Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ SOS!!


katerina_mou

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα σας περιγράψω σύντομα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Στις 21-10-15 γέννησα την κόρη μου σε ιδιωτική κλινική σε μεγάλη επαρχιακή πόλη. Ο γυναικολόγος που με παρακολουθούσε συνεργαζόταν με τη συγκεκριμένη κλινική. Δυστυχώς λόγω οικονομικών προβλημάτων, τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά απ' οτι τα είχαμε υπολογίσει, με αποτέλεσμα την ημέρα εξόδου απο το μαιευτήριο να μην μπορούμε να εξοφλήσουμε το χρέος μας.

Αρχικά το μαιευτήριο δεν δεχόταν να φύγουμε και καταλήξαμε να μας αφήσουν αλλά κράτησαν όλα τα χαρτιά του παιδιού. Χωρίς το πιστοποιητικό γέννησης απο το παιδί δεν μπορούσα να πάω στο αρμόδιο ληξιαρχέιο να δηλώσω τη γέννηση του.

Σήμερα 13 μήνες μετά, μετά απο πολλές συζητήσεις και διαπραγματεύσεις με τη συγκεκριμένη κλινική, ακόμα αρνούνται να μου δώσουν τα χαρτιά και το παιδί μου ουσιαστικά δεν υπάρχει πουθενά!!!!

Πρέπει να πάμε στην Αθήνα γιατί πρόκειται να κάνει μια μικρή επέμβαση και δεν μπορώ να ταξιδέψω χωρίς χαρτιά του παιδιού.

Καταλαβαίνω τη θέση του νοσοκομείου και έχουν απόλυτο δίκιο γιατί στο κάτω κάτω τους χρωστάμε....Είναι όμως νόμιμο να κρατάνε τα χαρτιά του παιδιού μου?

Με εισαγγελική παρέμβαση πήγαμε στον αρμόδιο διοικητή του αστυνομικού τμήματος ο οποίος θα τους κάνει κάποια σύσταση αλλά απο εκεί και πέρα αν πάλι δεν τα δώσουν ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ??

Δεν υπάρχει δυνατότητα να με βοηθήσει κάποιος οικονομικά κι εμείς εδώ κι ένα χρόνο με δυσκολία τα βγάζουμε πέρα στις καθημερινές μας ανάγκες. Καταλαβαίνετε οτι όλο αυτό το διάστημα πληρώνω και τα εμβόλια καθώς δεν μπορώ καν να την ασφαλίσω.

Υπάρχει κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή ή να έχει ακούσει για παρόμοια υπόθεση?

Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

Θα σας περιγράψω σύντομα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Στις 21-10-15 γέννησα την κόρη μου σε ιδιωτική κλινική σε μεγάλη επαρχιακή πόλη. Ο γυναικολόγος που με παρακολουθούσε συνεργαζόταν με τη συγκεκριμένη κλινική. Δυστυχώς λόγω οικονομικών προβλημάτων, τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά απ' οτι τα είχαμε υπολογίσει, με αποτέλεσμα την ημέρα εξόδου απο το μαιευτήριο να μην μπορούμε να εξοφλήσουμε το χρέος μας.

Αρχικά το μαιευτήριο δεν δεχόταν να φύγουμε και καταλήξαμε να μας αφήσουν αλλά κράτησαν όλα τα χαρτιά του παιδιού. Χωρίς το πιστοποιητικό γέννησης απο το παιδί δεν μπορούσα να πάω στο αρμόδιο ληξιαρχέιο να δηλώσω τη γέννηση του.

Σήμερα 13 μήνες μετά, μετά απο πολλές συζητήσεις και διαπραγματεύσεις με τη συγκεκριμένη κλινική, ακόμα αρνούνται να μου δώσουν τα χαρτιά και το παιδί μου ουσιαστικά δεν υπάρχει πουθενά!!!!

Πρέπει να πάμε στην Αθήνα γιατί πρόκειται να κάνει μια μικρή επέμβαση και δεν μπορώ να ταξιδέψω χωρίς χαρτιά του παιδιού.

Καταλαβαίνω τη θέση του νοσοκομείου και έχουν απόλυτο δίκιο γιατί στο κάτω κάτω τους χρωστάμε....Είναι όμως νόμιμο να κρατάνε τα χαρτιά του παιδιού μου?

