Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οργανωμένες δραστηριότητες/παιχνίδι για βρέφη


Recommended Posts

Καλημέρα! Θα ήθελα προτάσεις από μαμάδες που το έχουν δοκιμάσει για οργανωμένα group ψυχοκινητικής ανάπτυξης ή παιχνιδιού για βρέφη (από 1 έτους ή και μικρότερα). Πώς σας φάνηκε; Μου είπαν για μια ομάδα στα Βριλήσσια, γενικώς για βόρεια προάστια θα με ενδιέφερε.

 

Βαρεθήκαμε μόνο παιδική χαρά ή παιχνίδι σπίτι και θέλω και 1 ωρίτσα την εβδομάδα μια οργανωμένη δραστηριότητα για παιχνίδι ή μουσικοκινητική δραστηριότητα μαμά και μωράκι μαζί. Πέρα από baby swimming ή baby yoga.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Θα ήθελα προτάσεις από μαμάδες που το έχουν δοκιμάσει για οργανωμένα group ψυχοκινητικής ανάπτυξης ή παιχνιδιού για βρέφη (από 1 έτους ή και μικρότερα). Μου είπαν για μια ομάδα στα Βριλήσσια, γενικώς για βόρεια προάστια θα με ενδιέφερε.

 

Βαρεθήκαμε μόνο παιδική χαρά ή παιχνίδι σπίτι και θέλω και 1 ωρίτσα την εβδομάδα μια οργανωμένη δραστηριότητα για παιχνίδι ή μουσικοκινητική δραστηριότητα μαμά και μωράκι μαζί. Πέρα από baby swimming ή baby yoga.

 

Εγώ είχα πάει και με τα 2 μου παιδιά - πριν ακόμα κλείσουν χρόνο -εδώ http://www.gymboree.gr/. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, χαίρεσαι να πηγαίνεις, τα παιδιά - ακόμα και τα μωρά - τρελλαίνονται, άπαξ και εγγράφεσαι ως μέλος δε, έχεις εφ' όρου ζωής το δικαίωμα να πηγαίνεις για ελεύθερο παιχνίδι κάποιες ώρες κάθε εβδομάδα, ακόμα κι αν πάψεις να συμμετέχεις σε κάποια δραστηριότητα. Εγώ τώρα δηλαδή τα έχω σταματήσει και τα 2 γιατί πάνε σχολείο και γυρνάνε πολύ κουρασμένα, αλλά τώρα που θα χειμωνιάσει θα πηγαίνω για ελεύθερο παιχνίδι τις ημέρες που έχει.

 

Ο χώρος (για τη Ν. Ερυθραία έχω εικόνα) είναι πεντακάθαρος και χαρούμενος, εννοείται με αλλαξιέρα και παιδικά καρεκλάκια στον χώρο των ενηλίκων και πολύ φιλικός προς τον θηλασμό. Φιλοξενούνται πολύ συχνά ημερίδες περί θηλασμού στον χώρο (κάποιου συνδέσμου, δεν θυμάμαι ακριβώς ποιου, απλά έχω δει ένα εναρτημένο πρόγραμμα), ενώ, επειδή έχω υπάρξει σε τμήματα με πολύ μικρά μωρά (την κόρη μου την πήγα 8 μηνών, οπότε μπήκαμε στο τμήμα 6-10) πολλές μαμάδες θηλάζανε άνετα την ώρα της δραστηριότητας αν χρειαζόταν, χωρίς το οποιοδήποτε πρόβλημα από κανέναν.

 

Κάνει και πολύ ωραία πάρτυ, με καλές τιμές για τα μέλη.

 

Υπάρχει και το παρόμοιο http://www.myplayce.gr/, για το οποίο δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια, είναι παρόμοιας φιλοσοφίας και λογικής.

 

Προσωπικά, από την εμπειρία 2 παιδιών, μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τέτοιας φύσεως δραστηριότητες και νιώθω τυχερή που είχα την δυνατότητα να τις προσφέρω.

