Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγώ συμπληρωματικα με αυτη που μας εκαναν στη δουλεια της εκανα μια για νοσοκομειακη καλυψη .Η ασφαλιστικη αυτη ειναι συμβεβλημενη με το παιδιατρικο τμημα του μητερα που θεωρειται πολυ καλο.Επίσης μας δινει ενα "κουμπαρα" καθε χρονο για εξετασεις, γιατρους, φαρμακα κτλ.Κατα τη γνωμη μου ειναι χρησιμη και νιωθεις λιγο πιο ηρεμος οτι αν χρειαστει κατι θα υπαρχει μια καλυψη.Επίσης για σοβαρες ασθενειες αν προυπαρχει η ασφαλεια σε καλύπτουν για παντα, αν ομως συμβει κατι πρωτα μετα δε μπορεις να κανεις καμια ασφαλεια.Μπορεις να ξεκινησεις απο σχετικα χαμηλα ποσα και αργοτερα να προσθεσεις οτι κρινεις χρησιμο αποταμιευτικα, εξωνοσοκομειακα κτλ.......

 

Κι εγώ μόλις γεννήσω με το καλό θα προχωρήσω σε κάτι τέτοιο. Έχοντας δει τα έξοδα από τα μύρια όσα μου έχουν συμβεί κατά την εγκυμοσύνη μου και τις χρεώσεις των ιδιωτικών νοσηλευτικών ιδρυμάτων, το θεωρώ απολύτως απαραίτητο να υπάρχει ασφάλιση για το παιδί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν καταλαβαινω για πιο λογο θα πρεπει να ειναι υποχρεωτικα ασφαλισμενος και ο γονιος?

Αν δηλαδη θελω να κανω στο παιδι μου μια νοσοκομειακη ασφαλεια (και εξωνοσοκομειακη) θα πρεπει να κανω και σε μενα? Εγω και να κανω δεν προκειτε να την χρησιμοποιεισω γιατι λογω ιδιοτητας ειναι υποχρεωμενη να πηγαινω σε συγκεκριμενους γιατρος και σε συγκεκριμενο νοσοκομειο.. και αν παλι εκει δεν μπορει να αντιμετωπιστει καποια κατασταση η υπηρεσια οφειλει να με στειλει με δικα τςη εξοδα αλλου. Οποτε δεν μου χρειαζεται..

Γιατι να μην μπορω να κανω ασφαλεια στο παιδι μου?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Να σας ζήσει ο γιος σας!

 

Καλά κάνετε και προβλέπετε τέτοιες ανάγκες, αχρείαστες να είναι.

 

Η προσωπική μου γνώμη και εμπειρία είναι ότι αν χρειαστεί (ΚΤΥΠΑΜΕ ΞΥΛΟ) ποτέ νοσηλεία, θα χρειαστεί δημόσιο νοσοκομείο... όχι ότι η εμπειρία θα είναι ομαλή και ευχάριστη, αλλά αυτά έχουμε βιώσει έως σήμερα που ο γιος μας είναι 7 ετών.

Φυσικά, μπορεί άλλοι γονείς να έχουν διαφορετική άποψη βασισμένη στη δική τους εμπειρία.

 

Αυτό που δεν κάναμε εμείς και κτυπάμε τώρα το κεφάλι μας στο τοίχο (τρόπος του λέγειν) είναι ότι δεν κάναμε ένα επενδυτικό πρόγραμμα για το παιδί. Υπάρχουν ωραία προγράμματα που κοστίζουν ένα λογικό ποσό τριμηνιαίως ή εξαμηνιαίως και όταν το παιδί κλείσει τα 18 του χρόνια, έχεις κάποια χρήματα μαζέψει. Αν ξεκινήσεις νωρίς, από τη γέννησή του συμφέρει. Αν περιμένεις να πάει 6 και 7 ετών, όπως κάναμε εμείς, δεν συμφέρει και το ασφάλιστρο ανεβαίνει πολύ ώστε να αξίζει τον κόπο.

 

Δημητρα

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino,

Όπως έχουν τώρα τα πράγματα, αν μας παρουσιαζόταν ένα περιστατικό –μη γέννητω- η πρώτη μας σκέψη θα ήταν ένα δημόσιο νοσοκομείο. Η καλή τους φήμη δεν βγήκε τζάμπα.