Με εισαγγελική παρέμβαση πήγαμε στον αρμόδιο διοικητή του αστυνομικού τμήματος ο οποίος θα τους κάνει κάποια σύσταση αλλά απο εκεί και πέρα αν πάλι δεν τα δώσουν ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ??

Δεν υπάρχει δυνατότητα να με βοηθήσει κάποιος οικονομικά κι εμείς εδώ κι ένα χρόνο με δυσκολία τα βγάζουμε πέρα στις καθημερινές μας ανάγκες. Καταλαβαίνετε οτι όλο αυτό το διάστημα πληρώνω και τα εμβόλια καθώς δεν μπορώ καν να την ασφαλίσω.

Υπάρχει κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή ή να έχει ακούσει για παρόμοια υπόθεση?

Ευχαριστώ πολύ....

 

 

Πρέπει να κανείς ασφαλιστικά μέτρα στην κλινική. Άσε το φόρουμ και πήγαινε σε δικηγόρο!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Deena

Εφόσον δεν έχουν πληρωθεί, μπορούσαν να κινηθούν νομικά εναντιον σας κ να διεκδικήσουν τα χρήματα τους. Το να σας κρατάνε τα χαρτιά του παιδιού είναι τουλαχιστον εκβιαστικό.

(Κ πολυ φοβάμαι οτι Θα υπάρχουν κ πρόστιμα που έχετε καθυστερήσει τόσο πολυ να δηλώσετε το παιδι)

Ευχομαι Καλα ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

Που ζούμε πια....κρατούν τα χαρτιά του παιδιού σας επειδή δεν είχατε την δυνατότητα να πληρώσετε?ε ας σας πήγαιναν δικαστικά για τα χρωστούμενα, με ποιο δικαιώμα σας εκβιάζουν με αυτόν τον τρόπο?

Εννοείται πως πρέπει να πάτε άμεσα σε δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που ζούμε πια....κρατούν τα χαρτιά του παιδιού σας επειδή δεν είχατε την δυνατότητα να πληρώσετε?ε ας σας πήγαιναν δικαστικά για τα χρωστούμενα, με ποιο δικαιώμα σας εκβιάζουν με αυτόν τον τρόπο?

Εννοείται πως πρέπει να πάτε άμεσα σε δικηγόρο.

 

ε τοτε να πηγαινουμε ολοι να γενναμε οπου θελουμε και στην εξοδο να μην πληρωνουμε και να θεωρουμε μαλιστα οτι μας εκβιαζουν και απο πανω!!!δεν μπορει να μιλας σοβαρα!!!

 

το αν ειναι νομιμο να σας κρατανε τα χαρτια του παιδιου ή οχι,μονον ενας δικηγορος μπορει να σας το πει με σιγουρια...ομως εχετε αφησει ηδη εναν χρονο να περασει χωρις να φαινεται το παιδι πουθενα...πιθανον να υπαρχει προστιμο για την μη δηλωση,ισως πρεπει να ρωτησεις και αυτο...

 

διακανονισμο με το νοσοκομειο δεν εχετε κανει??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! χωρίς καμία γνώση πάνω στα νομικά η πρώτη σκέψη είναι η νομική/ηθική καταπάτηση των δικαιωμάτων του παιδιού. δεν χρωστάει το παιδί λεφτά στην κλινική και όμως τα δικά του δικαιώματα καταπατούνται. το δικαίωμα στο να υπάρχει σαν πολίτης του κράτους,την ασφάλισης της υγείας και φυσικά της παιδείας και πόσα άλλα αν συνεχιστεί το θέμα με το ληξιαρχείο! ένας δικηγόρος θα μπορέσει να βγάλει άκρη! τα υπόλοιπα οικονομικά είναι δικό σας θέμα και πρέπει να βρείτε άκρη εσείς.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση. Ενας φιλος δικηγορος με συμβλυλεψε να παω στον εισαγγελεα για να επεμβει αμεσα καθως βιαζομαστε λογω του ταξιδιου πρεπει να κανουμε. Ομως δεν βλεπω να γινεται κατι...σημερα υποτιθεται θα καλεσουν την κλινικη αλλα δεν ειμαι πια καθολου σιγουρη οτι θα υποχρεωθει να τα δωσει.

Οσο για το διακανονισμο φυσικα και ηταν το πρωτο πραγμα που προτειναμε στην κλινικη. Τους ειχαμε παει και καποιες συναλλαγματικες αλλα δεν δεχονται.

