Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμορραγίες 6η εβδομάδα...


Recommended Posts

Σευχαριστω πολυ για την απάντηση σου. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι απο τα φάρμακα επειδή παίρνω ορμόνες μόλις αλλάξει λίγο η ισορροπία θα έχω κ τα υγρά. Σήμερα προσπαθώ κ είμαι πιο ήρεμη.

Σευχαριςτω πολυ!!!!!

 

Τελεια τοτε μην αγχωνεσαι ολα θα πανε τελεία...οπως σου ειπε και η αλλη κοπελα λογικα περνεις και προγεστερονη η οποια βοηθαει παρα πολυ εμενα με βοήθησε και μαζι με ξςκουραση ειναι το καλυτερο

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nola συγχαρητήρια!!!!!! Σε θυμάμαι από παλιότερες αναρτήσεις και χάρηκα πάρα πολύ για την εγκυμοσυνη σου!!! Λοιπόν, κυοφορώ κι εγώ δίδυμα και είχα αιμορραγίες από την 5η εβδομάδα ως παραμονές της 9ης... Ξεκούραση και πολλή προγεστερόνη (φαντάζομαι θα σε εχει μπουκώςει ο γιατρός) κι όλα θα πανε καλά!!! Κι εγώ είχα πολύ άγχος τότε κάθε φορά που έβλεπα αίμα αλλά έφτασα αισίως τος 26 εβδομάδες!

 

Νασαι καλά charra!! Σευχαριςτω παρά πολυ!! Παίρνω τρεις φορές των 200 utrogistan την ημέρα. Ευτυχώς έχω δυο μέρες που δεν είδα κάτι. Βέβαια μιλάω συνέχεια κ με το γιατρό μου. Μπορώ να πω με καθησυχάζεις λίγο.

Να συνεχίσεις μια τέλεια εγκυμοσύνη μέχρι το τέλος!!😊😊

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλά charra!! Σευχαριςτω παρά πολυ!! Παίρνω τρεις φορές των 200 utrogistan την ημέρα. Ευτυχώς έχω δυο μέρες που δεν είδα κάτι. Βέβαια μιλάω συνέχεια κ με το γιατρό μου. Μπορώ να πω με καθησυχάζεις λίγο.

Να συνεχίσεις μια τέλεια εγκυμοσύνη μέχρι το τέλος!!😊😊

 

Ρώτα τον και για ενέσιμη προγεστερόνη υποστηρικτικά! Εγώ εκτός από τα utro έκανα κι ενέσεις prolutex! Αφού σου κόπηκε είσαι οκ!!! Αν τυχόν ξαναδείς αίμα μη πανικοβληθείς... Εμένα μου ετυχε αρκετές φορές στο 1ο τρίμηνο... Μάλιστα κάποιες ήταν αρκετούτσικο και κατακόκκινο... Ξεκούρασηηηη!!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Στο ευχομαι κοριτσι μου και τελικα να μην ειναι τιποτα ολα να ναι καλα..και ρωτα και για προγεστερονη οταν πας η αληθεια ειναι πως βοηθαει παρα πολυ εγω επερνα ουτροτζεσταν των 200 3 φορες την μερα και στην Αυχενική οταν εκανα δεν φανηκε τιποτα ουτε καν αποκολληαη ολα ηταν τελεια..μην το αφησεις κοριτσι μου ψαξτο και καθολου σκύψιμο η τεντωμα δεν ξερω αν στο ειπε αυτο ο γιατρος περιμενω ευχαριστα νεα σου

 

Μονο να μη σηκωνω βαρος μου ειπαν απο το νοσοκομειο, τιποτα αλλο..Αλλα εγω γενικα προσεχω παρα πολυ αυτη την εβδομαδα να μη κανω τιποτα βαρυ... Πηρα τηλεφωνο τη γιατρο μου στην Ελλαδα και αυτη μου ειπε οτι επρεπε να μου δωσουν προγεστερονη και οτι αν ολα ειναι καλα και δεν μου δωσουν θα δωσει αυτη σους γονεις μου να μου τα στειλουν.. Σε ευχαριστω και παλι... με βοηθησες πραγματικα πολυ.. Την Τριτη θα παω στο γιατρο οποτε και θα μαθουμε ελπιζω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

