Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΚΟΥΖΙΝΑΣ 2017


Recommended Posts

Γεια σας και χρόνια πολλά!Σκοπευω να ανακαινίσω παλιό σπίτι για να μείνω και με απασχολεί η κουζίνα κυρίως.Είδα σχετικό thread αλλά είναι σχετικά παλιό.Σκέφτομαι να αγοράσω ιταλική εντοχοιζόμενη,απο την εταιρία μου είπαν οτι είναι μασίφ.Μου βγαίνει στα 7000 χωρίς τον πάγκο και τις συσκευές.Εχω προβληματιστεί γιατί μου τρώει αρκετό μέρος του προυπολογισμού αλλά απο την άλλη θέλω κουζίνα να αντέξει στο χρόνο.Τι λέτε?Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό φούρνο-εστία?Ευχαριστώ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ και η οικογένειά μου, εμπιστευόμαστε μαραγκούς για τόσο σημαντικές (και ακριβές) δουλειές. Αν πρόκειται να δώσεις τόσα χρήματα, προσανατολίσου στο να βρεις καλό τεχνίτη που πιθανότατα δεν θα είναι φθηνότερος αλλά θα επιλέξεις τα πάντα απ το Α ως το Ω και θα έχεις να κάνεις με πρόσωπο, όχι με εταιρία.

 

Καλά ξεμπερδέματα!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να μιλήσεις με τον άνθρωπο που θα στην κατασκευάσει για περισσότερες λεπτομέρειες, γιατί μόνο τα πορτάκια θα είναι μασίφ ξύλο. Όλος ο σκελετός (κουτιά) θα είναι μελαμίνη.

Για να κατεβάσεις το κόστος μπορείς απλά να αλλάξεις υλικό. Επιλέγοντας μελαμίνη, βακελίτη, ή ακόμα και λακαριστά πορτάκια, τα οποία αργότερα αν δε σου αρέσουν ή αν σου χαλάσουν μπορείς απλώς να αντικαταστήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σημείωση από την osin. Όταν λένε μασίφ ξύλο εννοούν τα πορτάκια. Τα κουτιά είναι δεδομένα μελαμίνη.

Επειδή η 1η κουζίνα που έφτιαξα (δεν εννοώ ότι την άλλαξα, σπίτι άλλαξα) ήταν με πορτάκια λάκας, να πω πως δεν θα την πρότεινα σε σπίτι που θα μείνουν μικρά παιδιά. Ο βακελίτης είναι ανθεκτικότερος στα χτυπήματα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πορτακια συνηθως ειναι καπλαμας ξυλου, οταν ακουμε κουζινα απο ξυλο. Μασιφ ξυλο μπορει να εχουν μονο περιμετρικα , για κλασσικες κουζινες.

Απο μασιφ ξυλο συνηθως ειναι οι σκελετοι, κατακορυφα τμηματα η περιμετρικοι σκελετοι που στηριζουν τις μεγαλες επιφανειες . Οποτε myfavouritelullaby πρεπει να το ρωτησεις αυτο. Τι ακριβως εννοουν οταν λενε μασιφ, ποια ειναι τα τμηματα. Φανταζομαι οτι θα σου ειπαν κουζινα απο ξυλο και οχι βακελιτη η μελαμινη.

 

Επισης η τιμη ειναι πολυ σχετικη και δεν μπορει καποιος να την αξιολογησει εαν δεν γνωριζει μετρα μηκους και υψος των επανω ντουλαπιων.

 

Οι ιταλικες συνηθως εχουν καλο φινιρισμα και ωραιο αποτελεσμα, χωρις αυτο να συμβαδιζει απαραιτητα και με την ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μαραγκό απευθύνθηκα,με αρχικό σκοπό να τη φτιάξει απο την αρχή ο συγκεκριμένος όμως εισάγει κι όλας.Ο ίδιος λοιπόν με συμβούλεψε να πάρω την εισαγώμενη γιατί θα μου βγει φτηνότερη αλλά και πολύ καλή σε ποιότητα,αφού τα μηχανήματα είναι καλύτερα (τα κατασκευαστικά).Ναι,τον ρώτησα και μου είπε οτι ο σκελετός είναι μελαμίνη και τα πορτάκια όλα μασίφ.Η κουζίνα είναι 9 μέτρα. http://www.cucinelube.it/en/classic-kitchens/agnese/

αυτή είναι η κουζίνα.Τι λέτε?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά μου φαίνεται όμορφη, λιτή και διαχρονική.

