Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια με χοανη τραχηλο;;


mpak

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια μου. Εγώ είμαι 37η εβδομάδα. Την άλλη Παρασκευή μπαίνω με πρόκληση. Βγαίνω κσι εγώ για να εμπαιδωθει το παιδί.  Εχω πολλές κενωσεις που μάλλον αυτό σημαίνει ότι πιέζει το παιδί. Μετράω μέρες και ανηπομονω . Με το καλό σε ολες μας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πως τα πατε κοριτσια όλες πλησιάζουμε πολυ εγω σημερα εκλεισα 35 εβδομαδες και οδεύω προς 36 κ δεν ξερω τι να κανω ο γιατρος μου εχει δώσει δυο επιλογές η να παω 37 εβδομαδες να κόψω το ράμμα κ όποτε ερθει μόνο του αλλα να ειμαι συνέχεια σε επιφυλακή η να παω προγραμματισμένα 38 εβδομαδες να κόψω το ράμμα κ να κανουμε προκληση δεν ξερω τι να αποφασίσω. Lounarossa πως τα πας γέννησες ; πόσες βδομαδες πέρασαν που έκοψες το ράμμα;

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,το πιστεύετε ότι δεν έχω γεννήσει ακόμα; Έχω κόψει την περιδεση εδώ και 16 μέρες το μωρό έχει εμπεδωθεί και μέχρι την Κυριακή θα περιμένω μήπως έρθει από μόνο του.Την Δευτέρα το πρωί που κλείνω την 39η εβδομάδα θα μπω με πρόκληση και ο θεός μαζί μου. lizaki εγώ στη θέση σου θα αφαιρούσα την περιδεση στη 37η και θα άφηνα τα πράγματα να εξελιχθούν μόνα τους.Αν είναι να ξεκινήσει τοκετός καλύτερα να ξεκινήσει μόνος του παρά με τεχνητούς πόνους μην ανησυχείς.Εσένα για ποιο λόγο σου είπε να γίνει πρόκληση στην 38η; 

On 19/7/2017 at 5:10 ΜΜ, leta87 είπε:

Γειά σας κορίτσια μου. Εγώ είμαι 37η εβδομάδα. Την άλλη Παρασκευή μπαίνω με πρόκληση. Βγαίνω κσι εγώ για να εμπαιδωθει το παιδί.  Εχω πολλές κενωσεις που μάλλον αυτό σημαίνει ότι πιέζει το παιδί. Μετράω μέρες και ανηπομονω . Με το καλό σε ολες μας 

Λέτα χαίρομαι που είσαι καλά υπομονή και τελειώνουμε!Απ´οτι κατάλαβα θα κόψεις την περιδεση την μέρα που θα κανείς και πρόκληση.Εσένα για ποιο  λόγο σου είπε για πρόκληση στην 38η και όχι αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε για προκληση στις 38 γιατι λεει πω το μωρο εχει κατέβει αρκετά κ πως επειδή ειναι δεύτερη γεννά κ στη δεύτερη ολα γίνονται πιο γρήγορα φοβάται πως αν αρχίσει ο τοκετός μπορεί να μην προλαβω να βγαλω το ράμμα κ να σκιστεί ο τράχηλος κ αυτο ειναι μια επιπλοκή κ μπορεί να κανει κ αιμορραγία εμενα βέβαια μου ακούστηκε κάπως υπερβολικό κ αν μπω με προκληση θα επιμείνω για τις 39 εβδομαδες 

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, lizaki.. είπε:

Εμενα μου ειπε για προκληση στις 38 γιατι λεει πω το μωρο εχει κατέβει αρκετά κ πως επειδή ειναι δεύτερη γεννά κ στη δεύτερη ολα γίνονται πιο γρήγορα φοβάται πως αν αρχίσει ο τοκετός μπορεί να μην προλαβω να βγαλω το ράμμα κ να σκιστεί ο τράχηλος κ αυτο ειναι μια επιπλοκή κ μπορεί να κανει κ αιμορραγία εμενα βέβαια μου ακούστηκε κάπως υπερβολικό κ αν μπω με προκληση θα επιμείνω για τις 39 εβδομαδες 

