Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή μωρού 1 μεχρι 2 χρονων


giannaMom

Recommended Posts

Καλημέρα σας είναι η Γιάννα και αυτό είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω και νομίζω πως ενδιαφέρει πολλές μανούλες. Έχω ένα αγοράκι 1,5 χρονών και έχω βαρεθεί να του κάνω συνέχεια τις ίδιες συνταγές, και είπα να ανταλλάξουμε ιδέες...

 

Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν να σας πω τι μαγειρεύω:

Το πρωί γάλα αγελαδινό απευθείας από αγελάδα το οποίο το βράζω 2 φορές πριν του το δώσω. Τώρα τελευταία το ξεκινήσαμε γιατί πριν έπινε κατσικίσιο και τελευταία δεν το έπινε καθόλου, αυτό του αρέσει πολύ.

δεκατιανό διάφορα φρούτα πολτοποιημένα λίγο από όλα

μεσημεριανό

1. κοτόπουλο με λαχανικά ή κοτόσουπα

2. μοσχαράκι με κριθαράκι ή κρεατόσουπα ή με ρυζάκι και λαχανικά

3. ψαρόσουπα με διάφορα ψάρια ανάλογα κοκκινόψαρο ή άγρια για σούπα

4. φακές με ρύζι και καρότο και ντομάτα τριμμένη, σκέτο δεν το τρώει με τίποτα

απόγευμα φαί από το μεσημέρι ή αυγό με πατάτα λάδι και λεμονάκι

βράδυ γάλα

 

Επίσης να σας πω ότι θήλαζα μέχρι και τον 13 μήνα μετά αναγκάστηκα να κόψω τον θηλασμό γιατί έμεινα έγκυος και είχα κάτι αιμορραγίες μέχρι τον 3 μήνα και ήμουν στο κρεβάτι. Από γάλα δυσκολεύτηκα πολύ να βρω κάποιο να το πίνει και τελικά ήπιε κατσικίσιο και τώρα αγελαδινό απευθείας από αγελάδα όχι κουτιού.

 

Εσείς τι μαγειρεύεται στα μωράκια σας σε αυτή την ηληκία? :D

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς είμαστε λίγο μεγαλύτερα αλλά το γάλα μπορεί να το φάει με δημητριακά η να φάει ψωμί με βούτυρο, μέλι, μαρμελάδα, τυρί κρέμα, ταχινι, αυγό φέτες, τηγανιτές, κουλουρι, τσουρέκια, πίτα

Δεκατιανο-απογευματινο φρούτα, μπάρες δημητριακων, ρυζογκοφρετες, κριτσινια

Βράδυ τοστ, γάλα με δημητριακά, τραχανα, χυλόπιτες, ομελέτα, πίτα η φαγητό από το μεσημερι

Προ ύπνου γάλα αλλά όχι παντα

Μεσημεριανό τα πάντα μαγειρεμενα κανονικά όπως για μας, γενικά βάζω πολύ λίγο λάδι κ αλατι

Ρεβυθια, φασόλια, φασόλια, αρακά, ψάρια κ ψητά με βραστα λαχανικά, ρύζι, πληγουρι, μακαρόνια μόνο κόκκινες σάλτσες με λαχανικά, μόνο κίτρινο τυρί, πολύ ψωμί, σαρμαδακια, λαχανοντολμαδες, κολοκυθοκεφτεδες, γεμιστά, παστίτσιο όχι μπεσαμελ, λαζανια, πατάτες(δ τρώει πουρε), όλα τα κρέατα ψητά κ κοκκινιστο, σούπες βραστό, κοτόσουπα, γιουβαρλακια,

Της αρέσουν τα μανιτάρια, οι πιπεριές, το μαγειρεμενο κρεμμύδι. Γενικα τρώμε ιδιαίτερα όπως γλυκό ξινό, χρησιμοποιώ τζιντζερ κ κάρυ. Κάνω κέικ. Κ της αρέσουν κ τα αποξηραμένα φρούτα. Είναι 26μηνων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμη του δίνω πολτοποιημένα έβγαλε αρκετά δοντάκια αλλά ακόμη αν του δώσω ριζάκι το βγάζει, ενώ αν του δώσω κομματάκια πατάτα ψωμί καρότο κοτόπουλα τα τρώει κανονικά. εσύ απο τι ηληκιά του έδινες κανονικά να τρώει με κουτάλι, δηλαδή ρυζι κριθαρακι και τέτοια που μπορεί να καταπιεί?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμη του δίνω πολτοποιημένα έβγαλε αρκετά δοντάκια αλλά ακόμη αν του δώσω ριζάκι το βγάζει, ενώ αν του δώσω κομματάκια πατάτα ψωμί καρότο κοτόπουλα τα τρώει κανονικά. εσύ απο τι ηληκιά του έδινες κανονικά να τρώει με κουτάλι, δηλαδή ρυζι κριθαρακι και τέτοια που μπορεί να καταπιεί?

