα όμως. Σε κάθε περίπτωση τα πράγματα είναι πιο άνετα μετά το εξάμηνο, που μπορείς να τα αφήσεις κάτω να παίζουν και σιγά σιγά να ανακαλύψουν το σπίτι.

 

Θέλω να πω αν οι γονείς είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν, ότι δεν μπορείτε να κάνετε μια ακριβή εκτίμηση για το ποιο διάστημα θα είναι πιο χρήσιμοι, υπολογίζω μέχρι το εξάμηνο. Για εμάς το πιο ζόρι ήταν 35 μέρες με 4 μήνες. Μετά όλο και κάτι έπιανε εκτός από τις συνεχείς βόλτες στο σπίτι και τις αγκαλιές για να είναι ήρεμα τα παιδιά.

 

Κυρίως όμως είναι και πολλή χαρά, για αυτό όσο πιο πολλή βοήθεια έχεις για τις ενδεχόμενες δυσκολίες, θα έχεις χαρούμενες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Με τα λεγόμενά σας δικαιώνεται ο άντρας μου που έριξε την ιδέα για το ενδεχόμενο αγοράς δύο ξεχωριστών καροτσιων. Τον αποπήρα λιγο σκεπτόμενη πως δεσμευεσαι στο οτι παντα πρεπει να υπαρχουν δυο ενήλικοι, αλλα τώρα που μου το λέτε εσεις μεσα απο την εμπειρία σας δεν ειναι τυχαίο και αλλάζει το σκεπτικο μου κατά πολύ.

Δυστυχώς δεν εχω καμια μανούλα διδυμων στο περιβάλλον μου ωστε να με συμβουλέψει και να με κατευθύνει οπότε πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά έχω να εκφράσω πολλές απορίες.

Σας ευχαριστώ και πάλι. Να σας ζησουν τα αγγελούδια!

 

Καλησπέρα και από μένα.

Η αγορά δύο ξεχωριστών καροτσιών δε χρειάζεται δύο ενήλικες! Εφόσον τα καρότσια είναι ίδια, υπάρχουν συνδετήρες τριών σημείων που είναι εντελώς φτηνοί (τότε έκαναν 5 ευρώ. Τώρα να κάνουν 10ευρώ; ) και το καρότσι μετατρέπεται σε "διπλό" όπου το χειρίζεται ένας ενήλικας. Εμείς βολευτήκαμε πολύ έτσι. Ούτε δώσαμε πολλά χρήματα για την αγορά των καροτσιών. Κοιτάξαμε να έχουν καλή κατασκευή χωρίς να είναι επώνυμα. Έβγαλαν πολλή και σκληρή δουλειά και άντεξαν. Το καλύτερο ήταν πως όταν είχαμε παρέα παππούδες και γιαγιάδες, τα χωρίζαμε για να χαίρονται όλοι. Όταν ήμουν μόνη τα συνέδεα και ... κάναμε τις βόλτες μας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να έχεις βοήθεια τους πρώτους μήνες, θα είναι μεγάλη υπόθεση.

 

Μην ξεγελαστείς αν είναι πολύ ήσυχα τα νεογέννητα, στα δίδυμα τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά μετά το 20ήμερο - 40 μέρες, σε περίπτωση που έχεις κάποιο ανήσυχο μωράκι, γιατί η κούραση συσσωρεύεται και κοιμούνται λιγότερο μέσα στη μέρα, οπότε θέλουν να τα απασχολείς με τραγουδάκια, βολτιτσες αγκαλιά, και τα κουμπιά τους που θα βρεις! Αν δεν είναι κάποιο ανήσυχο, θα είσαι πιο άνετα. Δεν το ξέρεις από τώρα όμως. Σε κάθε περίπτωση τα πράγματα είναι πιο άνετα μετά το εξάμηνο, που μπορείς να τα αφήσεις κάτω να παίζουν και σιγά σιγά να ανακαλύψουν το σπίτι.

 

Θέλω να πω αν οι γονείς είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν, ότι δεν μπορείτε να κάνετε μια ακριβή εκτίμηση για το ποιο διάστημα θα είναι πιο χρήσιμοι, υπολογίζω μέχρι το εξάμηνο. Για εμάς το πιο ζόρι ήταν 35 μέρες με 4 μήνες. Μετά όλο και κάτι έπιανε εκτός από τις συνεχείς βόλτες στο σπίτι και τις αγκαλιές για να είναι ήρεμα τα παιδιά.

 

Κυρίως όμως είναι και πολλή χαρά, για αυτό όσο πιο πολλή βοήθεια έχεις για τις ενδεχόμενες δυσκολίες, θα έχεις χαρούμενες στιγμές.

 

Οι γονείς ειναι προθυμοι να μείνουν ευτυχως όσο χρειαστεί .Ολα τα υπολοιπα που περιγράφεις επειδή έχω δρόμο μπρόστα μου μου φαίνονται σαν όνειρο :) και βεβαια πρωτα ο Θεός να φανούν στην πράξη. Ομως οι εμπειρίες σας βοηθάνε πολύ!

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Η αγορά δύο ξεχωριστών καροτσιών δε χρειάζεται δύο ενήλικες! Εφόσον τα καρότσια είναι ίδια, υπάρχουν συνδετήρες τριών σημείων που είναι εντελώς φτηνοί (τότε έκαναν 5 ευρώ. Τώρα να κάνουν 10ευρώ; ) και το καρότσι μετατρέπεται σε "διπλό" όπου το χειρίζεται ένας ενήλικας. Εμείς βολευτήκαμε πολύ έτσι. Ούτε δώσαμε πολλά χρήματα για την αγορά των καροτσιών. Κοιτάξαμε να έχουν καλή κατασκευή χωρίς να είναι επώνυμα. Έβγαλαν πολλή και σκληρή δουλειά και άντεξαν. Το καλύτερο ήταν πως όταν είχαμε παρέα παππούδες και γιαγιάδες, τα χωρίζαμε για να χαίρονται όλοι. Όταν ήμουν μόνη τα συνέδεα και ... κάναμε τις βόλτες μας.

 

Alcyon ακούγεται πολύ ωραια και πρακτική ιδέα! Σίγουρα θα το αναζητήσω αυτο το αξεσουάρ καροτσιού.

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...