Εντάξει δεν είμαστε γιατροί,όμως και εμένα μου ακούγεται υπερβολικό όλο αυτό.Εξάλλου εσύ μπορείς να αφαιρέσεις το ραμα πιο νωρίς και ότι είναι να γίνει θα γίνει από μόνο του.Αναρωτιέμαι τελικά όλοι οι γιατροί προγραμματισμένο τοκετό θέλουνε; (συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσακια εγώ γέννησα τελικά φυσιολογικά έναν κούκλο 3610 με πρόκληση.Ολα πήγαν καλά δεν ταλαιπωρήθηκα πολύ.Σας εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να γεννησετε σύντομα  γερά μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αχου να σου ζήσει lunarossa επιτελους το πρωτο μωράκι άντε τωρα θα πάρουμε φορα όλες στην σειρά να τον χαίρεσαι τον παιδαρο σου να ειναι παντα υγειής κ ευτυχισμένος πόση ωρα εκανες να γεννήσεις; τελικα ποια εβδομαδα γέννησες ;

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, lizaki.. είπε:

Αχου να σου ζήσει lunarossa επιτελους το πρωτο μωράκι άντε τωρα θα πάρουμε φορα όλες στην σειρά να τον χαίρεσαι τον παιδαρο σου να ειναι παντα υγειής κ ευτυχισμένος πόση ωρα εκανες να γεννήσεις; τελικα ποια εβδομαδα γέννησες ;

Ευχαριστώ πολύ lizaki άντε και στα δικά σου τώρα με το καλό. Γέννησα στην 39 ακριβως αν και στα χαρτιά έγραφαν 39 και 3.Απο την ώρα που ξεκίνησα με ορό γέννησα μετά από 6 ώρες αρκετά εύκολα τον κούκλο 3600.Μετά από τόση στεναχώρια που πέρασα τώρα κρατάω τον κούκλο μου και δεν το πιστεύω!!

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πατε κοριτσια;leta πως εισαι γέννησες; ολα καλα; lunarossa πως τα πας με το μωρο; εγω αυριο εχω ραντεβού με τον γιατρό για να δουμε ποτε μπαίνω ανηπομονω...

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On Thursday, July 27, 2017 at 4:55 PM, lunarossa said:

Καλησπέρα κοριτσακια εγώ γέννησα τελικά φυσιολογικά έναν κούκλο 3610 με πρόκληση.Ολα πήγαν καλά δεν ταλαιπωρήθηκα πολύ.Σας εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να γεννησετε σύντομα  γερά

On Friday, July 28, 2017 at 5:01 PM, lunarossa said:

Ευχαριστώ πολύ lizaki άντε και στα δικά σου τώρα με το καλό. Γέννησα στην 39 ακριβως αν και στα χαρτιά έγραφαν 39 και 3.Απο την ώρα που ξεκίνησα με ορό γέννησα μετά από 6 ώρες αρκετά εύκολα τον κούκλο 3600.Μετά από τόση στεναχώρια που πέρασα τώρα κρατάω τον κούκλο μου και δεν το πιστεύω!!

Συγχαρητηρια!!!! Να σου ζησει ο κουκλος σου!

Και γω κοριτσια γεννησα το Σαββατο... 37 βδομαδων... εσπασαν τα νερα, δεν ειχα βγαλει την περιδεση και λογω προηγουμενης καισαρικης και διαφορων προβληματων σε αυτη την εγκυμοσυνη ειπαμε να μη το διακινδυνευσουμε με φ.τ. και εκανα παλι καισαροκη

Ολα Καλα και εχω μια μινιατουριτσα 2600! 

