Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μπορείτε να δοκιμάσετε κάποια απωθητική συσκευή με υπέρηχους.

μου έχουν πει ότι μετά από λίγο τη συνηθίζουν. πρέπει να αλλάζεις συνέχεια συχνότητες.

την έχει δοκιμάσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μου έχουν πει ότι μετά από λίγο τη συνηθίζουν. πρέπει να αλλάζεις συνέχεια συχνότητες.

την έχει δοκιμάσει κάποιος?

Εμείς όχι, στο ακριβώς διπλανό σπίτι την έχουν δοκιμάσει και εδώ και κανα χρόνο δεν έχουν αντιμετωπίσει θέμα.

Σημειωτέον, εδώ και κανα χρόνο το γκαζόν μ'αυτά και μ'εκείνα έχει μετατραπεί σε σκέτο χώμα (να'ναι καλά τα συμπαθή τετράποδα), πιθανόν να προτιμούσαν το γκαζόν? Και το λέω διότι προ 10 ημερών βάλαμε νέο χλοοτάπητα (και το δικό μας γκαζόν είχε διαλυθεί από τις γάτες) και με το που το βάλαμε, τσουπ! να'σου η πρώτη σκατούλα. Όσο είχαμε χώμα δεν έκαναν τη "δουλειά" εκεί. Οπότε λέω κι εγώ μήπως για κάποιο περίεργο λόγο προτιμούν το γκαζόν...Μετά λοιπόν και το τελευταίο "συμβάν" αποφασίσαμε να προμηθευτούμε μια τέτοια συσκευή πριν γίνει μεγαλύτερο κακό και ό,τι γίνει. Θέλω επιτέλους να έχουμε γκαζόν το καλοκαίρι :mad:

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτά που διαβάζω, παρηγοριέμαι που ζω σε διαμέρισμα! :shock: Δεν περίμενα ότι δημιουργούν τόσο μεγάλο πρόβλημα!

Εντάξει, τα παραλές τώρα..........

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όχι, στο ακριβώς διπλανό σπίτι την έχουν δοκιμάσει και εδώ και κανα χρόνο δεν έχουν αντιμετωπίσει θέμα.

Σημειωτέον, εδώ και κανα χρόνο το γκαζόν μ'αυτά και μ'εκείνα έχει μετατραπεί σε σκέτο χώμα (να'ναι καλά τα συμπαθή τετράποδα), πιθανόν να προτιμούσαν το γκαζόν? Και το λέω διότι προ 10 ημερών βάλαμε νέο χλοοτάπητα (και το δικό μας γκαζόν είχε διαλυθεί από τις γάτες) και με το που το βάλαμε, τσουπ! να'σου η πρώτη σκατούλα. Όσο είχαμε χώμα δεν έκαναν τη "δουλειά" εκεί. Οπότε λέω κι εγώ μήπως για κάποιο περίεργο λόγο προτιμούν το γκαζόν...Μετά λοιπόν και το τελευταίο "συμβάν" αποφασίσαμε να προμηθευτούμε μια τέτοια συσκευή πριν γίνει μεγαλύτερο κακό και ό,τι γίνει. Θέλω επιτέλους να έχουμε γκαζόν το καλοκαίρι :mad:

 

 

ΧΑ! Ακριβώς αυτό συνέβη και με εμάς. Είχαμε γκαζον στον μισό κήπο και χώμα στο άλλο μισό. Δεν είχαμε δει ποτέ τίποτα. 3 μέρες απ όταν στρώσαμε χλοοταπητα και στο υπολοιπο

ΤΣΟΥΠ!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

EMENA Τα κανουν εξω απο την εξωπορτα η οπου λαχει.στο πλακακι δηλαδη...τις σιχαινομαι

Εμενα κατά καιρούς εις καιρόν ΕΠΑΝΩ στην πόρτα... Βρίσκω το πρωι κατι κίτρινα υγρα... Ουτε σκυλιά να ήταν!!! Κ είναι κ άσπρη η πόρτα!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δε μπορώ να κλείσω τις διόδους. είμαι κι εγώ σε μονοκατοικία...