Πιθανόν να επέλεγα ματ χερούλια για τα ντουλάπια και τα συρτάρια γιατί νομίζω πως θα ταίριαζαν περισσότερο. Επίσης θα σου πρότεινα να προσέξεις όπου υπάρχει γυαλί στα ντουλάπια, να μην είναι διαφανές. Εκτός αν φροντίσεις στα συγκεκριμένα ντουλάπια να βάλεις αντικείμενα που δε σε νοιάζει να είναι εκτεθειμένα. Εγώ αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα, φαίνονται τα τρόφιμα και τα ροφήματα και δε δείχνει ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Τα χερουλια θα ειναι μπρουτζινα τυπου παλαιωμενο κατι που δινει country χαρακτηρα.στην εκθεση που την ειδα ειχε και ρετρο φουρνο και φαινοταν απιστευτη!η αλη αληθεια δεν ειχα σκεφτει αυτο με τα τζαμια,ελεγα αφου θα βαλω πιατα ποτηρια οκ τοτε.αλλα θα ζητησω.θαμπο τζαμι.σαν σχεση ποιοτητας τιμης τι πιστευεις;το θεμα μου ειναι να τα δωσωστείλει αλλα να μου μεινει..

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε οτι αφορα τις συσκευες τι λετε;τι να προσεξω σε φουρνο και εστιες;εχει νοημα να παρω εντοιχιζομενο φουρνακι μικροκυματων η να παρω ενα απλο κ να το εχω στον παγκο;ειδα διαφορες συσκευες,οι καλυτερες ηταν οι miele αλλα πανάκριβες..για τις Bosch τι γνωμη εχετε;

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα χερουλια θα ειναι μπρουτζινα τυπου παλαιωμενο κατι που δινει country χαρακτηρα.στην εκθεση που την ειδα ειχε και ρετρο φουρνο και φαινοταν απιστευτη!η αλη αληθεια δεν ειχα σκεφτει αυτο με τα τζαμια,ελεγα αφου θα βαλω πιατα ποτηρια οκ τοτε.αλλα θα ζητησω.θαμπο τζαμι.σαν σχεση ποιοτητας τιμης τι πιστευεις;το θεμα μου ειναι να τα δωσωστείλει αλλα να μου μεινει..

Το μπρούτζινο χερούλι θεωρώ κι εγώ πως ταιριάζει ακόμα περισσότερο με αυτό το χρώμα ξύλου. Κι εμείς σε όμοια κουζίνα με αυτή που δείχνεις, μπρούτζινα έχουμε, με κάποια off white λεπτομέρεια. Είναι ό,τι πρέπει.

 

Πράγματι οι ρετρό συσκευές ταιριάζουν πολύ. Αν είναι κιόλας να παίξετε με μπρούτζινα χερούλια, οτιδήποτε άλλο ίσως δείχνει κάπως παράταιρο.

 

Για την τιμή δε θα ήθελα να εκφέρω άποψη, δε γνωρίζω διότι δεν έχω μπει ποτέ σε διαδικασία έρευνας αγοράς για κουζίνα. Αυτή που έχω, τη βρήκα έτοιμη.

Εκ πρώτης μου φαίνεται ακριβή, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...Θεωρώ όμως επειδή είναι λιτή, δε θα τη βαρεθείς εύκολα. Τυγχάνει να είναι και αρκετά κοντά στο στυλ μου αυτό που δείχνεις :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μπρούτζινο χερούλι θεωρώ κι εγώ πως ταιριάζει ακόμα περισσότερο με αυτό το χρώμα ξύλου. Κι εμείς σε όμοια κουζίνα με αυτή που δείχνεις, μπρούτζινα έχουμε, με κάποια off white λεπτομέρεια. Είναι ό,τι πρέπει.

 

Πράγματι οι ρετρό συσκευές ταιριάζουν πολύ. Αν είναι κιόλας να παίξετε με μπρούτζινα χερούλια, οτιδήποτε άλλο ίσως δείχνει κάπως παράταιρο.

 

Για την τιμή δε θα ήθελα να εκφέρω άποψη, δε γνωρίζω διότι δεν έχω μπει ποτέ σε διαδικασία έρευνας αγοράς για κουζίνα. Αυτή που έχω, τη βρήκα έτοιμη.

Εκ πρώτης μου φαίνεται ακριβή, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...Θεωρώ όμως επειδή είναι λιτή, δε θα τη βαρεθείς εύκολα. Τυγχάνει να είναι και αρκετά κοντά στο στυλ μου αυτό που δείχνεις :D

Κι εμένα αυτό ακριβώς είναι το στυλ μου!!:D:D Το μόνο μου θέμα με τον ρετρό φούρνο είναι οτι στις μάρκες που βρίσκω δεν ξέρω ποια είναι η ποιότητα..και οτι αν επέλεγα ίνοξ με τα ίδια χρήματα θα είχα επιπλέον χαρακτηριστικά στο φούρνο..