Αναγκαστικα θα βαλουμε δικηγορο αν και σημερα δεν εχω καποιο αποτελεσμα αλλα θα ξεκινησει φανταζομαι μια χρονοβορα διαδικασι κι εγω δεν εχω χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχουν πέσει πολλά "κανόνια" στα μαιευτήρια, κάτι που δυστυχώς έχει οδηγήσει σε παρόμοια εκβιαστικά μέτρα. Για παράδειγμα, το 2012 όταν γέννησα εγώ, το ΙΑΣΩ ζητούσε προκαταβολή ενός ποσού ως εγγύηση κατά την εισαγωγή, καλύτερο φυσικά από το να σου κρατάνε τα χαρτιά του παιδιού.

 

Από την άλλη, αν μέσα σε έναν χρόνο η οικογένεια της θεματοθέτριας δεν έχει καταβάλει τίποτα στο μαιευτήριο, έχει και η ίδια χάσει πόντους αξιοπιστίας και φερεγγυότητας. Σε κάθε περίπτωση, ασφαλιστικά μέτρα θα ευδοκιμήσουν κατά την γνώμη μου, ειδικά αφού επίκειται ταξίδι του παιδιού για λόγους υγείας. Είναι βέβαια σίγουρο ότι το δικαστήριο θα θέσει θέμα διακανονισμού και της οφειλής, δεν μπορεί η κοπέλα να περιμένει ότι θα πάρει τα χαρτιά χωρίς να πληρώσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση. Ενας φιλος δικηγορος με συμβλυλεψε να παω στον εισαγγελεα για να επεμβει αμεσα καθως βιαζομαστε λογω του ταξιδιου πρεπει να κανουμε. Ομως δεν βλεπω να γινεται κατι...σημερα υποτιθεται θα καλεσουν την κλινικη αλλα δεν ειμαι πια καθολου σιγουρη οτι θα υποχρεωθει να τα δωσει.

Οσο για το διακανονισμο φυσικα και ηταν το πρωτο πραγμα που προτειναμε στην κλινικη. Τους ειχαμε παει και καποιες συναλλαγματικες αλλα δεν δεχονται.

Αναγκαστικα θα βαλουμε δικηγορο αν και σημερα δεν εχω καποιο αποτελεσμα αλλα θα ξεκινησει φανταζομαι μια χρονοβορα διαδικασι κι εγω δεν εχω χρονο...

 

Δεν θα είναι χρονοβόρα η διαδικασία. Θα κάνετε αίτηση ασφαλιστικών μέτρων με σωρευόμενο αίτημα προσωρινής διαταγής. Το αίτημα αυτό μπορεί να συζητηθεί ακόμα και την επόμενη μέρα από την κατάθεση. Αν χορηγηθεί η προσωρινή διαταγή και η κλινική δεν συμμορφωθεί, στέλνεις δικαστικό επιμελητή και παίρνει το χαρτί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενας φιλος δικηγορος με συμβλυλεψε να παω στον εισαγγελεα για να επεμβει αμεσα καθως βιαζομαστε λογω του ταξιδιου πρεπει να κανουμε. Ομως δεν βλεπω να γινεται κατι...σημερα υποτιθεται θα καλεσουν την κλινικη αλλα δεν ειμαι πια καθολου σιγουρη οτι θα υποχρεωθει να τα δωσει.

 

Πες στον φίλο σας να ζητήσει από τον Εισαγγελέα εισαγγελική παραγγελία. Σε αυτήν δεν μπορούν να μη συμμορφωθούν. Μην αποκλείεις πάντως να συμμορφωθούν ακόμα και μετά από τηλέφωνο από την Εισαγγελία.

 

Υ.Γ. Συγγνώμη που θα το θέσω έτσι, αλλά η πρόταση συναλλαγματικών πραγματικά περίμενες να γίνει δεκτή? Γέννησες μετά το φοβερό καλοκαίρι του 2015, από τότε και στο εξής οτιδήποτε άλλο πλην των μετρητών ή της πιστωτικής κάρτας υποβαθμίστηκε σε μη αξιόπιστο τρόπο πληρωμής, ειδικά μάλιστα στην περίπτωσή σας που έχετε ήδη αποδειχθεί μη φερέγγυοι.

Link to comment
Share on other sites

Η προταση των συναλλαγματικων εγινε αρχικα πριν βγω απο το νοσοκομειο. Οπου δεν εγινε δεκτη οπως και καθε αλλος τροπος πληρωμης εκτος μετρητων.