αυτό ου με εξοργίζει πιό πολύ είναι ότι ο φιλόζωος γείτονάς μου δε δίνει δεκάρα που μας βλέπει να μαζεύπυμε κάθε μέρα τις ακαθαρσίες των ζώων του.

 

Μήπως το πρόβλημα τελικά είναι οι "φιλόζωοι" γείτονες και όχι οι γάτες καθεαυτές;;;

Εμείς είχαμε φιλόζωο γείτονα με σκύλους που τους έβγαζε να τα κάνουν έξω από την πόρτα μας. Όταν του υπενθυμίσαμε ότι υπάρχει χρηματικό πρόστιμο, λύθηκε και το πρόβλημα... (αν και φαντάζομαι ότι το πρόβλημα θα μεταφέρθηκε κανα στενό παρακάτω...)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόβλημα τελικά είναι οι "φιλόζωοι" γείτονες και όχι οι γάτες καθεαυτές;;;

Εμείς είχαμε φιλόζωο γείτονα με σκύλους που τους έβγαζε να τα κάνουν έξω από την πόρτα μας. Όταν του υπενθυμίσαμε ότι υπάρχει χρηματικό πρόστιμο, λύθηκε και το πρόβλημα... (αν και φαντάζομαι ότι το πρόβλημα θα μεταφέρθηκε κανα στενό παρακάτω...)

με το γείτονα υπάρχουν κι άλλα προβλήματα, σοβαρότερα.

 

το θέμα είναι ότι αν είχαμε καλές ή εστω τυπικές σχέσεις θα μπορούσαμε να του μιλήσουμε και να βρούμε από κοινού μια λύση (πχ να φράξουμε κάποιες πιθανές εισόδους, ώστε οι γάτες να μην περνούν από κει). αλλά, τώρα, αποκλείεται να δεχθεί να ακουμπήσουμε τα κάγκελά του, ώστε να στερεώσουμε κάποιο φράχτη.

 

απορώ με τους ανθρώπους που βλέπουν ότι κάποιοι ενοχλούνται (σε φυσιολογικά πλαίσια) από τα παιδιά/γατιά/σκυλιά τους και μένουν απαθείς. πρώτα οι ίδιοι έπρεπε να κάνουν ό,τι μπορούν ώστε να μην ενοχλούν.

Link to comment
Share on other sites

Οι γάτες δεν είναι από τα ζώα που θα τα εμποδίσει μία περίφραξη. Εμείς είμαστε περιφραγμένοι από παντού, αλλά τρυπώνουν-πηδάνε-χώνονται.

Εμάς περιμαζεύουν διάφορες γάτες σχεδόν όλοι οι γείτονες (έχουμε μπολάκια με γεύματα σε όλα τα πεζοδρόμια της γειτονιάς), δεν είναι ότι είναι pet κάποιου συγκεκριμένου. Δεν υπάρχει σωτηρία, το έχουμε πάρει απόφαση. Περιχύνω με χλωρίνη μπροστά στην εξώπορτα. Δεν αφήνω χαλάκι έξω στην πίσω αυτή της κουζίνας, δεν έχουμε έπιπλα, ούτε καν σκούπες έξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια διαβάζω τις απαντήσεις σας και στενοχωριέμαι. Εμείς έχουμε δύο γλυκύτατες γατούλες σπίτι και τολμώ να πω ότι τις νιώθουμε σαν οικογένεια. Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι και αυτά έχουν ψυχούλες και χρειάζονται την αγάπη μας και την φροντίδα μας; Γιατί βρε κορίτσια τέτοια απόρριψη;

Πολλές φορές λέμε ότι είμαστε φιλόζωες αλλά επιλεκτικά. Δηλαδή μπορεί να έχουμε ένα σκυλάκι στο σπίτι μας και να κυνηγάμε τις γάτες ή τα περιστέρια που μπορεί να μας λερώσουν. Τα ζώα είναι τα πιο καθαρά, πολλές φορές πιο καθαρά και από τους ανθρώπους. Εγώ πιστεύω ότι άμα δίνεις αγάπη παίρνεις και αγάπη.