pinezaki εγω ειμαι τωρα στην 18 εβδομαδα και απο την 7 ξεκινησαν οι αιμοραγιες οχι πολυ αιμα αλλα ανα διαστηματα τρεις φορες πηγα στο νοσοκομειο επειδη ειχα αιμα. μου ειπαν απο την 7 εβδομαδα και μετα να παιρνω utrogestan και σιδηρο μεχρι τουλαχιστον να περασει το τριμηνο και να ειμαι μονο στο κρεβατι και να σηκωνομαι μονο για τουαλετα. ενω εκανα οτι μου ειπαν μεχρι να κλεισει το τριμηνο ειχα αιμα, μετα ολα περασαν ευτυχως. αν ομως δεν προσεχα και σηκωνομουν πιστευω οτι θα το εχανα. γιαυτο σου συστηνω μεγαλη προσοχη μεχρι να περασει το τριμηνο μετα ολα ειναι πολυ καλλητερα. σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα....

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μονο να μη σηκωνω βαρος μου ειπαν απο το νοσοκομειο, τιποτα αλλο..Αλλα εγω γενικα προσεχω παρα πολυ αυτη την εβδομαδα να μη κανω τιποτα βαρυ... Πηρα τηλεφωνο τη γιατρο μου στην Ελλαδα και αυτη μου ειπε οτι επρεπε να μου δωσουν προγεστερονη και οτι αν ολα ειναι καλα και δεν μου δωσουν θα δωσει αυτη σους γονεις μου να μου τα στειλουν.. Σε ευχαριστω και παλι... με βοηθησες πραγματικα πολυ.. Την Τριτη θα παω στο γιατρο οποτε και θα μαθουμε ελπιζω τι γινεται...

 

Καλα θα κανει να σου δώσει κοπελα μου και εγω αυτης της αποψης ειμαι και οπως σου ειπαν και τα αλλα κοριτσια ξαπλα οσο μπορεις και εγω εκατσα στο κρεβατι μεχρι την αυχενικη και τωρα πανε ολα μια χαρα..σου ευχομαι την τριτη να μας πεις μονο ευχαριστα νεα

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Δεν έχω βγει απο το σπίτι ενώ τόσες μέρες δεν είχα δει κάτι σήμερα είδα κάτι σταγόνες καφέ. Φαντάζομαι ότι μπορεί να έχω πάλι αίμα ελπίζω όχι πολυ. Υπομονή....ελπίζω την άλλη Δευτέρα νακουσω καρδούλα-καρδούλες!

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

εγω ηθελα να σασ πω πωσ εβλεπα αιμα μεχρι κ πριν απο 1 ευδομαδα. σημερα εκλεισα Α 3μηνο. τα φαρμακα μου ελεγε ο γιατροσ να τα περνω αν με κανει να αισθανομαι πιο ασφαλησ αλλα δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι βοηθαει. οποτε την πρωτη φορα που ειδα επερνα οπωσ κ την δευτερη μετα σταματησα απλα εμενα σπιτι ξεκοθραζομουν κ ολα καλα. αλλωστε αυτο το ειμαι τισ περισσοτερεσ φορεσ ειναι παλιο αιμα. νομιζω πωσ το πιο επιφοβο ετσι οπωσ το εχω καταλαβει εγω ειναι να δεισ ειμα στο Β 3μηνο οταν πλεον υπαρχει πλακουντασ κ μπορει να γιενι αποκοληση κ δεν θα ειναι καφε αλλα κοκκινο το αιμα.

 

καλη εγκυμοσυνη σε ολεσ με το καλο να ερθουν τα μωρακια μασ!