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάει και με τα 2 μου παιδιά - πριν ακόμα κλείσουν χρόνο -εδώ http://www.gymboree.gr/. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, χαίρεσαι να πηγαίνεις, τα παιδιά - ακόμα και τα μωρά - τρελλαίνονται, άπαξ και εγγράφεσαι ως μέλος δε, έχεις εφ' όρου ζωής το δικαίωμα να πηγαίνεις για ελεύθερο παιχνίδι κάποιες ώρες κάθε εβδομάδα, ακόμα κι αν πάψεις να συμμετέχεις σε κάποια δραστηριότητα. Εγώ τώρα δηλαδή τα έχω σταματήσει και τα 2 γιατί πάνε σχολείο και γυρνάνε πολύ κουρασμένα, αλλά τώρα που θα χειμωνιάσει θα πηγαίνω για ελεύθερο παιχνίδι τις ημέρες που έχει.

 

Ο χώρος (για τη Ν. Ερυθραία έχω εικόνα) είναι πεντακάθαρος και χαρούμενος, εννοείται με αλλαξιέρα και παιδικά καρεκλάκια στον χώρο των ενηλίκων και πολύ φιλικός προς τον θηλασμό. Φιλοξενούνται πολύ συχνά ημερίδες περί θηλασμού στον χώρο (κάποιου συνδέσμου, δεν θυμάμαι ακριβώς ποιου, απλά έχω δει ένα εναρτημένο πρόγραμμα), ενώ, επειδή έχω υπάρξει σε τμήματα με πολύ μικρά μωρά (την κόρη μου την πήγα 8 μηνών, οπότε μπήκαμε στο τμήμα 6-10) πολλές μαμάδες θηλάζανε άνετα την ώρα της δραστηριότητας αν χρειαζόταν, χωρίς το οποιοδήποτε πρόβλημα από κανέναν.

 

Κάνει και πολύ ωραία πάρτυ, με καλές τιμές για τα μέλη.

 

Υπάρχει και το παρόμοιο http://www.myplayce.gr/, για το οποίο δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια, είναι παρόμοιας φιλοσοφίας και λογικής.

 

Προσωπικά, από την εμπειρία 2 παιδιών, μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τέτοιας φύσεως δραστηριότητες και νιώθω τυχερή που είχα την δυνατότητα να τις προσφέρω.

 

:):):)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, Deena! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσες επιλογές! Ήξερα μόνο για το playgym στα Βριλήσσια. Και πολύ χαίρομαι που δεν χρειάζεται να φτάσουμε στο έτος για να δοκιμάσουμε.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ, Deena! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσες επιλογές! Ήξερα μόνο για το playgym στα Βριλήσσια. Και πολύ χαίρομαι που δεν χρειάζεται να φτάσουμε στο έτος για να δοκιμάσουμε.

 

Και τα 2 προσφέρουν δωρεάν δοκιμαστικό μάθημα, οπότε πηγαίνετε και στα 2 να δεις που σου αρέσει περισσότερο.

 

Ειδικά όσον αφορά στα Gymboree, πρόκειται για κέντρα που υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, με κοινή φιλοσοφία, αρχές και μεθόδους, μελετημένες ειδικά για την κάθε ηλικιακή κατηγορία. Για να πάρεις μια ιδέα, μπορείς να δεις και βιντεάκια στο youtube από "μαθήματα" (είναι κυρίως από κέντρα στο εξωτερικό, αλλά θα καταλάβεις το πνεύμα).

 

Εμείς είμαστε μεγάλοι fan οικογενειακώς, όταν είχαμε μόνο τον γιο μας πηγαίναμε και οι δύο γονείς μαζί και μετά την μικρή τσακωνόμασταν ποιος θα πρωτοπάει :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 προσφέρουν δωρεάν δοκιμαστικό μάθημα, οπότε πηγαίνετε και στα 2 να δεις που σου αρέσει περισσότερο.

 

Ειδικά όσον αφορά στα Gymboree, πρόκειται για κέντρα που υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, με κοινή φιλοσοφία, αρχές και μεθόδους, μελετημένες ειδικά για την κάθε ηλικιακή κατηγορία. Για να πάρεις μια ιδέα, μπορείς να δεις και βιντεάκια στο youtube από "μαθήματα" (είναι κυρίως από κέντρα στο εξωτερικό, αλλά θα καταλάβεις το πνεύμα).

