Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσο συχνα κανετε πάρτυ


Recommended Posts

Oxi αλλά αυτο που λεω ειναι οχι οτι με βλέπουν ως δωρο σε καμια περιπτωση προφωνως το κανουν χωρις να αντιλαμβάνονται οτι το να πηγαινουμε συνεχως οι ίδιοι κ όλοι μαζι μας κανει κ να μην περνάμε καλά.Εγώ στη θεση τους θα καλουσα μονο στα γενεθλια όλους κ στις γιορτες μονο συγγενεις κ κολλητους ή αυτους που θα ηθελαν να ρθουν να κεραστουν.Μια απο τις φορες που πηγαμε ειχε τοσο κοσμο στον παιδοτοπο που πονεσε το κεφάλιμου.

Ειπα επισης πως αν θελεις να κανεις παρεα με καποιον δεν ειναι αναγκη να τον καλεσεις μόνο σε γιορτη,μπορεις να τον καλεσεις οποτεδηποτε(δεν μιλησα για ασχετη μερα οπως λεειμια φιλη)κ όπως με ρωτησε κ μια αλλη φιλη όχι οταν παω απλη επισκεψη δεν θα παω δωρο κ τονιζω να μην φερουν κ σε μενα κάτι.Θα κανω ισως κανα γλυκο-κεικ να παω ίσως κανα κρασι αλλα πιθανοτατα κ τιποτα.Αυτη τη δουλεια θακανουμε;Καθε ΣΚ καπου παμε θα αγοραζω πραγματα.Ετσι αναγκάζωκ τον αλλο να φέρει

Για να μην σας ζαλιζω εμενα μ αρέσει η απλη -αυθορμητη προσκληση του στυλ"δεν ερχεστε Σαββατο απογευμα στο σπιτι για καφε;"Ούτε γιορτη ουτε ουτε τιποτα,ουτε τσουρμο ανθρώπων να μην εχεις να καθισεις κ τι να πεις.Οι γιορτες ειναι απλα υποχρεωση με τοσα ατομα κ φασαρια δεν ειναι για να βρεθουμε,γιαυτο μην μου λετε οτι ειναι κοινωνικοι μερικοι κ καλουν ....

 

Εδώ βρε εσύ δεν θές να πηγαίνεις σε γιορτές και γενέθλια επειδή όπως λες δεν προλαβαίνεις να τους αποθυμήσεις, θες να σε καλέσουν και κανα απόγευμα? Μήπως έχεις πρόβλημα με κάποιον καλεσμένο? Sorry έγω δεν έχω κατανοήσει ακριβώς (εκτός από το οικονομικό, δώρο) που είναι το πρόβλημα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ότι σου άφησαν οι γονείς τα παιδιά τους σε ένα παιδότοπο λογικά να το δείς, δε φέρεις ευθύνη. Καταλαβαίνω το άγχος σου απλώς θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν εκείνοι μεγαλύτερο.

 

Δεν ήταν παιδότοπος, το διευκρίνησα παραπάνω...σε παιδότοπο ή στο σπίτι μου, αν και πάλι δε θα μου άρεσε σαν κίνηση, θα ήμουν τουλάχιστον πιο χαλαρή.

 

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο να κάνεις πάρτυ στο σπίτι αν και προσωπικά δεν θα άφηνα το παιδί μου μόνο του κάπου, οπουδήποτε. Σε εξωτερικό χώρο όμως έχεις πολλαπλές ευθύνες και οι κίνδυνοι πολλαπλασιάζονται. Δεν μπορείς πετάς τέτοιο μπαλάκι ξαφνικά σε κάποιον άλλο - τον οποίο μάλιστα δεν γνωρίζεις και τόσο καλά. Εγώ πάλι απορώ πως είναι τόσο σίγουρες αυτές οι μαμάδες ότι αυτές στων οποίων την φροντίδα αφήνουν τα παιδιά τους θα είναι τόσο υπεύθυνες και προσεκτικές. :roll:

 

Ειλικρινά απορώ κι εγώ. Αδιανόητο μου φαίνεται. Δύο από αυτές δεν τις θυμόμουν καθόλου εγώ, μόνο από το παιδί που είχαν μαζί τους, κατάλαβα ποιες ήταν.

 

Γιατι βρε κορίτσια;; Αχ εγω είμαι από τις μαμάδες που παρακαλάω να ερθουν μόνα τους τα παιδιά γιατί έχω μικρο σπιτι και δεν χωράμε.

 

Για αυτο και φετος δε θα κάνουμε γενέθλια! Δεν ξαναπερναω το αγχος θα ερθει μονος του, θα φερει τα αδέρφια του που δεν ταιριάζουν και οι ηλικίες, θα ερθουν και οι δυο γονείς;

Της είπα οταν φτάσεις σε ηλικία οου θα αφήνουν τους φίλους σου μόνα τους σε ενα παρτυ τοτε θα κανεις και εσύ παρτυ! Ε δε το ξανά περνάω αυτο συγνωμη δηλαδη τα εκανα και τα ξανά έκανα φτανει!

 

Δε σε υποχρεώνει κανένας να το κάνεις...επίσης, έχεις τη δυνατότητα να πεις ευγενικά ότι το πάρτυ είναι μόνο για τα παιδάκια, λόγω έλλειψης χώρου. Κι όποιος θέλει έρχεται. Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που περιγράφω εγώ.

 

HOPE77 σου ζητώ συγγνώμη για την κατάχρηση του θέματός σου. Πάντως, όπως είπα και παραπάνω, εγώ καταλαβαίνω πώς νιώθεις και θεωρώ πως η λύση είναι, όπως είπαν και τα κορίτσια, να πηγαίνετε τα παιδιά εκ περιτροπής με το σύζυγο σε αυτά τα πάρτυ. Με δεδομένο, φυσικά, ότι τα παιδιά περνάνε καλά εκεί, γιατί αυτό είναι και το νόημα. Το δωράκι μπορεί να είναι και κάτι πολύ απλό, αφού έχουν άνεση να κάνουν τόσες γιορτές, το θεωρώ απίθανο να σας προσκαλούν για τα δώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βρε εσύ δεν θές να πηγαίνεις σε γιορτές και γενέθλια επειδή όπως λες δεν προλαβαίνεις να τους αποθυμήσεις, θες να σε καλέσουν και κανα απόγευμα? Μήπως έχεις πρόβλημα με κάποιον καλεσμένο? Sorry έγω δεν έχω κατανοήσει ακριβώς (εκτός από το οικονομικό, δώρο) που είναι το πρόβλημα.