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, εχω ευχαριστα νεα! Αλλαξα γιατρο, βρηκα καποιον Ελληνα για να μπορω να συννενοουμε και καλυτερα στη γλωσσα μου γιατι με τα αγγλικα δεν τα παω και πολυ καλα... Με εκανε υπερηχογραφημα και ακουσαμε και καρδουλα! Απ οτι ειπε δεν ειχα ποτε μαλλον διδυμα οπως μου ειχε πει ο αλλος γιατρος και πιθανον αυτο που εβλεπε ο αλλος για δευτερο σακο να ηταν αιμα.. Μου εδωσε προγεστερονη 200mg ημερησιως κολπικα και μου συνεστησε προσοχη.. Ανακουφιστηκα να σας πω την αληθεια.. Τουλαχιστον, αυτος ο γιατρος μου εμπνεει πιο πολυ εμπιστοσυνη.. Τωρα το επομενο ραντεβου θα ειναι σε δυο εβδομαδες..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας. Ειναι η 4η φορα που μενω εγκυος. Τις προηγουμενες 3 ειχα βιοχημικες κυησεις. Ξεκιναγα παντα με πολυ μικρη χοριακη και γυρω στην 4η - 5η εβδομαδα ειχα αποβολη.Τωρα ειμαι στην 4η εγκυμοσυνη η οποια ξεκινησε με πολυ καλη χωριακη και σημερα μπηκα στην 6η εβδομαδα, αλλα εδω και 4 μερες εχω ελαφρυ αιματακι καθε μεσημερι και μετα μεχρι το βραδυ καφε. Νομιζα οτι ειναι απο κουραση στη δουλεια, οποτε εδω και 3 μερες ειμαι ξαπλα. Επειδη εχω βρεθει ετεροζυγη σε μια απο τις μεταλλαξεις ( θρομβοφιλια ) μου εχει δωσει ο γιατρος απο την 1η μερα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος innohep 4,5. Ταυτοχρονα παιρνω utrogestan 200 -3 φορες/μερα, σαλοσπιρη, φυλλικο, κορτιζονη πρεζολον ( προληπτικα) και κατι με βιταμινη D. Παροτι ειμαι τοσες μερες ξαπλα, τα ροζ-καφε δεν θελουν να σταματησουν. Με το γιατρο εχω ραντεβου σε 3 μερες για υπερηχο αλλα κοντευω να τρελαθω. Θα τα καταφερω η θα αποβαλω παλι ? Ηδη ανηκω στην κατηγορια των καθ εξιν αποβολων χωρις συγκεκριμενη αιτια. Ελπιζω να πανε ολα καλα, αλλα δεν βλεπω να γλιτωνω την ξαπλα ( αν ολα πανε καλα ) τουλαχιστον μεχρι το 3ο τριμηνο ισως και αργοτερα. Εχει καμια παρομοια εμπειρια ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας. Ειναι η 4η φορα που μενω εγκυος. Τις προηγουμενες 3 ειχα βιοχημικες κυησεις. Ξεκιναγα παντα με πολυ μικρη χοριακη και γυρω στην 4η - 5η εβδομαδα ειχα αποβολη.Τωρα ειμαι στην 4η εγκυμοσυνη η οποια ξεκινησε με πολυ καλη χωριακη και σημερα μπηκα στην 6η εβδομαδα, αλλα εδω και 4 μερες εχω ελαφρυ αιματακι καθε μεσημερι και μετα μεχρι το βραδυ καφε. Νομιζα οτι ειναι απο κουραση στη δουλεια, οποτε εδω και 3 μερες ειμαι ξαπλα. Επειδη εχω βρεθει ετεροζυγη σε μια απο τις μεταλλαξεις ( θρομβοφιλια ) μου εχει δωσει ο γιατρος απο την 1η μερα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος innohep 4,5. Ταυτοχρονα παιρνω utrogestan 200 -3 φορες/μερα, σαλοσπιρη, φυλλικο, κορτιζονη πρεζολον ( προληπτικα) και κατι με βιταμινη D. Παροτι ειμαι τοσες μερες ξαπλα, τα ροζ-καφε δεν θελουν να σταματησουν. Με το γιατρο εχω ραντεβου σε 3 μερες για υπερηχο αλλα κοντευω να τρελαθω. Θα τα καταφερω η θα αποβαλω παλι ? Ηδη ανηκω στην κατηγορια των καθ εξιν αποβολων χωρις συγκεκριμενη αιτια. Ελπιζω να πανε ολα καλα, αλλα δεν βλεπω να γλιτωνω την ξαπλα ( αν ολα πανε καλα ) τουλαχιστον μεχρι το 3ο τριμηνο ισως και αργοτερα. Εχει καμια παρομοια εμπειρια ?

