Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια με χοανη τραχηλο;;


mpak

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, lunarossa είπε:

Θα μου κόψει το ράμμα αφότου μπω στο μήνα μου γύρω στην 37η εβδομάδα.Μαλλον θα μου το κόψει στο μαιευτήριο για να κάνω και έλεγχο με καρδιοτοκογραφημα.Και μετά θα περιμένουμε ποτέ θα γεννήσω,μπορεί την ίδια μέρα μπορεί μετά από δέκα μέρες.Εσύ για ποιο λόγο θα μπεις για πρόκληση τοκετού και σε ποια εβδομάδα;Υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας;

Όχι κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει εκτός από τον τραχηλο που είναι 1.8 .δεν ξέρω ρε συ και δεν τη θέλω  την πρόκληση γιατί τις περισσότερες φορές καταλήγει καισαρικη  .την άλλη εβδομάδα που θα πάω θα τον ρωτήσω ξανά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, leta87 είπε:

Όχι κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει εκτός από τον τραχηλο που είναι 1.8 .δεν ξέρω ρε συ και δεν τη θέλω  την πρόκληση γιατί τις περισσότερες φορές καταλήγει καισαρικη  .την άλλη εβδομάδα που θα πάω θα τον ρωτήσω ξανά. 

Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι σωστό είναι να κοπεί η περιδεση την 37η εβδομάδα που πλέον δεν θεωρείται πρόωρο το μωρό και να αφήσεις να έρθει μόνος του ο τοκετός.Το ότι το μέγεθος του τραχήλου σου είναι μικρό νομίζω ότι είναι καλό στο τέλος γιατί θα γεννήσεις και πιο εύκολα.Βεβαια όλα αυτά τα λέμε εμείς..ο γιατρός ξέρει καλύτερα όμως εύχομαι στην περίπτωση μας να γεννήσουμε γρήγορα χωρίς μεγάλη ταλαιπωρία φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, leta87 είπε:

Που είστε ρε κορίτσια και χάθηκατε. Πως τα πάτε??? 

Αυτο σκεφτομουν κι εγω κ ειπα να μπωνα δω τι κανετε.. Εγω καλα πηγα γιατρο ο τραχηλος σταθερος..συνεχιζεται η ξαπλα ομως για δυο βδομαδες ακομη μεχρι να μπω στο μηνα μ μετα ειπε θα με σηκώσει...εσεις τι νεα ??@leta87 πως παει η ξαπλα....τα αλλα κορίτσια τι να κανουν;;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xryss είπε:

Αυτο σκεφτομουν κι εγω κ ειπα να μπωνα δω τι κανετε.. Εγω καλα πηγα γιατρο ο τραχηλος σταθερος..συνεχιζεται η ξαπλα ομως για δυο βδομαδες ακομη μεχρι να μπω στο μηνα μ μετα ειπε θα με σηκώσει...εσεις τι νεα ??@leta87 πως παει η ξαπλα....τα αλλα κορίτσια τι να κανουν;;

Πολύ καλά γλυκιά μου .εμείς δεν ελέγχουμε πλέον τραχηλο δεν έχει νόημα. Χθες 33 εβδομάδες το μωρό ήταν 2100.ο ιατρός μου με αφήνει για λίγο έξω αλλά χωρίς περπάτημα  .και εγώ πιο πολύ ξάπλα είμαι αλλά σιγά σιγά θα πάω και λίγο έξω για καφέ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, leta87 είπε:

Πολύ καλά γλυκιά μου .εμείς δεν ελέγχουμε πλέον τραχηλο δεν έχει νόημα. Χθες 33 εβδομάδες το μωρό ήταν 2100.ο ιατρός μου με αφήνει για λίγο έξω αλλά χωρίς περπάτημα  .και εγώ πιο πολύ ξάπλα είμαι αλλά σιγά σιγά θα πάω και λίγο έξω για καφέ. 

