Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσο συχνα κανετε πάρτυ


Recommended Posts

Κορίτσια θελω τη γνωμη σας για ενα θέμα που ο άνδρας μου με βρίσκει υπερβολική: Μία συνάδερφός του άνδρα μου( με τους οποιους κανουμε παρεά καθοτι εχουμε συνομίληκα αγορακια )της αρέσει να κανει παρτυ-γιορτές στα παιδια και να μας καλει με αποτέλεσμα σχεδον καθε μήνα πηγαινουμε ή στα γενεθλια του ενός γιου σε παιδοτοπο και στην γιορτη του αλλου στο σπιτι ,τον αλλο μήνα στα γενέθλια του αλλου παλι σε παιδοτοπο κτλ.Εγώ το βρίσκω υπερβολικο και απο αποψη οικονομική και απο χρόνο γιατι τυχαινει και καθημερινές και πρέπει να μην παμε σε καποια δραστηριοτητα.Μεθαύριο για παραδειγμα έχω δουλεια και λεω να μην παμε ,πηγαμε ηδη δυο φορες τελευταια αυτή θα ειναι η τρίτη.Ο άνδρας μου με αντιμετωπιζει σαν να λέω το πιο παραξενο πραγμα στον κόσμο.Αδικο έχω;Ενταξει χαρα και διασκεδαση ειναι αλλά με μετρο.Τυχαινουν και κοντα.Κουράστηκα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια θελω τη γνωμη σας για ενα θέμα που ο άνδρας μου με βρίσκει υπερβολική: Μία συνάδερφός του άνδρα μου( με τους οποιους κανουμε παρεά καθοτι εχουμε συνομίληκα αγορακια )της αρέσει να κανει παρτυ-γιορτές στα παιδια και να μας καλει με αποτέλεσμα σχεδον καθε μήνα πηγαινουμε ή στα γενεθλια του ενός γιου σε παιδοτοπο και στην γιορτη του αλλου στο σπιτι ,τον αλλο μήνα στα γενέθλια του αλλου παλι σε παιδοτοπο κτλ.Εγώ το βρίσκω υπερβολικο και απο αποψη οικονομική και απο χρόνο γιατι τυχαινει και καθημερινές και πρέπει να μην παμε σε καποια δραστηριοτητα.Μεθαύριο για παραδειγμα έχω δουλεια και λεω να μην παμε ,πηγαμε ηδη δυο φορες τελευταια αυτή θα ειναι η τρίτη.Ο άνδρας μου με αντιμετωπιζει σαν να λέω το πιο παραξενο πραγμα στον κόσμο.Αδικο έχω;Ενταξει χαρα και διασκεδαση ειναι αλλά με μετρο.Τυχαινουν και κοντα.Κουράστηκα....

 

Μπραβο της μαλλον...αφου το αντεχει η τσεπη της και εχει ορεξη να το οργανωνει καλα κανει.Εμενα να σου π την αληθεια δε μου αρεσουν καθολου τα παρτυ σε παιδότοπους...δεν εχω κανει στους γιους μου και ουτε βλεπω να κανω.Παντα κανω κατι στις γιορτες τους και στα γεννεθλια τους αλλα πολλα από αυτά είναι και οικογενειακα πχ θα κανω ένα τραπεζι με τους κοντινούς μας συγγενείς και τα ξαδερφακια μονο.Εχω κανει και με παιδακια.Και παντα μου αρεσει να το οργανωνω καλα και να φτιαχνω διαφορα και να στολιζω το σπιτι.Ο γιος μου πχ που εχει μεσα στα Χριστούγεννα και γιορτη και γεννεθλια του κανω ένα.Ισως όμως εξαρτάται και από τις ηλικιες των παιδιων.Εμενα οι δικοι μου είναι ηλικιακα κοντα .Τους εχω πει ότι κάθε παρτυ που κανουμε μπορει να το κανουμε με αφορμή τα γεννεθλια του ενός αλλα είναι και για τους δυο οποτε καλουμε φιλους και από τους δυο...λιγους και καλους εννοείται.Τωρα αν μεγαλωσουν λιγο και θελουν ο καθενας μονο τους δικους τους φιλους η αν μια μαμα εχει αγορακι,κοριτσακι και τυχαινει να είναι τα γεννεθλια τους κοντα και πρεπει να κανει υποχρεωτικα 2 παρτυ για να μεινουν και τα δυο παιδακια ευχαριστημένα εκει δε μπορεις να πεις και πολλα.