Κοπελα μου καλησπερα ευχομαι αυτη την φορα η εγκυμοσυνη σου ναι τελειομηνη και να πανε ολα τελεια..εγω ειχα καφε στην 4 και 6 και 8 βδομαδα την τελευταια και αιματακι για 1 μερα κρατουσαν αυτα επερνα των 200 ουτροτζεσταν 3 φορες και μονο ξαπλα ετσι και σηκωνομουν θα χα τα ιδια οταν εκανα αυχενικη δεν φαινοταν κατι μου ειπαν ολα κοπλε και απο εκει και περα σηκωθηκα βεβαια προσεχω οχι υπερβολες αλλα γυρισα στη ρουτινα μου.συνέχισε να εισαι ξαολα κανει καλο χαλαρωαε οσο μπορεις και ψυχολογικά και μεσα απο την καρδια μου να μας πεις γρηγορα θετικα νέα

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

sonia@ μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον υπερηχο και να σταματησουν οι αιμοραγιες για να απολαυσω την εγκυμοσυνη μου. Η ξεκουραση ειναι δεδομενη. Εσυ μετα την 8η εβδομαδα δεν ξαναειδες αιματακι ? Ξαπλα μεχρι ποια εβδομαδα εμεινες ?

 

 

Καλη εγκυμοσυνη σε ολες μας !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι στην 5 εβδομάδα και απο τα τέλη της 4ης εβδομάδας έχω καφέ υγρά στο εσώρουχο στο σκούπισμα και σαν καφέ βλέννα , ειναι όλη τη μέρα τα καφέ υγρά χωρίς να σταματάνε μόνο προχθές που ξεκουράστηκα πολύ σταμάτησε για μια μέρα μετά κουράστηκα και ξανά άρχισαν. Χθες έκατσα όλη μέρα μέσα και σήμερα σταμάτησε πάλι αλλα έχω μεγάλο άγχος και απογοήτευση . Οι χωριακες μου ήταν καλές μέχρι προχθές που έκανα την τελευταία

Επίσης έκανα ένα υπέρηχο και είδανε το σάκο

Την Παρασκευή έχω ξανά υπέρηχο τι να περιμένω να δω; ειναι νωρίς για καρδιά ;;;

Αγχώνομαι για το πως θα Πάει η εγκυμοσύνη , τι λέτε εσείς ; πως τα βλέπετε αυτά τα συμπτώματα ;

Ευχαριστώ πολύ περιμένω απαντήσεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι στην 5 εβδομάδα και απο τα τέλη της 4ης εβδομάδας έχω καφέ υγρά στο εσώρουχο στο σκούπισμα και σαν καφέ βλέννα , ειναι όλη τη μέρα τα καφέ υγρά χωρίς να σταματάνε μόνο προχθές που ξεκουράστηκα πολύ σταμάτησε για μια μέρα μετά κουράστηκα και ξανά άρχισαν. Χθες έκατσα όλη μέρα μέσα και σήμερα σταμάτησε πάλι αλλα έχω μεγάλο άγχος και απογοήτευση . Οι χωριακες μου ήταν καλές μέχρι προχθές που έκανα την τελευταία

Επίσης έκανα ένα υπέρηχο και είδανε το σάκο

Την Παρασκευή έχω ξανά υπέρηχο τι να περιμένω να δω; ειναι νωρίς για καρδιά ;;;

Αγχώνομαι για το πως θα Πάει η εγκυμοσύνη , τι λέτε εσείς ; πως τα βλέπετε αυτά τα συμπτώματα ;

Ευχαριστώ πολύ περιμένω απαντήσεις !!!!

 

Κοπελα μου επειδη εχω περασει και εγω τα ιδια οπως διαπιστωσες και εσυ θες ξεκουραση εγω εκατσα στο κρεβατι το πρωτο τριμηνο ηιατι ειχα καφε και μετα 8η βδομαδα και αιμα με την ξεκουραση και τα ουτροτζεσταν ολα πηγαν μια χαρα διανυω την 28η βδομαδα και τωρα οσο και να κουραστω ειμαι κοπλε δεν ξανα ειχα τιποτα μετα το πρωτο τριμηνο..ο γιατρος σου σου εδωσε εσενα προγεστερονη??ειναι καλο να παρεις βοηθαει παρα πολυ και σε συνδυασμό στο ξανα λεω με ξεκουραση δεν έχεις να φοβασαι τιποτα εγω καρδουλα ακουσα ακριβως 6η βδομαδα.ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις ενα γερο μωρακι και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

sonia@ μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον υπερηχο και να σταματησουν οι αιμοραγιες για να απολαυσω την εγκυμοσυνη μου. Η ξεκουραση ειναι δεδομενη. Εσυ μετα την 8η εβδομαδα δεν ξαναειδες αιματακι ? Ξαπλα μεχρι ποια εβδομαδα εμεινες ?

