Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιοπαρακέντηση που κανατε;;


Recommended Posts

Καλημέρα! Η Moumo έχει απόλυτο δίκιο. Μόνο οι πιστοποιημένοι εμβρυομητρικοί κάνουν επεμβατικές εξετάσεις όπως η αμνιοπαρακέντηση. Φιλικό μου ζευγάρι έκανε και στις δυο εγκυμοσύνες στο Ιασώ με τον Τζιώτη. Σίγουρα ο γυναικολόγος σου ή ο εξωσωματικός θα εμπιστεύονται κάποιον για να σε παραπέμψουν και μη σε εκπλήξει καθόλου το γεγονός αν δεν είναι στο ίδιο μαιευτήριο! Άλλο η εμπιστοσύνη μεταξύ ιατρών κι άλλο που επιλέγει να εργαστεί ο καθένας.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!

Κατα τη γνωμη μου πολυ καλα αποφασισες να κανεις αμνιο. Εγω εκανα στο μαιευτηριο ελενας την ληψη στον κυριο βαρβαρηγο-αψογος!το ιδιο και οι νοσηλευτριες!- και αναλυση στο χωρεμειο στο παιδων. Εκλεισα πολυ ευκολα ραντεβου και τα πρωτα αποτελεσματα για τα βασικα συνδρομα καθως και το φυλο βγηκαν σε τρεις μερες. Για οποια αλλη πληροφορία στη διαθεση σου...

Link to comment
Share on other sites

Μου δινετε απιστευτο θαρρος και οι εμπειρίες σας με κανουν να κρατω στο πισω μερος του μυαλου μου την πιθανοτητα αποβολης η οποια με κανει να τρεμω απο φοβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!

Να σας ρωτησω κατι; την επομενη μερα της αμνιοπαρακεντησης οταν ενημερωνομαστε για τα πρωτα αποτελεσματα αυτο που μας αναφερουν ειναι "φυσιολογικα" ή "μη φυσιολογικα" πχ;

Εμενα με πηραν τηλ και μου ειπαν, τα αποτελεςματα ειναι φυσιολογικα και ειναι κοριτσακι.

Επρεπε να μου πουν και κατι αλλο;;;;

Τα λοιπα αποτελεσματα σε 9 εργασιμες!!!!

Το αγχος παραμενει βεβαια. Λιγοτερο, αλλα υπαρχει.

Απο χθες μετα την αμνιο αναρρωνω. Κρεβατι και παλι κρεβατι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Να σας ρωτησω κατι; την επομενη μερα της αμνιοπαρακεντησης οταν ενημερωνομαστε για τα πρωτα αποτελεσματα αυτο που μας αναφερουν ειναι "φυσιολογικα" ή "μη φυσιολογικα" πχ;

Εμενα με πηραν τηλ και μου ειπαν, τα αποτελεςματα ειναι φυσιολογικα και ειναι κοριτσακι.

Επρεπε να μου πουν και κατι αλλο;;;;

Τα λοιπα αποτελεσματα σε 9 εργασιμες!!!!

Το αγχος παραμενει βεβαια. Λιγοτερο, αλλα υπαρχει.

Απο χθες μετα την αμνιο αναρρωνω. Κρεβατι και παλι κρεβατι!!!!

 

 

 

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου καλα υπόλοιπα αποτελεσματα!Ναι ετσι κάνουν σε περνούν κ σου λένε αν ειναι φυσιολογικά η οχι κ σ ανακοινώνουν κ το φύλλο του εμβρύου!!συνηθως τα τελικά αποτελεσματα ειναι τα ίδια με τα πρωτα!να ξεκουραστείς οσο πιο πολυ μπορεις κ να προσεχεις στο κρεβάτι σου εισαι απόλυτα ασφαλής οτιδήποτε δεις που δε σ αρέσει το παραμικρό καλείς το γιατρο σου!

Αντιβίωση σ έδωσαν;Τελικά που την έκανες;φιλία πολλα κ θετική ενέργεια ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου καλα υπόλοιπα αποτελεσματα!Ναι ετσι κάνουν σε περνούν κ σου λένε αν ειναι φυσιολογικά η οχι κ σ ανακοινώνουν κ το φύλλο του εμβρύου!!συνηθως τα τελικά αποτελεσματα ειναι τα ίδια με τα πρωτα!να ξεκουραστείς οσο πιο πολυ μπορεις κ να προσεχεις στο κρεβάτι σου εισαι απόλυτα ασφαλής οτιδήποτε δεις που δε σ αρέσει το παραμικρό καλείς το γιατρο σου!