 

Δόντια ξεκίνησε να βγάζει 9 μηνών κ 10 απαιτησε τα φρούτα σε κομμάτια. Λιωμενα δ τα έτρωγε. Ήταν όμως καλοκαίρι. Από τον 11ο έκανα συνέχεια κιμα-κεφτεδακια γτ αλλιώς δ έτρωγε. Επίσης ήθελε πιρούνι όχι κουτάλι. Ρύζι, τραχανα δ πολτοποιησα ποτέ. Μακαρόνια, κριθαρακι απλά με το πιρούνι. Από 11μηνων ούτε. Από τότε τρώει τα πάντα κομμάτια, αρακά, καλαμπόκι, ψωμι

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι ακριβως τρώγαμε και εμείς. Από γίγαντες μέχρι χταπόδι και μπριζόλα. Σε κομμάτια μικρά απλώς το σκληρό φαγητό, όπως η μπριζόλα. Σε τόσο "μεγάλη" ηλικία, δεν είχα σε κανένα παιδί μου ειδικο φαγητό, με τις ευλογίες της παιδίατρου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας είναι η Γιάννα και αυτό είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω και νομίζω πως ενδιαφέρει πολλές μανούλες. Έχω ένα αγοράκι 1,5 χρονών και έχω βαρεθεί να του κάνω συνέχεια τις ίδιες συνταγές, και είπα να ανταλλάξουμε ιδέες...

 

Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν να σας πω τι μαγειρεύω:

Το πρωί γάλα αγελαδινό απευθείας από αγελάδα το οποίο το βράζω 2 φορές πριν του το δώσω. Τώρα τελευταία το ξεκινήσαμε γιατί πριν έπινε κατσικίσιο και τελευταία δεν το έπινε καθόλου, αυτό του αρέσει πολύ.

δεκατιανό διάφορα φρούτα πολτοποιημένα λίγο από όλα

μεσημεριανό

1. κοτόπουλο με λαχανικά ή κοτόσουπα

2. μοσχαράκι με κριθαράκι ή κρεατόσουπα ή με ρυζάκι και λαχανικά

3. ψαρόσουπα με διάφορα ψάρια ανάλογα κοκκινόψαρο ή άγρια για σούπα

4. φακές με ρύζι και καρότο και ντομάτα τριμμένη, σκέτο δεν το τρώει με τίποτα

απόγευμα φαί από το μεσημέρι ή αυγό με πατάτα λάδι και λεμονάκι

βράδυ γάλα

 

Επίσης να σας πω ότι θήλαζα μέχρι και τον 13 μήνα μετά αναγκάστηκα να κόψω τον θηλασμό γιατί έμεινα έγκυος και είχα κάτι αιμορραγίες μέχρι τον 3 μήνα και ήμουν στο κρεβάτι. Από γάλα δυσκολεύτηκα πολύ να βρω κάποιο να το πίνει και τελικά ήπιε κατσικίσιο και τώρα αγελαδινό απευθείας από αγελάδα όχι κουτιού.

 

Εσείς τι μαγειρεύεται στα μωράκια σας σε αυτή την ηληκία? :D

20 μηνών εμείς.

Για πρωινό τοστ (με τυρί μόνο), ομελέτα χωρίς λάδι με λίγο αγγούρι στο πλάι και καμιά φρυγανιά, φρούτα, γιαούρτι με μέλι, κανέλα και βρώμη.

2-3 σνακ την ημέρα: φρούτο ή ρυζογκοφρέτα ή κομματάκι τυρί ή μπισκότο χωρίς ζάχαρη

Βραδυνό, όμοια με το πρωινό

Για μεσημέρι σχεδόν τα πάντα, δηλ.παστίτσιο (δεν το αναφέρω τυχαία πρώτο:D), φασολάκια, φακές, μπριάμ, χυλοπίτες με τυρί, πατάτες φούρνου, γεμιστά, γιουβαρλάκια, μπιφτέκια, διάφορα λαχανικά στο φούρνο, ζυμαρικά βιδούλες με κιμά ή κόκκινη σάλτσα κτλ

Απλώς το κρέας δεν το πολυτρώει αν δεν είναι κιμάς ή αναμειγμένο σε πολύ μικρά κομματάκια μαζί με πουρέ ή ζυμαρικά. Δεν τρώει νερόβραστα λαχανικά πια (χαζή είναι?) και δεν της αρέσει το ψάρι.