 

 

Καλη εγκυμοσυνη σε ολες μας !!!!

 

Κοπελα μου τωρα ειδα το μηνυμα σου ελπιζω να εχεις φουσκωσει αρκετα εγω μετα την 8η δεν ξανα ειδα τιποτα και επανηλθα κανονικα στους ρυθμους μου με το που εκανα την αυχενικη και κου ειπαν ολα καλα πιο πριν δεν εκανα τιποτα ουτε δουλειες

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι στην 5 εβδομάδα και απο τα τέλη της 4ης εβδομάδας έχω καφέ υγρά στο εσώρουχο στο σκούπισμα και σαν καφέ βλέννα , ειναι όλη τη μέρα τα καφέ υγρά χωρίς να σταματάνε μόνο προχθές που ξεκουράστηκα πολύ σταμάτησε για μια μέρα μετά κουράστηκα και ξανά άρχισαν. Χθες έκατσα όλη μέρα μέσα και σήμερα σταμάτησε πάλι αλλα έχω μεγάλο άγχος και απογοήτευση . Οι χωριακες μου ήταν καλές μέχρι προχθές που έκανα την τελευταία

Επίσης έκανα ένα υπέρηχο και είδανε το σάκο

Την Παρασκευή έχω ξανά υπέρηχο τι να περιμένω να δω; ειναι νωρίς για καρδιά ;;;

Αγχώνομαι για το πως θα Πάει η εγκυμοσύνη , τι λέτε εσείς ; πως τα βλέπετε αυτά τα συμπτώματα ;

Ευχαριστώ πολύ περιμένω απαντήσεις !!!!

 

Λουλου εγω ειμαι 6weeks5days και εχει 11 μερες τωρα που εχω ακριβως τα ιδια. Δεν εχουν σταματησει παρα τους ογκους προγεστερονης που παιρνω. Βεβαια δεν ειναι τραγικη η κατασταση, ειναι πολυ λιγα αλλα εστω αυτα με ενοχλουν.

Εγω εχω διδυμα και ειδαμε μικρο αιματωμα σημερα που ειναι απο τους σακους που μεγαλωνουν τεντωνει η μητρα και σπανε αγγειακια, φυσιολογικο δηλ.

Βεβαια ακουσαμε και καρδουλες και ξεχασα και τα καφε και τα παντα.

Μη φοβασαι, το καφε ειναι παλιο αιμα.Να ξεκουραζεσαι ομως παρα πολυ και να ακολουθεις τις συμβουλες του γιατρου και ολα θα πανε κατ ευχήν!

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου τωρα ειδα το μηνυμα σου ελπιζω να εχεις φουσκωσει αρκετα εγω μετα την 8η δεν ξανα ειδα τιποτα και επανηλθα κανονικα στους ρυθμους μου με το που εκανα την αυχενικη και κου ειπαν ολα καλα πιο πριν δεν εκανα τιποτα ουτε δουλειες

 

Καλησπερα sonia μου. Δυστυχως για μενα τα πραγματα δεν πηγαν καλα. Δεν ακουσαμε καρδια και στην 9η εβδομαδα εκανα αποξεση. Και σαν να μην εφτανε αυτο δυο εβδομαδες μετα, μπηκα με φριχτους πονους στο νοσοκομειο οπου ανακαλυψαν οτι εχω και δευτερη κυημα εξωμητριο. Το οποιο εσπασε την ωρα που ημουνα στο νοσοκομειο και με βαλαν χειουργειο. Χτες βγηκα και καθομαι σπιτι με ραμματα. Ολοι οι γιατροι μου ειπαν οτι επιασα το τζοκερ. Μια περιπτωση στο εκατομμυριο. Αυτα απο μενα . Περιμενω το νεο ετος . . Ευχομαι καλες γιορτες με υγεια και ευχομσι το 2017 να φερει σε ολες οσες το επιθυμουν ενα μωρακι !!! Φιλια πολλα και γρηγορα να περασουν οι εβδομαδες να κρατησεις στα χερια σου το παιδακι σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα sonia μου. Δυστυχως για μενα τα πραγματα δεν πηγαν καλα. Δεν ακουσαμε καρδια και στην 9η εβδομαδα εκανα αποξεση. Και σαν να μην εφτανε αυτο δυο εβδομαδες μετα, μπηκα με φριχτους πονους στο νοσοκομειο οπου ανακαλυψαν οτι εχω και δευτερη κυημα εξωμητριο. Το οποιο εσπασε την ωρα που ημουνα στο νοσοκομειο και με βαλαν χειουργειο. Χτες βγηκα και καθομαι σπιτι με ραμματα. Ολοι οι γιατροι μου ειπαν οτι επιασα το τζοκερ. Μια περιπτωση στο εκατομμυριο. Αυτα απο μενα . Περιμενω το νεο ετος . . Ευχομαι καλες γιορτες με υγεια και ευχομσι το 2017 να φερει σε ολες οσες το επιθυμουν ενα μωρακι !!! Φιλια πολλα και γρηγορα να περασουν οι εβδομαδες να κρατησεις στα χερια σου το παιδακι σου !!!