Να σημειωσω εδω οτι οπως ειπα η κλινικη εχει δικιο και καθε δικαιωμα ζηταει τα χρηματα της. Δεν θελω να αρχισω να εξιστορω ποιες συγκυριες και τραγικα γεγονοτα με εφεραν σε αυτη τη θεση γιατι δεν ειναι αυτο το θεμα. Ο καθενας εχει τα δικα του.

Το οτι δεν εγινε εσκεμμενα το ξερω μονο εγω.

Το μοναδικο θεμα αυτη τη στιγμη ειναι το παιδι!

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικο θεμα αυτη τη στιγμη ειναι το παιδι!

 

Φυσικά και είναι αυτό το θέμα, γι αυτό σου λέω ότι πρέπει να κινηθείς με σοβαρές νομικές ενέργειες άμεσα, έχετε ήδη καθυστερήσει πολύ. Και πάλι όμως, εστω και τώρα, δεν νομίζω ότι θα υπάρξει δικαστής που δεν θα διατάξει την κλινική να δώσει τα χαρτιά.

 

Καλά ξεμπερδέματα!

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε να πηγαινουμε ολοι να γενναμε οπου θελουμε και στην εξοδο να μην πληρωνουμε και να θεωρουμε μαλιστα οτι μας εκβιαζουν και απο πανω!!!δεν μπορει να μιλας σοβαρα!!!

 

το αν ειναι νομιμο να σας κρατανε τα χαρτια του παιδιου ή οχι,μονον ενας δικηγορος μπορει να σας το πει με σιγουρια...ομως εχετε αφησει ηδη εναν χρονο να περασει χωρις να φαινεται το παιδι πουθενα...πιθανον να υπαρχει προστιμο για την μη δηλωση,ισως πρεπει να ρωτησεις και αυτο...

 

διακανονισμο με το νοσοκομειο δεν εχετε κανει??

 

Ναι μιλάω πάρα πολυ σοβαρά, διάβασες κάπου στο ποστ μου να λέω πως καλά έκαναν και δεν πλήρωσαν??

Ίσα ίσα θα θεωρούσα λογικό να τους πάνε δικαστικά εφόσον δεν έχουν τακτοποιήσει τις οικονομικές τους εκκρεμότητες.

Η ερώτηση μου ήταν αν έχουν το δικαίωμα να τους κρατούν έτσι εκβιαστικά τα χαρτιά του μωρού.

Επίσης επειδή δεν είμαι δικηγόρος και δεν γνωρίζω το νομικό του θέματος της είπα ότι θα έλεγα στον καθένα δηλαδή να πάνε άμεσα σε δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα του συνηγόρου του πολίτη είναι: 213 1306703 και 213 1306605. Ασχολούνται κυρίως με προβλήματα με την δημόσια διοίκηση αλλα το νομικό τους τμήμα είναι εξαιρετικό και ίσως μπορούν να σε κατευθύνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Θα σας περιγράψω σύντομα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Στις 21-10-15 γέννησα την κόρη μου σε ιδιωτική κλινική σε μεγάλη επαρχιακή πόλη. Ο γυναικολόγος που με παρακολουθούσε συνεργαζόταν με τη συγκεκριμένη κλινική. Δυστυχώς λόγω οικονομικών προβλημάτων, τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά απ' οτι τα είχαμε υπολογίσει, με αποτέλεσμα την ημέρα εξόδου απο το μαιευτήριο να μην μπορούμε να εξοφλήσουμε το χρέος μας.

Αρχικά το μαιευτήριο δεν δεχόταν να φύγουμε και καταλήξαμε να μας αφήσουν αλλά κράτησαν όλα τα χαρτιά του παιδιού. Χωρίς το πιστοποιητικό γέννησης απο το παιδί δεν μπορούσα να πάω στο αρμόδιο ληξιαρχέιο να δηλώσω τη γέννηση του.

Σήμερα 13 μήνες μετά, μετά απο πολλές συζητήσεις και διαπραγματεύσεις με τη συγκεκριμένη κλινική, ακόμα αρνούνται να μου δώσουν τα χαρτιά και το παιδί μου ουσιαστικά δεν υπάρχει πουθενά!!!!

Πρέπει να πάμε στην Αθήνα γιατί πρόκειται να κάνει μια μικρή επέμβαση και δεν μπορώ να ταξιδέψω χωρίς χαρτιά του παιδιού.

