Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;


nano

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;  

1.251

  1. 1. σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;

    • σπίτι τσίλικο
    • σπίτι "παιδότοπος"


Recommended Posts

ψάχνω να βρω δυο ποιήματα του Βάρναλη "σπίτι δίχως παιδιά" - "σπίτι με παιδιά"... ταιριάζουν γάντι στο θέμα!!!

λοιπόν, τα πράγματα πρέπει να τα κατέχουμε, όχι να μας κατέχουν.

ότι γίνεται πολύ σημαντικό ώστε να νιώθω ότι με κατέχει δεν έχει θέση στο σπίτι μου.

μόνο η καθαριότητα με ενδιαφέρει.

κατά τα λοιπά, δε φτάνει που τα παιδιά δεν έχουν μια αυλή, ένα πάρκο, κάπου να τρέξουν, να αναπτυχθούν σωστά στην καθημερινότητα,

σιγά μη τους απαγορεύσω κι εγώ να παιζουν μέσα στο (περιορισμένων) τετραγωνικών σπίτι - τον βρίσκω τελείως παράλογο τέτοιο περιορισμό. Φαντάσου μια μέρα να μου έλεγε ο άντρας μου... "να σου πω, τέρμα η ξάπλα στον καναπε, μου χαλάει το κυριλέ το σαλόνι...." χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μέσα στο μυαλό μου είσαι βρε κοπελιά!!! Τι σου είναι τα άτιμα τα ζώδια!!!! :) :) :)

Παρθένος κι εδώ...άστα να πανε η τελειότητα πήγε περίπατο προ πολλού...;) ;) ;)

Τώρα πασχίζουμε για τη μετριότητα.....χοχοχοχοοο

Αστα να πάνε. Με καταλαβαίνεις. :wink:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και μενα λιγο παιδοτοπος, αλλα τσιλικος πολυ!!!βεβαια εχω και την μανια , μολις την βαλω για υπνο, μαζευω παιχνιδια, πιατα κλπ, κλπ...μαζοχισμος δεν το συζητω αλλα δεν μπορω αλλιως. ασχετο αλλα δεν ξερω σε ποιο θεμα να το ενταξω-τωρα η μικρη μου ειναι σε φαση που οταν φτασει κατι θελει να το παρει, και δεν εννοω τα παιχνιδια της, αλλα ολα τα υπολοιπα. και εγω δεν θελω να τα μαζεψω. πως να της μαθω να μην τα πειραζει???της λεω μηηη, ποτε ποτε, το αφηνει για λιγο και μετα μια αποτα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το σπίτι μου μοιάζει σαν παιδότοπος, σαν παιδικός σταθμός με όλα τα παιχνίδια σκορπισμένα από δω και από κει. Οσο και να τα μαζεύω αυτά δε μαζεύονται για αυτό το έχω πάρει απόφαση.:rolleyes:Καμιά φορά με πιάνουν τα νεύρα μου και μου έρχεται να τα πετάξω όλα, να το αδειάσω αλλά μετά μου περνάει.Τι να κάνω, αφού έχω παιδιά πώς θα μπορούσε να είναι τακτοποιημένο και στην τρίχα.:lol::confused: Προσπαθώ απλά να το έχω λίγο καθαρό και να ξεσκονίζω τα έπιπλα, απο κει και πέρα δεν τρελαίνομαι κιολας:oops:

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η ψυχολόγος του σχολείου μας είπε ότι τα πολλά παιχνίδια δεν 'επιτρέπουν' στο παιδί να ευχαριστηθεί το παιχνίδι. Έχουμε έξω λίγα παιχνίδια, που τα εναλλάσσουμε συχνά, τα οποία είναι κυρίως στο δωμάτιό τους, αλλά μπορούν να είναι και στο σαλόνι. Λίγο πριν τον ύπνο, στο πλαίσιο της ρουτίνας, ο μεγαλύτερος μαζεύει τα παιχνίδια και τα τακτοποιεί (μη φανταστείτε, τα βάζει στα γκαράζ τους και τα πετάει στα καλάθια). Σε λίγους μήνες θα βάλω και τον μικρότερο στα παιχνίδι, αν και βοηθάει κι αυτός λίγο λίγο. Δεν νομίζω ότι τους στερώ την ελευθερία τους, μπορεί να παίζει ελεύθερα όπου και όσο θέλει, απλά του μαθαίνω να σέβεται τους 'συγκατοίκους του'. Άλλωστε κι εμείς μαζεύουμε τα πράγματά μας. Επίσης δεν νομίζω ότι τα παιδιά κερδίζουν κάτι με το να ζουν μέσα σε ένα σπίτι γεμάτο παιχνίδια, ατάκτως ρηγμένα από δω κι από κει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα παιχνιδια του είναι ελευθερος να τα φεερει οπου θελει για να παιξει. δεν εχω προβλημα να παιζει και μεσα στο σαλονι.αλλωστε, έχουμε παντα παιχνιδια ακόμα και όταν εχουμε κοσμο. νομιζω πως σπιτι που εχει μικρο παιδι δεν μπορει να ειναι στην εντελεια. προτιμω να ειναι το μικρο μου χαρουμενο, παρα να του ζηταω συνεχως να μαζευει τα παιχνιδια για να δειχνει το σπιτι τακτοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