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

η τιμή είναι πολύ ακριβή. πήγαινε κι αλλού να πάρεις προσφορά.

 

Θ πάω αλλά είμαι επαρχία,καμμία σχέση οι τιμές που παίζουν σε εμάς με την Αθήνα!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αυτό ακριβώς είναι το στυλ μου!!:D:D Το μόνο μου θέμα με τον ρετρό φούρνο είναι οτι στις μάρκες που βρίσκω δεν ξέρω ποια είναι η ποιότητα..και οτι αν επέλεγα ίνοξ με τα ίδια χρήματα θα είχα επιπλέον χαρακτηριστικά στο φούρνο..

Ούτε και σε αυτό μπορώ να σε βοηθήσω :D, όταν μπήκαμε στο σπίτι προϋπήρχε κάποιος φούρνος ο οποίος ναι μεν δεν είναι ρετρό, αλλά είναι εξαιρετικά λιτός οπότε εντάξει, μέχρι να διαλυθεί δεν έχω θέμα να τον βλέπω. Όταν έρθει η ώρα να τον αντικαταστήσω θα την ψάξω με ρετρό. Ο φούρνος μας είναι λευκός και έχω την εντύπωση ότι στη συγκεκριμένη κουζίνα (και τη δική σου νομίζω) πάει περισσότερο από το ίνοξ. Δεν ξέρω και τι πλακάκι σκέπτεσαι να βάλεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι λιγο ακριβη η τιμη, αλλα εχει σημασια και ο παγκος. Εαν μεσα στην τιμη ειναι και ο παγκος απο τεχνογρανιτη τοτε ειναι καλη η τιμη.

 

Ωραια ειναι , αν και δε με ενθουσιαζουν ιδιαιτερα οι κλασσικες κουζινες. Αλλα αυτα ειναι γουστα. Ισως για εξοχικο να την προτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ακριβώς το στυλ που θα διάλεγα κι εγώ. Το καλό είναι ότι, επειδή είναι κλασσική, υπάρχει σαν πρόταση σε όλες μα όλες τις εταιρείες. Οπότε μπορείς να πάρεις προσφορές από παντού.

 

Εμφανισιακά, οι ωραιότερες ρετρό ηλεκτρικές συσκευές είναι οι Smeg, αλλά είναι πανάκριβες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Είναι όμορφη κουζίνα, αλλά βρίσκω την τιμή τσιμπημένη.

 

Προσωπικά δεν θα επένδυα σε κουζίνα ανοιχτόχρωμη (μιλώ για αυτή την τιμή) με μικρά παιδιά..

 

Θα έβαζα μια από το ΙΚΕΑ, όπου υπάρχουν και πορτάκια μασίφ και σου δίνουν εγγύηση για 25 χρόνια. Τη βάλαμε στο εξοχικό και ένα πορτάκι που "σημαδεύτηκε", μας το άλλαξαν αν και μοντέλο καταργήθηκε. Το ίδιο ισχύει και σε περίπτωση αστοχίας υλικού.

 

Το μόνο βέβαια που δεν μοθ αρέσει στις κουζίνες τους είναι η πλάτη που είναι από σμαλτίνη και όχι από μοριοσανίδα.

 

Δλδ, αν δώσει κανείς τόσα χρήματα για κουζίνα, πόσο θα ανέβει το κόστος με τις ηλεκτρικές συσκευές?Το λέω γιατί θα πρέπει να το σκεφτείς και αυτό και να κάνεις μια προεπιλογή, ώστε να έχεις μια εικόνα για το τελικό κόστος.

 

Επίσης, η ανακαίνιση αφορά μόνο την κουζίνα, ή και το υπόλοιπο σπίτι?Γιατί τότε το κόστος ανεβαίνει.

 

Και μιας και ανακαινίζετε την κουζίνα, θα πρότεινα να βάλεις ένα ταχυθερμοσιφωνάκι, ανεξάρτητα από το αν έχεις ηλιακό. Τις πολύ κρύες μέρες δεν ανάβεις θερμοσίφωνα και αυτές με συννεφιά έχεις άμεσα ζεστό νερό για το οτιδήποτε-να πλύνεις ένα φρούτο, ή τα λαχανικά σου.

 

Ακόμη, θα σου πρότεινα να πάρεις ψυγειοκαταψύκτη με δύο μοτέρ, ώστε αν το ένα από τα δύο βγει εκτός λειτουργίας, να έχεις το άλλο.

 

Έχω πλυντήριο πιάτων Bosch 10 χρόνια και έχει βγει πολύ καλό.