Μωρέ μην τα κυνηγάτε τα γατάκια, κρίμα είναι.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια διαβάζω τις απαντήσεις σας και στενοχωριέμαι. Εμείς έχουμε δύο γλυκύτατες γατούλες σπίτι και τολμώ να πω ότι τις νιώθουμε σαν οικογένεια. Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι και αυτά έχουν ψυχούλες και χρειάζονται την αγάπη μας και την φροντίδα μας; Γιατί βρε κορίτσια τέτοια απόρριψη;

Πολλές φορές λέμε ότι είμαστε φιλόζωες αλλά επιλεκτικά. Δηλαδή μπορεί να έχουμε ένα σκυλάκι στο σπίτι μας και να κυνηγάμε τις γάτες ή τα περιστέρια που μπορεί να μας λερώσουν. Τα ζώα είναι τα πιο καθαρά, πολλές φορές πιο καθαρά και από τους ανθρώπους. Εγώ πιστεύω ότι άμα δίνεις αγάπη παίρνεις και αγάπη.

Μωρέ μην τα κυνηγάτε τα γατάκια, κρίμα είναι.

 

κι αν κάποιος γείτονας σας παραπονεθεί ότι του λερώνουν την αυλή και του καταστρέφουν τον κήπο, τί κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Βρε zaxaroulini, δεν είναι ότι δεν τις θέλω (εγώ προσωπικα)

απλώς δεν ειναι δικές μου, δεν ξέρω αν είναι εμβολιασμένες.

κι επιπλέον (πάλι εγώ προσωπικά) και σκύλο και γάτα που είχαμε στο πατρικό μου δεν τα αφήναμε να ανεβαίνουν στα έπιπλά μας.

Τώρα με αυτές δε μπορούμε να αφήσουμε τίποτα έξω. Είναι πολύ κρίμα να μη ζούμε εμείς στην αυλή μας και να την απολαμβάνουν ξένες γάτες

Link to comment
Share on other sites

κι αν κάποιος γείτονας σας παραπονεθεί ότι του λερώνουν την αυλή και του καταστρέφουν τον κήπο, τί κάνετε?

 

Και οι γείτονες έχουν γάτες :) όλοι μας έχουμε την άμμο κλπ, τα έχουμε πως να το πω "οριοθετημένα". Γενικά όμως νομίζω πιο πολύ είναι η αρνητική ενέργεια που μερικές φορές βγάζουμε προς τα ζώα παρά το ότι οι γατούλες κάνουν τόσο πια ζημιές. Πόσο να καταστρέψει μία γάτα ένα κήπο βρε μανούλες; Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό. Δηλαδή αν μαζευτεί μία παρέα παιδιών σε ένα κήπο μπορεί να τον κάνει πολύ χειρότερο από τα ζωάκια.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και οι γείτονες έχουν γάτες :) όλοι μας έχουμε την άμμο κλπ, τα έχουμε πως να το πω "οριοθετημένα". Γενικά όμως νομίζω πιο πολύ είναι η αρνητική ενέργεια που μερικές φορές βγάζουμε προς τα ζώα παρά το ότι οι γατούλες κάνουν τόσο πια ζημιές. Πόσο να καταστρέψει μία γάτα ένα κήπο βρε μανούλες; Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό. Δηλαδή αν μαζευτεί μία παρέα παιδιών σε ένα κήπο μπορεί να τον κάνει πολύ χειρότερο από τα ζωάκια.

υπάρχουν και οι "φιλόζωοι" που δεν τα έχουν οριοθετημένα. αυτοί που βγάζουν βόλτα το σκύλο και δε φροντίζουν να μαζεύουν τις ακαθαρσίες του.