Αντιβίωση σ έδωσαν;Τελικά που την έκανες;φιλία πολλα κ θετική ενέργεια ολα καλα!!

 

 

Δημητρουλα την εκανα σε ιδιωτικο ιατρειο οχι σε καποιο μαιευτηριο. Εκει με εστειλε ο γιατρος μου. Στο ιδιο εκανα και τη β επιπεδου.

Αχ θεε μου, λες να ναι καλα και τα τελικα αποτελεσματα;;;

Η αναρρωση καλα παει προς το παρον. Ειμαι στο κρεβατι και σηκωνομαι μονο για τουαλετα και λιγο να περπατησω στο σαλονι για να ξεπιαστω.

Φοβαμαι να κανω κατι παραπανω.

Μου ειπαν μεχρι κυριακη να ειμαι ξαπλα. Αντιβιωση πηρα απο την προηγουμενη της αμνιο. Αυριο την τελειωνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρουλα την εκανα σε ιδιωτικο ιατρειο οχι σε καποιο μαιευτηριο. Εκει με εστειλε ο γιατρος μου. Στο ιδιο εκανα και τη β επιπεδου.

Αχ θεε μου, λες να ναι καλα και τα τελικα αποτελεσματα;;;

Η αναρρωση καλα παει προς το παρον. Ειμαι στο κρεβατι και σηκωνομαι μονο για τουαλετα και λιγο να περπατησω στο σαλονι για να ξεπιαστω.

Φοβαμαι να κανω κατι παραπανω.

Μου ειπαν μεχρι κυριακη να ειμαι ξαπλα. Αντιβιωση πηρα απο την προηγουμενη της αμνιο. Αυριο την τελειωνω.

 

Μπραβο κοριτσι μου! Εγω ενα μήνα μετα κ ακόμα φοβάμαι!!

Ναι συνήθως κ τα επόμενα ειναι ίδια με τα αρχικά αποτελεσματα! Ολα καλα θα πάνε!

Ξερω ομως κ καταλαβαίνω πως αν δεν πάρεις κ τα τελικά δεν θα ηρεμήσεις όπως ολες μας! Ξεκουράσου κ ολα καλα θα πάνε!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοριτσι μου! Εγω ενα μήνα μετα κ ακόμα φοβάμαι!!

Ναι συνήθως κ τα επόμενα ειναι ίδια με τα αρχικά αποτελεσματα! Ολα καλα θα πάνε!

Ξερω ομως κ καταλαβαίνω πως αν δεν πάρεις κ τα τελικά δεν θα ηρεμήσεις όπως ολες μας! Ξεκουράσου κ ολα καλα θα πάνε!!

 

Αμην θεε μου! Ολες οι μανουλες να χουμε καλα αποτελεσματα!

Φοβαμαι μεχρι και ντους να κανω! Τα κανω ολα προσεχτικα.

Δημητρα ειμαστε κοντα εμεις νομιζω. Εγω μπαινω στην 25η βδομαδα μεθαυριο. Κανω υπομονη....

Τουλαχιστον να ειμαι στα ποδια μου τα χριστουγεννα, να ειμαι ηρεμη, και να περασω τελεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμην θεε μου! Ολες οι μανουλες να χουμε καλα αποτελεσματα!

Φοβαμαι μεχρι και ντους να κανω! Τα κανω ολα προσεχτικα.

Δημητρα ειμαστε κοντα εμεις νομιζω. Εγω μπαινω στην 25η βδομαδα μεθαυριο. Κανω υπομονη....

Τουλαχιστον να ειμαι στα ποδια μου τα χριστουγεννα, να ειμαι ηρεμη, και να περασω τελεια!!!!

 

Εγω μπαινω στην 27η μεθαύριο!! Οντως είμαστε κοντα!να εισαι ήρεμη οσο μπορεις κ να μην αγχώνεσαι τωρα η μήτρα σου ειναι ευαίσθητη κ σ αυτη τη φάση δε πρέπει καθόλου να κανει συσπάσεις!! Καμπύλη έκανες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπερα και απο εμενα.εκανα αμνιο πριν λιγες μερες στο ελενα.αψογη αντιμετωπιση απο γιατρο και προσωπικο.το κοστος;;;8,50?.και μετα πηγα το αμνιακο στο χωρεμειο κοστος 0.εκτος αν θελεις το pcr ππρωτα αποτελεσματα αυτο 60?.τοσο απλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