Βρε κοριτσι ειπα οτι αν θες να εισαι κοινωνικος κ να βρεθεις με παρέα τους καλεις κανα απογευμα σπιτι νατους δεις με την ησυχία σου κ όχι καλα κ ντε στις γιορτες.Οταν λεω να βρεθουμε εννοω οχι αναγκαστικα σε γενεθλια καθε μηνα,μεσοβδομαδα κλπ αλλά καποιο ΣΚ να εχεις πραγματικα να τους δεις καιρο ,να πεις τα νεα σου κλπ.Εγω ετσι εννοώ την παρέα .

Αλλά εσεις περα απο τη γνώμη σας δεν μ απαντησε καμια,σας καλουν τη σημερον ημερα απλοί φιλοι κ σε γιορτη κ σε γενεθλια των παιδιών τους;Ετσι για στατιστικους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως όταν σε καλεί κάποιος που συμπαθείς και εκτιμάς, χαίρεσαι με την πρόσκλησή του (άσχετα με το αν θα μπορέσεις να πας ή όχι). Είτε είναι σε πάρτυ, είτε είναι για καφέ, είτε είναι για βόλτα στην πλατεία, είτε είναι για ρεβεγιόν.

Όταν αναγκάζεσαι να βλέπεις άτομα που δεν συμπαθείς, που νιώθεις ότι χάνεις το χρόνο σου, στραβώνεις, μετράς τα έξοδα, το χρόνο που χάνεις κτλ. Λες 1-2 φορές το χρόνο και πολύ τους είναι.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Απλά, τουλάχιστον στο σπίτι, δε θα είχα την έννοια ότι μπορεί να φύγουν με κανέναν ξένο, να σπάσουν κανένα πόδι πάνω-κάτω στα σκαλιά, να τα πλησιάσει κανένας στις τουαλέτες...:? Έφαγα χοντρή φρίκη με τη χαλαρότητά τους. Μάλιστα, ήταν 4 οι γονείς που μου τα άφησαν, θυμήθηκα κι άλλη μία.

 

 

Αν δεν έχεις προβλέψει φύλαξη και έχεις βασιστεί στο ότι τα παιδιά θα συνοδεύονται, απλά το λες. Εμένα στο τελευταίο πάρτι του γιού μου σε παιδότοπο, μου είπε μία μαμά ότι έχει δουλειά αλλά να μην ανησυχώ, θα περάσει να μου τον αφήσει και της είπα πολύ ευχαρίστως αλλά να συνεννοηθεί με κάποια άλλη μητέρα, γιατί εγώ θα έχω να υποδέχομαι τους καλεσμένους και δεν μπορώ να αναλάβω ευθύνη να προσέχω ασυνόδευτο παιδάκι.

Το να κάνεις πάρτι με ασυνόδευτα παιδιά, θέλει άλλη προετοιμασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι βρε κορίτσια;; Αχ εγω είμαι από τις μαμάδες που παρακαλάω να ερθουν μόνα τους τα παιδιά γιατί έχω μικρο σπιτι και δεν χωράμε.

 

Για αυτο και φετος δε θα κάνουμε γενέθλια! Δεν ξαναπερναω το αγχος θα ερθει μονος του, θα φερει τα αδέρφια του που δεν ταιριάζουν και οι ηλικίες, θα ερθουν και οι δυο γονείς;

Της είπα οταν φτάσεις σε ηλικία οου θα αφήνουν τους φίλους σου μόνα τους σε ενα παρτυ τοτε θα κανεις και εσύ παρτυ! Ε δε το ξανά περνάω αυτο συγνωμη δηλαδη τα εκανα και τα ξανά έκανα φτανει!

 

Άλλο είναι εσυ ως οικοδεσποινα να πεις ότι τα παιδακια μπορουν να κατσουν μονα τους και άλλο να στα φορτωσω εγω θες δε θες.

Εγω παλι που εχω μεγαλο σπιτι με εσωτερικη σκαλα και επικινδυνα σημεια δε θα μπορουσα πρακτικα να προσεχω όλα τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Daenerys_T. Τον καθενα οπως τον βολευει. Aυτη θελει να κανει γιορτη στα παιδια της και ειναι και ευκαιρια να συναντηθει και με τους φιλους της. Εσενα σε βολευει ο καφες , αυτη την βολευει η γιορτη γιατι προσφερει χαρα και στα παιδια της. Τι το καλυτερο. Αφυσικο μου φαινεται καποιος να ενοχλειται επειδη τον καλουν. Συνηθως οι παρεξηγησεις γινονται για το αντιθετο.

Βρε συ hope, νομιζω οτι δεν την συμπαθεις και πολυ την συναδελφο του αντρα σου. Κατι ψαχνεις πισω απο τις προσκλησεις της.

Αν πχ. το εκανε δικη σου φιλη θα σε ενοχλουσε αυτο?

 

 

Παντως εγω τωρα που εκανα και δευτερο παιδι σκεφτομαι να τα κανω ολα και στο δευτερο παιδι μου. Οπως και στο πρωτο. Μαλιστα νιωθω ασχημα να μην τα κανω. Να το ριξω το δευτερο? Δεν γινονται αυτα. Οτι κανεις στο ενα κανεις και στο αλλο. Επειδη η γιορτη του πρωτου παιδου ειναι κοντα με τα γενεθλια του δευτερου παιδιου μου περασε η ιδεα να τα κανουμε μαζι φετος , αλλα την απερριψα για το λογο που ειπα..