Τελεια πολυ καλα θα κανεις να πας κ για καφεδακι το δικαιούσαι....κ εγω περιμενω δυο βδομαδες ακομα κ βλεπουμε....κανεμια βολτα κ για μας....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κ από μενα έφτασα κ εγω την 31 εβδομαδα κ ευελπιστώ να φτάσω ως το τέλος πηγα στις 30 κ 5 μερες στο γιατρό μου ο τράχηλος ηταν 2,4 μου ειπε πως άντε να κατέβει αλλα 5 χιλιοστά επειδή ειναι το ράμμα εκει δεν θα κατέβει αλλο κ η Μπέμπα μου ηταν 1400 γραμμάρια μου ειπε πως θα ειναι μικρό μωράκι τωρα θα παω σε ενα μηνα ανηπομονω να περάσει ο καιρός. Με το καλο κοριτσια σε όλες μας κοντεύουμε σιγά σιγά.

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2017 at 5:36 ΜΜ, lizaki.. είπε:

γεια σας κοριτσια κ από μενα έφτασα κ εγω την 31 εβδομαδα κ ευελπιστώ να φτάσω ως το τέλος πηγα στις 30 κ 5 μερες στο γιατρό μου ο τράχηλος ηταν 2,4 μου ειπε πως άντε να κατέβει αλλα 5 χιλιοστά επειδή ειναι το ράμμα εκει δεν θα κατέβει αλλο κ η Μπέμπα μου ηταν 1400 γραμμάρια μου ειπε πως θα ειναι μικρό μωράκι τωρα θα παω σε ενα μηνα ανηπομονω να περάσει ο καιρός. Με το καλο κοριτσια σε όλες μας κοντεύουμε σιγά σιγά.

@lizaki.. μπραβο κοριτσι μου μια χαρα οταν θα πασ παλι θα εισαι στην 35 εβδομαδα αποτι υπολογιζω οποτε μια χαρα...νομιζω οτι σχετικα ολεσ μασ ειμαστε σε καλη εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και γω!!!
ειμαι 32 και κατι... αυτο το 32 το περιμενα πως και τι!!!! η μπεμπα ειναι 1800... και θελω να πιστευω οτι θα μπω και στον μηνα μου αν και ο τραχηλος ειναι 1,6... με περιδεση μεν αλλά ποτε δεν ξερεις... εγω ξερετε... ειμαι ξαπλα και γενικα χαλαρη απο τη 10η βδομαδα με ελαχιστα διαλλειματα λίγης παραπανω κινητικοτητας, αλλα οχι κατι φοβερο
εμενα το ραμμα θα μου το βγαλει γυρω στην 37 αν τα καταφερουμε και φτασουμε μεχρι εκει...
κοριτσια χαιρομαι πολυ που ολες πατε καλα!!!!!
εχουμ καμια που μπηκε στον μηνα της???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Έφτασα 34η εβδομάδα απίστευτο άλλες 2 βδομαδες και μπαίνω στον μήνα μου .ποοοοοο σε λίγες βδομάδες θα γεννησουμε όλες μας  .θα ερθουν μαζικως τα μωρακια μας .εγώ θα γέννησω στο Γαια εσείς?? Ένα μπράβο σε ολες μας που τα καταφέραμε κορίτσια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσάκια τι κάνετε;Πως τα πάτε με τη ζέστη αυτές τις μέρες; Εγώ είμαι κλεισμένη στο σπίτι με aircondition 24 ώρες το 24ωρο.Κοριτσια εγώ μπήκα στο μήνα μου στην 36η εβδομάδα και την Παρασκευή θα μου αφαιρέσει την περίδεςη.Χαιρομαι πολύ που έφτασα μέχρι εδώ και νιώθω λίγο αγχωμένη για το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.Εσεις τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!
Εγω είμαι 33+ και αυριο έχω γαιτρό... θα συζητησουμε και το πότε θα αφαιρεθει η περίδεση κλπ
Μπράβο στα κορίτσια που μπήκαν στον μηνα τους!!!!!!! 
και γενικά μπράβο σε όλες που τα καταφέραμε ως εδω!
έχετε κάνει ολες κορτιζόνες κλπ? εγω 2 δοσεις 28η εβδομαδα περιπου
καλα κουράγια σε ολες καιυπομονή με τις ζέστες, αν και σημερα δρόσισε λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως σήμερα είναι καλύτερα από ζέστη.Ευτυχως γιατί λιώσαμε τόσες μέρες!!Τις ενέσεις κορτιζόνης και γω τις έκανα 30η εβδομάδα.Η αφαίρεση της περιδεσης τι έχετε ακούσει πονάει;