 

Παντως εγω θα πηγαινα..το ότι θεωρω υπερβλικο να κανει μια μαμα τοσο συχνα παρτυ δε θα ηταν και λογος να μην παω.Εκτος βεβαια και αν σκέφτεσαι και το οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι η μεση οικογένεια κάνει πανω από ένα πάρτυ ανα παιδί, συνήθως ένα παρτυ και για όλα τα παιδια μαζί, και όλο και συχνότερα, πάρτυ κάθε κάποια χρόνια, π.χ.στα 5 και μετά στα 10, ή στην 1η τάξη και μετά στην 6η,με μικρές συγκεντρωσεις τις υπολοιπες χρονιες, του τύπου οι κολλητοι φιλοι. Εξαρτάται σίγουρα από την οικονομική κατάσταση καθενός, αλλα προσωπικά θα ντρεπόμουν και να καλέσω τους ίδιους ανθρώπους 3-4 φορές το χρόνο. Αλλο μία πρόσκληση για παιχνίδι σε ένα παιδάκι το ΣΚ, άλλο ολόκληρο παρτυ. Οσο για πάρτυ καθημερινή, το έχω δει μόνο Παρασκευή γιατί είναι πιο οικονομικοι οι παιδότοποι, και συνήθως μεγάλος αριθμός καλεσμένων δεν μπορεί να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: Συγγνώμη που γελάω αλλά ενώ από την μια θαυμάζω το κουράγιο της να οργανώνει κάθε τρεις και λίγο βεγγέρες από την άλλη δεν μπορώ και να μην παραδεχτώ και το υπερβολικό του πράγματος! Διανύουμε μια εποχή οι οποία χαρακτηρίζεται από μεγάλες ανισότητες - κυρίως οικονομικές - ως εκ τούτου μου φαίνεται από περιττό έως και προκλητικό να κάνω 2 πάρτυ τον χρόνο για κάθε παιδί. Το πως αποφασίζει βέβαια ο καθένας να ξοδέψει τα χρήματά του δεν είναι δική μας υπόθεση, ούτε αφορά κανέναν άλλον πλην της οικογενείας. Παρόλα αυτά, σε καιρούς χαλεπούς είναι σχεδόν αναμενόμενο ότι θα σχολιαστούν ακόμα και από ανθρώπους που έχουν και οι ίδιοι την οικονομική επιφάνεια να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο. Αυτά όμως είναι φιλολογική συζήτηση.

 

Προσωπικά, μπορεί και να πήγαινα αν δεν είχα κάτι άλλο να κάνω. Εννοώ ότι αν είχα δουλειά ή θα έπρεπε κάθε φορά να ακυρώνω τις δραστηριότητες του παιδιού μου για να πάω, δεν νομίζω ότι θα το έκανα. Οκ, να το κάνεις μια φορά αλλά κάθε φορά? Δεν είναι ότι γιορτάζουν και μια φορά τον χρόνο, αυτοί κάθε τρεις και λίγο το γλεντάνε. :lol: Για το οικονομικό πάντως θα σου έλεγα να προτιμήσεις βιβλία για τα παιδιά. Και οικονομική λύση είναι και αν μη τι άλλο άκρως εποικοδομητικά!