προτιμω να ειναι το μικρο μου χαρουμενο, παρα να του ζηταω συνεχως να μαζευει τα παιχνιδια για να δειχνει το σπιτι τακτοποιημενο

 

Πολύ σωστά. Άλλωστε όταν ζητάς συνεχώς να τα μαζεύει, πότε θα παίξει:-D:grin::-D?

Link to comment
Share on other sites

Το θεματάκι είναι λίγο δύσκολο! Ειδικά για τα μοναχοπαίδια, που δεν έχουν παρέα!! Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό σε ένα σπίτι η παρουσία του παιδιού να περιορίζεται μόνο στο δωμάτιό του. Δηλαδή μόνο εκεί του επιτρέπουμε να ζεί? Όχι μαζί μας ?? Οι καλοί όλοι αντάμα και ο ψωριάρεις (που λερώνει και αναστατώνει το ωραίο μας σαλόνι) χώρια? Τιμωρία ... μόνο του? Ή μήπως είναι κανείς πρόθυμος να κάτσει και να παίζει παρέα με το παιδί όλη μέρα στο δωμάτιό του? Αν επέβαλαν κάτι τέτοιο σε έναν ενήλικα δεν θα αντιδρούσε? Και σου λέει κάποιος άτεκνος : αν δεν υπάρχει περιορισμός τι να υπάρχει ασυδοσία ?? Δεν θέλετε και εσείς τον προσωπικό σας χώρο ? Και η κοινωνική σας ζωή ?? Που θα δεχθείτε έναν επισκέπτη ?? Τι να απαντήσεις ? Το μόνο που είπα είναι ότι το παιδί έχει δικαίωμα στο σπίτι όσο και εμείς και ότι το έκανα για να ζήσω μαζί του !!! Τί λέτε ??

συμφωνω 100% μαζι σου.Ετσι σκεφτομαι κι εγω οτι το παιδι μου το εκανα για να ζω μαζι του την καθε στιγμη και οχι να το αφηνω μονο του να παιζει στο δωματιο.Για τους επισκεπτες δε με ενδιαφερει καθολου.Αν δε με δεχονται οπως ειμαι καλυτερα να μην ερθουν σπιτι μου.Εγω ποτε δεν διαμαρτυρηθηκα οταν πηγαινα σε σπιτια με μικρα παιδια και γινοταν χαμος.Το καταλαβαινα απολυτα.Ηδη εχω κανει πλανο τωρα που ερχεται και το δευτερο το σαλονι να το μετατρεψω σε κανονικο παιδοτοπο.Το καλο βεβαια ειναι οτι ειναι αρκετα μεγαλος χωρος οποτε μπορω να εχω και λιγο χωρο να κατσω με τους επισκεπτες μου.

Ταλαιπωρηθηκα πολυ γαι να κανω το παιδακι μου το πρωτο και τωρα θελω να το χαρω!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πολύ σωστά. Άλλωστε όταν ζητάς συνεχώς να τα μαζεύει, πότε θα παίξει:-D:grin::-D?

 

Το να ζητάς από το παιδί σου να μαζεύει το παιχνιδι που μόλις εχει παιξει, πριν ξεκινήσει να παιζει με το αλλο, δεν σημαινει οτι του στερεις χρονο παιχνιδιού!

Ισα-ισα που το μαθαινεις να ειναι τακτικό. Μαθημα που πρεπει να ξεκινήσει σε αυτην την ηλικία για να το συνοδεύει μια ζωή!