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, lunarossa said:

Ναι όντως σήμερα είναι καλύτερα από ζέστη.Ευτυχως γιατί λιώσαμε τόσες μέρες!!Τις ενέσεις κορτιζόνης και γω τις έκανα 30η εβδομάδα.Η αφαίρεση της περιδεσης τι έχετε ακούσει πονάει;


Δεν ξέρω... λένε μερικές οτι την αφαιρεσανε στο αιτρεειο του γιατρου χωρις αναισθησια και ποναει αλλα οκ ανεκτα...
ουφ εγω εχω γιατρο σημερα το απογευμα και θα το συζητησουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια κ εγω μεθαύριο κλείνω 33 βδομαδες περναει σιγά σιγά ο καιρός ανυπόμονο να περάσουν αυτές οι τελευταίες εβδομαδες κ επιτέλους να συναντήσουμε τα μωράκια μας και να ειναι γερά κ υγείη εγω κοριτσια όσον αφορά την περιδεση την αφαίρεσα 39 εβδομαδες στην πρώτη μου εγκυμοσυνη επειδή μου ειχε πει ο γιατρος μου πως συνήθως όταν την βγάζεις συνήθως ξεκινάει κ η γεννά επειδή πειράζουν τον τράχηλο κ όντως ετσι ηταν μου την αφαίρεσε χωρίς αναισθησία με πόνεσε αρκετά πολυ μπορω να πω γιατι τα ράμματα είχαν θαφτεί σχεδόν κ με σκάλιζε αρκετή ωρα μαλλον κ αυτή την φορα αν φτάσω 39 βδομαδες θα μου το βγάλει παλι τις ίδιες εβδομαδες όπως κ να εχει δεν ειναι τιποτα μπροστα σε ολα τα αλλα που περάσαμε υπομονή κ να φτάσουμε όλες μέχρι 39 40 βδομαδες 

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου,σήμερα το πρωί αφαίρεσα την περιδεση γιατί στις τελευταίες μου εξετάσεις είχαν ανέβει αρκετά τα λευκά μου και έπρεπε καλού κακού να αφαιρεθεί.Να σας πω την αλήθεια πονάει λίγο αλλά αντέχεται.Τώρα θα περιμένω μέσα στις επόμενες μέρες να γεννήσω.Αντε να τελειώσουν τα βάσανα μας..!! 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Οδεύω και εγώ προς τις 36 εβδομάδες. Ο ιατρός είπε στις 38 εβδομαδες θα μου αφαιρέσει τα ραμματα και θα προκληθεί και τοκετός. Το μωρο τώρα είναι 2.5 κιλά μέχρι τότε λογικά θα έχει πάει 3 κιλά και κάτι. Ανυπομονώ τόσο πολύ που δεν περνάνε οι ημέρες και φανταστείτε έχω σηκωθεί και βγαίνω. Απλά είμαι αγχωμενη να είναι καλά το μωρό μου έως τότε. Lunarossa θα γεννήσεις πιο νωρις από εμάς από τι φαίνεται  .περιμένουμε νέα σου 

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2017 at 9:41 PM, lunarossa said:

Fuego7 πήγες στο γιατρό;όλα καλά;

Λέτα τι κανείς;Πότε θα κόψεις την περιδεση;

 

 

22 hours ago, lunarossa said:

Καλημέρα κορίτσια μου,σήμερα το πρωί αφαίρεσα την περιδεση γιατί στις τελευταίες μου εξετάσεις είχαν ανέβει αρκετά τα λευκά μου και έπρεπε καλού κακού να αφαιρεθεί.Να σας πω την αλήθεια πονάει λίγο αλλά αντέχεται.Τώρα θα περιμένω μέσα στις επόμενες μέρες να γεννήσω.Αντε να τελειώσουν τα βάσανα μας..!! 