Link to comment
Share on other sites

Πόσα παιδάκια έχουν οι φίλοι σας? Εαν έχουν δύο πχ, μιλάμε για δύο γιορτές και δύο γενέθλια οπότε μιλάμε για 4 πάρτυ το χρόνο, δεν είναι δα και τόσο τραγικό (καταλαβαίνω ότι μπορεί να γίνονται μαζεμένα αλλά χαρά στο κουράγιο της;)). Ως προς το οικονομικό, σκέψου, εάν έκανε μαζί τα γενέθλια του ενός και την γιορτή του άλλου (όπως κάνω εγώ :oops:) πάλι δεν θα αγόραζες δύο δώρα?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω ότι η μεση οικογένεια κάνει πανω από ένα πάρτυ ανα παιδί, συνήθως ένα παρτυ και για όλα τα παιδια μαζί, και όλο και συχνότερα, πάρτυ κάθε κάποια χρόνια, π.χ.στα 5 και μετά στα 10, ή στην 1η τάξη και μετά στην 6η,με μικρές συγκεντρωσεις τις υπολοιπες χρονιες, του τύπου οι κολλητοι φιλοι. Εξαρτάται σίγουρα από την οικονομική κατάσταση καθενός, αλλα προσωπικά θα ντρεπόμουν και να καλέσω τους ίδιους ανθρώπους 3-4 φορές το χρόνο. Αλλο μία πρόσκληση για παιχνίδι σε ένα παιδάκι το ΣΚ, άλλο ολόκληρο παρτυ. Οσο για πάρτυ καθημερινή, το έχω δει μόνο Παρασκευή γιατί είναι πιο οικονομικοι οι παιδότοποι, και συνήθως μεγάλος αριθμός καλεσμένων δεν μπορεί να έρθει.

 

Kai εγώ 'ετσι το βλέπω δεν ειναι μονο τη οικονομική κατάσταση έχει η οικογενεια που κάνει το πάρτυ,ειναι κ οι καλέσμενοι,πόσες φορές θα ρθουνε πια.Επειδή δεν εχω δυο παιδιά καταλαβαινω ίσως την αναγκη τους να μην τα αδικησουνε κ κανουν και στους δύο.Ως εδώ οκ αλλά τις γιορτές στο σπιτι τι τις θελεις,αυτές ειναι για την οικογενεια-συγγενεις .Στις γιορτες νομιζω,παιρνει ο άλλος να ευχηθει κ σε ρωταει αν γιορτάζεις για να ρθει αν θελει κ αυτ'α σε μεγάλους συνηθως.Τωρα να σου λεει η μαμα "σας περιμενω το απογευμα θα ρθειτε,έτσι;"το βλέπω λιγο αγενές εγώ δεν καλεσα ποτε στη γιορτη του γιου μου (που απέχει κ πολυ απο τα γενεθλιά του)Αν θελει καποιος να ρθει θα τον δεχτώ όχι ομως να τους "αναγκάζω¨.Ασε που οταν παμε σπιτι για τον έναν παιρνουμε κατι κ για τον άλλο να μηζηλεψει.

Kai δεν ειναι μόνο το οικονομικο ειναι οτι αν δεν καταφέρεις να πας νιώθεις κ άσχημα κ εκτεθειμένος αφού σε κάλεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό, αν έχει κανείς τα χρήματα, να κάνει πάρτι. Κινείται και η αγορά, έχουν δουλειά και οι παιδότοποι, τα ζαχαροπλαστεία, άλλωστε αν θέλει να γιορτάζει τα παιδιά της, καλά κάνει η γυναίκα. Υποθέτω θα είναι ανάλογα με τις δυνάμεις της, δεν νομίζω να στερείται κάτι για να κάνει πάρτι. Γενικά τα πάρτι σε παιδότοπους είναι law profile, δεν κάνεις επίδειξη πλούτου. Τώρα αν θα πηγαινα εγώ, θα είχε να κάνει με το αν μπορώ. Επίσης δεν είναι ανάγκη να πάει όλη η οικογένεια, δεν είναι κακή η οικονομία δυνάμεων. Στα παιδιά πάρτι, ειδικά στους παιδότοπους είναι καλεσμένα κυρίως τα παιδιά. ΑΝ θέλει να πάει το παιδί, μπορεί να πάει με το μπαμπά του, αν θέλει να πάει ο άντρας σου μπορεί να πάρει το παιδί και να πάει, να κάνεις κι εσύ τη δουλειά σου. Θα υπάρχει πρόβλημα σε αυτό?

 

Kai δεν ειναι μόνο το οικονομικο ειναι οτι αν δεν καταφέρεις να πας νιώθεις κ άσχημα κ εκτεθειμένος αφού σε κάλεσαν.