SOS κοριτσια με εχει φαει το αγχος, εσεις που εχετε κανει την αμνιοπαρακεντηση ,πειτε μου βοηθουσε τον γιατρο καμια νοσοκομα η καποιος τελος παντων?ο γιατρος που με παρακολουθει με παρεπεμψε σε εναν αναπληρωτη καθηγητη (ετσι γραφει η καρτα του )ο οποιος δεν δουλευει πλεον στο δημοσιο νοσοκομειο που ηταν πριν και αυτος μου εκανε και την αυχενικη ,ομως δεν εχει καποια νοσοκομα ή βοηθο και βλεπωνατς βιντεακια στο you tube

λοιπον ειδα οτι ο γιατρτος κανει υπερηχο και εισαγει την βελονα και μετα η νοσοκομα προσθετει τη ειδικη συριγγα και τραβαει το αμνιακο υγρο ,δηλαδη χρειαζονται   4 χερια τουλαχιστον .ασε που ειμαι και παχουλη και αν κανει τα ιδια που εκανε και στην αυχενικη θα πρεπει να σηκωσει λιγο και την κοιλια και να βαλει τον υπερηχο απο κατω .την παρασκευη θα την κανω και εχω αγχωθει .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι 17 εβδομαδων,λογω ηλικιας 38.στην ερωτηση που του εκανα αν του εχει τυχει γυναικα  με τα δικα μου ποσοστα να επεσε στο 1 απο 3780,μου απαντησε ναι,καπως ετσι αποφασιστηκε

Link to comment
Share on other sites

εγω phoinix θα διαφωνισω.η ηλικια δεν ειναι πια το απαραιτητο κριτηριο.συνυπολογιζονται ολα μαζι.η αμνιο εχει ,αν κ μικρο, ενα ποσοστο επικινδυνοτητας κ πριν το αποφασισεις θα πρεπει να το σκεφτειτε αρκετα.δεν ειναι τοσο το τρυπημα αλλα η πιθανοτητα να περασει μικροβιο.αυτο τους φοβιζει περισσοτερο κ ας δινουν αντιβιωση.εαν δεν εισαι σε ομαδα υψηλου κινδυνου θα σου συνιστουσα να κανεις το veracity που δειχνει 100% τα τρια βασικα συνδρομα κ τα φυλετικα,αν βγει οκ να κανεις κ εμβρυοκαρδιογραφημα κ μετα αναλογα με τα αποτελεσματα τη β επιπεδου βλεπετε.τοτε η αμνιο θα ειναι κ πιο ασφλης.αν αποφασισεις να μην τη κανεις θα σου συνιστουσα να συνδιασεις το τεστ αιματος που σου ειπα,με το maternity genome.ετσι εξασφαλιζεσαι αρκετα με μεγαλο κοστος βεβαια ,αλλα χωρις κανενα ρισκο.σαν την αμνιο δεν ειναι αλλα αν παει κατι στραβα κ γεννησεις προωρα?ολα αυτα εχουν τα υπερ κ τα κατα τους.δικη σας η αποφαση.το εμβρυοκαρδιογραφημα παντως να το κανεις.μονο κ μονο με τονδιαβητη  κυησης απ ο,τι θυμαμαι ,ειναι προυποθεση.

Link to comment
Share on other sites

ναι.συμφωνω.αλλα πρεπει πιστευω να ερευνησεις κ τα αλλα σταδια πιο πριν οπως σου ειπα.κ κυριως αν την κανεις να την κανεις σε το δυνατον πιο ασφαλη χρονο για το εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

την εκανα,περασε ευτυχως κ αυτο και ειδαμε ειναι αγορακι,τωρα περιμενουμε για τα αποτελεσματα.νομιζω καλυτερα νωριτερα πριν το ακουσεις νιωσεις,γιατι μετα ..αν κατι βρεθει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια,

κατ´αρχας να ευχηθώ καλά αποτελέσματα σε όλες!! Εγώ έμαθα τα δικά μου προχθές για τα 3 βασικά σύνδρομα και ήταν όλα καλά. Μάθαμε και ότι είναι αγοράκι :)

ειμαι 36 ετών και ήμουνα στην 17 εβδομάδα όταν την έκανα. Και παρόλο που η αυχενικη και η PAPP A είχαν βγει καλές, ο γυναικολόγος μου επέμενε να την κάνω λόγω ηλικίας. Σωστό ή λαθος, ο γυναικολογος νου είναι κάθετος ότι άνω των 35 πρέπει να κάνει μια γυναίκα αμνιοπαρακέντηση, μου ανέφερε νεεα μελετες που αναφέρουν ότι σε εξειδικευμένο εμβρυολογο οι πιθανότητες αποβολής είναι 1/1.000. Με σύστησε σε εμβρυολόγο (Κος Μπεναρδής/ Αμπελοκηποι) που ήταν εξαιρετικός. Κάναμε μια έρευνα πριν πάμε και όντως ήταν πολύ εξειδικευμένος στις αμνιοπαρακεντησεις και στην ιατρική εμβρύου. Είναι τσιμπημένος στην τιμή βέβαια.