Μου φαινεται σαν ψεματα που την εχω αγκαλιτσα μετα απο σχεδον 6 μηνες ξαπλα... αιμορραγιων, αγωνιας...

Αξιζει τον κοπο! 

Με το καλο και τα υπολοιπα Κοριτσια!!! κοΚοτιτσιαρτσια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια εύχομαι να είσαστε όλες καλά,εγώ και ο μπέμπης μου είμαστε καλά ξενυχτάμε μαζί και θηλάζουμε όλοι μέρα.fuego μου συγχαρητήρια για το μωράκι σου να σου ζήσει γερό και τυχερό το κοριτσάκι σου.lizaki τι νέα από το γιατρό ποτέ με το καλό; leta χάθηκες γέννησες τον μπέμπη;

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2017 at 10:18 ΠΜ, lunarossa είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια εύχομαι να είσαστε όλες καλά,εγώ και ο μπέμπης μου είμαστε καλά ξενυχτάμε μαζί και θηλάζουμε όλοι μέρα.fuego μου συγχαρητήρια για το μωράκι σου να σου ζήσει γερό και τυχερό το κοριτσάκι σου.lizaki τι νέα από το γιατρό ποτέ με το καλό; leta χάθηκες γέννησες τον μπέμπη;

Καλα ειμαι εγω lunarossa ειμαι στην αναμονή πηγα στον γιατρό μου την Παρασκευή ολα ειναι καλα κ αποφάσισα να μπω προγραμματισμένα στις 39 κ 2 για προκληση δηλαδή σε 2 εβδομαδες περίπου ανυπομονώ να ερθει η μερα κ απτην αλλη σιγά σιγά αρχίζω κ ανγχωνομαι  αλλα αυτο περιμέναμε τόσο καιρο άντε να περάσουν κ αυτές οι τελευταίες μερες κ εκτός απροόπτου σε 2 βδομαδες θα εχω την μπαμπούλα μου κοντα μου. Αυτα τα ξενύχτια περιμέναμε τόσο καιρο χαλάρωσε κ απόλαυσε το η ηληκια αυτή περναει τόσο γρήγορα που ούτε το καταλαβαίνεις να σου ζήσει κ εσένα fuego κοριτσια γερά κ καλοτυχα να ειναι τα παιδάκια μας!!!

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,lizaki χαίρομαι που όλα πάνε καλά κάνε λίγο υπομονή και η μπεμπούλα σου συντομα θα είναι στην αγκαλιά σου.Ευχομαι να πάνε όλα καλά στη γεννά σου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, lizaki.. είπε:

Αυριο τα μεσάνυχτα μπαίνω να γεννήσω με προκληση την θετική σας ενέργεια κοριτσια ελπίζω να πανε ολα καλα εχω ανγχωθει!!!

Να μην ανησυχείς καθόλου κοριτσάκι μου όλα θα πάνε καλά ο θεουλης θα είναι μαζί σου και σε λίγες ώρες θα έχεις στην αγκαλίτσα σου το όμορφο μωράκι σου.Και γω μεσάνυχτα Κυριακής μπήκα με πρόκληση και γέννησα το πρωί. Με το καλό και περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τι κανετε; γέννησα τελικα κ εγω μπήκα μεσα νύχτα Κυριακής κ γέννησα 9 το πρωι ολα πήγαν καλα κ εχω τωρα την κορούλα μου αγκαλίτσα ειμαι ακομα στο μαιευτήριο αυριο μαλλον βγαίνουμε ήμαστε ευλογημένες από τον θεό κοριτσια που καταφέραμε κ φέραμε στον κοσμο τα θαυματακια μας... να μας ζήσουν κοριτσια...