 

Κακώς νιώθεις έτσι. Αν δεν μπορείς δεν πας. Δεν μπορείς να πεις στον άλλον πότε θα γιορτάζει τα παιδιά του. Ξέρεις πόσα πάρτι έχω εγώ με δύο παιδιά στο δημοτικό. Αν βάλεις και τους φίλους τους δικούς μας, έχω δύο το μήνα. Ε, φυσικά δεν πάμε σε όλα. Ειδικά σε μία τόσο ακραία περίπτωση, όμως αυτή που περιγράφεις, δεν πρέπει να αισθάνεσαι καθόλου άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα παιδάκια έχουν οι φίλοι σας? Εαν έχουν δύο πχ, μιλάμε για δύο γιορτές και δύο γενέθλια οπότε μιλάμε για 4 πάρτυ το χρόνο, δεν είναι δα και τόσο τραγικό (καταλαβαίνω ότι μπορεί να γίνονται μαζεμένα αλλά χαρά στο κουράγιο της;)). Ως προς το οικονομικό, σκέψου, εάν έκανε μαζί τα γενέθλια του ενός και την γιορτή του άλλου (όπως κάνω εγώ :oops:) πάλι δεν θα αγόραζες δύο δώρα?

 

Ναι δύο ,εδώ μιλάμε για τέσσερα.Αλλά αυτο που μου κάνει εντύπωση "με πειράζει"ειναι οτι ειναι σχεδον καθε μήνα.Δηλ μέχρι να τελειωσουν τα γενέθλια ,ψαχνουμε δωρο για τη γιορτή.Ειδικα σε μικρά παιδια γιορτές δεν κανεις,πλεον δεν κανεις ούτε και σε μεγάλους.

Η πλάκα ειναι οτι την πρώτη φορά που μας καλεσε σε παιδοτοπο στο καπακι μετά απο τη γιορτή( μολις ειχαμε πρωτογνωριστεί)σκέφτηκα"δεν θα εχουν φιλους και μας καλουν να χαρει το παιδι.Πάω εκει και παθαινω σοκ απο τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα διοργανώνει συχνά συναντήσεις-πάρτυ κτλ για τα παιδάκια της και οι καλεσμένοι στραβώνουν;;; Για ποιο λόγο; Δεν καταλαβαίνω.

Εάν δεν μπορείτε, έχει πχ το παιδί σου αγγλικά ή οτιδήποτε, εννοείτε θα πείτε ευχαριστούμε αλλά δεν μπορούμε για τον τάδε λόγο.

Αν δεν έχετε πολλά πολλά μαζί τους και πάλι βρείτε μια δικαιολογία να αρνηθείτε.

 

Όχι και να θυμώνεις κιόλας... Πρώτη φορά ακούω να θυμώνει κάποιος επειδή τον καλούν συχνά. Αφού είπες ότι έτσι κι αλλιώς κάνετε παρέα...

 

Μήπως απλά δεν χωνεύεις τη συνάδελφο;

Link to comment
Share on other sites

Εν τάξει δεν θυμώνει κιόλας. Απλά έχει κουραστεί, λέει. Λογικό το βρίσκω. Αυτό που δεν βρίσκω λογικό είναι να μην θέλει να πει όχι. Εδώ λέμε όχι σε κολλητούς που θέλουμε να πάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοπέλα διοργανώνει συχνά συναντήσεις-πάρτυ κτλ για τα παιδάκια της και οι καλεσμένοι στραβώνουν;;; Για ποιο λόγο; Δεν καταλαβαίνω.

Εάν δεν μπορείτε, έχει πχ το παιδί σου αγγλικά ή οτιδήποτε, εννοείτε θα πείτε ευχαριστούμε αλλά δεν μπορούμε για τον τάδε λόγο.

Αν δεν έχετε πολλά πολλά μαζί τους και πάλι βρείτε μια δικαιολογία να αρνηθείτε.

 

Όχι και να θυμώνεις κιόλας... Πρώτη φορά ακούω να θυμώνει κάποιος επειδή τον καλούν συχνά. Αφού είπες ότι έτσι κι αλλιώς κάνετε παρέα...

 

Μήπως απλά δεν χωνεύεις τη συνάδελφο;

 

Δεν ειπα βρε κορίτσι οτι θυμώνω ειπα οτι μου φαίνεται υπερβολικο κ οτι ο άνδρας μου με θεωρει παραλογη.Γι΄αυτο ζήτησα τη γνωμη σας.