 

Κοπελα μου τι να πω πραγματικα λυπαμαι!!!πατα γερα στα ποδια σου δεν θα σε παρει απο κατω και με το που στο επιτρεψουν ευχομαι να μεινεις γρηγορα εγκυουλα και να μαθω ευχαριστα νεα απο σενα..υγεια θα σου ευχηθω και καλες γιορτες ο νεος χρόνος να σου φερει οτι σου στερησε ο παλιος

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!! Σας διαβάζω εδώ και καιρό και μου δίνετε κουράγιο όμως δεν μπορώ να συμμετάσχω στη συζήτηση γιατί δε συγκρατώ τα ονόματα και πάντα χανομαι!!! Ήθελα απλά να σας πω την περίπτωση μου. Είμαι έγκυος στην Πέμπτη εβδομάδα μετά από δεύτερη εξωσωματικη προσπαθεια (η πρώτη προσπάθεια κατέληξε σε αποβολή την έκτη εβδομάδα)Την Τετάρτη που μας πέρασε πήγα στη γιατρό και είδαμε μια πολύ καλή αρχομένη εγκυμοσύνη με ένα έμβρυο πολύ μεγάλο για την εβδομάδα που είμαστε, με σάκο, εμφυτευμένο κανονικότατα. Είχα μεγάλη χαρά.. και χθες το πρωί ενώ όλα τέλεια, πάω στο μπάνιο και τα υγρά που νόμιζα ότι τρέξανε, ήταν αίμα, αραιό μεν αλλά αίμα. Σκούρο πορτοκαλί και λίγο κόκκινο. Όπως καταλάβαινετε έχει χαθεί το έδαφος από τα πόδια μου. Το θετικό ειναι ότι δεν έχω καθόλου πόνο, είμαι μια χαρά, και από χθες το πρωί δεν έχει τρέξει άλλο.. η γιατρός μου είπε ότι μπορεί να σημαίνει το οτιδήποτε να μην πανικοβάλλομαι, να μείνω στο κρεββάτι λίγες μέρες και να ξεκινήσω προληπτικά ενέσεις για τη θρόμβοφιλια, παρ΄ολο που δεν έχω. Επίσης επειδή είμαι από εξωσωματική έπαιρνα ήδη vasclor προγεστερονη μια δόση κάθε πρωί και θα τη συνεχίσω. Όσον αφορά τα πιθανά αιτία, εκτός από το προφανές, να ξεκινάει δηλαδή μια αποβολή, παίζει επίσης να έχω τραυματίσει με το έμβολο της vasclor τον τράχηλο και να έτρεξε από εκεί το αίμα! Το εύχομαι πραγματικά. Το δεύτερο ειναι να είχαμε δίδυμα που δεν φαινόταν ακόμη ( εξού και το μεγάλο μέγεθος) και να αποβλήθηκε το ένα. Υπάρχει επίσης η ανεξήγητη αιμορραγία. Έχω διαβασει από πολλά κορίτσια εδώ μέσα ότι είχαν αιμορραγία στις πρώτες εβδομάδες και τελικά πήγαν όλα καλά! Έχω πολύ ανάγκη να το πιστέψω, και ειμαι αισιόδοξη ότι αυτή θα ειναι μια καλή εγκυμοσύνη!! Any positive thoughts?? 😉