Έχει 12 δόντια, αλλά και την περίοδο που είχε 6 πάλι τα ίδια έτρωγε.

Δεν πίνει γάλα, δεν της αρέσει και θηλάζει ελάχιστα πια. Ό,τι παίρνει από ασβέστιο είναι από τις στερεές.

Link to comment
Share on other sites

από τι ηληκία αρχίσατε να τα ταίζετε ότι τρώτε κι εσείς? και με το αλάτι και με το μέλι πότε το αρχίσατε?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

από τι ηληκία αρχίσατε να τα ταίζετε ότι τρώτε κι εσείς? και με το αλάτι και με το μέλι πότε το αρχίσατε?

 

Μετά το χρόνο όχι κάθε μέρα κ κτ καινούριο αλλά σιγά σιγά ότι δ είχαμε δοκιμάσει. Όπως κ το μέλι κ το αλάτι. Ειδικά για το αλάτι βάζω πραγματικά ελάχιστο αλλά στις αρχές βάζαμε στο πιάτο μας κ όχι στην κατσαρολα

Link to comment
Share on other sites

και εγω μετα το χρονο οτι τρωμε και εμεις.προσοχη σε αλατι και ζαχαρη και ολα καλα.βεβαια εξαρταται και απο το παιδι αν ειναι δεκτικο σε νεες γευσεις.εγω δεν ειχα θεμα τα καταβροχθιζε ολα...απο κρεατικα απεφυγα μονο την μπριζολα για λιγο καιρο γιατι μου εκανε λιγο σκληρη ακομα (στο μυαλο μου)αλλα κοτοπουλο μπιφτεκια κτλ ολα κανονικα κομμενα σε μικρες μπουκιτσες αντε και λιγο πολτοποιημενα μονο με το πιρουνι!

Link to comment
Share on other sites

από τι ηληκία αρχίσατε να τα ταίζετε ότι τρώτε κι εσείς? και με το αλάτι και με το μέλι πότε το αρχίσατε?

 

Στο χρόνο, χωρίς κανένα περιορισμό. Προφανώς όχι ξαφνικα όλα μαζί. Αν και από όσο θυμάμαι, με εξαίρεση αλάτι, σοκολατες, ωμό μέλι και κάποια θαλασσινα, στο χρόνο τα παιδιά μου είχαν έτσι κι αλλιώς δοκιμάσει πια τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από τι ηληκία αρχίσατε να τα ταίζετε ότι τρώτε κι εσείς? και με το αλάτι και με το μέλι πότε το αρχίσατε?

Εμένα ζήτησε-ζήλευε από μόνη της όταν έγινε 11 μηνών ό,τι τρώγαμε κι εμείς, και έτσι ξεκίνησα σιγά-σιγά ελάχιστη ποσότητα, απλώς για να δοκιμάσει. Αλάτι είχε δοκιμάσει πολύ νωρίς, από 6 μηνών, γιατί έκανα άπειρες προσπάθειες-δοκιμές-μαγειρέματα των στερεών τροφών, καθώς δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα. Μέλι ξεκινησε αφού έκλεισε χρόνο, το είχε απαγορεύσει ο γιατρός.

Ακόμα δεν τρώει ό,τι τρώμε κι εμείς (τώρα είναι 13μηνών) π.χ. δεν έχει μπει στα όσπρια. Κι εγώ δεν ξέρω τι να της δίνω τα απογεύματα. Συνήθως θα φάει γιαούρτι, ή μπανάνα, ή κανένα μπισκότο, ή λίγο κέικ αν το έχω φτιάξει εγώ και σπάνια κρέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο έτος είχε δοκιμάσει τα πάντα εκτός από φρέσκο γάλα και μέλι. Στο 1,5 έτος έτρωγε ότι και εμείς, έτσι και αλλιώς αλάτι δεν χρησιμοποιούσαμε πολύ και αυτό ήταν ανθός αλατιού. Τα αλεσμένα τα έκοψε γύρω στους 8 μήνες αν θυμάμαι καλά.