Κ δεν ειναι ετσι όπως τα λες.Όταν κανεις παρέα με κάποιον κ σε καλει,περιμενει να πας κ αυτο ειναι το λογικο εκτος αν εχεις κάποιο κώλυμα.

Δεν μπορω να μην πηγαινω θα φανώ αγενής.Απλά το θεωρω υπερβολικο να κανει κ γιορτή κ γενεθλια και στους δύο ειδικά στις μερες μας.Κ γιάυτος κ για τους καλεσμένους.Εσας σας εχει τυχει απλά σε φιλούς να πηγαινετε κ σε γιορτη κ σε γενεθλια κ στα δύο παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα την οικονομική δυνατότητα, πιθανά θα ήμουν σαν αυτή που σχολιάζεις αγαπητή θεματοθέτρια. Μου αρέσει να καλώ κόσμο, να τους ταίζω, να τους ποτίζω, να περνάμε καλά και κυρίως να περνάνε καλά τα παιδιά.

Πιθανότατα αν μιλούσαμε για πολύ κοντινές γιορτές/γενέθλια, θα τα έκανα συνδυαστικά σεβόμενη το πόσες υποχρεώσεις μπορεί να έχουν οι καλεσμένοι μου.

Τέλος, ποτέ δε με απασχόλησε το αν κάποιος έφερε δώρο οπότε ίσως να τόνιζα πως δε θέλουμε δώρα.

Στο διαταύτα, αν δε μπορούσα, δε θα πήγαινα ή δε θα πηγαίναμε όλη η οικογένεια.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ως εδώ οκ αλλά τις γιορτές στο σπιτι τι τις θελεις,αυτές ειναι για την οικογενεια-συγγενεις .Στις γιορτες νομιζω,παιρνει ο άλλος να ευχηθει κ σε ρωταει αν γιορτάζεις για να ρθει αν θελει κ αυτ'α σε μεγάλους συνηθως.Τωρα να σου λεει η μαμα "σας περιμενω το απογευμα θα ρθειτε,έτσι;"το βλέπω λιγο αγενές εγώ δεν καλεσα ποτε στη γιορτη του γιου μου (που απέχει κ πολυ απο τα γενεθλιά του)Αν θελει καποιος να ρθει θα τον δεχτώ όχι ομως να τους "αναγκάζω¨.Ασε που οταν παμε σπιτι για τον έναν παιρνουμε κατι κ για τον άλλο να μηζηλεψει.

Kai δεν ειναι μόνο το οικονομικο ειναι οτι αν δεν καταφέρεις να πας νιώθεις κ άσχημα κ εκτεθειμένος αφού σε κάλεσαν.

Μα τι εννοείς τις γιορτές στο σπίτι τι τις θέλει?? Είναι αγενές που σας κάλεσε στο σπίτι της το απόγευμα κάπως πιο ανεπίσημα (ανεπίσημα εννοώ ότι οκ, δεν κάνει και πάρτυ σε παιδότοπο)? Κάτι αντίστοιχο σκέφτομαι να κάνω και γω, έκανα πάρτυ στον μεγάλο μου στα γενεθλια του και τώρα στην γιορτή θα καλέσω την ίδια μέρα λίγους καλούς φίλους με παιδιά, να χαρεί ο μικρός μου αλλά να μην κάνω και ολόκληρο παρτυ.. είναι αυτό αγένεια?

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα βρε κορίτσι οτι θυμώνω ειπα οτι μου φαίνεται υπερβολικο κ οτι ο άνδρας μου με θεωρει παραλογη.Γι΄αυτο ζήτησα τη γνωμη σας.

Κ δεν ειναι ετσι όπως τα λες.Όταν κανεις παρέα με κάποιον κ σε καλει,περιμενει να πας κ αυτο ειναι το λογικο εκτος αν εχεις κάποιο κώλυμα.

Δεν μπορω να μην πηγαινω θα φανώ αγενής.Απλά το θεωρω υπερβολικο να κανει κ γιορτή κ γενεθλια και στους δύο ειδικά στις μερες μας.Κ γιάυτος κ για τους καλεσμένους.Εσας σας εχει τυχει απλά σε φιλούς να πηγαινετε κ σε γιορτη κ σε γενεθλια κ στα δύο παιδια;

 

Το κατά πόσο είναι υπερβολή για εκείνους εξαρτάται από τα οικονομικά τους και από τις προτεραιότητές τους...