 

 

Αγγελινα

Αυτο με ειχε ενοχλησει και εμενα στη γιορτη του παιδιου μου, που ειχαμε καλεσει καποιους συμμαθητες αλλα οχι ολη την ταξη. Το θεωρησα αγενεια, να μου αφησουν το παιδι τους και να φυγουν. Βεβαια εμεις θεμα φυλαξης δεν ειχαμε γιατι ειχαμε κλεισει εναν μικρο παιδοτοπο αποκλειστικα για εμας.Μαλιστα ειχα αποφυγει να καλεσω πολλους δικους μας γνωστους με τα παιδια τους με την προοπτικη να γνωριστουμε οι γονεις των συμμαθητων καλυτερα.

 

Ομως φετος που ενα παιδακι ειχε καλεσει ολοκληρη την ταξη, το εκανα και εγω για να μην τους επιβαρυνω οικονομικα, αν και ηθελα πολυ να μεινω. Μονο τα 20 παιδια θα τους στοιχιζαν 150 ευρω. Θα επρεπε να κερνανε και αλλους τοσους και παραπανω γονεις? Απο διακρητικοτητα το εκανα. Οταν βλεπουμε προσκλησεις με λιγα παιδια απο το σχολειο τοτε μενουμε. Οταν καποιος καλει ολοκληρη την ταξη φαινεται οτι ο σκοπος του ειναι αποκλειστικα η διασκεδαση των παιδιων και οχι τοσο η γνωριμια με τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως όταν σε καλεί κάποιος που συμπαθείς και εκτιμάς, χαίρεσαι με την πρόσκλησή του (άσχετα με το αν θα μπορέσεις να πας ή όχι). Είτε είναι σε πάρτυ, είτε είναι για καφέ, είτε είναι για βόλτα στην πλατεία, είτε είναι για ρεβεγιόν.

Όταν αναγκάζεσαι να βλέπεις άτομα που δεν συμπαθείς, που νιώθεις ότι χάνεις το χρόνο σου, στραβώνεις, μετράς τα έξοδα, το χρόνο που χάνεις κτλ. Λες 1-2 φορές το χρόνο και πολύ τους είναι.:mrgreen:

 

Δεν ειναι οτι δεν τους συμπαθώ τους ανθρώπους το ξαναπα μου έρχεται λιγο too much όλο αυτο κ μαλιστα σε όλους(περυσι η ιδια μου ελεγε οτι ειχε καλέσει καποιους που ηταν μαζι σε δραστηριοτητα τον προηγουμενο χρόνο κ δεν ειχαν πολλά-πολλα).Τωρα αν ηταν κολλητοι οπως σχολιαζει μια φιλη προφανως δε θα μου φαινόταν το ίδιο μην τα ξαναλεω ειμαστε απλοι φιλοι κ εγω κ οι αλλοι που καλει αυτο μ έκανε ιδιαιτερη εντυπωση το όλοι σε όλα.

Προφανως ας κανει ο καθενας ο,τι θελει εγώ δεν ειπα να μην το κανει αφου ετσι θέλει απλά κ εγώ εχω το δικαιωμα να αναρωτιέμαι κ να μην συμφωνω.ουτε τους κοτσομπολεψα σε κανέναν ουτε καν στον άνδρα μ είπα κατι απλά μου παραξενοφανηκε συνεχεια βεγγερες κ μαλιστα σε τετοιες εποχες

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα θα μου φαινόταν κάπως όλο αυτό...να τρέχω για δώρα στα ίδια άτομα κάθε μήνα. Απλά νομίζω ότι βρίσκονται (γιορτές-γενέθλια) μαζεμένα γι αυτό είναι λίγο υπερβολικό. Στην γιορτή θα μπορούσαν να έλεγαν μην φέρνεται δώρο αφού μας φέρατε πριν λίγες μέρες π.χ.

Πάντως όπως συνηθίζει ο καθένας...όλα τα άλλα του φαίνονται "κάπως".

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρία παιδιά και έκανα εξ αρχής ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΗ ΚΑΙ ΓΕΝΕΘΛΙΑ. Επίσης γιορτάζω την ονομαστική γιορτή του άντρα μου και τη δική μου με κόσμο καθώς και την επέτειό μας. Οι καλεσμένοι δεν είναι πάντα οι ίδιοι, γιατί κάθε παιδί έχει τους δικούς του φίλους, και εμείς επίσης τους δικούς μας! Ναι, μου αρέσει να ανοίγω το σπίτι μου, χαιρόμαστε όλοι τους συγγενείς/φίλους που μας τιμούν με την παρουσία τους και για να πω την αλήθεια δεν σκέφτηκα ποτέ ότι κάποιος μπορεί να ενοχληθεί επειδή το ένα μου παιδί γιορτάζει την 1η ενός μήνα και το άλλο την 29η του ίδιου μήνα οπότε μπορεί να τον προσκαλέσω και στα δύο!!! Σόρρυ, αν δεν θέλει ,ας μην έρθει δεν θα χαλαστώ προσωπικά!

Στην αρχή η οικογένεια του άντρα μου ξίνιζε ελαφρώς με τις πολλές γιορτές όπως έλεγαν, αλλά προσωπικά ποσώς με ενδιέφερε! Το πήραν απόφαση κι εγώ από τη μεριά μου δεν ενοχλούμαι άμα πουν ότι δεν προλαβαίνουν/μπορούν να έρθουν. Νομίζω ότι γενικά έχουμε μια τάση να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα. Θες να ανοίξεις το σπίτι σου. Καλείς αυτούς που θες να είναι μαζί σου εκείνη την ημέρα. Αν μπορούν/θέλουν έρχονται. Αν όχι, δεν έρχονται! Οι υπόλοιποι περνάτε μια χαρά, και εκείνοι που δεν ήρθαν προφανώς περνάνε επίσης καλά γιατί κάνουν κάτι που θέλουν. Έτσι το βλέπω εγώ και γενικά έχω αποφασίσει να μην παρεξηγώ για να περνάω καλύτερα!!!