 

Το ρύζι σκέτο ούτε η δικιά μου το θέλει, το φτύνει. Επίσης δεν θέλει με τίποτα αυγό και φασόλια.

 

Από γαλακτοκομικά, αγελαδινό γάλα, γιαούρτι με πετιμέζι ή σε smoothie με μπανάνα, μάνγκο και μέλι, διάφορα κίτρινα τυριά, σπανιότερα πολύ μικρο κομμάτι παρμεζάνα (λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε ασβέστιο, αλλά έχει πολύ αλάτι). Δε δίνουμε καθόλου έτοιμα αλλαντικά.

 

Φρούτα τα πάντα σε κομμάτια, αν τύχει και πάρω βιολογικά, τα δίνω με τη φλούδα (πχ αχλάδι). Χυμό πορτοκάλι θέλει συχνά, μανταρίνι κόβω κάθε φετάκι στη μέση. Γενικά φρούτα τρώει από όλα. Αυτό το διάστημα, τρώει λωτούς.

 

Πάντως το εβδομαδιαίο πρόγραμμα για το μεσημέρι δεν έχει κάθε μέρα κρέας. Συνήθως έχουμε:

2 μέρες λαδερό (φασολάκια, αρακά, σπανακόρυζο, λαχανόρυζο, μπάμιες, τουρλού)

1 μέρα όσπρια (φακές ή ρεβίθια)

1 μέρα ζυμαρικά (μακαρόνια με κιμά, παστίτσιο της τεμπέλας)

1 μοσχάρι (στη κατσαρόλα με μανιτάρια και καλαμπόκι, με μελιτζάνα, σουβλάκια, γιουβέτσι, μπιφτέκια, συκώτι στο φούρνο)

1 κοτόπουλο (στο φούρνο, με μπάμιες, με αρακά)

1 ψάρι (μπακαλιάρο, λαβράκι, τόνο, γαύρο μαρινάτο, γλώσσες).

 

Εναλλακτικά 2 μέρες ψάρι, σε αντικατάσταση ή του λαδερού ή του κρέατος.

Τα παραπάνω τα δίνω με λίγο ντομάτα για σαλάτα, αγγούρι δεν τρελαίνεται.

 

Απογευματινό που της αρέσει πολύ είναι ο ντάκος, αφού μουλιάσω πολύ καλά το παξιμάδι σε νερό και ζουμί της ντομάτας. Συχνά αντί τοστ της φτιάχνω μαφιν με λαχανικά (καρότο, πιπεριά κόκκινη, μπρόκολο) για να τρώει και λίγο αυγό. Μπισκότα τρώμε σπιτικά με βρώμη, μπανάνα, αυγό, λάδι, μέλι, καρύδια ή αμύγδαλα τριμμένα και σταφίδες. Αραιά και που κανένα κομματάκι σοκολάτα υγείας.

 

Για βραδινό μπορεί να έχουμε και κολοκυθοκεφτέδες στο φούρνο, ή τραχανά.

 

Γενικά έχουμε μεγάλη ποικιλία στο φαγητό αλλά δεν τρώει (ούτε έτρωγε ποτέ) ποσότητες και είναι λεπτό παιδάκι. Θέλει κάτι λίγο και συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Μπισκότα τρώμε σπιτικά με βρώμη, μπανάνα, αυγό, λάδι, μέλι, καρύδια ή αμύγδαλα τριμμένα και σταφίδες.

Μπορείς να ανεβάσεις τη συνταγή στο Διατροφή & Συνταγές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Πολύ καλή η συνταγή μπράβο!!!! αν έχει και καμία άλλη μανούλα καμία συνταγή για μωράκια θα μας βοηθούσε πολύ τις νέες μανούλες!

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η συνταγή μπράβο!!!! αν έχει και καμία άλλη μανούλα καμία συνταγή για μωράκια θα μας βοηθούσε πολύ τις νέες μανούλες!

 

Ξηροι καρποί και μέλι και αυγό σίγουρα δεν είναι συνταγή για μωράκια, μην μπερδευτεί καμία μαμά μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Για διατροφή 1 έως δύο ετών που είναι το θέμα, δεν έχει κίνδυνο ;)

 

Το μέλι όντως δίνεται κλεισμένους τους 12 μήνες. Το αυγό και οι ξηροί καρποί (σε μορφή πούδρας, όχι ολόκληροι) πλέον συστήνονται πριν το έτος. Η μόνη αντένδειξη είναι αν το παιδί έχει αλλεργία σε κάτι από τα δύο.