 

2 γάτες κοντεύουν να καταστρέψουν το δικό μου κήπο. δε φταίω σε κάτι να μαζεύω κάθε μέρα τις ακαθαρσίες ζώων που δεν επέλεξα ως κατοικίδια. με κάνει αυτό κακό άνθρωπο?

 

αν τα παιδάκια, που λες, έρχονταν απρόσκλητα στον κήπο μου, θα είχα πάλι πρόβλημα με τους γονείς τους.

 

φροντίζω να δέχομαι τις συνέπειες των δικών μου επιλογών. είναι κρίμα να μην κάνουν όλοι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες. Επιτρέψτε μου να σας πω ενημερωτικά ότι από την στιγμή που τα ζώα του γείτονα δεν έχουν τσιπάκι και δεν είναι δηλωμένα, θεωρούνται αδέσποτα που απλά τα ταίζει. Αυτό από νομικής πλευράς. Δηλαδή ο γείτονας και ο κάθε άνθρωπος που ταίζει ζωα δεν έχει καμία νομική ευθύνη γιαυτά. Όσον αφορά τα εμβόλια που είδα ότι αναφέρατε, αυτά γίνονται για να προστατεύσουν τις ίδιες τις γάτες από άλλες γάτες και δεν έχουν καμία σχεση με ανθρώπους. Εκτός κι αν νομίζετε ότι κινδυνεύετε να κολλήσετε ιό της ρινοτραχείτιδας ή καλυκοϊό γάτας..! Εν ολίγης, είτε είναι εμβολιασμένα τα ζωντανά είτε όχι, το ίδιο και το αυτό. Είναι λοιπόν παράλογος ο φόβος ότι θα κολλήσετε κάτι εσείς ή τα παιδιά σας από τα ζώα γενικότερα, πόσο μάλλον αν τα αποφεύγετε κιόλας. Άλλωστε, είναι ελάχιστες οι ασθένειες αυτές καθ' αυτές που κολλάνε από ζώα σε ανθρώπους (εκτός στην περίπτωση που τα καταναλώνουμε στο πιάτο μας). Ένα τέτοιο νόσημα είναι η λύσσα, η οποία έχει εξαφανισθεί από την χώρα μας εδώ και 40 χρόνια λόγω των υποχρεωτικών εμβολιασμών των κατοικιδίων. Αν ήταν τόσο επικίνδυνα τα ζώα για την υγεία των ανθρώπων, όλοι οι κτηνίατροι, που ασχολούνται με τόσα αδέσποτα καθημερινά και με τόσα άρρωστα και χτυπημένα ζώα, θα ήταν άρρωστοι.

Στο θέμα μας τώρα, αυτό που προτείνω είναι όπως προαναφέρθηκε να δώσετε μια επιλογή στις γατούλες με ένα δοχείο με άμμο ή αφράτο χώμα. Είναι προφανές πως ο γείτονας δεν έχει μεριμνήσει για να τους παρέχει άμμο. Τα απωθητικά σπρευ δεν θα τις απομακρύνουν για πολλές μέρες. Για τις συσκευές με υπερήχους δεν έχω ιδέα, μάλλον αξίζει να προσπαθήσετε. Και μην αφήνετε τα σκουπίδια έξω, μυρίζουν τα αποφάγια και τις προσελκύετε, πεινάνε!

Link to comment
Share on other sites

Α, ολα κι ολα! Σιγα μην βαλω και αμμο να μαζευω τις ακαθαρσιες τους!

 

Και ποιος σου ειπε κοπελα μου οτι οι γατες δεν εχουν αρρωστιες μεταδοτικες στον ανθρωπο? Το τοξοπλασμα απο που το κολαμε? Απο τον τοιχο?

 

Και να κραταω και τα σκουπιδια μεσα στο σπιτι... Δεν το ηξερα να βασανιζομαι εγω για να καλοπαιρνανε τα γατια...

Link to comment
Share on other sites

Α, ολα κι ολα! Σιγα μην βαλω και αμμο να μαζευω τις ακαθαρσιες τους!