 

ΕΠίσης, για το άλλο θέμα που προέκυψε κατά τη διάρκεια της συζήτησης, να πω ότι όταν εγώ προσκαλώ παιδάκια για παιδικό πάρτυ στο σπίτι γράφω πάντα στην πρόσκληση την ώρα έλευσης και την ώρα αναχώρησης. ΘΕωρώ ότι οι γονείς θα έρθουν, θα αφήσουν τα παιδιά τους και θα πρέπει να είναι συνεπείς στην ώρα που τελειώνει το πάρτυ. Έτσι κάναμε και στο εξωτερικό που έχω ζήσει πολλά χρόνια και το βρίσκω πολύ πιο λογικό και πρακτικό από αυτό που γίνεται σε πολλά πάρτυ εδώ που μαζεύονται μαμάδες τις οποίες δεν γνωρίζει η οικοδέσποινα και που δεν έχει τίποτα να πει μαζί τους (τα παιδιά μας είναι φίλοι, όχι εμείς!!!!), οπότε αντί να ασχολείται με το πώς θα περάσουν τα παιδιά καλά, πρέπει να περιποιείται και να προσέχει να περάσουν καλά οι μαμάδες! Αφήνεις το παιδί σου, έχεις ένα ωραίο 2ωρο ή 3 ωρο να κάνεις ό,τι θες (να πας για καφέ με τις δικές σου φίλες πχ, κάτι που λείπει σε όλες τις μανούλες) και μετά παίρνεις το παιδάκι σου που έχει περάσει κι αυτό καλά και πάτε όλοι σπίτι σας ικανοποιημένοι. Επίσης η οικοδέσποινα (με 2-3 άτομα δικά της που θα την βοηθήσουν) αναλαμβάνει τα παιδιάκια που είναι προσκεκλημένα, αλλα κι εκείνη ξέρει ότι μετά από 3 ωρίτσες τα παιδάκια θα πάνε σπίτι τους χορτάτα από παιχνίδι και όλα τα υπόλοιπα κι εκείνη θα ξεκουραστεί. Γιατί αυτό να φαίνεται γαϊδουριά;;;;;;; (Φυσικά δεν μιλάμε για παιδιά κάτω των 4 ετών, νομίζω αυτό εννοείται, έτσι; Εκεί φυσικά χρειάζονται οι μαμάδες για την προσοχή των παιδιών τους).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν έχεις προβλέψει φύλαξη και έχεις βασιστεί στο ότι τα παιδιά θα συνοδεύονται, απλά το λες.

 

Tι να πω, το αυτονόητο; Ο χώρος είναι γνωστός σε όλους τους κατοίκους της πόλης μου και "φωνάζει" πως δεν έχει σχέση με παιδότοπο. Άσε που δε μου το είπαν από την ημέρα που πήρανε την πρόσκληση...μου σκάσανε μύτη την ώρα του πάρτυ με τα παιδιά στο χέρι, με ρώτησαν τι ώρα να έρθουν να τα πάρουν και φύγανε κυρίες.

 

Αλλά εσεις περα απο τη γνώμη σας δεν μ απαντησε καμια,σας καλουν τη σημερον ημερα απλοί φιλοι κ σε γιορτη κ σε γενεθλια των παιδιών τους;Ετσι για στατιστικους λόγους.

 

Εμάς, κάποιοι, ναι. Όχι πολλοί, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω, το αυτονόητο; Ο χώρος είναι γνωστός σε όλους τους κατοίκους της πόλης μου και "φωνάζει" πως δεν έχει σχέση με παιδότοπο. Άσε που δε μου το είπαν από την ημέρα που πήρανε την πρόσκληση...μου σκάσανε μύτη την ώρα του πάρτυ με τα παιδιά στο χέρι, με ρώτησαν τι ώρα να έρθουν να τα πάρουν και φύγανε κυρίες.

 

Ναι, το αυτονόητο. 'Ξέρετε, μάλλον θα πρέπει να τον πιείτε εδώ τον καφέ σας, γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα να τον/την προσέχω, και φοβάμαι μήπως συμβεί κάτι'.

Απλά σε έπιασαν απροετοίμαστη:lol:.

 

Hope77, όχι εμείς δεν έχουμε κανέναν φίλο που να γιορτάζει με τέτοιο ρυθμό. Οι φίλοι των παιδιών μου, οι κολλητοί, τους καλούν και σε γενέθλια και σε γιορτή, συνήθως το ένα από τα δύο καλέσματα είναι πολύ απλό, σαν συγκέντρωση για παιχνίδι. Το θέμα όμως δεν είναι αν είναι συνηθισμένο ή όχι, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, το θέμα είναι τι κάνεις εσύ.

 

Anemoni, εμείς πάλι στα γενέθλια των παιδιών, καλούμε τους φίλους τους με όλη την οικογένεια, γονείς παιδιά, βγάζουμε και ένα κρασάκι στο τέλος για τους μεγάλους, γνωριζόμαστε, με κάποιους έχουμε γίνει και φίλοι. Έτσι μας αρέσει. Σημασία πάλι δεν έχει τι αρέσει στον καθέναν αλλά τι λέει η πρόσκληση. Αν η πρόσκληση λέει 'αφήνετε' τα παιδιά, ΟΚ. Αν όμως όχι, δημιουργείται πρόβλημα αν υπάρχουν παιδιά ασυνόδευτα. Δεν είναι μόνο η ασφάλεια. Είναι γενικά η εποπτεια ενός παιδιού. Δεν ξέρω αν θα το χαρακτήριζα γαϊδουριά, αλλά σίγουρα δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Βερενικη. Καλυτερα να αναγράφεται στη πρόσκληση το τι θέλει ο καθενας να κανει στο παρτυ του παιδιού του κι οποιος θέλει έρχεται.

Όπως το θέτετε για το θεμα επίβλεψης σε ενα μεγάλο χωρο το κκατανοώ και εχετε δίκιο.

 

Τωρα για τα καλέσματα, εχουμε καλούς μας φίλους που μας καλούν και στις γιορτές των παιδιών τους αλλα δε νομιζω να παρεξηγουνται οταν δεν πηγαινουμε για το χψ λογο.

 

Γενικά με τους καλούς μας φίλους δεν χωράνε παρεξηγήσεις,ο,τι μπορει και όπως μπορεί ο καθένας. Τωρα για τους πιο μακρινούς φιλους ειναι πιο "τυπικά " τα πράγματα.

 

Το θεμα ειναι πως νιώθεις για το αλλον. Εχω πιάσει τον ευατό μου να παρεξηγει κατι που μου κανει κάποιος που δε νιωθω κοντα μου και να μην πειραζει καθόλου αν κανει το ιδιο καποιος που νοιάζομαι. Λαθος βεβαια αλλα μου εχει συμβεί!