 

Από την άλλη, την ιδιωτική ασφάλεια την θες για μια δύσκολη στιγμή. Τι θα γίνει αν πρέπει να μπεί σε εντατική φροντίδα και δεν υπάρχει διαθέσιμη στο δημόσιο; Τι θα γίνει αν ο γιατρός που εμπιστεύεσαι συνεργάζεται με ιδιωτικό νοσοκομείο; Τι θα γίνει αν χρειαστεί να πας στο εξωτερικό;

 

Μέχρι στιγμής μου έχουν προτείνει δύο ασφάλειες.

 

Η πρώτη, συνεργάζεται με το ομαδικό ασφαλιστήριο που έχω από την δουλειά μου και προσφέρει 100% νοσοκομειακή κάλυψη (φαντάζομαι εννοούν εγχειρήσεις/φάρμακα), 500€ δωμάτιο και τροφή, 1000€ ΜΕΘ, αλλά με 9000€ απαλλαγή, τα οποία όμως θα παίρνω από το ομαδικό.

Αυτά με 280€.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ενώ σήμερα τα 1000€ για εντατική είναι οριακά λογικά, σίγουρα δεν θα φτάνουν σε λίγα χρόνια. Το ίδιο και για τα 500.

 

Η δεύτερη, συνεργάζεται με την δημόσια ασφάλεια και έχει απαλλαγή 1% ή 2% αν πας σε μη συμβεβλημένο. Πιστεύω ότι είναι λογικό ποσό να στο καλύψει το ταμείο σου.

Στην συνέχεια προσφέρει 100% σε Β θέση, ανεξάρτητα του πόσο θα κοστίζει σήμερα ή σε 10 χρόνια. Επίσης 100% για εντατική.

Μετά προσφέρει κάποια επιπλέον πράγματα τα οποία δεν θα τα ζήταγα αλλά όσο περνάει ο καιρός μου ακούγονται δελεαστικά: οδοντιατρική περίθαλψη (σφραγίσματα, καθαρισμούς, σιδεράκια κλπ), διατροφολόγο και ψυχολόγο για παχυσαρκία, φυσιοθεραπείες κι ίσως δυο τρία ακόμα καλούδια.

Αυτά με 380€

 

Το σπαστικό είναι ότι και οι δύο ασφάλειες (και όλες από ότι καταλαβαίνω) προσφέρουν πακέτα. Δεν μπορείς να επιλέξεις λίγα από αυτά που σου δίνουν, ή να «αγοράσεις» περισσότερα.

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Belfaccino,

Έχεις δίκιο για το επενδυτικό πρόγραμμα, μαζεύονται πολλά όμως!

 

Από την άλλη, τα χρήματα ενός επενδυτικού δεν είναι χρήματα που τα δίνεις κι αν δεν τα χρειαστείς… χάνονται (όπως για μια ασφάλεια). Αρα δεν πρέπει να τα θεωρούμε έξοδα. Είναι μια μορφή αποταμίευσης.

 

Αλλά δεν φτάνουν τα ρημάδια τα κουκιά μας!!!

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν φτάνουν τα ρημάδια τα κουκιά μας!!!

 

ελα μου ντε! με την ακρίβεια που υπάρχει σήμερα, απορώ πού θα πάει η κατάσταση.

 

Επειδή εργαζόμουν σε ασφαλιστική για κάποια χρόνια, να πεις στον ασφαλιστή να σου φέρει το συμβόλαιο πριν δώσεις τη συγκατάθεσή σου να ασφαλίσει το παιδί. Τα ψηλά γράμματα κάνουν τη διαφορά που δε φαίνονται στα προγράμματα που μας δείχνουν.

Δεν μπορώ να σου προτείνω προγράμματα, γιατί δεν γνωρίζω τι κυκλοφορεί σήμερα... γνωρίζω όμως ότι υπάρχουν πολλά και καλά.

Εχω ακούσει ότι ίσως συμφέρει να πάς μέσω πρακτορειακής εταιρείας, που διαχειρίζεται ασφαλιστικά προγράμματα πολλών εταιρειών.