 

Εμείς είμαστε μεγάλοι fan οικογενειακώς, όταν είχαμε μόνο τον γιο μας πηγαίναμε και οι δύο γονείς μαζί και μετά την μικρή τσακωνόμασταν ποιος θα πρωτοπάει :oops::oops::oops:

 

Μα τα είχα δει και δεν φανταζόμουν ότι δέχονται τόσο μικρά μωρά, θα είχα πάει νωρίτερα! Είδα ότι έχει και τμήμα play&learn για την ηλικία μας και music, εσείς το πρώτο δοκιμάσατε; Θα τους πάρω τώρα να ενημερωθώ. Πραγματικά τέλειο, κάτι τέτοιο έψαχνα! Είδα και τον χώρο, πολύ ωραίος.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα τα είχα δει και δεν φανταζόμουν ότι δέχονται τόσο μικρά μωρά, θα είχα πάει νωρίτερα! Είδα ότι έχει και τμήμα play&learn για την ηλικία μας και music, εσείς το πρώτο δοκιμάσατε; Θα τους πάρω τώρα να ενημερωθώ. Πραγματικά τέλειο, κάτι τέτοιο έψαχνα! Είδα και τον χώρο, πολύ ωραίος.

 

Εμείς κάναμε play&learn, με τον γιο μου όμως είχα δοκιμάσει μια φορά και το music, αλλά δεν του άρεσε ιδιαίτερα (ούτε σε μένα). Το

play&learn είναι καταπληκτικό πρόγραμμα, βοηθάει πολύ στην κινητική ανάπτυξη, στην αλληλεπίδραση μεταξύ των παιδιών, στην γνωριμία με έννοιες όπως σκληρό-μαλακό, γρήγορα-αργά κλπ. Γίνεται σε έναν χώρο απολύτως ασφαλή (πλήρως καλυμμένος με στρώματα) και για μένα ήταν ο μοναδικός χώρος που δεν φοβόμουν να τα αφήσω τελείως ελεύθερα. Το πρώτο μέρος του προγράμματος επικεντρώνεται στο κινητικό κομμάτι, αλλά το δεύτερο έχει πολλά μουσικοκινητικά στοιχεία. Εμείς εκεί μάθαμε τα πρώτα μας τραγουδάκια, χορευτικές κινήσεις κ.λπ. Εκεί κάνανε τα παιδιά και τους πρώτους τους "φίλους", γνωρίσαμε άλλους γονείς, κλείσαμε playdates κ.λπ., γενικά μόνο καλό μας έκανε η όλη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε play&learn, με τον γιο μου όμως είχα δοκιμάσει μια φορά και το music, αλλά δεν του άρεσε ιδιαίτερα (ούτε σε μένα). Το

play&learn είναι καταπληκτικό πρόγραμμα, βοηθάει πολύ στην κινητική ανάπτυξη, στην αλληλεπίδραση μεταξύ των παιδιών, στην γνωριμία με έννοιες όπως σκληρό-μαλακό, γρήγορα-αργά κλπ. Γίνεται σε έναν χώρο απολύτως ασφαλή (πλήρως καλυμμένος με στρώματα) και για μένα ήταν ο μοναδικός χώρος που δεν φοβόμουν να τα αφήσω τελείως ελεύθερα. Το πρώτο μέρος του προγράμματος επικεντρώνεται στο κινητικό κομμάτι, αλλά το δεύτερο έχει πολλά μουσικοκινητικά στοιχεία. Εμείς εκεί μάθαμε τα πρώτα μας τραγουδάκια, χορευτικές κινήσεις κ.λπ. Εκεί κάνανε τα παιδιά και τους πρώτους τους "φίλους", γνωρίσαμε άλλους γονείς, κλείσαμε playdates κ.λπ., γενικά μόνο καλό μας έκανε η όλη εμπειρία.

 

Πολύ ωραία εμπειρία ακούγεται! Κι εμένα με ενδιαφέρει να έχει και ένα κομμάτι μουσικής εξοικείωσης. Έκλεισα να τα δοκιμάσουμε και τα δυο μέσα στην εβδομάδα κιόλας! Σε υπερευχαριστώ! (και για τους υπνόσακους :D )

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς γράψε μας εντυπώσεις αφού το δοκιμάσεις, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, κι εγώ ψάχνω κάτι παρόμοιο για το μωράκι μου που σε λίγο θα γίνει έξι μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας αρχή!