 

Για τους καλεσμένους δεν είναι υπερβολή. Ειδικά για εσάς που λες ότι έτσι κι αλλιώς κάνετε παρέα. Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να ενοχλείται ένας καλεσμένος. Δεν νομίζω ότι έχουν απαίτηση από τους καλεσμένους να κάνουν το ίδιο αν αυτό σκέφτεσαι...

 

Σε άτομα που κάνουμε παρέα, μπορεί να πάμε και σε γιορτές και σε γενέθλια όλης της οικογένειας (και των γονιών ακόμα). Όχι απαραίτητα σε παιδότοπο. Μπορεί στο σπίτι, μπορεί κάπου έξω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, στην γιορτή δεν συνηθίζεται να καλούμε, απλά δεχόμαστε όποιον θέλει - εφόσον θέλουμε να γιορτάσουμε - να έρθει (είναι το σπίτι ανοιχτό) έτσι ήξερα από μικρή δηλαδή. Αλλά και από φίλους, γνωστούς και συγγενείς που ξέρω, το ίδιο κάνουν. Εσείς καλείτε στις γιορτές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα ποιο είναι? Το ότι είναι πολύ προκλητικοί, όσον αφορά το οικονομικό, και κάνουν συνέχεια πάρτυ ή επειδή σας καλούνε συνέχεια σε φιέστες?

Αν είχα και εγώ την οικονομική επιφάνεια μάλλον και εγώ έτσι θα ήμουν, δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι ίσως οι καλεσμένοι μου μπορεί να δυσανασχετήσουν:rolleyes:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, κι εμένα κάπως υπερβολικό μου φαίνεται αυτό με τα συνεχόμενα πάρτυ, όμως φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το χαρακτήρα της μαμάς, της αρέσει να καλεί κόσμο και να περιποιείται τους καλεσμένους της και ίσως και με την οικονομική άνεση της οικογένειας.

Ως προς τη στάση σου, μπερδεύτηκα λίγο...

Σε προβληματίζει το οικονομικό του θέματος? Γιατί αν είναι αυτό, λύσεις βρίσκονται.

Σου φαίνεται υπερβολικό να σας καλούνε τόσο συχνά γιατί δεν είστε τόσο φίλοι και θέλετε να κόψετε?

Ή ενδεχομένως σου φαίνεται υπερβολικό καθώς δεν έχετε την άνεση να του ανταποδώσετε τα τόσα καλέσματα και νιώθεις κάπως ''μειονεκτικά'' -ελπίζω να μη με παρεξηγείς, καταλαβαίνεις πώς το εννοώ.

Ανάλογα με το τι από τα 3 παραπάνω ισχύει, εξαρτάται και η ''λύση'' του προβλήματος!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, στην γιορτή δεν συνηθίζεται να καλούμε, απλά δεχόμαστε όποιον θέλει - εφόσον θέλουμε να γιορτάσουμε - να έρθει (είναι το σπίτι ανοιχτό) έτσι ήξερα από μικρή δηλαδή. Αλλά και από φίλους, γνωστούς και συγγενείς που ξέρω, το ίδιο κάνουν. Εσείς καλείτε στις γιορτές?

 

Τους στενούς φίλους ναι τους καλώ ειδικά εάν δεν μπορώ να γιορτάσω την ίδια μέρα (πολύ συνηθισμένο) και τους πω πχ ελάτε το Σάββατο να κάνουμε ένα μπάρμπεκιου.:P:p

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, στην γιορτή δεν συνηθίζεται να καλούμε, απλά δεχόμαστε όποιον θέλει - εφόσον θέλουμε να γιορτάσουμε - να έρθει (είναι το σπίτι ανοιχτό) έτσι ήξερα από μικρή δηλαδή. Αλλά και από φίλους, γνωστούς και συγγενείς που ξέρω, το ίδιο κάνουν. Εσείς καλείτε στις γιορτές?