Link to comment
Share on other sites

ΕΠίσης, για το άλλο θέμα που προέκυψε κατά τη διάρκεια της συζήτησης, να πω ότι όταν εγώ προσκαλώ παιδάκια για παιδικό πάρτυ στο σπίτι γράφω πάντα στην πρόσκληση την ώρα έλευσης και την ώρα αναχώρησης. ΘΕωρώ ότι οι γονείς θα έρθουν, θα αφήσουν τα παιδιά τους και θα πρέπει να είναι συνεπείς στην ώρα που τελειώνει το πάρτυ. Έτσι κάναμε και στο εξωτερικό που έχω ζήσει πολλά χρόνια και το βρίσκω πολύ πιο λογικό και πρακτικό από αυτό που γίνεται σε πολλά πάρτυ εδώ που μαζεύονται μαμάδες τις οποίες δεν γνωρίζει η οικοδέσποινα και που δεν έχει τίποτα να πει μαζί τους (τα παιδιά μας είναι φίλοι, όχι εμείς!!!!), οπότε αντί να ασχολείται με το πώς θα περάσουν τα παιδιά καλά, πρέπει να περιποιείται και να προσέχει να περάσουν καλά οι μαμάδες! Αφήνεις το παιδί σου, έχεις ένα ωραίο 2ωρο ή 3 ωρο να κάνεις ό,τι θες (να πας για καφέ με τις δικές σου φίλες πχ, κάτι που λείπει σε όλες τις μανούλες) και μετά παίρνεις το παιδάκι σου που έχει περάσει κι αυτό καλά και πάτε όλοι σπίτι σας ικανοποιημένοι. Επίσης η οικοδέσποινα (με 2-3 άτομα δικά της που θα την βοηθήσουν) αναλαμβάνει τα παιδιάκια που είναι προσκεκλημένα, αλλα κι εκείνη ξέρει ότι μετά από 3 ωρίτσες τα παιδάκια θα πάνε σπίτι τους χορτάτα από παιχνίδι και όλα τα υπόλοιπα κι εκείνη θα ξεκουραστεί. Γιατί αυτό να φαίνεται γαϊδουριά;;;;;;; (Φυσικά δεν μιλάμε για παιδιά κάτω των 4 ετών, νομίζω αυτό εννοείται, έτσι; Εκεί φυσικά χρειάζονται οι μαμάδες για την προσοχή των παιδιών τους).

 

ΠΑΛΙ περιγράφεται μια διαφορετική κατάσταση από αυτήν για την οποία μίλησα εγώ. Λες ότι εσύ καλείς τα παιδάκια χωρίς τους γονείς, στο σπίτι σου και μάλιστα με ωράριο. Μια χαρά είναι, δικό σου το πάρτυ, δικοί σου οι κανόνες! Εγώ μιλάω για δικό μου κάλεσμα όλης της τάξης μαζί με τους γονείς, σε μη ελεγχόμενο χώρο, όπου κυκλοφορούσαν και άγνωστα-άσχετα με το πάρτυ άτομα! Τι σχέση έχουν αυτά τα δυο μεταξύ τους;

 

Ναι, το αυτονόητο. 'Ξέρετε, μάλλον θα πρέπει να τον πιείτε εδώ τον καφέ σας, γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα να τον/την προσέχω, και φοβάμαι μήπως συμβεί κάτι'.

Απλά σε έπιασαν απροετοίμαστη:lol:.

 

Όχι απλώς...μου είχε πέσει το σαγόνι στο πάτωμα και δεν πρόλαβα να αντιδράσω καθόλου. Όταν ήρθε και η τελευταία, μου φάνηκε βλακεία να την "υποχρεώσω" να καθίσει, τη στιγμή που οι άλλες είχαν φύγει.

 

Πάντως κι οι υπόλοιποι γονείς το παρατήρησαν και το σχολίασαν πολύ αρνητικά. Ήρθα και σε δύσκολη θέση, γιατί μία μαμά, από αυτές που κάθισαν, επέμενε πως οι υπόλοιπες κατάλαβαν λάθος ότι το πάρτυ ήταν χωρίς γονείς. Είχα κι αυτό στο μυαλό μου, έλεγα "πλάκα θα 'χει". Όταν ήρθαν να πάρουν τα παιδιά τους, τις ρώτησα διακριτικά μήπως έγινε κάποια παρεξήγηση και μου απάντησαν χαλαρά πως όχι, απλά ήταν ευκαιρία να πάνε κάπου χωρίς τα παιδιά τους. Όχι επί λέξει, αλλά αυτό ήταν το νόημα.

 

Ομως φετος που ενα παιδακι ειχε καλεσει ολοκληρη την ταξη, το εκανα και εγω για να μην τους επιβαρυνω οικονομικα, αν και ηθελα πολυ να μεινω. Μονο τα 20 παιδια θα τους στοιχιζαν 150 ευρω. Θα επρεπε να κερνανε και αλλους τοσους και παραπανω γονεις? Απο διακρητικοτητα το εκανα. Οταν βλεπουμε προσκλησεις με λιγα παιδια απο το σχολειο τοτε μενουμε. Οταν καποιος καλει ολοκληρη την ταξη φαινεται οτι ο σκοπος του ειναι αποκλειστικα η διασκεδαση των παιδιων και οχι τοσο η γνωριμια με τους γονεις.

 

summer wine, σε διαβεβαιώ πως δεν είναι έτσι. Όταν κάποιος καλεί όλη την τάξη, προτίθεται και να παίξουν τα παιδιά, αλλά και να βρουν μια ευκαιρία να βρεθούν όλοι οι γονείς μαζί. Αν έχει οικονομικό πρόβλημα το διευκρινίζει στην πρόσκληση, πως το πάρτυ είναι μόνο για τα παιδιά, δεν το αφήνει στην τύχη. Αλλιώς πάνε τσάμπα οι πολλές ετοιμασίες και η μεγάλη τούρτα κι επιπλέον ο άλλος σε παρεξηγεί, πως τον χρησιμοποίησες για παρκάρισμα και του φόρτωσες την ευθύνη του παιδιού σου, χωρίς να τον ρωτήσεις. Εγώ τουλάχιστον έτσι το είδα και δεν πρόκειται να ξανακαλέσω κανέναν από αυτούς τους γονείς, γιατί μου το είπαν κιόλας πως δεν ετίθετο κάποιο άλλο θέμα, κάνανε το γούστο τους καθαρά. Εξαιτίας τους χάλασε η διάθεσή μου και δε μπόρεσα να χαρώ τα γενέθλια του παιδιού μου.