 

Και ποιος σου ειπε κοπελα μου οτι οι γατες δεν εχουν αρρωστιες μεταδοτικες στον ανθρωπο? Το τοξοπλασμα απο που το κολαμε? Απο τον τοιχο?

 

Και να κραταω και τα σκουπιδια μεσα στο σπιτι... Δεν το ηξερα να βασανιζομαι εγω για να καλοπαιρνανε τα γατια...

To τοξόπλασμα το κολλάμε από μη καλοψημένο κρέας μόσχου, προβάτου, χοίρου. Η γάτα, όπως κι εμείς, το κολλάει καταναλώνοντας ωμά τα παραπάνω κρέατα. Είναι δηλαδή ενδιάμεσος ξενιστής του παρασίτου. Από τη στιγμή που το κολλήσει το αποβάλει στο περιβάλλον για μόνο 7 ημέρες και μετά παθαίνει ανοσία. Για να κολλήσεις τοξόπλασμα από γάτα πρέπει να φάς τα σκατουλάκια της (κυριολεκτικά) τις ημέρες εκείνες. Πόσο πιθανό σου φαίνεται? Και έτσι να γίνει, αν δεν είσαι έγκυος στο 1 τρίμηνο δεν θα καταλάβεις καν ότι κόλλησες κάτι και δεν διατρέχεις κανένα κίνδυνο.

Το 70% των ανθρώπων έχουν περάσει το τοξόπλασμα από τη συνήθεια να τρώμε μισοψημένα μπιφτέκια κτλ.

Από γάτες δεν έχω ακούσει καμία γυναίκα κτηνίατρο (και μη) να κόλλησε τοξόπλασμα και να απέβαλε ή να έπαθε οτιδήποτε, προσωπικά.

Τα σκουπίδια αν θέλεις κάνε τα και στοίβα στον κήπο, ποσώς με ενδιαφέρει. Εσύ δεν θα λύσεις το πρόβλημά σου. Γιατί και να φύγουν αυτές, θα έρθουν άλλες, είτε τις ταίζει ο γείτονας είτε όχι, είτε τις προσελκύεις εσύ. Επίσης σε μια γειτονιά δεν μπορείς να απαγορεύσεις τον κόσμο να αφήνει το περίσευμά του σε ψυχές που πεινάνε...

Αυτά...κοπέλα μου..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη.

Μείνετε ΕΝΤΟΣ θέματος!

Δεν είναι θέμα της θεματοθέτριας το εάν τα κόπρανα των ζώων είναι βλαβερά ή όχι για τον άνθρωπο.

Εάν έχετε λύση για το ερώτημα παραθέστε τις απόψεις σας, κάθε άλλη συζήτηση περι φιλοζωίας ή κοπράνων είναι ΕΚΤΟΣ θέματος.

 

Κάθε μέλος που απο εδώ και πέρα θα συνεχίσει τον σχολιασμό θα λάβει κάρτα ειδοποίησης OFF TOPIC - εκτός θέματος, ή κάρτα ειδοποίησης σχολιασμό μέλους. Δεν είναι θέση των μελών να κρίνουν κατά πόσο ένα ερώτημα είναι θεμιτό ή όχι , γενικά.

 

Μπορεί κάποιος να δηλώνει ότι διαφωνεί, απο εκεί και πέρα η θεματοθέτρια/ο θεματοθέτης περιμένει απάντηση στο ερώτημά του/της που αφορά περιοχή της άμεσης/έμμεσης ιδιοκτησίας του, εντός πόλεως?, την οποία επισκέπτονται ζώα τα οποία δεν έχουν ιδιοκτήτη και θεωρούνται αδέσποτα σύμφωνα με το υπάρχον νομικό πλαίσιο.

 

το θέμα κλειδώνεται μέχρι να μεταφερθούν οι δημοσιεύσεις που αφορούν το εάν είναι θεμιτό ή όχι να υπάρχουν αδέσποτα, το να μην τα θέλει κάποιος στο κήπο του, το να ταίζει κανείς αδέσποτα, το εάν τα κόπρανά τους βλάπτουν τον άνθρωπο ή το παιδί κλπ. .