Καταλαβαίνω τη θέση του νοσοκομείου και έχουν απόλυτο δίκιο γιατί στο κάτω κάτω τους χρωστάμε....Είναι όμως νόμιμο να κρατάνε τα χαρτιά του παιδιού μου?

Με εισαγγελική παρέμβαση πήγαμε στον αρμόδιο διοικητή του αστυνομικού τμήματος ο οποίος θα τους κάνει κάποια σύσταση αλλά απο εκεί και πέρα αν πάλι δεν τα δώσουν ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ??

Δεν υπάρχει δυνατότητα να με βοηθήσει κάποιος οικονομικά κι εμείς εδώ κι ένα χρόνο με δυσκολία τα βγάζουμε πέρα στις καθημερινές μας ανάγκες. Καταλαβαίνετε οτι όλο αυτό το διάστημα πληρώνω και τα εμβόλια καθώς δεν μπορώ καν να την ασφαλίσω.

Υπάρχει κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή ή να έχει ακούσει για παρόμοια υπόθεση?

Ευχαριστώ πολύ....

 

Αυτό που κάνει η κλινική είναι σαφώς παράνομο και απαράδεκτο. Με τη σύσταση της αστυνομίας δε θα γίνει κάτι, νομίζω. Πρέπει να πάτε στον εισαγγελέα, εσείς οι ίδιοι και να πάρετε εισαγγελική παραγγελία, που στην ουσία είναι εντολή από τον εισαγγελέα να γίνουν τα νόμιμα. Εκεί δεν πιστεύω να μην συμμορφωθούν. Ταυτόχρονα, απευθύνσου και στον συνήγορο του πολίτη.

 

Όμως, πολύ κακώς το αφήσατε τόσο πολύ. Και τα εμβόλια γιατί τα πληρώνεις από την τσέπη σου; Γιατί δεν έχεις πάει στην Πρόνοια, να βγάλεις βιβλιάριο σαν ανασφάλιστη και να κάνεις τα εμβόλια του παιδιού στο νοσοκομείο;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε τι διαβάζετε; Το παιδί για το κράτος δεν υπάρχει! Ποιο το νόημα βιβλιαρίου ανασφάλιστης (που αυτό δεν το ξέρουμε καθώς δεν προκύπτει από κάπου);

 

Απ τη στιγμή που ξέρατε ότι δεν μπορείτε να πληρώσετε, έπρεπε να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο. Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε 100% από δικούς σας λάθος χειρισμούς. Προφανέστατα. Το ότι δεν έχετε κινηθεί άμεσα για την επίλυση του ζητήματος της εγγραφής του παιδιού στο ληξιαρχείο, είναι επίσης τρομερό.

 

Σαφέστατα η κλινική δεν έχει δικαίωμα να παρακρατεί τα έγγραφα του παιδιού και μάλιστα σύμφωνα με το παρακάτω απόσπασμα (στο οποίο θα δεις και το πρόστιμο της αργοπορίας...), οι της κλινικής είναι υπόχρεοι βάσει νόμου για τη δήλωση της γέννησης του παιδιού.

 

Για τη δήλωση της γέννησης υπάρχει συγκεκριμένη προθεσμία. Αν η προθεσμία λήξει επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο εκπρόθεσμης δήλωσης. Η καταβολή του γίνεται σε παράβολο Δημοσίου, το οποίο παίρνετε από τις Δημόσιες Οικονομικές Υπηρεσίες (ΔΟΥ).

 

Η δήλωση πρέπει να γίνει σε διάστημα 10 ημερών από τον τοκετό, αλλιώς επιβαρύνεστε με πρόστιμο ύψους 4,40 ευρώ αν δηλώσετε τη γέννηση του παιδιού μέσα σε τρεις μήνες από τον τοκετό και 13,50 ευρώ αν απευθυνθείτε στο οικείο ληξιαρχείο έπειτα από τους τρεις πρώτους μήνες β μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση θα επιβαρυνθείτε και με 20% τέλος (ΟΓΑ).

 

Σύμφωνα με το νόμο υπόχρεοι για τη δήλωση γέννησης είναι ο πατέρας, ο γιατρός, η μαία, η μητέρα αλλά και κάθε τρίτος που αποδεδειγμένα βρισκόταν μπροστά στον τοκετό. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων, βέβαια, ο δηλών είναι ο πατέρας, ο οποίος συνήθως έχει και περισσότερο χρόνο σε σχέση με τη μητέρα για να ασχοληθεί με τέτοια ζητήματα.

