Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσο συχνα κανετε πάρτυ


Recommended Posts

στο δικο μου περιβαλλον, σε ονομαστικες εορτες,σπανια εχουμε καλεσμα ή κανουμε καλεσμα...αν τυχει και ειναι σκ, τοτε αν ο εορταζον μας πει "σας περιμενουμε αποψε" ή αν το εχουμε συννενοηθει απο πριν οτι θα γιορτασουν και μπορουμε και εμεις,βρισκομαστε...συνηθως γιορταζουμε τα γενεθλια...αυτες οι σικε επισκεψεις σε γιορτες για τα χρονια πολλα, πραγματικα με κουραζουν πια...και επειδη ολους μας κουραζουν στην παρεα μαλλον, μενουμε στα χρονια πολλα...με τους φιλους μπορεις να βρεθεις οποια μερα σε βολευει,να πεις δυο κουβεντες,να παιξουν τα παιδια...

 

Και εμεις έτσι ειμαστε.Καλεις μιαμερα που βολευει τους φιλους σου 1-2 ζευγαρια γιανα περάσουμε καλα .Στις γιορτες όσες φορες πηγαινω οταν με καλουν γινεται χαμος ,δεν εχεις που να καθισεις κ τι να πεις,ετεροκλητοι ανθρωποι καμια σχέση μεταξυ τους συνήθως.Ειναι πιο πολυ τυπικο το θεμα κ βαριέμαι πολύ.Αν θες να δεις φιλους σου κ εισαι κοινωνικος όπως προανεφεραν φιλες φροντιζεις να τους καλεις συχνα-πυκνα κ ατομα που κανουν καλη παρέα μεταξυ τους κ περνατε καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάλι σε νιώθω και δε θεωρώ καθόλου υπερβολικό τον προβληματισμό σου.

Ζουμε σε ημιαστική περιοχή έξω από την Αθήνα...Και φυσικά υπάρχει μια σχετική οικονομική άνεση στον περίγυρο. Έχω έρθει πολλές φορές σε δύσκολη θέση, μην παρεξηγηθώ, είναι τιμή να σε καλεί ο άλλος, αλλά σε βάζει σε μια διαδικασία να καλέσεις κι εσύ...Επίσης το κόστος του δώρου, δύο, τρεις φορές τον χρόνο...Σε μας παίζουν και τραπεζώματα κλπ που οκ σε γενικές γραμμές τα χαίρομαι αλλά συχνά με βγάζουν εκτός προϋπολογισμού..Πάμε λοιπόν στα καλέσματα εναλλάξ, έχουμε δύο παιδιά και λέμε ως δικαιολογία ότι έχουν δύο παράλληλα καλέσματα.

Εμείς πάρτυ μια φορά το χρόνο, στα γενέθλια.

Link to comment
Share on other sites

Bρε κοριτσια 4 φορες το χρονο γιορτη δυο παιδων δεν ειναι υπερβολη, αλλο εαν οι γονεις τα βαριομαστε. Ετσι ερχεται η αποξενωση. Και σημερα τα παιδια δεν εχουν τις ευκαιριες να παιξουν που ειχαν τα παλια χρονια. Δυστυχως μονο οι παιδοτοποι και οι γιορτες υπαρχουν.

 

Οσο για το δωρο μπορει καποιος να βρει και καλο και οικονομικο δωρο. Τα καταστηματα τωρα κανουν συνεχεια προσφορες. Με 15 ευρω βρισκεις πολυ ωραια δωρα, απο playmobil, παιχνιδια, αξεσουαρ και ρουχα. Εγω συνηθως παιρνω ρουχα σε προσφορα, οποτε μια μπλουζα παιδικη επωνυμη που εκανε πχ. 30-40 ευρω την βρισκω 15-20 ευρω. Και στην περιπτωση της HOPE δεν χρειαζεται να δινει και 20 ευρω εαν οι γιορτες ειναι κοντα. Συνολικα 60 ευρω το χρονο δωρα για μια οικογενεια δεν ειναι πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια μου κανουν παρτυ μόνο στα γενεθλια τους. Στις γιορτες τους το σπιτι ειναι ανοιχτο για οποιον θελει.

Η πρωτη φορα που καθισαν ολοι οι γονεις σε παρτυ ηταν στην επαρχια. Ηρθαν μαλιστα μαζι με τους συζυγους και περασαμε πραγματικα τελεια!!!! Ιουνιος στην αυλη του σπιτιου. Μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση γιατι ειχα συνηθισει να αφηνουν οι περισσοτερες τα παιδια τους και να φευγους.

Κακη εντυπωση μου εκανε οταν γυρισαμε (εκτη δημοτικου) που εκανα παλι παρτυ στην αυλη οπου οι γονεις μου ειπαν οτι φευγουν και πανε για καφε!!!! Ειχαμε κρατησει τα τηλεφωνα απ ολους τους γονεις . Ενα παιδακι μαλιστα ηταν αρρωστο οπως αποδειχτηκε και ανεβασε πυρετο....