Μετα παραπονιουνται καποιοι γονεις φοιτητών (κυρίως αγοριών) οτι το σπίτι που ζουνε είναι αχούρι και οτι ζουνε μεσα στην βρωμια! Αφου ετσι μαθανε! Τι να κάνουνε? Δεν αλλάζει μετα ο ανθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με παιδοτοπο μοιαζει το σπιτι μας.Ειδικα απο τοτε που αρχισαμε το μπουσουλημα,τα σκορπαμε ολα!!!Της εχω φτιαξει βεβαια ενα μικρο χωρο αναμεσα σε εναν καναπε και κατι αλλα τριγυρω,που το ονομαζω playroom(για να εχω λιγο ησυχο το κεφαλι μου οταν κανω δουλειες) και εχουμε ολα τα παιχνιδια μας χυμα!Τα βαζω εγω σε ταξη,μετα απο λιγο παει και τα "νοικοκυρευει" το κοριτσι μου!Μεγαλη παστρικοθοδωρα!:lol:Δεν πειραζει μωρε,καλυτερα ενα χαρουμενο παιδι,παρα ενα "χαρουμενο" σπιτι!:D

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

και μενα ανακατεμενο ειναι, αντε μια ωρα το πρωι να μεινει συμαζεμενο, μετα τα παιχνιδια κανουν παρελαση σε ολο το σπιτι κι αφου ξεμπερδεψι με τα παιχνιδια σειρα εχουν τα κουζινικα. εχ ενα συρταρι που εχω πλαστικα πολυχρωμα μπολ, σουρωτηρια και αλλα ακινδυνα αντικειμενα και ειναι το αγαπημενο της. ενα διαστημα εβγαζε κ τα ρουχα απο τις ντουλαπες και τα σκορπουσε αλλα της φωναξα και περιοριστηκε στα βραδυνα τσαντακια και τα τακουνια μου.

παντως πραγματικα δε μορω να καταλαβω πως καποιες ενω εχουν μκρα παιδια-πολλες φορες οχι μονο ενα- καταφερνουν κι εχουν το σπιτι στην τριχα ολη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα παιδότοπο αλλά διευκρινίζω:

1. Σαλόνι-τραπεζαρία παιδότοπος...

2. Κουζίνα τσίλικη (βλέπεις, μεταφερει τα κουζινικά στο σαλόνι, χαχαα)

3. Κρεβατοκάμαρα δική μας και γραφείο μας κλειστά (επικίνδυνα πράγματα μέσα).

4. Μπάνιο παιδότοπος (παπάκια, γατάκια, σκ...τάκια σε ημερησία διάταξη).

 

Το βράδυ μετά τις 9 είναι όλα συμμαζεμένα και έτοιμα να ξανασκορπιστούν την επομένη το πρωί.

 

Ποτέ δεν τον περιόρισα σε ένα χώρο (πλην των προαναφερομένων) και δε με ένοιαξε μία που το σαλόνι μου είναι κάθε άλλο παρά εικόνα για να καμαρώνει η πεθερά. Εμένα με νοιάζει να είναι οι χώροι του σπιτιού καθαροί, χωρίς σκόνες, βρώμα, τρίχες κ.λπ., να κοιμόμαστε σε καθαρά σεντόνια και να φοράμε καθαρά και σιδερωμένα ρούχα. Α, και να τρώμε σπιτικό φαγητό. Και γι΄αυτά φροντίζω/ουμε καθημερινά. Τα σκόρπια παιχνίδια δε με πειράζουν διόλου (εκτός από μία φορά που πάτησα ένα λέγκο και βρέθηκα αδιάβαστη στην τραπεζαρία με δύο καρούμπαλα).

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

παντως πραγματικα δε μορω να καταλαβω πως καποιες ενω εχουν μκρα παιδια-πολλες φορες οχι μονο ενα- καταφερνουν κι εχουν το σπιτι στην τριχα ολη μερα!

 

Θα σου λύσω εγώ την απορία:

Ή έχουν όλη μέρα τα παιδιά στη γιαγιά και γίνεται το δικό της σπίτι μπάχαλο (το βλέπω στον πολύ κοντινό μου περίγυρο....)

Ή είναι με το "μη" και το "όχι" όλη μέρα και με ένα ξεσκονιστήρι στο χέρι και με ένα παιδί να μην ξέρει τί να κάνει....

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Θα σου λύσω εγώ την απορία:

Ή έχουν όλη μέρα τα παιδιά στη γιαγιά και γίνεται το δικό της σπίτι μπάχαλο (το βλέπω στον πολύ κοντινό μου περίγυρο....)