 

Τα δικαιολογητικά με τα οποία πρέπει να προσέλθει κάποιος στο ληξιαρχείο, συγκεκριμένα στο Τμήμα Γεννήσεων είναι:

πιστοποιητικό του γυναικολόγου-μαιευτήρα, που βεβαιώνει πότε και πού έλαβε χώρα ο τοκετός

- See more at: http://www........gr/egkimosini/toketos/article/2622/h-grafeiokratia-toy-toketoy/#sthash.pzQNWfoq.dpuf

 

Άρα, πρέπει να δώσεις την υπόθεση σε δικηγόρο, όχι άμεσα ΧΘΕΣ! Άλλωστε θα σου χρειαστεί αργά ή γρήγορα όταν η κλινική θα κινηθεί νομικά για το χρέος σας προς αυτή.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάμε στην Αθήνα γιατί πρόκειται να κάνει μια μικρή επέμβαση και δεν μπορώ να ταξιδέψω χωρίς χαρτιά του παιδιού.

 

 

Επειδή δεν κατάλαβα, γιατί χρειάζεσαι χαρτιά του παιδιού για να ταξιδέψεις στην Αθήνα;; Από το εξωτερικό θα έρθεις;

 

Εννοείται ότι θα πρέπει να συμβουλευτείς δικηγόρο και απορώ γιατί δεν το έχεις κάνει εδώ και ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

ουτε με την ιδιωτικη κλινικη ενταξει ουτε με το παιδι.ειστε υπευθυνοι γιαυτο το παιδι και επρεπε να γινουν οι καταλληλες ενεργειες εξαρχης.αν το παιδι δεν επρεπε να χειρουργηθει θα εμενε αδηλωτο για παντα?περαστικα στο μωρο ευχομαι και μεγαλυτερη υπευθυνοτητα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα, γιατί χρειάζεσαι χαρτιά του παιδιού για να ταξιδέψεις στην Αθήνα;; Από το εξωτερικό θα έρθεις;

 

Εννοείται ότι θα πρέπει να συμβουλευτείς δικηγόρο και απορώ γιατί δεν το έχεις κάνει εδώ και ένα χρόνο.

 

 

Πως θα χειρουργήσουν ένα παιδί που δεν υπάρχει; Πρέπει να δηλωθεί η γέννησή του για να χειρουργηθεί. Έπρεπε δηλαδή να φτάσουν στο μη περαιτέρω για να κινήσουν διαδικασίες...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι χρονοβόρα η διαδικασία. Θα κάνετε αίτηση ασφαλιστικών μέτρων με σωρευόμενο αίτημα προσωρινής διαταγής. Το αίτημα αυτό μπορεί να συζητηθεί ακόμα και την επόμενη μέρα από την κατάθεση. Αν χορηγηθεί η προσωρινή διαταγή και η κλινική δεν συμμορφωθεί, στέλνεις δικαστικό επιμελητή και παίρνει το χαρτί.

 

 

Έχοντας κάνει πρόσφατα ασφαλιστικά μέτρα, με αίτημα προσωρινής διαταγής, η αμοιβή του δικηγόρου και τα έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Για να ταξιδεψεις με το αεροπλανο ακομα και για πτησεις εσωτερικου χρειαζεσαι πιστοποιητικα των παιδιων. Δεν ειχα κανει καμια κινηση μεχρι τωρα κατα του νοσοκομειου γιατι δεν ηθελα να ανοιξω διαμαχη αφου η κλινικη ετσι κι αλλιως εχει το νομο μερος της. Η προθεση μου ηταν και παραμενει να παω να τους εξοφλησω χωρις περαιτερω ενεργειες. Απλα τωρα πιεζομαι χρονικα. Οσο για το αν ειμαι υπευθυνη ξαναλεω οτι δεν ειναι αυτο το θεμα προς συζητηση εκτος και αν ειναι πιο ενδιαφερον το να κρινεται καποιος απο την ουσια της υποθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου,

μα αυτό που σου λένε τα μέλη είναι αυτό που ίσως δεν έχεις καταλάβει ακόμα - παρότι το έχουν σημειώσει και πιο πάνω:

 

ΔΕΝ έχουν τον νόμο με το μέρος τους για την συγκεκριμένη πράξη τους. Εσύ δεν υπεράσπισες το δικό σου δίκαιο ίσως ακριβώς επειδη δεν είχες καταλάβει ότι ΔΕΝ εχουν τον νόμο με το μέρος τους.