Link to comment
Share on other sites

........

summer wine, σε διαβεβαιώ πως δεν είναι έτσι. Όταν κάποιος καλεί όλη την τάξη, προτίθεται και να παίξουν τα παιδιά, αλλά και να βρουν μια ευκαιρία να βρεθούν όλοι οι γονείς μαζί. Αν έχει οικονομικό πρόβλημα το διευκρινίζει στην πρόσκληση, πως το πάρτυ είναι μόνο για τα παιδιά, δεν το αφήνει στην τύχη. Αλλιώς πάνε τσάμπα οι πολλές ετοιμασίες και η μεγάλη τούρτα κι επιπλέον ο άλλος σε παρεξηγεί, πως τον χρησιμοποίησες για παρκάρισμα και του φόρτωσες την ευθύνη του παιδιού σου, χωρίς να τον ρωτήσεις. Εγώ τουλάχιστον έτσι το είδα και δεν πρόκειται να ξανακαλέσω κανέναν από αυτούς τους γονείς, γιατί μου το είπαν κιόλας πως δεν ετίθετο κάποιο άλλο θέμα, κάνανε το γούστο τους καθαρά. Εξαιτίας τους χάλασε η διάθεσή μου και δε μπόρεσα να χαρώ τα γενέθλια του παιδιού μου.

 

Κοιταξε και εγω ετσι το εβλεπα εως περυσι που πραγματικα απογοητευτηκα γιατι ειχα κανει ετοιμασιες για ολους τους γονεις. Και ειχα και νεογεννητο.

Μετα απο συζητησεις και στα επομενα παρτυ που πηγαμε ειδα οτι οι γονεις το συνηθιζουν να αφηνουν τα παιδια στα αλλα παρτυ. Και εμενα δεν μου αρεσει. Ομως προβληματιστηκα φετος με την προσκληση με τοσα παιδια και σκεφτηκα, εφοσον συνηθιζεται, μηπως και αυτοι δεν ειναι προετοιμασμενοι να δεχτουν τοσους γονεις και τους επιβαρυνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω πως υπαρχει η δυνατοτητα να μαθει ο καλεσμενος εξ αρχης αν ειναι ευπροσδεκτοι οι γονεις. Ενα τηλεφωνημα αρκει. Προσωπικα παιρνω ουτως ή αλλως για να ευχαριστησω για την προσκληση οποτε ειναι ευκολο να μαθει κανεις χωρις να γινει θεμα.

 

Και να πω την αληθεια, καταλαβαινω απο τη μια την αναγκη μιας μαμας που το διωρο του παρτυ ειναι ο δικος της ελευθερος χρονος και οτι μπορει να βαριεται με τις αλλες μαμαδες που δεν ειναι φιλες της αλλα απο την αλλη αναρωτιεμαι, δεν υπαρχει η περιεργεια να γνωριστει με τις αλλες μαμαδες? Στο κατω κατω το παιδι της κανει παρεα με τα παιδια τους, δεν θελει να μαθει κατι περισσοτερο γι'αυτες και την οικογενεια τους? Δεν ξερω, μπορει εγω να ειμαι παραξενη που θελω να ξερω οχι μονο τις παρεες της κορης μου αλλα και τις οικογενειες τους.

Link to comment
Share on other sites

HOPE77 μιας και ρώτησες την άποψή μας, εγώ σε βρήσκω και κάπως υπερβολική και λίγο ως πολύ προκατειλημένη.

 

Προσπάθησε να το δεις από την άλλη πλευρά.

Είναι συνάδελφος του άντρα σου. Εσύ μπορεί να μην έχεις ιδιαίτερες σχέσεις, αλλά εκείνοι βλέπονται κάθε μέρα στη δουλειά. Συνεπώς σίγουρα δεν είναι η μία στο τόσο επαφή.

Ενδεχομένως να συζητιέται στα πλαίσια του γραφείου ότι θα γίνει πάρτυ και να μην θέλει να φανεί σε εσάς ότι δεν σας καλεί.

Ενδεχομένως πραγματικά να σας συμπαθεί και απλά να μην είναι αμοιβαία τα αισθήματα από πλευράς σου.

Ενδεχομένως τα παιδιά της να συμπαθούν το παιδί σου και να το ζητάνε στα καλέσματα.

Ενδεχομένως να μην έχει καταλάβει ότι εσύ βαριέσαι γιατί πρέπει 4 ολόκληρες φορές το χρόνο να βρεθείς με τους ίδιους ανθρώπους (ακόμα και σε κοντινά χρονικά διαστήματα).

 

Το ότι πέφτουν οι γιορτές και τα γενέθλια το ένα μετά το άλλο μάλλον είναι άσχετο. Το γεγονός παραμένει ότι ο χρόνος έχει 12 μήνες και οι γιορτές / γενέθλια είναι 4. Άρα δεν είναι όοολο τον χρόνο.

 

Για το οικονομικό, πάω πάσο. Αν δεν μπορείτε, δεν μπορείτε. Όμως τότε το ερώτημα θα έπρεπε να είναι άλλο: με καλούν, δεν μπορώ να ανταπεξέλθω, πως να το χειριστώ;

Όχι κατηγορώντας τον άλλο γονέα που σας καλεί με καλή, θα υποθέσω, διάθεση.

 

Εν κατακλείδι: δεν χρειάζεται να πας σε κανένα κάλεσμα που δεν σου κάνει κέφι. Δεν είναι αγένεια αυτό, είναι διακαίωμα σου. Δεν χρειάζεται να πεις δικαιολογίες και ψέματα. Αρκεί να πεις ένα "κρίμα, δεν θα τα καταφέρουμε. σας ευχόμαστε και πάλι χρόνια πολλά και να περάσετε καλά". Τόσο απλό.