 

Πράγματι κάπως έτσι είναι αλλά σκέψου, σε καλεί κάποιος για χρόνια πολλά στο τέλος του τηλεφωνήματος εφόσον το σπίτι θα είναι ανοιχτό, δεν θα ρωτήσεις να σας περιμένουμε το βράδυ? για να ξέρεις και τι σου γίνεται. Πόσο κακό είναι αυτό?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, στην γιορτή δεν συνηθίζεται να καλούμε, απλά δεχόμαστε όποιον θέλει - εφόσον θέλουμε να γιορτάσουμε - να έρθει (είναι το σπίτι ανοιχτό) έτσι ήξερα από μικρή δηλαδή. Αλλά και από φίλους, γνωστούς και συγγενείς που ξέρω, το ίδιο κάνουν. Εσείς καλείτε στις γιορτές?

 

 

Φυσικά και έτσι είναι αλλά λόγω των καταστάσεων και των ρυθμών ζωής μας, το δεδομένο το "ανοιχτού λόγω γιορτής" σπιτιού, δείχνει να εκλείπει.

Γι αυτό και όταν ο άλλος τηλεφωνεί να ευχηθεί, τον ενημερώνεις πως αν το θέλει μπορεί να έρθει να κεραστεί. Επίσης, αν η γιορτή "μετατίθεται" για άλλη ημέρα (σύνηθες φαινόμενο), και ενημερώνεις όταν τηλεφωνούν να ευχηθούν ("Δε γιορτάζουμε σήμερα αλλά αν θέλετε μπορείτε να έρθετε το Σάββατο") ή καλούμε απευθείας ("Έλάτε την Κυριακή να πιούμε ένα κρασί για τη γιορτή του τάδε").

 

Δε το θεωρώ μεμπτό. Οι εποχές άλλαξαν.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, στην γιορτή δεν συνηθίζεται να καλούμε, απλά δεχόμαστε όποιον θέλει - εφόσον θέλουμε να γιορτάσουμε - να έρθει (είναι το σπίτι ανοιχτό) έτσι ήξερα από μικρή δηλαδή. Αλλά και από φίλους, γνωστούς και συγγενείς που ξέρω, το ίδιο κάνουν. Εσείς καλείτε στις γιορτές?

 

Εμείς στην οικογένεια -μεγάλοι και παιδιά- κάνουμε ''πάρτυ'' μία φορά για το κάθε άτομο, ή στη γιορτή ή στα γενέθλια, με όσα άτομα επιθυμεί ο εορτάζων

-καλά στο όσα μπαίνουν και κάποιοι περιορισμοί, αλλιώς η μικρή θα έφερνε όοολο το σχολείο :lol:- Πχ, η μεγάλη έχει γεννηθεί 30 Δεκεμβρίου,που συνήθως είμαστε διακοπές στους παππούδες...κάνουμε πάρτυ με φίλους στη γιορτή της, αρχές Νοέμβρη, και στα γενέθλιά της, κάνουμε κάτι με παππούδες, θείους, ξαδέρφια. έτσι και στους υπόλοιπους...στον άντρα μου, πχ γιορτάζουμε με κόσμο τα γενέθλια, αλλά και στη γιορτή κάτι κάνουμε, καλούμε πχ για φαγητό κάποιους στενούς φίλους...κάπως έτσι!!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την καταλαβαίνω τη θεματοθέτρια. Ο άντρας μου έχει κόλλημα να γιορτάζουμε γιορτές και γενέθλια εξάπαντος, με αποτέλεσμα, κάποιες χρονιές, να κάνω πάρτυ και μάλιστα στο σπίτι, 4-5 φορές σε ένα 8μηνο. Καταντάει κουραστικό για τον άλλον και το να πηγαίνει να βλέπει συνέχεια τα ίδια άτομα στον ίδιο χώρο και να αναγκάζεται να αγοράζει δώρα. Μετά την τρίτη χρονιά, πάτησα πόδι (και πολύ άργησα) και τώρα κάνουμε μία φορά σε παιδότοπο με περισσότερο κόσμο και μία στο σπίτι με τους πιο κοντινούς. Μάλιστα τις προηγούμενες δύο χρονιές, λόγω ασθενειών, νομίζω δεν κάναμε καθόλου.