 

ναι πηγα γιατρο! ευτυχώς ο τράχηλος κρατάει γερά! και ο γιατρός μου είπε πάμε ανελπιστα καλα!!!!
θα με δει την αλλη βδομάδα και 37 θα κοψουμε το ραμμα... ουφ 
Εσύ θα γεννήσεις φυσιολογικά???

 

1 hour ago, leta87 said:

Γειά σας κορίτσια. Οδεύω και εγώ προς τις 36 εβδομάδες. Ο ιατρός είπε στις 38 εβδομαδες θα μου αφαιρέσει τα ραμματα και θα προκληθεί και τοκετός. Το μωρο τώρα είναι 2.5 κιλά μέχρι τότε λογικά θα έχει πάει 3 κιλά και κάτι. Ανυπομονώ τόσο πολύ που δεν περνάνε οι ημέρες και φανταστείτε έχω σηκωθεί και βγαίνω. Απλά είμαι αγχωμενη να είναι καλά το μωρό μου έως τότε. Lunarossa θα γεννήσεις πιο νωρις από εμάς από τι φαίνεται  .περιμένουμε νέα σου 

On 7/6/2017 at 1:08 AM, lizaki.. said:

Γεια σας κοριτσια κ εγω μεθαύριο κλείνω 33 βδομαδες περναει σιγά σιγά ο καιρός ανυπόμονο να περάσουν αυτές οι τελευταίες εβδομαδες κ επιτέλους να συναντήσουμε τα μωράκια μας και να ειναι γερά κ υγείη εγω κοριτσια όσον αφορά την περιδεση την αφαίρεσα 39 εβδομαδες στην πρώτη μου εγκυμοσυνη επειδή μου ειχε πει ο γιατρος μου πως συνήθως όταν την βγάζεις συνήθως ξεκινάει κ η γεννά επειδή πειράζουν τον τράχηλο κ όντως ετσι ηταν μου την αφαίρεσε χωρίς αναισθησία με πόνεσε αρκετά πολυ μπορω να πω γιατι τα ράμματα είχαν θαφτεί σχεδόν κ με σκάλιζε αρκετή ωρα μαλλον κ αυτή την φορα αν φτάσω 39 βδομαδες θα μου το βγάλει παλι τις ίδιες εβδομαδες όπως κ να εχει δεν ειναι τιποτα μπροστα σε ολα τα αλλα που περάσαμε υπομονή κ να φτάσουμε όλες μέχρι 39 40 βδομαδες 

 

 

μπράβο! χαιρομαι πολυ που όλα πανε καλα για ολες!!!|
lizaki εσυ με φ.τ. ειχες γεννησει το πρωτο???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,με είδε ξανά ο γιατρός σήμερα ο τράχηλος 2.1 καλά κρατάει και μου είπε να ξεκινήσω περπάτημα για να ξεκινήσει σιγά σιγά ο τοκετός.Μετά από 4 μήνες ξάπλας περπάτησα λίγο σήμερα και δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου όλα με πονάνε! Για φυσιολογικό τοκετό πάω fuego7.Τελικά θα κόψεις την περιδεση πιο αργά Λέτα; Τέλεια το μωράκι σου θα έχει γίνει παίδαρος!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; Χαθήκατε πάλι.Συνεχίζετε την ξάπλα ή αρχίσατε να βγαίνετε;Λέτα μπήκες στο μήνα σου έκοψες την περιδεση; Εγώ ακόμα να γεννήσω.. προσπαθώ να περπατάω αλλά ζορίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο lunarossa πόσον εβδομάδων εισαι τωρα; βγαίνεις εξω περπατάς; εγω σημερα εκλεισα 34 εβδομαδες οδεύουμε προς 35 σιγά σιγά εχω αρχίσει να κινούμε περισσότερο χωρίς υπερβολές ομως γιατι ξεκινήσαμε προετοιμασίες στο σπιτι κ συνέχεια σηκώνομαι αλλα μεσα στο σπιτι. Άντε από μερα σε μερα πια επιτέλους θα αντικρυσεις το θαύματακι σου

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, lizaki.. είπε:

Με το καλο lunarossa πόσον εβδομάδων εισαι τωρα; βγαίνεις εξω περπατάς; εγω σημερα εκλεισα 34 εβδομαδες οδεύουμε προς 35 σιγά σιγά εχω αρχίσει να κινούμε περισσότερο χωρίς υπερβολές ομως γιατι ξεκινήσαμε προετοιμασίες στο σπιτι κ συνέχεια σηκώνομαι αλλα μεσα στο σπιτι. Άντε από μερα σε μερα πια επιτέλους θα αντικρυσεις το θαύματακι σου

Σ´ευχαριστώ πολύ lizaki, ανυπομονώ να τελειώσει αυτή η αγωνία.Τη Δευτέρα μπαίνω στη 38η εβδομάδα και θα με ξαναδεί ο γιατρός.Αυτος περίμενε ότι μόλις θα κόβαμε την περιδεση μέσα σε λίγες μέρες θα γεννούσα. Βγαίνω κάθε απόγευμα και περπατάω λίγο.Αντε και συ σε λίγες μέρες θα μπεις στο μήνα σου!Με το καλό οι ετοιμασίες για το μωράκι σας.

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2017 at 7:49 PM, lizaki.. said:

Ναι φυσιολογικά γέννησα με προκληση μετα από 17,5 ωρες πολλές ωρες για τα δικά μας δεδομένα με ανεπάρκεια κ περιδεση δεν ελεγε να ανοίξω μετα Χαχαχα 

 

On 7/7/2017 at 10:18 PM, lunarossa said:

Καλησπέρα κορίτσια,με είδε ξανά ο γιατρός σήμερα ο τράχηλος 2.1 καλά κρατάει και μου είπε να ξεκινήσω περπάτημα για να ξεκινήσει σιγά σιγά ο τοκετός.Μετά από 4 μήνες ξάπλας περπάτησα λίγο σήμερα και δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου όλα με πονάνε! Για φυσιολογικό τοκετό πάω fuego7.Τελικά θα κόψεις την περιδεση πιο αργά Λέτα; Τέλεια το μωράκι σου θα έχει γίνει παίδαρος!!

 

On 7/14/2017 at 4:07 PM, lizaki.. said:

Με το καλο lunarossa πόσον εβδομάδων εισαι τωρα; βγαίνεις εξω περπατάς; εγω σημερα εκλεισα 34 εβδομαδες οδεύουμε προς 35 σιγά σιγά εχω αρχίσει να κινούμε περισσότερο χωρίς υπερβολές ομως γιατι ξεκινήσαμε προετοιμασίες στο σπιτι κ συνέχεια σηκώνομαι αλλα μεσα στο σπιτι. Άντε από μερα σε μερα πια επιτέλους θα αντικρυσεις το θαύματακι σου

 

On 7/14/2017 at 11:12 PM, lunarossa said:

Σ´ευχαριστώ πολύ lizaki, ανυπομονώ να τελειώσει αυτή η αγωνία.Τη Δευτέρα μπαίνω στη 38η εβδομάδα και θα με ξαναδεί ο γιατρός.Αυτος περίμενε ότι μόλις θα κόβαμε την περιδεση μέσα σε λίγες μέρες θα γεννούσα. Βγαίνω κάθε απόγευμα και περπατάω λίγο.Αντε και συ σε λίγες μέρες θα μπεις στο μήνα σου!Με το καλό οι ετοιμασίες για το μωράκι σας.

Καλημέρα κορίτσια!!!
Άντε μπράβο σε όλες!!!!
με το καλό τα μωράκια σας!!! Εγω Σάββατο μπαινω 36 και το περιμενω πως και τι...
εγω δυστυχώς ειχα κάνει καισαρική στο πρώτο... ήθελα πολύ να γεννησω φυσιολογικά το δευτερο αλλά λόγω όλων των προβλημάτων δε νομιζω οτι έχω ελπίδες...
Αλλά στη φάση που είμαι πραγματικά ενα γερό μωρό ειναι το ζητούμενο!!!!
περιμενω νεα σας!
ειδικα απο σενα Lunarossa Που πλησιαζεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...