Link to comment
Share on other sites

Xαρά στο κουράγιο σου.Εγώ και στη δικη σου περιπτωση( παρολο που καλεις όπως καταλαβα τους πολυ στενούς)θα το έκανα μια μέρα κ για τους δύο και για τα έξοδα και για τη φασαρία.Θα έκανα μια μέρα υπερπαραγωγή γιορτή-γενεθλια κλπ κ αυτο.Τώρα το ξαναλεω το πως ο καθενας θελει να γιαρτάσει τα παιδια του ειναι δική του υποθεση κ το σέβομαι.Ως καλεσμενος ομως εχω τη δικη μ αποψη

Μιλησες μονο για στενους συγγενεις αν καταλαβα καλα;Εσυ καλεις φιλους-γνωστους συμμαθητες 3φορες σε ενα μηνα ;

 

Τι φιλους να καλεσει καλε?εδω μονο οι στενοι σου λεει μαζεύονται 30 ατομα.

 

Γιαννα ειμαστε ιδια ακριβως κατασταση.Εγω απλα στο γιο μου που εχει και γιορτη και γεννεθλια με λιγες μερες διαφορα κανω ένα.Και άλλο ένα για τον άλλο μου γιο και εμενα που γιορτάζουμε μαζι.Και στις 2 γιορτες κανω κανονικοτατο τραπεζι και κάθε φορα ψαχνω κι εγω τι διαφορετικο να κανω για να μη βαρεθουν ολοι.

 

Φετος που ο μεγαλος εχει μεγαλωσει σκέφτομαι μηπως μαζεψω καμια μερα και τους φιλους του οποτε για τρια μας κοβω κι εμας.

 

Εννοείται οποιος θελει ερχεται.Αν δε θελει η βαριεται καποιος χιλιες φορες να μην ερθει καθολου παρα να με κρινει για το ποσα παρτυ κανω εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 σελίδες θέμα σε μια ημέρα επειδή μια οικογένεια με 2 παιδιά καλεί τους ίδιους και τους ίδιους σε γιορτή και γενέθλια, δηλαδή 4 φορές τον χρόνο και συμπερασματικά κατά μέσο όρο 1 φορά το τρίμηνο.

 

Δεν καταλαβαίνω την υπερβολή. Αν θέλουν οι γονείς καλά κάνουν, δικαίωμα τους. Όπως και δικαίωμα της θεματοθέτριας να μην πάει σε κάποια συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μου περνούσε ποτέ απο το μυαλό ότι υπάρχει τέτοιο θέμα. . Αλήθεια τώρα! Να φανεί σε κάποιον περίεργο ή βαρετό να καλεί συχνά κόσμο ναί, να του φανεί αγενές είναι νομίζω εκτός πραγματικότητας.. Αν θες πας, οικονομικές λύσεις για δώρα παμπολλες, αν δεν θες δεν πας, από δικαιολογίες ουυυυυυυυυυ!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μου περνούσε ποτέ απο το μυαλό ότι υπάρχει τέτοιο θέμα. . Αλήθεια τώρα! Να φανεί σε κάποιον περίεργο ή βαρετό να καλεί συχνά κόσμο ναί, να του φανεί αγενές είναι νομίζω εκτός πραγματικότητας.. Αν θες πας, οικονομικές λύσεις για δώρα παμπολλες, αν δεν θες δεν πας, από δικαιολογίες ουυυυυυυυυυ!

 

Αν αναφέρεσαι σε αυτό που είπα εγώ ,είπα ότι στις γιορτές όποιος ενδιαφέρεται να παει ρωτάει αν κανουν οι εορτάζοντες γιορτή,ή οι εορτάζοντες καλουν όπως"ορίστε να σας κεράσουμε"Τώρα να το θεωρεις δεδομένο ότι οι άλλοι θα ρθουν και να τους λες "θα ρθείτε το βράδυ έτσι δεν ειναι;"τους φέρνεις σε δυσκολη θέση κ ναι το θεωρώ αγενές,ιδιαίτερα μεταξυ ανθρώπων που οπως πρειπα δεν ειναι συγγενεις,κολλητοι απλά κανουν παρέα.

Και όλα αυτά κατα τη γνώμη μου .Μπορειτε να έχετε αντιθετη,γι αυτο ρωτάω να δω πώς το σκέφτονται οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που σας καλεί μπορεί να χαρακτηριστεί πιεστικός ίσως, όχι όμως αγενής βρε συ..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, στην 5η σελίδα πια, έχω να πω ένα πράγμα. Όταν γουστάρω να πάω κάπου, ψάχνω αφορμές να πηγαίνω. Όταν αγαπώ κάποιον και περνάω καλά μαζί του δημιουργώ αφορμές για να βρισκόμαστε. Αντίθετα, όταν δεν ταιριάζω με κάποιον, όλα είναι αγγαρεία αλλά και πάλι κολακεύομαι που αποζητούν την παρουσία, την παρέα μου ή την παρέα των παιδιών μου τα δικά τους παιδιά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...