Και πάλι, δεν είμαι εξπέρ στο είδος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά την ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, η αναγκαιότητά της εξαρτάται από το τί καλύπτει το ταμείο που υπάγονται τα παιδιά. Σε κάποιες περιπτώσεις -όπως η δική μας- αυτού του είδους η ασφάλιση είναι περιττή αφού το ταμείο μας ευτυχώς καλύπτει πολύ μεγάλο ποσοστό των εξόδων.

 

Το επενδυτικό καλό το βλέπω αν και δεν έχω προσωπική γνώση του θέματος. Το σκεφτήκαμε και εμείς αλλά τελικά επιλέξαμε να αποταμιεύουμε και να επενδύουμε μόνοι μας, χωρίς τη διαμεσολάβηση ασφαλιστικής εταιρείας.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψηλά γράμματα κάνουν τη διαφορά που δε φαίνονται στα προγράμματα που μας δείχνουν.

Ετσι ακριβώς.

Μια εταιρία σου λέει π.χ. ΄"κάλυψη 100%" και νομίζεις οτι είσαι ήσυχος, αλλά αν διαβάσεις το συμβόλαιο σου έχει πίνακα που βάζει ανώτατο όριο αμοιβών των γιατρών :?

Link to comment
Share on other sites

SunSun εδώ Κατερίνα από το μαιευτήριο! Εύχομαι να είστε καλά εσύ και η μικρούλα σου! Αν κατάλαβα καλά λές κάτι για εγχείρηση? Όλα καλά? Εμείς πάντως που είχαμε ψάξει πριν την γέννηση για ασφάλεια της μικρής όλοι μας λέγανε ότι στις 40 μέρες μπορεί να ασφαλιστεί το παιδάκι. Τελικά δεν ξέρω αν συμφέρει, έτσι όπως μας τα παρουσίασαν οι διάφορες ασφαλιστικές εταιρίες, σου καλύπτουν μόνο νοσοκομειακή περίθαλψη και όσον αφορά τις επισκέψεις σε παιδιάτρους μόνο 2 εταιρείες τις καλύπτουν και αυτό σε συμβεβλημένους με την ασφαλιστική παιδιάτρους. Εμενα δεν με κάλυψαν όσα άκουσα και προτιμώ τα χρήματα αυτά να τα βάζω κλειστά σε κάποιο λογαριασμό και να τα βρεί μπροστά της όταν μεγαλωσει. Πάλι μπορεί να σκέφτομαι λανθασμένα, ίσως όμως να μην έχω βρει και την κατάλληλη ασφαλιστική εταιρεία.

Θα χαρώ πολύ να μάθω τα νέα σας, αν θές μπορείς να με βρεις και στο facebook, κάνε search σε Katerina Vourvoulia.

Επίσης η ΑΧΑ καλύπτει τοκετό ακόμα και τώρα, αλλά δεν το έχω ψάξει, δες αυτό http://axa-ppp.gr/pregdev.aspx.

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους!Καταρχήν Μπράβο σας για το ότι έχετε συνείδηση γύρω από το θέμα!Είμαι εδώ και 8 χρόνια χρηματοασφαλιστικός σύμβουλος.Για ευνόητους λόγους δε θέλω να πω πιο πολλά δημόσια γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση.Θέλω μόνο να σας πω κάποια πράγματα που για 'μένα πρέπει να προσέξετε:

(1)Πριν υπογράψετε διαβάστε τις εξαιρέσεις

(2)Σκεφτείτε καλά τι έχετε περισσότερο ανάγκη(αποταμίευση ή νοσηλεία)

(3)Αν πρόκειται για πρόγραμμα νοσηλείας παιδιού να μπορεί να το παιδί να το συνεχίσει μόνο του με τους ίδιους όρους χωρίς να τον ξαναελέγξει η εταιρεία αν μπορεί να ασφαλιστεί!

(4)Ποια είναι η διαδικασία αποζημίωσης:πληρώνετε πρώτα εσείς και τα παίρνετε μετά ή πληρώνει απευθείας η εταιρεία;

(5)Αν συμμετέχετε σε κάθε νοσηλεία και ΠΟΣΟ;

(6)Τι θέση δωματίου καλύπτει.Κοιτάξτε να καλύπτει υψηλή θέση,γιατί πολλές φορές δημιουργείται πρόβλημα!