Ή είναι με το "μη" και το "όχι" όλη μέρα και με ένα ξεσκονιστήρι στο χέρι και με ένα παιδί να μην ξέρει τί να κάνει....

Συμφωνωωωωω! Εμενα μια τετοια τυπισσα μου εχει κανει και παρατηρηση! Α εμεις μου λεει τα παιχνιδια τα ειχαμε στολισμενα:shock:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνωωωωω! Εμενα μια τετοια τυπισσα μου εχει κανει και παρατηρηση! Α εμεις μου λεει τα παιχνιδια τα ειχαμε στολισμενα:shock:

 

 

Καλά, έτσι κάνω κι εγώ όχι ένα αλλά 17 παιδιά και παίρνω και επίδομα, πες της.

 

Πέρα από το χαβαλέ, είναι τραγικό σε σπίτι με παιδάκια να βλέπεις τα παιχνίδια ως ντεκορασιόν...Δεν ξέρω, μου φέρνει κατάθλιψη η ιδέα. Σαν να μου λες σε εστιατόριο κρεμάμε τα πηρούνια στους τοίχους:shock:

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά, έτσι κάνω κι εγώ όχι ένα αλλά 17 παιδιά και παίρνω και επίδομα, πες της.

 

Πέρα από το χαβαλέ, είναι τραγικό σε σπίτι με παιδάκια να βλέπεις τα παιχνίδια ως ντεκορασιόν...Δεν ξέρω, μου φέρνει κατάθλιψη η ιδέα. Σαν να μου λες σε εστιατόριο κρεμάμε τα πηρούνια στους τοίχους:shock:

Εμενα να δεις! Εγω μεγαλωσα σ ενα τετοιο σπιτι και μου εχει μεινει απωθημενο οποτε τωρα οπως καταλαβαινεις το σπιτι μας ειναι χυμα στο κυμα και πολυ το ευχαριστιομαστε. Ευτυχως ειναι κι ο μπαμπας της ιδιας λογικης γιατι διαφορετικα θα ειχαμε χοντρο προβλημα. Τωρα για τους υπολοιπους, σ οποιον δεν αρεσει την βολτα τους σε κανενα μουσειο!;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ψήφισα παιδότοπος, κάποιες μέρες το σπίτι είναι τσίλικο και κάποιες μέρες να σε πάρω να φύγουμε!!!! Ανάλογα με τα κέφια της κόρης μου...

Άλλες φορές τα μαζεύει μόνη της τα παιχνίδια, κι άλλες φορές μου δείχνει εμένα πως πρέπει να τα μαζεύω!!!:P:p

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι συμαζεμένο και καθαρό το σπίτι!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι το σπιτι μου ενας ωραιοτατος τσιλικος παιδοτοπος,εχουμε παιχνιδια παντου και αναλογα δηλ στο σαλονι εχω ενα ντουλαπακι που ειναι μεσα τα παιχνιδια του...αυτοκινητακια,διαφορα βιβλιαρακια με ηχους κλπ στο μπανιο εχουμε παπακια και κατι ξεχασμενα σκυλακια που κολυμπουν...στην αυλη εχουμε τα κουβαδακια μας,τα τουβλακια μας,τα φορτηγα κλπ,τον αφηνω να τα βγαζει ολα και να παιζει με οποια θελει και οποτε θελει αλλα κοριτσια στο τελος θα τα μαζεψουμε μαζι τα παιχνιδια ενα ενα, θα τα βαλουμε για υπνο θα σβησουμε το φως,μαμ και νανι...δεν τρωει ποτε απο εδω και απο εκει εκτος αν του δωσω μπισκοτακια τα οποια καταβρωγδιζει οποτε δεν μενει ουτε ψιχουλο για να μαζεψω,δεν μου αρεσει γενικα η ακαταστασια και τα σκονισμενα σπιτια γεματο ψιχουλα...

Link to comment
Share on other sites

Εδεν τρωει ποτε απο εδω και απο εκει εκτος αν του δωσω μπισκοτακια τα οποια καταβρωγδιζει οποτε δεν μενει ουτε ψιχουλο για να μαζεψω,δεν μου αρεσει γενικα η ακαταστασια και τα σκονισμενα σπιτια γεματο ψιχουλα...