Μου έδωσε αντιβίωση για 4 ημέρες και μου είπε να μείνω σπίτι για 4 ημέρες (την έκανα Πέμπτη όποτε μέχρι την Κυριακή, νομίζω ότι αν δεν έπεφτε ΣΚ θα μου έλεγε να μείνω λιγότερο απλά ήταν βολικό στην περίπτωση μου και λόγω καύσωνα), όχι όμως ξαπλωμένη απλά να μην κάνω απότομες κινήσεις, να μην σηκώνω βάρη κλπ. Όχι ταξίδια για 20 ημέρες. Έπαιρνα έτσι και αλλιώς καθημερινά μαγνήσιο (που βοηθάει σε τυχόν συσπάσεις μήτρας) όποτε δεν μου έδωσε κάτι άλλο.

Ο "πόνος" ειναι σαν να σου παίρνουν αίμα, δηλαδή τίποτα. Πρώτα κάνει μια διάγνωση με υπέρηχο και μετά ξεκινάει τη διαδικασία η οποία καθ αυτή διαρκεί ελάχιστα λεπτά. Μέσα βρίσκονταν η βοηθός του και επίσης ο δικός μου γυναικολόγος ο οποία όμως απλά παρακολουθούσε. Μετά αισθάνθηκα διακριτικά μια ενόχληση, σαν ένα πονάκι περιόδου.

Ολα καλά κορίτσια, άδικα είχα αγχωθεί. 

Ευχομαι σε όλες να έχετε καλά αποτελέσματα και να μην φοβάστε! Δεν θα καταλάβετε τίποτα και αν πατε σε καλό εμβρυολογο τότε πραγματικά οι πιθανότητες να μην πάει κάτι καλά είναι μηδαμινες!

Link to comment
Share on other sites

xarouli δεν μου ανέφερε καμια άλλη επιλογή παρά μόνο την αμνιοπαρακέντηση όποτε δεν ξέρω να σου απαντήσω ποιο είναι καλύτερο από το άλλο.

ειχα ψάξει βέβαια και μόνη μου στο Ίντερνετ και ειδα ότι υπάρχει και η επιλογή για λήψη τροφοβλαστης αλλά επειδή ήμουν αγχωμένη και επειδή ήταν σίγουρος για αμνιο δεν το σκέφτηκα να τον ρωτησω για αυτή την επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

ok, tnx.

Ρωτησα γιατι φιλη μου ειχε κανει τροφοβλαστη, λογω ηλικιας, ως εξεταση ρουτινας, νομιζω σε πολυ μικρη εβδομαδα (12η? 13η?).

Και γιατι λογω ηλικιας στο επομενο- αν κανουμε- θα χρειαστω κι εγω. Δε ειναι ωραιο στο 5ο μηνα να μπαινεις σε τετοιες διαδικασιες...ειναι απιστευτα ψυχοφθορο...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

απο οτι εχω καταλαβει το αν θα κανεις αμνιοκέντηση εξαρτάται απο πολλούς λόγους τελικα..

Εμεις κάναμε λήψη τροφοβλαστη πριν λίγες μερες και περιμενουμε σε αναμμένα κάρβουνα τα αποτελέσματα.. δεν περνάνε οι μερες με τιποτα...

Παντως πιστεύω πως αμα κάποια απο εσας εχει την επιλογή να επιλέξει, θα ήταν καλυτερο να διαλέξει την ληψη τροφοβλαστη. Προσωπική μου άποψη τελειως. Σαν διαδικασία ειναι ίδια νομιζω, με ίδια ποσοστά αποβολής (πλέον ασήμαντο νούμερο αν ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σου δώσει ο γιατρός -φαρμακευτική αγωγη&ξεκουραση στο κρεβάτι-) αλλα το βασικότερο ειναι πως γίνεται αρκετά νωρις και πως σε ενα άσχημο αποτέλεσμα μπορείς να επέμβεις άμεσα..

Παντα εχεις ανησυχίες αλλα αμα εχει περάσει και ο καιρός όταν κανεις την αμνιοκέντηση ειναι προχωρημένη η εγκυμοσυνη ακομα περισσότερο και ούτε που θελω να σκέφτομαι την συνέχεια..

Ευχομαι τα καλύτερα σε όλες τος εγκυούλες και να πάνε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...