Αυτά γενικά γενικά!Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εταιρείες έχουν αυτόν τον πίνακα και κάποιες άλλες γράφουν πως καλύπτουν την αμοιβή των γιατρών βάσει "λογικής και συνήθους χρέωσης".Ο πίνακας αυτός αφορά τη χρέωση μέσα από τα νοσοκομεία κι όχι τη γνώμη της εταιρείας!Υπάρχουν και κάποιες που πάνω σ'αυτήν τη χρέωση βάζουν περισσότερα χρήματα για να αποφύγουν τη συμμετοχή του ασφαλισμένου.Για μένα πρέπει να υπάρχει πίνακας αμοιβών κι όχι να καλύπτει βάσει της "λογικής και συνήθους χρέωσης".Από εμπειρίας μου μόνο μια φορά έτυχε να ζητήσει παραπάνω χρήματα ο γιατρός,επειδή επρόκειτο για ένα αρκετά εξειδικευμένο περιστατικό στο εξωτερικό και σε έναν κορυφαίο επιστήμονα(Έλληνα παρακαλώ...).Το παραπάνω αυτό ποσό ήταν 300 ευρώ,που θεώρησα κι εγώ κι ο ασφαλισμένος πως ήταν πολύ μικρό για μια τέτοια περίπτωση.Να προσέξετε λοιπόν να υπάρχει πίνακας και να είναι μεγάλος!Καλό θα ήταν να κάνετε μια έρευνα αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά ! Βέβαια οι έξυπνοι το γράψανε στο βιβλιάριο οτι έκανε υπέρηχο στο ουροποιητικό ... οπότε η ασφαλιστική θα το ψάξει. Τώρα με ενδιαφέρει να κάνω το σωστό, γιατί οι γνώμες γιατρών διαφέρουν :?

Φιλάκια στη μπεμπούλα

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

(3)Αν πρόκειται για πρόγραμμα νοσηλείας παιδιού να μπορεί να το παιδί να το συνεχίσει μόνο του με τους ίδιους όρους χωρίς να τον ξαναελέγξει η εταιρεία αν μπορεί να ασφαλιστεί!

 

meidanis ξέρεις τι με απασχολεί;

 

Κάθε ασφάλεια που ρώτησα έχει μια αναπροσαρμογή κάθε χρόνο, που κυμαίνεται από 5-8%. Ότι θέλουνε ζητάνε. Εκτός από τις έκτακτες αναπροσαρμογές τις οποίες δεν γνωρίζεις από πριν.

 

Αντιλαμβάνεσαι για πόσο υψηλό ασφάλιστρο μιλάμε σε μερικά χρόνια;

 

Αν πχ τώρα κοστίζει 400? το χρόνο, με την ελάχιστη αναπροσαρμογή (5%) σε 18 χρόνια θα κοστίζει 920! Χωρίς καμιά έκτακτη αναπροσαρμογή.

 

Από την άλλη θα μου πεις για πληθωρισμό, ακρίβεια κλπ και θα έχεις δίκιο.