 

Μικροκύματα δεν χρησιμοποιώ.

 

Με το καλό!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι ανακαινίζεις ολόκληρο το σπίτι.

 

Φαντάζομαι θα αλλάξεις και σωληνώσεις σε κουζίνα-μπάνιο. Και θα "επέμβεις" στον πίνακα.

Έχε υπόψη σου ότι μια ανακαίνιση ενός σπιτιούγύρω στα 100-120 τμ (2-3 Υ/Δ-ντουλάπες, συντήρηση παρκέ, κουζίνα, μπάνιο και WC, δάπεδα μέσα-έξω, ηλιακό, μερεμέτια, σοβατίσματα, στοκαρίσματα, βαψίματα, καλοριφέρ, τζάκι (?), ηλεκτρικές συσκευές,κλπ-κλπ θα σου βγεί από 30.000 ευρώ και πάνω (μέχρι όσο αντέχει ο καθένας) με υλικά σε πολύ λογικές τιμές και για κουζίνα από 3 χιλιάρικα και πάνω, αν έχεις γωνιακά ντουλάπια, περιστρεφόμενους μηχανισμούς και τα ρέστα μου ΧΩΡΙΣ ηλεκτρικές συσκευές), πιθανώς και στέγη αν είναι μονοκατοικία...

 

SOS, για όποια τιμή σου δίνουν να ζητάς αναλυτική προσφορά (κουζίνα-ντουλάπες) η οποία θα περιέχει όλες τις λεπτομέρεις. Οι εταιρείες το δίνουν για να περάσεις από το ταμείον, αλλά οι μαραγκοί σου λένε ναι, τόσο περίπου και μετά σου χρεώνουν και τη βίδα.

 

Επίσης, αναλυτικό συμφωνητικό με τον οποιοδήποτε ιδιώτη μάστορα, για τις εργασίες που θα λάβουν χώρα και το ΤΕΛΙΚΟ κόστος, ακόμα και αν είναι συγγενής σου, καθώς και για τα υλικά που θα χρησιμοποιήσει-πχ χαλκοσωλήνας ή πολυστρωματικός, προσοχή στα καλώδια και τις ασφάλειες αν επέμβεις στον πίνακα-καλύτερα το κάθε δωμάτιο να έχει ξεχωριστή ασφάλεια και κάποιες πρίζες όπου θα βάζεις ενεργοβόρες συσκευές να έχουν η κάθε μία τη δική της ασφάλεια στον πίνακα.

 

Επίσης κάνε μια βόλτα από γνωστά πολυκαταστήματα με τέτοια υλικά -κρίμα είναι να σου χρεώσουν τις πρίζες 800 ευρώ και να τις βρεις με 200, δεν χρειάζεται να είναι επώνυμες.

 

Επίσης sos, μη σου πούνε θα πληρώσεις μεροκάματα. ΟΧΙ μεροκάματα, προσφορά για την εργασία τελειωμένη.

 

Ακόμη να ξέρεις ότι οι εταιρείες κάνουν δόσεις, ο τεχνίτης τα θέλει ντούκου.

 

Επίσης θα πρέπει να αποφασίσετε αν θα κάνετε εσείς επίβλεψη ή θα το αναθέσετε σε κάποιο μηχανικό. Πολλές εταιρείες σου δίνουν το σπίτι με το κλειδί στο χέρι, αλλά υπάρχει ένα επιπλέον καπέλο, δλδ το ποσοστό τους στις επιμέρους αμοιβές μαστόρων κλπ.

 

Η αυτεπιστασία προϋποθέτει ελεύθερο χρόνο και διαθεσιμότητα αυτού που θα το αναλάβει. Δεν είναι εύκολο, μπαίνεις αργότερα στο σπίτι, αλλά επιλέγεις εσύ ό,τι θέλεις και όχι τη γκάμα αυτού που συνεργάζεται ο μηχανικός σου.

 

Να μην ξεχάσω:ΠΟΤΕ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ. Στο συμφωνητικό θα περιγράφεις την πορεία των εργασιών και την επιμέρους εξόφληση-κυρίως όταν έχεις να κάνεις με μαστόρους (υδραυλικούς ηλεκτρολόγους). Οι εταιρείες θα σου δόσουν αναλυτική προσφορά και τρόπο εξόφλησης.

 

Με το καλό και πάλι!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Ο γρανιτης τί διαφορα εχει απο τον τεχνογρανιτη? Εγω ηθελα να βαλω γρανιτενιο παγκο κι ο μηχανικος μου το απαγορεψε γιατι υπαρχουν μελετες που λενε οτι εκπεμπει καποιου ειδους ακτινοβολια ως ορυκτο κι ειναι επικινδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...