 

"Προειδοποιώ" ότι το τμήμα 6-10 είναι λίγο αμήχανο γιατί τα μωράκια είναι αρκετά μικρά, οπότε κάποιες μέρες μπορεί να υπάρχει αρκετή γκρίνια, αλλά αξίζει τον κόπο να του δώσεις χρόνο, από το επόμενο τμήμα και μετά (10-16) το πρόγραμμα "απογειώνεται" :):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας αρχή!

 

"Προειδοποιώ" ότι το τμήμα 6-10 είναι λίγο αμήχανο γιατί τα μωράκια είναι αρκετά μικρά, οπότε κάποιες μέρες μπορεί να υπάρχει αρκετή γκρίνια, αλλά αξίζει τον κόπο να του δώσεις χρόνο, από το επόμενο τμήμα και μετά (10-16) το πρόγραμμα "απογειώνεται" :):):)

 

Ναι, εννοείται ότι θα του δώσω χρόνο! Εμένα αυτό ακριβώς με ξεαγχώνει, το γεγονός δηλ. ότι είναι τα ηλικιακά γκρουπ τόσο συγκεκριμένο το εύρος των μηνών, γιατί θα υπάρχει και η ανάλογη κατανόηση για τα μωράκια. Γιατί ας πούμε η άλλη ομάδα που βρήκα ήταν 12 μηνών ως 2 ετών, οπότε εκεί αν ο δικός μου είχε γκρίνια θα αγχωνόμουν μη χαλάσω το γκρουπ όλων των νηπίων.

 

Λίγο με το θέμα του πρωινού υπνάκου δεν ξέρω πώς θα το οργανώσουμε (κοιμάται άλλοτε 10 άλλοτε 11 και το τμήμα είναι 10.30), αλλά ελπίζω με έναν σύντομο υπνάκο στο αυτοκίνητο να είναι ντούρασελ στο τμήμα!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μπορείς γράψε μας εντυπώσεις αφού το δοκιμάσεις, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, κι εγώ ψάχνω κάτι παρόμοιο για το μωράκι μου που σε λίγο θα γίνει έξι μηνών.

 

Θα γράψω εντυπώσεις το Σάββατο!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοια κέντρα! Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν και στα δυτικά προάστεια;

Αυτά που αναφέρεις, Deena, δυστυχών δεν έχουν εδώ υποκαταστήματα

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοια κέντρα! Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν και στα δυτικά προάστεια;

Αυτά που αναφέρεις, Deena, δυστυχών δεν έχουν εδώ υποκαταστήματα

 

Ψάχνοντας το πρωί βρήκα αυτό τον οδηγό, αναφέρει μερικά στο Περιστέρι, ρίξε μια ματιά:

 

http://elamazi.gr/odhgos-kentrwn-dhmiourgikis-apasxolisis/

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για όσες μαμάδες έχουν χρόνο και όρεξη συγκεντρώνω από προτάσεις καλών φίλων τα ακόλουθα:

 

  • Αττικό Πάρκο - Stroller Fridays (κάθε Παρασκευή μειωμένο κατά 10ε εισιτήριο για μαμάδες με βρέφη σε καρότσι)
  • Θεατρική παράσταση "Κοίτα" για βρέφη από 8 μηνών στο Θέατρο Πόρτα
  • Εργαστήρι Art & Play για βρέφη από 10 μηνών ως 2 ετών στην Παραμυθοχώρα
  • Βρεφική και Νηπιακή Βιβλιοθήκη ΟΠΑΝΔΑ
  • Μουσικοκινητικά προγράμματα για βρέφη στα Gymboree, My playce, Playgym

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για όσες μαμάδες έχουν χρόνο και όρεξη συγκεντρώνω από προτάσεις καλών φίλων τα ακόλουθα...και συμπληρώνω στα παραπάνω:

 

  • Αττικό Ζωολογικό Πάρκο - Stroller Fridays (κάθε Παρασκευή μειωμένο κατά 10ε εισιτήριο για μαμάδες με βρέφη σε καρότσι)
  • Θεατρική παράσταση "Κοίτα" για βρέφη από 8 μηνών στο Θέατρο Πόρτα, στη Μεσογείων
  • Εργαστήρι Art & Play για βρέφη από 10 μηνών ως 2 ετών στην Παραμυθοχώρα, Μετς
  • Βρεφική και Νηπιακή Βιβλιοθήκη ΟΠΑΝΔΑ, Δήμος Αθηναίων
  • Playgroup Hellas, Αγία Παρασκευή, Μωροπαιχνιδίσματα από 6 ως 15 μηνών
  • Μικρές Ιστορίες, Κουκάκι, Δημιουργικό παιχνίδι από 15 μηνών ως 36 μηνών
  • Μουσικοκινητικά προγράμματα για βρέφη στα Gymboree, My playce, Playgym