 

Ευτυχώς τώρα πια ο μεγάλος ζήτησε να βγει μόνος με τους φίλους του στα γενέθλια, πολύ το χάρηκα. Ντρέπομαι να σκέφτομαι ότι πολύ πιθανόν κάποιοι καλεσμένοι μου να είχαν αγανακτήσει στο παρελθόν με τις επανειλημμένες προσκλήσεις. :oops:

 

Αγαπητή HOPE77, στη δική σου περίπτωση, αν τα παιδιά θέλουν να πάνε, στείλτα με το μπαμπά τους κι έτσι θα είναι όλοι ικανοποιημένοι.

Link to comment
Share on other sites

μήπως απλά η θεματοθέτρια "πιέζεται" από τις τόσες προσκλήσεις γιατί νιώθει ότι "πρέπει" να κάνει κ εκείνη κάτι αντίστοιχο, ιδιαίτερα αν ανταποκριθεί σε αυτές ? (στις προσκλήσεις εννοώ).

 

Εγώ με 2 παιδιά μικρά, μέχρι πέρσι έκανα 2 μαζώξεις σπίτι, νονοί - αδέλφια - ξαδέλφια, ενώ πέρσι του κάναμε του μεγάλου (στα 5) γενέθλια σε παιδότοπο κ φέτος το ίδιο θα κάνουμε. Ευτυχώς ο μικρός ακόμα δεν ζητάει μεγάλο πάρτυ, αλλά αν ζητήσει θα προσπαθήσω να κάνω ένα πάρτυ σε παιδότοπο το χρόνο (εναλλάξ στο κάθε παιδί) κ μία μικρότερη μάζωξη στο σπίτι για το άλλο παιδί. Πάνω από 2 πάρτυ το χρόνο μου φαίνεται πολύ, και για οικονομικούς λόγους αλλά κ για οικονομία δυνάμεων.....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έτσι είναι αλλά λόγω των καταστάσεων και των ρυθμών ζωής μας, το δεδομένο το "ανοιχτού λόγω γιορτής" σπιτιού, δείχνει να εκλείπει.

Γι αυτό και όταν ο άλλος τηλεφωνεί να ευχηθεί, τον ενημερώνεις πως αν το θέλει μπορεί να έρθει να κεραστεί. Επίσης, αν η γιορτή "μετατίθεται" για άλλη ημέρα (σύνηθες φαινόμενο), και ενημερώνεις όταν τηλεφωνούν να ευχηθούν ("Δε γιορτάζουμε σήμερα αλλά αν θέλετε μπορείτε να έρθετε το Σάββατο") ή καλούμε απευθείας ("Έλάτε την Κυριακή να πιούμε ένα κρασί για τη γιορτή του τάδε").

 

Δε το θεωρώ μεμπτό. Οι εποχές άλλαξαν.

 

Πράγματι κάπως έτσι είναι αλλά σκέψου, σε καλεί κάποιος για χρόνια πολλά στο τέλος του τηλεφωνήματος εφόσον το σπίτι θα είναι ανοιχτό, δεν θα ρωτήσεις να σας περιμένουμε το βράδυ? για να ξέρεις και τι σου γίνεται. Πόσο κακό είναι αυτό?

 

Αυτό που λέτε είναι άλλο. Και δεν το βρίσκω καθόλου περίεργο. Το επί τούτου κάλεσμα στη γιορτή μου φαίνεται λίγο κάπως. Όχι ότι δεν μου έχει τύχει... Αλλά με είχαν ενημερώσει πριν την ημέρα της γιορτής. Για την ακρίβεια με είχαν πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει ότι επειδή γιορτάζουμε το Σάββατο θα κάνουμε γιορτή στο σπίτι κλπ και μας κάλεσαν. Όχι ότι δεν με τιμά η πρόσκληση, αλίμονο, απλά είναι λίγο "ασυνήθιστο"...

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνεις ένα πάρτυ στη γιορτή του παιδιού σου γιατί πχ τα γενέθλια πέφτουν κατακαλόκαιρο και λείπουν όλοι, λογικό μου ακούγεται. Άλλο οι μεγάλοι, στα παιδάκια νομίζω ότι στοιχίζει να μην έχουν έστω ένα δύο φίλους να γιορτάσουν 1 φορά τον χρόνο. Τώρα ΚΑΙ γιορτή ΚΑΙ γενέθλια τόσο κοντά χρονικά το ένα με το άλλο με κόσμο και τζέρτζελο, οκ... Περί ορέξεως... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...