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου ο οποίος φυσικά και είναι βάσιμος,απ'την στιγμή που όταν κάποιος είναι έξω από το χώρο, ανησυχεί και σκέφτεται "κι αν μετά από κάποια χρόνια αυξηθεί τόσο πολύ και αδυνατώ να το πληρώσω...δε θα είναι κρίμα να χάσω μια τόσο καλή κάλυψη;"Κι εγώ το ίδιο θα σκεφτόμουν,αλλά διαπίστωσα το εξής:δε θα μας συνέφερε να μην υπάρχει αναπροσαρμογή!Σκέψου πως κάνεις τώρα ένα ασφαλιστήριο που σε καλύπτει απεριόριστα Ελλάδα και εξωτερικό και πληρώνεις 70 € το μήνα.Μετά από 20 χρόνια,έτσι όπως θα έχει αναπτυχθεί η επιστήμη θα είναι τρελό να πληρώνουμε 70 ευρώ και να έχουμε μια τέτοια κάλυψη.Οι εταιρείες μοιράζουν στον κάθε ασφαλισμένο μια μικρή αύξηση για να μπορούν πάντα να σε καλύψουν.Και λέω μικρή γιατί οι μεγάλες εταιρείες δεν τα αναπροσαρμόζουν πάνω από 3% στα ΚΑΘΑΡΑ ασφάλιστρα, πράγμα το οποίο δε σου φαίνεται στο πέρασμα των χρόνων.Καλό είναι λοιπόν να το ψάξουμε λίγο,όπως προείπα,πριν κάνουμε οτιδήποτε γιατί σκέψου πως αυτό το συμβόλαιο θα σε ακολουθήσει για το υπόλοιπο της ζωής σου!Είναι προτιμότερο δηλαδή να πληρώνεις κάτι παραπάνω κάθε χρόνο και να ξέρεις πως ό,τι και να γίνει η εταιρεία θα σε καλύψει,παρά να μην το έχεις καθόλου και κληθείς να τα πληρώσεις από την τσέπη σου,αν υπάρχουν,αν φτάνουν και φυσικά αν δε χρειαστεί 2η και 3η φορά!Συγγνώμη για το "μελό" του ύφους μου,αλλά είναι η ωμή αλήθεια αυτή και πρέπει να τα ξέρουμε εκ των προτέρων,μια και όταν κάποιος έρχεται αντιμέτοπος με ένα δυσάρεστο γεγονός είναι κάτι πολύ πιο...ωμό!Τέλος οι έκτατες αναπροσαρμογές είναι ατασθαλίες και ασόβαρες κινήσεις κάποιων εταιρειών.Οι μεγάλες εταιρείες δεν κάνουν τέτοιες αναπροσαρμογές.Και μια ακόμη συμβουλή:επιλέξτε τον επαγγελματία ο οποίος θα σας προτείνει κάτι που εξυπηρετεί τις δικές σας ανάγκες κι όχι κάτι έτοιμο,μόνο και μόνο για να πουλήσει!Πρέπει να γίνει σύμβουλός σας κι όχι ασφαλιστής σας,αν με καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ναι, φυσικά αλλά όταν θα χρειαστεί να πληρώσουν θα δεις που θα τα ζητήσουν! Παίρνουν και στοιχεία παράνομα από τα μαιευτήρια...Έτσι άκουσα, δεν ξέρω.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζητάνε φωτοτυπία του βιβλιαρίου και σε περίπτωση προβλήματος ζητάνε επανεξέταση για να δουνε αν το παιδί εξακολουθεί να έχει πρόβλημα.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι εάν κάτι συμβεί (κούφια η ώρα) και δεν έχει δηλωθεί, στο νοσοκομείο που ρωτάνε πεντε πράγματα από το φοβο και την αγωνία σου εκείνη τη στιγμή άντε να σκεφτείς την ασφάλεια και να μην πεις την αλήθεια στο γιατρό που εξετάζει το παιδί για να εχει ολα τα δεδομένα. Και τοτε τι να το κάνεις εάν εχεις αποκρύψει από την ασφάλεια κατι....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καποιος μου ειπε οτι η Αγροτικη κανει ασφαλεια στο παιδι με 210 ευρω το εξαμηνο και ξεκιναει αμεσα αφου γεννηθει..ακομη δεν εχω συναντησει τον εκπροσωπο αλλα θα το εξετασω..

 

επειδη ομως εχουμε συνεργασια με Εθνικη ασφαλιστικη για αλλα θεματα μπορεις να μου πεις τι παρεχει το συμβολαιο που κανατε στο παιδι και τι ποσο ειναι να πληρωνετε (ποσο, διαστημα (εξαμηνο η ετησιο), παροχες και με ποια ιδιωτικα ειναι συμβεβλημενο)..και βεβαια διευκρινησε μου αν το συμβολαιο αφορα μονο το παιδι και οχι ολη την οικογενεια..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε πρόσφατα ασφάλεια στην Εθνική. Η κάλυψη της ξεκινάει τρεις μήνες μετά την έναρξη. Αχρείαστη να είναι.

 

ποσο ειναι η χρεωση για την ασφαλιση του παιδιου στην Εθνική αυτη τη στιγμή? εμεις ειμαστε πελατες της Εθνικης αλλα εχουμε κοψει πριν δυο χρονια το ασφαλιστηριο ζωης και εχουμε κρατησει μονο των αυτοκινητων..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...