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα!!! ειμαι στην 5 εβδομάδα κύηση και σημερα το απόγευμα εβγαλα αιμα... στην αρχή ευγαλα διαφανες υγρα σαν βλενα με λιγο κοκκινοκαφε αιμα στην συνέχεια επειδή αρχησα να κλαιω κ γενικα να αγχωνομαι εβγαλα αρκετο αιμα κατα κοκκινο μετα απο λιγο το άρχισε να σταματάει μεχρι που σταμάτησε κ δεν ξανα εβγαλα... η γυναικολογος μου μου ειπε αυριο το πρωι να παω να με εξετάσει κ μου ειπε οτι μπορει να ειναι κ αποβολή... επίσης δεν πονεσα ουτε ποναω μονο στ δεξια πλεβρα κατω χαμηλα σαν κραμπουλες νιωθω κ καμια φορα κ στα αριστερά αλλα αυτο το νιωθω απο την αρχη της εγκυμοσύνης...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα,είμαι στην 6η βδομάδα κύησης κ εδω κ 4 μέρες εχω αιμορραγία..οι χοριακες ανεβαίνουν κ δεν εχω πόνους,μονο κατι τραβήγματα χαμηλα στη μήτρα καποιες φορές.Με το που ειδα το αιμα,κοκκινο σαν περιόδου,πηγα για υπέρηχο κ είδαμε τον σακο,πηρα ενεσιμη προγεστερόνη εκτός τα υπόλοιπα που παίρνω λογω εξωσωματικής.Δυο μερες τωρα εχει μειωθεί,βλέπω μονο το πρωι κ το βράδυ..την υπόλοιπη ημέρα δεν εχω καθόλου.εννοείται είμαι ξαπλωμένη συνέχεια! Δεν μπορούν ακομα να μου εξηγήσουν τι γίνεταογω οτι είναι νωρίς ακόμα.Πανω που παίρνω τα πανω μου οταν δεν βλέπω αίμα,τόσο απογοητευομαι κ ανησυχω όταν βλέπω να επανέρχεται η αιμορραγία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Pixie83, είχα και εγώ ακριβώς στην 6η εβδομάδα αιμορραγία  αρκετή (περίπου  3 σερβιέτες ξαπλωμένη σε μια ωρα) μαζι με πονους αμεσως μετα. Ξάπλωσα 2 εβδομάδες και τα πράγματα  βελτιώνονται! Εφόσον  είδες το σάκο πιστευω ειναι καλο, να ξεκουράζεσαι και σου εύχομαι να πανε όλα  καλά!:)

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία μου σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Ευτυχώς οσο είμαι ξαπλωμένη δεν υπάρχει ροη αλλά στο σκούπισμα εχω πάντα.Σήμερα παω παλι για υπέρηχο.Ελπίζω τα νεα να είναι καλα.Σου ειπαν απο που προέρχεται η δικη σου αιμορραγία;Εύχομαι το καλύτερο και για τις δυο μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  κοπέλα  μου, και γω στο σκούπισμα  είχα  Όχι έντονο κόκκινο  τις έπομενες μερες αλλά είχα! Κ εννοείται  τα καφε τα έχω ακόμα κ κοντεύω να κλείσω Τρίτη εβδομάδα  από την πρώτη αιμορραγία! Ναι ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχει αποκόλληση (μεγάλη) Αλλά ήταν αισιόδοξος δεν ανησυχησε σχεδόν καθόλου κ ηρέμησα! Ελπίζω να μην είναι κ σε εσένα  κάτι πολύ σημαντικό! Από τι έχω διαβάσει  πολλές κοπέλες  έχουν αίμα είτε από αποκόλληση  είτε όχι κ πανε καλά  τα πράγματα! Ξέρω ότι είναι αγχωτικό, Μόνο υπομονή  μπορείς  να κάνεις κ να μην σκέφτεσαι  το χειρότερο  αλλά  την καλύτερη  περίπτωση! Επίσης  οι χοριακες ανεβαίνουν  άρα εξελίσσεται η εγκυμοσύνη!Φιλιά  πολλά κ να σου πάνε όλα καλά στον υπέρηχο! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ευαγγελία,ευτυχώς η αιμορραγία σταμάτησε εδω κ 3μερες κ την Δευτέρα πήγαμε για υπέρηχο κ ακούσαμε καρδιά.Είμαστε ανακουφισμενοι αρκετά,παρόλα αυτα θα μεινω ξαπλωμένη μέχρι να κλεισω την 11η βδομάδα,περίπου ένα μήνα ακόμα.Δεν με πειράζει αρκει ολα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...