Όμως από τη στιγμή που η κύρια κοινωνική επαφή είναι του συζήγου, θεωρώ σωστό να έχει και εκείνος άποψη (αν όχι την κύρια άποψη) για το αν θα δεχθείτε ή θα απορρίψετε μια πρόταση. Φαντάζομαι αν εσύ είχες μια καλή συνάδελφο που σας καλούσε, δεν θα ήθελες ο σύζηγος να σου έριχνε πόρτα γιατί βαριέται, γιατί δεν τους πολυπάει κλπ.

 

Αυτά, με φιλική πάντα διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

HOPE77 μιας και ρώτησες την άποψή μας, εγώ σε βρήσκω και κάπως υπερβολική και λίγο ως πολύ προκατειλημένη.

 

Προσπάθησε να το δεις από την άλλη πλευρά.

Είναι συνάδελφος του άντρα σου. Εσύ μπορεί να μην έχεις ιδιαίτερες σχέσεις, αλλά εκείνοι βλέπονται κάθε μέρα στη δουλειά. Συνεπώς σίγουρα δεν είναι η μία στο τόσο επαφή.

Ενδεχομένως να συζητιέται στα πλαίσια του γραφείου ότι θα γίνει πάρτυ και να μην θέλει να φανεί σε εσάς ότι δεν σας καλεί.

Ενδεχομένως πραγματικά να σας συμπαθεί και απλά να μην είναι αμοιβαία τα αισθήματα από πλευράς σου.

Ενδεχομένως τα παιδιά της να συμπαθούν το παιδί σου και να το ζητάνε στα καλέσματα.

Ενδεχομένως να μην έχει καταλάβει ότι εσύ βαριέσαι γιατί πρέπει 4 ολόκληρες φορές το χρόνο να βρεθείς με τους ίδιους ανθρώπους (ακόμα και σε κοντινά χρονικά διαστήματα).

 

Το ότι πέφτουν οι γιορτές και τα γενέθλια το ένα μετά το άλλο μάλλον είναι άσχετο. Το γεγονός παραμένει ότι ο χρόνος έχει 12 μήνες και οι γιορτές / γενέθλια είναι 4. Άρα δεν είναι όοολο τον χρόνο.

 

Για το οικονομικό, πάω πάσο. Αν δεν μπορείτε, δεν μπορείτε. Όμως τότε το ερώτημα θα έπρεπε να είναι άλλο: με καλούν, δεν μπορώ να ανταπεξέλθω, πως να το χειριστώ;

Όχι κατηγορώντας τον άλλο γονέα που σας καλεί με καλή, θα υποθέσω, διάθεση.

 

Εν κατακλείδι: δεν χρειάζεται να πας σε κανένα κάλεσμα που δεν σου κάνει κέφι. Δεν είναι αγένεια αυτό, είναι διακαίωμα σου. Δεν χρειάζεται να πεις δικαιολογίες και ψέματα. Αρκεί να πεις ένα "κρίμα, δεν θα τα καταφέρουμε. σας ευχόμαστε και πάλι χρόνια πολλά και να περάσετε καλά". Τόσο απλό.

Όμως από τη στιγμή που η κύρια κοινωνική επαφή είναι του συζήγου, θεωρώ σωστό να έχει και εκείνος άποψη (αν όχι την κύρια άποψη) για το αν θα δεχθείτε ή θα απορρίψετε μια πρόταση. Φαντάζομαι αν εσύ είχες μια καλή συνάδελφο που σας καλούσε, δεν θα ήθελες ο σύζηγος να σου έριχνε πόρτα γιατί βαριέται, γιατί δεν τους πολυπάει κλπ.

 

Αυτά, με φιλική πάντα διάθεση.

 

Kαλή μ εκτιμώ την φιλική σου διαθεση κ θα σου πω οτι έγραψα πως στον άνδρα μου δεν ειπα τιποτα για να μηντον στενανχωρησω-κανωθεμα.Μόνη μ αναρωτιεμαι κ δεν θυμωνω φυσικα απλά μου φαινεται υπερβολικο κ ζητησα τη γνωμη σας.Μην με κανετε να ακουγομαι διαφορετικα,το μ φαινεται παραξενο-άβολο-υπερβολικο δεν σημαινει πως θυμωσα κ κακολογω τους ανθρωπους κ τους παρουσιαζω καπως.Μια συμπεριφορα σχολιασα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε και εγω ετσι το εβλεπα εως περυσι που πραγματικα απογοητευτηκα γιατι ειχα κανει ετοιμασιες για ολους τους γονεις. Και ειχα και νεογεννητο.

Μετα απο συζητησεις και στα επομενα παρτυ που πηγαμε ειδα οτι οι γονεις το συνηθιζουν να αφηνουν τα παιδια στα αλλα παρτυ. Και εμενα δεν μου αρεσει. Ομως προβληματιστηκα φετος με την προσκληση με τοσα παιδια και σκεφτηκα, εφοσον συνηθιζεται, μηπως και αυτοι δεν ειναι προετοιμασμενοι να δεχτουν τοσους γονεις και τους επιβαρυνουμε.

 

Αν είναι συνηθισμένο στην Αθήνα, πάω πάσο, μπορεί να υπάρχει κάποιο είδος "σιωπηρής συμφωνίας" μεταξύ γονιών για τα πάρτυ, την οποία δε μπορώ να γνωρίζω. Ας μας πούνε οι υπόλοιπες συμφορουμίτισσες. Στην πόλη μου, πάντως, σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι συνηθισμένο στην Αθήνα, πάω πάσο, μπορεί να υπάρχει κάποιο είδος "σιωπηρής συμφωνίας" μεταξύ γονιών για τα πάρτυ, την οποία δε μπορώ να γνωρίζω. Ας μας πούνε οι υπόλοιπες συμφορουμίτισσες. Στην πόλη μου, πάντως, σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Όχι συνηθισμένο δεν είναι. Πέρυσι πήγαμε σε 8 πάρτυ μέσα στο χρόνο, δεν τίθετο τέτοιο θέμα. Μια μαμά μόνο σε ένα από τα πάρτυ, ήρθε, άφησε το παιδί με την αδερφή της (9 χρονών), έκανε σαματά στην οικοδέπσποινα ότι το πάρτυ είναι για τα παιδιά και όχι για τις μαμάδες-μπαμπάδες, άφησε τα παιδιά και έφυγε.