δηλαδή φοβήθηκες αδίκως να διεκδικήσεις αυτό που θα πρεπε να είχαν κάνει.

 

αυτό σου γράφουν πιο πάνω, ότι πρέπει να πας σε δικηγόρο.

 

το ερώτημά μου προς τα μέλη που διαβάζουν είναι , αν δεν έχει λεφτά για δικηγόρο τι κάνει?

 

πόσο θα της κοστίσουν αυτά που αναγράφονται εδώ πιο πάνω?

 

έχεις ψάξει και ρωτήσει δικηγόρο μέχρι τώρα? δεν φτάνει να πας αστυνομια εισαγγελέα όπως φαίνεται και μάλλον δεν σε συμβούλεψαν σωστά, ενώ (λέω εγώ τώρα)

θα πρεπε να σου εχουν πει οτι στο συγκεκριμένο θέμα έχεις εσύ το νόμο με το μέρος σου, να σου πουν τι να κάνεις.... δεν μπορείς να περιμένεις στη συγκεκριμένη περίπτωση αν αυτοι μονοι τους θα κανουν κατι, τα μετρα σου θα πρεπει να ειναι νομικα πιο επιθετικά.

 

παντως:

το πρόβλημά σου είναι ΔΥΟ διαφορετικά πράγματα όχι το ένα και το ίδιο.

 

είναι αλλο αδίκημα να μην πληρώνεις κάτι

και άλλο αδίκημα του νοσοκομείου να μη σου δίνει κάτι που δικαιούσαι αυτομάτως .

 

ας κανουν αυτοί νομικές κινήσεις για το αδίκημά σου που δεν πλήρωσες

και ας κανεις εσυ νομικές κινήσεις για το αδικημα τους που δεν σου εδωσαν το χαρτί.

 

δεν ειναι ένας ο νόμος - αλλά ασχολείται με αυτές τις περιπτώσεις ξεχωριστά, εντελώς .

 

δεν μπορεί ένας να αποφασίσει /επιλέξει να παρανομήσει,

επειδή "παρανόμησες" εσύ με το να μη πληρώσεις.

 

είναι παράνομος, δεν αναιρείται η παρανομία του επειδή είτε το χ αλλοθι.

ελπίζω να κατανοείς όπως το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα χειρουργήσουν ένα παιδί που δεν υπάρχει; Πρέπει να δηλωθεί η γέννησή του για να χειρουργηθεί. Έπρεπε δηλαδή να φτάσουν στο μη περαιτέρω για να κινήσουν διαδικασίες...

 

Και εμένα αυτή είναι η απορία μου. η θεματοθέτρια δείχνει να την απασχολεί πιο πολύ ο τρόπος που θα ταξιδέψει παρά το πως θα γίνει η επέμβαση.

 

Για να ταξιδεψεις με το αεροπλανο ακομα και για πτησεις εσωτερικου χρειαζεσαι πιστοποιητικα των παιδιων. Δεν ειχα κανει καμια κινηση μεχρι τωρα κατα του νοσοκομειου γιατι δεν ηθελα να ανοιξω διαμαχη αφου η κλινικη ετσι κι αλλιως εχει το νομο μερος της. Η προθεση μου ηταν και παραμενει να παω να τους εξοφλησω χωρις περαιτερω ενεργειες. Απλα τωρα πιεζομαι χρονικα. Οσο για το αν ειμαι υπευθυνη ξαναλεω οτι δεν ειναι αυτο το θεμα προς συζητηση εκτος και αν ειναι πιο ενδιαφερον το να κρινεται καποιος απο την ουσια της υποθεσης.

 

Εφόσον πιέζεσαι χρονικά και εφόσον το μόνο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι το αεροπορικό εισιτήριο, μήπως να ταξιδέψεις με άλλο τρόπο; πχ ΙΧ

 

Αυτή τη λύση βρίσκω εγώ.

 

Γιατί αυτή τη στιγμή το πραγματικό ερώτημα που θέτεις είναι πως μπορείς να δηλώσεις ένα παιδί χωρίς να υπάρχει πιστοποιητικό γέννησης και σε αυτό δεν θέλω να δώσω απάντηση.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...