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για όσες μαμάδες έχουν χρόνο και όρεξη συγκεντρώνω από προτάσεις καλών φίλων τα ακόλουθα...και συμπληρώνω στα παραπάνω:

 

  • Αττικό Ζωολογικό Πάρκο - Stroller Fridays (κάθε Παρασκευή μειωμένο κατά 10ε εισιτήριο για μαμάδες με βρέφη σε καρότσι)
  • Θεατρική παράσταση "Κοίτα" για βρέφη από 8 μηνών στο Θέατρο Πόρτα, στη Μεσογείων
  • Εργαστήρι Art & Play για βρέφη από 10 μηνών ως 2 ετών στην Παραμυθοχώρα, Μετς
  • Βρεφική και Νηπιακή Βιβλιοθήκη ΟΠΑΝΔΑ, Δήμος Αθηναίων
  • Playgroup Hellas, Αγία Παρασκευή, Μωροπαιχνιδίσματα από 6 ως 15 μηνών
  • Μικρές Ιστορίες, Κουκάκι, Δημιουργικό παιχνίδι από 15 μηνών ως 36 μηνών
  • Μουσικοκινητικά προγράμματα για βρέφη στα Gymboree, My playce, Playgym

 

Πολύ χρήσιμο ποστ όντως! Αν δοκιμάσετε κάτι, θα μας γράψεις τις εντυπώσεις σου; Μας ενδιαφέρει κι εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο ποστ όντως! Αν δοκιμάσετε κάτι, θα μας γράψεις τις εντυπώσεις σου; Μας ενδιαφέρει κι εμάς.

 

Kαλημέρα!

 

Λοιπόν, δοκιμάσαμε το μουσικοκινητικό παιχνίδι για 6 έως 10 μηνών στα Gymboree! Ενθουσιαστήκαμε και οι δύο πάρα πολύ!!! Ό,τι πιο ωραίο και πιο διασκεδαστικό έχουμε δοκιμάσει με τον μπέμπη μου, υπέροχος χώρος με στρωματάκια, τσουλήθρες, τούνελ και ένα σωρό όργανα και παιχνίδια από αφρολέξ για ασφαλείς τούμπες και εξερευνήσεις! Καμιά δεκαριά μωράκια ή λίγο λιγότερα που ακολουθούν τα παιχνιδάκια της παιδαγωγού και μέσα από τη μίμηση μαθαίνουν, πιάνουν, τραγουδούν, σκαρφαλώνουν, τακτοποιούν τα παιχνίδια, τολμούν νέα βηματάκια και νέα παιχνίδια, τσουλήθρες κ.λπ., ενθουσιάζονται, μαθαίνουν πώς να ακολουθούν τους κανόνες μιας ομάδας, κοινωνικοποιούνται, πάντοτε με τη μαμά ή τον μπαμπά δίπλα τους. Εκτός από τον ενθουσιασμό για το χώρο και τα παιχνίδια που τους κάνουν, πιστεύω ότι ο μπέμπης μου σιγά σιγά θα μάθει και να συνυπάρχει με τα άλλα μωράκια, να αλληλεπιδρά. Αυτό θεωρώ απ' τα σημαντικότερα. Ήδη τη μαμά την παράτησε και τριγύρισε στη διπλανή αίθουσα που επικοινωνεί και επίσης χάιδεψε και τράβηξε μαλλάκια (των άλλων ντε!). Αξίζει με χίλια! Θα δοκιμάσω και το μουσικό πρόγραμμα την ερχόμενη εβδομάδα.

 

(Α, chv, σ' ευχαριστώ και για τις πληροφορίες για το πάρκο :wink:

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Kαλημέρα!