 

Hope, το ότι η συνάδελφος αποφάσισε να καλέσει ανθρώπους που δεν τους ξέρει και πολύ καλά είναι κάτι που δεν σε αφορά. Κάπως έτσι δημιουργούνται οι ανθρώπινες σχέσεις, δεν χρειάζεται να είσαι φίλος από το νηπιαγωγείο για να τον καλέσεις σε μια γιορτή. Σε ότι αφορά το δώρο και εγώ το βαριέμαι τρελά:lol: κάθε τρεις και λίγο να ψάχνω για δώρο.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εσεις περα απο τη γνώμη σας δεν μ απαντησε καμια,σας καλουν τη σημερον ημερα απλοί φιλοι κ σε γιορτη κ σε γενεθλια των παιδιών τους;Ετσι για στατιστικους λόγους.

 

 

στο δικο μου περιβαλλον, σε ονομαστικες εορτες,σπανια εχουμε καλεσμα ή κανουμε καλεσμα...αν τυχει και ειναι σκ, τοτε αν ο εορταζον μας πει "σας περιμενουμε αποψε" ή αν το εχουμε συννενοηθει απο πριν οτι θα γιορτασουν και μπορουμε και εμεις,βρισκομαστε...συνηθως γιορταζουμε τα γενεθλια...αυτες οι σικε επισκεψεις σε γιορτες για τα χρονια πολλα, πραγματικα με κουραζουν πια...και επειδη ολους μας κουραζουν στην παρεα μαλλον, μενουμε στα χρονια πολλα...με τους φιλους μπορεις να βρεθεις οποια μερα σε βολευει,να πεις δυο κουβεντες,να παιξουν τα παιδια...

 

για την περιπτωση σου HOPE77, ενας συναδελφος με τον οποιο απλα που και που βρισκεστε και παιζουν τα παιδια χωρις να διατηρειτε ιδιαιτερες φιλικες σχεσεις, δεν βρισκω κανενα λογο να σας καλει καθε τρεις και λιγο σε ολα τα event που διοργανωνει για τα παιδια του...στα γενεθλια μπορω να το καταλαβω και αυτο υπο την προυποθεση οτι ταιριαζουν οι ηλικιες των μικρων πχ δεν θα εβρισκα κανενα λογο να κανω καλεσμα σε εναν συναδελφο μου αν το παιδι μου κλεινει τα τρια και τα παιδια του συναδελφου ειναι ανω των εξι ...οι γιορτες ομως ειναι πιο προσωπικη υποθεση...δεν αμφιβαλλω οτι η προσκληση γινεται με χαρα, δεν αμφιβαλλω οτι σας τιμα με αυτην, απλα εμενα μου κανει υπερβολη ολο αυτο το σκηνικο...αλλο οι συναδελφικες σχεσεις εντος του χωρου εργασιας και αλλο λογω αυτης της σχεσης σε καλω παντου και παντα,χωρις ομως τελικα να ειμαστε επι της ουσιας "κολλητοι"...δεν ειναι κακο να αρνηθεις ευγενικα μια προσκληση αν αισθανεσαι οτι εχεις μπουχτησει...απλα πρεπει να το κουβεντιασεις και με τον καλο σου και να διευκρινησετε καποια ορια που αρχιζουν και που τελειωνουν...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα παιδιά μου γιορτάζουν με 6 μέρες διάφορα. Κανω 2 γιορτές!!!!!(ονομαστικές) Δεν καλώ κόσμο ξερω όμως τους στάνταρ που θα έρθουν παππούδες νονοί θείοι θείες ξαδέρφια κλπ..μαζευόμαστε 30 άτομα στην καλητερη. Και σε 6 με ρε πάλι το ίδιο Τι να κάνω.να κλείσω το σπίτι? Θα έρθει δηλαδή ο νονός του παιδιού να χτυπάει το κουδουνι κ εγώ θα πω τι?? Κ μέσα στον ίδιο μήνα έχει γενέθλια πάλι ο ένας .Τότε καλώ κοσμο (πάλι τους ιδιους) τι να κάνω? Ποιον να αφήσω από έξω? Τπυςπαπουδες? Τους θείους με τα πρώτα ξαδερφακι? Η τους νονους? Δεν γίνετε να μην έρθει κάποιος είναι όλοι τόσοι κοντινοί..όποτε μέσα στον μήνα 2 πάρτυ σπίτι! Χαμός!! Το μόνο δύσκολο είναι ότι δε ξέρω πόσα διαφορετικά φαγητα ναφτιαξω κάθε φορά για να μην τρώμε όλοι τα ίδια κ Τ ίδια!ΧΑΧ!! Ευτυχώς τα άλλα γενέθλια είναι μήνες μακρυά!!!!

 

Ααα καλέ ξέχασα να σας πω ..Μέσα στον ίδιο μήνα γιορτάζω κ εγωωωωωω!!!!! Έχω ίδιο όνομα με το παιδάκι μ το ένα !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάθος έγραψα παρά πάνω!! Μέσα σε ένα μήνα 3 πάρτυ όχι 2..

 

Xαρά στο κουράγιο σου.Εγώ και στη δικη σου περιπτωση( παρολο που καλεις όπως καταλαβα τους πολυ στενούς)θα το έκανα μια μέρα κ για τους δύο και για τα έξοδα και για τη φασαρία.Θα έκανα μια μέρα υπερπαραγωγή γιορτή-γενεθλια κλπ κ αυτο.Τώρα το ξαναλεω το πως ο καθενας θελει να γιαρτάσει τα παιδια του ειναι δική του υποθεση κ το σέβομαι.Ως καλεσμενος ομως εχω τη δικη μ αποψη

Μιλησες μονο για στενους συγγενεις αν καταλαβα καλα;Εσυ καλεις φιλους-γνωστους συμμαθητες 3φορες σε ενα μηνα ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...