 

Φυσικά αν για κάποιο λόγο δεν έχουμε δοκιμάσει τίποτα από αυτά, δεν τα δίνουμε όλα μαζί. Κάνουμε εισαγωγή κάθε τροφή ξεχωριστά (το αυγό μάλιστα θέλει συγκεκριμένο τρόπο) και αφού βεβαιωθούμε ότι δεν υπάρχει αλλεργία τότε προχωράμε στο επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Για διατροφή 1 έως δύο ετών που είναι το θέμα, δεν έχει κίνδυνο ;)

 

Το μέλι όντως δίνεται κλεισμένους τους 12 μήνες. Το αυγό και οι ξηροί καρποί (σε μορφή πούδρας, όχι ολόκληροι) πλέον συστήνονται πριν το έτος. Η μόνη αντένδειξη είναι αν το παιδί έχει αλλεργία σε κάτι από τα δύο.

Το μπλέντερ σου κάνει τα ξηροκάρπια πούδρα? Γιατί το δικό μου τα κάνει πολύ πολύ πολύ μικρά κομματάκια, που και αυτό επίφοβο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το μπλέντερ σου κάνει τα ξηροκάρπια πούδρα? Γιατί το δικό μου τα κάνει πολύ πολύ πολύ μικρά κομματάκια, που και αυτό επίφοβο είναι.

 

Θέλει λίγο υπομονή και χρόνο (να το κάνεις πολλές φορές αλλά για λίγη ώρα κάθε φορά ώστε να μην ανάψει το μοτέρ) αλλά γίνονται σχεδόν πούδρα. Ειδικά τα καρύδια που έχουν το λάδι τους γίνονται σα κρέμα. Μπορείς να πάρεις όμως και έτοιμους τους καρπούς σε σκόνη. Η άλλη λύση είναι ηλεκτρικός μύλος καφέ. Πχ τον λιναρόσπορο εκεί τον βγάζεις σαν αλεύρι. Απλά στο μύλο δεν έχω δοκιμάσει λιπαρούς καρπούς (πχ φυστίκι ή κάσιους) δεν ξέρω μη στομώσει. Φουντούκι έχω βάλει ψημένο όμως.

 

Τους ξηρούς καρπούς τους έχουμε στη μαύρη λίστα για πνιγμό α. λόγω αλλεργιών και β. λόγω σκληρότητας και μεγέθους. Απλά νομίζω ότι μας έχει μείνει ο φόβος και στους αλεσμένους από κακή πληροφόρηση. Πχ τα άλλα επικίνδυνα είναι το ωμό μήλο και το ωμό καρότο, με χειρότερο το σταφύλι. Πάντως εδώ με ψίχουλο από ψωμί και πνιγόμαστε μεγάλοι άνθρωποι. Απλά φροντίζεις μη κάνεις βλακείες όσο τρώει το παιδί (και γελάει ας πούμε) και να έχει κατακτήσει καλά τη μάσηση. Γιατί είναι και μερικά που 1,5 έτους δεν μασάνε καλά, μαθημένα από τα αλεσμένα, καταπίνουν αμάσητα.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι σε μορφή πούδρας δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Όσον αφορά το μέλι δεν του έχω δώσει ακόμη και θα επικοινωνήσω πρώτα με τον παιδίατρο.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Για διατροφή 1 έως δύο ετών που είναι το θέμα, δεν έχει κίνδυνο ;)

 

Το μέλι όντως δίνεται κλεισμένους τους 12 μήνες. Το αυγό και οι ξηροί καρποί (σε μορφή πούδρας, όχι ολόκληροι) πλέον συστήνονται πριν το έτος. Η μόνη αντένδειξη είναι αν το παιδί έχει αλλεργία σε κάτι από τα δύο.

 

Φυσικά αν για κάποιο λόγο δεν έχουμε δοκιμάσει τίποτα από αυτά, δεν τα δίνουμε όλα μαζί. Κάνουμε εισαγωγή κάθε τροφή ξεχωριστά (το αυγό μάλιστα θέλει συγκεκριμένο τρόπο) και αφού βεβαιωθούμε ότι δεν υπάρχει αλλεργία τότε προχωράμε στο επόμενο.

 

Aσφαλώς, αλλά 1 δεν είναι πια μωρά ;) με την ονομασία "για μωρά" έχω την ένσταση :) "για παιδιά" ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κορίτσια έχετε δίκιο.... για μένα είναι το μωράκι μου!!!:)

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...