 

 

Μπράβο βρε Μαρία, το είχα ξεχάσει...Κι εγώ το μόνο που δεν αφήνω είναι να τρώει οπουδήποτε μέσα στο σπίτι....Πάντα στο καρεκλάκι στην κουζίνα για δύο λόγους:

1. Δε μου αρέσει η εικόνα του να κουβαλάμε το φαγητό μας γύρω γύρω και να τρώμε στο πόδι. Έτσι έμαθα στο σπίτι μου και αυτό κουβαλάω...Φαγητό στο τραπέζι, όμορφα και ωραία. Μόλις τελειώσουμε (ή χορτάσουμε τέλος πάντων), κατεβαίνουμε από το καρεκλάκι και πηγαίνουμε όπου γουστάρουμε.

2. Δε θέλω να μαζεύω όλη την ώρα ψίχουλα, τυριά και ό,τι φαγώσιμο σε τεμάχια από όλο το σπίτι. Εργαζόμενη είμαι και κουρασμένη επίσης:oops:

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο κοκορακι κιεγω ετσι εμαθα απο το σπιτι μου και ο αντρας μου το ιδιο,τρωμε ολοι μαζι και ο μικρος στο καρεκλακι παντα,ειδικα αν εισαι και εργαζομενη μητερα το μονο που δεν θελεις οταν ερχεσαι ειναι να μαζευεις ψιχουλα,ασε που μια φορα που τον αφησα με το μπισκοτακι να αλονηζει ευτος το ειχε κανει κομματακια και το εκρυψε πισω απο τον καναπε και ηταν ειδη λιωμενο καταλαβαινεις οταν σηκωσα τον καναπε ειδα το μπισκοτο λιωμενο πανω στο χαλι ε απο τοτε δεν του τα δινω ετσι χυμα,οχι τιποτα αλλο αλλα ρε συ μυριζει κιολας...

Link to comment
Share on other sites

εννοητε μονο στο τραπεζι τρωμε. πολυ σπανια τωρα πουμεγαλωσαν και καταλαβαινουν καπως..(6-4 χρονων) τους δινω κανα τοστακι στο σαλονι ενω βλεπουν ταινια τα σαββατα και αυτο με προσοχη σε πιατακι.. και εννοητε πριν βαλω σκουπα.!χαχαχα αν εχω βαλει σκουπα δε παιζει να τους δωσω κατι εκτος κουζινας.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνωωωωω! Εμενα μια τετοια τυπισσα μου εχει κανει και παρατηρηση! Α εμεις μου λεει τα παιχνιδια τα ειχαμε στολισμενα:shock:

εμενα η πεθερα μου ειναι ετσι και μαλστα μου λεει οτι τα δικα της παιδια δεν πειραζαν τιποτα και καθοταν σουζα.

τωρα ομως που ειμαι ξαπλα κι εχει τη μικρη απο κατω ειναι το δικο μου λες και δε ζουν ανθρωποι μεσα και το δικος τη απεραντος παιχνιδοτοπος.

ανυπομονω παντως να περασει αυτος ο μηνας και να γεννηθει ο μπεμπης, να εχω και τα δυο παιδακια μου στο σπιτι κι ας τα κανουν ολα ρημαδιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα το σαλόνι μόνο έχει πρόβλημα τη ημέρα είναι βομβαρδισμένο τοπίο μετά τις 9 το βράδυ γίνετε πάλι καθιστικό:lol::lol:: αλλά τι να γίνει παιδάκια είναι και παίζουνε όπως λέει χαρακτηριστικότατα ο κανακάρης μου:rolleyes::!:

ggHRp3.png fkuPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το απόλυτο χάος!!!! Παζλ, ζωγραφικές, μπογιές όλων των μεγεθών και κάθε είδους, Play mobile, LEGO,Barbie, τα παπούτσια της Barbie το ένα εδώ το άλλο εκεί.

 

"Έλα αγάπη μου να τα βάλουμε στο καλαθάκι" "Ναι μαμά"

 

Μόλις γυρισω την πλάτη μου όλα πάλι στο πάτωμα:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σπίτι τσίλικο και παιδί δυστυχισμένο??? Να μου λείπει!!!

Προς το παρόν μόνο η κρεβατοκάμαρά μας την έχει γλιτώσει από παιχνίδια... αλλά έχω τον άντρα μου εκεί που καταφέρνει να την κάνει χάος...

Κατα τ'άλλα... το τραπεζάκι του σαλονιού στην άκρη και μάνα και γιός να κυλιούνται στα πατώματα!!!! :-)

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...