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση περί

"φιλοζωίας σε αδέσποτα στην πόλη και των κοπράνων που αυτά προκαλούν"

μεταφέρθηκε εδώ : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=145195

 

Το θέμα εδώ θα ανοίξει εκ νέου αύριο έτσι ώστε εάν κάποιος αναγνώστης έχει κάποια πρόταση/λύση για το πρόβλημα της/του θεματοθέτη να μπορεί να το δημοσιεύσει εδώ.

Παρακαλούμε όσους επιθυμούν να συμμετάσχουν σε γενικότερου τύπου συζητήση για αυτό το αρκετά μεγάλο θέμα, να κάνουν χρήση του νέου αυτού θέματος

ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πάντως ο μύθος ότι οι γάτες προτιμούν το χώμα και σκεπάζουν τα κακάκια τους κατερρίφθη χτες το πρωί.

με τα ίδια μου τα μάτια είδα τη μία γάτα του γείτονα να αφοδεύει πάνω στο γκαζόν μου. σημειωτέον ότι το γκαζόν ήταν φρεσκοποτισμένο και άρα υγρό κι ότι ο κήπος έχει και αρκετά σημεία με χώμα γύρω-γύρω.

αλλά η γάτα προτίμησε να τα κάνει πάνω στο μουσκεμένο γκαζόν.

επίσης, βρήκα και κακάκια πάνω σε σημείο που έχω στρώσει βότσαλα, ενώ το χώμα απέχει 1 μέτρο από κει....:-(

Link to comment
Share on other sites

Oι γάτες τελικά είναι αλανιάρες ή του γείτονα??? Αν είναι του γείτονα, κάνεις εξώδικο και απαιτείς να μπει περίφραξη (καλαμωτή ψάθα) σε όλο το μήκος από τα κοινά κάγκελα. Αν είναι αλανιάρες, ρίξε φαγητό στον κήπο σου με φώλα και σκότωσές τες όλες!

"Σκίσε τη γάτα" από την αρχή γιατί στο μέλλον θα έχεις πολλά....θέματα.

 

η φόλα είναι ποινικό αδίκημα, αλλά εκτός αυτού δεν το θεωρώ σωστό και ηθικό.

οι γάτες βρίσκονται συνήθως στην αυλή του γείτονα που τις ταίζει αλλα γυρνάνε σε όλη τη γειτονιά. δε νομίζω να τις έχει δηλωμένες, ως δικά του κατοικίδια. οπότε τεχνικά, θεωρούνται αδέσποτες.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό σου είπα για εξώδικο, από τη στιγμή που υπάρχει τέτοιο θέμα και αυτός δεν συναινεί στο να μπει η καλαμωτή, ζητάς τη συνδρομή του νόμου.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, αν θεωρείς ότι οι ακαθαρσίες τους είναι ακίνδυνες για το 4χρονο παιδί σου, μπορείς να τις ...ανέχεσαι, μέχρι να βρεθεί λύση.

Απλά είμαι πιο ευαισθητοποιημένη στο θέμα της γάτας, γιατί πέθανε γνωστή μου από τέτοιο ζώο.

μα, αν θεωρούνται αδέσποτες, το εξώδικο στο γείτονα πού εξυπηρετεί? μπορεί να πει ότι απλά τις ταίζει. δεν του ανήκουν.

Link to comment
Share on other sites

www.texnagron.gr

 

spray.jpg

 

θα δω μήπως καταφύγω σε αυτή τη λύση...

Η συσκευή υπερήχων που παράγγειλα πάντως θα καθυστερήσει απ'ό,τι μου είπαν στο κατάστημα. Είναι και ο καιρός καλός και κυκλοφορούν πολύ, εύχομαι να μη διαλυθεί το σύμπαν μέχρι να την παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...