 

Λοιπόν, δοκιμάσαμε το μουσικοκινητικό παιχνίδι για 6 έως 10 μηνών στα Gymboree! Ενθουσιαστήκαμε και οι δύο πάρα πολύ!!! Ό,τι πιο ωραίο και πιο διασκεδαστικό έχουμε δοκιμάσει με τον μπέμπη μου, υπέροχος χώρος με στρωματάκια, τσουλήθρες, τούνελ και ένα σωρό όργανα και παιχνίδια από αφρολέξ για ασφαλείς τούμπες και εξερευνήσεις! Καμιά δεκαριά μωράκια ή λίγο λιγότερα που ακολουθούν τα παιχνιδάκια της παιδαγωγού και μέσα από τη μίμηση μαθαίνουν, πιάνουν, τραγουδούν, σκαρφαλώνουν, τακτοποιούν τα παιχνίδια, τολμούν νέα βηματάκια και νέα παιχνίδια, τσουλήθρες κ.λπ., ενθουσιάζονται, μαθαίνουν πώς να ακολουθούν τους κανόνες μιας ομάδας, κοινωνικοποιούνται, πάντοτε με τη μαμά ή τον μπαμπά δίπλα τους. Εκτός από τον ενθουσιασμό για το χώρο και τα παιχνίδια που τους κάνουν, πιστεύω ότι ο μπέμπης μου σιγά σιγά θα μάθει και να συνυπάρχει με τα άλλα μωράκια, να αλληλεπιδρά. Αυτό θεωρώ απ' τα σημαντικότερα. Ήδη τη μαμά την παράτησε και τριγύρισε στη διπλανή αίθουσα που επικοινωνεί και επίσης χάιδεψε και τράβηξε μαλλάκια (των άλλων ντε!). Αξίζει με χίλια! Θα δοκιμάσω και το μουσικό πρόγραμμα την ερχόμενη εβδομάδα.

 

(Α, chv, σ' ευχαριστώ και για τις πληροφορίες για το πάρκο :wink:

 

Πολύ ενθουσιασμένη ακούγεσαι! Σ' ευχαριστώ για τις εντυπώσεις! Εμείς πήγαμε με τον μπέμπη στο Αττικό Πάρκο, του άρεσε πολύ, κοιτούσε με γουρλωμένα ματάκια τις μαϊμουδίτσες. Πολύ ωραίες ιδέες μας δώσατε, ελπίζω να βρούμε κι εμείς κάτι οργανωμένο για μια φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενθουσιαστήκαμε και οι δύο! Πήγαμε κι εμείς στο Αττικό πάρκο, πολύ του άρεσε, πιο πολύ στη μαμά βέβαια! Θα ξαναπάμε μεγαλύτεροι να τα βλέπουμε και με μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Για την ώρα στα φυλλαράκια των δέντρων κόλλησε, στα πόνι και στα μαϊμουδάκια κι ο δικός μου!

 

Τελικά εμείς γραφτήκαμε και στο πρόγραμμα μουσικής και στο πρόγραμμα παίζω και μαθαίνω. Και τα δύο μας άρεσαν πολύ, ειδικά η συνεύρεση με άλλα παιδάκια και με τόσα μουσικά όργανα/παιχνιδάκια.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προσθέτω στις παραπάνω δραστηριότητες και παραστάσεις τη βρεφική παράσταση του θεάτρου Άβατον, στον Κεραμεικό, "Θα βγω απ' τ' αυγό" για βρέφη 4 έως 18 μηνών, διάρκειας 45 λεπτών:

 

http://www.athinorama.gr/theatre/performance/tha_bgo_apo_t%E2%80%99_augo-10052269.html

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ Josephine για τις ωραίες προτάσεις, το μουσικοκινητικό παιχνίδι ακόμη δεν το δοκιμάσαμε αλλά κλείσαμε εισιτήρια για την παράσταση Κοίτα! Είμαι πολύ περίεργη να δω το μουτράκι της να παρακολουθεί. Ή να αδιαφορεί, ποιός ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Tέλεια, almond! Kι εμείς εκεί θα πάμε πρώτα, κι εγώ ανυπομονώ να δω αντιδράσεις! Αν και είμαι σίγουρη ότι θα χαζέψουν τα ματάκια του! Αλλά και να βαρεθεί θα υπάρχουν κι άλλα που θα τριγυρνάνε, για μωράκια μιλάμε που δεν κάθονται σε μια μεριά. Γράψε μας εντυπώσεις αν πάτε πριν από εμάς, φιλιά!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...