Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα κ απόγνωση!!!!


stauraki19

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες! SOS, έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας! Είμαστε 2μηνών, κ εδώ κ ένα μήνα περιπου έχουμε αλλάξει 3 γάλατα! Κάνει κακάκια μόνο με υπόθετο γλυκερίνης! Πίναμε το frisolac, μετά μας είπε η γιατρός το comfort, μετά το οκ, κ σήμερα ξεκινήσαμε το ΗΑ μιας κ δεν είδαμε αποτέλεσμα. Τι γνώμη έχετε? είναι υποαλλεργικό από ότι μου είπε η γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες! SOS, έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας! Είμαστε 2μηνών, κ εδώ κ ένα μήνα περιπου έχουμε αλλάξει 3 γάλατα! Κάνει κακάκια μόνο με υπόθετο γλυκερίνης! Πίναμε το frisolac, μετά μας είπε η γιατρός το comfort, μετά το οκ, κ σήμερα ξεκινήσαμε το ΗΑ μιας κ δεν είδαμε αποτέλεσμα. Τι γνώμη έχετε? είναι υποαλλεργικό από ότι μου είπε η γιατρός.

 

Να σου ζησει το μωρακι! Νερακι πινει αναμεσα στα γευματα; Γενικα βοηθαει η ενυδατωση. Χαμομηλι; Δεν θυμαμαι απο ποια ηλικια επιτρεπεται, εχει περασει καιρος, αλλα θυμαμαι οτι βοηθουσε οταν ειχε δυσκοιλιοτητα καμια φορα. Ρωτα την παιδιατρο σου πριν δωσεις οτιδηποτε παντως γιατι καμια φορα τα πιο αθωα πραγματα ειναι ακαταλληλα για τα μωρακια! Α! Και μασαζακι στην κοιλιτσα της εκανα με babyoil και πολυ την βοηθουσε!!

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας προσωπική εμπειρία, θα πω πως το πιθανότερο είναι να έχετε αλλεργία στα γαλακτοκομικά. Αφού δε θηλάζει το παιδάκι και πίνει ξένο, είναι δύσκολο να κάνεις κάτι δραστικό (όσο και υποαλλεργικό να είναι, παραμένει αγελαδινό).

Θα έλεγα τουλάχιστον να αποφύγεις γιαούρτι, τυράκι και λοιπά γαλακτοκομικά όταν θα μπείτε στις στερεές τροφές και να μιλήσεις με έναν παιδοαλλεργιολόγο να σε κατευθύνει (έχουν πιο εξειδικευμένη γνώση από τους παιδιάτρους σε αυτό το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 3 γεύματα πίνει απ το στήθος.. πράγμα που το ξέρει η παιδίατρος 😲 λέτε να φταίει αυτό; είμαι από νησί κ δεν εχουμε παιδοαλλεργιολόγο εδώ. 😕

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το πιθανότερο. Εχω δύο παιδιά με αλλεργία στο γάλα, και στα δύο το σύμπτωμα ήταν η δυσκοιλιότητα.

Ο παιδίατρός μας δεν το εντόπισε το πρόβλημα δυστυχώς, έχω καταλάβει οτι στο θέμα των αλλεργιών δεν γνωρίζουν και πολλά ολοι οι παιδίατροι.

Μας βοήθησε παιδοαλλεργιολόγος εμάς.

Αφού θηλάζεις έχεις ένα σημαντικό όπλο στα χέρια σου.

Κόψε καταρχήν εσύ τα γαλακτοκομικά όλα (φανερά και κρυφά) ώστε το μητρικό γάλα που πίνει να μην είναι κι αυτό επιβαρυμένο. Λάβε υπόψη σου οτι από τη στιγμή που θα τα κόψεις δεν καθαρίζει ο οργανισμός αμέσως. Θέλει 15 μέρες να καθαρίσει ο οργανισμός της μαμάς και 1 μήνα να καθαρίσει ο οργανισμός του μωρού.

Από εκεί κι έπειτα θα σου πρότεινα να το παλέψεις με το θηλασμό να αυξήσεις τα γεύματα από το στήθος, ωστε να μειωθεί το ξένο. Ετσι θα πίνει όλο και λιγότερο αγελαδινό.

Θέλεις βοήθεια με το θηλασμό; Τι πρόβλημα υπάρχει και κάνεις μικτή διατροφή;

Εχω γνωστή που θήλαζε και μόλις το έκοψε και άρχισε να δίνει συμπλήρωμα το παιδί εμφάνισε συμπτώματα αλλεργίας. Αναγκάστηκε να κάνει επαναγαλακτισμό και να γυρίσει πάλι σε αποκλειστικό θηλασμό, οπότε και εξαφανίστηκαν τα συμπτώματα.

Εχω κάνει κι εγώ επαναγαλακτισμό, οπότε ρώτα με ό,τι θες αν χρειάζεσαι βοήθεια να αυξήσεις το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...