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Lizaki μου χαίρομαι πολύ που πήγαν όλα καλά, να σου ζήσει το κοριτσάκι σου υγεία και ευτυχία στην οικογένεια σου και υπομονή από δω και πέρα.Ελπίζω να μη χαθούμε και να μιλάμε που και που για τα μωράκια μας.πολλά φιλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας κορίτσια... Θ ήθελα την εμπειρία σας... στ β επιπέδου βρέθηκε χοανη στον τραχηλο..Ο τράχηλος είναι 4 εκ.. Αλλά μ εχει ανησυχησει η χοανη... Είμαι στην 24 εβδομάδα... Ο γιατρός μ έδωσε προγεστερόνη κ μ είπε ν ξεκουραστώ... Τ εχει καταφέρει καμία σας με χοανη ν φτάσει στον 9ο;

:((

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/3/2018 at 11:03 ΜΜ, Helenaki88 είπε:

Γεια σας κορίτσια... Θ ήθελα την εμπειρία σας... στ β επιπέδου βρέθηκε χοανη στον τραχηλο..Ο τράχηλος είναι 4 εκ.. Αλλά μ εχει ανησυχησει η χοανη... Είμαι στην 24 εβδομάδα... Ο γιατρός μ έδωσε προγεστερόνη κ μ είπε ν ξεκουραστώ... Τ εχει καταφέρει καμία σας με χοανη ν φτάσει στον 9ο;

:((

γεια σου κοριτσι!!!οπωσ παρατηρεις εισαι σε θεμα με χοανη τραχηλο και ολεσ τα καταφεραν να γεννησουν στον εννατο!!ν ακουσ το γιατρο σου και ολα θα πανε καλα!!εγω προσωπικα δεν ειχα χοανη αλλα ειχα πολυ μικρο τραχηλο και εφτασα 39 εβδομαδεσ και γε4ννησα!!!οποτε οχι αγχοσ και πολυ ξαπλα και ολα καλα θα πανε!! σου ευχομαι οτι καλυτερο μεσα απο τη καρδια μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κορίτσια, κι εμένα μου βρήκαν τον τράχηλο 3εκ. Στη β επιπέδου και ξαφνικά μέσα σε 2 εβδομάδες πήγε στο 1,5. Ξαναπήγα στο γιατρό 2 μέρες μετά μου είπε ότι είναι σταθερος και κλειστός, ευτυχώς. Και είναι καλό που δεν έχω συσπάσεις.τωρα αύριο μπαίνω 25 εβδομάδα και είμαι ξάπλα εδώ και 4 μερες με προγεστερόνη μαγνήσιο χάπια για συσπάσεις κλπ. Είναι καμία αλλη μανούλα έτσι να μιλάμε να περάσει ο καιρός? Να δίνουμε κουράγιο?

bl6yp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα.σε.όλους.Δυανυω την 22η εβδομαδα κυησης κι εδω και 8 μερες.νοσηλευομαι στην κλινικη λογω σοβαρης ανεπαρκειας τραχηλου και.υπαρξη χοανης.Αλλαξα εκτακτα γιαττο την ημερα διαγνωσης κι ο νεος γιατρος.μου εβαλε πεσσο.Ελπιζουμε.για το καλυτερο.Φοβαμαι πολυ γιατι απ.την χοανη υπηρχε προβολη σακου.Στον πρωτο υπερηχο φανηκε βελτιωση και θα ξανακανω την αλλη τριτη.Ειμαι ξαπλα.και κανω αγωγη με.προγεστερονη ανταλατ καινμαγνησιο.Ψαχνω παρομοιες.εμπειριες.και γνωμες.Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι 25 εβδομαδων και λογω του οτι ειχα πονακια χαμηλα και τσιμπηματα ο γιατρος μου μου αυξησε τα utrogestan σε 3 την ημερα και επιπλεον μου εδωσε 6 trofocard ημερησιως συν ενα υποθετο voltaren καθε βραδυ... του εχω πολυ εμπιστοσυνη αλλα κανω δευτερες σκεψεις για το voltaren! Εσεις τι γνωμη εχετε???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...